PDA

View Full Version : NSR 250 pro arm



Spazz
21/01/2005, 21:54
γεια ρε παιδια!!ποσο καιρο εχω να γραψω εδω ε!!!!
λοιπον ο αδερφος μου ψηθηκε να παρει nsr 250 κι εγω του ψαχνω.

σημερα πηγα και ειδα ενα pro arm.σε εμφανιση ηταν αψογο!ακουστικα καλα ακουγοταν επισης.με παει μια δικαβαλο για να δω πως παει.

δεν εχω ξανανεβει σε nsr .και περιμενξα να τα σκασει.....αλλα ανεβαζε και γενικα δεν συνεβαινε και τιποτα το ιδιαιτερο.δεν το ελιωσε κι ολας βεβαια αλλα περιμενα πολλα περισσοτερα!

οταν ειναι να γυρισουμε του λεω να το παρω κι εγω λιγο να δω πως παει.δικαβαλο παλι και ψιλοκατηφορικα.........κατεβηκα την αλεξανδρας.χαλαρα πρωτη δευτερα το ανοιγω μεχρι το στοπ οσο πηγαινε καρασκασμενη και του βαζω και τριτη και το ανοιγω παλι τερμα.



.....δεν συνεβει τιποτα.δεν ξερω αν το συγκεκριμενο μηχανακι ειχε κατι και δεν πηγαινε η ετσι πηγαινουν ολα............αλλα αν οντως πηγαινουν ολα ετσι.................ειναι καραμπουρουχες!!!

οσοι γνωριζουν ας μου πουν λιγα λογια για αυτα τα μηχανακια.ποια ηταν τα πιο δυνατα μοντελα .......ποια το ενα ποια το αλλο............μπλα μπλα..........οτι ξερετε βασικα γιατι δεν τα ξερω καθολου!

ευχαριστω ε!

extreme13
22/01/2005, 19:07
egw exw ena TZR 250! mexri tis 7.000 strofes douleyei san papaki 50ari!:smilea: apo ekei kai panw allazoun ta pragmata! h dynamh erxete polu apotoma! den exei magalh ypodynamh, alla se kanei na tromazeis!!! kapos etsi pistew pws tha douleyei kai to pro arm!

xxxristos
23/01/2005, 02:12
Τα δικύλινδρα δίχρονα "supersport" είναι πολύ ψώφια στα χαμηλά, πρίν το σημείο όπου ανοίγει το power valve τους.

Από εκεί και ύστερα όμως είναι ΚΟΛΑΣΗ καθώς η δύναμη έρχεται με μορφή κλωτσιάς απότομα και γρήγορα. Άν αλλάζεις ταχύτητες στον κόφτη και οι στροφές δεν πέφτουν κάτω από μια κρίσημη τιμή όπου τo power valve ξανακλείνει, τότε αισθάνεσαι οτι η επιτάχυνση είναι σταθερή μέχρι να τελικιάσει η μηχανή.

Ορισμένα NSR είναι "κλειστά" και πρέπει να τους βάλεις χέρι για να βγάλουν την πλήρη ισχύ τους με παρεμβάσεις σε καρμπυλατέρ, εγκέφαλο, ηλεκτρονική, φιλτροκούτι, εξατμήσεις. Το κόστος της "απελευθέρωσης" των αλόγων είναι όμως υψηλό.

Άν ενδιαφέρεται ο brother σου μπορούμε να κανονίσουμε να δεί και το δικό μου RGV που το πουλάω λόγω του ότι χαλβαδιάζω ένα GSXR 750 compressor. Είναι μοντελάκι 94 banana σε υπεράριστη κατάσταση χωρίς μετατροπές (δεκτός κάθε έλεγχος σε δικό σου μάστορα με 27000 πραγματικά χλμ και τιμή συζητήσιμη.

Φωτό δε μπορώ να βάλω καθώς στις πιο πρόσφατες που έχω κάθεται πάνω στο μωρό μου η καργιόλα η πρώην μου και δε θέλω να της κάνω διαφήμηση για τις ικανότητες που είχε σε πίπα, κώλο, σπαγγάτο, κτλ.......

tools
23/01/2005, 21:10
ακου spazz,ειχα οδηγησει nsr250 οσο ειχα ακομα το dt125 (και μαλιστα νωρις,κανα 4μηνο μονο δηλαδη πριν 2 περιπου χρονια) και λεω του παιδιου"οκ,εχεις δικιο,παει γ@μιδι@..."
απο τοτε κυλισε νερο στο αυλακι,πηρα το tdr(σιγουρα επαιξε ρολο η αισθηση που ειχα απ'το nsr...),το συνηθησα και πριν λιγο καιρο βρηκα παλι εκεινο το παλικαρι.
"για φερτο μια ρε"

λιγο μετα του το πηγα πισω και του λεω "ρε μαλακα,τοχεις διαλυσει το μηχανακι,το δικο μου παιζει να πηγαινει καλυτερα"
κι αυτος μου λεει "τι λες ρε παπαρα?απο τοτε που τοχες παρει πηγαινει δυο φορες καλυτερα!!!" και αρχισε να μου λεει τι ειχε πειραξει...

συμπερασμα (μαλλον θα το καταλαβες)μεχρι να τα μαθεις αυτα τα μηχανακια-που ανοιγουν κτλ-σου φαινονται τρελα γκαζια.μετα αρχιζεις να λες για τις πεθαμενες χαμηλες,για την ψαξε-βρες-την-τρυπα καταναλωση και οτι αλλο σου ερθει...

μεταξει μας παντως,οτι κι αν λενε μερικοι,μυριζουν γαματα

idi
23/01/2005, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
Φωτό δε μπορώ να βάλω καθώς στις πιο πρόσφατες που έχω κάθεται πάνω στο μωρό μου η καργιόλα η πρώην μου και δε θέλω να της κάνω διαφήμηση για τις ικανότητες που είχε σε πίπα, κώλο, σπαγγάτο, κτλ.......


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

Spazz
24/01/2005, 01:46
βασικα προσωπικα ουτε κλωτσια εφαγα ουτε τιποτα.για διχρονο και τετοιας ηλικιας μου φανηκε αρκετα γραμμικο.το δικο μου sx 125 ειναι αρκετα πιο "αποτομο" και ειναι και 2005 μοντελο και μαλιστα θεωρειται ψιλογραμμικουλι.

χχχχχχριστο ενδιαφερεται μονο για nsr.......κι εμενα μου αρεσει περισσοτερο.

ποιος νοιαζεται για τις χαμηλες ρε συ.παπι ειναι?χααχαχ

ενταξει καλο ειναι να ειναι παντου γεματο αλλα εμενα ασχετα απο την δυναμη μου αρεσε ο τροπος και το φασμα στροφων οπου την απεδιδε.


πολυ ψαξιμο θελει τελικα.............χιλια δυο μοντελα εχουν βγει γαμωτο.

DUKASII
24/01/2005, 09:30
ΠΑΡΕ ΕΝΑ NSR-250 GULL ARM! 92

Dodok edessa
24/01/2005, 11:49
Ακου !! είχα ns 250r – nsr 250”91-rgv 250 Γ 95- rgv 250 wolf – Tdr 250 ,και πολλά αλλά δίχρονα διαφόρων κυβικών .Αυτά όμως τα 250 που λες όπως τα NSR είναι λιγουλάκι επικίνδυνα .όταν θέλεις γκάζι δεν το έχεις και όταν δεν το θέλεις έχεις μπόλικο. Αν ο αδερφός σου δεν έχει εμπειρία και κυρίως στην δίχρονη οδήγηση άλλαξε του γνώμη.
Καλά από φρένα δεν το συζητάμε. Άριστα στην πίστα (γιαυτο κατασκευάστηκαν )αλλά θανατηφόρα στην ελληνική άσφαλτο (κυρίως λόγω βάρους).
Φοβερή κατανάλωση !!!
Αν αυτό το nsr δεν σε κλωτσάει μετά τα 7000 κάτι έχει.
ΠΡΟΣΕΧΕ .όσα είναι V ,όπως rgv ,nsr έχουν πρόβλημα στον πίσω κύλινδρο. βραχυκυκλωμένο μπουζί (κυριως),και μεγάλες φθορές .Από ότι μου είπανε οι μηχανικοί λόγω κακής ψύξης του πίσω!!!
Αν όμως είσαι συνηθισμένος στα δίχρονα ,ο τρόπος που ανοίγει και ήχος του δεν παίζονται. Τι acrapovi και ιστορίες !!!
Φιλικά
:wave2: :wave2:

OldMan
24/01/2005, 12:09
Ορθότατα ομίλησε ο Dodok !!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
Αν αυτό το nsr δεν σε κλωτσάει μετά τα 7000 κάτι έχει.


Οι Power Valves σηκώνουν "γαργάλημα", αρκεί να ξέρεις τι θέλεις και τι κάνεις !!!:wave2: :wave2:

anco
24/01/2005, 17:32
Λοιπον !!!!!

Το NSR ειναι ενα race με φωτα.

Το Proarm που σε ενδιαφερει ειναι το NSR με την καρτα , NSR 250 MC 28 μοντελο.

Ειναι κλειδωμενο στην ιπποδυναμη στο full, η Honda το εκανε για τις εκπομπες ρυπων αλλα και οτι το μοτερ ειναι πολυ δυνατο για τα κυβικα του.

Ανικει στα PGM 4 μοντελα με το μονομπρατσο ψαληδι.

Τα PGM 2 και 3 ειναι ξεκλειδωτα και το ψαληδι τους ειναι Gull Arm.

To Proarm βγαζει μονο 40-45 αλογα στις 9,000 στροφες οσο και να του δινεις δεν κανει τιποτα.

Η Honda για εμπορικους λογους αλλα και για νομοθεσιες κρατων εβγαζε το HRC κιτ.

Υπαρχουν 2 καρτες HRC που πανε την ιπποδυναμη με jet κιτ στα καρμπυρατερ και εξατμισεις (κατα προτιμηση Dogfight ) την δυναμη στα 60 αλογα.

Οι καρτες ειναι οι 020 και η 030 , αν θυμαμε ειναι για ζεστο και κρυο καιρο για να δουλευει ολο το φασμα των στροφων σωστα.

HRC καρτες εδω στο Ελλαντα δεν θα βρεις....... και αν βρεις θα τις πληρωσεις χαβιαρι Μπελουγκα :bawl: :bawl:

Οποτε μεσω Ebay ? η απο καποιο site οπως http://www.dreamgate.ne.jp/nsr/ ο τυπος ξερει τα NSR καλητερα και απο το πουλι του.

Αλλη λυση ειναι να παρεις Aprilia RS 250 και πιο ομορφο αλλα και καλητερα στημενο (αναποδο πηρουνι, Brembo φρενα, ανταλακτικα απο το RGV αφου ο κινητηρας ειναι RGV).
:wave2:

anco
24/01/2005, 17:40
030 HRC


7854

anco
24/01/2005, 17:42
Δες και εδω

http://tyga-performance.com/

:wave2:

Spazz
30/01/2005, 17:01
πολυ χρησιμα τα link σου ancosgsxr!!!


τελικα βρηκαμε ενα gull arm se σε πολυ καλη κατασταση

λογικα αυριο θα εχουν γινει τα χαρτια και θα το εχουμε!!!


ηταν και το μοναδικο απο οσα οδηγησα που πηγαινε καλα οσον αφορα το γκαζι του.


μονο που δεν εχει καθολου πισω λαστιχο! ;)