PDA

View Full Version : Απατεώνας άσχετος στην Πάτρα



johnpan
26/06/2008, 20:15
Συνέβη πέρσι όταν είχα το cbf250, το γράφω τώρα λόγω στρατού.

Πάω λοιπόν στο μάστορα που μου είχε συστήσει ένα παιδί από εδώ μέσα ως πολύ εξηγημένο, και του λέω απλά και κατανοητά: "Κάνε του ένα απλό σέρβις, καθάρισε καρμπυρατέρ και ρύθμισέ το λίγο πιο πλούσιο για να τραβάει λίγο καλύτερα. Δε με νοιάζει ας μην είναι τόσο οικονομικό. Εντάξει?" "-Εντάξει."

Μιλάμε στο τηλέφωνο την άλλη βδομάδα και μου λέει "άστα τι τράβηξα, το καρμπυρατέρ έχει πρόβλημα, ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΟΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ, το καθάρισα τρεις φορές, θα το προσπαθήσω πάλι και θα σε πάρω να σου πω". Εγώ το ήξερα το μηχανάκι μου, και οδηγούσα και ένα άλλο ίδιο cbf250 ενός φίλου, οπότε ΗΞΕΡΑ ότι το καρμπυρατέρ δούλευε μια χαρά και απλώς ήθελα ένα προληπτικό καθάρισμα και λίγο πιο πλούσια ρύθμιση.

Με παίρνει τηλέφωνο "εντάξει, ΣΕ ΕΦΤΙΑΞΑ, τα κατάφερα, είναι έτοιμο έλα παρτο" Πάω, το κάνω βόλτα, ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ, σε όλη τη γκάμα των στροφών πολύ πιο αργό από πριν. Τι έκανες του λέω? Μου λέει "άλλαξα ζιγκλέρ με πιο μικρό για να δουλεύει καλύτερα, είναι και πιο οικονομικό!" "Μάστορα σέρνεται το μηχανάκι, σου είπα πιο πλούσιο" "Ναι αλλά δε δούλευε... κράτησέ το έτσι και αν δε σου αρέσει έλα να σου το κάνω όπως ήταν πριν" Συμφωνώ τεσπα, του λέω πόσο να σε πληρώσω? "100 ΕΥΡΩ !!" Κοιτάω την απόδειξη "Πλύσιμο μηχανής 10 ευρώ, Ζιγκλέρ 20 ευρώ, καθάρισμα καρμπυρατέρ 60 ευρώ, φόρτιση μπαταρίας 10 ευρώ" Τα σχόλια δικά σας γιατί εγώ θα βλαστημήσω.

Περνάει μια βδομάδα, ήταν τόσο αργό το μηχανάκι που δε μπορούσα να το συνηθίσω με τίποτα. Του το πηγαίνω πίσω, "έλα το απόγευμα να το πάρεις" μου λέει. Τον ρωτάω θα μου πάρεις λεφτά? Μου λέει "Δε γινεται να μην αφήσεις τίποτα, έστω για το μαγαζί!!!" ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ!!! Το απόγευμα το παίρνω με το παλίο του ζιγκλέρ απάνω, και με 100 ευρώ λιγότερα, με το μηχανάκι ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ το σέρβις! Του ζητάω το ζιγκλέρ που αγόρασε (το μικρό) για λογαριασμό μου και ξυνίζει και τα μούτρα του!!!! Ηθελε να το κρατήσει ρε παιδιά!!! Του λέω πόσα είναι αυτά τα λίγα που θα αφήσω για το μαγαζί? Με βλέπει εκνευρισμένο μου λέει μην αφήσεις τίποτα. Του αφήνω πέντε ευρώ για να μην έχω και υποχρέωση στο ζώο και φεύγω..... Μεγάλος απατεώνας παιδιά... Αν θέλετε σας απαντώ με π.μ. για το ποιος είναι. Μιλάμε για Πάτρα.

LsKostas
27/06/2008, 01:11
Θα βγουνε και αλλων μαστορων τα καμωματα στην φορα...

Μπραβο που ενημερωνεις το ιδιο σκεφτομαι να κανω

κι εγω αλλα λογω υποχρεωσεων το καθυστερω...




Ιδωμεν...;)

epp1640
27/06/2008, 01:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Συνέβη πέρσι όταν είχα το cbf250, το γράφω τώρα λόγω στρατού.

Πάω λοιπόν στο μάστορα που μου είχε συστήσει ένα παιδί από εδώ μέσα ως πολύ εξηγημένο, και του λέω απλά και κατανοητά: "Κάνε του ένα απλό σέρβις, καθάρισε καρμπυρατέρ και ρύθμισέ το λίγο πιο πλούσιο για να τραβάει λίγο καλύτερα. Δε με νοιάζει ας μην είναι τόσο οικονομικό. Εντάξει?" "-Εντάξει."

Μιλάμε στο τηλέφωνο την άλλη βδομάδα και μου λέει "άστα τι τράβηξα, το καρμπυρατέρ έχει πρόβλημα, ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΟΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ, το καθάρισα τρεις φορές, θα το προσπαθήσω πάλι και θα σε πάρω να σου πω". Εγώ το ήξερα το μηχανάκι μου, και οδηγούσα και ένα άλλο ίδιο cbf250 ενός φίλου, οπότε ΗΞΕΡΑ ότι το καρμπυρατέρ δούλευε μια χαρά και απλώς ήθελα ένα προληπτικό καθάρισμα και λίγο πιο πλούσια ρύθμιση.

Με παίρνει τηλέφωνο "εντάξει, ΣΕ ΕΦΤΙΑΞΑ, τα κατάφερα, είναι έτοιμο έλα παρτο" Πάω, το κάνω βόλτα, ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ, σε όλη τη γκάμα των στροφών πολύ πιο αργό από πριν. Τι έκανες του λέω? Μου λέει "άλλαξα ζιγκλέρ με πιο μικρό για να δουλεύει καλύτερα, είναι και πιο οικονομικό!" "Μάστορα σέρνεται το μηχανάκι, σου είπα πιο πλούσιο" "Ναι αλλά δε δούλευε... κράτησέ το έτσι και αν δε σου αρέσει έλα να σου το κάνω όπως ήταν πριν" Συμφωνώ τεσπα, του λέω πόσο να σε πληρώσω? "100 ΕΥΡΩ !!" Κοιτάω την απόδειξη "Πλύσιμο μηχανής 10 ευρώ, Ζιγκλέρ 20 ευρώ, καθάρισμα καρμπυρατέρ 60 ευρώ, φόρτιση μπαταρίας 10 ευρώ" Τα σχόλια δικά σας γιατί εγώ θα βλαστημήσω.

Περνάει μια βδομάδα, ήταν τόσο αργό το μηχανάκι που δε μπορούσα να το συνηθίσω με τίποτα. Του το πηγαίνω πίσω, "έλα το απόγευμα να το πάρεις" μου λέει. Τον ρωτάω θα μου πάρεις λεφτά? Μου λέει "Δε γινεται να μην αφήσεις τίποτα, έστω για το μαγαζί!!!" ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ!!! Το απόγευμα το παίρνω με το παλίο του ζιγκλέρ απάνω, και με 100 ευρώ λιγότερα, με το μηχανάκι ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ το σέρβις! Του ζητάω το ζιγκλέρ που αγόρασε (το μικρό) για λογαριασμό μου και ξυνίζει και τα μούτρα του!!!! Ηθελε να το κρατήσει ρε παιδιά!!! Του λέω πόσα είναι αυτά τα λίγα που θα αφήσω για το μαγαζί? Με βλέπει εκνευρισμένο μου λέει μην αφήσεις τίποτα. Του αφήνω πέντε ευρώ για να μην έχω και υποχρέωση στο ζώο και φεύγω..... Μεγάλος απατεώνας παιδιά... Αν θέλετε σας απαντώ με π.μ. για το ποιος είναι. Μιλάμε για Πάτρα.

:sick: :hypnotize :uplate: Διαβάζω κάτι πράγματα εδώ μέσα ώρες ώρες.. απορώ πως κρατιέστε και δεν τους κάνετε τα συνεργεία καλοκαιρινά.. χαρά στο κουράγιο σας.. Καλά κάνεις και ενημερώνεις, και να ενημερώνουμε αν είναι και για την αντίθετη περίπτωση όταν ξέρουμε για ξηγημένα παιδιά, να ξέρουμε που θα πάμε το μηχανάκι μας όταν έχει πρόβλημα.. :beer:

xampos
27/06/2008, 01:59
ρε παιδια καλυτερα να λεμε ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ ΜΑΣΤΟΡΕΣ και σωστοι γιατι σπανιζουν στις μερες μας :(

johnpan
27/06/2008, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
ρε παιδια καλυτερα να λεμε ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ ΜΑΣΤΟΡΕΣ και σωστοι γιατι σπανιζουν στις μερες μας :(

Στην Πάτρα έχουμε έναν από τους καλύτερους μηχανικούς σε όλη την Ελλάδα.

:a19: Φελουτζής :a19:

AntoD
27/06/2008, 11:36
Μια απλη ερωτηση ....



γιατι ολοι περιγραφετe τις ιστοριες και παραπονιεστε ΑΦΟΥ πληρωσετε σαν βοδια...!!!!!

Εκεινη την στιγμη επρεπε να του την πεις και να μην δωσεις φραγκο....ετσι χαλαει η πιατσα...να τους την πεις να μαθει και να μην το ξανακανει...

Fight back

johnpan
27/06/2008, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
σαν βοδια...!!!!!



οι χαρακτηρισμοί δε χρειάζονται :smokin:

sniper
27/06/2008, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
οι χαρακτηρισμοί δε χρειάζονται :smokin:

Εσύ βάσει δικών σου λεγομένων αποκαλείς απατεώνα έναν μηχανικό και σε χαλάει που σε αποκαλούν κάποιοι έτσι;

Είσαι και mod...... :rolleyes:

epp1640
27/06/2008, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Μια απλη ερωτηση ....



γιατι ολοι περιγραφετe τις ιστοριες και παραπονιεστε ΑΦΟΥ πληρωσετε σαν βοδια...!!!!!

Εκεινη την στιγμη επρεπε να του την πεις και να μην δωσεις φραγκο....ετσι χαλαει η πιατσα...να τους την πεις να μαθει και να μην το ξανακανει...

Fight back

το λάθος ίσως είναι που δεν ρώτησε εξαρχής πόσα θα του πάρει γιατί από την στιγμή που έχει κοπεί απόδειξη και γενικά έχει γίνει η εργασία δεν μπορείς να μην πληρώσεις, μπορείς μόνο να τους βάλεις φασαρία αλλά και αυτοί ξέρεις, δεν θα κοιμηθούν το βράδυ.. εγώ επειδή τους φοβάμαι τους ρωτάω από πριν και αν μου πουν πολλά απλά μαθαίνω πως γίνεται και το φτιάχνω (δλδ ο πατέρας μου :lol: ) μόνος μου. Γενικά αυτά τα συνεργεία πιστεύω ότι πιο πολύ ζουν ξεζουμίζωντας πιτσιρίκους που σκάνε ένα τσουβάλι λεφτά για μισό μουλάρι παραπάνω στο παπί.. ένας σοβαρός με μεγάλη μηχανή απλά δεν πάει, τουλάχιστον όχι 2η φορά..

AntoD
27/06/2008, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
οι χαρακτηρισμοί δε χρειάζονται :smokin:

Η αληθεια πρεπει να λεγεται.....

θα μπορουσα βεβαια να πω μ@λ@κες....

it's up to you !

AntoD
27/06/2008, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
το λάθος ίσως είναι που δεν ρώτησε εξαρχής πόσα θα του πάρει γιατί από την στιγμή που έχει κοπεί απόδειξη και γενικά έχει γίνει η εργασία δεν μπορείς να μην πληρώσεις, μπορείς μόνο να τους βάλεις φασαρία αλλά και αυτοί ξέρεις, δεν θα κοιμηθούν το βράδυ.. εγώ επειδή τους φοβάμαι τους ρωτάω από πριν και αν μου πουν πολλά απλά μαθαίνω πως γίνεται και το φτιάχνω (δλδ ο πατέρας μου :lol: ) μόνος μου. Γενικά αυτά τα συνεργεία πιστεύω ότι πιο πολύ ζουν ξεζουμίζωντας πιτσιρίκους που σκάνε ένα τσουβάλι λεφτά για μισό μουλάρι παραπάνω στο παπί.. ένας σοβαρός με μεγάλη μηχανή απλά δεν πάει, τουλάχιστον όχι 2η φορά..

και αυτο ισχυει αλλα συνήθως το αποφευγουν....

Να ρωτάτε, να αμφισβητείτε και να μην ειστε κοροΐδα...

Καλοι επαγγελματιες υπάρχουν...ψαξτε τους...

johnpan
27/06/2008, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εσύ βάσει δικών σου λεγομένων αποκαλείς απατεώνα έναν μηχανικό και σε χαλάει που σε αποκαλούν κάποιοι έτσι;

Είσαι και mod...... :rolleyes:

ΔΕΝ είμαι mod. Εχω παραιτηθεί πολλούς μήνες τώρα. Ανοιξα θρεντ για αυτό το λόγο και το ζήτησα καθαρα :wave2:

Το σχόλιο "είσαι και Mod" επιστρέφεται με αυτά που γράφεις

johnpan
27/06/2008, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Η αληθεια πρεπει να λεγεται.....

θα μπορουσα βεβαια να πω μ@λ@κες....

it's up to you !

:a46: :a46: :a46:

sniper
27/06/2008, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
ΔΕΝ είμαι mod. Εχω παραιτηθεί πολλούς μήνες τώρα. Ανοιξα θρεντ για αυτό το λόγο και το ζήτησα καθαρα :wave2:

Το σχόλιο "είσαι και Mod" επιστρέφεται με αυτά που γράφεις

Λοιπόν, άκου να σου πω γιατί την έχεις δει κάπως.

1. Δες το leader board να δεις ότι είσαι ακόμα mod στα CBF
2. Αν σε πιάσανε μαλάκα και έρχεσαι και το γράφεις φόρα παρτίδα και λες τον άλλο απατεώνα (χωρίς ΟΠΩΣ ΟΦΕΙΛΕΙΣ και το ξέρεις αφού ΕίΣΑΙ ή ΗΣΟΥΝ mod να το γνωστοποιήσεις στον Julius πρώτα) να είσαι και σε θέση να ακούσεις και την κριτική.


Αυτά τα επιστρέφω ή μη είναι παιδικά όπως και η όλη σου παραπάνω περιπέτεια.

epp1640
27/06/2008, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
και αυτο ισχυει αλλα συνήθως το αποφευγουν....

Να ρωτάτε, να αμφισβητείτε και να μην ειστε κοροΐδα...

Καλοι επαγγελματιες υπάρχουν...ψαξτε τους...

Εδώ με το mtx γιατί το καινούριο προφανώς δεν χρειάστηκε ακόμα τπτ, μέχρι να το μαζέψω πήγαινα σε 2 honda και ένα μικρό ψιλοάκυρο συνεργείο και ο καθένας

1) έκανε άλλη διάγνωση

2) έδινε εντελώς άλλο κοστολόγιο

οπότε πήγαινα σπίτι, το σκεφτόμουν, έπρηζα τους πάντες στα τεχνικά.. και πήγαινα εκεί που μάλλον μου καθόταν καλά η διάγνωση :rotflmao: Εδώ με την μανιβέλα, ποια την μανιβέλα, άλλος μου έβγαζε σκάρτο τον άξονα, άλλος έλεγε ότι έφταιγαν τα πάσα της αλενόβιδας, άλλος έλεγε ότι είχαν φαγωθεί τα δοντάκια της εκεί που πιάνει, άλλος μου λεγε έλα να στην κολλήσω με ηλεκτροκόλληση :bigcry: :eek: άλλος μου λεγε, έλα μωρε τι την θες, βγάλτην και βάζε το σπρωχτό.. :rotflmao: τελικά είχε ραγίσει η μανιβέλα και το κατάλαβα μία μέρα όταν αγόρασα μία πάπιας και την άλλαξα..

AntoD
27/06/2008, 12:27
Κανεις σερβις σε ΜΤΧ.....

χαχαχαχα

τι σερβις ενα μπουζι το χρονο και βεζινη θελει μονο...

ειχε ενας φιλος πριν.....17+ χρονια (εγω ειχα Suzuki TS-αθραυστο....)
και καναμε enduro ....ετσι νομιζαμε.....

τι μου θυμισες!!!!

AntoD
27/06/2008, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
οι χαρακτηρισμοί δε χρειάζονται :smokin:

Συγνωμη......

αλλα δεν τελιωσα τις ουρσουλινες ουτε την λεοντιο....ουτε το κολλεγιο...

Χαχαχαχαχα

epp1640
27/06/2008, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Κανεις σερβις σε ΜΤΧ.....

χαχαχαχα

τι σερβις ενα μπουζι το χρονο και βεζινη θελει μονο...

ειχε ενας φιλος πριν.....17+ χρονια (εγω ειχα Suzuki TS-αθραυστο....)
και καναμε enduro ....ετσι νομιζαμε.....

τι μου θυμισες!!!!

:rotflmao: service όχι, μέχρι και αλυσιδογράναζα άλλαξα εγώ.. απλώς με την μανιβέλα δεν ήταν εμφανές πολύ το ράγισμα και δεν καταλάβαινα γιατί συνέχεια ξέσφιγγε.. εφιάλτης μου είχε γίνει.. 17 ε? :rotflmao: φαντάσου ότι εγώ το αγόρασα πριν έναν χρόνο και ήταν η πρώτη μου μηχανή.. την έχω κρατήσει και την βγάζω ακόμα βόλτα που και που..

tools
27/06/2008, 13:39
μηπως μπορεις να δωσεις καποιο στοιχειο για να καταλαβω ποιος ειναι ο τυπος?
πχ περιοχη.

αλλιως στειλε μου πμ σε παρακαλω.
ευχαριστω
:wave2:

johnpan
27/06/2008, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Λοιπόν, άκου να σου πω γιατί την έχεις δει κάπως.

1. Δες το leader board να δεις ότι είσαι ακόμα mod στα CBF
2. Αν σε πιάσανε μαλάκα και έρχεσαι και το γράφεις φόρα παρτίδα και λες τον άλλο απατεώνα (χωρίς ΟΠΩΣ ΟΦΕΙΛΕΙΣ και το ξέρεις αφού ΕίΣΑΙ ή ΗΣΟΥΝ mod να το γνωστοποιήσεις στον Julius πρώτα) να είσαι και σε θέση να ακούσεις και την κριτική.


Αυτά τα επιστρέφω ή μη είναι παιδικά όπως και η όλη σου παραπάνω περιπέτεια.

1. Προφανώς δε μπορώ να αυτοδιαγραφώ από mod ρε sniper, σκέψου λίγο. Σας είπα βγάλτε με από mod και με αφήσατε εγώ τι φταίω?

2. Ξέρω ότι οφείλω να κάνω κάτι τέτοιο όταν δίνω το όνομα του τύπου δημοσίως. Κατά τα άλλα εδώ δεν είναι περιοδικό είναι φόρουμ.

3. Οκ δεν ξαναγράφω παιδικές περιπέτειες αφού είστε μεγάλα παιδιά, ας τους πάρει ο διάολος τους συμφουρίτες αν πέσουν στον ίδιο μάστορα.

Εγώ είμαι φαντάρος, εσείς δε την παλεύετε μου φαίνεται :wave2:

LsKostas
28/06/2008, 15:32
Johnpap και πολυ καλα εκανες που ανακινεις τετοια θεματα,
καλη θητεια , και καλα τα λες :smilea:



Λοιπον...

To Χtz μετα απο 2 μηνες κανονικης λειτουργιας δυσκολευεται να παρει μπρος.



Ανοιγω το fairing και βλεπω τα υγρα της μπαταριας πολυ πεσμενα.
...και ετσι παμε για πρωτη φορα στον μαστορα. Καπου στην Κυψελη το συνεργειο


Αφου η μπαταρια ειχε βρασει την ξαναγεμιζει και σε 1 μερα ξαναεχω τον Βεδουινο στα χερια μου

Το αν επρεπε να ψαξει το θεμα του ανορθωτη,να τον μετρησει ή να δει καποια αλλη λεπτομερια
θα μας απασχολησει περιπου ενα μηνα μετα...


Εχοντας ξανα τα ιδια συμπτωματα,δυσκολια κατα την εκκινηση,το βαζω στην κατηφορα
και φθανουμε παλι στον μαστορα:rolleyes:


-Κατι πρεπει να γινεται με τον ανορθωτη,μπορεις να δεις τι φταιει,η μπαταρια εχει ψηθει εντελως!!!
-Ναι μαλλον θα χρειαστουμε ανορθωτη.Πρεπει να το μετρησω πρωτα και θα δουμε
-Κοιτα να δεις...ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ μπορω να σου φερω δικο μου απλα επικοινωνησε.
-Ναι...ναι...θα δουμε



:rolleyes: Οταν ακουτε "ναι ναι θα δουμε..." ο μαστορας θα βαλει δικα του ανταλλακτικα πανω στο μηχανακι και θα σας παει ο κουκος αηδονι.:alien:


Την επομενη περναω και ακουω τι ειχε γινει

Η μπαταρια ειχε ψηθει,και πεταχτηκε
Ειχε βαλει ανορθωτη απο ΧΤ660


Ο ανορθωτης που ειχε πανω μου λεει
:sick: και ετσι ειναι σ αυτα τα μηχανακια :sick: ταλαιπωρει πολυ την μπαταρια και γι αυτο τον αλλαξα...


-Δηλαδη ειναι χαλασμενος??? ρωταω εγω
-Οχι απλα δεν δινει την σωστη ταση
-Για πιο λογο δεν την δινει?
-Ετσι ειναι σ αυτα τα μηχανακια...(να μου λεγε και ποια μηχανακια εννοει καλα θα ταν)

Επειδη μαλλον τον πειραζαν οι ερωτησεις καθως εχει μαθει να μην δινει πολλες πολλες
εξηγησεις σε αμορφωτους :lol: πελατες αποφασιζει να μου ανακοινωσει την τελικη τιμη
η οποια αγγιζει τα 190Ε :o


Μαλιστα...προφανως ομως δεν ειχε καταλαβει καλα,και του θυμισα μιας και αυτος ειχε ξεχασει
οτι το κοστος μ ενδιαφερε πρωτιστος ειδικα αυτην την περιοδο και οτι ειχα δικο μου ανορθωτη
για να μπει στο μηχανακι...



και ακολουθει ο εξης διαλογος


-Λοιπον αφου βγηκαμε εκτος budget βαλε πανω τον παλιο ανορθωτη
-Θα σου καει το μηχανακι
-Ειναι χαλασμενος??? τον ρωταω
-Δεν κανει για αυτο το μηχανακι ...
-Δεν απαντας βλεπω και καλα κανεις.:rolleyes:


Αφου παιρνει τα χρηματα για την καινουρια μπαταρια και τα εργατικα που αφορουν το βαλε-βγαλε
της φυσσας του ανορθωτη:yuck:

Πηγαινω σε ηλεκτρολογειο συμβεβλημενο με ΥΑΜΑΗΑ

ωπου και αφηνω το ΧΤΖ περιμενω τηλεφωνημα για να μαθω

1.το κοστος
2. Γιατι στο διαολο καιγονταν οι μπαταριες Τοοοοοσοοοο καιρο



Μεσα μου εχω ηδη αποδεκτει οτι ανορθωτης ειναι για πεταμα αλλα επειδη δεν εχω παρει
καμια σοβαρη απαντηση μεχρι τωρα απ τον προηγουμενο μαστορα περιμενω να δω απο το ηλεκτρολογειο οπου θα εχω 100% ολοκληρωμενη αποψη

Με παιρνει τηλεφωνο ο ανθρωπος και μου λεει το εξης εκπληκτικο :uplate:

ο Ανορθωτης δεν ειναι για ΧΤΖ αλλα Τοσοοοο καιρο περισσευε ενα καλωδιο .κρεμοταν δηλαδη ελευθερο :bigcry: :bigcry: αυτο που αναγνωριζε μεχρι ποσο ψηλα θα δωσει την ταση.
Στηη συγκεκριμμενη περιπτωση η ταση λειτουργιας ηταν 14 με 14,3 ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ
ΗΤΑΝ ΞΕΜΠΑΡΚΟ η ταση εκανε τα δικα της με κινδυνο οχι μονο να καψει την ηλεκτρονικη
αλλα και την τσεπη μου...





Οπως καταλαβατε μαγκες μαλλον το προβλημα μαλλον ηταν στην ασχετοσυνη του πρωτου μαστορα ο οποιος κοιταξε να τα βγαλει χοντρα εις βαρους μου και προφανως εις βαρος πολλων αλλων.


Λοιπον επειδη ομως τα καλα ειναι μαζι με τ ασχημα οποιος θελει να μαθει και για τους δυο ευχαριστως να του στειλω τα στοιχεια τους με πμ. Οι καιροι ειναι δυσκολοι και καλο θα ειναι
να προσεχουμε σε ποιους τ ακουμπαμε γιατι εκτος απο θρασυτητα πολλοι κουβαλουν κι ασχετοσυνη :winka:

Akatanomastos
28/06/2008, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640


άλλος μου έβγαζε σκάρτο τον άξονα,
άλλος έλεγε ότι έφταιγαν τα πάσα της αλενόβιδας,
άλλος έλεγε ότι είχαν φαγωθεί τα δοντάκια της
άλλος μου λεγε έλα να στην κολλήσω με ηλεκτροκόλληση
άλλος μου λεγε βάζε το σπρωχτό..
τελικά είχε ραγίσει η μανιβέλα..

εγω γιατι εχω την εντυπωση πως ισχυουν ολα τα παραπανω?:confused:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

id12586
28/06/2008, 15:51
θα με ενδιέφερε και εμένα να μάθω τον "μάστορα" έστω και με πμ. Γιατί κάπου πρός Κορίνθου πηγαίνει το μυαλό μου..

epp1640
28/06/2008, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
εγω γιατι εχω την εντυπωση πως ισχυουν ολα τα παραπανω?:confused:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:rotflmao: Όχι ρε, και εγώ τα είχα ψάξει, βασικά το μόνο που ίσχυε είναι ότι είχαν φαγωθεί τα δοντάκι α λίγο της μανιβέλας με το να προσπαθώ να ξαναβάλω πάνω την ραγισμένη μανιβέλα.. Εδώ και 6 μήνες με την καινούρια μανιβέλα που μου κόστισε 10 ευρώ και όχι 94 που ήθελαν στην honda για την δική του και που με διαβεβαίωναν ότι καμία άλλη δεν θα κάνει, δεν έχω κανένα πρόβλημα.. :cool: :D