PDA

View Full Version : NEW Rider psaxnei...



MikeG
22/01/2005, 16:26
Kalispera sas anavates oliw tiw Elladas kai oxi mono.
Loipon me basanizei ena thema....
Skeftomai na agoraso (mallon metaxeirismeno) ena apo ta parakato montela.BMW 650 , KLE 500, TRANSALP
To leo poli genika giati kai ego akoma de ksero polles diafores anamesa sta montela px diafora BMW FGS 650 me BMW F 650. To mono sigouro einai oti mallon pros auta ta montela prosanatolizomai giati thelo mixani pou na mporo na kano taksidi alla kai na mporo na pao se xoma.
Eimai sxetika neos odiga 3 xronia tora.Exo ena kazer 125.Ti tha me symbouleuatai kai genikotera poia einai pio kali kai giati se texnika kai oxi mono xaraktiristika. Euxaristo eksarxis..Keep the good times roll

petridist
23/01/2005, 12:51
επειδή πολλά χαζά ακούω τελευταία θα μιλήσω πολυ πολύ σοβαρά!!!

η καλύτερη είναι η transalp XL 650V μοντέλο 01' με 40000χμ ασημί χρώματος με λοιπά extra.........



.....την οποία ΠΟΥΛΑΩ ΕΓΩ!!!!




ε ρε γλέντια λέμε!!!

Στάθη αυτό δεν είναι αγγελία εεεε????

:beer: :beer: :wave2: :wave2:

xt-free-ride
24/01/2005, 00:33
Φίλε μου μην ακούς κανέναν... Η καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις για αρχή ειναι το ΧΤ600 '99 22.000χλμ.

ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΑΩ ΕΓΩ..

ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΕΧΤΡΑ..

PQC
24/01/2005, 15:15
Αρχικά καλησπέρα.

Θα πρέπει να καθορίσεις τι θέλεις.Δεν μπορείς να έχεις και ταξίδι και

χώμα τέζα εκτός αν έχεις 14000 για το ΚΤΜ 950.Οι μηχανές που

αναφέρεις δεν έχουν και πολύ μεγάλη σχέση μεταξύ τους.Καλό το

KLE αλεξίσφερο αλλά τεχνολογικά ξεπερασμένο.Καλό το HONDA

καλή ποιότητα αλλα είναι ήδη 10 ετών μηχανη.ΤΟ BMW πάλι πολύ

καλό στο χώμα καλό στη πόλη και στο ταξίδι.Εγώ προτείνω να

διαβάσεις πολλά συγκριτικά και να ψάξεις και στον ιστό. στο

www.mototriti.gr θα βρείς δοκιμές και συγκριτικά που ίσως

βοηθήσουν:beer:

Tigas
24/01/2005, 15:53
ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ V-STROM.ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ.ΤΟ ΕΧΕΙ ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΒΟΛΤΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΑΖΙ.
ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΜΟΤΕΡ ΑΠΟ ΤΟ TL ΜΕ ΨΕΚΑΣΜΟ(ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ) ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ, ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΛΥΨΗ
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΥΨΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ(1,85 Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ) ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟ ΝΑ ΠΑΣ ΑΦΟΒΑ.
ΑΜΑ ΖΗΤΑΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΚΟΙΤΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΤΟ.

x-rider
24/01/2005, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Kalispera sas anavates oliw tiw Elladas kai oxi mono.
Loipon me basanizei ena thema....
Skeftomai na agoraso (mallon metaxeirismeno) ena apo ta parakato montela.BMW 650 , KLE 500, TRANSALP
To leo poli genika giati kai ego akoma de ksero polles diafores anamesa sta montela px diafora BMW FGS 650 me BMW F 650. To mono sigouro einai oti mallon pros auta ta montela prosanatolizomai giati thelo mixani pou na mporo na kano taksidi alla kai na mporo na pao se xoma.
Eimai sxetika neos odiga 3 xronia tora.Exo ena kazer 125.Ti tha me symbouleuatai kai genikotera poia einai pio kali kai giati se texnika kai oxi mono xaraktiristika. Euxaristo eksarxis..Keep the good times roll


Λοιπον καλως τον


Για μενα σιγουρα το τρανσαλπ 650 θα σεβοηθησει παρα πολυ.


Εχει στρωτο κινητηρα πανευκολο,παει και χωμα δοκιμασμενο

μοτερ , χωρις βλαβες.


Και τα χλμ,ειναι σιγουρα πολυ καλα ιδιως μετα απο αυτο που ειχες.

MikeG
24/01/2005, 20:03
kalispera paidia kai pali.
Oson afora esas pou poulate ta dika sas afou einai toso kala pou mou ta sistinetai giati ta poulete?:)
Loipon vasika otan eipa xoma den ennoousa oti tha to valo mesa se otidipote.Auto pou ennoo einai na mporo anete na pao kai se kapoious xomatodromous.
Tha ithela sas parakalo na mou peite perissotera.Eidi exo arxisei edo kai kairo kai to psaxno to thema..Apo oti vlepo ta 3 pou anefera einai stin idia katigoria.
Otan les oti to KLE einai kseperasmeno ti ennoeis?
Perimeno kai alles apantiseis..Euxaristo poli ek ton proteron

gdevelek
24/01/2005, 20:16
Νομίζω πως και τα 3 μηχανάκια που αναφέρεις είναι ξεπερασμένα τεχνολογικά, αλλά και, ταυτόχρονα, δοκιμασμένα.Το ίδιο ισχύει και για το Africa, που σίγουρα αξίζει να βρίσκεται σ' αυτή τη λίστα. Φαίνεται πως στο ύφος αυτό οι εταιρίες δεν θέλουν να κάνουν ανατροπές, και επενδύουν σε πιο street εκδοχές, δηλαδή v-strom & TDM. Το KLE έχει, πιστεύω, τη χαμηλώτερη μεταπωλητική αξία από τα τέσσερα.

Μην έχοντας εμπειρία στα μηχανάκια, αυτό που μπορώ να κάνω είναι να σου μεταφέρω ό,τι μου είπε ένας πολύ έμπειρος αναβάτης που από F650 πέρασε σε Transalp: Η πρώτη είναι γρηγορώτερη από τη δεύτερη.

Στη θέση σου θα έπαιρνα v-strom ή TDM, αφού δεν θέλεις να μπαίνεις στο χώμα παρά μόνο περιστασιακά.

PQC
24/01/2005, 20:35
Καλησπέρα αδερφε και πάλι.
:beer: ΄

Το ΚLE είναι η ίδια μηχανή εδώ και πάρα πολλά χρόνια.Ο κινητήρας του δεν έχει αλλάξει καθόλου.Το μόνο που του αλλάζουν ανα 3-4 χρόνια είναι το κουστούμι.Οπως είπα και πριν έίναι αλεξίσφαιρο το μοτορι αλλά έχει ακόμα καμπυλατερ.Ε ξέρω γω θα πάρεις μηχανή εν έτη 2005 με καμπυλατέρ.Επίσης το μοτέρ δεν είναι πολύ ελαστικό και θα σε κουράζει και στην πόλη και στο ταξίδι. Το V-strom είναι καλή λύση για αυτά που θες.Πίστεψε με όταν αποφάσισα να αλλάψω μηχανή πριν λίγο καιρο ήμουν στα μοντέλα που είσαι εσύ,το έψαξα και ,κατάληξα στο V-strom.:smokin:

afrotwin
25/01/2005, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Kalispera sas anavates oliw tiw Elladas kai oxi mono.
Loipon me basanizei ena thema....
Skeftomai na agoraso (mallon metaxeirismeno) ena apo ta parakato montela.BMW 650 , KLE 500, TRANSALP
To leo poli genika giati kai ego akoma de ksero polles diafores anamesa sta montela px diafora BMW FGS 650 me BMW F 650. To mono sigouro einai oti mallon pros auta ta montela prosanatolizomai giati thelo mixani pou na mporo na kano taksidi alla kai na mporo na pao se xoma.
Eimai sxetika neos odiga 3 xronia tora.Exo ena kazer 125.Ti tha me symbouleuatai kai genikotera poia einai pio kali kai giati se texnika kai oxi mono xaraktiristika. Euxaristo eksarxis..Keep the good times roll

AN 8ES ANETA TAKSIDIA
I TO TRANSALP I TO BMW


TO BMW EXI AKRIVA SERVICE KE ANTALAKTIKA
KE TO TRANSALP NA KITAKSIS NA MIN INE EVROPAIKO

DILADI PAS SE ENA EKSOUSIODOTIMENO KE SOU TIPONI SE ENA XARTI TOUS ARI8MOUS SKELETON KE GIA POU INE FTIAGMENO TO KA8E NOUMERO
KE PAS PSAXNONTAS

Boxer
25/01/2005, 10:58
Ακου να δεις.
Στα 650 κ.ε. υπαρχει το BMW R65 του 84 σε αψογη κατασταση το οποιο πουλαω ΕΓΩ.
:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :beer:

Spike
25/01/2005, 11:28
EXO ENA F650 GS MONTELO 05/2004
FULL EXTRA GIA POULHMA , TIMH 7300 EURO

ME:
ABS,
ALARM,
THERMENOMENA GRIP,
PSHLO FERRING APO DAKAR, PROSTATEUTIKA KAGELA MHXANHS, XOUFTES,
TOPCASE GIVI 46 lt ME MAXILARAKI PLATHS GIA TON SYNODHGO,
XROMA GALAZIO, SELA MAYRH

H MHXANH FYLASSETAI SE GARAGE KAI EINAI SE TELEIA KATASTASH ME 6500 XLM


AN THELEIS KAI NA KANEIS TAXIDIA ALLA KAI NA KINHSAI ANETA STHN POLH PISTEUO OTI PREPEI NA DIALEXEIS BMW LOGO AXIOPISTIAS KAI MONO.
EXEI KALO KENTRO BAROUS KAI POLY EUELIXIA, MEGALH ROPH (MONOKYLINDRO - 50 HP), SE XOMA EINAI KATAPLHKTIKO KAI APENERGOPOIHTAI KAI TO ABS, DEN KAIEI SXEDON TIPOTA KAI MONO AMOLYBDH APO 92 OKTANIA (DHLADH SXEDON OTI BENZINH TOU BALEIS) KAI TA SERVICE DEN EINAI TOSO AKRIBA OSO LENE (EXO BMW KAI XERO) .
SYN TOU OTI EXEI PARA POLY KALH METAPOLHTIKH AXIA.

SKEPSOU TO KAI NOMIZO OTI THA MEINEIS PARA POLY EYXARISTHMENOS.

xifias
26/01/2005, 04:08
καλα, μιλαμε θα πρεπει να εισαι η μαστουρωμενος η μεθυσμενος η ατομο με ειδικες αναγκες για να μην εχεις καταλαβει ακομα οτι αυτο που σου χρειαζεται ειναι το freewind που πουλαω ΕΓΩ

Dodok edessa
26/01/2005, 10:28
ΜΠΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ .ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ HUSABERG 400 FE 2000 mod .ΒΟΥΝΑ,ΤΡΥΠΕΣ, ΛΑΚΟΥΒΕΣ,ΣΚΑΛΕΣ ΠΕΖΟΥΣ, ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΥΘΕΙΑ ΜΑΓΙΚΟ ΧΑΛΙ .
Α!!! ΠΩΣ ΕΤΥΧΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ,ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ
:lol: :lol: :rotflmao: :wave2:

KaTaNaS
26/01/2005, 11:46
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




η οικονομικότερη λύση έιναι να πάρεις

ένα SUZUKI GSX600F που είναι στρητάκι με ξεκούραστη θέση οδήγησης, και άμα λάχει πατάει και στο χώμα!!!

κάνει και πατινάζ στους πάγους!!!


ΕΓΏ ΈΧΩ ΈΝΑ. και τί να κάνω θα προσφερθώ να σου το πουλήσω έναντι 1000 ευρω για να γνωρίσεις και εσύ φοβερές εμπειρίες.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
26/01/2005, 12:12
mazi me tis mixanes to pedion mpori na xriastis ke ta akolou8a
an8ropoi imaste....

ena zevgari rolers 38 noumero
mia tostiera pou ksemine apo doro gamou:lol:
episis ene poli oreo epiplo kristaliera me kristala svarofski
dio mperzeres se emprime roua polis kales
ke ala iperoxa pragmata 8a se eksiplikso:lol:
pare tilefono ke den 8a xasis
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ke times poli kales
:rotflmao: :lol: :rotflmao:

asprogerakatos
26/01/2005, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
mazi me tis mixanes to pedion mpori na xriastis ke ta akolou8a
an8ropoi imaste....

ena zevgari rolers 38 noumero
mia tostiera pou ksemine apo doro gamou:lol:
episis ene poli oreo epiplo kristaliera me kristala svarofski
dio mperzeres se emprime roua polis kales
ke ala iperoxa pragmata 8a se eksiplikso:lol:
pare tilefono ke den 8a xasis
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ke times poli kales
:rotflmao: :lol: :rotflmao:
ΕΛΑ ΠΑΡΕ ΠΑΡΕ!!!!!!!!!!!!

:lol: :lol: :lol:

Ο ΠΑΛΙΑΤΖΗΗΗΗΗΗΗΗΣ!!!!!!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

KaTaNaS
26/01/2005, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
mazi me tis mixanes to pedion mpori na xriastis ke ta akolou8a
an8ropoi imaste....

ena zevgari rolers 38 noumero
mia tostiera pou ksemine apo doro gamou:lol:
episis ene poli oreo epiplo kristaliera me kristala svarofski
dio mperzeres se emprime roua polis kales
ke ala iperoxa pragmata 8a se eksiplikso:lol:
pare tilefono ke den 8a xasis
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ke times poli kales
:rotflmao: :lol: :rotflmao:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

na sai kala re lewnida, milame pethana sto gelio!:rotflmao: :rotflmao:

OldMan
26/01/2005, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
ΜΠΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ .ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ HUSABERG 400 FE 2000 mod .ΒΟΥΝΑ,ΤΡΥΠΕΣ, ΛΑΚΟΥΒΕΣ,ΣΚΑΛΕΣ ΠΕΖΟΥΣ, ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΥΘΕΙΑ ΜΑΓΙΚΟ ΧΑΛΙ .
Α!!! ΠΩΣ ΕΤΥΧΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ,ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ
:lol: :lol: :rotflmao: :wave2:

Μωρή γριά ξεδοντιάρα(*), έχεις το τελευταίο ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ HUSBY (τα υπόλοιπα που γίνανε 450, 550 κ.λ.π. μπασταρδέψαν) και το ΠΟΥΛΑΣ ????:confused: :confused: :confused:

Εκτός αν με τα λεφτά που θα πάρεις (λέμε τώρα....) αγοράσεις κανένα ON-OFF (:yuck: :yuck: :yuck: ) αι σου μέινουν και για μασέλα(*).!!!!

Υ.Γ.

Κάποιοι ξεχάσανε ότι η άσφαλτος ανακαλύφηκε για να ενώνει τους χωματόδρομους :lol: :lol: :lol:

petridist
26/01/2005, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
kalispera paidia kai pali.
Oson afora esas pou poulate ta dika sas afou einai toso kala pou mou ta sistinetai giati ta poulete?:)


εσύ γιατί δεν κρατάς το kazeR???

όταν πουλάς κάτι το κάνεις γιατί θες να πας σε κάτι καλύτερο για σένα... πχ εγώ την πουλάω γιατί μου κόλλησε το fazer600 στο κεφάλι και το θέλω.. αλλαγή κατηγορίας δηλ... ελπίζω να σε κάλυψα...



:wave2:

Dodok edessa
26/01/2005, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μωρή γριά ξεδοντιάρα(*), έχεις το τελευταίο ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ HUSBY (τα υπόλοιπα που γίνανε 450, 550 κ.λ.π. μπασταρδέψαν) και το ΠΟΥΛΑΣ ????:confused: :confused: :confused:

Εκτός αν με τα λεφτά που θα πάρεις (λέμε τώρα....) αγοράσεις κανένα ON-OFF (:yuck: :yuck: :yuck: ) αι σου μέινουν και για μασέλα(*).!!!!

Υ.Γ.

Κάποιοι ξεχάσανε ότι η άσφαλτος ανακαλύφηκε για να ενώνει τους χωματόδρομους :lol: :lol: :lol:


Old..

:( Χρειάζομαι επειγόντως ψυχολογική υποστήριξη.
Μόλις έκλεισε η συμφωνία και ο bergos μου έφυγε, πέταξε για αλλού ,σε άλλα χέρια.
Προς τα παρών έμεινα με ένα ΤΤ 250 R που το είχα για τα ψώνια και βολτιτσες μέσα στην Έδεσσα

:sad: :sad:

Όμως το καλό είναι ότι το πήρε ο ………Κουμπάρος μου ,με την συμφωνία ,όποτε το θέλω να το παίρνω για καμία ψιλό βολτίτσα
:evil: :evil: :D

free rider
26/01/2005, 19:17
πάντως φίλε μου απ' ότι βλέπω χαμένος πας αφού θέλεις ον οφφ...

οπότε θυμίσουμε όταν κάποια φορά βρεθείς στην εθνική και φυσάει αέρας δυνατός όπως σήμερα...

να σταματάς στην άκρη και να περιμένεις γιατί στα ον οφφ ο πλευρικός άνεμος δεν αστειεύεται ...

τα τσακίζει κάτω...

κι ας έρθει όποιος ον οφας να μου πει ότι έχω λάθος...

ενώ με το στρεετ θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ...

άσε που δεν θα πατάς σε βρωμιές και χώματα να γουρουνιάζεις...

τώρα αν επιμένεις το bmw είναι ασύγκριτο σε σχέση με τρανσάλπ και άλλα φρούτα...

είναι ενα πλοίο στην οδήγηση ..
και σκυλι στην αντοχή...

όντως πιστεύω οτι αξίζει...

οτι και ν πάρεις όμως να προσέχεις οτνα οδηγάς τον χειμωνα και ειδικά στο βρεγμένο και ακόμη χειρότερα στο πάγο...

είναι μόνο για να το αποφεύγεις...

:beer: :beer:

MikeG
31/01/2005, 13:52
Παιδιά καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ όσους αναφέρθηκαν στο θέμα του post.
Θα έλεγα ότι μάλλον έχω αποφασίσει.Βλέπω με πολύ καλό μάτι την BMW F650 GS μοντέλο 2002 και μετά.Αλήθεια πως και δεν υπάρχει ένα topic μόνο γι'αυτή τη μηχανή?Ας ανοίξουμε λοιπόν ένα...
Αυτό που ζητάω τώρα είναι γενικότερα συμβουλές πριν αλλά και μετά από την αγορά αυτής της μηαχανής.
Ευχαριστώ..!

Spike
31/01/2005, 13:56
DES TA PM SOU...

MikeG
31/01/2005, 14:16
Spike Pm? ti ennoeis? thanks

afrotwin
31/01/2005, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Spike Pm? ti ennoeis? thanks

RE SPIKE GIATI TO VRIZIS TO PEDI RE?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Spike
31/01/2005, 14:21
QUOTE

" Spike Pm? ti ennoeis? thanks "

MikeG , ENNOO , DES TA PROSOPIKA SOU MYNHMATA GIATI MOLIS SOU ESTEILA ENA !!!!

d-s
01/02/2005, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Παιδιά καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ όσους αναφέρθηκαν στο θέμα του post.
Θα έλεγα ότι μάλλον έχω αποφασίσει.Βλέπω με πολύ καλό μάτι την BMW F650 GS μοντέλο 2002 και μετά.Αλήθεια πως και δεν υπάρχει ένα topic μόνο γι'αυτή τη μηχανή?Ας ανοίξουμε λοιπόν ένα...
Αυτό που ζητάω τώρα είναι γενικότερα συμβουλές πριν αλλά και μετά από την αγορά αυτής της μηαχανής.
Ευχαριστώ..!

Πολύ καλή επιλογή. Την είχα για 2,5 απρόβλημάτιστα χρόνια κ πολλά χιλιόμετρα κάθε είδους. Το μοτέρ είναι σκυλί (εαν του κάνεις τα απαραίτητα service), δύναμη έχει, ταξίδια δικάβαλα κάνει άνετα (αν θες να ταξιδεύεις με πάνω από 140 πάρε άλλη μηχανή!), οικονομικότατο στα service (το runner μου κόστιζε περισσότερα..)
Αλλά...δεν έχει πιά μεταπωλητική αξία υψηλή (σε συμφέρει γιατί θα το βρεις φτηνά μεταχειρισμένο), έχει γεμίσει η αγορά μεταχειρισμένα. Να προτιμήσεις ελληνικό κ όχι από εισαγωγή.