PDA

View Full Version : Γιατί οι εξατμίσεις βγαίνουν από μπροστά?



Ζεύκας
29/06/2008, 03:11
Η λογική ενός άσχετου με τα μηχανολογικά (εμένα δλδ) λέει πως θα ήταν καλύτερα
η εισαγωγή αέρα να ήταν μπροστά στον κινητήρα και πίσω του να υπήρχαν οι απολήξεις
της εξάτμισης.

Με αυτό το σύστημα θα ήταν πιο εύκολο για τον αέρα να εισαχθεί στο θάλαμο καύσης
και θα ταν πιο εύκολο να φεύγουν τα καυσαέρια.Σωστά? Μάλλον όχι.

Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι οι εξατμίσεις πρέπει να βγαίνουν από μπροστά
επειδή είναι ωφέλιμο για τον κινητήρα να βγαίνουν τα καυσαέρια με δυσκολία.
Είναι αυτό που λέμε backpressure?




σκράπας είμαι μη βαράτε, κ αν είπα κοτσάνα σχωράτε με...

Ζεύκας
29/06/2008, 03:34
αυτή η μηχανή είναι η μοναδική που έχω παρατηρήσει ότι οι εξατμίσεις βγαίνουν κατευθείαν πίσω από τον κινητήρα χωρίς να κάνουν κάποια κούρμπα!

έχει σχέση το γεγονός ότι έχει υπερσυμπιεστή πάνω της?


134999

dimokritos
29/06/2008, 05:28
δε νομίζω πως η επιτάχυνση που μπορεί να έχει μια μοτοσυκλέτα, θα μπορούσε ποτέ να επιβραδύνει την την εισαγωγη και την εξαγωγή λόγω της ταχύτητάς τους.

άσε που νομίζω (πάλι) ότι βρίσκεται η εισαγωγή πίσω για λόγους οικονομίας χώρου και οι εξατμήσεις μπροστά για να κρυώνουν πιο εύκολα ίσως. ίσως πάλι να λέω χοντρές μλκιες βέβαια...:p :sick: και εγώ άσχετος είμαι στα μηχανολογικά.

GIXXERAKIAS
29/06/2008, 08:01
Κοιτα να δεις απορια που μου εβαλε τωρα και εμενα ο Μπαμπης ρε...:sick:

Για να ακουσουμε-διαβασουμε τους γνωστες..μου κινηθηκε και εμενα η περιεργεια αλλα μαλλον λογο χωρου περιορισμενο δεν γινεται οι εξατμισεις να ειναι απο πισω και η εισαγωγη εμπρος.

Κοιτα ρε προβληματισμους που μου εβαλε πρωινιατικα..:confused: :wacko:

Cpt. Haddock
29/06/2008, 08:05
:a014:

ας περιμένουμε να γυρίσει ο Oldman απο την εκκλησία

transporter
29/06/2008, 08:09
Ψυξη σωλήνων και ροή αερίων μήπως ?
Στα αυτοκίνητα υπάρχουν οι πολλαπλές αλλά με εντελώς διαφορετικο μέταλλο με άλλες αντοχές αλλά και βάρος.

Akatanomastos
29/06/2008, 08:11
να πω και γω την μαλακια μου :D

αμα η εισαγωγη αερα ηταν απο μπροστα, θα ηταν ποιο δυσκολο να ελενξεις ποσος μπαινει ή δεν μπαινει λογω της δυναμης που χτυπαει πανω

τωρα για τις εξατμισεις..(θα σας λυπηθω:lol: )

snow
29/06/2008, 08:20
etsi opos einai tora einai pio orea..:lol: :lol:

autos einai o logos:winka: :look:

nikos force
29/06/2008, 08:25
kai sta ATK bgainei pisw apo to moter o laimos http://www.atkmotorsports.com/rider'sarea/stories/2007/october/bornintheusa/atk450.jpg

DirtRider
29/06/2008, 09:07
Ζεύκα οι θεωρίες σου δεν φαίνονται να είναι λάθος...

Το τελευταίο όχημα που θυμάμαι με τέτοια διάταξη ήταν ένα Cannondale του 2002.
Είχε γίνει πολύς ντόρος τότε με τις καινοτομίες του, αλλά δεν ξέρω αν βγήκε τελικά σε παραγωγή...


135003

nikos force
29/06/2008, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DirtRider
Ζεύκα οι θεωρίες σου δεν φαίνονται να είναι λάθος...

Το τελευταίο όχημα που θυμάμαι με τέτοια διάταξη ήταν ένα Cannondale του 2002.
Είχε γίνει πολύς ντόρος τότε με τις καινοτομίες του, αλλά δεν ξέρω αν βγήκε τελικά σε παραγωγή... bgike ...san ATK kai oxi san cannondale ...opou synexizei ws simera

Ζεύκας
29/06/2008, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
άσε που νομίζω (πάλι) ότι βρίσκεται η εισαγωγή πίσω για λόγους οικονομίας χώρου και οι εξατμήσεις μπροστά για να κρυώνουν πιο εύκολα ίσως.

το "για να κρυώνουν πιο εύκολα" θα το δεχόμουν για τις παλιότερες μοτοσυκλέτες
αλλά τη σήμερον εποχή των κραμάτων τιτανίου και του ανθρακονήματος δεν νομίζω να παίζει...


Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Για να ακουσουμε-διαβασουμε τους γνωστες..μου κινηθηκε και εμενα η περιεργεια αλλα μαλλον λογο χωρου περιορισμενο δεν γινεται οι εξατμισεις να ειναι απο πισω και η εισαγωγη εμπρος.

μα ρε Γιάννη ίσα-ίσα λόγω περιορισμένου χώρου οι εξατμίσεις θα πρεπε να βγαιναν κατ'ευθείαν από πίσω!


Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
αμα η εισαγωγη αερα ηταν απο μπροστα, θα ηταν ποιο δυσκολο να ελενξεις ποσος μπαινει ή δεν μπαινει λογω της δυναμης που χτυπαει πανω

ρε συ δν νομίζω να έχει σχέση...αφού τα ram-air φάτσα-κάρτα στη μηχανή είναι....

Ζεύκας
29/06/2008, 10:54
:rolleyes:


135008

banditgr
29/06/2008, 11:08
an i e3agogi itan piso,i eisogogi tha itan mprosta,diladi ta karmpirater/somata psekasmou eprepe na einai mprosta apo to mplok,AN ypothesoume oti xorane ekei se kapoies moto,se kathe rithmisi klp,tha eprepe na aferethoun entelos,kai o laimos tou plaisiou dimiourgei provlima.Meta oi lemoi ton e3atmiseon an evgenan apo piso,se ena tetrakylindro tha eprepe na vrethei to simio pou tha ginoun 4-1 ...ayto apetei xoro kai panta ginete kato apo to moter,an evgenan apo piso omos?Syn oti psyxontai kalitera oi laimoi apo mprosta,einai pio katharo to simeio tis eisagogis apo piso klp.

Akatanomastos
29/06/2008, 11:09
αμα βγαινουν απο πισω τα αερια, μετα πρεπει να μπει απο μπροστο και η βενζινη, και αυτο περιπλεκει την διαταξη αφου ειναι

carbs ---> κυλινδρος --> εξοδος

αμα ειχαμε

εξοδος ---> κυλινδρος --> carbs (εντελως μπουρδελο διαταξη) ή εναλλακτικα

carbs / εξοδος ---> κυλινδρος, (φερνεις το μιγμα με σωληνακια απο μπροστα, εξισου μπουρδελο διαταξη)

(συνεχιζω τις μαλακιες:lol: )

banditgr
29/06/2008, 11:11
na prostheso pos episeis pezei rolo i klisi tou mplok ton kilindron sta 4cyl.Einai sxedon panta pros ta empros,i eisagogi einai ligo psilotera apo tin e3agogi

lamoun
29/06/2008, 11:18
Και να φανταστώ οι εξατμίσεις θα περνούσαν δίπλα απο τα πόδια μας και θα είχαμε ένα ωραίο μπάρμπεκιου.

xampos
29/06/2008, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Και να φανταστώ οι εξατμίσεις θα περνούσαν δίπλα απο τα πόδια μας και θα είχαμε ένα ωραίο μπάρμπεκιου.

γιατι τωρα ας πουμε σε κατι 999-749 δεν περνανε διπλα απ τα ποδια :confused: :confused: και ο ταξηδευτης γινεται μπαρμπεκιου :lol:

lamoun
29/06/2008, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
γιατι τωρα ας πουμε σε κατι 999-749 δεν περνανε διπλα απ τα ποδια :confused: :confused: και ο ταξηδευτης γινεται μπαρμπεκιου :lol:

Αυτό ξαναπέσ'το! :lol:

Παρόλα αυτά η θερμοκρασία ακριβώς στην εξαγωγή, είναι πολλαπλάσια αυτής κατα μήκος της εξάτμισης.

xampos
29/06/2008, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Αυτό ξαναπέσ'το! :lol:



γιατι τωρα ας πουμε σε κατι 999-749 δεν περνανε διπλα απ τα ποδια :confused: :confused: και ο ταξηδευτης γινεται μπαρμπεκιου :lol:


@@ διαβαζεις παλιοκαγκουρα :sad:

el_hymador
29/06/2008, 12:02
Η εισαγωγη και η εξαγωγη ειναι δυο "κλειστα" κυκλωματα και δεν επηρεαζονται απο τον αερα που χτυπα πανω τους.

Η εισαγωγη ρουφα αερα απο το φιλτροκουτι και δεν εχει σημασια αν ειναι μπροστα, πισω η πλαϊ απο τον κυλινδρο.

Το οτι η εξαγωγη βρισκεται μπροστα εξυπηρετει σε ενα βαθμο, αλλα ειναι οι ιδαιτεροτητες της εισαγωγης που καθοριζουν τις θεσεις των δυο συστηματων αναπνοης του κινητηρα.

Η εισαγωγη (λαιμοι οι αυλοι) θα πρεπει να ειναι οσο το δυνατον πιο ευθεια, πιο κοντα και καθετα στον κυλινδρο γινεται...

απο την στιγμη που χωροταξικα στην συντριπτικη πλειοψηφια των μοτοσικλετων το φιλτροκουτι βρισκεται πισω απο τον/ ους κυλινδρο/ ους, οι εισαγωγη/ ες τοποθετουνται και αυτες στην πισω πλευρα ωστε το μιγμα να διανυει την μικροτερη δυνατη αποσταση και οσο τον δυνατον σε πιο ευθεια γραμμη.

Ειναι πολυ δυσκολο να δουλεψει σωστα ενας κινητηρας που θα ειχε την εισαγωγη μπροστα και το φιλτροκουτι πισω γιατι τοτε το μιγμα θα διενυε μεγαλη αποσταση και θα εστριβε κιολας προκειμενου να φτασει στην μπροστινη πλευρα του κυλινδρου.

Απο εκει και επειτα το γεγονος οτι οι εξαγωγες βρικονται μπροστα εξυπηρετει επισης και την ψυξη, γιατι στο σημειο που δενουν οι λαιμοι της εξαγωγης στον κυλινδρο αναπτυσσονται οι μεγαλυτερες θερμοκρασιες...

OldMan
30/06/2008, 11:49
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Τελευταία στιγμή έσωσες την παρτίδα ...!!! :wave2:

Ζεύκας
30/06/2008, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Τελευταία στιγμή έσωσες την παρτίδα ...!!! :wave2:

δεν το εξηγείς καλύτερα ρε αφεντικό? :beer:

OldMan
30/06/2008, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
δεν το εξηγείς καλύτερα ρε αφεντικό? :beer:
Εγώ ή ο hymador ?? :confused:

dirtbird
30/06/2008, 14:05
.... το μήκος των εξατμίσεων λοιπόν.....:a13: :a13:

OldMan
30/06/2008, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
.... το μήκος των εξατμίσεων λοιπόν.....:a13: :a13:
Τι επιθυμεί (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=178718#post178718) ο κύριος ?? :confused:

Ζεύκας
30/06/2008, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εγώ ή ο hymador ?? :confused:

ωραία κάτσε να εκθέσω τι δεν κατάλαβα κ να μου πείς την άποψή σου.


Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Η εισαγωγη (λαιμοι οι αυλοι) θα πρεπει να ειναι οσο το δυνατον πιο ευθεια, πιο κοντα και καθετα στον κυλινδρο γινεται...

αυτό μπορεί να επιτευχθεί ακόμα κ αν οι αυλοί ήσαν μπροστά, κ όχι πίσω ή πίσω-πάνω, σωστά?


Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
απο την στιγμη που χωροταξικα στην συντριπτικη πλειοψηφια των μοτοσικλετων το φιλτροκουτι βρισκεται πισω απο τον/ ους κυλινδρο/ ους, οι εισαγωγη/ ες τοποθετουνται και αυτες στην πισω πλευρα ωστε το μιγμα να διανυει την μικροτερη δυνατη αποσταση και οσο τον δυνατον σε πιο ευθεια γραμμη.

Ειναι πολυ δυσκολο να δουλεψει σωστα ενας κινητηρας που θα ειχε την εισαγωγη μπροστα και το φιλτροκουτι πισω γιατι τοτε το μιγμα θα διενυε μεγαλη αποσταση και θα εστριβε κιολας προκειμενου να φτασει στην μπροστινη πλευρα του κυλινδρου.

χωροταξικά μιλώντας πάντα,το φιλτροκούτι δεν μπορεί να χωρέσει εκεί που βρίσκονται οι λαιμοί της εξάτμισης?


Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Απο εκει και επειτα το γεγονος οτι οι εξαγωγες βρικονται μπροστα εξυπηρετει επισης και την ψυξη, γιατι στο σημειο που δενουν οι λαιμοι της εξαγωγης στον κυλινδρο αναπτυσσονται οι μεγαλυτερες θερμοκρασιες...

τα υλικά του σήμερα (τιτάνιο π.χ.) δεν θα μπορούσαν να εξαλείψουν το πρόβλημα της θερμοκρασίας?


Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
αλλα ειναι οι ιδαιτεροτητες της εισαγωγης που καθοριζουν τις θεσεις των δυο συστηματων αναπνοης του κινητηρα.

αυτό συμβαίνει ή το αντίθετο?


Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι οι εξατμίσεις πρέπει να βγαίνουν από μπροστά
επειδή είναι ωφέλιμο για τον κινητήρα να βγαίνουν τα καυσαέρια με δυσκολία.
Είναι αυτό που λέμε backpressure?

γι'αυτό τι γνώμη έχεις?







σόρρυ για το πρήξιμο.
Υ.Γ.είμαι γλυκό αγόρι.... :blush:

byron
30/06/2008, 15:24
Βέβαια αυτό είναι δίχρονο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=57194), αλλά κάτι τέτοιο είχες στο μυαλό σου :winka: