PDA

View Full Version : Τη γνώμη σας για αγορά μηχανής



ManosMoto
26/06/2008, 11:55
Πριν από λίγο ομολογουμένως καιρό, αγόρασα μια CB 500. Διάβασα πολλά fora, μίλησα με πολλούς ανθρώπους και καταλείξαμε στο αν θέλει κάποιος μια απροβλημάτιστη μηχανή, που συγχωρεί και ψιλολαθάκια, δεν έχει τρελλά έξοδα συντήρησης και γενικότερα δεν δημιουργεί πολλά ζητήματα, το cb είναι μια τέλεια λύση.
Η καθημερινότητα όμως έφερε στο προσκήνιο κάποια ζητήματα.
1. το βαρύ τιμόνι. Επειδή όλα τα ηλεκτρικά είναι πάνω στο τιμόνι, το να στρίψεις θέλει μια α δύναμη, η οποία μπορεί να φανεί κουραστική μέσα στην πόλη και τους ελιγμούς
2. Ο μεγάλος σβέρκος. Με είδε ο Σουγκλάκος τις προάλλες και αναφώνισε τρομαγμένος βλέποντας πώς έχει γίνει ο σβέρκος μου με την θέση οδήγησης...
3. Η προαναφερθείσα θέση οδήγησης. Ωραία είναι δε λέω, αλλά ρε παιδιά για να πας πάνω από 120 πρέπει να είσαι μέσα σε γυάλα για να μην σε παίρνει ο αέρας πίσω.


Πριν 2 μέρες οδήγησα μια tdm 900 ενός φίλου. Έπαθα μα τον τουτάτις. Ανέβηκα και κατέβηκα ατσαλάκωτος, το τιμόνι ήταν πανάλαφρο, πήγα με 120 και νόμιζα ότι πήγαινα με 80, ούτε αέρας ούτε βαβούρα ούτε τίποτα.

Έτσι λοιπόν ξαναβγαίνω στην αγορά... Σκέφτομαι να πάρω μια μηχανή η οποία να έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

1. Ψεκασμό
2. ABS
3. Οn/off στυλ, ψιλοτούρινγκ για κάποια ταξιδάκια αλλά και όχι μόνο, καθώς κινούμαι πολύ εθνική και αττική οδό
4. Χαμηλή κατανάλωση (με τον ψεκασμό υποθέτω πέφτει πολύ η κατανάλωση, αλλά το αναφέρω ξανά καθώς είναι "μπελάς" για πολλά παιδιά από ότι έχω δει)
5. Να είναι πάνω από 600 κυβικά (κατά προτίμηση γύρω στα 900 και βάλε) καθώς είμαστε 2 και τα ταξιδάκια μας μάλλον θα μοιάζουν με μια μικρή απόβαση στον Κόλπο των Χοίρων.
6. Να είναι κοντά στα 4.500 με 5.000 ευρωδιαβόλια
7. Να μην χαίρεται κάθε μήνα ο μηχανικός που θα με βλέπει γιατί θα σκέφτεται την επέκταση του συνεργείου του βασισμένος στα δικά μου προβλήματα!


Κι εδώ έρχεται η δική σας γνώμη. Τί θα μπορούσατε να προτείνετε;
Συγνώμη για το μακροσκελές ποστ, προσπάθησα να είναι όσο το δυνατόν πιό οργανωμένο

Cpt. Haddock
26/06/2008, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ManosMoto
1. Ψεκασμό
2. ABS
3. Οn/off στυλ, ψιλοτούρινγκ για κάποια ταξιδάκια αλλά και όχι μόνο, καθώς κινούμαι πολύ εθνική και αττική οδό
4. Χαμηλή κατανάλωση (με τον ψεκασμό υποθέτω πέφτει πολύ η κατανάλωση, αλλά το αναφέρω ξανά καθώς είναι "μπελάς" για πολλά παιδιά από ότι έχω δει)
5. Να είναι πάνω από 600 κυβικά (κατά προτίμηση γύρω στα 900 και βάλε) καθώς είμαστε 2 και τα ταξιδάκια μας μάλλον θα μοιάζουν με μια μικρή απόβαση στον Κόλπο των Χοίρων.
6. Να είναι κοντά στα 4.500 με 5.000 ευρωδιαβόλια
7. Να μην χαίρεται κάθε μήνα ο μηχανικός που θα με βλέπει γιατί θα σκέφτεται την επέκταση του συνεργείου του βασισμένος στα δικά μου προβλήματα!

Χωρίς το (2) και με 1,500 ευρω παραπάνω... Tiger 955i του '05

Βρίσκεις με λιγα χλμ ετοιμο με βαλιτσούλες για όπου θες :wave2:

ManosMoto
26/06/2008, 12:16
Eίναι πολλά τα λεφτά Άρη :) :)

xampos
26/06/2008, 12:17
kai fazer 1000 βρισκεις 03 μοντελα περιπου με λιγα παραπανμω χρηματα ;) και παει τα μαλια του !!

αλλα ρε φιλε στα 120 δεν μπορω να φανταστω πως δεν αντεχες τον αερα:confused: εδω με γυμνα αλλοι ταξιδευουν με 150 συνεχως και ειναι ''σχετικα'' ενταξυ :smilea: :D

McGyver
26/06/2008, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από ManosMoto
το βαρύ τιμόνι. Επειδή όλα τα ηλεκτρικά είναι πάνω στο τιμόνι, το να στρίψεις θέλει μια α δύναμη

Τι σχέση έχει η βαριά αίσθηση του τιμονιού με τη θέση των ηλεκτρικών δεν καταλαβαίνω...

:confused:

Cpt. Haddock
26/06/2008, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ManosMoto
Eίναι πολλά τα λεφτά Άρη :) :)

Δεκτό, αλλα στα λεφτά που λές δεν πιστεύω οτι θα βρεις κατι που να καλυπτει και τα 7 κριτήρια που έχεις βάλει

:wave2: :beer: :wave2:

ManosMoto
26/06/2008, 12:21
Μάλλον δεν το διατύπωσα εγώ σωστά. Υποθέτω ότι η τοποθέτηση των φώτων, των ενδείξεων και γενικότερα όλων των μπιμπλικίων πάνω στο τιμόνι (δηλ να στρίβουν μαζί του) μάλλον το κάνουν πιό βαρύ, σε σύγκριση με τις μηχανές όπου το φως είναι πάνω στη μάσκα και το πιρούνι κινείται "ελεύθερα" χωρίς δηλαδή να σέρνει μαζί του καλώδια, φώτα, ενδείξεις κλπ

Cpt. Haddock
26/06/2008, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ManosMoto
Μάλλον δεν το διατύπωσα εγώ σωστά. Υποθέτω ότι η τοποθέτηση των φώτων, των ενδείξεων και γενικότερα όλων των μπιμπλικίων πάνω στο τιμόνι (δηλ να στρίβουν μαζί του) μάλλον το κάνουν πιό βαρύ, σε σύγκριση με τις μηχανές όπου το φως είναι πάνω στη μάσκα και το πιρούνι κινείται "ελεύθερα" χωρίς δηλαδή να σέρνει μαζί του καλώδια, φώτα, ενδείξεις κλπ

Δε θα καταλάβεις διαφορά ουτε στη μια ουτε στην άλλη περίπτωση. Αλλωστε αυτά συνηθίζονται

:winka:

ManosMoto
26/06/2008, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεκτό, αλλα στα λεφτά που λές δεν πιστεύω οτι θα βρεις κατι που να καλυπτει και τα 7 κριτήρια που έχεις βάλει

:wave2: :beer: :wave2:

δηλαδή κάτι του στυλ tdm 900, v strom, varadero, και γενικότερα τέτοιου είδους μηχανές, λες να τα αποφύγω;

Cpt. Haddock
26/06/2008, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ManosMoto
δηλαδή κάτι του στυλ tdm 900, v strom, varadero, και γενικότερα τέτοιου είδους μηχανές, λες να τα αποφύγω;

Το varadero ναι.

Τα υπόλοιπα όχι (ειδικά αν μιλάμε για το vstrom 650 που ειναι φοβερό value for money)



:wave2:

sniper
26/06/2008, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το varadero ναι.

Τα υπόλοιπα όχι (ειδικά αν μιλάμε για το vstrom 650 που ειναι φοβερό value for money)



:wave2:

Μπορείς να το υποστηρίξεις λιγάκι αυτό;

Cpt. Haddock
26/06/2008, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μπορείς να το υποστηρίξεις λιγάκι αυτό;

Αστο, edit... :lol:

To Varadero όχι γιατι ειναι βαρύ, σχετικα δύσχρηστο και πλην μιας πολύ καλής ταξιδιάρικης συμπεριφοράς δεν προσφέρει κατι άλλο

Το TDM ναι γιατι μ' αρέσει πολύ σα μηχανή

Το vstrom 650 ειναι το μονο ίσως που πληροί σχεδόν όλα τα κριτήρια όπως τα έθεσε ο φιλος. Με εξαίρεση την κατανάλωση δικάβαλος και τριβάλιτσος

Αυτά :wave2:

dirtbird
26/06/2008, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ποιο απ' όλα; :look: αυτό για το Varadero.....:smokin:

Cpt. Haddock
26/06/2008, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
αυτό για το Varadero.....:smokin:

Δες παραπάνω... :wave2:






























κολλημένοι χοντάκιδες :rotflmao:

sniper
26/06/2008, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αστο, edit... :lol:

To Varadero όχι γιατι ειναι βαρύ, σχετικα δύσχρηστο και πλην μιας πολύ καλής ταξιδιάρικης συμπεριφοράς δεν προσφέρει κατι άλλο

Το TDM ναι γιατι μ' αρέσει πολύ σα μηχανή

Το vstrom 650 ειναι το μονο ίσως που πληροί σχεδόν όλα τα κριτήρια όπως τα έθεσε ο φιλος. Με εξαίρεση την κατανάλωση δικάβαλος και τριβάλιτσος

Αυτά :wave2:


Είπε επίσης ότι δεν θέλει να είναι συνεργείο συνέχεια....

Τώρα το τι μπορεί να προσφέρει ένα βαραντέρο είναι αλλουνού ιερέα manual....

sniper
26/06/2008, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
....
κολλημένοι χοντάκιδες :rotflmao:


:nono:

dirtbird
26/06/2008, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δες παραπάνω... :wave2:






























κολλημένοι χοντάκιδες :rotflmao:

Δεν πας καλά.......


Η πράσινη κουβαρίστρα είναι πιο ευκίνητη από το Varadero


το οποίο αμφιβάλλω εάν το έχεις οδηγήσει.....;)

Cpt. Haddock
26/06/2008, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Είπε επίσης ότι δεν θέλει να είναι συνεργείο συνέχεια....

Ποιο απο τα άλλα ειναι συνεργείο συνέχεια; :confused:

Cpt. Haddock
26/06/2008, 12:37
τι θέλω κι ανακατεύομαι σε τέτοια ποστ ο μλκας :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


Παρε ένα βαραντέρο αγόρι μου να δεις την υγειά σου, μην ακους τι λέω εγώ που δεν πάω καλά :wave2:















και μετά κοροϊδεύουμε τους βεστρωμάδες :sad:

dirtbird
26/06/2008, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
και μετά κοροϊδεύουμε τους βεστρωμάδες :sad:

...ενώ θα έπρεπε να κοροιδεύουμε τους tigerάδες.:smokin:

sniper
26/06/2008, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ποιο απο τα άλλα ειναι συνεργείο συνέχεια; :confused:

Αν κάνουμε ότι προσγειωθήκαμε σε αυτόν τον πλανήτη χθες ΟΚ

Αλλά με τα λεφτά που θέλει να δώσει tdm900 δεν θα βρει της προκοπής και θα καταλήξει σε κανένα 850 και να χαμε να λέγαμε....

για το Βεστρωμ δεν εχω άποψη.... αλλά με το 650 δεν κάνει ότι και με το βαραντέρο....

Cpt. Haddock
26/06/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
...ενώ θα έπρεπε να κοροιδεύουμε τους tigerάδες.:smokin:


Κάντε ότι θέλετε :wave2:

Λες και δεν το κάνετε ήδη ή λες και θ' ασχοληθώ :rolleyes:



Αντε, διαφωτιστε το παιδί τι μοντέλο χοντα να παρει τωρα :beer:

sniper
26/06/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
τι θέλω κι ανακατεύομαι σε τέτοια ποστ ο μλκας :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


Παρε ένα βαραντέρο αγόρι μου να δεις την υγειά σου, μην ακους τι λέω εγώ που δεν πάω καλά :wave2:





και μετά κοροϊδεύουμε τους βεστρωμάδες :sad:


Αστο να πάει να γαμηθεί.,...

dirtbird
26/06/2008, 12:46
Πάντως -για να σοβαρευτούμε λίγο- έχει περάσει η μόδα των Varadero και υπάρχουν πολλά διαθέσιμα σε καλές τιμές (συνήθως γύρω στα 5000?).
Αν δώσεις και κάτι παραπάνω βρίσκεις και της δεύτερης γενιάς με ψεκασμό και ίσως ABS ( αν και όλα έχουν το συνδυασμένο σύστημα φρένων). Πέρα από το μεγάλο βάρος και όγκο που γίνεται αντιληπτό όταν χρειαστεί να σπρώξεις την μοτό στο παρκάρισμα, εν κινήσει κρύβει πολύ καλά τα κιλά του.

