PDA

View Full Version : xt660 ή v-strom 650?



dimgoul
24/06/2008, 08:18
:wave2: :wave2: :wave2: Σε όλους και όλες. Καλώς σας βρήκα.

Έχουν περάσει διάφορα μηχανάκια από τα χέρια μου (μέχρι και ΧΧ) και εδώ και ένα χρόνο είμαι με ένα Beverly 250s. Μια χαρά είναι για την πόλη και για κοντινές βόλτες αλλά μου έχει σπάσει τα @@ η ανάρτηση και το κοπάνημα στους απίστευτους κωλόδρομους που έχουμε στην Αθήνα.
Καιρός για κάτι μεγαλύτερο να κάνω και καμιά εκδρομή πιό μακριά από το...Λουτράκι αλλά και για καθημερινή χρήση στην κίνηση.
Ποια η γνώμη σας για τα xt660 / v-strom 650? Θέλω να είναι όσο πιο ξεκούραστο στις λακούβες και οικονομικό στο σερβις/κατανάλωση. Να μπορώ να το φορτώσω για κανένα ταξίδι αλλά και να πάει στην εθνική άνετα. Ποιο νομίζεται ότι είναι πιο κατάλληλο?

notakos600
24/06/2008, 08:20
Για φόρτωμα, ταξίδι και εθνική που αναφέρεις το V-STROM είναι μονόδρομος φίλε μου.

XJR_Billy
24/06/2008, 09:09
Καλώς ήρθες!

Και τα δύο μηχανάκια που θέλεις κάνουν γι'αυτό που το θέλεις.

Τώρα, το στρομ είναι πιο ταξιδιάρικη μηχανή απ'το ΧΤ660.

Και οι δύο φορτώνονται σαν γαιδούρια...

Με το ΧΤ πάω 130-140 άνετα και ξεκούραστα. Άλλοι πάνε και με περισσότερα αλλά έχεις αέρα πάνω απ'τα 140. Με το στρομ πας 160+ πιο ξεκούραστα. Έχει και μεγαλύτερο τεπόζιτο άρα και μεγαλύτερη αυτονομία.

Το ΧΤ δεν έχει κραδασμούς (για μονοκύλινδρο) αλλά το στρομ έχει ακόμα λιγότερους. Επίσης η σέλα του στρομ είναι πιο μαλακιά άρα κουράζει λιγότερο.

Τώρα, στις λακούβες και κακοτοπιές που λες, νομίζω ότι το ΧΤ υπερέχει του στρομ.

Στην κίνηση στην πόλη, το ΧΤ υπερέχει στις μανούβρες με μικρή διαφορά.

Και οι δύο είναι οικονομικές (αν δεν τις σκίζεις), και πολύ αξιόπιστες. Τα ανταλλακτικά/συντήρηση του ΧΤ είναι φτηνά, για το στρομ θα σου πουν οι φίλοι που το έχουν.

Τώρα, για ομορφιά, εσύ ξέρεις καλύτερα από μας...:wave2:

Road67
24/06/2008, 14:47
Αν βαζεις ως ορο αυτα τα δυο μηχανακια και θες να ειναι ξεκουραστο και ταξιδιαρικο μην παρεις το ΧΤ.

XJR_Billy
24/06/2008, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Αν βαζεις ως ορο αυτα τα δυο μηχανακια και θες να ειναι ξεκουραστο και ταξιδιαρικο μην παρεις το ΧΤ.

Φίλε μου, το "ταξιδιάρικο" είναι υποκειμενικό.

Για τον ένα "ταξιδιάρικο" είναι ένα μηχανάκι που πάει Αθήνα-Κομοτηνή δικάβαλλο και φορτωμένο με 130-140 με στάσεις για ξεμούδιασμα.

Για τον άλλο "ταξιδιάρικο" είναι το ίδιο με 160-190 με πιο άνετη σέλα. Δηλαδή αντί για 5 στάσεις θα κάνεις 4...

Εγώ έχω πάει Θεσσαλονίκη σαν συνεπιβάτης με στρομ, και Κομοτηνή οδηγώντας το ΧΤ.
Και στα δύο ταξίδια κουράστηκα το ίδιο λόγω μη καλής φυσικής κατάστασης.

Και τα δύο πήγαν μακριά (το στρομ πιο γρήγορα).

Θα συμφωνήσω απόλυτα ότι το στρομ είναι πιο "ταξιδιάρικο" από το ΧΤ αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι με το ΧΤ δεν πας ταξίδι...

Κάθε άλλο μάλιστα...

:wave2:

vestromas
02/07/2008, 17:57
Πιστευω πως ο πηγασος της Απριλια ειναι πιο συγκρισιμος με το vstrom απο το χτ.
Το χτ και το vstrom, ειναι τελειως διαφορετικα μηχανακια και απευθυνοντε σε διαφορετικους αγοραστες.:beer: :wave2:

stavrogin
02/07/2008, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimgoul
:wave2: :wave2: :wave2: Σε όλους και όλες. Καλώς σας βρήκα.

Έχουν περάσει διάφορα μηχανάκια από τα χέρια μου (μέχρι και ΧΧ) και εδώ και ένα χρόνο είμαι με ένα Beverly 250s. Μια χαρά είναι για την πόλη και για κοντινές βόλτες αλλά μου έχει σπάσει τα @@ η ανάρτηση και το κοπάνημα στους απίστευτους κωλόδρομους που έχουμε στην Αθήνα.
Καιρός για κάτι μεγαλύτερο να κάνω και καμιά εκδρομή πιό μακριά από το...Λουτράκι αλλά και για καθημερινή χρήση στην κίνηση.
Ποια η γνώμη σας για τα xt660 / v-strom 650? Θέλω να είναι όσο πιο ξεκούραστο στις λακούβες και οικονομικό στο σερβις/κατανάλωση. Να μπορώ να το φορτώσω για κανένα ταξίδι αλλά και να πάει στην εθνική άνετα. Ποιο νομίζεται ότι είναι πιο κατάλληλο?

Οπως τα λες μου φαινεται οτι μεταξι των δυο σου κανει το ΧΤ. Ειναι πιο ευελικτο στην κινηση, Ελαφρυτερο και καλητερο στις λακουβες. Θα συμβιβαστεις με 130-140 στην εθνικη ,αλλα σε νησια ,εξερευνηση παραλιων κλπ θα εισαι μια χαρα.
Το Vstrom μπορει να σου φανει βαρυ για την πολη ,αν το γουσταρεις δοκιμασε το

miketzif
02/07/2008, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Οπως τα λες μου φαινεται οτι μεταξι των δυο σου κανει το ΧΤ. Ειναι πιο ευελικτο στην κινηση, Ελαφρυτερο και καλητερο στις λακουβες. Θα συμβιβαστεις με 130-140 στην εθνικη ,αλλα σε νησια ,εξερευνηση παραλιων κλπ θα εισαι μια χαρα.
Το Vstrom μπορει να σου φανει βαρυ για την πολη ,αν το γουσταρεις δοκιμασε το

Σίγουρα είναι πιο βαρύ το στρομ αλλά για τον όγκο του και τα κιλά του έιναι ευκολοδήγητο στην πόλη επειδή έχει κοφτερό τιμόνι (40 μοιρες) και αν το συνηθήσει κάποιος θα του φανέι παιχνίδι. Φαντάσου ότι versys αν και πιο μαζεμένο από το στρομ δεν οδηγήται ευκολα πόλη λογω του ότι δεν κόβει το τιμόνι και λόγο μασπέδιων ( βρίσκουν τα πόδια του αναβάτη) όποτε όγκος και βάρος δεν έιναι απαράιτητα αρνητικό στοιχείο.

Απ την αλλή δεν έχω καταλάβει αν το παληκαρι θέλει και ofroad δυνατότητες από το μηχανακι του, το οποίο είναι πολύ σημαντικό για την επιλογή που θα κάνει, κλαό θα ήταν να το αναφέρει.

stavrogin
02/07/2008, 20:25
Καμια αντιρησση οτι το Vstrom ειναι πολυ καλο μηχανακι για αυτο που κανει και το μοτερ του ειναι σαφως πιο απολαυση απο του χτ. Απλα το παλικαρι το κοβω να του κανει το χτ περισσοτερο για τους παραπανω λογους.Κι εγω εχω ζ και στην πολη το χω σα παπι.

dimgoul
03/07/2008, 21:55
Όχι ρε παιδιά δεν έχω χωμάτινες ανησυχίες. Απλά θέλω κάτι οικονομικό, σβέλτο στην πόλη και να μην μασάσει τα @@ του στα γαμωσαμαραλακουβόδρομους που έχει τον Μεγάλο Χωνευτήρι.....(την Αθήνα εννοώ) :winka: , αλλά και αν τύχει να πάω κανένα ταξίδι. Το strom μου κάνει μεγάλο στο μάτι σε όγκο (δεν με φοβίζει ο όγκος δεν το πάω εκεί) και δείχνει πιο στριμόκωλο στην πόλη. Από την άλλη είναι και πολύ άνετο....Άντε βγάλε άκρη :mad:

Elle
03/07/2008, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimgoul
Όχι ρε παιδιά δεν έχω χωμάτινες ανησυχίες. Απλά θέλω κάτι οικονομικό, σβέλτο στην πόλη και να μην μασάσει τα @@ του στα γαμωσαμαραλακουβόδρομους που έχει τον Μεγάλο Χωνευτήρι.....(την Αθήνα εννοώ) :winka: , αλλά και αν τύχει να πάω κανένα ταξίδι. Το strom μου κάνει μεγάλο στο μάτι σε όγκο (δεν με φοβίζει ο όγκος δεν το πάω εκεί) και δείχνει πιο στριμόκωλο στην πόλη. Από την άλλη είναι και πολύ άνετο....Άντε βγάλε άκρη :mad:

Ωραία, το ένα έτσι, το άλλο αλλιώς... Κάτι βασικό: Ποιό σου αρέσει πιο πολύ σε εμφάνιση; Ειλικρινά! Ποιο θα ήθελες να έχεις; Πέραν του όγκου άνεσης και όλα;

XJR_Billy
04/07/2008, 07:14
Αδερφέ, και οι δύο μηχανές που προβληματίζεσαι να πάρεις είναι καλές, αξιόπιστες και οικονομικές. Αν ψαχτείς λίγο περισσότερο στα υπο-φόρουμ των μοντέλων θα βρεις πιο πολλές απαντήσεις απ' ότι μπορεί ο καθένας να γράψει.

Ένα είναι το σίγουρο...

Όποια από τις δύο διαλέξεις, δεν θα το μετανοιώσεις...

Τα ον-οφ είναι τα καλύτερα μηχανάκια για τη χρήση που ζητάς, οπότε... μονόδρομος.

:wave2: :wave2:

peskandritsos
04/07/2008, 08:20
Αν δεν βιαζεσαι πολυ κοιτα και το τενερε..

Αλλα θα πρεπει να εχεις ΠΟΛΛΗ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ υπομονη.:(