PDA

View Full Version : Τι προτείνετε για αγορά;



nvluc
26/06/2008, 02:51
Καλησπέρα σε όλους.
Θέλω την βοήθειά σας στην επιλογή πρώτης μηχανής.
Το ιστορικό:
Είμαι 32 ετών,180 σε ύψος και εντελώς αρχάριος από μηχανές με κυριότερες εμπειρίες το δίπλωμα Α1 και και κάποιες βόλτες με μία Yamaha ybr125.
Με δεδομένη την απειρία μου πείτε ποιά από τις παρακάτω προτείνετε -ως πιο ασφαλής και ευκολοδήγητη- κυρίως σε θέμα βάρους και ευκοία συμπλέκτη (οι παρακάτω μηχανές καλύπτονται από το δίπλωμά μου).


1. Honda CBF250

2. Yamaha xt 125 motard

3. Υamaha xt 500 motard

4. Cagiva canyon 500

5. Kawasaki kle 250

6. Kawasaki d- tracker 250

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Νίκος

epp1640
26/06/2008, 03:36
Νίκο καταρχήν καλωσόρισες στο φόρουμ.. εγώ έχω το ybr125 λίγο καιρό, και ένα ψευτοεντουράκι και το δεύτερο παρότι παλιό και πιο αδύναμο μου χαρίζει μεγαλύτερη χαρά.. λοιπόν κάπως βιαστικά θα σου λεγα να κοίταζες ενδεχομένως και κάποιο εντουράκι.. συνεχίζω

1) να μην αγοράσεις 125.. είναι πολύ αδύναμα και το κόστος χρήσης τους δεν διαφέρει πολύ από ένα 250..

2) νομίζω το ybr είναι παρόμοιο σε αντιδράσεις/ φιλοσοφία με το cbf250..

3) εγώ στην θέση σου θα απέφευγα ένα motard εκτός και αν θες να πάρεις motard επειδή σου αρέσουν..πάντως σε καμία περίπτωση συμβιβαστικά..

Πες μας πόσα χρήματα διαθέτεις γιατί μπορεί να υπάρχουν και άλλα μοντέλα στα οποία δεν έχει πάει καν το μυαλό σου..


Πιάσε τώρα μία

:beer:

Akatanomastos
26/06/2008, 08:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
και ένα ψευτοεντουράκι
πες καλυτερα σκετο ψευτο, χωρις το εντουρακι..:rotflmao:

GreenBill
26/06/2008, 08:05
Νομιζω κι εγω οτι πρεπει ν αποκλεισεις τα 125αρια γιατι ειναι πολυ αδυναμα.Το D-tracker οταν το οδηγησα μου φανηκε πολυ μικρο σε διαστασεις ,απο τα μηχανακια που παραθετεις η καλυτερη μεση λυση ειναι το ΚLE 250.Eχει χωρους,αρκετη δυναμη,δεν εχουν ακουστει ασχημα γι αυτο,ειναι σχετικα χαμηλο για το υψος σου-οτι πρεπει για ξεκινημα.Αν παλι σκοπευεις να επεκτεινεις το διπλωμα σου,αναλογα και με τα λεφτα που διαθετεις,υπαρχουν κι αλλες λυσεις...:wave2:

XJR_Billy
26/06/2008, 08:53
Καλώς ήρθες φίλε!!!

Εγώ θα σου πρότεινα την KLE250 και την ΧΤ500.

Αξιόπιστες μηχανές, ευκολοοδήγητες, και με αρκετή ισχύ για να σε πάνε πιο μακριά.

Βέβαια, θα πρέπει να σεβαστείς όποια και να πάρεις, γιατί κάθε ξεκίνημα και δύσκολο...

Δεν νομίζω όμως να σε προβληματίσουν ιδιαίτερα, αντίθετα θα σε βολέψουν περισσότερο λόγω του ύψους σου...

:wave2:

epp1640
26/06/2008, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
πες καλυτερα σκετο ψευτο, χωρις το εντουρακι..:rotflmao:

:a38: :D

Road67
26/06/2008, 15:31
Bασει των μοντελων που εχεις σημειωσει. Καλυτερη επιλογη το KLE. Πες μας ομως τι ποσο θες να διαθεσεις. Υπαρχουν πολλα μοντελα μεχρι 35 ιππους.

Και κατι ακομα, μακρια απο τα Cagiva :nono:

..........................................................................

Σε συγχαιρω που θες να ξεκινησεις απο τα χαμηλα και να εξελιχθεις σιγα σιγα και δεν λες ασυναρτησιες οπως διαφοροι πιτσιρικαδες για R1 και CBR.

Για κανε κι ενα test ride στο Ninza 250 αν σ' αρεσει. Ακομη κι αν δε θες να παρεις καινουργιο υπαρχει κι ο παππους του μοντελου αυτου το ZZR 250 αλλα επειδη δε θα βρεις πουθενα να δοκιμασεις το δευτερο, δοκιμασε το Νιντζακι, παρομοια αιθηση.

Elle
27/06/2008, 21:30
Κατ'αρχήν για τι χρήση προορίζεται; Πόλη, εθνική, επαρχιακό, τι;