PDA

View Full Version : Σύμη, Χάλκη, Κάσσο ... έχει πάει κανείς ;;



catmaster
26/06/2008, 14:30
Πρόταση για ήσυχες διακοπές (2 εβδομάδες περίπου) την περίοδο Αυγούστου ψάχνω... (μάλλον δύσκολο το βλέπω αλλά θα προσπαθήσω ... )

πληροφορίες από κάποιον που έχει πάει ;; κόστος διαμονής νορμάλ ;;

:beer:

lilipoua
26/06/2008, 14:38
Σύμη Rules!!!! :beer: :beer: :beer: :beer:




Απο τα αγαπημένα μου νησιά, εχω πάει τουλάχιστον 6-7 φορές!!!!!!


Δεν τα λέμε απο κοντά, ή αύριο στο Δ.Σ. ή τη Δευτέρα στο Δέλεαρ????

Βαριέμαι να γράφω κατεβατά ρε Άκη!!! :D

Nik0s
26/06/2008, 14:40
+950 για τη Σύμη...

Από ξενοδοχεία κτλ δεν ξέρω μιας και ήμουνα φιλοξενούμενος, αλλά τη συνιστώ ανεπιφύλακτα !

Στο μόνο - η απόσταση, αλλά αυτό την κάνει και ήσυχη :winka:

PortisHead
26/06/2008, 14:41
Εχω παει μόνο μονοημερη στον Ταξιάρχη στην Σύμη.
Τα λόγια ειναι περιττα....αλλάζεις "κοσμο".
Μπανιο κανεις μεχρι και στο λιμανι αμα γουσταρεις....τοσο καθαρα.

Απλα ειναι πολυ φραγκοφονιαδες οι ντοπιοι....take care.
:wave2:

Cpt. Haddock
26/06/2008, 14:44
:D :D :D

Ενα-ένα...

Σύμη.

Απο τα ομορφότερα για μένα νησιά κι ίσως το πιο όμορφο των δωδεκανήσων. Η είσοδος στο λιμάνι Γυαλός με τα νεοκλασσικά και πανέμορφα βαμμένα σπίτια να αγκαλιάζουν τον κόλπο ειναι απίστευτη.

Δεν είμαι και πολύ αντικειμενικός γιατί ειναι μέρος που με "σημάδεψε" όπως κι όλα τα δωδεκάνησα στα οποία πέρασα δύο καλοκαίρια ταξιδεύοντας, 17 & 18 χρονών. Η Σύμη έχει έντονο τον ιταλικό χαρακτήρα αλλά όχι με τη μουσολινική αυστηρότητα της Ρόδου ή της Λέρου. Εχει πολλά όμορφα μέρη να γυρίσεις. Εχει τον κόλπο του Πανορμίτη. Το νησάκι Σέσκλι αλλα θες σκαφάκι.

Για τις διάφορες παραλίες υπάρχουν καΐκια που σε πηγαίνουν καθημερινά.

Ξαναπήγα το 2003 κι ένιωσα ένα σφίξιμο στο στήθος, αναπολώντας πράγματα που δε θα ξανάρθουν... λες και το ήξερα :sad:

Για μέρη διαμονής εκεί θα σε διαφωτίσει η λιλιπουα

Χαλκη

Μικρό νησί χωρίς πολλά-πολλά απέναντι απο τη Ρόδο (απ' όπου μπορείς να μεταβεις). Ειναι αρκετά εριεπωμένο (σε αντίθεση με τη Συμη) αλλα εντυπωσιακό νησάκι. Αρχιτεκτονική ίδια κι εδώ, αλλα η ομορφιά είναι πιο άγρια

Η Ρόδος μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν βαση για όλα αυτά (άφιξη/αναχώρηση). Αξίζει τον κόπο επίσης να πας στη Νισυρο (και λογω ηφαιστείου) αλλά και στην Τήλο (ασχέτως της πρόσφατης "δημοσιότητας" :rolleyes: ) ειδικά αν έχεις διαβάσει το "Χαμένο Νησί" του Καραγάτση

Κάσο δυστυχώς πέρασα απλά δύο φορές και μείναμε δύο βράδια οπότε δεν ξέρω και πολλά.

Αυτό που λέει πολύ ειναι να έχεις ενα σκαφάκι και να γυρίσεις διαφορα ερημονήσια. Πχ την Αλίμνια στην οποία κάναμε bbq και βρήκαμε κτήρια στρατωνισμου γερμανών στρατιωτων με τοιχογραφίες που είχαν ζωγραφίσει οι ίδιοι το 1943...

Φωτό για να πάρεις μια ιδέα, καλοκαίρι του 1987


134781

Cpt. Haddock
26/06/2008, 14:45
Απογευματινό μαϊστράλι* με ακρίβεια ρολογιού μας πήγαινε καρφί απο Χάλκη για Ρόδο... Την έβγαζα ξαπλα πλώρα...

:sun: :sun: :sun: :sun:


(γμτ.... :sad: )


*διόρθωση: Πουνεντογάρμπης ήταν τώρα που το σκέφτομαι


134782

catmaster
26/06/2008, 15:06
:D :D

παιδάκια με καλύψατε ... :beer: :beer:

ετοιμαστείτε για στρίμωγμα άγριο.... :D

(θα πάρω και το "φουθκωτό" του κολλητού ... να ξαραχνιάσω και το δίπλωμα λίγο ... )


@Καπταν' Λιά μη στεναχωριέσαι ρε ...

.... κάλλιο να μισεύω τη στράτα μου που όριζα σαν περπατητής του Αιγαίου, απ'το να μην περπάτησα ποτές μου....

:beer: :beer:

lilipoua
26/06/2008, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
:D :D

παιδάκια με καλύψατε ... :beer: :beer:

ετοιμαστείτε για στρίμωγμα άγριο.... :D

(θα πάρω και το "φουθκωτό" του κολλητού ... να ξαραχνιάσω και το δίπλωμα λίγο ... )


@Καπταν' Λιά μη στεναχωριέσαι ρε ...

.... κάλλιο να μισεύω τη στράτα μου που όριζα σαν περπατητής του Αιγαίου, απ'το να μην περπάτησα ποτές μου....

:beer: :beer:





Αν πάρεις και φουσκωτό μαζί , θα είσαι άρχοντας!!!!

Σύμη να πας σΕ λέω!! θα σΕ τα πώ όλα!!!! :D

Cpt. Haddock
26/06/2008, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
θα πάρω και το "φουθκωτό" του κολλητού ... να ξαραχνιάσω και το δίπλωμα λίγο ... )

Ετσι..

Να θυμάσαι οτι γενικά έχει απογευματινές μπουκαδουρες απο το γαρμπή, αλλα που και που χτυπάει κανενα βοριαδάκι. Γενικότερα λόγω πολλών στεριών οι άνεμοι στριβουν αρκετά, πχ βορείως της Κω φυσάει μαΐστρος.

Μελτέμια δε φτάνουν εκεί κατω και σπάνια να τυχεις σε απαγορευτικό. Με φουσκωτό θα πας άνετα στα γυρω νησια (αν ειναι καρινατο και σε "ικανο" μεγεθος)

Με το παρακάτω είχαμε πάει με τον πατέρα μου Νίσυρο - Κω (στον Κέφαλο) για προμήθειες :lol:


(ναι, εγώ κάνω σκι :blush: )


Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
.... κάλλιο να μισεύω τη στράτα μου που όριζα σαν περπατητής του Αιγαίου, απ'το να μην περπάτησα ποτές μου....

:a10:


134783

DimChios
26/06/2008, 15:15
Ακη, πριν ή μετά θα πάμε σα πάνου?

:smokin:

catmaster
26/06/2008, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μελτέμια δε φτάνουν εκεί κατω και σπάνια να τυχεις σε απαγορευτικό. Με φουσκωτό θα πας άνετα στα γυρω νησια (αν ειναι καρινατο και σε "ικανο" μεγεθος)



Θα πάω μέχρι Ρόδο και θα ρίξω το φουσκωτό απο εκεί ...

εφτάμετρο Orizon με αγωνιστική γάστρα .... Suzuki marine engine 220 Hp(αν θυμάμαι καλά) τραβάει τρία σκί ...

...μας πάει ;;;

:D :D :D

Cpt. Haddock
26/06/2008, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Θα πάω μέχρι Ρόδο και θα ρίξω το φουσκωτό απο εκεί ...

εφτάμετρο Orizon με αγωνιστική γάστρα .... Suzuki marine engine 220 Hp(αν θυμάμαι καλά) τραβάει τρία σκί ...

...μας πάει ;;;

:D :D :D

Kοίτα, σε σύγκριση με ενα 3μετρο (και κατι :hypnotize ) Calegari με υποτυπώδη γάστρα και μια Evinrude 35αρα.... :look:

εεεε :uplate:

μάλλον ναι :lol:

lilipoua
26/06/2008, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Θα πάω μέχρι Ρόδο και θα ρίξω το φουσκωτό απο εκεί ...

εφτάμετρο Orizon με αγωνιστική γάστρα .... Suzuki marine engine 220 Hp(αν θυμάμαι καλά) τραβάει τρία σκί ...

...μας πάει ;;;

:D :D :D





Χαλαρά!!!

Το νού σας μόνο μή βγείτε Τουρκία!! :lol: :lol: :lol:

catmaster
26/06/2008, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ακη, πριν ή μετά θα πάμε σα πάνου?

:smokin:

Κοίτα ένα (μ)πούστη μεσημεριάτικα .... πάνω που ονειρευόμουνα ήρεμες διακοπές μακριά από τη βουή ...



:smokin:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Kοίτα, σε σύγκριση με ενα 3μετρο (και κατι ) Calegari με υποτυπώδη γάστρα και μια Evinrude 35αρα....

εεεε

μάλλον ναι

Για tender δεν το είχατε αυτό ρε ;; Μια χαρά ήταν τι ψάχνεις ... δεν έχεις δεί κάτι tender που έχουν τα κυριλέ επάνω ;;; (με ένα δυνατό μαΐστρο πήγαν άπατα λέμε ... :lol: :lol: )


:wave2:

zephyr1
26/06/2008, 15:31
Κασσος.:a06:

catmaster
26/06/2008, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Κασσος.:a06:

Και νομίζεις τώρα ότι θα ξεφύγεις με ένα emoticon ; :smokin:


(ξέρασε τα όλα ... )

:beer:

DimChios
26/06/2008, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Κοίτα ένα (μ)πούστη μεσημεριάτικα .... πάνω που ονειρευόμουνα ήρεμες διακοπές μακριά από τη βουή ...




:evil: :evil: :evil: :evil: :smokin:

zephyr1
26/06/2008, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Και νομίζεις τώρα ότι θα ξεφύγεις με ένα emoticon ; :smokin:


(ξέρασε τα όλα ... )

:beer:

Πολυ μικρο νησι, απ'οτι θυμαμαι εχει μια παραλια με πολλα κατσικια ενα εκ των οποιο το εφαγε ενα τσοου-τσοου που ειχα τοτε, πολυ αερα στεριανο και γενικα ψιλομιζερα(κατ'εμε).
Μια μερα εκατσα και την εκανα.

Εγω θα προτεινα Ηρακλεια. :beer:

catmaster
26/06/2008, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Πολυ μικρο νησι, απ'οτι θυμαμαι εχει μια παραλια με πολλα κατσικια ενα εκ των οποιο το εφαγε ενα τσοου-τσοου που ειχα τοτε, πολυ αερα στεριανο και γενικα ψιλομιζερα(κατ'εμε).
Μια μερα εκατσα και την εκανα.

Εγω θα προτεινα Ηρακλεια. :beer:

Μάλλον έχεις χρόνια να πας Ηρακλειά Άυγουστο Παναγιώτη... :(

(δεν παλεύεται ):sick:

:beer:

zephyr1
26/06/2008, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Μάλλον έχεις χρόνια να πας Ηρακλειά Άυγουστο Παναγιώτη... :(

(δεν παλεύεται ):sick:

:beer:

Δεν εχω παει ποτε Αυγουστο.:sick:

Τηνος απιστευτη, αν πας βορια μεγαλη νεκρα (ακομα και αυγουστο) πολλα μερη να δεις ,κουλτουριαρικα συγκροτηματα, αγρια θαλλασα και ωραιος κοσμος, υποψην δεν υσχιει τιποτα οσο πλησιαζεις στην πολη.:sick:

Δωματιο ή σκηνη?

catmaster
26/06/2008, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Δεν εχω παει ποτε Αυγουστο.:sick:

Τηνος απιστευτη, αν πας βορια μεγαλη νεκρα (ακομα και αυγουστο) πολλα μερη να δεις ,κουλτουριαρικα συγκροτηματα, αγρια θαλλασα και ωραιος κοσμος, υποψην δεν υσχιει τιποτα οσο πλησιαζεις στην πολη.:sick:

Δωματιο ή σκηνη?


Για Δωδεκάνησα θα παίξω δωμάτιο ... αν δε βρώ τίποτα σε νορμάλ τιμές ... σκηνή (η και μέσα στο φουσκωτό όσο αντέξουμε ... ) :winka:

700_Thespieis
26/06/2008, 19:40
Catmaster exeis pm

:wave2:

Μικρή Λουλού
26/06/2008, 19:50
Συμη,Χαλκη,Κασσο ?????

α,ρε Ακη..
εχω πολυ καιρο να μπω στο Ιντερνετ και δεν τα βλεπω ο μαλακας..!!!



Λοιπον,δεν εχω παει σε κανενα απο τα τρια,ομως εχω φιλους που δεν εχουν παει ουτε αυτοι αλλα εχουνε ακουσει πολυ καλα λογια..!!!


οταν με το καλο γυρισεις,πες μας και μας για να μπορουμε να ενημερωνουμε σωστα τους αλλους...

DimChios
27/06/2008, 05:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
Συμη,Χαλκη,Κασσο ?????

α,ρε Ακη..
εχω πολυ καιρο να μπω στο Ιντερνετ και δεν τα βλεπω ο μαλακας..!!!



Λοιπον,δεν εχω παει σε κανενα απο τα τρια,ομως εχω φιλους που δεν εχουν παει ουτε αυτοι αλλα εχουνε ακουσει πολυ καλα λογια..!!!


οταν με το καλο γυρισεις,πες μας και μας για να μπορουμε να ενημερωνουμε σωστα τους αλλους...


:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Ακη, αυτον πρεπει να τον παρουμε μαζι μας πανω, να ξελαμπικαρει!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

catmaster
27/06/2008, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
Λοιπον,δεν εχω παει σε κανενα απο τα τρια....

:confused: :confused:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
....ομως εχω φιλους .......


:wacko: :wacko:




Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
..... που δεν εχουν παει ουτε αυτοι ....


:confused: :confused:




Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
....αλλα εχουνε ακουσει πολυ καλα λογια..!!!


:cry: :cry: :cry: :a4: :a30: :a30:


Πήγε και ήπιε το τσίπουρο για τις εντριβές!!!!

:cry: :a4:

tamar
29/06/2008, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Κασσος.:a06:

Διαφωνώ. Αν θες ήσυχες διακοπές η Κάσος είναι πολύ δυνατός προορισμός. Λίγες εύκολα πρσβάσιμες καλές παραλίες, αλλά αν έχεις φουσκωτό όλο και κάτι καλό θα βρεις. Το νησί έχει μία άγρια ομορφιά - ηρεμία. Θυμίζει περισσότερο κυκλαδονήσι λόγω ξεραϊλας. Επιπλέον στο νησί παίζει φοβερή κουζίνα και θεωρώ ότι είναι από τα οικονομικά νησιά (πριν τέσσερα χρόνια ήταν).

Για τη Χάλκη ισχύουν αυτά που σου είπε ο Cpt. Haddock. Πρέπει να παίζουν όμως τσιμπημένες τιμές. Για τη Σύμη δε θα σου πω τίποτα γιατί είμαι μάλλον ο μόνος που δεν τρελαίνεται. Σκέψου και το ενδεχόμενο της Νισύρου (για μένα το ομορφότερο δωδεκανήσι) και τους Λειψούς.

Παρακάτω ένα μικρό δείγμα του Κασιώτικου τοπίου (4 χρόνια πριν όπως μπορεί να φανεί).


135004

TOLISTOLAROS
08/07/2008, 11:25
Σύμη κορυφή!!!Αν πας σου στέλνω με πμ το τηλ του τύπου που μου νοίκιασε πέρσι δωμάτιο.

Άσχετο αλλά και η Μήλος Γ@μεί :) :) :) :)

liakaros
08/07/2008, 11:44
Λιγο ασχετο αλλα μιας και υπαρχει το παρον θρεντ

Καρπαθο εχει παει κανεις?

Λεω για τον Σεπτεμβρη...αλλα δεν ακουω και τα καλυτερα απο αποψης φιλοξενειας του κοσμου κυριως...δλδ σε βλεπουν καπως σαν πορτοφολι και δεν ειναι και οι πλεον φιλικοι νησιωτες...

Κανεις που να εχει παει και να ξερει αν ησχυει η οχι:confused:

Konti
08/07/2008, 14:13
Εντάξει καλή η Κάρπαθος, έχει και αρκετό χώμα για μοτοσακό, τουλάχιστον πρίν 4 χρόνια ας πούμε, ο δρόμος απ'τα Πηγάδια (νότιο λιμάνι και η χώρα του νησιού) στην Όλυμπο (και γενικότερα στο βόρειο τμήμα του) ήταν χωμάτινος..... Τώρα δεν ξέρω κάτι άκουγα τότε ότι θα τον φτιάξουν, δεν ξέρω...

Πάντως αν πάς αξίζει ν'ανέβεις στην Όλυμπο, μπορείς να πάς και με πλοίο απ'το Διαφάνι (λιμάνι βόρειο ανατολικά του νησιού).

Εμένα μου άρεσε πιο πολύ το βόρειο τμήμα.... Τα Πηγάδια και γενικότερα το νότιο τμήμα δεν έλεγε και πολλά....

Να ξέρεις είναι αρκετά ορεινό νησι κι έχει πάρα πολύ αέρα, αν είσαι surfer θα το εκτιμήσεις αρκετά....

Αλλά το πλοίο κάνει κάπου 22 με 23 ώρας (απο Πειραιά), παίρνεις ζβάρνα όλο το Αιγαίο σχεδόν..... θέλει υπομονή... Μπαίνεις ξυρισμένος και φτάνεις Κάρπαθο με μούσι και παπαγάλο στον ώμο....

Η πτήση είναι περίπου 30 λεπτά (αν θυμάμαι καλά).....

Όσο για την φιλοξενία εξαρτάται που θα πέσεις, αλλά εντάξει δεν τρελένονται κιόλας....

Να ξέρεις ότι στο νησί έπεφτε πολύ συνάλλαγμα και δεν τους πολυαπασχολούσε ο τουρισμός, τώρα βέβαια με το δολάριο και την κατάσταση που επικρατεί δεν ξέρω τι κάνουν και κατά πόσο έχουν αλλάξει....

Ακόμα έσκαγαν κατευθείαν charter απο βόρεια Ευρώπη και Αμερική....

Επίσης αν οδηγήσεις, μεγάλη προσοχή οι δρόμοι είναι πάρα πολύ στενή (όσο αρχίζεις ν'ανεβαίνεις) και οι ντόπιοι έχουν ΠΑΝΤΑ προτεραιότητα.....

zephyr1
08/07/2008, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Λιγο ασχετο αλλα μιας και υπαρχει το παρον θρεντ

Καρπαθο εχει παει κανεις?

Λεω για τον Σεπτεμβρη...αλλα δεν ακουω και τα καλυτερα απο αποψης φιλοξενειας του κοσμου κυριως...δλδ σε βλεπουν καπως σαν πορτοφολι και δεν ειναι και οι πλεον φιλικοι νησιωτες...

Κανεις που να εχει παει και να ξερει αν ησχυει η οχι:confused:

Για τους νησιωτες δεν ξερω, δεν ειμαι πολυ φιλικος αδειουχος.:D :lol:

Τελειωμενος surfτοπος, απο τα πιο ωραια νησια,καμια σχεση το βορειο με το νοτιο κομματι σαν 2 διαφορετικα μερη, κατα τ'αλλα οτι ειπε ο Konti.:beer:

dodos_1
09/07/2008, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Λιγο ασχετο αλλα μιας και υπαρχει το παρον θρεντ

Καρπαθο εχει παει κανεις?

Λεω για τον Σεπτεμβρη...αλλα δεν ακουω και τα καλυτερα απο αποψης φιλοξενειας του κοσμου κυριως...δλδ σε βλεπουν καπως σαν πορτοφολι και δεν ειναι και οι πλεον φιλικοι νησιωτες...

Κανεις που να εχει παει και να ξερει αν ησχυει η οχι:confused:

πηγα περυσι τον Αυγουστο στη Καρπαθο.λοιπον εχουμε και λεμε:

1.πολυς αερας...μα πολυς λεμε!:D
2.πολυ ψαρι και φρεσκο...προσπαθησε να τρως εκει που μενεις και νωρις...δεν ειναι απο τους ανθρωπους που περιμενουν ποτε θα δεησει ο τουριστας να παει να φαει ή να πιει κανα ποτο.:D
3.φοβερες παραλιες και απιστευτα νερα!
4.οδικο δικτυο σχετικα στενο αλλα ενα μεγαλο μερος του ειναι φρεσκοασφαλτοστρωμενο.
5.προσβαση με καραβι απο πειραια...οδυσσεια.προσβαση με αεροπλανο...2 τσιγαρα.
6.ο σταρχιδισμος τους πολλες φορες δεν εχει ορια...αν εισαι και εσυ ενας απο αυτους θα τα κιμιασετε.:)

οτι αλλο θες...εδω ειμαστε.:beer:

liakaros
09/07/2008, 10:10
Ευχαριστω πολυ ολους ρε παιδια...:wave2:

Παντως οσο αφορα τον χρονο με το καραβι...απο Ηρακλειο που θα φυγω(αν φυγω) ειναι 4 ωριτσες μονο...

Ειδωμεν...και παλι ευχαριστω.

Konti
09/07/2008, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Ευχαριστω πολυ ολους ρε παιδια...:wave2:

Παντως οσο αφορα τον χρονο με το καραβι...απο Ηρακλειο που θα φυγω(αν φυγω) ειναι 4 ωριτσες μονο...

Ειδωμεν...και παλι ευχαριστω.

Θα πρέπει να πας Σητεία ή Αγ. Νικόλαο να πάρεις το πλοίο και απο εκεί Κάσσο και μετά Κάρπαθο (Πηγάδια- Διαφάνι).

Πάντως 4 ώρες δεν είναι και λίγες αν σκεφτείς ότι στην ουσία είναι δίπλα! Αλλά η μ@λκί@ είναι ότι και τα 2 λιμάνια του νησιού είναι απ'την ανατολικη πλευρά.

liakaros
09/07/2008, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Θα πρέπει να πας Σητεία ή Αγ. Νικόλαο να πάρεις το πλοίο και απο εκεί Κάσσο και μετά Κάρπαθο (Πηγάδια- Διαφάνι).

Πάντως 4 ώρες δεν είναι και λίγες αν σκεφτείς ότι στην ουσία είναι δίπλα! Αλλά η μ@λκί@ είναι ότι και τα 2 λιμάνια του νησιού είναι απ'την ανατολικη πλευρά.

Εμενα μου ειπαν βασικα οτι στο πηγενε φευγει απο Ηρακλειο αλλα κανει μια σταση Σητεια...Στον γυρισμο νομιζω παλι κανει μια σταση Κασσο και τερματιζει Σητεια...κατι τετοιο...

Παντως τωρα που ειδα λιγο τα δρομολογια του καραβιου(VITSENTZOS KORNAROS-LANE
LINES ) ειδα οτι φευγει 8 το πρωι και φτανει 5 το απογευμα... 9 ωρες δλδ...:sick:

Konti
09/07/2008, 11:42
Απ' ότι είδα στα δρομολόγια κάνει 9,5 ώρες, 07:30 είναι στο Ηράκλειο και 16:55 είναι στην Κάρπαθο (πάει και Αγ. Νικόλαο και Σητεία) Τα ταξίδια του Γκούλιβερ λέμε, για μερικά μίλια απόσταση......

http://www.lanesealines.com/files/kornaros.pdf

Απο Σητεία κάνει 4 ώρες περίπου. Μου φαίνεται πιο πολύ σε συμφέρει να το πάρεις απο Σητεία το πλοίο (απο θέμα χρόνου) παρά απο Ηράκλειο. Εκτός κι αν θες να κάνεις και μια κρουαζιερούλα......

618RR
09/07/2008, 12:50
Επειδή έχω ξάδερφο που δούλευε Κάρπαθο για 2 χρόνια, αξίζει να αναφέρω ότι έφευγε με τη μηχανή και έπαιρνε το πλοίο από Σητεία αντί για Ηράκλειο.

Το δέσε-λύσε μέσα στα λιμάνια Αγ. Νικολάου (ειδικά) και Σητείας είναι δράμα, με τη μηχανή κάνεις και τη βόλτα σου και φτάνεις Κάρπαθο χωρίς τεντωμένα νεύρα...

Μετά (βάση των περιγραφών του πάντα) αναλαμβάνουν οι ντόπιοι...

Πάντως, μια και θα είμαι Σητεία για αρκετές μέρες, φέτος την σκέφτομαι κι εγώ την Κάρπαθο, έστω για ένα πέρασμα...

Για να δούμε...

:wave2: :wave2: :wave2:

dodos_1
09/07/2008, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Ευχαριστω πολυ ολους ρε παιδια...:wave2:

Παντως οσο αφορα τον χρονο με το καραβι...απο Ηρακλειο που θα φυγω(αν φυγω) ειναι 4 ωριτσες μονο...

Ειδωμεν...και παλι ευχαριστω.

και εγω προτεινω να πας απο Σητεια που κανει περιπου 4 ωρες το πλοιο απο εκει για Κασο και Καρπαθο.
απο Ηρακλειο θα ταλαιπωρηθεις περισσοτερο λογω προσεγγισης πρωτα στον Αγιο Νικολαο και μετα Σητεια.:wave2:

Konti
09/07/2008, 14:57
Συμφωνώ με τον φίλτατο dodos_1 καλύτερα να το πάρεις απο Σητεία, είναι κρίμα να ταλαιπωρήσε τσάμπα τόσες ώρες μεσ' το πλοίο (εκτός αν σου αρέσει βέβαια), ενώ μπορείς σε λίγες μόνο ώρες να είσαι Σητεία και να πάρεις το καραβάκι σου ωραία και καλά!

Και θα έχεις μειώσει το συνολικό χρόνο ταξιδιού τουλάχιστον 2+ ώρες....

It's up to you now on........

Υ.Γ. Ίσως οι πιο ωραίες παραλίες του νησιού είναι: Αχάτα, Κάτω Λάκκος, Κυρά Παναγιά, Απέλλα & Αγ. Μηνάς (είναι με την σειρά απο Νότο προς βορρά στην ανατολική πλευρά του νησιού). Αυτά.

Konti
09/07/2008, 15:05
Να έτσι ήταν ο δρόμος προς το βόρειο τμήμα του νησιού, πριν 4 χρόνια τώρα δεν ξέρω πως είναι:


136164

Konti
09/07/2008, 15:06
2:


136165

liakaros
09/07/2008, 15:38
Mαλιστα...το μονο σιγουρο αν παω ειναι οτι θα παω απο Σητεια τελικα...

Εννοειτε οτι ειναι προτιμοτερο να φαω παραπανω ωρες πανω στην μηχανη παρα στο καραβι που απ οτι καταλαβαινω δεν θα ειναι και κανενα τελευταιας κοπής...

Τωρα ειδε και ενας ξαδερφος μου τις φωτογραφιες που ειχε παει πριν καμποσα χρονια και μου λεει οτι πρεπει να ειναι ο δρομος προς την αρχαια ολυμπο αυτος...δεν περνει και ορκο βεβαια γιατι ειχε παει πριν αρκετα χρονια και δεν θυμαται σχεδον τιποτα...

Konti
09/07/2008, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Mαλιστα...το μονο σιγουρο αν παω ειναι οτι θα παω απο Σητεια τελικα...

Εννοειτε οτι ειναι προτιμοτερο να φαω παραπανω ωρες πανω στην μηχανη παρα στο καραβι που απ οτι καταλαβαινω δεν θα ειναι και κανενα τελευταιας κοπής...

Δεν είναι και τα πιο σύγχρονα αλλά εντάξει.......


Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros πρεπει να ειναι ο δρομος προς την αρχαια ολυμπο αυτος...

That's right..... ο δρόμος προς την Όλυμπο είναι!:wave2:

Καλό ταξίδι και καλές διακοπές να έχεις φίλε μου.....

PortisHead
27/08/2008, 09:23
Φετος....ξαναπήγα στη Σύμη.....

http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/holidays2008/CopyofDSC01130.jpg
http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/holidays2008/CopyofDSC01094.jpg
http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/holidays2008/CopyofDSC01108.jpg
http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/holidays2008/CopyofDSC01111.jpg
http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/holidays2008/CopyofDSC01129.jpg

:wave2:

Tropeas
27/08/2008, 13:33
Φέτος Χάλκη ήταν ο SF ( :blush: τον έδωσα... ) και μου είπε ότι ήταν καταπληκτικά χαλαρά ήρεμα πεντακάθαρα και χωρίς ιδιαίτερο εμπορικό τουρισμό ... περισσότερα στον ίδιο.:wave2: