PDA

View Full Version : ΠΡΟΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΗΟΡΝΕΤ 07



LogOutGoRide
26/06/2008, 09:46
Καλημέρα σε όλους

Ερώτηση σε κατόχους HORNET 07.

Υπάρχει κάποιος που έχει πίασει τελική στην σφήκα;
Αν ναι πόσα κοντερίσια χλμ είδε;
Με 5 ταχύτητα πόσες στροφές; Η 6 πόσες στροφές έβγαλε στο στροφόμετρο;
Συμβαίνει κάτι παράξενο σε μένα (νομίζω) και βλέπω πράγματα που μου κάνουν εντύπωση.
Ελπίζω να μην συμβαίνει κάτι στο μοτέρ γιατί :bawl:

Η ένδειξη στον δείκτη της βενζίνης είναι ενα άλλο θέμα που θέλει και αυτο κουβέντα! Με ρεζέρβα να ανοβοσβήνει για 10 χλμ έκανα άλλα 60 χλμ.
Γι΄αυτό ο bsari δεν είδε ποτέ σε βενζινάδικο 19 λίτρα!!!

Περιμένω απαντήσεις . Ευχαριστώ pls

LogOutGoRide
26/06/2008, 16:07
Όλα καλα σε όλους ετσι ! ο.κ.:confused:

bsari
30/06/2008, 12:57
τις στροφες δεν τις ειδα...
ΜΕ ΑΦΗΣΕ και το γεμισα και παλι εβαλε 16,4 λιτρα!!!!
ναι ο δεικτης κανει νουμερα αλλα κανει και σε αλλα μοτο με ψηφιακες ενδειξεις

bsari
30/06/2008, 12:59
για πες τι βλεπεις,ποσα χιλιομετρα εχεις (εχει ανοιξει το μοτερ?)
μετα τα 180 ανεβαζει αργα (γυμνο+600)

LogOutGoRide
01/07/2008, 19:30
Φίλε περίμενα να απαντήσεις αν και άργησες λίγο:wave2:

Το μηχανάκι αγοράστηκε Πριν ακριβώς έναν χρόνο (30/6/2007)
Αυτήν την στιγμή έχει 10.230 χλμ και το έστωσα σύμφωνα με το manual.
Στις 29/6/2008 ταξίδευα για Αλέξ/πολη ξημερώματα. Ο δρόμος φυσικά ήταν άδειος και είπα να το δώσω λίγο παραπάνω απ'ότι συνήθως.
Παρατήρησα οτι είχα κοντρα αέρα αλλα έδωσα αργά με 6η απο τις 7.000 στρ/ω
Πλάγιασα όσο μπορούσα και περίμενα. Αν δεν ξέρεις η Εγνατία είναι αρκετά καλός δρομός και την ώρα που οδηγούσα δεν υπήρχε ψυχή.
Η μηχανή ανέβασε 11.500 στρ και στο κοντερ έδειχνε 214 με 216. Είπα εντάξει έχω κόντρα αέρα και το σακίδιο στην πλάτη ο.κ.
Στο γυρισμό είπα να δώσω την 5η. Όσο και άν περίμενα (με τον αέρα μαζί μου πλέον) δεν ανέβασε πάνω 11.500 στρ.Αφού βαρέθηκα να περιμένω με 5η (μιλάμε για τουλάχιστον 3 Klm ) έβαλα 6η και πάλι τα ίδια 11.500 στρ και 214 - 216 κοντερίσια.
Έπαθα πλάκα. Όταν φίλος με GSR βλεπει κοντερίσια 235 και έχει πιο κοντό σασμαν !!!.
Το μεσημέρι είμουν στην αντιπροσωπεία για τα σχετικά. Άκουσα ένα σωρό παπαριές και αναγκάστηκα να μιλήσω με μάστορα απο Αθήνα (Σαρακάκη). Όλο μου έλεγε δεν ξέρω και τα σχετικά και οτι καλό είναι να το δυναμομετρήσω αν έχω την δυνατότητα.
Ο εδώ αντιπρόσωπος την έβαλε στον εγκέφαλο και όλα έδειξαν ο.κ.

LogOutGoRide
01/07/2008, 19:37
Την πήγα και σε τρίτο μάστορα και την πήρε αμέσως για δοκιμή.
Μου είπε οτι γέμησε όλες τις ταχύτητες στα κόκκινα και οτι είδε 5η 225 χλμ/ω και όταν έβαλε 6η άνοιγε πολύ αργά γιατί είναι πολύ μακρυά και ήθελε αρκετό δρόμο.
Μου είπε επίσης οτι για να δώ πολλά χλμ (κοντερίσια) πρέπει να πιέσω πολύ ολες τις σχέσεις και οτι το λάθος που έκανα εγώ στον δρόμο ήταν οτι δεν κατέβασα 4η και πάλι να ανεβάσω .Έπεσα λέει σε κενό ισχύος (ροπής;) .
Όλα αυτά που μου είπε έχουν λογική ή πρέπει να ψάξω και άλλο με δυναμόμετρα και τα σχετικά ;:confused:

Alarm
01/07/2008, 20:30
πιστευω το μηχανακι σου ειναι μια χαρα και αδικα αγχωνεσε. Μην βιαζεσε να ανεβασεις γρηγορα ταχυτητα.
Την ροπη το χορνετ την βγαζει σχετικα ψηλα.
Και εγω στο RR αν βαλω 3η μεσα με 6000 στροφες, μεχρη να μου την σικωσει και να νιωσω οτι τραβαει θελει... δρομο

LogOutGoRide
01/07/2008, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm
πιστευω το μηχανακι σου ειναι μια χαρα και αδικα αγχωνεσε. Μην βιαζεσε να ανεβασεις γρηγορα ταχυτητα.
Την ροπη το χορνετ την βγαζει σχετικα ψηλα.
Και εγω στο RR αν βαλω 3η μεσα με 6000 στροφες, μεχρη να μου την σικωσει και να νιωσω οτι τραβαει θελει... δρομο

Ναι φίλε μου δε λέω θέλει δρόμο πολύ δρόμο ,αλλά κάποια στιγμή πρέπει να γεμίσει η 5η (σωστά?).
Στο τέλος βαρέθηκα σου λέω να περιμένω με το γκάζι τέρμα και έβαλα 6η και οτι γίνει.
Ο συλλογισμός του μάστορα που λέει οτι πρώτα πρέπει να γεμίσω 1η, 2α , 3η, 4η, 5η για δώ ''πολλα'' στο κοντέρ (230-240) είναι σωστός; Και ο ίδιος μου είπε οτι το μηχανάκι πάει μια χαρά.

bsari
01/07/2008, 22:04
πρεπει να γεμισεις τις ταχυτητες καλα,ομως για πες λιγο
1.κιλα?
2.σκυβεις?
3.4η γεμιζει ολη αλλαγη δε γεμιζει η 5η?
η 6η ΔΕ γεμιζει ολη γιατι αν γεμιζε θα εβγαζε 270!!!

πιστευω οτι δεν εχει τιποτα και οτι αδικα θα κανεις δυναμομετρηση,παντως εμενα εδειξε με pciii+mivv racing+bmc+καρινε+φτερα=240
eimai 105 kila,1,93 δε περιμενω παραπανω χλμ στο κοντερ !!!
σκεψου οτι το ρρ με φερινγκ εχει 260+ ποσα θελεις?
μη κανεις τιποτα α τη τελικη πρεπει να στη βγαλει με σπασμενη 5η οχι με 6

ερωτηξη μηπως το εχεις σκισει (με κακη χρηση συμπλεκτη κατα το στρωσιμο )και πατιναρει-εχει φαει τους δισκους?

παρατα το και ευχαριστησου το,δεν εχει τιποτα

:smilea:

LogOutGoRide
02/07/2008, 02:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
πρεπει να γεμισεις τις ταχυτητες καλα,ομως για πες λιγο
1.κιλα?
2.σκυβεις?
3.4η γεμιζει ολη αλλαγη δε γεμιζει η 5η?
η 6η ΔΕ γεμιζει ολη γιατι αν γεμιζε θα εβγαζε 270!!!

πιστευω οτι δεν εχει τιποτα και οτι αδικα θα κανεις δυναμομετρηση,παντως εμενα εδειξε με pciii+mivv racing+bmc+καρινε+φτερα=240
eimai 105 kila,1,93 δε περιμενω παραπανω χλμ στο κοντερ !!!
σκεψου οτι το ρρ με φερινγκ εχει 260+ ποσα θελεις?
μη κανεις τιποτα α τη τελικη πρεπει να στη βγαλει με σπασμενη 5η οχι με 6

ερωτηξη μηπως το εχεις σκισει (με κακη χρηση συμπλεκτη κατα το στρωσιμο )και πατιναρει-εχει φαει τους δισκους?

παρατα το και ευχαριστησου το,δεν εχει τιποτα

:smilea:

1.93 κιλά
2.βέβαια ταπα
3.ακριβώς

Αυτό με τον συμπλέκτη δεν μπορώ να το καταλάβω. Τί να έκανα λάθος;
Σούζες δεν έκανα (δεν ξέρω)
σπινιαρίσματα σπάνια, χωρίς συμπλέκτη (ίσως μια δυο φορές μέχρι τωρα)

LogOutGoRide
02/07/2008, 02:35
παρατα το και ευχαριστησου το,δεν εχει τιποτα


αυτό μου λένε και οι δύο μάστορες που το οδήγησαν

Τελικά πρέπει να έχεις δίκιο, κακώς ασχολούμαι τόσο πολύ και δεν το χαίρομαι το μηχανάκι όπως του αξίζει.

ευχαριστώ :beer:

Alarm
02/07/2008, 07:47
Για να καψεις δισκους μεσα σε τοσα λιγα χιλιομετρα , θα πρεπει να πατας τερμα γκαζια και μισοπατιμενο συμπλεχτη.
Ειπαμε χαλανε οι δισκοι, αλλα δεν ειναι και απο ζαχαρη.

Οσο για την αλλαγη στο κυβωτιο. Βλεπεις οτι η πεμπτη ακομα φορτωνει, τι την βαζεις την 6η?
Η καθεσε στην 5η, η κατεβαζεις σε 4η να την γεμισεις και να μπεις με ανεβασμενη 5η μετα.

Σου ξαναλεω, δεν εχεις harley που με 3000 στροφες εισαι τοπ...
Εισαι με πολυστροφο μηχανακι, και θα πρεπει να συνηθησεις να κοψεις της αλλαγες στα χαμηλα.
Οδηγοντας με 3000 στροφες απλα φθηρεις σιγα σιγα τον κινητηρα σου.
Δεν ξερω τις μεγιστες στροφες στο hornet. αλλα αν υποθεσουμε οτι τα κοκκινα σου ειναι στις 13.000
και η μεγιστη ροπη στις 10000-11000 στροφες, και εσυ το πηγενεις και καλα με 3000 για να μην το ζωρισεις,
τοτε ειναι που το ζωριζεις και του βγαζεις την πιστη.
Αστο να δουλεψει ψηλα, δεν σπαει, για αυτο ειναι φτιαγμενο η μηχανη σου.

Δεν ειπαμε να εισαι εντος πολης με 10.000 στροφες διαρκος, αλλα δουλεψε το στις 5-6000 στροφες , θα δεις οτι
η ταχυτητες και θα μπενουν καλα , και η διαδρομη της επομενης ταχυτητας δεν θα ειναι τοσο μεγαλη. Και ας μουγκριζει,
ειναι νορμαλ να το κανει.

Πχ. 6η μπορεις να βαλεις λεμε απο τα 100-120χλμ, αν τελικιαζεις στα 240 , μεχρι να κανει η 6η σου 120χλμ
με τοσο χαμηλη ροπη.... αστα να πανε. Μονο η πρωτη σου βγαζει 100. Την 6η δεν την βαζεις τοσο για μεγαλυτερη τελικη
αλλα περισσοτερο για να "ξεκουρασεις" την μηχανη σε υψηλες ταχυτητες.

Για να σου το δωσω και πρακτικα το παραδειγμα αυτο. Δες σε μια πιστα που πανε ερασιτεχνες. Αν δεις στο κυβωτιο εχουν 2-3-4η σχεση. Γιατι απλα παιζοντας σε αυτες της σχεσης εχεις μια μεγαλη ταχυτητα και στις στροφες που ο κινητηρας δεινει την
μεγιστη ροπη του.

Η μηχανη σου δεν εχει τιποτα, αυτα ! :)

iosif
02/07/2008, 09:51
και ρε παιδια εγώ χθες πήγα με 210 (χορνετ 05) και έκοψα μετα από 2-3 χλμ γιατι με δυσκολια κρατιομουν! και μιλάτε για 240!??????

αλλα όντως πρέπει να γεμίσεις φουλ τις σχέσεις ταχυτητων

Alarm
02/07/2008, 10:07
εσυ πηγαινες 210 ετρωγες αερα, και με 207-208 δεν ετρωγες ? :)

bsari
02/07/2008, 10:12
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
[B]και ρε παιδια εγώ χθες πήγα με 210 (χορνετ 05) και έκοψα μετα από 2-3 χλμ γιατι με δυσκολια κρατιομουν! και μιλάτε για 240!??????

ναι μετα τα 160 ειναι δυσκολα τα πραγματα...
τραβα κανε τα βολταρακια σου καΙ παρατα την τελικη,σπανια θα τη βλεπεις(εγω τουλαχιστον)
προχτες πηγα χανια και δε μου εκανε ορεξη να παω πανω απο 170(γυρα στα 140 )

Suzukios
02/07/2008, 13:47
το δικο το hornetaki στην εθνικη εδειξε 249! τάπα βέβαια και όπως ειπατε και πιο πάνω με γαεματες όλες τις σχέσεις λίγο πρίν το κόφτη( στην max ροπη περίπου).
και προχτες στην μουδανίων στο ύψος του cosmos 6 η ωρα το πρωι 237 κι έκοψα.
με 100στάρα βενζίνη όλα αυτά.
με απλή αμόλυβδη δεν πάς ούτε 225 και μετά πό πολύ ωρα.

LogOutGoRide
02/07/2008, 21:36
Παιδιά ευχαριστώ , μου έφυγε ένα βάρος.Νόμιζα οτι η μηχανή έβγαλε πρόβλημα, προφανώς φταίω και εγώ που περίμενα να συμπεριφέρεται σαν 1000 RR και οτι δέν γέμιζα 4η - 5η .

Φίλε Alarm το μοτερ έχει κόκκινα 13.000 και κόφτη 13.500

Πραγματικά το μοτέρ δυσκολεύεται όταν δουλεύει χαμηλά, χωρίς να ανοίγεις απότομα το γκάζι;

Παράδειγμα 3η και 3.000 στρ/ω (περιπου 40 χλμ/ω) ή 2α και 4.000 στρ/ω

Πάντως έχω προσέξει οτι όταν ''σέρνεσαι'' με 2α και 2.500 στρ/ω, το μοτέρ είναι σαν αρρύθμιστο και ''φωνάζει'' δώσε λίγο

Alarm
03/07/2008, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Παιδιά ευχαριστώ , μου έφυγε ένα βάρος.Νόμιζα οτι η μηχανή έβγαλε πρόβλημα, προφανώς φταίω και εγώ που περίμενα να συμπεριφέρεται σαν 1000 RR και οτι δέν γέμιζα 4η - 5η .

Φίλε Alarm το μοτερ έχει κόκκινα 13.000 και κόφτη 13.500

Πραγματικά το μοτέρ δυσκολεύεται όταν δουλεύει χαμηλά, χωρίς να ανοίγεις απότομα το γκάζι;

Παράδειγμα 3η και 3.000 στρ/ω (περιπου 40 χλμ/ω) ή 2α και 4.000 στρ/ω

Πάντως έχω προσέξει οτι όταν ''σέρνεσαι'' με 2α και 2.500 στρ/ω, το μοτέρ είναι σαν αρρύθμιστο και ''φωνάζει'' δώσε λίγο

Λογικο ειναι σε τοσο χαμηλες στροφες, δουλεψε πιο ψηλα. Ας πας και με 1η στις 4-5000 στροφες για λιγο, δεν θα το χαλασεις.
Εγω στο κεντρο την 6η, 5η την εχω καταργησει, αντε να μπει καμια τεταρτη που και που, κυριως με 2α , 3η ειμαι.
Συνηθιο ειναι. Αστο να μουγκριζει, για αυτο σχεδιαστηκε...

bsari
03/07/2008, 10:00
ετσι
εγω ουτε 3η δε βαζω
πιο πολυ ζημια παθαινει αν το πηγαινεις με 2 και 2500 παρα με 1 και 8000!!!
ασε που εχεις πιο πολυ διαθεσιμη ροπη-αλογα...
μεχρι τις 4500 εχει πολλη λιγη ενω μετα τις 8000...(δεν σημαινει οτι πρεπει να το εχεις συνεχεια εκει)

sounas
03/07/2008, 15:59
ME TO DIKO MOU HORNET (2006) STON DROMO GIA CHALKIDIKI EIDA EOS 216 TO KODER ALLA EKOPSA GIATI DEN BOROUSA NA TO KRATISO ALLO TO MIXANAKI APO TON AERA.PIGENE AKOMA LIGO .......

6975
14/07/2008, 13:20
Εγώ την έχω παει μεχρι 225 στην εθνικη σχετικα ανετα,χωρις ζελατινα,φεριγκ κ.λ.π.Αν το πιεζα θα πήγαινε κι'αλλο.εγώ προσωπικά δε γουσταρω τελική αλλά γρήγορα κομάτια με στροφιλικι όπως στον Αγιο-Ευβοια,Καζα Αθήνα-Ελευσίνα και βασικά εκεί είναι όλο το ζόρι να μπαίνεις και να βγένεις γρήγορα βιδωμένος.Πολλά χιλιόμετρα σε όλους και μακριά από πτώσεις και ζημιές.