PDA

View Full Version : Eξατμιση για yamaha wr426f



manos426f
22/01/2005, 20:40
Καλησπερα παιδια,ειμαι νεος χρηστης του forum.Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει στην επιλογη τελικου εξατμησης για το μηχανακι μου?Εχω ακουσει πολλα,για 5 ιππους κερδος,κερδος στις χαμηλες στροφες κτλ Εχει καποιος βαλει εξατμιση στο δικο του WR και να την προτεινει?

Spazz
24/01/2005, 18:17
γεια σου φιλε.πολυ ωραιο το μηχανακι σου.

βαλε pro circuit που μπορεις να βρεις στο KRD στην καλλιροης ή FMF .τιτανιου βαλε.η pro circuit μονο τιτανιου εχει νομιζω.

η FMF εχει αρκετα μοντελα...με διαφορες τιμες.η factory ειναι η καλυτερη που μπορεις να βαλεις αλλα ειναι και ακριβη και εξαιρετικα θορυβωδης καθοτι καραracing εξατμιση.θα κανει χειροτερα κι απο το yz 426 f!

titanium 4 πρεπει να λεγετε ενα αλλον μοντελο που ειναι πολυ αξιολογο.

ψαξτο η για fmf η για pro circuit



θα σου ελεγα για καμια rinaldi αλλα ξεφευγει οικονομικα και μαλλον πρεπει να την κανεις παραγγελια....

n1k3man
24/01/2005, 18:50
swstos o spazz ;)

egw gia to diko mou [klx 250 - d.tracker] 8a tsimpisw mia fmf powercore4 molis exw ta gka-fra! :wacko:

koita3e an 8es kai gia supertrapp, big gun, white brothers, LeoVince. kai crd. einai oles a3iologes. twra an deis diagrammata gia to ti kerdizeis se isxu mi kolliseis.. gia mena auta einai malakies.. egw diale3a me to ti mou pigaine kala sto mati..

ps: an oi times sou fanoun kapws edw :yuck:
ri3e &mia matia sto http://store.bobscycle.com/index.htm
epivarunesai mono me e3oda apostolis kai telwneio gyrw sta 40-50eura.. egw apo kei 8a tin parw.

:beer: :wave2:


7855

manos426f
26/01/2005, 23:49
Παιδια καταρχην,αν και καθυστερημενα,σας ευχαριστω και τους δυο που μου απαντησατε.Για Fmf κι εγω το σκεφτομαι αλλα πολυς ο θορυβος!!H Leovince δειχνει καλη λυση,και νομιζω βγαζει και ενα μοντελο με ταπα που μπαινοβγαινει.Παιζει και Acrapovic αλλα δε ξερω αν αξιζει τα λεφτα της!Γενικα προβληματιζομαι πολυ!Παντως μια Remus που ειχα λιγο καιρο πανω,κλανει πατατες,δε λεει μια!!Σοβαρα,η διαφορα στην αποδοση ηταν ελαχιστη!!

n1k3man
26/01/2005, 23:58
kai i fmf prepei na vgazei me tapa nomizw.. pare ton antiproswpo kai rwta.. ;)

manos426f
27/01/2005, 00:11
Θα το ρωτησω.Παντως και τo site που μου εστειλες,λεει!Στο ΑCTION στο Κουκακι δεν ειναι ο αντιπροσωπος της Fmf?

OldMan
27/01/2005, 10:18
Ρε Μάνο, sorry που ρωτάω, αλλά τι ΔΕΝ έχει το μηχανάκι σου ???

Άλογα ή ροπή ??:lol: :lol:

Γύρνα τον εκκεντροφόρο πίσω (όπως στο YZ) - αν δεν το έχεις κάνει ήδη (και άσε τα χέρια σου να μακραίνουν).

Το μοτέρ σου είναι ψιλοσκασμένο από την μάνα του, οπότε ΔΕν καρδίζεις και πολλά με αλλαγή εξάτμισης (για τα λεφτά που θα δώσεις).

Εκτός αν η μανίσια τα έπαιξε. οπότε θα αλλάξεις ούτως ή άλλως...

Δοκίμασε μια CRD (διαπιστωμένα αντέχει ΠΟΛΥ στα κοπανήματα).

