PDA

View Full Version : Ρυθμιστης πιεσης CBR 600RR



Xigo
27/06/2008, 15:12
Καλησπερα..μπορει καποιος να με ενημερωσει αν γνωριζει ακριβως την δουλεια του ρυθμιστη πιεσης?Και πως γινεται να χαλασει/χρειαζεται αλλαγμα το συγκεκριμενο εξαρτημα?:confused: :confused:

Ειναι μια 'βαλβιδα' πανω στα σωματα του injection και απο οτι εχω καταλαβει κ ψαχτει,μαζι με μηχανικους θελει αλλαγμα..
Το μηχανακι,honda cbr 600rr δεν κραταει καθολου ρελαντι(δηλαδη μολις πατησω συμπλεκτη εσβησε) και πρεπει να κραταω τις στροφεσ στις 2-2.5...οταν ανοιγω πολλες στροφες το μιγμα γ@μ..ται,η εξατμιση κανει σκασιματα και οποιος ειναι απο πισω,τον παιρνουν οι ευωδιες..
Οταν πηγαινω με 4-5χιλ στροφες με σταθερο γκαζυ η μηχανη προφανως κανει αρρυθμιες κ παω μπρος πισω κ δουλευει αριθμα.Και την βενζινη εννοειται πως την καταπινει οποτε δεν κυκλοφοραω την μηχανη..:(
Το θεμα ειναι πως 3 καταστηματα κ ο σαρακακης δεν εχει τετοιο ρυθμιστη πιεσης οπως πιστευω πως τον λενε..απο ενα καταστημα που το βρηκε ο μηχανικος μου για να μας το στειλει οχι σε 22 αλλα σε 7 εργασιμες μερες +30 ευρω,αλλα οπως φαινεται θα τα φαει αυτος.

Δεν μπορω να καταλαβω ειλικρινα πως καταφερα να χαλασω κατι τετοιο..μαπα βενζινες..

reinmeister
27/06/2008, 15:15
πριν απ ολα κανε ελεγχο στα μπεκ σου...

dankannn
27/06/2008, 18:53
Και μετα τα μπεκ δες για το tps της honda.
και μετα για αυτο που λες εσυ.

Tigas
10/07/2008, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xigo
Καλησπερα..μπορει καποιος να με ενημερωσει αν γνωριζει ακριβως την δουλεια του ρυθμιστη πιεσης?Και πως γινεται να χαλασει/χρειαζεται αλλαγμα το συγκεκριμενο εξαρτημα?:confused: :confused:

Ειναι μια 'βαλβιδα' πανω στα σωματα του injection και απο οτι εχω καταλαβει κ ψαχτει,μαζι με μηχανικους θελει αλλαγμα..
Το μηχανακι,honda cbr 600rr δεν κραταει καθολου ρελαντι(δηλαδη μολις πατησω συμπλεκτη εσβησε) και πρεπει να κραταω τις στροφεσ στις 2-2.5...οταν ανοιγω πολλες στροφες το μιγμα γ@μ..ται,η εξατμιση κανει σκασιματα και οποιος ειναι απο πισω,τον παιρνουν οι ευωδιες..
Οταν πηγαινω με 4-5χιλ στροφες με σταθερο γκαζυ η μηχανη προφανως κανει αρρυθμιες κ παω μπρος πισω κ δουλευει αριθμα.Και την βενζινη εννοειται πως την καταπινει οποτε δεν κυκλοφοραω την μηχανη..:(
Το θεμα ειναι πως 3 καταστηματα κ ο σαρακακης δεν εχει τετοιο ρυθμιστη πιεσης οπως πιστευω πως τον λενε..απο ενα καταστημα που το βρηκε ο μηχανικος μου για να μας το στειλει οχι σε 22 αλλα σε 7 εργασιμες μερες +30 ευρω,αλλα οπως φαινεται θα τα φαει αυτος.

Δεν μπορω να καταλαβω ειλικρινα πως καταφερα να χαλασω κατι τετοιο..μαπα βενζινες..

το μαλπάσι δέν χαλάει από μάπα βενζίνες, ο μηχανισμός του μπορεί να μήν δουλεύει σωστά κρατάει σταθερή πίεση στην μπεκιέρα.

ρυθμιστή ο μηχανικός σου δέν μπορεί να σου βρεί aftermarket και να στον ρυθμίσει εκεί που πρέπει ?

υποθέτω ότι είναι μηχανικός ο ρυθμιστής πάντα δέν είναι με τίποτα ηλεκτρικές πα@@#$ επάνω ?

Xigo
11/07/2008, 04:21
ο ρυθμιστης απο οτι εχω καταλαβει/ξερω και εγω...ειναι ενας μεταλλικος σωληνας με χρυσο χρωμα κατω απο το ντεποζιτο ακριβως.Το μηχανακι προχθες δεν ξαναπηρε μπρος..μονο μια φορα και αυτη δεν ανεβασε πανω απο 6000 στροφες με φουλ γκαζι.
Το θεμα ειναι πως δεν ειναι το προβλημα ο ρυθμιστης πιεσης,και αν ειναι δεν ειναι το μονο.Βραχυκυκλωσαν και τα μπουζι(απο οτι μου ειπε ο μηχανικος εγω αυτο δεν το κοιταξα).
Αυριο θα δουμε και σε τι κατασταση ειναι η τρομπα βενζινης...Καθως και αλλη μια φορα τα μπεκ..εχω αρχισει ομως και εκνευριζομαι..:bawl: :evil:

το tps επειδη δεν ξερω ποιο ακριβως ειναι?καποιου ειδους βαλβιδα?ξερω πως εχει να κανει με την ρυθμιση στροφων κινητηρα...:sick: :alien:

NIKOSCBR600F4
11/07/2008, 18:52
ΦΥΛΕ ΜΟΥ ΤΑ ΜΠΕΚ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΣΑΝ ΓΙΑΤΙ Ο ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ Κ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗ ΣΤΑ ΜΠΕΚ Κ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΥΣΗΣ.ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΜΗΝ ΚΑΤΕΒΕΙ Κ ΠΟΙΟ ΚΑΤΩ Η ΒΕΝΖΙΝΗ Κ ΜΕΤΑ ΕΧΕΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ ΕΝΑΝ ΡΥΘΜΙΣΤΗ Κ ΘΑ ΣΑΙ ΟΚ.ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΗΝ ΤΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΓΙΑ Κ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΒΕΝΖΙΝΕΣ.

Xigo
11/07/2008, 22:37
Αλλαξα μπουζι..αλλαξα μια βαλβιδα που εχει χαμηλα κατω που εχει 2 εμβολακια..
και τωρα πρεπει να αλλαξω το ρυθμιστη πιεσης γιατι απο οτι εχουμε καταλαβει με τον μηχανικο τα εχει παιξει(χωρις να ξερω πως χαλαει) κ δεν στελνει τη σωστη ποσοτητα βενζινης.
Ο ρυθμιστης αυτος βρισκεται πανω στη τρομπα βενζινης μεσα σε ενα "προστατευτικο" πλαστικο και δεν πουλιεται ξεχωριστα απο την honda.
Η τρομπα κανει 700 ευρω,και θα ξηλωσω ολοκληρο ντεποζιτο απο ενος φιλου τρακαρισμενο στην κρητη να το βαλω σε μενα.

Και οχι τιποτα αλλο,ειναι προβλημα ηλεκτρικο και ειναι απο τα λιγα απο οτι ξερω που δεν βγαζει στο κοντερ:bigcry: κ ενω εγω παιδευομαι τοσες μερες..Διπλα ενα africa twin ερχεται 12 η ωρα...παει η τρομπα του..περνει τηλεφωνο,180 ευρω γνησια η τρομπα και δεν χρειαστηκε αλλαγμα,σε 2 ωριτσες ετοιμο.. Πουτανα τεχνολογια με τα injection σου:bawl: :bawl: :bawl:

banditgr
11/07/2008, 22:54
to africa den exei injection,i trompa tou einai poli xamilis piesi,stin ousia tha prepei na douleyei kai xoris trompa,mono me tin varitita mia xara

Xigo
11/07/2008, 23:02
αυτο εννοουσα..το africa με καρμπυρατερ φτιαχνεται σε 2 ωρες ενω το δικο μου με τα injection εχει "ιστορια" για να φτιαχτει...
το πουτανα τεχνολογια ηταν ειρωνια για το δικο μου φιλος.:wave2:

banditgr
11/07/2008, 23:03
pantos o rithmistis piesis,einai kati pou xalaei...exo 3anakousei arketes fores.Afou exeis tin akria ma vreis pali kala

Xigo
11/07/2008, 23:13
χαλαει,το καταλαβα..αλλα το θεμα ειναι πως.
γιατι ρυθμιζει την πιεση της βενζινης αναλογως με το γκαζι που δινεις εσυ και απο οσο εχω καταλαβει ειναι ηλεκτρικο το συγκεκριμενο πραγματακι.
Τελοσπαντων,να παει να γ@μ..θει για ρυθμιστης στα 25.000χλμ αλλαγμα..

NIKOSCBR600F4
12/07/2008, 19:50
O ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΒΕΝΖΙΝΑΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΨΕΚΑΣΤΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΜΠΕΚΙΕΡΑ Κ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ Κ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΤΡΟΜΠΑ ΒΕΝΖΙΝΑΣ.ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΩ ΤΟ ΜΑΣΤΟΡΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ?Ο ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ ΥΠΟΠΙΕΣΗ Κ ΟΧΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ.ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΜΕΜΒΡΑΝΗ.ΑΝ ΧΑΛΑΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ.

Xigo
14/07/2008, 09:04
ναι συνηθως εκει τον εχει εξω απο το ντεποζιτο διπλα στα μπεκ..κ αλλαξαμε κ μια βαλβιδα εκει,αλλα απο οτι εχω διαπιστωσει και εγω τωρα τον εχουν πανω στη τρομπα ενσωματωμενο..τον ρυθμιστη πιεσης..:sick: