PDA

View Full Version : Απαράδεκτη η ΚΤΜ



quazar
25/06/2008, 16:14
Η αντιπροσωπεία της ΚΤΜ είναι απαράδεκτη στον τομέα της απαξίωσης των μοντέλων της που η ίδια τελικά δημιουγεί. Και εξηγούμαι...
Είμαι κάτοχος ενός 950 Adventure '03. Το μηχανάκι είναι τέλειο, μετά από τις απαραίτητες αναβαθμίσεις δεν μου έχει κάνει ούτε τσικ, δεν το έχω βαρεθεί καθόλου και γενικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Παρόλο που το έχω 5 χρόνια δεν σκεφτόμουν να το αλλάξω με καμία μηχανή. Τα service του δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά, η απόλαυση που προσφέρει είναι super (μια απλή μετακίνηση μετατρέπεται σε ειδική διαδρομή...) και τελικά εκεί που θέλω να καταλλήξω είναι ότι ΑΝ άλλαζα μηχανή πάλι το ίδιο θα έπαιρνα.
ΟΜΩΣ έρχεται Η μηχανή που λέγεται SUPER DUKE να μου πάρει τα μυαλά. Και σκεφτόμενος όπως κάθε γνήσιος ΚΤΜάκιας (δηλαδή με το κάτω κεφάλι...) παίρνω την απόφαση να αποχωριστώ το τέρας για μια μηχανή "δύσκολη" και "εξειδικευμένη" (δηλ. άκρως αντιεμπορική). Εκεί αρχίζουν τα πανηγύρια...
Πάω σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα και τους ρωτάω για ανταλλαγή. Και εκεί μου λενε το θεϊκό: Θα πάρουμε την μαμά αντιπροσωπεία να ρωτήσουμε ΑΝ και πόσο την παίρνουνε. Καλά, τους λέω, ρε παιδιά το ποσό προφανώς να το ρωτήσετε. Το ΑΝ δεν το καταλαβαίνω.Υπάρχει περίπτωση να μην θέλει η επίσημη αντιπροσωπεία ανταλλαγή? Ναι, μου λένε...και θα σε πάρουμε τηλέφωνο.
Τέλοσπάντων, φεύγω και ρωτάω στο ΜΟΤΟ VINIOS και στην BMW (άσχετο... για ανταλλαγή με το 1200 GS).
Με παίρνουν τηλέφωνο από το εξουσιοδοτημένο κατάστημα και μου λένε δυστυχώς....είναι παλιό μοντέλο...αν και είναι σε άριστη κατάσταση...και μου δίνουν μια τιμή σκέτο χώμα....(για εμπορικούς λόγους δεν θα αναφέρω ποσά).
Λοιπόν οι τιμές του ΜΟΤΟ VINIOS και της BMW ήταν πολύ υψηλότερες!!!!
Τους ρωτάω τότε, καλά αυτή είναι η υποστήριξη της επίσημης αντιπροσωπείας στα μοντέλα της? Γιατί πέραν της κ@υλ@ς και της ινδιανοσύνης που χαρακτηρίζει τη φυλή των ΚΤΜακιδων, είμαστε και καταναλωτές. Αφού η ίδια η αντιπροσωπεία απαξιώνει τα μοντέλα της, γιατί εγώ σαν καταναλωτής να συναχίσω να την εμπιστεύομαι? Όταν αγοράζω ένα προϊόν, αγοράζω και την υποστήριξη από την εταιρεία του. Η υποστήριξη αυτή δεν είναι μόνο τα service, οι αναβαθμίσεις, τα ανταλλακτικά κτλ. Είναι και η μεταπωλητική του αξία η οποία καθορίζεται εν πολλοίς από την πολιτική και της ίδιας της εταιρείας. Φυσικά απάντηση δεν πήρα...
Και αν το 950 Adventrure θεωρείται μια φορά "δύσκολο" μηχανάκι, τί να πούμε και για το Super Duke...
Εκεί που θέλω να καταλήξω τελικά είναι ότι 2 επιλογές έχω:
1. Να κρατήσω το τέρας αφού με ικανοποιεί και δεν μου βγάζει προβλήματα.
2. Το επόμενο μηχανάκι δεν θα είναι ΚΤΜ.
Η αντιπροσωπεία θα πρέπει να καταλάβει ότι δεν έχει να κάνει με πιτσιρίκια που το μόνο που θέλουν είναι να οδηγήσουν άμεσα το όνειρό τους χωρίς να τους νοιάζει τίποτα άλλο, ούτε έχει να κάνει με αγωνιζόμενους, και να σοβαρευτεί, επαναπροσδιορίζοντας την πολιτική της.

panos26
25/06/2008, 16:51
δυστηχως εχεις απολυτο δικιο αλλα θελω να πιστευω οτο συντομα τα πραγματα θα αλλαξουν!


οποτε κρατας το τερας , του βαζεις και fcr και εισαι οκ !!!

fantacid
25/06/2008, 16:58
απο τη στιγμη που ανεβαινεις πανω το 30% κανει φτερα....
ειτε κανεις 10χλμ ειτε 1010χλμ!

δεν το παθαινουν μονο τα ΚΤΜ.

απο την αλλη μιλαμε για τιμες που ειπαν εμποροι!
αυτη ειναι η δουλεια τους φιλε αυτο κανουν κ βγαζουν λεφτα!
αν το βαλεις αγγελια κ ψαξεις να το δωσεις σε ιδιωτη σιγουρα θα το δωσεις ακριβοτερα!

αφου σε ικανοποιει κρατα το,
οταν δε σε ικανοποιει αλλο πουλα το!

μη γινεσαι καταναλωτικο θυμα

:wave2:

taxydromos
25/06/2008, 16:59
εχεις δικιο σ'ολα οσα αναφερεις,η μαμα εχει αποκτησει τουπε....δυστυχως!
ευτυχως το μοτορι το βρισκεις-οπως αναφερες-και σε αλλα καταστηματα....οποτε δεν ειναι μονοδρομος........και ο ανταγωνισμος πιστευω στο μελλον θα βαλει τα πραγματα στη θεση τους...:winka:

ειναι κριμα να μην αποκτησεις το μηχανακι των ονειρων σου εξαιτιας του λανθασμενου marketing της συγκεκριμενης εταιρειας!

ktmakis
25/06/2008, 17:02
Γενικά αυτό ισχύει και σε άλλες εταιρείες.
Η δώστο σε ιδιώτη ή κράτα το αφού δεν βγάζει ζημιές και βλέπεις αργότερα.
Μη χαλιέσαι και αγχώνεσαι με τέτοια πράγματα.

950dim
25/06/2008, 17:51
Aυτο συμβαινει σε ολες τις αντιποροσωπειες φιλε,αφου δε βιαζεσαι,βαλε αγγελια να το δωσεις σε ιδιωτη μια που το μηχανακι δεν εχει προβλημα και το εχεις προσεξει!Εκει βασιζεται το εμποριο φιλε,αγοραζεις φθηνα πουλας ακριβα,θα στο παρει 5000 να το στησει στη βιτρινα του 8000 να το πουλησει 7500.
Τωρα ο ανεξαρτητος εμπορος θα κοψει λιγο απο το κερδος του,θα σου κανει καμια εκπτωση απ’ το καινουργιο,θα σου δωσει κανα δωρο κλπ
Παρε το μηχανακι που θελεις ομως....

quazar
25/06/2008, 18:04
Ρε παιδιά δεν έγραψα μόνο για να πω τον πόνο μου. Και αυτά που λέω κάθε άλλο παρά δηλώνουν ότι είμαι καταναλωτικό θύμα...Θα ήμουν αν έλεγα μέσα με τα μπούνια στο Super Duke και όσο μου το πάρουν το 950.
Το ζήτημα δεν είναι μόνο προσωπικό. Έχει να κάνει τόσο με την απογοήτευση από μια εταιρεία που δεν υποστηρίζει τα μηχανάκια της με τα οποία είμαστε πορωμένοι, όσο και σαν ενημέρωση - προειδοποίηση σε όσους σκέφτονται να αγοράσουν ακριβό KTM.

VforVSTrom
25/06/2008, 18:05
Φίλε υπάρχουν και χειρότερες συμπεριφορές από ΚΤΜ αντιπροσωπείες, όταν αγόρασα το Enduro LC 640 το 2001, το πλήρωσα 2.895.000 δραχμές (κοντά 9000 ευρώ). Όταν ήθελα πλέον να την αλλάξω το 2005 η αντιπροσωπεία δεν την αγόραζε καθόλου εδώ στα Χανιά (στην αρχή με κοροϊδευε ότι θα το πάρει για 4.000 Ευρώ) αλλά μετά από "περίμενε" 1ος έτους, αναγκάστηκα να πάω να αγοράσω μοτό άλλης εταιρίας (V-Strom) από Suzuki Σφακιανάκη, έτσι το "σκότωσα" εκεί 3.700 Ευρώ το 2006. Ήταν οι μοναδικοί οι οποίοι με εξυπηρέτησαν. Έτσι και εγώ δεν ξανάφησα φράγκο στην συγκεκριμένη αντιπροσωπεία στα Χανιά (ούτε καν για εξουσιοδοτημένο service) μιας και για κακή μου τύχη έχει και Suzuki αλλά και ΚΤΜ αντιπροσωπεία ο ίδιος.


Welcome to the KTM reality.

Operater
25/06/2008, 18:12
Ρε παιδιά κάθε σοβαρή εταιρία κρατάει στατιστικές (πόσο πουλάει κάθε μοντέλο κτλ)
Μήπως έχουν διαπιστώσει ότι δεν πάει καλά το ΚΤΜ του φίλου όσον αφορά τη μεταπώληση και έτσι δε δέχονται να το αγοράσουν?

Καλή τύχη φίλε!:wave2:

quazar
25/06/2008, 18:22
Γενικώς τα πράγματα στο εμπόριο δεν είναι ακριβώς θέμα προσφοράς και ζήτησης όπως μαθαίνουν οι πρωτοετείς φοιτητές...Αυτά ισχύουν σε κάποιους τομείς αγορών αλλά όχι σε όλους. Έτσι και στην αγορά μηχανών (και αυτοκινήτων) πέραν της προσφοράς και ζήτησης ισχύει και η καθοδήγηση της αγοράς.
Π.χ. μια εταιρεία που θέλει να προμοτάρει την καλή μεταπωλητική της αξία και ταυτόχρονα θέλει να πουλάει καινούργια μοντέλα, επιλέγει να ξοδέψει λεφτά ανταλλάσοντας παλιά μοντέλα σε καλή τιμή. Έτσι κρατάει το prestige της ψηλά, πουλάει καινούργια μοντέλα αλλά χρειάζεται μεγάλο budget στήριξης της πολιτικής αυτής. Πάρτε για παράδειγμα τα Mini Cooper που έχουν παράλογα υψηλή τιμή μεταπώλησης.
Δεν λέω ότι μια αντιπροσωπεία πρέπει οπωσδήποτε να το κάνει αυτό για να είναι καλή, αλλά όχι και να εκμεταλλεύεται τη χαμηλή εμπορικότητα των μοντέλων της για να κερδίζει παραπάνω λεφτά στις ανταλλαγές!!!

Black Mamba
25/06/2008, 18:24
Και εμενα προ 3 μηνων που ηθελα να ανταλλαξω τον Superduke μου μοντελο '05
με το 690 enduro μονο που δεν με πεταξανε με τις κλωτσιες απο το "500"...
Και η δικαιολογια:

- Το Superduke ειναι "βαρύ" μηχανακι και δεν φευγει!:eyepop:

Και μεσα μου σκεφτηκα, δηλαδη αν επαιρνα το RC8 τοτε μονο θα μου το ανταλλαζανε?
Ρε ουστ!
8 μηχανες εχω παρει απο την Ελληνομοτο εκ των οποιων τα 6 ΚΤΜ
και μου το παιζουν και δυσκολοι μην χεσω...
Γι αυτο οι πωλησεις πανε κατα διαολου...
θα γυρισει ο τροχος και :a43:

Αααα, παρεπιπτοντως παλι ΚΤΜ εχω παρει....:a31:

OzZzZzY
25/06/2008, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από VforVSTrom
Φίλε υπάρχουν και χειρότερες συμπεριφορές από ΚΤΜ αντιπροσωπείες, όταν αγόρασα το Enduro LC 640 το 2001, το πλήρωσα 2.895.000 δραχμές (κοντά 9000 ευρώ). Όταν ήθελα πλέον να την αλλάξω το 2005 η αντιπροσωπεία δεν την αγόραζε καθόλου εδώ στα Χανιά (στην αρχή με κοροϊδευε ότι θα το πάρει για 4.000 Ευρώ) αλλά μετά από "περίμενε" 1ος έτους, αναγκάστηκα να πάω να αγοράσω μοτό άλλης εταιρίας (V-Strom) από Suzuki Σφακιανάκη, έτσι το "σκότωσα" εκεί 3.700 Ευρώ το 2006. Ήταν οι μοναδικοί οι οποίοι με εξυπηρέτησαν. Έτσι και εγώ δεν ξανάφησα φράγκο στην συγκεκριμένη αντιπροσωπεία στα Χανιά (ούτε καν για εξουσιοδοτημένο service) μιας και για κακή μου τύχη έχει και Suzuki αλλά και ΚΤΜ αντιπροσωπεία ο ίδιος.


Welcome to the KTM reality.


δεν το λεω για να σε "κατηγορησω" ουτε να σε ειρωνευτω αλλα ποια θα ηταν για σενα μια καλη τιμη?

GST
26/06/2008, 08:05
παιδες η αυτη αντιπροσωπεια εχει και τα ducati και εκει ειναι πολυ χειροτερη ...

stefanos
26/06/2008, 09:10
Εχω την εντύπωση οτι η πολιτική της επίσημης αντιπροσωπίας καθορίζεται απο το εργοστάσιο.

Black Mamba
26/06/2008, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εχω την εντύπωση οτι η πολιτική της επίσημης αντιπροσωπίας καθορίζεται απο το εργοστάσιο.

Η πολιτικη μπορει να καθοριζεται απο το εργοστασιο
αλλα τους μεταπωλητες ποιος τους ελεγχει?
Γιατι ο Βυνιος να δινει καλυτερη τιμη σε ανταλλαγη απο τα εξουσιοδοτημενα
καταστηματα?
Αν η η Ελλημοτο δεν με "προσεχει" γιατι να το κανουν οι αλλοι?

giannis950
26/06/2008, 09:31
ολες οι αντιπροσωπιες τα ιδια κανουν ακριβως παιδια στην ελλαδα,το μονο που κοιτανε ειναι να "κοψουν" χρημα,δεν φταει η ktm σε αυτο το τομεα,ειναι η νοοτροπια του ελληνα,το θεμα ειναι να την παρουμε χαμπαρι εμεις και να δουμε πως μπορουμε να αντιδρασουμε.black mamba εννοειται ktm και ξερο ψωμι αφου τα μηχανηματα δν παιζονται..:smokin:

PortisHead
26/06/2008, 10:07
Συγνώμη που θα ακουστει ετσι (δεν το λέω δλδ ειρωνικά) ....αλλα....τι δουλειά έχει "η υποστήριξη της επίσημης αντιπροσωπείας ΚΤΜ στα μοντέλα της" με το αν θα σου ανταλάξει εσενα το μηχανακι και μαλιστα σε καλη τιμη...επειδή αποφάσισες να πάρεις κάποιο άλλο...εστω και της ιδίας.

:confused: :confused: :confused:

Black Mamba
26/06/2008, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Συγνώμη που θα ακουστει ετσι (δεν το λέω δλδ ειρωνικά) ....αλλα....τι δουλειά έχει "η υποστήριξη της επίσημης αντιπροσωπείας ΚΤΜ στα μοντέλα της" με το αν θα σου ανταλάξει εσενα το μηχανακι και μαλιστα σε καλη τιμη...επειδή αποφάσισες να πάρεις κάποιο άλλο...εστω και της ιδίας.

:confused: :confused: :confused:

Kαι εγω για να καταλαβω δηλ απαξ και στο πουλησει τελειωσε και εξω απο εδω?
Δεν πρεπει να κραταει μακροπροθεσμα τον εκαστοτε πελατη ικανοποιημενο, βλεπε ανταλλακτικα,
τεχνικη υποστηριξη, ετσι ωστε σε μελλοντικη
ανταλλαγη της μηχανης του να παρει παλι της ιδιας εταιρειας και οχι να την καταθαβει
σε υποψηφιους πελατες της?
Δεν κερδιζει και η εταιρεια απο αυτο?

Και βεβαια πριν με ρωτησεις και Βεβαια το πως θεωρει κανεις τον ορο ικανοποιηση ειναι τελειως υποκειμενικο...:a13:

AntoD
26/06/2008, 10:34
Δυστυχώς υπάρχουν τόσοι μ@λ@κες και κοροΐδα στην αγορά με χρήμα του μπαμπά ή του δανείου που τα έχουν ισοπεδώσει όλα...και που σκοτώνουν μηχανάκια 12μηνου στο 50%...αυτό έχουν αποθρασυνθεί όλοι οι έμποροι οι οποίοι δεν είναι και τα καλυτέρα παιδιά και λεφτά θέλουν να βγάλουν ασφαλώς ασφαλώς....το κακό είναι ότι μέσα σε αυτό το δάσος από μ@λ@κες και κοροΐδα υπάρχουμε και εμείς που προσέχουμε το μότο και το έχουμε σε τόπ κατάσταση, μόνο που όταν πάμε για την ανταλλαγή μας φέρονται και εμάς σαν μ@λ@κες και κοροΐδα, διότι έτσι τους βολεύει...
Δώσε τα λεφτά σου σε αυτούς που το αξίζουν...διότι αυτό που κάνει στη ανταλλαγή (το να σε βλέπει μ@λ@κα δλδ) θα το κάνει σε κάθε επαφή του μαζί σου!!!
Είτε θες κράνος, ή αξεσουαρ, ή ανταλλακτικά!

Υπάρχουν και πιο ντόμπροι έμποροι...ας τους ενισχύσουμε!

Black Mamba
26/06/2008, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Δυστυχώς υπάρχουν τόσοι μ@λ@κες και κοροΐδα στην αγορά με χρήμα του μπαμπά ή του δανείου που τα έχουν ισοπεδώσει όλα...και που σκοτώνουν μηχανάκια 12μηνου στο 50%...αυτό έχουν αποθρασυνθεί όλοι οι έμποροι οι οποίοι δεν είναι και τα καλυτέρα παιδιά και λεφτά θέλουν να βγάλουν ασφαλώς ασφαλώς....το κακό είναι ότι μέσα σε αυτό το δάσος από μ@λ@κες και κοροΐδα υπάρχουμε και εμείς που προσέχουμε το μότο και το έχουμε σε τόπ κατάσταση, μόνο που όταν πάμε για την ανταλλαγή μας φέρονται και εμάς σαν μ@λ@κες και κοροΐδα, διότι έτσι τους βολεύει...
Δώσε τα λεφτά σου σε αυτούς που το αξίζουν...διότι αυτό που κάνει στη ανταλλαγή (το να σε βλέπει μ@λ@κα δλδ) θα το κάνει σε κάθε επαφή του μαζί σου!!!
Είτε θες κράνος, ή αξεσουαρ, ή ανταλλακτικά!

Υπάρχουν και πιο ντόμπροι έμποροι...ας τους ενισχύσουμε!

...που ειναι ειδος υπο εξαφανιση!:a9:

quazar
26/06/2008, 10:44
AntoD έχεις δίκιο. εκτός από κ@υλωμένοι οδήγοί μηχανών είμαστε και καταναλωτές. Πρέπει να γυρίσουμε την πλάτη σε αυτούς που μας φέρονται σαν να είμαστε ινδιάνοι κάγκουρες και να επικροτήσουμε αυτούς που μας εξυπηρετούν (αν υπάρχουν τελικά τέτοιοι...)

PortisHead
26/06/2008, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από black mamba
Kαι εγω για να καταλαβω δηλ απαξ και στο πουλησει τελειωσε και εξω απο εδω?

Οχι , υποχρεωση της ειναι μονο .....


Αρχικά δημιουργήθηκε από black mamba
...να κραταει μακροπροθεσμα τον εκαστοτε πελατη ικανοποιημενο, βλεπε ανταλλακτικα,
τεχνικη υποστηριξη,



Αρχικά δημιουργήθηκε από black mamba
ετσι ωστε σε μελλοντικη
ανταλλαγη της μηχανης του να παρει παλι της ιδιας εταιρειας και οχι να την καταθαβει
σε υποψηφιους πελατες της?


Αυτη ειναι ΠΟΛΥ μεγαλη απαιτηση.

Δλδ. πηρα ψυγειο MIELE...χαλασε... εβαλα τα ανταλακτικα σας-δωρεάν,μεσα στην εγγυηση....και τώρα που θελω να παρω καινουργιο MIELE είστε αλήτες που δεν δεχεσται το παλιο μου ? ? ?
Που ακουστηκε αυτό ?

dez
26/06/2008, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από quazar
Η αντιπροσωπεία της ΚΤΜ είναι απαράδεκτη στον τομέα της απαξίωσης των μοντέλων της που η ίδια τελικά δημιουγεί. Και εξηγούμαι...
Είμαι κάτοχος ενός 950 Adventure '03.
Εγω θα σου προτεινα να επισκεφτεις αρκετα hellinstores παντως... Εδω και κανα χρονο ηθελα κι εγω ν ανταλλαξω το δικο μου (640SM '02) και το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι αν υπαρχει ενιαια γραμμη στην ΚΤΜ hellas, τοτε ... ειναι πολυ καλα κρυμμενη :lol: . 3 διαφορετικα hellinstores μου ειπαν 3 διαφορετικες αποψεις επι του θεματος και μαλιστα με το περασμα του χρονου αλλαζαν οι αποψεις μεταξυ τους :D . Ακουσα τα παντα απο: "ξεχνα το φιλε, εχουμε αλλα 5 σαν το δικο σου να πουλησουμε πρωτα", μεχρι: "το παιρνουμε οπως ειναι, θα φυγει αμεσως!". Για την ιστορια, την εκανα την ανταλλαγη, η τιμη ηταν περιπου 15% πιο κατω απ αυτη που το δινα σε ιδιωτη και το μηχανακι πουληθηκε απο το hellinstore μεσα σε 1 βδομαδα.

καλη τυχη και υπομονη :wave2:

Black Mamba
26/06/2008, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Οχι , υποχρεωση της ειναι μονο .....





Αυτη ειναι ΠΟΛΥ μεγαλη απαιτηση.

Δλδ. πηρα ψυγειο MIELE...χαλασε... εβαλα τα ανταλακτικα σας-δωρεάν,μεσα στην εγγυηση....και τώρα που θελω να παρω καινουργιο MIELE είστε αλήτες που δεν δεχεσται το παλιο μου ? ? ?
Που ακουστηκε αυτό ?


Για αυτο και λεω οτι ειναι ποοοοολυυυυυ υποκειμενικο...
Φυσικα και καμια εταιρεια δεν μπορει να ικανοποιησει 100% τους πελατες τις...
Δεν λεω οτι σωνει και καλα πρεπει να μου το ανταλλαξετε αλλα το
να μην σε βλεπουν σαν ενα τεραστιο πορτοφολι και σαν το ψωνιο κολλημενο
με την μαρκα!

PortisHead
26/06/2008, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από black mamba
Για αυτο και λεω οτι ειναι ποοοοολυυυυυ υποκειμενικο...
Φυσικα και καμια εταιρεια δεν μπορει να ικανοποιησει 100% τους πελατες τις...
Δεν λεω οτι σωνει και καλα πρεπει να μου το ανταλλαξετε αλλα το
να μην σε βλεπουν σαν ενα τεραστιο πορτοφολι και σαν το ψωνιο κολλημενο
με την μαρκα!

ΟΚ....συμφωνουμε...τωρα καταλαβα το πνευμα σου.
Ναι..μακαρι να ηταν ετσι.....θα κραταγε όλο το πελατολογιο της και απλα θα το αυξανε.
Αλλα μαλλον αυτοι που ασχολουνται με το marketing ....κατι παραπανω θα ξέρουν απο μας.
Γιατι παρολο που εχουν μια "κακη" φήμη τα KTM ως προς την αξιοπιστια , παρολο που ειναι ακριβα.. κλπ κλπ κλπ...εχουν φανατικο κοινο και καλες πωλήσεις.....αρα γιατι να αλλαξει η εταιρεια κατι στην "γραμμη" που τηρεί ?

Ειναι σαν κατι φιλους μου που αναρωτιώντουσαν γιατι η Yamaha δεν βαζει αναποδο μπροστινο στο TDM οπως το Tiger.
Αφου η εταιρια πουλάει σαν τρελλη,ως έχει, γιατι να μπει στο κοστος μιας αλλαγής γραμμης στην παραγωγή ?
Το ιδιο ισχύει προφανως και στην "γραμμη" πολιτικης που τηρει καθε εταιρεία.

Black Mamba
26/06/2008, 11:43
:beer:


:a3:

gefr
27/06/2008, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ex_hustler
Τελικά όμως όλοι καταλήγουν σε μια "σίγουρη" και σταθερή που θα τους προσφέρει ασφάλεια και πολλά
απροβλημάτιστα χιλιόμετρα συμβίωσης. :)

Αυτό να το πείς σε κανένα άλλο κοινό. Όλοι εδώ μέσα είναι στη φάση της γκαζιάρας και προβληματικής. Ίσως να είμαστε και εμείς προβληματικοί. Γειάααα.

figo-migo
29/06/2008, 12:46
Καλές όλες οι απόψεις που γράφτηκαν και τοποθετούν το θέμα σωστά κατά τη γνώμη μου αλλά και εμείς οι κατεμάκηδες οφείλουμε να είμαστε πιο ώριμοι στις επιλογές μας γιατί:
1) Πως να πιάσει τιμή το 950 του 2003 όταν και οι ίδιοι στο φόρουμ λέμε στους υποψήφιους φίλους "μακριά από 2003". Όταν και η ίδια η εταιρεία προκειμένου να εξιλεωθεί απο τις κατασκευαστικές αστοχίες της φορτώνει όλα τα κακά στο πρώτο της μοντέλο και εμείς αγοράζουμε τα δήθεν βελτιωμένα από 05 και άνω;
2) Πρέπει κατά την ταπεινή μου άποψη να είμαστε πιο "μοτοσυκλετιστές" και να μην βλέπουμε τα ΚΤΜ σαν λουνα-παρκ. Δηλ ρίχνω το χρήμα για 10 λεπτά ευχαρίστηση και αυτό είναι όλο. Γιατί τότε ευνοούμε τις εταιρεικές πολιτικές που απαξιώνουν και εμάς και τη μοτοσυκλέτα. Δεν απέχει και πολύ στο τέλος να μας πούν όλο νόημα: "τουλάχιστον την ευχαριστηθήκατε τη βόλτα;". Να μην ξεχνάμε ότι η μοτοσυκλέτα δεν είναι μόνο για "βόλτες" αλλά για διαδρομές και εμπειρίες σε καθε γωνία του μυαλού και της γής.
3) Επειδή ακόμα οι περισσότεροι κατεμάκηδες είναι πιτσιρικάδες άρα η κ@υλ@ μιλάει πάντα πρώτη (και καλά κάνει άλλωστε) οι κύριοι απο την εταίρα νομίζουν ότι αυτοί είναι και εύκολα θύματα.
4) Δεν πρέπει να πιστεύουμε τυφλά σε καμμιά εταιρεία (εταίρα) και να είμαστε πωρωμένοι με μία μόνο μάρκα: την ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ. :wave2:

ARISPEED1
29/06/2008, 22:13
Δυστυχώς εχουν οι κάτοχοι ΚΤΜ αντιεμπορικά μηχανάκια ,με ολα τα επακόλουθα.

figo-migo
30/06/2008, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ARISPEED1
Δυστυχώς εχουν οι κάτοχοι ΚΤΜ αντιεμπορικά μηχανάκια ,με ολα τα επακόλουθα.
.........άντε συνενοήσου τώρα:eyepop:

karadrift
14/01/2009, 19:06
αγορασα το 2005 ενα zx636r.το πηγα μεχρι το Σουνιο και καταλαβα οτι δεν εκανε για μενα.
Η αρχικη τιμη καταλογου ηταν 11.390
Οταν το πηγα πισω με 86!!!!!!!!!!!!!!!!!χλμ μου ειπαν γυρο στα 9500 "για να φυγει 10000"
Δεν φταιοει η KTM ΦΙΛΕ ΜΟΥ.
Ο χωρος ειναι σαπιος.

SeNNinhA
15/01/2009, 09:59
Ρε σεις... Δεν έχει να κάνει με αντιπροσωπία και μάρκες.

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θέλει να παίρνει ανταλλαγή μηχανές (ή αυτοκίνητα) και όταν το κάνουν το κάνουν γιατί δεν έχουν επιλογή. Όλοι θέλουν ΜΕΤΡΗΤΑ. Η ανταλλαγή σημαίνει πάλι χρήματα στοκαρισμένα.

Και ΟΠΟΥ και να πας με ΟΠΟΙΑ μηχανή και να πας το ΠΡΩΤΟ πράγμα που θα σου πούνε είναι ότι αυτό το μοντέλο ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΕΙ και ΦΕΥΓΕΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ωστε να σου ρίξουν την τιμή όσο το δυνατόν χαμηλότερα και να μπορούν να κερδίσουν περισσότερα στην μεταπώλησή της.

Τα παραπάνω δεν διαφοροποιούνται από μοντέλο σε μοντέλο ούτε και από εταιρεία σε εταιρεία.

Οπότε εαν μπορείς τότε πουλάς την μηχανή σου μόνος σου και με τα μετρητά σου πια, κάνεις εσύ τα παζάρια. Αλλιώς σκύβεις το κεφάλι, κάνεις μια γύρα ΠΑΝΤΟΥ για να πάρεις προσφορά από όλους (θα βρεις αρκετές διαφορές) και παίρνεις την καινούργια με τους όρους του εμπόρου.


:a43: :a43:

golis
15/01/2009, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από karadrift
αγορασα το 2005 ενα zx636r.το πηγα μεχρι το Σουνιο και καταλαβα οτι δεν εκανε για μενα.
Η αρχικη τιμη καταλογου ηταν 11.390
Οταν το πηγα πισω με 86!!!!!!!!!!!!!!!!!χλμ μου ειπαν γυρο στα 9500 "για να φυγει 10000"
Δεν φταιοει η KTM ΦΙΛΕ ΜΟΥ.
Ο χωρος ειναι σαπιος.

Συγνώμη κιόλας δεν θέλω να σε προσβάλω,
αλλά εσύ περίμενες να αγοράσεις πρώτα μηχανή,
να την οδηγήσεις μέχρι το Σούνιο και μετά να βγάλεις το συμπέρασμα ότι δεν σου κάνει ;
Δε βρέθηκε ένας Χριστιανός-Μουσουλμάνος να πας να κάνεις ένα τεστ ;
Και πως πήγες και πήρες μηχανή που δεν ξέρεις ότι σου κάνει ;
Για τί χρήση την ήθελες δηλ. που δεν σε ικανοποιήσε στην βόλτα ;
Μάλλον δεν ήξερες έσυ (όπως και πολλοί άλλοι) τι ήθελες.

Και κατά την ταπεινή μου γνώμη,σωστά σου είπε όσα σου είπε.
Ο χώρος μπορεί να είναι καρά σάπιος,αλλά κι εμείς το ρίχνουμε το νεράκι μας στ αυλάκι.... :winka:

:wave2:

akaposto
15/01/2009, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από karadrift
Οταν το πηγα πισω με 86!!!!!!!!!!!!!!!!!χλμ μου ειπαν γυρο στα 9500 "για να φυγει 10000"
Δεν φταιοει η KTM ΦΙΛΕ ΜΟΥ.


Δηλαδή πόσο έπρεπε να το αγοράσει;Και πολλά σου είπε.
Ούτε 20% δεν έχασε απο την αξία της.


Το ζήτημα,που δεν έχει ειπωθεί,δεν είναι αν αγοράζει τα παλιά μοντέλα ο κάθε έμπορος.
Δικά του είναι τα λεφτά,ότι θέλει κάνει.
Το ζήτημα είναι ότι άλλο μηχανάκι του πουλάς,και άλλο μηχανάκι πουλάει μια μέρα μετά.
Και όποιος το έπιασε.

Η τιμή μεταπώλησης,μεταχειρισμένου οχήματος στην Ελλάδα,είναι τραγικά μεγάλη.
Λίγο καιρό ακόμα,και οι τιμές θα πάρουν την κατρακύλα που πρέπει.

idi
15/01/2009, 11:59
κανετε μεγαλα λαθη στους συλλογισμούς σας και στις συγκρίσεις

για το φιλο που ειπε οτι ο Βινιος και η ΒΜW του "εδιναν περισσότερα απο τη ΚΤΜ" κανει μεγαλο λαθος γιατι δε τους εδιναν μετρητά αλλα ανταλλαγή με αλλη μοτοσυκλετα

και εξηγούμαι: απο τη πωληση καθε μοτοσυκλέτας οι εμποροι εχουν ενα ποσοστο κερδους που δεν ειναι σε ολες το ιδιο!!! αλλο κερδος θα εχει απο τη πωληση ενος BMW 1200GS και αλλο απο τη πωληση ενος Kawasaki Z750...

αλλα και εστω και αν ειχαν 2 μοτοσυκλετες την ιδια τιμη καταλογου δεν ειναι απαραιτητο να εχουν το ιδιο κερδος απο τη πώληση της...

αρα πολλες φορες ο εμπορας μπορει να "θυσιάσει" ενα μερος του κερδους του για να σου πουλησει ενα μοντελο με ανταλλαγή γιατι ισως εχει μεγαλο κερδος, ετσι και αλλιώς, απο τη πώληση του. ασε που μπορει να του εχει μεινει πολυ καιρο στο στοκ και θελει να τη "σπρωξει"!!!

η αποψη μου ειναι οτι η τιμη μεταπώλησης ενος μοντέλου εξαρτάται κατα 99% απο τη ζητηση του συγκεκριμένου απο την αγορα (εμας). Οσο και να θελει μια εταιρεία να κρατήσει τιμες υψηλες με την αγορα των μεταχειρισμένων δε μπορει να κανει πολλα πραγματα.... εκτος και αν η αρχικη τιμη εχει τεράστιο ποσοστο κερδους που δινει στη εταιρεια την ευελιξία να κανει απόσβεση της χασουρας σε περίπτωση που ξαναγοραζει/ανταλλάζει τα μηχανακια σα μεταχειρισμένα αλλα αυτο δεν ειναι προς όφελος του πελατη εστι και αλλιώς! Καλύτερα να πουλαει πιο φτηνα τα μηχανάκια απο την αρχη με μικροτερο κερδος για αυτη και μεγαλυτερο για εμας!

stefanos
15/01/2009, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εκτος και αν η αρχικη τιμη εχει τεράστιο ποσοστο κερδους που δινει στη εταιρεια την ευελιξία να κανει απόσβεση της χασουρας σε περίπτωση που ξαναγοραζει/ανταλλάζει τα μηχανακια σα μεταχειρισμένα αλλα αυτο δεν ειναι προς όφελος του πελατη εστι και αλλιώς! Καλύτερα να πουλαει πιο φτηνα τα μηχανάκια απο την αρχη με μικροτερο κερδος για αυτη και μεγαλυτερο για εμας!


Νομίζω οτι αυτή ήταν η πολιτική της ΚΤΜ μέχρι και πρίν μερικά χρόνια, που βέβαια είχε και την λογική της μιάς και απευθυνόταν περισσότερο σε αγωνιζόμενους που ενδιαφερόντουσαν να έχουν ανταγωνιστικό μηχανάκι.

Vstrommer71
16/02/2009, 19:16
Παρεμπιπτοντως ειδα οτι στην Αμερικη η ΗD -που σφιχτηκε κι αυτη απο μειωση πωλησεων-εφαρμοζει προγραμμα που λεει οτι αγοραζοντας σημερα πχ μια Sportster σου εγγυωνται τιμη ανταλλαγης την ιδια που την αγορασες,για να ανταλλαξεις με ενα μεγαλυτερο σε κυβικα HD.Ουσιαστικα δηλαδη πληρωνεις την διαφορα τιμης του μεγαλυτερου μοντελου.Βεβαια αυτα στην Ελλαδα ειναι ιστοριες επιστημονικης φαντασιας,,,

apav
18/02/2009, 03:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
ιστοριες επιστημονικης φαντασιας

οι οποίες εφαρμόζονται στην αγορά αυτοκινήτου

notakos600
18/02/2009, 04:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
οι οποίες εφαρμόζονται στην αγορά αυτοκινήτου


Για την ώρα από ότι έχω ακούσει το εφαρμόζει μόνο η jeep, chevrolet.

apav
18/02/2009, 06:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Για την ώρα από ότι έχω ακούσει το εφαρμόζει μόνο η jeep, chevrolet.

Και CITROEN (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=69590&highlight=citroen) και πάει λέγοντας.

Παιδαγωγική ερώτηση: όταν αυξάνονται οι τιμές στα μηχανάκια, μήπως θα πρέπει οι πωλήσεις να παρουσιάσουν καμιά μικρή πτωσούλα -40% για να αρχίσουν να δουλεύουν και οι προσφορές, να σφίξουν και οι επιδερμίδες και πάει λέγοντας;

stefanos
18/02/2009, 06:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Και CITROEN (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=69590&highlight=citroen) και πάει λέγοντας.

Παιδαγωγική ερώτηση: όταν αυξάνονται οι τιμές στα μηχανάκια, μήπως θα πρέπει οι πωλήσεις να παρουσιάσουν καμιά μικρή πτωσούλα -40% για να αρχίσουν να δουλεύουν και οι προσφορές, να σφίξουν και οι επιδερμίδες και πάει λέγοντας;


Αυτό θα έπρεπε να είναι αυτονόητο αλλά όταν ο Ελληνας έχει χρήμα δεν υπολογίζει τίποτα.
Γενικά είμαστε λίγο χαζός λαός.
Τώρα βέβαια που σφίξαν τα πράγματα θα δείς σίγουρα και καλές προσφορές, αλλά ο κόσμος δεν έχει πλέον χρήμα.

figo-migo
07/08/2014, 10:52
Ξεθάβοντας το θέμα μια και βλέπω θέμα αντιπροσωπείας ΚΤΜ....
Πάω το καινούργιο μου 390 που δεν είχε ούτε 900 χλμ στο εξουσιοδοτημένο servise να μου ρυθμίσει την προφόρτηση του αμορτισέρ. Βάζει το γαντζόκλειδο (προφανώς όχι το ειδικό για αυτή την δουλειά) και φεύγω με γρατσουνισμένο σκελετό. Για την ακρίβεια όχι γρατσουνισμένο αλλά ξεφτισμένο από το γαντζόκλειδο του που δεν χώραγε εκεί μέσα. Ρωτάω τώρα του εμπιστεύεσαι την μηχανή σου αυτού του τσαπατσούλη; Αφενός δεν έχει κάποια δεξιότητα-λογική από την άλλη δεν σέβεται το εργαλείο και τα λεφτά του πελάτη του που επέλεξε ΚΤΜ. Δεν ήταν μαστορόπουλο αλλά ο ίδιος ο ''μάστορας''. Εξουσιοδοτημένος από την ΚΤΜ σε όλη την Πελλοπόνησο ....παρακαλώ κυρία ΚΤΜ...

spyrakos35
07/08/2014, 11:05
Δεν φταιει καμμια κτμ αν ο μαστορας ειναι τρομπας.

Στελνεις γραμμα/μαιλ στην εταιρεια με φωτο και απαιτεις επιδιορθωση της ζημιας

πυξιδας990
07/08/2014, 11:38
Ξεθάβοντας το θέμα μια και βλέπω θέμα αντιπροσωπείας ΚΤΜ....
Πάω το καινούργιο μου 390 που δεν είχε ούτε 900 χλμ στο εξουσιοδοτημένο servise να μου ρυθμίσει την προφόρτηση του αμορτισέρ. Βάζει το γαντζόκλειδο (προφανώς όχι το ειδικό για αυτή την δουλειά) και φεύγω με γρατσουνισμένο σκελετό. Για την ακρίβεια όχι γρατσουνισμένο αλλά ξεφτισμένο από το γαντζόκλειδο του που δεν χώραγε εκεί μέσα. Ρωτάω τώρα του εμπιστεύεσαι την μηχανή σου αυτού του τσαπατσούλη; Αφενός δεν έχει κάποια δεξιότητα-λογική από την άλλη δεν σέβεται το εργαλείο και τα λεφτά του πελάτη του που επέλεξε ΚΤΜ. Δεν ήταν μαστορόπουλο αλλά ο ίδιος ο ''μάστορας''. Εξουσιοδοτημένος από την ΚΤΜ σε όλη την Πελλοπόνησο ....παρακαλώ κυρία ΚΤΜ...

πατρα?