PDA

View Full Version : Cbr1000rr Fireblade '08 - στρώσιμο ?



XJR_Billy
27/06/2008, 08:41
Πήγαμε χτες το απόγευμα και παραλάβαμε με ένα φίλο το καινούργιο του Fireblade.

Πανάλαφρο, και σε μπορντό της Honda, καραλέει!!!

Ο άνθρωπος είχε χτυπήσει παλιά με ένα 400ρι Kawasaki και κυκλοφορούσε γύρω στα 10 χρόνια με παπί. Αλλά τον ξανάπιασαν τα διαόλια:evil: όταν είδε την Fireblade και 4 μήνες μετά την πήρε!

Από το κατάστημα δεν ξέρανε να του εξηγήσουν τίποτα, ούτε να διαβάσει τα όργανα, ούτε τη διαδικασία στρωσίματος, τίποτα!!!:confused:

Και τους έδωσε μετρητά, στο χέρι πάνω από 14000 ευρεόπουλα!!!

Και να' μαστε έξω από το μαγαζί, να βρούμε την άκρη με το πολυόργανο...

Πήγαμε σε ένα καφέ πιο κάτω, και αράξαμε να κάνουμε χάζι το μωρό και να μάθουμε πως τη στρώνουμε...

Ο Γιώργος άσχετος με Αγγλικά και γενικώς εγχειρίδια, έπεσε πάνω μου η μετάφραση.

ΚΑΙ διαβάζω στο εγχειρίδιο (Αγγλικό):mad: της Honda:

"Για την καλή λειτουργεία και μακροβιότητα και μπλα μπλα μπλα....

ΤΑ ΠΡΩΤΑ 500χλμ. ΟΧΙ ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΕΙΣ"

Αυτά!!!

Θα ήθελα να ρωτήσω τους στρητάδες της παρέας για το στρώσιμο της Fireblade, γιατί όπως καταλαβαίνετε το μάνουαλ ήταν ολίγον λακωνικό...

Σήμερα το βραδάκι θα πάμε καμιά βολτίτσα οπότε κάθε πληροφορία θα πιάσει τόπο!!!

:beer: :beer: :wave2:

peskandritsos
27/06/2008, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Πήγαμε χτες το απόγευμα και παραλάβαμε με ένα φίλο το καινούργιο του Fireblade.

Πανάλαφρο, και σε μπορντό της Honda, καραλέει!!!

Ο άνθρωπος είχε χτυπήσει παλιά με ένα 400ρι Kawasaki και κυκλοφορούσε γύρω στα 10 χρόνια με παπί. Αλλά τον ξανάπιασαν τα διαόλια:evil: όταν είδε την Fireblade και 4 μήνες μετά την πήρε!

Από το κατάστημα δεν ξέρανε να του εξηγήσουν τίποτα, ούτε να διαβάσει τα όργανα, ούτε τη διαδικασία στρωσίματος, τίποτα!!!:confused:

Και τους έδωσε μετρητά, στο χέρι πάνω από 14000 ευρεόπουλα!!!

Και να' μαστε έξω από το μαγαζί, να βρούμε την άκρη με το πολυόργανο...

Πήγαμε σε ένα καφέ πιο κάτω, και αράξαμε να κάνουμε χάζι το μωρό και να μάθουμε πως τη στρώνουμε...

Ο Γιώργος άσχετος με Αγγλικά και γενικώς εγχειρίδια, έπεσε πάνω μου η μετάφραση.

ΚΑΙ διαβάζω στο εγχειρίδιο (Αγγλικό):mad: της Honda:

"Για την καλή λειτουργεία και μακροβιότητα και μπλα μπλα μπλα....

ΤΑ ΠΡΩΤΑ 500χλμ. ΟΧΙ ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΕΙΣ"

Αυτά!!!

Θα ήθελα να ρωτήσω τους στρητάδες της παρέας για το στρώσιμο της Fireblade, γιατί όπως καταλαβαίνετε το μάνουαλ ήταν ολίγον λακωνικό...

Σήμερα το βραδάκι θα πάμε καμιά βολτίτσα οπότε κάθε πληροφορία θα πιάσει τόπο!!!

:beer: :beer: :wave2: Kαλοριζικο!!!Τωρα που ειδες πως ειναι οι πραγματικες μηχανες μπορεις να δωσεις το ποδηλατακι σου και να παρεις και εσυ μια:a8:

XJR_Billy
27/06/2008, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Kαλοριζικο!!!Τωρα που ειδες πως ειναι οι πραγματικες μηχανες μπορεις να δωσεις το ποδηλατακι σου και να παρεις και εσυ μια:a8:


@#$%%^&:alien: :alien:

:beer: :beer: :smokin:

Alarm
29/06/2008, 11:26
Στρωσημο: Προσπαθεις να χρησιμοποιεισεις οσο περισσοτερο γινεται ολες τις σχεσεις. Οχι δηλαδη μονοτονες διαδρομες του τυπου κανω 500χλμ με 4η σχεση και 100χλμ τελικη.
Ανηφορες , ευθειες κλπ κλπ.
Απο χηλιομετρα , μεχρι τα 1000χλμ ας το παει μαξιμουμ μεχρι 6000 στροφες σε καθε σχεση.
Απο 1000-1500 ας δωσει αλλες 1-2000 στροφες, και μετα τα 1500χλμ απλα ανα 500χλμ το ανοιγει λιγο περισσοτερο και εισαι οκ.

Λογο καλοκαιριου , ας μην περιμενει να κανει την 2η αλλαγη λαδιων στα 12.000 χλμ οπως γραφει το μανουαλ, στα 6000 χλμ θα ειναι ποιο καλα. (Παντα αλλαγη φιλτρο λαδιου και ασε τον μηχανικο να λεει)

banditgr
29/06/2008, 11:51
yparxei kai i sxoli pou leei oti gia ta prota 50xlm i moto prepei na paei tapa!Alitheia,legete oti aytos einai o monos tropos ta daxtilidia na patisoun sosta kai na exoume tin megaliteri apodosi tou moter...alla olla ayta prepei na ginoun sta prota xiliometra,meta einai arga.

snow
29/06/2008, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
yparxei kai i sxoli pou leei oti gia ta prota 50xlm i moto prepei na paei tapa!Alitheia,legete oti aytos einai o monos tropos ta daxtilidia na patisoun sosta kai na exoume tin megaliteri apodosi tou moter...alla olla ayta prepei na ginoun sta prota xiliometra,meta einai arga.



kai pou to ma8es auto????isxiei kati tetio??
giati den akougete poli poli..

xampos
29/06/2008, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από snow
kai pou to ma8es auto????isxiei kati tetio??
giati den akougete poli poli..

υπαρχουν μερικοι που το πιστευουνε

banditgr
29/06/2008, 12:16
einai koino mistiko stous agonizomenous.
Exo xasei to link tora,alla einai kai ena shop stin ameriki pou to exei kanei se ekatontades kinitires pou meta apo xiliades xiliometra anixtikan,elegxtikan kai vrethikan telioi se sxesi me enan stromeno symvatika kai me apodosi arketa kaliteri.Eixe kai photos kai akrivis odigies.an to vro tha to valo.
Den leo oti etsi einai..apla to katagrafo

snow
29/06/2008, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
einai koino mistiko stous agonizomenous.
Exo xasei to link tora,alla einai kai ena shop stin ameriki pou to exei kanei se ekatontades kinitires pou meta apo xiliades xiliometra anixtikan,elegxtikan kai vrethikan telioi se sxesi me enan stromeno symvatika kai me apodosi arketa kaliteri.Eixe kai photos kai akrivis odigies.an to vro tha to valo.
Den leo oti etsi einai..apla to katagrafo

oxi ...kala kaneis kai to les file!
alla to 8ema einai na isxiei!!!!!!!
giati an den isxiei ...8a klapsoume mpieles!!!!:bigcry:

Alarm
29/06/2008, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
yparxei kai i sxoli pou leei oti gia ta prota 50xlm i moto prepei na paei tapa!Alitheia,legete oti aytos einai o monos tropos ta daxtilidia na patisoun sosta kai na exoume tin megaliteri apodosi tou moter...alla olla ayta prepei na ginoun sta prota xiliometra,meta einai arga.

η μεγαλες θερμοκρασιες , και η αποτομη χρηση του κινητηρα οσο η επιφανειες δεν εχουν λυανθει αρκετα δεν ειναι και ο πιο σωστος τροπος...

Σιγουρα με νεες τεχνολογιες τα μεταλα ειναι απο το εργοστασιο ηδη λια αρκετα, αλλα δεν υπαρχει μεγαλης πιεσης των πρωτο καιρο. Και εμενα ο μηχανικος μου , μου ελεγε
Τι στρωσημο και σαχλαμαρες, πατα το, και αμα χαλασει ειναι στην εγκυηση. Μπουρδες, τα προβληματα του στρωσηματος δεν θα τα δεις στις αρχες, αλλα μετα απο καιρο στην αποδοση του κινητηρα

anco
29/06/2008, 13:52
http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

Εδω λεει για το σκισιμο - στρωσιμο....

banditgr
29/06/2008, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από anco
http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

Εδω λεει για το σκισιμο - στρωσιμο....


:beer: ayto elega

Alarm
29/06/2008, 17:44
τοτε αυτοι που φτιαξανε την μηχανη και το γραφουν στα users manual δεν ξερουν τι τους γινεται... απλα θελουν να μας κανουν να αργησουμε να χαρουμε αυτο που εχουμε στα χερια μας. κανοντας την αναμονη βασανιστικη χωρις λογο...

Road67
30/06/2008, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy


Σήμερα το βραδάκι θα πάμε καμιά βολτίτσα οπότε κάθε πληροφορία θα πιάσει τόπο!!!



Ελπιζω οχι δικαβαλο, αστρωτο μηχανακι :nono:

Alarm
30/06/2008, 12:41
1000cc ειναι ρε αδελφε, οχι 50αρι. Δεν εχει προβλημα αν κανεις δικαβαλο με ενα νορμαλ ατομο...
Με αυτη τη λογικη να μην βαζουμε δευτερο ατομο ουτε στα αυτοκινητα...

XJR_Billy
30/06/2008, 12:57
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Κι εγώ πρότεινα στον Γιώργο να κάνει το στρώσιμο της μηχανής "μεικτά". Δηλαδή, όχι το παίρνω, πάω Θεσσσαλονίκη με 6η και στο γυρισμό το τερματίζω...

Θεωρώ ότι η μοτοσυκλέτα όπως είπε και ο alarm πρέπει να στρωθεί σε ρεαλιστικό περιβάλλον, να δουλέψουν όλες οι σχέσεις με νορμάλ ανοίγματα του γκαζιού και σε μεσαίες στροφές.

Και πρέπει να στρωθεί (κατά τη γνώμη μου, διορθώστε με), γιατί κι εγώ δεν πιστεύω ότι το στρώσιμο είναι @α@αριές των εταιρειών που σε κόβουν και καλά για να μάθεις τη μηχανή πριν την ανοίξεις...

Η άγνοιά μου σε τετρακύλινδρους κινητήρες μεγάλων ιπποδυνάμεων και τελευταίας τεχνολογίας με ώθησε να ποστάρω την ερώτηση, γιατί το άτομο είναι συνειδητοποιημένο και όχι τρελλοκάγκουρας που θα την πουλήσει του χρόνου για να πάρει την καινούργια με +5 άλογα.

Δεν πήγαμε δικάβαλλο για τον λόγο ότι δεν με βόλευε η σέλα!!!:lol: :lol:

Αλλά δεν νομίζω ότι μηχανή με 175 άλογα θα ζοριστεί με δεύτερο άτομο!!!:lol: :lol:

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά και ιδιαίτερα τον φίλο alarm για τις επεξηγηματικές πληροφορίες του!!!:beer: :beer:

Road67
30/06/2008, 13:09
Ρε παιδια δεν ειπα οτι το τερας θα ζοριστει δικαβαλο. Αλλο να κατσει ενας οδηγος 150 κιλων κι αλλο οδηγος και συνεπιβατης 75 κιλα ο ενας και 75 ο αλλος. Η συνιστωσα των δυναμεων ασκειται σε αλλο σημειο απ' το προβλεπομενο και μπορει η μηχανη στα πρωτα της χιλιομετρα να μην πατησει σωστα.

XJR_Billy
30/06/2008, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Ρε παιδια δεν ειπα οτι το τερας θα ζοριστει δικαβαλο. Αλλο να κατσει ενας οδηγος 150 κιλων κι αλλο οδηγος και συνεπιβατης 75 κιλα ο ενας και 75 ο αλλος. Η συνιστωσα των δυναμεων ασκειται σε αλλο σημειο απ' το προβλεπομενο και μπορει η μηχανη στα πρωτα της χιλιομετρα να μην πατησει σωστα.

Εδώ συμφωνώ φίλε... αν λογαριάσουμε ότι είμαστε και 90 κιλά ο καθένας...

Και τό ότι έχει καιρό να καβαλήσει τέτοια μηχανή, σε συνδυασμό με το βάρος του συνεπιβάτη, μπορεί, όντως να προξενήσει προβλήματα στη σταθερότητά της...

Tigas
10/07/2008, 20:50
στα πρώτα 1000km δέν θέλει απότομα ανοίγματα του γκαζιού το σωστό στρώσιμο, μετά τα πρώτα λάδια του πίνεις το αίμα με το μπουρί της σόμπας, εάν διαβάσεις manual μοτοσυκλέτας πάνω κάτω τα ίδια λένε.

by the way μου ανταλλάσσουν το GS με ολοκαίνουργιο 1000RR χωρίς να δώσω μία και το είδα μαύρο και κάτι ένιωσα μέσα μου :look: λές . . . :smokin:

sniper
10/07/2008, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
στα πρώτα 1000km δέν θέλει απότομα ανοίγματα του γκαζιού το σωστό στρώσιμο, μετά τα πρώτα λάδια του πίνεις το αίμα με το μπουρί της σόμπας, εάν διαβάσεις manual μοτοσυκλέτας πάνω κάτω τα ίδια λένε.

by the way μου ανταλλάσσουν το GS με ολοκαίνουργιο 1000RR χωρίς να δώσω μία και το είδα μαύρο και κάτι ένιωσα μέσα μου :look: λές . . . :smokin:



Θα αποφασίσω το ΠΟΣΟ μαλάκας είσαι απο αυτή σου την απόφαση..... :wave2:

Tigas
10/07/2008, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Θα αποφασίσω το ΠΟΣΟ μαλάκας είσαι απο αυτή σου την απόφαση..... :wave2:

εάν δέν είχα αυτό το πρόβλημα με το δεξί μου χέρι που θα μου κοστίζει πάνω από 1000ευρώ το χρόνο σε λάστιχα δέν θα το σκεφτόμουνα. . . . . είμαι υπο βαθιά σκέψη:rolleyes:

Fear_No
11/07/2008, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
στα πρώτα 1000km δέν θέλει απότομα ανοίγματα του γκαζιού το σωστό στρώσιμο, μετά τα πρώτα λάδια του πίνεις το αίμα με το μπουρί της σόμπας, εάν διαβάσεις manual μοτοσυκλέτας πάνω κάτω τα ίδια λένε.

by the way μου ανταλλάσσουν το GS με ολοκαίνουργιο 1000RR χωρίς να δώσω μία και το είδα μαύρο και κάτι ένιωσα μέσα μου :look: λές . . . :smokin:
Μην το σκεφτεσαι καθολου,τσιμπα το.Αφου ειναι η μεγαλη σου αγαπη το CBR ρε θηριο.Σαν τον παλιο καλο καιρο!;)

makis206
11/07/2008, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fear_No
Μην το σκεφτεσαι καθολου,τσιμπα το.Αφου ειναι η μεγαλη σου αγαπη το CBR ρε θηριο.Σαν τον παλιο καλο καιρο!;)

Πολλά +++++ συνάδελφε Σταύρο !


Καλά φαντάζομαι πως θα νιώσεις πάνω στη σέλα του μετά από τη μπετονιέρα...:D :smokin:

DimChios
11/07/2008, 11:05
ΣΤΑΥΡΟ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΚΕΝΤΡΕΧΕΙΣ!!!!!

:nono: :nono: :nono:
























Μακη θα σου σπασω τα παϊδια ρε! :evil:



:lol: :lol: :lol: