PDA

View Full Version : Πρόβλημα στο γκάζι.



jimgeo
27/06/2008, 15:28
Καλησπερα σε ολους.Διαβαζω συχνα πυκνα το φορουμ και εχω μαθει αρκετα πραγματα για το v-strom.Ηρθε η ωρα να γραψω και εγω το προβλημα της μηχανης μου.Να λοιπον τι εγινε:

Χθες βαζοντας μπρος τη μηχανη vstrom 650 abs αρχιζε να πεφτει το ρελαντι κατω απο τις χιλιες στροφες.Δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια του εδωσα λιγο γκαζι,συνηλθε και εφυγα.Φτανοντας στο σπιτι και αφηνοντας το στο ρελαντι μεχρι να βγαλω το κρανος παλι τα ιδια.Του ριχνω παλι δυο τρεις ξερογκαζιες,βγαζει τρελο καυσαεριο και μυριζε βενζινη.Το σβηνω αμεσως και μετα απο 5 λεπτα προσπαθω να το ξαναβαλω ,μιζαρε αλλα τιποτα.Παιρνω αμεσωςτο μηχανικο μου και μου λεει οτι το εχει ξαναδει σε 5-6 μηχανες και κατα 99% ειναι προβλημα με το ηλεκτρονικο γκαζι.Μου ειπε να δοκιμασω να το βαλω μπρος ανοιγωντας το γκαζι μαζι με τη μιζα και μετα απο 2-3 προσπαθειες πηρε ξανα. Ευτυχως ειναι στην εγγυηση και τη Δευτερα θα φτιαχτει.Πιστευω να μην ειναι κατι σοβαρο που θα επηρεασει την λειτουργεια της μηχανης στη συνεχεια.Η μηχανη ειναι αντιπροσωπειας, εχει 15.000 χλμ και ολα τα service εχουν γινει σε εξουσιοδοτημενο συνεργιο.Θα σας πω τα νεοτερα τη Δευτερα.

Το v strom 650 abs δεν εχει ρυθμιση ρελαντι οπως τα πιο παλια μοντελα.Κανω αυτη τη διευκρινιση για να μη ρωτησει κανεις αν το πειραξα η οτι αλλο.Η λειτουργια του γκαζιου ελεγχεται ηλεκτρονικα.

Καλως σας βρηκα λοιπον και μακρυα απο προβληματα και συνεργεια.

Καλο σαβατοκυριακο σε ολους .

siokatas
28/06/2008, 10:13
...μολις βγαλεις ακρη για πες και κατα δω.ενας φιλος ειχε προβλημα με το μπουζι του...

MUSTILI
28/06/2008, 15:16
ΕΕΕΕΕΕΕΕΕ! Μαλλον ξερω. Ειναι το TPS το οποιο ρυθμιζει το γκαζι στο στρομ. Αν εισαι εγγυηση ολα οκ αλλοιως δεν ξερω ποσο κανει. Θα το αλλαξω στις αρχες τις εβδομαδας, ειχα τα ιδια συμπτωματα αλλα δεν με αφησε το μηχανακι. (Νομιζω οτι ειναι ευκολη διαδικασια η αλλαγη του)

Αν οι πιο μαστορες ξερουν κατι αλλο ας γραψουν:wave2:

jimgeo
28/06/2008, 17:43
Ειναι ετσι οπως το λες.TPS μου ειπε ο μαστορας τηλεφωνικα και το κοστος ειναι περιπου 100 ευρω συν την εργασια.Ευτυχως ειμαι σε εγγυηση για 2 μηνες ακομη. Αυριο το πρωι το παω για να γινει καλα.:)


Καλο σαβατοκυριακο σε ολους.:beer: :beer:

Bavarian
28/06/2008, 22:31
Τα συμπτώματα που περιγράφεις μυρίζουν TPS φίλε...και αυτό στην εγγύηση είναι :winka:

jimgeo
30/06/2008, 11:34
Τελικα ηταν το TPS.Αλλαχθηκε σημερα το πρωι.Για προοληπτικους λογους αλλαχθηκαν και τα 4 μπουζι γιατι απο τον ελεγχο που εγινε ηταν καταμαυρα.
Ολα καλα λοιπον ελπιζω να μην εχει συνεχεια.
Πληροφοριακα το κοστος του ειναι περιπου 80€+εργασια +24 € τα 4 μπουζι αν χρειαστουν αλλαγη.
Εγω ειμαι ακομη σε εγγυηση και για αυτο πληρωσα μονο τα μπουζι.

Καλημερα σε ολους.:beer: :beer:

Road67
30/06/2008, 12:16
Aφου τωρα ειναι καλα...καλες και ασφαλεις βολτες :) :)

Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος, αλλα νομιζω οτι κι εκτος εγγυησης ειδικα για το ΤΡS μπορεις να διεκδικησεις να το καλυψουν.

jimgeo
30/06/2008, 12:28
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
[B]Aφου τωρα ειναι καλα...καλες και ασφαλεις βολτες :) :)


Ευχαριστω επισης καλες βολτες και σε σενα:beer: :beer: