PDA

View Full Version : Σχετικά με ευρωπαϊκά-αμερικάνικα κράνη



schumacher_
25/06/2008, 18:48
Ενημερωτικά κυρίως, θα ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα:

Πολλοί -για να μην πω οι περισσότεροι- εδώ μέσα, λέμε όλη την ώρα για "κλέφτες" εμπόρους, οι οποίοι μας εκμεταλλεύονται και έχουν πολύ υψηλές τιμές και τους δίνουμε κι άλλους αντίστοιχους χαρακτηρισμούς... Έστω ότι υπάρχει κάποιος που εμπορεύεται κράνη σε αρκετά χαμηλότερες τιμές από την τωρινή αγορά, υπάρχει κάποιος που θα τον προτιμήσει, έναντι των αμερικάνων με τα πολύ φτηνά κράνη των 350-450??

Το ερώτημά μου δεν είναι τόσο θεωρητικό, μπορεί να χρησιμεύσει σε κάποιο γνωστό, οπότε θα ήθελα κάπως σοβαρά-αντικειμενικά σχόλια (όσο γίνεται τέλος πάντων).

:beer:

billk
25/06/2008, 20:13
Εγώ θα πω κάτι άλλο.Αν μπορεί κάποιος έμπορος να ρίξει την τιμή, γιατί να μην τα δίνει στην ίδια τιμή λοιπόν με τον Αμερικάνο;;;
ο Αμερικάνος βγάζει περισσότερα;;;; θα μου πεις ναι , είναι τα έξοδα του ενοικίου του μαγαζιού , των υπαλλήλων και την διαφορά του νομίσματος.
στην αντίπερα όχθη ο Αμερικάνος, πληρώνει εξίσου υπαλλήλους, και σίγουρα είναι περισσότεροι μιας και έξυπηρετεί σε όλο το κόσμο. Πληρώνει ενοίκιο, μιας και τα περισσότερα ebay μαγαζιά είναι και κανονικά καταστήματα, άντε ίσως λιγότερα, επειδή δεν θα είναι σε κάποιο εμπορικό δρόμο. Πληρώνει κάποιο ποσό στο ebay, για κάθε αντικείμενο που πουλάει, και για την δημοσίευση του μαγαζιού του. Και τέλος πληρώνει 2 φορές μεταφορικά. Μία για να τα πάρει από Ιαπωνία, και μια για να τα στείλει σε κάθε πελάτη.

θελώ να πω, πως αν μπορεί κάποιος να πουλήσει φθηνότερα από τον αντιπρόσωπο και να είναι νόμιμος,(δεν γνωρίζω τι ρήτρες υπάρχουν) νομίζετε πως δεν θα έχει κέρδος;;;; και άντε ασ μην τα δίνει 350, ας τα δίνει 450.
για βάλτε τα κάτω.
Ο αμερικάνος , δηλαδή τα κλέβει;;;Αυτός πώς έχει κέρδος;;;;