PDA

View Full Version : Gsxr 600



tdmiko
22/01/2005, 20:23
Kalispera se olous!
Tha'thela na rwtisw tin gnwmi sas gia to GSXR 600 se sxesi me ta alla SS mixanakia tis katigorias tou...
Isxuoun ola auta pou diabazoume sta periodika????
An gnwrizete kapoia pramata tha itan polu simantiki i boitheia sas!!!


7755

Polifer
22/01/2005, 22:16
GSX-WHO??? :cry: :cry: :cry:

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
OWNEEEEEEEED :


7758

idi
22/01/2005, 22:34
ειδα διαγραμμα ροπης/hp Και ηταν 10 αλογα κατω απο τον αρχηγο (κοιτα πανω)

gdevelek
23/01/2005, 00:14
Το 636 παίρνει μανιτάρια ή με γελούν τα μάτια μου;

vassilis88
23/01/2005, 11:08
perimene na pareis to 636 05.kai sto parapano xroma pou einai apistefto!

gmakris
23/01/2005, 14:59
Ως συνηθως σε αυτη την κατηγορια οι διαφορες ειναι πολυ μικρες γι αυτο σκεψου εμφανιση, τιμη & υποστηριξη.

Στα γκαζια, πλαισια, φρενα ειναι σχετικα ιδια με μικρες διαφορες υπερ του Kawasaki '05.

anco
24/01/2005, 09:01
Το 2006 το Κawa που θα γινει 750 .... απο τον υπερκιβισμο

Θα εχει 25 αλογα διαφορα απο τα 600αρια :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

stako
24/01/2005, 15:12
Επειδή το έχω το 600 (Κ4), είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερο το Kawa, το καλύτερο εξάλλου είναι και σχετικό αλλά κάτσε να δούμε και κανά διάγραμμα ίππων/ροπής στο τροχό (γιατί εκεί ποντάρει ουσιαστικά η Kawa) και βλέπουμε. (idi το διάγραμμα δεν φαίνεται, το έκανες attach? Έχεις link να το δούμε? Απο που είναι?)

Πέρσι ήταν στάνταρ η καλύτερη επιλογή στην κατηγορία, φέτος θα δούμε... Στην θέση σου θα έκανα υπομονή 1-2 μήνες για να δω κανά full hands-on test και όχι μόνο οδήγηση σε παρουσίαση των εταιρειών.

Στα θετικά του Suzuki:

1. Είχε ήδη από πέρσι ότι οι άλλοι βάλανε φέτος, δηλαδή ακτινικά-ανάποδο (Honda-Yamaha, η Kawa είχε)
2. Περίπου τα ίδια άλογα ψηλά αλλά καλύτερη καμπύλη χαμηλά (Φέτος το εφτιαξε και η Honda αυτό)
3. Είναι πολύ φιλικό (εντάξει, στα μέτρα ενός supersport) χωρίς να χάνει καθόλου σε "τσαμπουκά" (μετά τις 9000 γίνεται ΚΟΛΑΣΗ!)
4. Προσωπικά δεν με έχει τρομάξει δυσάρεστα ποτέ, και με έχει σώσει στην Εθνική όταν λάλακας σε κουτί πάτησε τέρμα φρένα και την γλίτωσα χάρη στις φρενάρες του με δυο δάχτυλα στη μανέτα και ψιλό-endo από τα 170...... Υπόψιν ότι είμαι άπειρος στην κατηγορία και πραγματικά δεν ξέρω αν με άλλη μηχανή θα γινόταν το ίδιο........το λογικό είναι ότι θα τσακιζόμουν, δεν περίμενα τόσο άψογη αντίδραση...... (Και η χρυσή συμβουλή, πάντα τουλάχιστον ένα δάκτυλο στη μανέτα, από τότε εγώ σε κίνηση πάω μονίμως με δύο!)
5. Μη ξεχνάς την πολύ στενή συνεργασία με την Yoshimura, πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου.
6. Τέλος κάτι εντελώς υποκειμενικό, εχει την εξάτμιση στα ΠΛΑΓΙΑ....! (Κερδίζει και σε βάρος έτσι, οι λύσεις κάτω από την ουρά είναι πάντα βαρύτερες) Το προτιμάω με τα χίλια έτσι, δεν μου αρέσει κάτω από την ουρά, θέλω να φαίνεται το (aftermarket) carbon ρε γμτ........! :) Και μου αρέσει και το γενικότερο design του. Αλλά είπαμε, υποκειμενικά αυτά.....

Στα αρνητικά ότι είναι ήδη 1 έτους σαν μοντέλο και του χρόνου (μάλλον) βγαίνει καινούργιο...... Α και δεν ξέρω για τα άλλα της κατηγορίας αλλά ξέχνα τον συνεπιβάτη! Πολύ άβολο, μόνο κάποιος (ή προτιμότερα κάποια) πολύ πορωμένη θα έρθει μαζί σε μεγάλη διαδρομή......! ;) Εγώ έχω σχεδόν μόνιμα τον κοκοβιό πάνω αντι της σέλας............άσε που έχοντας το μονόσελο έχεις και δικαιολογία για να μην παίρνεις κανέναν πίσω και σου χαλάει τη βόλτα....! ;)

Κατά τα άλλα ότι και να διαλέξεις δύσκολα θα πέσεις (πολύ) έξω, όλα τα μηχανάκια καλά είναι, μικρές οι διαφορές, ο gmakris νομίζω έχει δίκιο.... Ότι σου χτυπήσει στο μάτι και το ερωτευθείς πάρτο το! Είναι σημαντικό να το βλέπεις αραγμένο στο σταντ και να σου τρέχουν τα σάλια.....:)

idi
24/01/2005, 15:20
:beer:

http://www.motociclismo.it


7840

anco
24/01/2005, 16:55
Καλα το δυναμογραφημα δεν ειναι αληθινο , και μην πειτε οτι ειμαι Suzukakias αλλα και τα R1 του 2004 λεγανε 156+ στον τροχο και ειναι μετα βιας 151.

Οποτε αν δεν δω Greek test δεν πιστευω τιποτα.

stako
25/01/2005, 09:21
Δε ξέρω άλλα έχω αρχίσει και ξενερώνω όσον αφορά τις μετρήσεις....... Άλλα λέει ο ένας άλλα ο άλλος........ Έχω δει διάγραμμα για 2005 R6 και CBR και ήταν πιο φουσκωμένη η καμπύλη........ Και σύμφωνα με τα ελληνικά περιοδικά το 2004 GSXR έβγαζε τουλάχιστον 105 άλογα.......

Εντάξει, καταλαβαίνω ότι δυναμόμετρο με δυναμόμετρο έχει διαφορά αλλά είναι απαράδεκτη αυτή η κατάσταση........ Δεν έχουν κάποια στάνταρ ρε παιδί μου αυτά τα μηχανήματα? Ο καθένας βγάζει ότι θέλει??? Για φανταστείτε να ήταν τόσο χάλια τα πράματα πχ και με τις οθόνες υπολογιστών.......σε κάποιες θα βλέπαμε τα γράμματα θολά! Και δεν είναι μόνο το οτι έχει διαφορές και μηχανή με μηχανή, έχω δει και την ίδια μηχανή σε διαφορετικά δυναμόμετρα να βγάζουν άλλα αποτελέσματα......και μιλάμε για 10 άλογα διαφορά!

Φυσικά δεν μιλάω σαν ειδικός, απλά μου έχει σπάσει τα νεύρα αυτή η αναξιοπιστία................

anco
25/01/2005, 13:39
θα σου κατι σε οτι αφορα το marketing ( τα παιρνουν !!!!)

stako
25/01/2005, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
θα σου κατι σε οτι αφορα το marketing ( τα παιρνουν !!!!)

Έτσι πρέπει να είναι, κι αν δεν τα παίρνουν άμεσα, τα παίρνουν έμμεσα από τις διαφημίσεις......... Σιγά μην πάει ο τάδε κατασκευαστής να διαφημιστεί σε ένα περιοδικό που του έχει θάψει ή έστω αγνοήσει το super duper νέο μοντέλο..........

Για αυτό φίλε μου πάρε ότι σε καυλ@νει πιο πολύ!!!

idi
25/01/2005, 14:30
Ρε μαγκες δηλαδη πιστεύατε οτι υπηρχε περίπτωση να ειναι το GSXR πιο δυνατο απο ZX??

Η παγια πολιτικη της Kawasaki ειναι ΠΑΝΤΑ να εχει το πιο δυνατό μοντελο στη καθε κατηγορια

Αν δεν της βγαίνει (οπως παλιοτερα στα 600.. ) κανει κανα υπερκυβισμο... (636, Ζ750 κτλ κτλ) Η δε το βγαζει καθολου το μαμημενο...

Ενας απο τους λογους που γουστάρω τρελα τα kawa ειναι τα κολλήματα που τρωνε εκει στο Akashi!!!!!

KAWA POWER ρεεεεεεεεεεε

Zan_Prizol
25/01/2005, 14:55
Ναρχισω να κλαιω απο το γελιο τωρα ή μετα;;;
Ακου πολιτικη ο υπερκυβισμος :lol: :lol: :lol:
Αυτο ειναι σαν να παραδεχεται ''ειμαι για τα μπαζα και δεν μπορω να σας περασω τιμια και βαζω 40cc ετσι γιατι μου την δωσατε ατιμουλιδες'' :lol: :lol: :lol:

idi
25/01/2005, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zan_Prizol
Ναρχισω να κλαιω απο το γελιο τωρα ή μετα;;;
Ακου πολιτικη ο υπερκυβισμος :lol: :lol: :lol:
Αυτο ειναι σαν να παραδεχεται ''ειμαι για τα μπαζα και δεν μπορω να σας περασω τιμια και βαζω 40cc ετσι γιατι μου την δωσατε ατιμουλιδες'' :lol: :lol: :lol:

ειπα εγω οτι ειμαστε σοβαροι???? :lol: :lol: :lol: :lol:

kawa ruleZ λεμε ρεεεεεεεεεεεεε :lol: :lol: :lol:

stako
25/01/2005, 15:03
Και για να γίνω κι εγώ λίγο κακός και η............Triumph έκανε το ίδιο φέτος.........+50cc............αφού είδε ότι δεν τα κατάφερνε στον τομέα κινητήρας.........στο ίδιο καζάνι λοιπόν Triumph και Kawa???????

Βέβαια από την άλλη αν η τιμή είναι ίδια με όλα τα 600 εμένα δεν με πειράζει καθόλου.... Αλλά μην λέμε και ότι είναι μάγκας όποιος κάνει υπερκυβισμό.........με την ίδια λογική θα ήταν μάγκας και όποιος το έβγαζε με..........τούρμπο! (Καλή φάση αλλά όχι και μάγκας)

stako
25/01/2005, 15:05
Ρε παίδες πόσα βγάζει το κανονικό 600 της Kawa, μην της τη λέμε και τζάμπα............:)

Zan_Prizol
25/01/2005, 15:12
Γιαυτο παρτε Derbi γαμαει!!!Τι;;;δεν εχει 600ss...ελα μωρε με εναν υπερκυβισμο ηρθε κι εδεσε!!!:lol:
Οπως εχει ειπωθει αρκετες φορες τα 600 αφηνουν σιγα σιγα την θεση στα 750!
Οταν θα γινει αυτο θα κανουνε ποοοολυυυυυυ καιρο να περασουνε την Suzuki που εχει στον δρομο και 750!Μαλιστα βγαινει το καλυτερο ss στο αμερικα για αρκετα ετη!


Α...ξεχασα το κολλημα μου

H O N D A ρεεεεεεεεε!

hornet
25/01/2005, 15:20
Ρε γιωργο δεν τρωνε κολληματα μονο στο akashi τρωνε κολληματα και τα ιδια τα μοντελα:eyepop: :rotflmao:

stako
25/01/2005, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zan_Prizol
Γιαυτο παρτε Derbi γαμαει!!!Τι;;;δεν εχει 600ss...ελα μωρε με εναν υπερκυβισμο ηρθε κι εδεσε!!!:lol:
Οπως εχει ειπωθει αρκετες φορες τα 600 αφηνουν σιγα σιγα την θεση στα 750!
Οταν θα γινει αυτο θα κανουνε ποοοολυυυυυυ καιρο να περασουνε την Suzuki που εχει στον δρομο και 750!Μαλιστα βγαινει το καλυτερο ss στο αμερικα για αρκετα ετη!


Α...ξεχασα το κολλημα μου

H O N D A ρεεεεεεεεε!

Γμτ, τι μου το θύμισες τώρα.............αυτό το 750 μεγάλος πόνος............αν είχε 1000 ευράκια φτηνότερα ρε γμτ..........................Δυστυχώς η τιμή του δεν είναι στη μέση ανάμεσα σε 600 και 1000, είναι πολύ πιο κοντά στο 1000............κρίμα...............και είναι και περίεργο αυτό καθώς μοιράζεται εξαρτήματα κυρίως με το 600...........άσε που δεν το εισάγουν κι επίσημα....................:( :( :( :( :(

Μακάρι η επόμενη "μόδα" να είναι τα 750, κι όχι ψιλοπράματα τύπου "εξάτμιση-κάτω-από-σέλα" και τέτοια άλλα ψιλοπράματα................

anco
25/01/2005, 17:11
Λοιπον για να βαλω τα πραγματα στην ταξη !!!! :smokin:

Εδω 2001 750αρι κανει μαλακιουλες στα R1 του 2003.

Λεμε τωρα η Kawasaki (δεν βαζω 37 κυβικα , να κατεβασω και τερμα τα καπακια) και τι κανει στον κοφτη σχεδον ειναι 10 αλογακια....... :bawl:

Μην ακουω απο ολους οτι παει το Kawasaki και τα περιοδικα οτι οπου και να ανοιξεις γκαζι ξηλωνει την ασφαλτο. :yuck:

Απλα τα μεγαλυτερα πιστονια εχουν λιγο καλητερο τραβηγμα,,,,,,

Αν το κανει και η Suzuki , Yamaha , Honda τι λετε οτι δεν θα ειναι η διαφορα της ταξης 2-4 αλογα το ενα με το αλλο..... :confused:

Λοιπον επιδει ειχα Kawasaki ξερω οτι τα κανει και ειναι οι ανοχες στο οριο (δηλαδη πιο δυνατα απο τα αλλα) αλλα η αξειοπιστια της πλεον ειναι για :bawl: :bawl: .


Ετσει λιπον στο θεμα marketing η καθε εταιρια λεει οτι βγαζει παπαδες και λαγους με πετραχειλια...... :nono:


Αν δεν δω τεστακια , δεν πιστευω τιποτα.

Εδω η Yamaha ελεγε 155 + αλογα και ειναι 148-151 που ειναι τα 155+......:hypnotize

Δηλαδη GSXR 1000 2001 που ειναι 147 τις κανει μαλακιουλες χοντρες.

Ασε που του 2005 θα ειναι Tσοντα,,,,,,,,,,,,.

:wave2:

hornet
25/01/2005, 17:23
απαντηση μιας και παει αλλου το πραγμα!
Ας βγουνε οι τουμπανοι που ηταν στο μπραλλο και ο γιωργακης μπροστα ηταν και τα κουσε τα γραφτα!
Αναβαση μπραλλο Gixer1000 k3 χαιρετησε ενα 10αρι δυο μηχανες μπροστα και εχει γινει και αλλη φορα!
Ναι μεν αλλογατα αλλα πουντα στα δυναμομετρα μονον!
Στο δρομο που πηγαν σκορπισαν για να βοσκησουνε;

DEMINIO
25/01/2005, 17:45
Πολύ μπροστά το Κ3... Δυο μηχανάκια κολλητά όμως!!!!!:eek: Τρελή και σαφέστατη διαφορά, απρόσμενη οφείλω να ομολογήσω....

Βέβαια, Στάθη, διορθώνω..: σε κατάσταση ανοίγουμε δευτέρες στην ευθεία, έτσι;; όχι ανάβαση..... Η ανάβαση γενικότερα, είναι άλλο πράμα....:winka:

gdevelek
25/01/2005, 17:54
Στο δρόμο, όμως, Στάθη, μετράει πάρα πολύ και η επιδεξιότητα αλλά και η αποκοτιά του αναβάτη...

Αν θέλεις συμπεράσματα στο δρόμο, βάλε τον ίδιο αναβάτη στην ίδια διαδρομή, διαδοχικά με τις 3-4 μηχανές.

Αλλά ακόμη και τότε, αν ο τύπος είναι π.χ. Σου(τ)ζουκάκιας, θα τα δώσει όλα με το GSX, και θα ψιλοκαλμάρει με τα άλλα, για να βγάλει το δικό του αγαπημένο πρώτο στη δοκιμή. Ακόμη κι αν προσπαθήσει να είναι ακριβοδίκαιος, όσο νά 'ναι υποσυνείδητα θα ευνοήσει λίγο αυτό που ο ίδιος αγαπάει περισσότερο.

Τρέχα γύρευε...

Θα επανέλθω σ' αυτό που έγραψα και χθές, αν κάποιος θέλει να αποφασίσει, ας κοιτάξει ποιό του κάνει κλίκ μέσα του αλλά και ποιό βγάζει κατά μέσο όρο λιγώτερα προβλήματα στα πρώτα 50.000χλμ. Στο πρώτο ο καθένας είναι ελεύθερος να κρίνει, δεν υπάρχει σωστή ή λάθος απάντηση. Στο δεύτερο, αν δεν κάνω μεγάλο λάθος, η Honda υπερέχει λίγο των άλλων.

stako
26/01/2005, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr


Αν δεν δω τεστακια , δεν πιστευω τιποτα.



Και τα τεστ είναι αξιόπιστα ρε παίδες? Και τα ελληνικά και τα ξένα........

Εδώ περιοδικό (ξένο σε αυτή τη περίπτωση) έβγαλε στο πρώτο συγκριτικό 1000άρια 2004 πρώτο το R1 και μετά από 2 μήνες λόγω "παραπόνων από τους αναγνώστες" ξαναέκανε τεστ κι έβγαλε το CBR...........

Και κάτι άλλο, όντως η Kawa κι εμένα μου φαίνεται ότι παίζει στα όρια της αξιοπιστίας, στο 2004 636 έχει πιο άγριους εκκεντοφόρους, τώρα αυτό δεν είναι κακό? (Δεν είμαι ειδικός, ρωτάω να μας πει κανείς που να ξέρει)

idi
26/01/2005, 10:21
ξεκολλατε απο τα kawa το ποστ ειχε θεμα τα gsxr νομιζω

(ζήηηηηηηηηηηηηηηηλια, ψώωωωωωωωωωωωωωωωωωωρα) :rotflmao:

idi
26/01/2005, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
απαντηση μιας και παει αλλου το πραγμα!
Ας βγουνε οι τουμπανοι που ηταν στο μπραλλο και ο γιωργακης μπροστα ηταν και τα κουσε τα γραφτα!
Αναβαση μπραλλο Gixer1000 k3 χαιρετησε ενα 10αρι δυο μηχανες μπροστα και εχει γινει και αλλη φορα!
Ναι μεν αλλογατα αλλα πουντα στα δυναμομετρα μονον!
Στο δρομο που πηγαν σκορπισαν για να βοσκησουνε;

το ΠΑΝ ειναι ο οδηγος!

ασε που δε ξερεις τι εχει σκαλισει ο αλλος στο μηχανακι του...

dela
26/01/2005, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
το ΠΑΝ ειναι ο οδηγος!

ασε που δε ξερεις τι εχει σκαλισει ο αλλος στο μηχανακι του...

Γιώργο άσε τα σκαλίσματα και πέρι οδηγού...


Τίποτα δεν δικαιολογεί τα δυο μηχανάκια διαφορά
ξεκινώντας με δεύτερη ταχύτητα στο κιβώτιο!!!

Δεν κάνεις κόντρα από στάση για να μετρήσει ο αναβάτης ,
δευτέρα έχεις και ξεκουμπώνεις και μαλάκας
να είσαι δηλαδή ξανάλεω δεν δικαιολογείτε αυτή η διαφορά.

Αφού όταν το είδα να διαδραματίζετε μπροστά στα μάτια μου
στο Μπράλλο πολύ απλά δεν το πίστευα


Απλά μέχρι και σπασμένη τρίτη το Κ3 είναι μπροστά !!!!

:wave2:

idi
26/01/2005, 10:52
Στέφανε δεν υπάρχει λογος να μη σε πιστεψω, και να σου πω την αλήθεια δεν ειμαι αυτης της σύγκρισης σε μηχανές (αλλα πράματα μετρανε για μενα, συναισθηματικοί κυριως λογοι αλλα και η αισθητική) Πλακα ρε κανω με τα παιδια...
Εχω πει επανειλημμένα οτι οι διαφορες στις συγκεκριμένες κατηγοριες ειναι μικρες ή ελάχιστες. Και αν επερνα ενα 1000 μπορει να μην ηταν Kawasaki….. στα 600 ομως ..... θα έπαιρνα 636 σιγουρα (μ’αρέσει και το κλέψιμο της kawa!)
:lol: :lol: :wave2:

dela
26/01/2005, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Στέφανε δεν υπάρχει λογος να μη σε πιστεψω, και να σου πω την αλήθεια δεν ειμαι αυτης της σύγκρισης σε μηχανές (αλλα πράματα μετρανε για μενα, συναισθηματικοί κυριως λογοι αλλα και η αισθητική) Πλακα ρε κανω με τα παιδια...
Εχω πει επανειλημμένα οτι οι διαφορες στις συγκεκριμένες κατηγοριες ειναι μικρες ή ελάχιστες. Και αν επερνα ενα 1000 μπορει να μην ηταν Kawasaki….. στα 600 ομως ..... θα έπαιρνα 636 σιγουρα (μ’αρέσει και το κλέψιμο της kawa!)
:lol: :lol: :wave2:


Καλά και εγώ δεν είμαι αυτής της συγκρίσεις
άλλα πράγματα κοιτάω....αν έπαιρνα ποτέ
600 μάλλον το CBR θα έπαιρνα!!!

:wave2:

DEMINIO
26/01/2005, 11:57
Ε, αφού το γυρνάτε στο έτσι....

Καλά, ούτε κι εγώ είμαι αυτής της σύγκρισης.... Άλλα πράματα κοιτάω....
Αλλά αν έπαιρνα 600....................... πάλι το δικό μου θα ξανάπαιρνα..... :lol: :lol: :lol:
Για να μην αναφέρουμε και τα άλλα συγκριτικά που διαδραματίστηκαν στον Μπράλλο.........:evil: :evil:

lygonis
26/01/2005, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
Λοιπον για να βαλω τα πραγματα στην ταξη !!!! :smokin:

Εδω 2001 750αρι κανει μαλακιουλες στα R1 του 2003.

Λεμε τωρα η Kawasaki (δεν βαζω 37 κυβικα , να κατεβασω και τερμα τα καπακια) και τι κανει στον κοφτη σχεδον ειναι 10 αλογακια....... :bawl:

Μην ακουω απο ολους οτι παει το Kawasaki και τα περιοδικα οτι οπου και να ανοιξεις γκαζι ξηλωνει την ασφαλτο. :yuck:

Απλα τα μεγαλυτερα πιστονια εχουν λιγο καλητερο τραβηγμα,,,,,,

Αν το κανει και η Suzuki , Yamaha , Honda τι λετε οτι δεν θα ειναι η διαφορα της ταξης 2-4 αλογα το ενα με το αλλο..... :confused:

Λοιπον επιδει ειχα Kawasaki ξερω οτι τα κανει και ειναι οι ανοχες στο οριο (δηλαδη πιο δυνατα απο τα αλλα) αλλα η αξειοπιστια της πλεον ειναι για :bawl: :bawl: .


Ετσει λιπον στο θεμα marketing η καθε εταιρια λεει οτι βγαζει παπαδες και λαγους με πετραχειλια...... :nono:


Αν δεν δω τεστακια , δεν πιστευω τιποτα.

Εδω η Yamaha ελεγε 155 + αλογα και ειναι 148-151 που ειναι τα 155+......:hypnotize

Δηλαδη GSXR 1000 2001 που ειναι 147 τις κανει μαλακιουλες χοντρες.

Ασε που του 2005 θα ειναι Tσοντα,,,,,,,,,,,,.

:wave2:

Ως κάτοχος R1 2004 είχα κάποιες ανησυχίες για το πόσα πραγματικά άλογα βγάζει. Δεν το έχω δηναμομετρήσει ακόμα αλλά έπειτα από μια συζήτηση με επώνυμο συνεργείο Yamaha το οποίο κάνει και δυναμομετρήσεις σε περιοδικά μου είπε ότι το χαμηλότερο που έχει δει και φρίκαρε είναι 139 άλογα και το περισσότερο 161,5.Το δικό του ήταν στα 146.Μου είπε ότι δεν έχι ξαναδεί κινητήρα με τόσες μεγάλες αποκλίσεις.Αυτή τη στιγμή έχω μόνο 4000χλμ όταν φτάσω τα 10000 θα γράψω ένα ποστ για το ποσά βγάζει.Τώρα με δύο τρία gsxr 01 που τα έχουμε στήσει έχουν μείνει αρκετά πισω απο πρώτη γιατι δεν μπορούσαν να το κρατήσουν κάτω.Απο δευτέρες πάλι έμειναν πίσω αλλά όχι όσο απο πρώτες.Πιστέυω οτι από εκκίνηση χωρίς να είμαι και πολύ έμπειρος όποιο ξεκινάει πιό ήρεμα αυτό κερδίζει και την κόντρα.Σε ταυτόχρονο άνοιγμα απο 160 μέχρι 250 R1 03,gsxr 01 τα ήπιαν τα τσάγια τους. Ευχαριστώ που με ακούσατε....

stako
26/01/2005, 13:40
139 με 161???? Απίστευτο!

Έχω ξανακούσει για τεράστιες αποκλίσεις σε παλιότερα όμως R1 σε ξένο περιοδικό. Μάλιστα ο τύπος έλεγε οτι δεν έχει δει δυο διαφορετικά R1 να αποδίδουν το ίδιο..........

johnpan
26/01/2005, 13:53
Κοίταξε και το Daytona 650 πάντως, έχει 1000ε λιγότερο και εχει βγει πολύ καλό..

anco
26/01/2005, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από lygonis
Ως κάτοχος R1 2004 είχα κάποιες ανησυχίες για το πόσα πραγματικά άλογα βγάζει. Δεν το έχω δηναμομετρήσει ακόμα αλλά έπειτα από μια συζήτηση με επώνυμο συνεργείο Yamaha το οποίο κάνει και δυναμομετρήσεις σε περιοδικά μου είπε ότι το χαμηλότερο που έχει δει και φρίκαρε είναι 139 άλογα και το περισσότερο 161,5.Το δικό του ήταν στα 146.Μου είπε ότι δεν έχι ξαναδεί κινητήρα με τόσες μεγάλες αποκλίσεις.Αυτή τη στιγμή έχω μόνο 4000χλμ όταν φτάσω τα 10000 θα γράψω ένα ποστ για το ποσά βγάζει.Τώρα με δύο τρία gsxr 01 που τα έχουμε στήσει έχουν μείνει αρκετά πισω απο πρώτη γιατι δεν μπορούσαν να το κρατήσουν κάτω.Απο δευτέρες πάλι έμειναν πίσω αλλά όχι όσο απο πρώτες.Πιστέυω οτι από εκκίνηση χωρίς να είμαι και πολύ έμπειρος όποιο ξεκινάει πιό ήρεμα αυτό κερδίζει και την κόντρα.Σε ταυτόχρονο άνοιγμα απο 160 μέχρι 250 R1 03,gsxr 01 τα ήπιαν τα τσάγια τους. Ευχαριστώ που με ακούσατε....

Καλα μαλον σε κουλους οδηγους επεσες......:rotflmao: :rotflmao:

Θα στο πω αλλιος GSXR δεν πατηθεικε σε ανοιγματα απο 2ες και 3ες απο κανενα Rενακι... και αν εχεις διαφορετικη γνωμη τα λιμανακια ειναι κοντα και υπαρχουν παρα πολλα Κ1 (στοκ) που δινουν ρεστα σε R1 του 2004 (ακομα και με εξατμισουλες).

lygonis
26/01/2005, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
Καλα μαλον σε κουλους οδηγους επεσες......:rotflmao: :rotflmao:

Θα στο πω αλλιος GSXR δεν πατηθεικε σε ανοιγματα απο 2ες και 3ες απο κανενα Rενακι... και αν εχεις διαφορετικη γνωμη τα λιμανακια ειναι κοντα και υπαρχουν παρα πολλα Κ1 (στοκ) που δινουν ρεστα σε R1 του 2004 (ακομα και με εξατμισουλες).
Δεν είμαι ο τύπος για λιμανάκια η βουλιαγμένης, Αττική οδό και εθνική μέσα. Δεν μπορώ να καταλάβω το ότι στην ευθεία μπορεί κάποιος να είναι τόσο κουλός. Οι αντίστοιχοι που τα ήπιανε με τα R1 ήμαστε σίγουροι ότι δεν ήταν κουλοί? Και κάτι ακόμα οι μηχανές έχουν και τετάρτη και πέμπτη όχι μόνο δευτέρα και τρίτη. Μπορεί το θέμα να το βλέπω και υποκειμενικά επειδή κατέχω R1.Μπορεί και να έχεις δίκιο αλλά αν δεν το δω αυτό που ισχυρίζεσαι δεν μπορώ να το δεχτό σύμφωνα με την δικιά μου εμπειρία.

free rider
26/01/2005, 18:47
Η μικρή μου εμπειρία στο θέμα σύγκρισης των εταιριών Yamaha suzuki λέει ότι τα y έχουν ένα άσχημο χαρακτηριστικό σαν μηχανές,σε αρκετά μοντέλα …
Εντάξει ίσως γενικεύω αλλά είναι ένα χαρακτηριστικό..
Μετά από σπαστήρι σε μεγάλο χρονικό διάστημα πέφτει η απόδοση του κινητήρα,
Σε αντίθεση με τα Suzuki που όσο μα όσο και να τα καταστρέψεις ακόμα και συνειδητά να ξεσκίζεις την μηχανή για να δεις που θα πεθάνει δεν πέφτει το μοτέρ…
Ασε που όταν το ανοίξεις είναι πεντακάθαρο λες και δεν έχει τίποτα ..αμα βάζεις σωστό λάδι
Τώρα και για μένα οι διαφορές που εμφανίζονται σε ψιλές στο δρόμο έχουν να κάνουν με το ποιος οδηγεί και όχι με το τι οδηγά…
Άσε που ποτέ δεν ξέρει κανείς τι γαργάλημα έχει πέσει..
Μακάρι φίλε lygonis όπως λες το εργαλείο σου να καθαρίζει ετσι πάντα όμως αν απαντήσω προσωπικά λίγο πολύ όλοι τις ξέρουν τις απόψεις μου…

Το δούλεμα του μοτέρ των Suzuki δεν συγκρίνεται…


αντε καλως ήρθες...

:beer: :beer:

anco
26/01/2005, 19:19
Freerider σωστοτατος !!!!

Ακομα και το δικο μου 750 οσο και να το πηγαινω απο 13000+ δεν παθαινει τιποτα.

Στο θεμα οδηγου ειναι και το ταλεντο.

:wave2:

Alex6RR
27/01/2005, 14:41
Κι εγω RR θα επερνα και θα παρω....οταν βγαλω το διπλομα:rolleyes: :sad: :bawl:

free rider
01/02/2005, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
Freerider σωστοτατος !!!!

Ακομα και το δικο μου 750 οσο και να το πηγαινω απο 13000+ δεν παθαινει τιποτα.

Στο θεμα οδηγου ειναι και το ταλεντο.

:wave2:

:beer: :beer: :beer:

marilaki
22/02/2005, 09:12
ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΓΚΡΥΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ KAWA ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΟ(ΣΕ ΟΛΑ) ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΟ GSX-R.ΒΕΒΑΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ KAWA ΤΟΥ '05...

DUKASII
22/02/2005, 09:16
παιδες ετσι απλα για ενημερωση..ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΣ 600 ΓΙΑ ΤΟ 04 ΤΑ [ΕΛΛΗΝΙΚΑ] ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ

ΒΓΑΛΑΝΕ ΤΟ SUZUKI GSXR 600 !

stako
22/02/2005, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
παιδες ετσι απλα για ενημερωση..ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΣ 600 ΓΙΑ ΤΟ 04 ΤΑ [ΕΛΛΗΝΙΚΑ] ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ

ΒΓΑΛΑΝΕ ΤΟ SUZUKI GSXR 600 !

Πες τα πες τα! :) Και τουλάχιστον χωράς και πάνω του......... Είμαι 1,85 (το μέσο ύψος για Ευρώπη νομίζω) και πάνω στο 636 '05 Δ-Ε-Ν χωράω! Το είδα στην έκθεση και στο σκύψιμο χτυπάει το κράνος στη ζελατίνα!

Τι? Αλλαγή ζελατίνας? Οκ, ίσως, αλλά είναι συνολικά μικροκαμωμένο..........

Όχι οτι το GSXR μου είναι μεγάλο αλλά δεν είναι και για σώματα τύπου jockey.............

marilaki
22/02/2005, 16:24
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ KAWA.ΑΠΟ ΔΥΝΑΜΗ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΕΡΕΧΕΙ Η GSX-R...ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ!!!

idi
22/02/2005, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από marilaki
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ KAWA.ΑΠΟ ΔΥΝΑΜΗ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΕΡΕΧΕΙ Η GSX-R...ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ!!!

μπορει και να διαβασεις τη δυναμομετριση που ποσταρα και να λυθουν οι απορρειες σου

marilaki
22/02/2005, 16:46
ΑΠΟ ΟΣΑ ΞΕΡΩ Η ΖΧ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΙΣΩ....ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ??ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΗ.

idi
22/02/2005, 17:04
και γω ξερω πολλα πραγματα

κυριως ενα:

ο καθενας εχει δει μπροστα του την πιο αξιοπιστη κοντρα ολων των εποχων και μπορει πλεον να κρινει με ελαφρα την καρδια οτι.... το μηχανακι που του αρεσει ειναι το πιο γΛηγορο

η λογικη και τα νουμερα ειναι για τους ασχετους αφου το 636 ριχνει 10+ αλογα στο gsxr...

over and out

marilaki
22/02/2005, 17:10
ΟΤΙ ΠΕΙΣ....

stako
23/02/2005, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
και γω ξερω πολλα πραγματα

κυριως ενα:

ο καθενας εχει δει μπροστα του την πιο αξιοπιστη κοντρα ολων των εποχων και μπορει πλεον να κρινει με ελαφρα την καρδια οτι.... το μηχανακι που του αρεσει ειναι το πιο γΛηγορο

η λογικη και τα νουμερα ειναι για τους ασχετους αφου το 636 ριχνει 10+ αλογα στο gsxr...

over and out

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλά να σε ρωτήσω κάτι........ Χωράς πάνω στο 636 '05? Ή σου αρέσει που το μηχανάκι είναι σαν ποδήλατο από θέμα μεγέθους όταν κάθεται πάνω ένας φυσιολογικός άνθρωπος στο 1.85???

Πάντως οτι ο κινητήρας του σκίζει είναι σίγουρο και μπράβο τους! ;)

Tigas
23/02/2005, 10:33
ΩΝΤΟΣ ΣΤΟ 636 ΤΟΥ 05 ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙΣ NAKED

idi
23/02/2005, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλά να σε ρωτήσω κάτι........ Χωράς πάνω στο 636 '05? Ή σου αρέσει που το μηχανάκι είναι σαν ποδήλατο από θέμα μεγέθους όταν κάθεται πάνω ένας φυσιολογικός άνθρωπος στο 1.85???

Πάντως οτι ο κινητήρας του σκίζει είναι σίγουρο και μπράβο τους! ;)

δε μπορω τη σκυφτη θεση των ss γενικα...

μΕ αρεσουν αλλα δεν...

ετσι ειναι φιλε, για τον καθενα υπαρχει ενα μηχανακι που τον βολευει.... και καλα εκανες και πηρες αυτο που ειςαι πιο ανετος πανω του και το γουσταρεις. δεν ειιπε κανεις τιποτα


ΑΛΛΑ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΑΥΤΑ ΕΙΠΑΜΕ, ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΕΤΑ

ΠΑΘΟς ΚΑΙ ΞΥΛΟ!!!!


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

idi
23/02/2005, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΩΝΤΟΣ ΣΤΟ 636 ΤΟΥ 05 ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙΣ NAKED


ΦΤΙΑΞΕ ΜΕ!!!!!!


BORN NAKED-RIDE NAKED


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

free rider
23/02/2005, 10:59
τετρακύλινδρο νάναι κι οτι νάναι...

:beer: :beer: :beer:

alex14
23/02/2005, 11:26
Φιλε Free rider, να σε διορθωσω λιγο.
Τετρακυλινδρο ΣΕ ΣΕΙΡΑ ναναι και οτι ναναι.

Αν και καπου διαβασα οτι δεν εχουν και πολυ μελλον οι πιστοι θα υπαρχουν παντα.

:beer:

stako
23/02/2005, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ΑΛΛΑ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΑΥΤΑ ΕΙΠΑΜΕ, ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΕΤΑ

ΠΑΘΟς ΚΑΙ ΞΥΛΟ!!!!


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Σωστός! Οπότε όποιος δεν συμφωνεί οτι το GSXR είναι το καλύτερο θα παω να κάνω burnout πάνω στο κεφάλι του!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

free rider
24/02/2005, 01:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Φιλε Free rider, να σε διορθωσω λιγο.
Τετρακυλινδρο ΣΕ ΣΕΙΡΑ ναναι και οτι ναναι.

Αν και καπου διαβασα οτι δεν εχουν και πολυ μελλον οι πιστοι θα υπαρχουν παντα.

:beer:

και προπαντώς να είναι souzuki...

:wave2: :wave2:

free rider
24/02/2005, 01:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Σωστός! Οπότε όποιος δεν συμφωνεί οτι το GSXR είναι το καλύτερο θα παω να κάνω burnout πάνω στο κεφάλι του!!!!

:l

ρε εσυ ξύρισες τον idi???



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ppaylos
27/02/2005, 04:26
Ρίχνω ψήφο στην GSXR για την διαχρονικότητα που προσφέρει Το ΖΧ ειναι το απολυτο οπλο στην κατηγορια +τις μαργαριτες του που ειναι κοσμημα .Έβλεπα ένα ZXR 636 2002 και έμοιαζε αρχαιολογία ενώ GSXR 2000' φαίνεται σαν να βρήκε από το κουτί του!!!! Ακόμα θα σε προέτρεπα να πάρεις 1000 τα 600ακια σέρνονται γενικα. 13.900 έχει το καινούργιο GSXR 1000 δίνεις κάτι παραπάνω αλλά παίρνεις φωτοβολίδα Αν τα διαθέτεις να σαι σίγουρος πως δεν θα το μετανιώσεις.

stako
28/02/2005, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ppaylos
Ακόμα θα σε προέτρεπα να πάρεις 1000 τα 600ακια σέρνονται γενικα.

Ε όχι και σέρνονται! Εντάξει, δεν έχουμε μεσαίες αλλά έχουμε 100-110 αλογάκια στη ρόδα από τις 9000-13000............;)

Και τα περιφερειακά είναι τα ίδια.......

:beer:

Εννοείται βέβαια όποιος έχει τα λεφτά και τα χέρια παίρνει 1000! :)

Tigas
28/02/2005, 12:08
TO ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΝΟΙΞΕΙ ΑΚΟΜΑ.ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΤΕΡΜΑ ΓΚΑΖΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΡΟΦΕΣ ΥΛΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΣΤΙΨΕΙ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΕΙΑ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ PPAYLOS.
ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΤΟ GSXR 600 ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΔΗΠΟΤΕ SS 600 ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ, ΤΟ 600 ΣΕ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΜΠΕΣ ΤΟ ΣΤΙΒΕΙΣ ΕΝΩ ΤΟ 1000 ΤΟ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΤΟΥ.

stako
28/02/2005, 12:34
Δεν διαφωνώ, για αυτό έγραψα ότι αν δεν έχει κανείς τα "χέρια" πως θα πάει το 1000? Θα τον πάει αυτό! ;)

Και σίγουρα το 600 εξαντλείται πολύ πιο εύκολα από κάποιον που ξέρει σε σχέση με ένα 1000. Από την άλλη βέβαια τα 1000 είναι super γρήγορα σε ανοιχτές διαδρομές αλλά σε κλειστές και μέσα σε πίστα ίσως χρειάζεται κάτι πιο ομαλό και φιλικό. Πχ ο Μπούστας δεν νομίζω να καβαλάει και να το σήκωσε πέρσι τυχαία με Aprilia.

Βρε μήπως η καλύτερη λύση είναι το 750 μας? ;)

Tigas
28/02/2005, 12:59
ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ 600 ΤΟ 750 ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΔΙΑΜΕΣΗ ΛΥΣΗ.
ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΠΟΥΣΤΑ ΚΑΙ ΠΑΤΙΝΙ ΝΑ ΤΟΥ ΕΔΙΝΕΣ ΠΑΛΙ ΠΡΩΤΟΣ ΘΑ ΕΒΓΑΙΝΕ:D
ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΟΔΗΓΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.:smokin:
ΕΙΔΙΚΑ ΑΜΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ.
ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΖΧ10 ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΕΧΘΕΣ
ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΤΕΝΕΥΕΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟ ΠΟΛΕΜΑΓΕ ΠΑΡΑΠΟΛΥ ΝΑ ΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ 1000, 600 ΕΙΧΑ.
ΠΑΙΖΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΡΟΛΟ ΚΑΙ Ο ΟΔΗΓΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ.
ΕΓΩ ΣΑΝ ΟΔΗΓΟΣ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 11 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΟΔΗΓΟΣ.

stako
28/02/2005, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ 600 ΤΟ 750 ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΔΙΑΜΕΣΗ ΛΥΣΗ.
ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΠΟΥΣΤΑ ΚΑΙ ΠΑΤΙΝΙ ΝΑ ΤΟΥ ΕΔΙΝΕΣ ΠΑΛΙ ΠΡΩΤΟΣ ΘΑ ΕΒΓΑΙΝΕ:D
ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΟΔΗΓΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.:smokin:
ΕΙΔΙΚΑ ΑΜΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ.
ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΖΧ10 ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΕΧΘΕΣ
ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΤΕΝΕΥΕΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟ ΠΟΛΕΜΑΓΕ ΠΑΡΑΠΟΛΥ ΝΑ ΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ 1000, 600 ΕΙΧΑ.
ΠΑΙΖΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΡΟΛΟ ΚΑΙ Ο ΟΔΗΓΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ.
ΕΓΩ ΣΑΝ ΟΔΗΓΟΣ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 11 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΟΔΗΓΟΣ.

Έτσι όπως τα λες είναι, πάντως με είχε προβληματίσει η επιλογή του Μπούστα, άσχετα από το γεγονός ότι με οτιδήποτε θα έσκιζε.

Και αν με έπαιρνε οικονομικά ήταν πολύ πιθανό να έπαιρνα το Aprilia..... Εξάλλου το θεωρώ και το ομορφότερο στην κατηγορία. Είναι και να τους φοβάσαι βέβαια τους Ιταλούς αλλά.......τα καλά να λέγονται! :)

anco
02/03/2005, 18:52
παρε 1000

anco
03/03/2005, 19:17
σαν αυτο!!!!!


9685

anco
19/04/2005, 07:57
Aυτο ειναι 600 !!!!!!!

Καλα η Yoshi ειναι τρελα !!!!!


12879

stako
19/04/2005, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
Aυτο ειναι 600 !!!!!!!

Καλα η Yoshi ειναι τρελα !!!!!

Wow!!!! ΦΟΒΕΡΑ χρώματα!!! Από που είναι αυτό? Ποιά ομάδα? Ποιό πρωτάθλημα???

Έλεγα (μόλις πάρω τα έξτρα πλαστικά) να τα βάψω στα χρώματα του Suzuki GP αλλά αυτό δεν παίζεται!!!!!

anco
19/04/2005, 17:10
www.suzuki-racing.nl

Ολλανδοι.

Εχουν και link στo Full Yoshimura Kit για το 600 σου.

Να το κανεις 130+ αλογα.

http://www.sparks-trading.nl/yoshimura/productssimple.html

:wave2:

stako
20/04/2005, 16:35
Καλοί οι Ολλανδοί! :)

Αλλά για να βάλω όλο το kit της Yoshimura πρέπει να δώσω άλλα 20000!!! Προτιμάω να πάρω το 1000 λοιπόν σε κανά 2 χρονάκια.......:D Και με τα ρέστα κανά χωμάτινο! :D

anco
20/04/2005, 20:12
Δεν ειπα να βαλεις full kit.

Αλλα αν βαλεις

Εκκεντροφορο
Φλαντζα κεφαλης
Φιλτρο BMC
Εξατμιση
Και PC για εμας εδω που το δουλευουμε στο δρομο (η Yoshi ηλεκτρονικη δεν εχει φωτα)

Με ενα κοστος 3500 ευρω Θα παρεις 20 αλογα. η αγοραζεις το 750 και εισαι stock.

Θα μου πεις να παρεις 1000 αλλα πιστεψε με το 1000αρι ειναι αλλο....... μακραν ακομα και 750 φτιαγμενο με 150 αλογα και παλι δεν θα εχει την ροπη.

Οποτε μην ακουω πολους τα 1000αρια ειναι μετα το 600 το επομενο βημα.

Οπως ειπε και o CBR1000RR πρεπει πρωτα να το σκιζεις δε ολα.

Σουζα (το 1000 σηκωνεται και στην 3 δηλαδη με 160+)

Πλαγιασματα (ειδικα αυτο γιατι το 1000 ειναι δαγκωνιαρικο)

Φρενα απο 250+ στο 0. Αλλη αντιδραση.


:wave2:

anco
20/04/2005, 20:14
Παντως αν σκεφτεις οτι με

φλαντζα +φιλτρο + εξατμιση θα εισαι 15 αλογα ειναι για 600.

μια σοβαρη βελτιωση με 1500 ευρω περιπου οταν μια Akrapovic εδω θελει 1500.

Δεν λεω την full τιτανιο εξατμιση.

gixxerpap
20/04/2005, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Καλοί οι Ολλανδοί! :)

Αλλά για να βάλω όλο το kit της Yoshimura πρέπει να δώσω άλλα 20000!!! Προτιμάω να πάρω το 1000 λοιπόν σε κανά 2 χρονάκια.......:D Και με τα ρέστα κανά χωμάτινο! :D

ω θα σου ελεγα να τα ξεχασεις ολα και να φροντισεις να οδηγησεις πρωτα ενα 750. η γνωμη μου ειναι οτι δεν εχει καταφερει κανενας να φτιαξει τετοια μηχανη.
μποιρει να ειναι ο ιδανικος συνδυασμος δυναμης, μπορει το ζυγισμα του (ελαφρυτεροι στροφαλοι κλπ), δεν ξερω τι ακριβως, αλλα το πραγμα δεν παιζεται...
πιστεψε με δεν αργει ο καιρος που τα 750 θα ερθουν παλι στη μοδα!!!

stako
21/04/2005, 09:45
Φίλοι ancogsxr και gixxerpap όταν ήταν να πάρω το 600 το σκεφτόμουν για το 750. Θα πιεζόμουν πολύ είναι η αλήθεια λόγω της παραπάνω τιμής (+2000 περίπου) αλλά δεν ήταν αυτό που με απέτρεψε τελικά. Δυστυχώς η αντιπροσωπεία δεν το εισάγει επίσημα και αν και είχα επιβεβαιώσεις από τον ανεξάρτητο ότι δεν υπάρχει θέμα με τα ανταλλακτικά (αναλώσιμα ίδια με του 600 και ότι άλλο σε 2-3 μέρες το έχει), το φοβήθηκα και το άφησα. Τώρα στο επόμενο βήμα δεν ξέρω τι θα γίνει, μέχρι τότε θα υπάρξει πολύ χρόνος για σκέψη εξάλλου. Ίσως 750, ίσως 1000 (το οποίο έχει γίνει σε διαστάσεις και συμπεριφορά σαν σύγχρονο 600 λένε), ίσως πάρω κάτι ακόμα για να πατάω και χώμα και ταυτόχρονα κρατήσω το 600 και του χώσω όλα αυτά που είπατε.... Πολλά παίζουν.... Δεν είμαι από αυτούς που θαμπώνονται από το.....glamour των 1000, έχω σκοπό να το κρατήσω το μωρό μου τουλάχιστον 3 χρονάκια ακόμα και να το μάθω όσο μπορώ και είναι δυνατόν. Το σχέδιο είναι (επιτέλους) να του βάλω τα πολυεστερικά και να ανεβαίνω Σέρρες όσο το δυνατόν συχνότερα. Πάντως σαν πρώτο supersport το 600 με έχει εντυπωσιάσει, δεν έχω τίποτα αρνητικό να πω.....η "ευκολία" με την οποία πάει αυτό το μηχανάκι είναι απίστευτη. Πραγματικά καλύτερη επιλογή νομίζω δεν θα μπορούσα να είχα κάνει σε αυτό το αρχικό στάδιο.

anco
21/04/2005, 17:35
Φιλε stako,

Το 600 που εχεις ειναι φωτοβολιδα...!!!!

Εχω το 93 WN 750 και το δικο σου σε δυναμη ειναι 100+ αλογα (δεν λεω ακριβες νουμερο γιατι τα περιοδικα τα περνουν και λενε παπαριες),

58 κιλα πιο ελαφρυτερο απο το δικο μου, εχεις ram-air που μετα τα 160+ ανεβαζεις σαν διαολος και φρενα στο να φρεναρουν τα 58 λιγοτερα κιλα + αναρτησεις που ουτε Superbike τοτε δεν ειχαν.

Δες οτι το δικο σου τρεχει στο Π.Πρωταθλημα Supersort με λιγες διαφορες. Ενταξει θα πεις 20000 ευρω full kit ναι εκει ειναι για να κανει χρονους και οι αναρτησεις να δουλευουν απο την αρχη ως το τελος χωρις να βρασουν.

Το 1000 ειναι τα GP 500 του 92 - 96 σε θεμα δυναμης.

Τα 750 ειναι μια κατηγορια πλεον dead. Αλλα και τα μονα που μπορουν να ανεβασουν αλογα λογο του παραπανω κυβισμου τους,

δες ZX6R 636 της Kawasaki , βαζει αυτα τα 36 κυβικα για να δωσει τις ροπες αλλα και τα αλλα 5-6 αλογα σε δυναμη που εχει απο ολλα τα 600.

Οποτε να ξαναδουμε τα 750 ειναι απιθανο, λογο μαρκετινκ.

Ολοι βλεπουν SBK και SuperSport.

To 1000αρι απλος θελει πολυ εργασια πανω στο 600 οπως λεει και ο CBR1000RR.

Απλα αν ειναι να δωσεις στο δικο σου 2000 ευρω για Akrapovic Power Commander + φιλτρο καλητερα να επερνες το 750.

Και σε θεμα αξιοποιστιας κανενα Suzuki δεν εχει σπασει οτι και να του κανεις, οπωτε μην ακουω αν θα βρεις ανταλακτικα κινητηρα, απο θεμα φαιρινκ 600-750-1000 ολα τα ιδια φορανε.

:wave2:

gixxerpap
21/04/2005, 19:12
ρε παλιο.....παιδα, δε φτανει που με βαλατε στη πριζα με την συζητηση που ανοιξατε, πηρα και το powerbikes σημερα και εχει αναλυση του Κ5....μιλαμε για απιστευτο μηχανημα!!!!!!!!!!εχω ανοιξει την ντουλαπα και τιναζω ολα τα παντελονια μπας και βγει κανα ευρω!!!!

stako
25/04/2005, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
Φιλε stako,

Το 600 που εχεις ειναι φωτοβολιδα...!!!!

Εχω το 93 WN 750 και το δικο σου σε δυναμη ειναι 100+ αλογα (δεν λεω ακριβες νουμερο γιατι τα περιοδικα τα περνουν και λενε παπαριες),

58 κιλα πιο ελαφρυτερο απο το δικο μου, εχεις ram-air που μετα τα 160+ ανεβαζεις σαν διαολος και φρενα στο να φρεναρουν τα 58 λιγοτερα κιλα + αναρτησεις που ουτε Superbike τοτε δεν ειχαν.

Δες οτι το δικο σου τρεχει στο Π.Πρωταθλημα Supersort με λιγες διαφορες. Ενταξει θα πεις 20000 ευρω full kit ναι εκει ειναι για να κανει χρονους και οι αναρτησεις να δουλευουν απο την αρχη ως το τελος χωρις να βρασουν.

Το 1000 ειναι τα GP 500 του 92 - 96 σε θεμα δυναμης.

Τα 750 ειναι μια κατηγορια πλεον dead. Αλλα και τα μονα που μπορουν να ανεβασουν αλογα λογο του παραπανω κυβισμου τους,

δες ZX6R 636 της Kawasaki , βαζει αυτα τα 36 κυβικα για να δωσει τις ροπες αλλα και τα αλλα 5-6 αλογα σε δυναμη που εχει απο ολλα τα 600.

Οποτε να ξαναδουμε τα 750 ειναι απιθανο, λογο μαρκετινκ.

Ολοι βλεπουν SBK και SuperSport.

To 1000αρι απλος θελει πολυ εργασια πανω στο 600 οπως λεει και ο CBR1000RR.

Απλα αν ειναι να δωσεις στο δικο σου 2000 ευρω για Akrapovic Power Commander + φιλτρο καλητερα να επερνες το 750.

Και σε θεμα αξιοποιστιας κανενα Suzuki δεν εχει σπασει οτι και να του κανεις, οπωτε μην ακουω αν θα βρεις ανταλακτικα κινητηρα, απο θεμα φαιρινκ 600-750-1000 ολα τα ιδια φορανε.

:wave2:


Τι να πω, μου έφτιαξες τη διάθεση με όλα αυτά! :)

Έχεις δίκιο για ότι λες, πραγματικά δεν το βλέπω να αξίζει να δώσω 2000 ? για λίγα αλογάκια παραπάνω. Κάποια στιγμή θα βάλω μια bolt-on πάνω έτσι για να με φτιάχνει λίγο παραπάνω ο ήχος και αυτό ήταν. Προέχουν άλλα πιο σημαντικά:

1. Πλαστικά από http://www.cruciata.com/scheda_eng.asp?idMarca=6&idModello=274&tipo=1&fromSearch=1 (Εδώ θέλει οικονομία καθώς μιλάμε για 600 ?)
2. Ένα πίσω hugger για προστασία του αμορτισέρ από λάσπες-πετραδάκια κτλ (το ψάχνω να βρω το καλύτερο)
3. Μια "βάση" για την εξάτμιση για να φύγουν τα μασπιέ συνεπιβάτη (το έχω ήδη παραγγείλει)
4. "Καλύματα" για να μπουν στις τρύπες που θα αφήσουν μπροστά φλάς και καθρέπτες
5. Ένα καλό κιτάκι που επιτρέπει στο πίσω φως να λειτουργήσει και σαν φλας (αγχώνομαι πολύ ρε γμτ χωρίς πίσω φλάς...)

Και μετά θα είμαι έτοιμος για την καλύτερη βελτίωση που μπορεί να κάνει κανείς: Είσοδος σε πίστα συχνά και συστηματικά για βελτίωση του οδηγού........

:wave2:

anco
25/04/2005, 15:48
Τα φαιρινκ που λες ειναι best.

Αν θες δες και εδω για undertail.

http://www.crescent-suzuki.com/accessories/listitems.asp?category=Undertrays

:beer: :wave2:

stako
25/04/2005, 15:57
Κοίτα σύμπτωση! Το πρωί είχα μπει στο site της Crescent και χάζευα....... Και τι δεν έχει εκεί μέσα..... Από υγρά φρένων μέχρι και το φοβερό ψαλίδι της Yoshimura (μόνο 3900 ???....!).....:)

Αλλά για undertail δεν το βλέπω να παίρνω aftermarket, μια χαρά έχω βολευτεί με το μαμίσιο! Το Σάββατο κάτσαμε με ένα φίλο και βγάλαμε το λασπωτήρα και βάλαμε την πινακίδα κατευθείαν στο undertail. Μια χαρά έκατσε, ανοίξαμε λίγο περισσότερο τις τρύπες τις πινακίδας και οι βίδες έκατσαν ακριβώς πάνω στις τρύπες που χρησιμοποιούσε ο λασπωτήρας! Θα ποστάρω φωτό μόλις βρω ευκαιρία!

Βέβαια τώρα δεν έχω φλας πίσω αλλά θα παίξει πατεντίτσα με το πίσω φως.....;)

Μη σου πω ότι τώρα το μηχανάκι πήρε +15 άλογα............χεχεχεχεχεχε..............

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

anco
25/04/2005, 16:24
Η Crescent ειναι η Yoshimura Ευρωπης αν θες να την πουμε ετσει.

Παρεχει ανταλακτικα και βελτιωνει την Rizla Suzuki που τρεχει στο

Βρετανικο Πρωταθλημα.

http://www.rizla-suzuki.co.uk/

Το ψαληδι που λες ειναι για GSXR 750 + 1000.

Ειναι SBK προδιαγραφων και επιτρεπει να αλαζεις το μεταξονιο στην μοτο :hypnotize :uplate: :look: .

:wave2:

stako
25/04/2005, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
Η Crescent ειναι η Yoshimura Ευρωπης αν θες να την πουμε ετσει.

Παρεχει ανταλακτικα και βελτιωνει την Rizla Suzuki που τρεχει στο

Βρετανικο Πρωταθλημα.

http://www.rizla-suzuki.co.uk/

Το ψαληδι που λες ειναι για GSXR 750 + 1000.

Ειναι SBK προδιαγραφων και επιτρεπει να αλαζεις το μεταξονιο στην μοτο :hypnotize :uplate: :look: .

:wave2:

Αχα, ώστε έτσι........

Πάντως το κιτάκι για το πίσω φως το βρήκα τώρα και θυμήθηκα ότι παραείναι ακριβό: 261 euro........

http://www.vfxkits.com/c216260p16499080.2.html
http://www.vfxkits.com/c216260.2.html