PDA

View Full Version : Kawasaki Samurai 750



Σελίδες : 1 [2]

epp1640
03/05/2010, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από simple76
παντος εμενα εχει τιν 500 ο πατερας μου ακομα και καθετε αν θελετε αναρτω και φοτο.το λεω γιατι καποιος ειπε οτι στην ελλαδα δεν ηρθε η 500 ποτε

μάλλον εννοεί ότι δεν ήρθε επίσημα.. άκα παραεισαγωγή..

simple76
04/05/2010, 01:15
Ισως αλλα δεν νομηζω .καλημερα

Zpower
17/05/2010, 06:58
ο καθεις την παπαρια του .......μετα απο 50 χρονια τα ιδια θα λενε για τα σημερινα ....μπαι δε γουευ οποιος ειχε ακουσει τοτενες ανεβα μεταμεσονυχτιο στην αδεια συγγρου 500αρι τζιτζικοφορο ,με εκεινη την γλυκια λαδιλα να πλαναται , δεμενη απο το αρωμα των κηπων ,ειχε ζησει κατι το μοναδικο ....Ναι ξεραμε απο τον ηχο ποιος ανεβαινε ,τοτε στην παρεα του Ρουαγιαλ αρακτοι μεχρι τα ξημερωματα , το καθε ρημαδι ειχε χαρακτηρα .δεν ηταν ραπτομηχανη σαν τα σημερινα ,το ιδιο και αυτοι που καβαλαγανε τοτενες ......μετα ηρθαν τα σουμπουξου 6 σε 1 ελευθερο ...μεγαλειο

Sid.Stavros
16/06/2019, 21:40
γεια και χαρα σας συνφορουμιτες
αν και γραμμενος εδω και καποιο καιρο παντα παρακολουθω το φορουμ σαν επισκεπτης χωρις συνδεση

Ομοιως. Αποφασισα σημερα να μπω γιατι επεσα πανω στο κειμενο σου σε αναζητηση για παλια διχρονα. Ημουν ιδιοκτητης supersport 400 και διχρονα 250 (με μικροβελτιωσεις γιατι τοτε δεν ειχαμε ιντερνετ και πολλα ηταν στο βλεπω-ρωταω-ακουω) συν οτι ανεβαινα για βολτες και σε κανενος αλλου φιλου το 400 ή 750 και επειδη πλεον αυτα εχουν εκλειψει δεν μπορω να ''σταθω'' σε μια κουβεντα γιατι οι εποχες με εχουν ξεπερασει τεχνολογικα στον τομεα αυτο και τι να μπω να πω εδω για το παπακι μου;


εκπλησομαι με την αγνοια που διακατεχει πολλους δικυκλιστες ... αγνοια επικινδυνη ... φιλε μου θελεις να εισαι χαμενος μεσα στην αγνοια σου ? με γεια σου με χαρα σου ... δεν εχεις ομως το δικαιωμα να επιμενεις σε κατι που δεν το κατεχεις ουτε να διαιωνιζεις ανεπιβεβαιωτους μυθους
[δεν αναφερομαι σε καποιον χρηστη συγκεκριμενα]

Εκατομμυρια ανθρωποι πιστευουν σε διαφορα θρησκευτικα ζητηματα και επειδη λεει ''ειπεν ο κυριος" σε εναν σε μια χωρα ερημο σημαινει πως ναι ετσι ειναι στην Ελλαδα μας,ή οτι ο μαχαρισι λεει ανεβοκατεβαινε στον ουρανο οποτε ηθελε να μιλησει με τον θεο ή οτι το τορρα ειναι λεει τοσο ιερο και ωστε οταν ο θεος το διαβαζει (διοτι ως γνωστον ο θεος διαβαζει μονο εβραϊκα) σηκωνεται ορθιος (!) απο σεβασμο,οι αλλοι πιστευουν πως αν και μαυριδεροι αμα πανε στον παραδεισο θα εχουν 72 Λευκες γυναικες ετοιμες κλπ.
Ποσοι και ποσοι πιστεψαν πως 2 μοναχικοι τυποι σκοτωσαν τους αδερφους Κεννεντυ,πως ο Σανταμ οντως ειχε οπλα μαζικης καταστροφης,πως 3 καμηλιερηδες εμαθαν να πετουν μικρα μονοκινητηρια και τελικα κατεληξαν να πιλοταρουν μεγαθηρια και με εκπληκτικους ελιγμους μαλιστα τα εριξαν σε 3 αμερικανικα κτιρια,πως το WTC το οποιο ειχε κατασκευασθει για να αντεχει τρομοκρατικη ενεργεια τελικα κατερρεσυ σε σαν τραπουλοχαρτο ''απο την θερμοκρασια των διδυμων πυργων απεναντι" και γενικα η λιστα ειναι μεγαλη.
Να σου θυμισω το δικο μας νερο του Καματερου,την Φραπελια,το οτι η coca-cola κανει καλο οταν εχεις διαρροια,το κρυο σκοτωνει τα κουνουπια,αμα πεσεις σε ποταμι-θαλασσα η ζωνη θα σε πνιξει τελικα κ.ο.κ ενω φτανουμε στις καθημερινες ειδησεις ''μουφα'' που βλεπεις παντου στο διαδικτυο εξ'ου και λεξεις Fake news-Hoax.


samurai 750 με 7 σταυρους απο εδω samurai 750 που το κραταει η μανα του νεκρου απο εκει για να μην πουληθει και σκοτωθει αλλος
τι μπαρουφες ειναι αυτες μωρε ... εχετε παρει χαμπαρι οτι γραφετε στο μεγαλυτερο φορουμ μοτοσυκλετας στην ελλαδα ? εχετε παρει χαμπαρι ποσος κοσμος διαβαζει αυτα που γραφονται εδω μεσα ? εχετε αναρωτηθει ποσα παιδακια νεεοι δικυκλιστες εχουν βαρεθει τις παπατζοιστοριες τις γειτονιας και ψαχνουν εδω μεσα μια σοβαρη απαντηση ?

Επειδη ειμαι παιδι γεννημενο-μεγαλωμενο στην επαρχια το οποιο ηρθε μετα για σχολη στην Αθηνα και σκοπιμως εμεινε θα σου πω τι ισχυε τοτε στα χωρια.
Να ξεκινησω πχ με το ''αστα σκοτωθηκα στην δουλεια σημερα" ή το ''τι καθομαι και σκοτωνομαι μια ωρα εδω περα" το οποιο θα εχεις πει κι εσυ ασε δε το ''θα σε σκοτωσω'' που θα σου ειχε πει η μανα σου μικρος σαν εκανες καμια ζημια αρα ΔΕΝ το εννοουμε επακριβως σαν εννοια σε ολες τις περιπτωσεις ετσι;
Στα χωρια οταν πεφτει καποιος και χτυπαει αλλα σοβαρα λενε οι γιαγιαδες και οι θειαδες πως ''σκοτωθηκε", η επομενη ερωτηση οσο κι αν σου φαινεται αστεια ειναι ''στον τοπο;'' ή ''τερμα παει;" (εννοουν τον κανονικο θανατο) και ο διαλογος συνεχιζεται ''ναι σεκος'' οταν πλεον πεθανε ή ''οχι αλλα τον πανε μεσα'' (που σημαινει τραυματιστηκε σοβαρα και δεν τον κρατησαν στο εκει Κεντρο Υγειας αλλα τον πανε μεσα στην Αθηνα).
Σχεδον ολοι μας οταν ακουν για καποιον ''τον πηγαν μεσα'' καταλαβαινουμε φυλακη ετσι; Ελα ομως που στην επαρχια δεν εννοουν παντα αυτο.

Μην μου πεις πως δεν εχεις ακουσει την κατωθι ιστορια εποχης '80: επεσε ενας με την μηχανη,σηκωθηκε και μετα πηγε στο περιπτερο για να παρει τσιγαρα (διοτι ως γνωστον αμεσως μετα την χυμα-τουμπα μας πιανει η αναγκη για νικοτινη) και ενω του ελεγαν οι περιξ ''μην βγαζεις το κρανος'' (διοτι ως γνωστον οι περιξ ηξεραν αλλα ο αναβατης οχι) αυτος το εβγαλε (μιλαμε για κρανη της εποχης σκετα καρυδοτσουφλα) και φανηκε πως ειχε ανοιξει στα δυο το κεφαλι του (διοτι ως γνωστον το κρανος ειναι τοσο σφιχτο επανω στο κεφαλι του αναβατη ετσι ωστε ακομη και αν αυτο ραγισει το κρανος το κραταει ενωμενο) και τελικα πεθανε απο αυτο.
Αυτην την ιστορια την ακουω απο νεος και μαλιστα πριν 6 χρονια περιπου ενας απο την Μυτιληνη (διοτι ως γνωστον εκει εγινε το περιστατικο) μου ελεγε πως το ηξερε το παιδι (που τελικα του ανοιξε στα δυο το κεφαλι σαν καρπουζι οταν εβγαλε το κρανος) και υποστηριζε σθεναρα το αληθινον της ιστοριας.

(τελος Α μερους)

Sid.Stavros
16/06/2019, 21:41
λοιπον
για να τα βαλουμε σε μια σειρα
δεν υπαρχουν σταυροι....μαλλον για να το θεσω πιο σωστα η ιστορια δεν βασιζεται σε πραγματικα περιστατικα .... βρεθηκε ενας @@ και εβγαλε ενα μυθο η ζωγραφισε στο τεποζιτο του σταυρους και πουλαγε μουρη και το καναμε πραγματικοτητα ? και μετα απο 2 δεκαετιες δεν εχουμε μαθει ακομα που ειναι και ποιος το ειχε αυτο με τους σταυρους ? αμα εχετε τοσο μεγαλες παρωπιδες και δεν βλεπετε δεξια και αριστερα με γεια σας και χαρα σας ..... εγω δεν το χαυτω

Εδω στην Αθηνα ακουγα απο παλιους μηχανοβιους πως ο Α περασε στην Συγγρου 4 κοκκινα στην σειρα και τελικα δεν επαθε τιποτα ''γιατι ειχε αγιο'',ο Β χωρις κρανος εσκασε μετωπικα κατω στον Πειραια πανω σε λεωφορειο και εκανε ολοκληρη γουβα στο πλαϊ στην λαμαρινα αλλα δεν επαθε η κεφαλα του τιποτα επειδη ηταν λεει ''σκληρος αντρας'',ο Γ ετρεχε με 100+ και μια γυναικα με αμαξι βγηκε μπροστα του και μετα το στουκο αυτος περασε μεσα απο 2 τζαμια και αφου προσγειωθηκε παραπερα σηκωθηκε ανετος και γυρισε πισω να της ζητησει τα ρεστα,ο Δ επεσε με 200χλμ στην εθνικη οδο αλλα σωθηκε αποκλειστικα και μονον στην αγωνιστικη φορμα που ειχε λεει αγορασει τις με γνωριμιες στην Yamaha,ο Ε πως τον πηρε λεει ο υπνος και οδηγουσε επι ωρα την μηχανη του η Παναγια και δεν επεσε εξω σε κανενα χαντακι και παει λεγοντας.
Ειχε και κατι τυπους με μωβ μαντιλια στον αριστερο καθρεφτη,οταν τους ρωτουσαμε γιατι εχει το χρωμα του πενθους ελεγαν ''γιατι παω με 200 και γραφω την ζωη στα @ρ****@ μου" αλλα στην πρωτη γερη τουμπα πουλαγαν την μηχανη και επαιρναν αυτοκινητο παλι με λεφτα του μπαμπα και κομμενες οι βαρυσημαντες δηλωσεις. Α,τωρα που το θυμηθηκα δεκαετια του '80 ηταν ''μαγκια'' να κανεις μαυρες τελειες ντε και καλα ενεση (ετσι για δοκιμη) ή πως ειχες κανει φυλακη ενω μετα το 1991 βγηκε στην αμερικη στην φορα πως πηγαιναν στρατιωτες ιδιως των ΕΔ και ζητουσαν απο πλαστιους χειρουργους να τους κανουν ουλες ή σημαδια ντε και καλα διαμπερη τραυματα για αν λεμε πως τα απεκτησαν στην μαχη σωμα με σωμα με αντιπαλους.

Εχεις δει Octavia 5; Φυσικα και ναι εχει γεμισει ο τοπος και απο πασης φυσης εκδοσεις,το γραφει ξεκαθαρα πισω αλλα και το διαβαζεις σε τιτλους-forum κλπ ελα ομως που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Octavia 5 στην εταιρια Skoda!
ΔΕΝ βγαινει τετοιο μοντελο,αμα το πεις πχ σε κανεναν τσεχο-γερμανο θα βαλει τα γελια,ειναι απλα ενα κολπο του εδω αντιπροσωπου και το εχουν χαψει σχεδον ολοι. Δυστυχως καπως ετσι ξεκινησε και η ιστορια με το Samurai το οποιο ακομη και σημερα πολλοι αναφερουν. Καποτε το ειδα μεσα σε συνεργειο ενος γνωστου μηχανικου Suzuki,του λεω ντε και καλα τι ειναι και μου λεει Kawasaki 750 διχρονο,του λεω το Samurai και ειπε ''Ναι" προσθετοντας ''σκετος Χαρος".
Τον ρωτησα γιατι και μου ειπε πως οποιος το ειχε πολυ καιρο ηταν ζητημα χρονου να πεσει ή να τρακαρει γιατι ειχε πολυ γκαζι και καθολου φρενα,αυτος το ειχε ετσι ''για την τιμη των οπλων'' και το εβγαζε μια στο τοσο μια απλη βολτιτσα.Μου εδειξε και στην γωνια ενα μπουφαν οπου στην πλατη ειχε μαυρα στιγματα,μου ειπε πως αυτο το μπουφαν το φοραει μονο με αυτην την μηχανη επειδη απο το ντουμανι της λαδιλας του εκανε το καθε μπουφαν χαλια.
Οσον αφορα τους 7 σταυρους,δεν ξερω αν ηταν 7 ή 1 αλλα σε πληροφορω στην επαρχια οταν επεφτε καποιος και σκοτωνοταν ή τραυματιζοταν σοβαρα οι γονεις του ή τα αδερφια του αμεσως πουλαγαν την μηχανη του,την αγοραζε καποιος αλλος συνηθως απο αλλη περιοχη ή νομο και το εκανε ισα για το γκαζι,δεν τον ενοιαζε το προϊστορικο αν και καθενας θα καταλαβαινε πως ηταν ασχημο. Ομοιως μου ειχε πει ο ξαδερφος μου πως οταν καποιος επεφτε πχ απλα πλαναριζε και χτυπαγε στις μπαρες και επειδη δεν ειχε κρανος σκοτωνοταν η μηχανη δεν ειχε δα και τιποτα ζημιες,ετσι την αγοραζε αλλος ισα για το γκαζι και την κοντρα,δεν θα την ειχε για κυριακατικη εκδρομη. Μην αποκλειεις λοιπον καποιο μηχανακι αν ειχε 1-2 νεκρους σαν αναβατες και ο 3ος να το ειχε ισα για καποιο στοιχημα σε μια ευθεια. Αρκετα χρονια αργοτερα ειχα διαβασει κι εγω την ιστορια με τον Γ.Πολιτη στο περιοδικο MOTO και αμεσως θυμηθηκα τι μου ειχε πει ο ξαδερφος μου.
Θα ξερεις κι εσυ πως ολα τα sport μεταχειρισμενα απο Ιαπωνια ειναι απο αγωνες και εχουν φαει τουλαχιτον μια τουμπα,τα φερνουν εδω τα μονταρουν συχνα και απο διαφορετικες μηχανς,τα βαφουν και τα πουλανε με 2000 χλμ στο κοντερ.Μπορεις εσυ με βεβαιοτητα να πεις πως δεν εχει σκοτωθει καποιος με αυτο;


(τελος Β μερους)

Sid.Stavros
16/06/2019, 21:43
ποιος ειχε μοτοσυκλετιστικη παιδεια
ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΤΑΝ ΜΕ ΑΓΟΝΕΣ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑΝ ΤΟ ΚΑΤΙ ΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ
και καποιες σπανιες περιπτωσεις-εξαιρεσεις κοντρακηδων που το ελεγε η ψυχη τους να πηγαινουν τις μηχανες τους στα ορια αλλα ηξεραν τι εχουν αναμεσα στα ποδια τους και το σεβοντουσαν

Ο ξαδερφος μου που προειπα ηταν κοντρακιας επι σειρα ετων,μου ειχε δειξει φωτογραφια το μηχανακι του ενα CB 750 ''φτιαγμενο'' με τα δεδομενα της εποχης,μολις το ειδα ειπα τι ειναι αυτο; σκετο ''σωβρακο'' που ελεγαν,ελειπαν πολλα εξαρτηματα απο πανω του,ηταν πειραγμενο απο θεμα ιπποδυναμης,ελαφρωμενο και φυσικα μονο για ευθεια,σκετος Χαρος δηλαδη. Οπως καταλαβες το ειχε αποκλειστικα και μονο για νυχτερινες κοντρες και απο θεμα ''παθητικη ασφαλεια'' μηδεν!
Οσον αφορα για το ''ποιόν'' μερικων απο αυτων που ηταν σε εκεινα τα μερη μου ανεφερε μερικα ονοματα που μερικοι ετρεχαν και σε αγωνες και αργοτερα εγιναν αντιπροσωποι μοτοσυκλετων-καταστηματαρχες-υπευθυνοι αγωνιστικων ομαδων κλπ οι οποιοι τοτε επιαζαν πιστολιες-μαχαιριες οχι μονο για παρανομα στοιχηματα αλλα και διακινηση (οχι βενζινης φυσικα). Μιλαμε για υποκοσμο με πνευματικο επιπεδο λιγο πανω απο το μηδεν,ειχαν νομιζεις παιδεια αυτοι;
Προσεξε το ''μερικα'' που εγραψα,δεν ειπα ''ολοι'' διοτι ειχε και ατομα που ηταν παθιασμενοι με την καλη εννοια με το αντικειμενο ή αλλοι απλα το ειχαν σαν χομπυ.
Απο την παρεα 7 ατομων που ηταν με μηχανες οι 4 σκοτωθηκαν,ο 5ος εμεινε αναπηρος,ο 6ος ειχε ενα κουσουρι στο περπατημα και ο 7ος ηταν ο ξαδερφος μου που ολα αυτα τα χρονια την γλυτωσε με διαφορες εκδορες και ενα σπασιμο χεριου μονο. Οταν μετα απο χρονια του ειπα πως ''τελος οι μηχανες για μενα'' με κοιταξε καταματα και ειπε ''αφου δεν επαθες τιποτα σοβαρο κανε τον Σταυρο σου και μην μιλας καθολου".


εγω δλδ γιατι δεν σκοτωθηκα που τελικιασα το Η2 ? γιατι απλουστατα την σεβαστηκα
και γιατι σεβαστηκα τις οδηγιες του ιδιοκτητη πως να την τελικιασω και γιατι το καναμε σε ελεγχομενο περιβαλλον


Εχει πουθενα γραμμενο σε εγχειριδιο χρησης ''πως να επιτυχετε την τελικη ταχυτητα της μοτοσυκλετας σας με ασφαλη τροπο" ;
Το τι δεν σκοτωθηκες δεν σημαινει τιποτα παραπανω πως δεν σκοτωθηκες εκεινη την ημερα,δυστυχως ανθρωποι εχουν πεθανει με πεσιμο 5χλμ την ωρα (νεαρος χωρις κρανος που επεσε σε κρασπεδο με το κεφαλι) ή απο πεσιμο απο το 2ο σκαλι της σκαλας στο χωραφι και εσκασαν με το κεφαλι πισω,οδηγοι αγωνων αυτοκινητων σε αγωνες Indy απο χτυπημα του καπο ενω θυματα εχουν υπαρξει ακομη και στην F1 με μονοθεσια που εχουν πολυ μεγαλυτερη παθητικη ασφαλεια απο οτι μια μηχανη.
Αν δεις πχ σε φωτογραφιες του Β' παγκ ή και εποχης Βιετναμ αλλος τραβαγε ασπρες γραμμες για οσα τανκ ειχε χτυπησει,αλλος αστερια για το ποσα αεροπλανα ειχε καταριψει,αλλος χαρακιες στον ξυστο για το ποσους ειχε σκοτωσει κλπ, ενω αλλοι παντρευονται γυναικες αν και ηξεραν πχ πως οι 2 πρωην συζυγοι τους εχουν πεθανει ή πανε και ζουν με γυναικες με ιστορικο ποινικο μητρωο σαν ''μαυρες χηρες'' και για να ξαναγυρισουμε στην εν λογω μηχανη-Χαρος μπορει να ειχαν πεσει 1-2 και ειτε να σκοτωθηκαν επι τοπου ή αργοτερα απο επιπλοκες,βρεθηκε ενας κοπανος και για εφε προσθεσε μερικους Σταυρους παραπανω να φαινεται πως καβαλαει ενα μηχανακι-φονια το οποιο ομως εχει τιθασευσει σαν και κατι τυπους στο Far-West που ειχαν το περιστροφο του ταδε που ειχε σκοτωσει 5 και τον εφγε με ατιμο τροπο ενας χαρτοπαικτης.
Το εν λογω Kawasaki οπως και τα Yamaha RD ειχαν πολυ κακη φημη,ε καποιος το παρακανε και ειχε κανει το τεποζιτο να φαινεται σαν αμερικανος υπαξιωματικος με 7-8 λωριδες στο μανικι του.


ΥΓ: ζητω ας το πουμε συγνωμμη για το ''ξεθαψιμο'' της ενοτητας,δεν το εκανα για προσωπιους λογους με τον συμφορουμιτη και οπως ειπα επειδη πλεον δεν εχω μηχανη (αυτες που ειχα ηταν παλαιοτερης εποχης) πλεον αρκουμε στο να σας διαβαζω και να θυμαμαι τα παλια με νοσταλγια.

(τελος Γ μερους)

Δεν με αφηνε το συστημα να μπουν ολα σε ενα κειμενο,ευχομαι καλα και ασφαλη χιλιομετρα σε ολους με υγεια!

nassosxlvbros
17/06/2019, 10:24
Μιας και ξεθάφτηκε το ποστ-κάποιος μου πήρε τα πρωτεία- :D έχω να πω συτό: Μην διαιωνίζετε φούμαρα...έπεσε ένας=το μηχανάκι του σκοτώστρα...μαλακίες..20χρονος τότε γείτονας είχε το Kawa 500 το δίχρονο,και από το 1982 που το πήρε -57 σήμερα,υπάρχει ακόμα στην κατοχή του..Όλη τη γειτονιά είχε κάνει βόλτα τότε,και όχι ήρεμη... ;)
Απλά το σεβόταν και δεν ήταν όλη μέρα με το σκριπ στο στοπ...Αν είσαι ανεγκέφαλος ακόμα και με ποδήλατο σκοτώνεσαι...

DRAKONET
17/06/2019, 12:58
Ποτε δεν φταινε τα 100+ αλογα κατω απο την σελα.....
αλλα ο γαιδαρος που τα οδηγαει...ετσι λεγαμε τοτες....ετσι λεω και τωρα
και ετσι θα ειναι παντα !

GiorgosLa
17/06/2019, 13:01
Μια ακόμα χειρότερη εκδοχή. Το 500 με μοτέρ 750. Αν θυμάμαι καλά, δεν χρειάστηκε κάποια μετατροπή. Ήταν σχεδόν ίδια. Ένα διάστημα που ο ιδιοκτήτης είχε σπασμένο πόδι, το οδηγούσαμε 3 - 4 άτομα. Ζούμε όλοι πάντως. :)


407489

buckley
17/06/2019, 14:58
Μια ακόμα χειρότερη εκδοχή. Το 500 με μοτέρ 750. Αν θυμάμαι καλά, δεν χρειάστηκε κάποια μετατροπή. Ήταν σχεδόν ίδια. Ένα διάστημα που ο ιδιοκτήτης είχε σπασμένο πόδι, το οδηγούσαμε 3 - 4 άτομα. Ζούμε όλοι πάντως. :)


407489

Κοιτάτε αμφίεση η κωλόγρια :bawl:































































































υποκλίνομαι ρε κερατά είσαι μορφή τελικά...:eek:

DRAKONET
17/06/2019, 18:10
το 750 οπως φαινεται και στις φωτο...εχει αριστερα το δισκοφρενο....και στο δεξι καλαμι
στην μποτα του καλαμιου υπηρχαν οι τρυπες εαν καποιος ηθελε να περασει και
δευτερη δισκοπλακα.....
επισης μερικοι ''καγκουρες΄΄ της εποχης...προκειμενου να αφαιρεσουν ''βαρος'' καταργουσαν την τρομπα του λαδιου
και καναν μιξη μεσα στην βενζινη.

buckley
17/06/2019, 19:49
Για τους καινούριους φίλους.
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128577&p=2191998&viewfull=1#post2191998

bulmont
17/06/2019, 21:49
Κοιτάτε αμφίεση η κωλόγρια.......


Λαρισαίος είναι είπαμεεεεεεεε...............................

GiorgosLa
17/06/2019, 22:10
Κοιτάτε αμφίεση η κωλόγρια :bawl:



υποκλίνομαι ρε κερατά είσαι μορφή τελικά...:eek:


Γελάς ε? Μη ξεχνάς ότι στη φώτο είμαι περίπου 16 με 17 Δηλαδή... 3 με 4 χρόνια πίσω και είναι Σάββατο απόγεμα. Τι περίμενες να φοράω?


Ψάχνω εδώ και ώρα μια φωτογραφία σου ρε μπαγάσα, άξια για σχόλια, που θυμάμαι ότι είδα, αλλά δεν μπορώ να την βρω.

(Δίνουμε και δικαιώματα στον μπλιτς να γελάει.) :p

GiorgosLa
17/06/2019, 22:33
Λαρισαίος είναι είπαμεεεεεεεε...............................

Μμμμ... Μίλησε και ο αλήτης μηχανόβιος με μαλλιά, από την άγια πόλη.

buckley
18/06/2019, 08:44
Γελάς ε? Μη ξεχνάς ότι στη φώτο είμαι περίπου 16 με 17 Δηλαδή... 3 με 4 χρόνια πίσω και είναι Σάββατο απόγεμα. Τι περίμενες να φοράω?


Ψάχνω εδώ και ώρα μια φωτογραφία σου ρε μπαγάσα, άξια για σχόλια, που θυμάμαι ότι είδα, αλλά δεν μπορώ να την βρω.

(Δίνουμε και δικαιώματα στον μπλιτς να γελάει.) :p

Η φωτό είναι τραβηγμένη γύρω στο 77-78 :smokin:

Sid.Stavros
21/06/2019, 11:21
επισης μερικοι ''καγκουρες΄΄ της εποχης...προκειμενου να αφαιρεσουν ''βαρος'' καταργουσαν την τρομπα του λαδιου
και καναν μιξη μεσα στην βενζινη.

Αυτο γινοταν σε ενα τεποζιτο την φορα και επρεπε να ξερεις την αναλογια αλλιως θα σου κολλαγε. Απο οτι ξερω το εκαναν ισα για την κοντρα και οχι για καθημερινη μετακινηση μιας και αμα εμενες στην μεση του δρομου απο βενζινη μετα αμα δεν εχεις λαδι μαζι απλα την ειχες πατησει. Ομοιως και με τις μπαλιτσες ναφθαλινης που εριχναν μερικοι,ηταν ισα για την κοντρα.
Παλια τα βενζιναδικα ειχαν και τρομπα λαδιου διπλα στην αντλια και σου εκαναν το μειγμα γιατι τοτε κυκλοφορουσαν και κατι Wartburg 353 αυτοκινητα συν φυσικα τα αλυσοπριονα της εποχης.

buckley
21/06/2019, 11:50
Αυτο γινοταν σε ενα τεποζιτο την φορα και επρεπε να ξερεις την αναλογια αλλιως θα σου κολλαγε. Απο οτι ξερω το εκαναν ισα για την κοντρα και οχι για καθημερινη μετακινηση μιας και αμα εμενες στην μεση του δρομου απο βενζινη μετα αμα δεν εχεις λαδι μαζι απλα την ειχες πατησει. Ομοιως και με τις μπαλιτσες ναφθαλινης που εριχναν μερικοι,ηταν ισα για την κοντρα.
Παλια τα βενζιναδικα ειχαν και τρομπα λαδιου διπλα στην αντλια και σου εκαναν το μειγμα γιατι τοτε κυκλοφορουσαν και κατι Wartburg 353 αυτοκινητα συν φυσικα τα αλυσοπριονα της εποχης.

Γιατί δεν λες ότι δεν εμπιστευόντουσαν την τρόμπα ρε κυρ Σταύρο αφού τα πρόλαβες...

thunder ace
21/06/2019, 12:05
Αυτο γινοταν σε ενα τεποζιτο την φορα και επρεπε να ξερεις την αναλογια αλλιως θα σου κολλαγε. Απο οτι ξερω το εκαναν ισα για την κοντρα και οχι για καθημερινη μετακινηση μιας και αμα εμενες στην μεση του δρομου απο βενζινη μετα αμα δεν εχεις λαδι μαζι απλα την ειχες πατησει. Ομοιως και με τις μπαλιτσες ναφθαλινης που εριχναν μερικοι,ηταν ισα για την κοντρα.
Παλια τα βενζιναδικα ειχαν και τρομπα λαδιου διπλα στην αντλια και σου εκαναν το μειγμα γιατι τοτε κυκλοφορουσαν και κατι Wartburg 353 αυτοκινητα συν φυσικα τα αλυσοπριονα της εποχης.
Αν εννοεις το "τρομπακι" το γνωριζω πολυ καλα γιατι δουλεψα βενζινας .
Ξερει κανενας τι λαδι βαζαμε μεσα στο τρομπακι ;

sapila racing
21/06/2019, 12:13
Αν εννοεις το "τρομπακι" το γνωριζω πολυ καλα γιατι δουλεψα βενζινας .
Ξερει κανενας τι λαδι βαζαμε μεσα στο τρομπακι ;

To πιο μάπα φυσικά.
μόνο αυτόματα μοτοποδήλατα vespa και wartburg, dkw τις χρησιμοποιούσαν.

buckley
21/06/2019, 12:22
To πιο μάπα φυσικά.
μόνο αυτόματα μοτοποδήλατα vespa και wartburg, dkw τις χρησιμοποιούσαν.

A καλά εννοείται ,αν πετύχαιναν και κανένα από αλλαγή λαδιών σε αυτοκίνητο που δεν είχε μαυρίσει πολύ το χώναν και αυτό :bawl:
Θυμάμαι καλοκαίρι 78-79 με το villa του ξάδερφου στο βενζινάδικο της Κινέττας που έβαζε από μπουκαλάκι φαρμακείου δόση στο τεπόζιτο γιατί το μπουκαλάκι των 250ml του είχε μια φορά τρυπήσει και είχαμε γίνει μονί :cry:

thunder ace
21/06/2019, 12:27
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: SAE 30 απλο μαζι με "απλη" (την θυμαστε; )
Και απο αυτο το "τρομπακι" εβαζε οτι διχρονο κυκλοφορουσε.
Εκτος απο τα εξελιγμενα που ειχαν αντλια βενζινης.
Μιλαω για το 78-79,τοτε δουλεψα βενζιναδικο.
Θυμαμαι παντως,οτι ολοι οι ψαγμενοι διχρονοι,εψαχναν το μπουκαλακι της BP με το κοκκινο χρωμα λαδι μεσα.

buckley
21/06/2019, 12:39
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: SAE 30 απλο μαζι με "απλη" (την θυμαστε; )
Και απο αυτο το "τρομπακι" εβαζε οτι διχρονο κυκλοφορουσε.
Εκτος απο τα εξελιγμενα που ειχαν αντλια βενζινης.
Μιλαω για το 78-79,τοτε δουλεψα βενζιναδικο.
Θυμαμαι παντως,οτι ολοι οι ψαγμενοι διχρονοι,εψαχναν το μπουκαλακι της BP με το κοκκινο χρωμα λαδι μεσα.

Νέος γι αυτό έγραψα μονί ,γιατί είμασταν σαν γκόμενες που αδιαθέτησαν χωρίς σερβιέτα ...:tooth::tooth::tooth:

thunder ace
21/06/2019, 13:22
Σε καποια αλλη στιγμη (οχι τωρα ,μη χαλασω το θεμα) θα σας γραψω την φαση που μου επεσε βενζινη στα @ρχιδι@. (απο τρομπακι για αυτο και το θυμηθηκα)

nassosxlvbros
21/06/2019, 13:31
Σε καποια αλλη στιγμη (οχι τωρα ,μη χαλασω το θεμα) θα σας γραψω την φαση που μου επεσε βενζινη στα @ρχιδι@. (απο τρομπακι για αυτο και το θυμηθηκα)


Ωωωωχχχχ πίκρα...

Sid.Stavros
19/08/2022, 10:33
Ξερει κανενας τι λαδι βαζαμε μεσα στο τρομπακι ;

Ενα μικρο ασπρο πλαστικο μπουκαλακι ηταν αν θυμαμαι καλα με πρασινα γραμματα και με κοκκινο καπακι.

thunder ace
19/08/2022, 10:50
Αν λες για το τρομπακι που ειχαν τα βενζιναδικα....SAE30 βαζαμε......το ξερω γιατι δουλευα σε βενζιναδικο.
Απλη βενζινη και ριχναμε μεσα ενα λιτρο SAE30.