:wave2: :wave2: :wave2:

n1k3man
27/01/2005, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από manos426f
Θα το ρωτησω.Παντως και τo site που μου εστειλες,λεει!Στο ΑCTION στο Κουκακι δεν ειναι ο αντιπροσωπος της Fmf?


Νai etsi nomizw, ante megale me to kalo!:p

a kai pou sai molis tin valeis ri3e 1msg na tin akousw!:wave2:

Spazz
28/01/2005, 19:49
τι leovince ρε>?? αμα δεν μπουμπουνιζει δεν λεει!!

oldman αυτο του λειπει.......ο ηχος.
remus ??μπλιαξ!

manos426f
29/01/2005, 00:07
Φιλε Oldman αυτο που λες για τον εκκεντροφορο το γνωριζω,αλλα δεν το εχω κανει ακομα γιατι δε ξερω αν ζοριζει πολυ το μοτερ.Παντως,ο Spazz εχει δικιο,θελω να ακουγεται επιτελους το μηχανακι!!::D :D

Βεβαια απο την αλλη δε θελω να το παρακανω και να γινω επισκεπτης στο Υπουργειο Συγκοινωνιων για να παιρνω την πινακιδα μου πισω!!:nono: :nono:

Βλεπεις,το κυκλοφορω εντος πολης και ηδη βεβαια φλας,καθρεφτες,λασπωτηρας εχουν μπει στο ραφι,οποτε καταλαβαινεις τι θα παθει ο κ.... μου αν με σταματησουν για θορυβο!!:o

Παντως n1k3man καποιο ηχητικο θεμα θα φτιαξω οταν επιτελους βρω τι να βαλω!

xxxristos
29/01/2005, 00:54
Κοίταξε και Racetech. Πολλοί τις σνομπάρουν επειδή είναι φτηνές (κάποιοι άν δε δώσουν 1000+ ευρω για Acrapovic παθαίνουν σύνδρομο κατωτερότητας...) αλλά εγώ την προτήμησα κυρίως για την απόδοσή της αλλά ο θόρυβός της είναι το κάτι άλλο...

Πολλές φορές είναι ενοχλητικός και για μένα τόσος θόρυβος, έχει απόληξη 38mm εντελώς ελεύθερη, είναι αλουμινένια (ού ρε που καλομάθατε στα τιτάνια...).

Από απόδοση τα λόγια είναι περιττά. Φορούσα Acrapovic δανεική ενός φίλου και μόλις την άλλαξα με αυτή της Racetech η μηχανή άλλαξε τελείως, με μεγάλο κέρδος κυρίως στα ψηλά, αλλά γέμισε και χαμηλομεσαία που έτσι κι αλλιώς ήταν πολύ δυνατή εκεί.

Κόστος; 200 ευρώα (το τελικό).

manos426f
29/01/2005, 20:20
Racetech ε???Ομολογω οτι δεν την ειχα σκεφτει καθολου φιλε!Και απο τη στιγμη που την εχεις πανω εσυ και εισαι τοσο ικανοποιημενος πρεπει να την εξετασω κι αυτην την περιπτωση!!

Τελευταια προταση απο φιλο μου παντως,μια κ το ψαχνω διεξοδικα το θεμα ειναι η Gianneli,αυτη που φορανε ολα τα ΤΜ.

Ειναι πολυ καλη στην εμφανιση,κανονι πραγματικο, αλλα επισης κανει τρελο θορυβο!Εσυ αληθεια με την racetech εχεις καθολου προβληματα με μπλοκα κτλ?Που μπορω να την βρω αυτη?:wave2: :wave2:

xxxristos
29/01/2005, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από manos426f
Racetech ε???Ομολογω οτι δεν την ειχα σκεφτει καθολου φιλε!Και απο τη στιγμη που την εχεις πανω εσυ και εισαι τοσο ικανοποιημενος πρεπει να την εξετασω κι αυτην την περιπτωση!!

Τελευταια προταση απο φιλο μου παντως,μια κ το ψαχνω διεξοδικα το θεμα ειναι η Gianneli,αυτη που φορανε ολα τα ΤΜ.

Ειναι πολυ καλη στην εμφανιση,κανονι πραγματικο, αλλα επισης κανει τρελο θορυβο!Εσυ αληθεια με την racetech εχεις καθολου προβληματα με μπλοκα κτλ?Που μπορω να την βρω αυτη?:wave2: :wave2:

Αποφεύγω τα μπλόκα όπως ο διάολος το λιβάνι. Μια-δυο φορές που έπεσα σε μπλόκο απλά δε σταμάτησα και έγινα αέρας!!!

Η αλήθεια είναι οτι στο μπλόκο θα έχεις πρόβλημα καθώς ακόμα και στο ρελαντί η μηχανή ακούγεται 2 τετράγωνα παραπέρα.

Την βρίσκεις σε όλα τα μαγαζιά με προϊόντα ματο. Απ' ότι ξέρω αντιπροσωπεία δεν υπάρχει στην Ελλάδα, εγώ την αγόρασα από Αγγλία, αλλά την έχω δει στην Ελλάδα σε πολλά μαγαζιά. Επειδή είναι πολύ φτηνή πουλάει καλά φαντάζομαι.

manos426f
29/01/2005, 20:45
Σωπα ρε...!!!Τοσος θορυβος ε???Γ..... τα,προβλημα!!!Ηδη μου φερανε αστυνομια στη γειτονια οταν την εβαζα μπρος και ειχα επανω τη Remus οι ρουφιανοι οι γειτονες!!:evil: :evil:

Γενικοτερα,φιλε εισαι ευχαριστημενος εσυ με το μηχανακι???Απο προβληματα πως τα πας??

Εμενα παντως μου κουρεψε το γραναζι της 5ης στα 15500χλμ.Ετσουξε τοτε αυτο!!Κατα τα αλλα,καλα,δε μπορω να πω...:beer:

xxxristos
30/01/2005, 03:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από manos426f
Σωπα ρε...!!!Τοσος θορυβος ε???Γ..... τα,προβλημα!!!Ηδη μου φερανε αστυνομια στη γειτονια οταν την εβαζα μπρος και ειχα επανω τη Remus οι ρουφιανοι οι γειτονες!!:evil: :evil:

Γενικοτερα,φιλε εισαι ευχαριστημενος εσυ με το μηχανακι???Απο προβληματα πως τα πας??

Εμενα παντως μου κουρεψε το γραναζι της 5ης στα 15500χλμ.Ετσουξε τοτε αυτο!!Κατα τα αλλα,καλα,δε μπορω να πω...:beer:

Κι εμένα φωνάζουν συχνά πυκνά την αστυνομία οι μαλάκες οι γείτονες αλλά εφόσον η μηχανή είναι μέσα στο σπίτι δε μπορούν να σου κάνουν τίποτα περισσότερο από συστάσεις. Εγώ κάθε φορά λέω οτι την κάνω service και την έβαλα μπρος χωρίς εξάτμηση για να την ξεκαπνήσω και ότι άλλη μαλακία μου κατέβει εκείνη την ώρα στο μυαλό...

Άν κοιτάξεις στο profile μου θα δεις οτι ΔΕΝ έχω 426. Από προβλήματα μέχρι τώρα μηδέν (χτύπα ξύλο, μακρυά απο μας...) Γενικά είμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημένος από το kawa μου...

Ένας φίλος μου πήρε DUKE του κουτιού και χτύπησε σασμάν μετά από μια βδομάδα. Φυσικά το επισκεύασαν εντελώς δωρεάν αλλά ξενέρωσε που από τα πρώτα χιλιόμετρα κιόλας είχε επισκευασμένο μηχανάκι και το πούλησε. Αυτού η περίπτωση βέβαια δικαιολογείται γιατί (παρά τις προειδοποιήσεις μου) πήρε ευρωπαϊκή μπαρούφα.

Πολύ κουλό μου ακούγεται να κούρεψε 5η το 426 γιατί είναι μια μηχανή με υψηλά στάνταρ κατασκευής και, κυρίως, είναι Ιαπωνική!!! Μάλλον τυχαίο γεγονός ήτανε, αστοχία υλικού κτλ....

DUKASII
31/01/2005, 09:51
ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΑΝΕ Η AKRAPOVIC ΡΕ ΣΥ ΧΧΧΧΧΧ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΔΕ ΒΓΑΖΕΙ ΕΞΑΤΜΙΣΗ Η ΑKRAPOVIC...
ΟΠΟΤΕ ....ΑΣΤΗΝ ΑΚΡΑPOVIC!
ΔΕΥΤΕΡΟΝ..ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ DUKE ΣΑΣΜΑΝ..ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕΓΑΛΕ..ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΡΕ ΑΔΕΡΦΕ..ΓΙΑΤΙ ΣΑΣΜΑΝ..ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ..ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ Ο ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ..ΕΒΑΖΕ ΚΑΡΦΩΤΕΣ [ΟΥΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ] ΧΩΡΙΣ ΛΑΔΙ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ!

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ 426..
ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!

ΠΕΤΑΞΟΥ ΜΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ..ΚΑΙ ΡΩΤΑ ΤΟ ''ΙΣΤΟΡΙΚΟ΄΄ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΜΠΑΡΟΥΦΑ...

ΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ...
ΣΕ ΕΧΟΥΝΕ ΠΙΚΡΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ..
ΑΝΤΕ ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΩΡΑ ΠΟΣΑ..525 SX KTM KAI ΠΟΣΑ 650 ΗUSABERG..EΧΕΙΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ...



:rotflmao: :rotflmao: ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΣΟΥ!

xxxristos
31/01/2005, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από manos426f
Σωπα ρε...!!!Τοσος θορυβος ε???Γ..... τα,προβλημα!!!Ηδη μου φερανε αστυνομια στη γειτονια οταν την εβαζα μπρος και ειχα επανω τη Remus οι ρουφιανοι οι γειτονες!!:evil: :evil:

Γενικοτερα,φιλε εισαι ευχαριστημενος εσυ με το μηχανακι???Απο προβληματα πως τα πας??

Εμενα παντως μου κουρεψε το γραναζι της 5ης στα 15500χλμ.Ετσουξε τοτε αυτο!!Κατα τα αλλα,καλα,δε μπορω να πω...:beer:

Παρακάμπτωντας τους ανισόροπους και κομπλεξικούς που απαραίτητα υπάρχουν σε κάθε πτυχή της ζωής μας, επαν΄ρχομαι στο θέμα του κουρεμένου σασμάν και λέω οτι τα γρανάζια της πέμπτης (και έκτης σε ορισμένες μηχανές) είναι πολύ λεπτότερα από τα υπόλοιπα, δεδομένου οτι η ροπή που μεταφέρουν είναι αντιστρόφως ανάλογη από τη σχέση μετάδοσης.

Η κουρεμένη πέμπτη οφείλεται και κατα ένα μέρος στο οτι το πίσω γρανάζι συνδέεται άμεσα με τον πίσω τροχό (χωρίς την παρεμβολή κόμπλερ) και τα κρουστικά φορτία περνάνε αυτούσια στο σασμάν και το ταλαιπορούν. Όλα αυτά βέβαια έχουν προβλευτεί από τη μαμά ΥΑΜΑΗΑ αλλά καμιά φορά οι οδηγηκές συνθήκες (φορτίο, δρόμος, οδηγός) ξεπερνάνε λίγο τα όρια για τα οποία έχει σχεδιατεί να λειτουργεί.

Άν το γρανάζι δεν κούρεψε τα δόντια του αλλά τα "dogteeth", δηλαδή τα δόντια που το συνδέουν με το διπλανό του γρανάζι για να γίνει η σύζευξη της πέμπτης, τότε ίσως να ήταν προβληματική η φουρκέτα ή ο μύλος του σασμάν ή ο επιλογέας των ταχυτήτων.

Τέλος, παίζει να ξεκούμπωσε κάποια από τις ασφάλειες θρός που συγκρατούν τα γρανάζια για να μη μετακινούνται πάνω στον άξονά τους.

DUKASII
31/01/2005, 12:49
???Α Ν Ι Σ Ο Ρ Π Ο Σ ΚΑΙ Κ Ο Μ Π Λ Ε Ξ Ι Κ Ο Σ??


ΚΑΛΑ ΕΓΙΝΕ~:rotflmao: :rotflmao:

OldMan
31/01/2005, 13:29
DUKASII, ηρέμησε....:nono: :nono: :nono:

Το ποιός είναι ανισόροπος και κομπλεξικός φαίνεται από την απλή παράθεση εξηγήσεων του τύπου : Όταν ένα ευρωπαϊκό μηχανάκι παθαίνει κάτι είναι αναμενόμενο αποτέλεσμα - γιατί είναι μπουρούχα, ενώ όταν παθαίνει κάτι ένα γιαπωνέζικο είναι αστοχία υλικού ή "απλά περίεργο":rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Άφες αυτοίς, ου γαρ οίδασι τι ποιούσι....:lol: :lol: :lol:

manos426f
04/02/2005, 23:32
Κι ομως,τα WR πασχουν απο αυτο το προβλημα δυστυχως!Το εχω ακουσει απο αλλους δυο κατοχους.Ελπιζω να μην ξαναπαρουσιαστει τουλαχιστον!

Εσενα απ'οτι λες το καwa εχει αποδειχτει παναξιοπιστο ε??Καλη φαση,να εχεις ενα μηχανακι και το κεφαλι σου ησυχο!

xxxristos
05/02/2005, 01:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από manos426f
Κι ομως,τα WR πασχουν απο αυτο το προβλημα δυστυχως!Το εχω ακουσει απο αλλους δυο κατοχους.Ελπιζω να μην ξαναπαρουσιαστει τουλαχιστον!

Εσενα απ'οτι λες το καwa εχει αποδειχτει παναξιοπιστο ε??Καλη φαση,να εχεις ενα μηχανακι και το κεφαλι σου ησυχο!

Κοίτα, δε θα έλεγα οτι η Kawa σαν εταιρία βγάζει γενικά παναξιόπιστα μοντέλα. Γενικά, σε μηχανάκια επιδόσεων όπως αυτά της Kawa (αλλά και το WR) τα εξαρτήματα των κινητήρων δουλεύουν κοντά στα όρια τους και οι μηχανικές ανοχές μεταξύ των κινούμενων μερών είναι πολύ μικρές. Λίγο αν αυτές ξεφύγουν από τα κατασκευαστικά τους όρια παρουσιάζεται πρόβλημα.

Είναι λοιπόν αναγκαίος ο τακτικότος και σχολαστικότατος ΕΛΕΓΧΟΣ της μηχανής. Ακόμα και ο παραμικρός θόρυβος, κάποια τραχύτητα στη λειτουργία του κινητήρα, κάτι που διαπιστώνουμε οτι συμβαίνει πρώτη φορά και γενικότερα οτι δεν είναι φυσιολογικό, πρέπει να μας βάζει σε υποψίες και να το επισκευάζουμε πριν δημιουργήσει ζημιά.

Έτσι και με το σασμάν σου, πιστεύω πριν κουρέψει κάτι θα παρουσίασε που ενδεχομένος εσύ να μη το πρόσεξες. Κάποιος απειροελάχιστος χτύπος του γραναζιού ή κάποιου χαλαρωμένου ρουλεμάν ίσως, δύσκολο κούμπωμα της πέμπτης από φθαρμένη φουρκέτα, κάτι θα προηγήθηκε.

Εγώ για παράδειγμα το KLX (λόγω του οτι είναι πειραγμένο άρα ακόμα πιο επίφοβο για ζημιά) το ζεσταίνω καλά πριν ξεκινήσω ακόμα και το καλοκαίρι. Το βάζω μπρός μόνο με μανιβέλα (ελλείψει μίζας) και ποτέ σπρωχτό. Ελέγχω τη στάθμη των λαδιών πολύ τακτικά. Ελέγχω τον λόγο λ και διορθώνω αν το μείγμα είναι πολύ πλούσιο ή πολύ φτωχό. Δεν κάνω παρατεταμένες σούζες γιατί οι αντλίες των λαδιών είναι στο μπροστά μέρος του κινητήρα και μένουν χωρίς λάδι και δημιουργούνται θύλακες αέρα στο κύκλωμα λίπανσης (εσύ τυχερέ έχεις ξηρό κάρτερ άρα δε σε αγγίζουν αυτά).

Με τον όρο αξιόπιστο εννοώ οτι δε με έχει αφήσει ποτέ στο δρόμο, ακόμα και μετά από πολύ λιώσιμο, καθώς και οτι δε μου έχει βγάλει καμία ξαφνική και αναπάντεχη ζημιά.

TIP: Η WISECO, η Puma engineering και πολλές άλλες εταιρίες βγάζουν καμπάνες ειδικά για τέτοιες εντουρο περιπτώσεις "μη ελαστικής μεταφοράς φορτίου" που έχουν ειδικά σινεμπλόκ (ελατήρια ή ειδικά λάστιχα) που δίνουν μια ελαστικότητα στην καμπάνα με πολύ ανακουφιστικά αποτελέσματα για το σασμάν. Κάνε μια ψαχτική στο Internet και θα δεις οτι η τιμή τους τελικά αξίζει τον κόπο.

Spazz
09/02/2005, 15:34
καταρχας αν θελησεις να αλλαξεις καμπανα βαλε HINSON.....εγγυηση αλλα και ακριβες!

αυτη η κολωνια κρατει ακομα με τα ιαπωνικα και τα ευρωπαικα.

υπαρχουν ιαπωνικα που βγαζουν προβληματα

υπαρχουν και ευρωπαικα που βγαζουν προβληματα.

ειχα KTM 125 EXC για σχεδον εναν χρονο .χρηση σε πιστα (χωμα) αλλα και σε δρομο.ειχε αρκετες ωρες λειτουργιας το μηχανακι με λιγα λογια κι ολες καρασκισμενες!!

μια τσιμουχα εσκασε μονο και δυο φορες εσπασε το ελατηριο για την επαναφορα του λεβιε ταχυτητων!δεν αλλαξα ποτε καν μπουζι!!!

τωρα εχω ενα KTM 125sx και επισης δεν εχει βγαλει ακομη τιποτα!


ξερω πολλα YZ που σπαει η ακιδα του μπουζι.......και μετα καταλαβαινεται τι γινεται μεσα στον κυλινδρο!ΠΟΛΕΜΟΣ!

τα lc4 παλια ραγιζαν κεφαλη

τα kawasaki σπανε ας πουμε ευκολα

τα husaberg τα 650 σπανε για πλακα!

τα nsr 250 παλι κολλανε οχι κι ιδιαιτερα δυσκολα(φτου φτου μακρια απο εμας)

ε χεστε μας με ευρωπαικα και ιαπωνικα!!!ολα τα ειδικα μηχανακια χαλανε!

xxxristos
09/02/2005, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spazz
καταρχας αν θελησεις να αλλαξεις καμπανα βαλε HINSON.....εγγυηση αλλα και ακριβες!

αυτη η κολωνια κρατει ακομα με τα ιαπωνικα και τα ευρωπαικα.

υπαρχουν ιαπωνικα που βγαζουν προβληματα

υπαρχουν και ευρωπαικα που βγαζουν προβληματα.

ειχα KTM 125 EXC για σχεδον εναν χρονο .χρηση σε πιστα (χωμα) αλλα και σε δρομο.ειχε αρκετες ωρες λειτουργιας το μηχανακι με λιγα λογια κι ολες καρασκισμενες!!

μια τσιμουχα εσκασε μονο και δυο φορες εσπασε το ελατηριο για την επαναφορα του λεβιε ταχυτητων!δεν αλλαξα ποτε καν μπουζι!!!

τωρα εχω ενα KTM 125sx και επισης δεν εχει βγαλει ακομη τιποτα!


ξερω πολλα YZ που σπαει η ακιδα του μπουζι.......και μετα καταλαβαινεται τι γινεται μεσα στον κυλινδρο!ΠΟΛΕΜΟΣ!

τα lc4 παλια ραγιζαν κεφαλη

τα kawasaki σπανε ας πουμε ευκολα

τα husaberg τα 650 σπανε για πλακα!

τα nsr 250 παλι κολλανε οχι κι ιδιαιτερα δυσκολα(φτου φτου μακρια απο εμας)

ε χεστε μας με ευρωπαικα και ιαπωνικα!!!ολα τα ειδικα μηχανακια χαλανε!


Πολύ σωστός!!!

Και για την HINSON καμπάνα καί για τα προβλήματα που βγάζουν οι μηχανές.

Υπάρχουν και φτηνότερες λύσεις βέβαια αλλά οι HINSON είναι από τις κορυφαίες και κυριολεκτικά σώζουν το σασμάν!!!

DimST
09/02/2005, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spazz
καταρχας αν θελησεις να αλλαξεις καμπανα βαλε HINSON.....εγγυηση αλλα και ακριβες!

αυτη η κολωνια κρατει ακομα με τα ιαπωνικα και τα ευρωπαικα.

υπαρχουν ιαπωνικα που βγαζουν προβληματα

υπαρχουν και ευρωπαικα που βγαζουν προβληματα.


Σωστός!

Ειδικά στα "καλα" μονοκύλινδρα τα πράγματα είναι αρκετά περίπλοκα... όλα σπάνε ανεξαρτήτος εθνικότητας!
Ειδικά απο ανυποψίαστους κατόχους που νομίζουν πως πήραν ΧΤ.

ΟΛΑ όμως!

:beer:


Όσο για το θέμα εξάτμισης να σου τονίσω πως οι περισσότερες εταιρίες βγάζουν και εντελώς ελεύθερες εξατμίσεις (98+Db) αλλά και με προδιαγραφές εντούρο (92ή 93Db αν θυμάμαι καλα) που δεν χαλάνε μέν τον κόσμο αλλά ακούγονται. Η περίπτωση της LeoVince λέει για τον λόγο ακριβώς που έγραψες, το εντούρο μοντέλο εξάτμισης βγαίνει με τάπα για μικρή (έως αμελητέα) αύξηση απόδοσης με την αφαίρεση της. Αν θές την γνώμη μου αγόρασε μία προδιαγραφών εντούρο, δεν χρειάζεται να χαλάμε τον κόσμο, ειδικά με τον ξερό ήχο του 426 πραγματικά θα ενοχλείς...

manos426f
10/02/2005, 00:13
Μα κι εγω αυτης της ιδεολογιας ειμαι φιλε γι' αυτο και το ψαχνω τοσο πολυ το θεμα.Και η αληθεια ειναι οτι αρχιζω να προσανατολιζομαι στη Leovince ακριβως για το λογο αυτο.

Βεβαια την εβαλε φιλος μου σε CRE 450F και χαλαει τον κοσμο.Προκειται για την ελευθερη ομως,οποτε δικαιολογειται!

Και εγω οταν φοραγα τη Remus την ελευθερη εκανα ακομη μεγαλυτερη φασαρια,τοση που με εκνευρισε και εμενα και την εστειλα!!

Παντως και η FMF βγαζει την powercore 4 σε εκδοση με 93 η 98 db και κοστιζει 350 ευρωπουλα.Οχι κι ασχημα δηλαδη....

manos426f
10/02/2005, 00:17
Οσο για το θεμα της καμπανας,ομολογω οτι δεν ηξερα τη ΗΙNSON αλλα τωρα που με πληροφορησατε,θα το ψαξω ρε μαγκες!

Αληθεια οταν λετε οτι κοστιζει,για ποσα ευρωπουλα μιλαμε περιπου??

xxxristos
10/02/2005, 04:34
H Hinson κοστίζει ΠΟΛΛΑ!!!

Κοίταξε και σε άλλες μάρκες, όλες την ίδια δουλειά κανουν και όλες έχουν εγγύηση.

Η Hinson προορίζεται για πολύ racing καταστάσεις, με εξωτικά μέταλλα και πολύ ζυγοσταθμισμένη.

Υπάρχουν πολλοί άλλοι κατασκευαστές με ποιο προσγειωμένες και προσιτές λύσεις. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια καμπάνα με αποσβεστή κρούσεων και κραδασμών, μη πας σε κάτι τόσο ακριβό.

manos426f
18/02/2005, 00:52
Τελικα μαλλον την αλλη εβδομαδα θα παω να παρω την fmf power core 4.Στο ACTION στη Δημητρακοπουλου στο Κουκακι τη δινει 360 ευρω το τελικο στα 98 db.θα το βαλω και ελπιζω να μην το ξαναμετανιωσω!!

manos426f
26/02/2005, 19:57
Tελικα,οπως καταλαβα,σερφαροντας σε διαφορα site του εξωτερικου,μας δουλευουν κανονικα οι εμποροι εδω στην Ελλαδα.

Διαβαστε τιμες για να καταλαβετε

Acrapovic Evolution ολοκληρη 540 ευρω εξω,750 εδω

Fmf Power Core 4 τελικο 220 ευρω εξω,360 εδω

Oποτε,μαλλον θα το σκεφτω και για παραγγελια απο εξω......

n1k3man
02/03/2005, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από manos426f
Tελικα,οπως καταλαβα,σερφαροντας σε διαφορα site του εξωτερικου,μας δουλευουν κανονικα οι εμποροι εδω στην Ελλαδα.

Διαβαστε τιμες για να καταλαβετε

Acrapovic Evolution ολοκληρη 540 ευρω εξω,750 εδω

Fmf Power Core 4 τελικο 220 ευρω εξω,360 εδω

Oποτε,μαλλον θα το σκεφτω και για παραγγελια απο εξω......

ennoeitai re mano pws prepei na psa3eis to 8ema kai tou e3w..

i timi sta 220 gia tin powercore 4 mallon den prepei na perilamvanei e3oda apostolis&istories.. rixtous 1mail kai rwta gia tin timi tis akrivws mazi me e3oda apostolis klp, des an se symferei se sxesi me tin timi tis edw kai tsiba tin! to exw psa3ei to 8ema kai an eixa ta ga-fra 8a tin eixa idi tsimpisei gia to diko mou apo to site pou sou esteila otan eixes anoi3ei to topic..

manos426f
25/03/2005, 18:58
Mαγκες τελικα εβαλα προχτες την FMF Power Core 4 με τα 98 db........


Λοιπον,η εξατμιση ειναι οντως πολυ καλη και εδωσε στο μηχανακι,ιδιως χαμηλα!

Βεβαια,το προβλημα ειναι οτι κανει σαματα,και μαλιστα αρκετο στο ρελαντι,οταν ζεσταινω τη μηχανη.

Κατα τα αλλα ομως,τωρα φοραει εξατμιση η μηχανη γιατι με μαμισια/remus φορουσε σκουπιδοντενεκε σε συσκευασια σωληνας...

Οπως καταλαβατε ειμαι πολυ ικανοποιημενος με την FMF.Ειδικα οταν εχω πληρωσει 330 ευρωπουλα....


Thank you all for your replies....!!!!

manos426f
04/06/2005, 02:43
Tελικα καλος λαλακας ειμαι μου φαινεται κι εγω......

Η FMF κανει φασαρια και θορυβο πολυ μπασο με αποτελεσμα να σπαω αρχ..... στους αλλους οδηγους!

Αρχιζω λοιπον να σκεφτομαι να βαλω το σιγαστηρα της FMF που,απο οτι μου ειπε ο τυπος,ριχνει τα db στα 94-95.Την ταπα την πουλαει 40 ευροπουλια....

Τι λετε ρε BOYZ,αξιζει τον κοπο η παω για νεα λαλακια...???

Με αλλα λογια αυτα τα 3-4 db θα κανουν τη διαφορα η μια απο τα ιδια θα ειμαι?

Κανένας
04/06/2005, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από manos426f


Με αλλα λογια αυτα τα 3-4 db θα κανουν τη διαφορα η μια απο τα ιδια θα ειμαι? Άσχετο και σχετικο

αλλά 3dB ηχητικής πίεσης λιγότερο, είναι ακριβώς, η μισή στάθμη(ένταση) ήχου

Κανένας
04/06/2005, 10:02
Ανάποδα τώρα
3dB περισσότερο είναι διπλασιασμός της έντασης του ήχου

από τα 10 στα 20 ντεσιμπέλ στην πραγματικότητα το μέγεθος αντιστοιχεί,σε εκαντοταπλάσια αύξηση της ποσότητας του ήχου.

+2 post :beer:

manos426f
04/06/2005, 10:16
Ναι ε?

Οποτε θα μειωθει αισθητα η φασαρια που θα κανω......

Σαν να με βλεπω να πηγαινω να την τσιμπησω!

Ελπιζω να μη μειωσει και την αποδοση αισθητα......