Και γενικά πρόκειται για μία μοτό που θα βγάλει πολλά χρόνια και είναι ιδιαίτερα ξεκούραστη στα ταξίδια.

ManosMoto
26/06/2008, 12:49
Να, τέτοια κάνετε και μετά θα πάω να πάρω κανα σκούτερ! Προσωπικά δεν έχω κόλλημα αν θα είναι χόντα ή όχι, τα μόνα που με ενδιαφέρουν είναι αυτά που ανέφερα στο αρχικό ποστ. Δεν νομίζω ότι αξίζει να τεθεί ζήτημα γενικότερης εταιρίας, καθώς έχω διαβάσει πολλά για διάφορα μοντέλα. Πχ το tdm 850 είναι σαφώς χειρότερο από το καινούριο tdm 900, αυτό δεν κάνει όλα τα tdm καλά ή κακά ή όλη τη Yamaha αξιόπιστη ή όχι.
Κάθε άποψη για μένα είναι καλοδεχούμενη :)

dirtbird
26/06/2008, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ManosMoto
Πχ το tdm 850 είναι σαφώς χειρότερο από το καινούριο tdm 900, )

Τα 900 είναι σημαντικά πιο αξιόπιστα από τα 850.

sniper
26/06/2008, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Τα 900 είναι σημαντικά πιο αξιόπιστα από τα 850.


Εννοείται!

catmaster
26/06/2008, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ManosMoto
......
1. Ψεκασμό
2. ABS
3. Οn/off στυλ, ψιλοτούρινγκ για κάποια ταξιδάκια αλλά και όχι μόνο, καθώς κινούμαι πολύ εθνική και αττική οδό
4. Χαμηλή κατανάλωση (με τον ψεκασμό υποθέτω πέφτει πολύ η κατανάλωση, αλλά το αναφέρω ξανά καθώς είναι "μπελάς" για πολλά παιδιά από ότι έχω δει)
5. Να είναι πάνω από 600 κυβικά (κατά προτίμηση γύρω στα 900 και βάλε) καθώς είμαστε 2 και τα ταξιδάκια μας μάλλον θα μοιάζουν με μια μικρή απόβαση στον Κόλπο των Χοίρων.
6. Να είναι κοντά στα 4.500 με 5.000 ευρωδιαβόλια
7. Να μην χαίρεται κάθε μήνα ο μηχανικός που θα με βλέπει γιατί θα σκέφτεται την επέκταση του συνεργείου του βασισμένος στα δικά μου προβλήματα!


.......

Σόρρυ αλλά για να εκπληρώνεις ταυτόχρονα όλες τις προυποθέσεις που έχεις βάλει δεν....


Πάντως ο καθένας έχει διαφορετική γνώμη και άποψη (εγώ π.χ. και να μου το χάριζες Varkadero δεν θα έπαιρνα γιατί είναι μια θεόβαρη μαούνα που το καταλαβαίνεις στην πόλη και καίει ενα βυτίο καύσιμα ... όπως και v-στρωματέξ δεν θα έπαιρνα γιατί είναι κακάσχημο... ) δες τι σου αρέσει πιό πολύ και κάντο μια καλή βόλτα αν το έχει κανένας φίλος σου ώστε να καταλάβεις αν σου ταιριάζει καλά...

:wave2:

stefanos
26/06/2008, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Σόρρυ αλλά για να εκπληρώνεις ταυτόχρονα όλες τις προυποθέσεις που έχεις βάλει δεν....


Πάντως ο καθένας έχει διαφορετική γνώμη και άποψη (εγώ π.χ. και να μου το χάριζες Varkadero δεν θα έπαιρνα γιατί είναι μια θεόβαρη μαούνα που το καταλαβαίνεις στην πόλη και καίει ενα βυτίο καύσιμα ... όπως και v-στρωματέξ δεν θα έπαιρνα γιατί είναι κακάσχημο... ) δες τι σου αρέσει πιό πολύ και κάντο μια καλή βόλτα αν το έχει κανένας φίλος σου ώστε να καταλάβεις αν σου ταιριάζει καλά...

:wave2:


Ενώ εγώ αυτή την εποχή θα έπερνα άνετα ένα ΤΑ650 και θα μου μέναν και € για διακοπές:p

catmaster
26/06/2008, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ενώ εγώ αυτή την εποχή θα έπερνα άνετα ένα ΤΑ650 και θα μου μέναν και € για διακοπές:p

καλό είναι το τρανσαλπάκι το καημένο αλλά ο φίλος θέλει με ABS , ψεκαστό και με πιό πολλά κυβικά ρε Στέφανε ....


:rolleyes:

dirtbird
26/06/2008, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ενώ εγώ αυτή την εποχή θα έπερνα άνετα ένα ΤΑ650 και θα μου μέναν και € για διακοπές:p +1000

McGyver
26/06/2008, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Τι σχέση έχει η βαριά αίσθηση του τιμονιού με τη θέση των ηλεκτρικών δεν καταλαβαίνω...

:confused:

Εμένα γιατί δε μου απαντάει κανένας;;;

:bawl:

Road67
26/06/2008, 15:17
Λοιπον, εχουμε και λεμε.

α. Η πρωτη μηχανη που ειχα ηταν το Brembo, πανομοιοτυπο με το SF και πανομοιοτυπο με το 500 με βαση την κατανομη βαρους. Ο ισχυρισμος για τα 120 δεν ευσταθει. Μπορει να ευθυνεται γι' αυτη την αισθηση .... 1. Να μην εχεις ''κουμπωσει'' στη θεση οδηγησης
2. Το κρανος που φορας να ειναι απο τις δευτερνατζες που ακους τους στροβιλισμους του αερα.
β. Εκτος απο το fazer εχω κανει ταξιδια και με το Xmax 250 που εχω. Και σου επισημαινω οτι εκτος απο τον αερα που περναει απο κατω, ο αερας στροβιλιζεται και μεσα στο κενο αναμεσα στη σελα και την τιμονιερα. Εχω παει ταξιδια Κοστα, Γαλατα, Κορυνθο, Μεσολογγι και σε νησια. Παντα πηγαινω πανω απο 120 χιλιομετρα την ωρα. Ναι μεν το σκουτερ ειναι ογκωδες αλλα οι στροβιλισμοι του αερα ειναι παροντες και αισθητοι. Σε καθε μηχανη υπαρχει ενα ποσοστο επιβαρυνσης απο τον αερα. Το συνηθιζεις. Δεν κανεις ενα ταξιδι και πετας τη μηχανη.
γ. Εμενα δε μου φαινονται πειστικοι οι ισχυρισμοι σου και πιστευω οτι επαθες την πλακα της ζωης σου οδηγωντας το Tdm. Ειναι αλλη η κλαση του και λογικο ειναι. Και για να προλαβω τις κακες γλωσσες σου λεω οτι και το V-strom να οδηγουσες η καποιο αλλο παλι θα αισθανοσουν μειονεκτικα.
δ. Στα καθαρα πρακτικα εγω σου προτεινω τα εξης...
1. Μην αλλαξεις μηχανη. Καντη μετατροπη σε CB500s
2. Αν επιμενεις ν' αλλαξεις μηχανη....
TDM900 2005 5.800-6.500 ευρω
Pegaso, V-strom 650, CBF 1000, Tiger, Multistrada 620..


Εχω δυο ακομα ερωτησεις.

α. Πρωτη σου μηχανη ειναι;
β. Ποσο καιρο την εχεις και αν την εχεις στρωσει;

Cpt. Haddock
26/06/2008, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
....... Tiger.......


ιιιιιιιιιιιιι, τι είπε :eek: :eek: :eek: :eek:

Φιλαράκι μέχρι και μπαν μπορεί να φας γι' αυτό :eyepop:

Road67
26/06/2008, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ιιιιιιιιιιιιι, τι είπε :eek: :eek: :eek: :eek:

Φιλαράκι μέχρι και μπαν μπορεί να φας γι' αυτό :eyepop:

Α συγνωμη οταν εγραψα μοντελο 2005 απο 5800-6500 αναφερομουν αποκλειστικα και μονο στο Tdm.

Γιατι να φαω μπαν για τον Τιγρη;

Elle
27/06/2008, 21:06
Ψηφίζω το TDM 900 σαν και του φίλου σου. Είναι όμορφο, τα κάνει όλα κι έχει και δύναμη.
Πάρ' το σε μαύρο!:sun: