PDA

View Full Version : O Tolistolaros έπεσε



TOLISTOLAROS
30/06/2008, 14:15
Γιατί;Γιατί μια .......... παραβιασε στοπ...Άγιο και ενστικτο είχα και απέφυγα το γκρεμό του Μόντε Σμιθ(Ρόδος).Τετάρτη 7:30 μμ.σήμερα βγήκα...Το Sv ζημιές,τη γλίτωσα με εξάρθρωση δεξιάς φτέρνας!!!Πέφτοντας έδιωξα το Sv να φύγω πίσω(γιατί μπροστά πεζοδρόμιο+γκρέμι) και η φτέρνα έγινε σάντουϊτς μεταξύ ασφάλτου και μοτέρ.Το oxtar βγήκε και το θυμάμαι να κάνει γκελ μπροστά μου...Ανάταξη φτέρνας χωρίς αναισθησία(μέχρι την Κω με ακούσανε...) και νάρθηκας...Γάντια,τζιν spidi,IXS πουτάνα,το κράνος κοπάνησε 2 φορές.Κατά τ'άλλα αγρατσούνιστος.


Παιδιά πάω να την πέσω και δε γράφω λεπτομέρειες εκτός ότι είδα τη ζωή μου στο FFW...

******EYXΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΧΡΗΣΤΟ ΚΑΡΑΒΟΛΙΑ ,τον ειδικευόμενο ΔΗΜΗΤΡΗ ΣΤΑΦΥΛΑΚΗ που με κράταγε όταν μου κάνανε ανάταξη και τη νοσηλεύτρια ΠΕΛΑΓΙΑ του Νοσοκομείου Ρόδου(πάλι καλά που έπεσα κοντά στο νοσοκομείο...)


edit by Tolistolaros:άλλαξα το χαρακτηρισμό της υπαίτιας γιατί έχει πάθει μεγαλύτερο σοκ κι από μένα και μου έχει συμπαρασταθεί...

XJR_Billy
30/06/2008, 14:18
Φίλε περαστικά και σιδερένιος!!!:beer:

Κάλεσες αστυνομία, σου έκανε δήλωση η ΚΥΡΙΑ?

golis
30/06/2008, 14:21
Περαστικά ! :sick:

Bavarian
30/06/2008, 14:22
:( :(



Περαστικά ρε Τόλη...Ευκαιρία να κάνεις οφθαλμόλουτρο στη παραλία...έστω και μπαταρισμένος.



:beer: :beer:

AntoD
30/06/2008, 14:26
Περαστικά πρε....

αντε τραβα στο ενυδρείο να δεις κανενα κ@λ@ εισαγωγής να περάσει ο πόνος!!!

TOLISTOLAROS
30/06/2008, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Φίλε περαστικά και σιδερένιος!!!:beer:

Κάλεσες αστυνομία, σου έκανε δήλωση η ΚΥΡΙΑ?
Ο άντρας της είναι γνωστός φίλου!Στην κατάθεση παραδέχτηκε ότι ολο το φταίξιμο δικό της.Πολύ καλοί άνθρωποι,κάθε μέρα ερχόταν και με βλέπανε.Με αστυνομία όλα ΟΚ,κανένα πρόβλημα.Απλά ρε φίλε είχαν δίκιο αυτοί που μου λέγανε όχι μηχανή στη Ρόδο,δεν ξέρουν τί τους γίνεται,κύρίως το καλοκαίρι.Και να φανταστείς ότι τώρα τελευταία την κινούσα 1 φορά τη βδομάδα ίσα να μην κάθεται...Έτσι μου'ρχεται να κόψω τη μηχανή...

Cpt. Haddock
30/06/2008, 15:38
Περαστικά κι αγύριστα :wave2: :beer:

(έχει καλά γκρέμια στο Μοντε Σμιθ :uplate: )

XJR_Billy
30/06/2008, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Ο άντρας της είναι γνωστός φίλου!Στην κατάθεση παραδέχτηκε ότι ολο το φταίξιμο δικό της.Πολύ καλοί άνθρωποι,κάθε μέρα ερχόταν και με βλέπανε.Με αστυνομία όλα ΟΚ,κανένα πρόβλημα.Απλά ρε φίλε είχαν δίκιο αυτοί που μου λέγανε όχι μηχανή στη Ρόδο,δεν ξέρουν τί τους γίνεται,κύρίως το καλοκαίρι.Και να φανταστείς ότι τώρα τελευταία την κινούσα 1 φορά τη βδομάδα ίσα να μην κάθεται...Έτσι μου'ρχεται να κόψω τη μηχανή...

Να σου πω... δεν έχεις κι άδικο...
Να κόψεις τη μηχανή... καλύτερα θα ήταν οι άλλοι να κόψουν τη μ@λ@κεi@ στους δρόμους...

Όντως, το καλοκαίρι είναι η χειρότερη εποχή στο θέμα ατυχημάτων... βαράει τον κόσμο η ζέστη... η μ@λ@κει@... δεν ξέρω....

Δεν πρέπει να εμπιστεύεσαι κανέναν...

Ακόμη κι αυτόν που σε βλέπει...:sad:

Gandalf dr685sm
30/06/2008, 16:06
Περαστικά φίλε μου... αφού ήταν άνθρωποι τουλάχιστον εκείνοι που έφταιγαν και ερχόντουσαν να σε δούν... μη το συζητάς καν... πάλι καλά να λές.

Περαστικά και να μην σου ξανατύχει.

Στο θέμα ζέστη και κίνηση , βαριόμαστε να τα λέμε κάθε καλοκαίρι. Προσοχή παιδιά... είναι πολύ επικίνδυνα έξω.. πήζουν κάτω απο την καυτή λαμαρίνα και βιάζονται να τελειώσουν δουλειές και διαδρομές και κάνουν οτι τους κατεβάσει η κούτρα τους. Ακόμα και αν "σε δούν" ουσιαστικά είναι μόνο το απλανές βλέμα της αγελάδος... ακόμα και σε πράσινο δικό σας, δώστε 2-3 δεύτερα μπας και περάσει κανένας βιαστικός και σας χαλάσει τις διακοπές. Αμυντικά μπας και γλυτώσουμε... είναι πόλεμος εκεί έξω με περισσότερα θύματα απο την δική μας μεριά (μοτοσυκλετιστές).

Gandalf

DimChios
30/06/2008, 16:27
Περαστικα και παλι καλα που φοραγες τον εξοπλισμο!

Αυτα προς γνωσιν και συμμορφωση!

:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

TOLISTOLAROS
30/06/2008, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Περαστικα και παλι καλα που φοραγες τον εξοπλισμο!

Αυτα προς γνωσιν και συμμορφωση!

:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:
Ευχαριστώ φίλε.Πλάκα πλάκα αν φόραγα τις Sidi δε θα'χα πάθει τίποτα(εκτός κι αν παγιδεύοντας το πόδι μου έκανε ροπή και έβγαζε το γόνατο,ποτέ δεν ξέρεις)...δεν είναι όμως διάτρητες και το καλοκαίρι δεν παλεύονται.Απ' την άλλη αν φόραγα αθλητικό δε θα'χα πόδι απ'τον αστράγαλο και κάτω...
Τι να πω ρε γαμώτο,έτσι μου'ρχεται να τους πάω κολοφεράτζα στο θέμα αποζημίωσης(την ασφαλιστική τους)γιατί οι μαλάκες δεν ήρθαν να με δούνε στο νοσοκομείο!Έτσι μου'ρχεται να τους πάρω τα σωβρακα για διαφυγόντα κέρδη,ψυχική οδύνη κλπ και να πάρω καμμιά Busa,να τη βάψω ΚΙΤΡΙΝΗ με led κωλοφάναρο που να σχηματίζει κωλοδάχτυλο...

XJR_Billy
30/06/2008, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Ευχαριστώ φίλε.Πλάκα πλάκα αν φόραγα τις Sidi δε θα'χα πάθει τίποτα(εκτός κι αν παγιδεύοντας το πόδι μου έκανε ροπή και έβγαζε το γόνατο,ποτέ δεν ξέρεις)...δεν είναι όμως διάτρητες και το καλοκαίρι δεν παλεύονται.Απ' την άλλη αν φόραγα αθλητικό δε θα'χα πόδι απ'τον αστράγαλο και κάτω...
Τι να πω ρε γαμώτο,έτσι μου'ρχεται να τους πάω κολοφεράτζα στο θέμα αποζημίωσης(την ασφαλιστική τους)γιατί οι μαλάκες δεν ήρθαν να με δούνε στο νοσοκομείο!Έτσι μου'ρχεται να τους πάρω τα σωβρακα για διαφυγόντα κέρδη,ψυχική οδύνη κλπ και να πάρω καμμιά Busa,να τη βάψω ΚΙΤΡΙΝΗ με led κωλοφάναρο που να σχηματίζει κωλοδάχτυλο...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry:

:a46: :a013: :a013:

div400
30/06/2008, 17:36
Περαστικά βρε φίλος!!!

Ταχεία ανάρρωση και γρήγορα να τελειώσεις με τις διαδικασίες!

:beer: :beer: :beer: :beer:

p@nos
30/06/2008, 17:56
Περαστικα ρε Τολαρε...


:beer: :beer: :beer:

apav
30/06/2008, 19:45
:) :wave2:

Tropeas
30/06/2008, 19:51
Περαστικά και γρήγορα!

filipp0s
30/06/2008, 23:01
Περαστικά! :wave2: :wave2:

devil's animal
30/06/2008, 23:18
περαστικα και γρηγορη επανοδο!!
:beer: :beer: :beer:

AntoD
01/07/2008, 07:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Έτσι μου'ρχεται να τους πάρω τα σωβρακα για διαφυγόντα κέρδη,ψυχική οδύνη κλπ και να πάρω καμμιά Busa,να τη βάψω ΚΙΤΡΙΝΗ με led κωλοφάναρο που να σχηματίζει κωλοδάχτυλο...


Τωρα μιλας σωστα.....οχι να την κοψεις διοτι καποιος εκανε μια μαλακια!!!!

Road67
01/07/2008, 09:19
Περαστικα και παντα μποτες. Εγω ειτε με τη μηχανη, ειτε με το σκουτερ παντα τις φοραω.

TOLISTOLAROS
01/07/2008, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Τωρα μιλας σωστα.....οχι να την κοψεις διοτι καποιος εκανε μια μαλακια!!!!
Ναι αλλά εγώ την πληρώνω ρε φίλε...άσε πολύ ξενέρα :( :( :(

gian_nykt
01/07/2008, 11:03
Περαστικά και να καβαλίσεις πάλι με το καλό!!!!

odt
01/07/2008, 11:50
Εύχομαι η φτέρνα να φτιάξει τόσο γρήγορα όσο το ηθικό σου φίλε:wave2: :wave2:


περαστικά, προσοχή και κυρίως τύχη...:wave2:

makis206
01/07/2008, 11:58
Γρήγορα περαστικά να έχεις ! :wave2:

bentouza
01/07/2008, 12:48
Περαστικα και σκεψου τα οταν θα εχει περασει ο καιρος απτο ατυχημα...μην αποφασισεις τωρα.

και εννοειται(για μενα) παρε οσα μπορεις απο λεφτα..
και παρε sidi διατρητες και οτι αλλο μπορει να φορεσει ανθρωπος το καλοκαιρι και με τα ρεστα τραβα διακοπες!!

TOLISTOLAROS
01/07/2008, 14:02
Παιδιά ευχαριστώ για τις ευχές.Ποτέ και σε κανένα τέτοια λαχτάρα...και μόνο ο θόρυβος του να σε κοπανάει αμάξι είναι άστα...ποτέ μη τον ακούσετε...ποτέ

mats8282
01/07/2008, 14:13
Περαστικα ρε φιλε....Τουλαχιστον επεσες σε κακο οδηγο αλλα καλο ανθρωπο :)

tolistrk
02/07/2008, 10:47
Γρήγορη αναρωση σου εύχομαι συνονόματε και να γινεις περδικη
το συντομοτερο δυνατον και ποτέ ξανα να μην ακουσεισ αυτο το θοριβο του συτοκινήτου που
περιγράφεις παραπάνω.
:wave2:














PS.
Παιζει να είμαστε και οι μονοι συνονώματοι με SV στη Ελλάδα
:confused:

mats8282
02/07/2008, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Έτσι μου'ρχεται να κόψω τη μηχανή...

Διαβασε εδω ;) (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=51777)

castoras
02/07/2008, 18:35
Περαστικά ρε φίλε,δεν το ήξερα.....
Μην τα παρατάς με την 1η στραβή ρε συ,θυμάμαι την κουβέντα που είχαμε κάνει και κατάλαβα οτι το γουστάρεις το δίτροχο,τουλάχιστον πρόσεχε εσύ όσο μπορείς!!!Όσο για το χτύπημα από αυτοκίνητο,τον ξέρω κι εγώ τον ήχο!!!
Εβίβα και περαστικά αδερφέ!!!:beer: :beer: :beer:

TOLISTOLAROS
04/07/2008, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolistrk
Παιζει να είμαστε και οι μονοι συνονώματοι με SV στη Ελλάδα
:confused:
:) :) :) :) :)
Αν και εκπρόθεσμα χρόνια μας πολλά!!!:beer: :beer: :beer: :beer:

tolistrk
04/07/2008, 14:27
ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΛΟΙΠΟΝ.


και παντα ορθιοι.


Αυτο το τελευταιο πιανεται για ολους.:wave2:

Fireball400
06/07/2008, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolistrk
Παιζει να είμαστε και οι μονοι συνονώματοι με SV στη Ελλάδα
:confused:

Δηλαδή αν -χτύπα ξύλο- πάθαινε κάτι η μηχανή του φίλου,θα είχες την αποκλειστικότητα;:lol:

Φίλε TOLISTOLAROS περαστικά:wave2:

TOLISTOLAROS
07/07/2008, 23:56
Σήμερα μου αλλάξανε γάζες στο νάρθηκα.Η γάμπα μου λόγω ακινησίας έχει εξαφανιστεί...ο αστράγαλος τούμπανο και πολλά αιματώματα στα γόνατα.Μου είπε θα'χω 95%επαναφορά(δηλ ξανά τρέξιμο,βάρη κλπ) σε 6 μήνες!! :sad: :sad:
Η συγκεκριμένη βλάβη(εξάρθρημα υπαστραγαλικής) συναντάται σπάνια επειδή χρειάζεται τρελλή ροπή για να φύγει απ'τη θέση της η συγκεκριμένη άρθρωση.Οφείλεται είτε σε ατυχήματα είτε σε πτώση από πχ 4ο όροφο...

Tropeas
08/07/2008, 11:44
Κρίμα φίλε μου...
φρόντισε να κινηθείς παράλληλα με τους γονείς σου να ξεκινήσεις διαδικασίες...

lamb
08/07/2008, 11:44
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΣ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ. ΕΓΩ ΑΥΡΙΟ ΚΛΕΙΝΩ ΧΡΟΝΟ. ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΔΕΞΙΟ ΑΣΤΡΑΓΑΛΟ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΡΕΜΑ 3 ΒΑΘΜΟΥ,ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΔΕΞΙΟ ΚΑΡΠΟ,ΕΛΑΦΡΥ ΚΑΤΑΓΜΑ ΣΠΟΝΔΥΛΟΥ ΚΑΙ ΑΥΧΕΝΑ. 2 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΣΑΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΚΟΛΑΡΑ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΔΕΚΑΝΙΚΙΑ. ΜΕ ΕΣΩΣΕ ΤΟ Κ Ρ Α Ν Ο Σ !!!!!! :smilea: :smilea: :smilea: :smilea:

TOLISTOLAROS
08/07/2008, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Κρίμα φίλε μου...
φρόντισε να κινηθείς παράλληλα με τους γονείς σου να ξεκινήσεις διαδικασίες...
Oi γονείς μου δε το ξέρουν...φοβάμαι μην πάθει νέο καρδιακό ο πατέρας μου!Τους είπα ότι υο 'παθα στο μπάσκετ:D :D :D !!!Δεν ξέρω όμως αν πρέπει κάποτε να τους το πω...

TOLISTOLAROS
08/07/2008, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamb
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΣ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ. ΕΓΩ ΑΥΡΙΟ ΚΛΕΙΝΩ ΧΡΟΝΟ. ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΔΕΞΙΟ ΑΣΤΡΑΓΑΛΟ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΡΕΜΑ 3 ΒΑΘΜΟΥ,ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΔΕΞΙΟ ΚΑΡΠΟ,ΕΛΑΦΡΥ ΚΑΤΑΓΜΑ ΣΠΟΝΔΥΛΟΥ ΚΑΙ ΑΥΧΕΝΑ. 2 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΣΑΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΚΟΛΑΡΑ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΔΕΚΑΝΙΚΙΑ. ΜΕ ΕΣΩΣΕ ΤΟ Κ Ρ Α Ν Ο Σ !!!!!! :smilea: :smilea: :smilea: :smilea:
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:
Τώρα πώς είσαι;Το πόδι το πατάς όπως πριν;

lamb
09/07/2008, 18:45
ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΤΑΩ ΑΚΟΜΗ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΠΟΝΑΕΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΟΥΡΑΖΩ ΠΟΝΑΕΙ.

Smith
14/07/2008, 02:34
Περαστικά Amigo... μικρό σχετικά το κακό... κατά τα άλλα τινα πεις....#!@$#!$@$

Περαστικά και πάλι...:wave2:

axtarmas
28/07/2008, 08:20
edo stin rodo meno afta pou ginonte kathe mera edo fovase na kikloforisis ston dromo exo pathi ta trela alla distixos edo meno opote prepi na ta yposto me oti kai na kykloforisis fovase perastika file

gcrook
28/07/2008, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Oi γονείς μου δε το ξέρουν...φοβάμαι μην πάθει νέο καρδιακό ο πατέρας μου!Τους είπα ότι υο 'παθα στο μπάσκετ:D :D :D !!!Δεν ξέρω όμως αν πρέπει κάποτε να τους το πω...

Αν το εχαψαν να μην τους το πεις ποτε!!!...για το καλο τους.
Στο λεει καποιος που εκανε την μαλακια μια φορα.
Καλη αναρρωση:beer:

ares_tz
01/08/2008, 23:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αν το εχαψαν να μην τους το πεις ποτε!!!...για το καλο τους.
Στο λεει καποιος που εκανε την μαλακια μια φορα.
Καλη αναρρωση:beer:

Τι μαλακία δηλαδή?
Αυτό εξαρτάται από την οικογένεια...Νομίζεις ότι οι γονείς δεν
μπορούν να καταλάβουν?

:smilea:

gcrook
02/08/2008, 00:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ares_tz
Τι μαλακία δηλαδή?
Αυτό εξαρτάται από την οικογένεια...Νομίζεις ότι οι γονείς δεν
μπορούν να καταλάβουν?

:smilea:

Σαφως και μπορουν να καταλαβουν.
Εμενα καταλαβαν μια χαρα.
Και εκτοτε εχασαν και τον υπνο τους μια και καλη.

TOLISTOLAROS
02/08/2008, 13:12
Να καταλάβουν τί, ότι μου αρέσουν οι μηχανές;Ή ότι λίγο ακόμα και θα σκοτωνόμουν;
Τα καταλαβαίνουν και τα 2,απλά θα τρελλαθούν,ο πατέρας μου έπαθε μερικό έμφραγμα το '97 και τα'δε κωλυόμενα το Πάσχα που έσκασα καβαλλάρης,δε θα'ναι ό,τι καλύτερο να του πώ :"Έλα μπαμπά,με τρακάρανε και είμαι με τις πατερίτσες"...

Road67
02/08/2008, 14:34
Οταν ειχα πεσει με το CB πριν μερικα χρονια δεν ηθελα να το πω σε κανεναν. Πως να ανησυχησω τους δικους μου, ενω ημουν κιολας φοιτητης σε αλλη πολη; Κι οχι γιατι μπορει να μου λεγανε να μην ξανανεβω σε μηχανη που δεν μου το ειπανε, αλλα καθαρα για την ανησυχια. Ενω ομως δεν εκανα κανενα αθλημα, η παρεμφερη δραστηριοτητα κι ενω ηταν ΣΚ κι ειχαν ερθει να με δουν πως αλλιως να τους εξηγησω γιατι ημουνα μες στα αιματα [δε φοραγα μπουφαν τοτε ο μαλ..κας] και με διαστρεμμα. Αποτελεσμα; Πατησα καλα το ποδι μετα απο 3 μηνες, οποτε αλλαζει ο καιρος με ποναει λιγο και το θετικο ειναι πως αρχισα για εξασκηση να κανω τζοκινγκ και κατεληξα μερικα χρονια μετα να μη μπορω χωρις αυτο και καθε βραδυ να κανω 1,5 χιλιομετρο. Προσωπικα, αν οι γονεις μου ζουσαν ακομη δεν θα ηθελα με τιποτα να τους στενοχωρησω και να τους προσθεσω μια ακομη εγνοια. Θα το κραταγα μεσα μου.

mizz
02/08/2008, 15:31
περαστικά φίλε καλή και γρήγορη ανάρρωση να χεις :beer:
και γω ( http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=62131 ) ακόμα με τις πατερίτσες είμαι, έχω κλείσει 2 μήνες από το ατύχημα, κάνω φυσικοθεραπείες στο πόδι για να τεντώσει και να λυγίσει κανονικά (και με πηδάνε στο πόνο μαυτά :uplate:)
όταν γίνεις καλά θα ξανακαβαλήσεις κανονικά; εγώ σκέφτομαι μόνο για πίστα

power hornet
02/08/2008, 16:17
περαστικα φιλε μου και γρηγορη αναρρωση.
πριν 4ημερες ημουν διακοπες στην ροδο με την μηχανη μου,αυτα που ειδα δεν τα εχω δει αλλου, στο κεντρικο δρομο που ειναι ευθεια καθε λιγο και ενα εκκλησακι αυτα τα μικρα που ειναι για τα τροχαια ατυχηματα,οσο για τους ντοπιους σορυ φιλε αμα εισαι απο εκει,αλα ειστε απαραδεχτοι προπαντον αυτοι με τα αμαξια με το ποδι κολημενο στο γκαζι ειναι.

TOLISTOLAROS
02/08/2008, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
περαστικα φιλε μου και γρηγορη αναρρωση.
πριν 4ημερες ημουν διακοπες στην ροδο με την μηχανη μου,αυτα που ειδα δεν τα εχω δει αλλου, στο κεντρικο δρομο που ειναι ευθεια καθε λιγο και ενα εκκλησακι αυτα τα μικρα που ειναι για τα τροχαια ατυχηματα,οσο για τους ντοπιους σορυ φιλε αμα εισαι απο εκει,αλα ειστε απαραδεχτοι προπαντον αυτοι με τα αμαξια με το ποδι κολημενο στο γκαζι ειναι.
Na 'σαι καλά!Δεν είμαι ροδίτης αν και το πήρα απόφαση να μείνω για πάντα εδώ.Την αλήθεια όμως τη λέω:είναι άσχετοι από οδήγηση,ίσως επειδή δεν έχουν οι περισσότεροι οδηγήσει εκτός νησιού,δεν ξέρω και ειλικρινά δε με νοιάζει οποιαδήποτε δικαιολογία...Ειδικά τα δίκυκλα τα γράφουν στ'@χίδι@ τους,λες και είναι άψυχα,λες και δε τα οδηγάει άνθρωπος...Το κακό δεν είναι μόνο ότι τρέχουν,αλλά τρέχουν χωρίς να ξέρουν και εκεί και όταν δεν πρέπει,είναι απίστευτο!
Ο κεντρικός που λες,ο Ρόδου Λίνδου αν κι έχει διαχωριστικό να τον αντιμετωπίζεις σαν απλό επαρχιακό,είδες πόσες άκυρες διασταυρώσεις έχει,απορώ ποιός παπάρας μηχανικός τον σχεδίασε...

TOLISTOLAROS
02/08/2008, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz
περαστικά φίλε καλή και γρήγορη ανάρρωση να χεις :beer:
και γω ( http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=62131 ) ακόμα με τις πατερίτσες είμαι, έχω κλείσει 2 μήνες από το ατύχημα, κάνω φυσικοθεραπείες στο πόδι για να τεντώσει και να λυγίσει κανονικά (και με πηδάνε στο πόνο μαυτά :uplate:)
όταν γίνεις καλά θα ξανακαβαλήσεις κανονικά; εγώ σκέφτομαι μόνο για πίστα
Περαστικά μας και αγύριστα!
Το "θα ξανακαβαλήσεις κανονικά;" εννοείς σε δημόσιο δρόμο;Δεν ξέρω,ειλικρινά δεν μπορώ να σου απαντήσω,τουλάχιστον τώρα...Αυτό που λες για πίστα το σκέφτομαι πολύ σοβαρά,ή να το γυρίσω σε εντουράδες.Το πρόβλημα είναι το εξής:είμαι στρητάς 100%.Απ'την άλλη το νησί είναι επικίνδυνο να κυκλοφορείς,υπάρχουν ένα σωρό καταπληκτικές μηχανές σε ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση στη Ρόδο οι οποίες κάθονται στο γκαράζ,οι ιδιοκτήτες τους φοβούνται να τις πολυκυκλοφορούν.Μέχρι Υamaha GTS(το θυμάστε ρε;;τί μηχανάρα...) παίζει στη γειτονιά μου το οποίο το τρώει η ακινησία.
Άλλο πρόβλημα είναι ότι δεν έχω παρέα από μοτοσυκλετιστές,πόσο μάλλον για χώμα(το enduro εδώ που τα λέμε έχει και περισσότερη "βρωμιά"=καθάρισμα ρούχων+μοτο και σαφώς παρέα που να μη βαριέται που ζει..).Πίστα στη Ρόδο δεν υπάρχει,δυστυχώς...αν υπήρχε δε θα το συζητούσαμε καν:track day 100000%!!!
Να επανέρθει το πόδι με το καλό κα θα δω τί θα κάνω...:beer:

YAMAHAFZ6
02/08/2008, 18:15
[Έτσι μου'ρχεται να τους πάρω τα σωβρακα για διαφυγόντα κέρδη,ψυχική οδύνη κλπ και να πάρω καμμιά Busa,να τη βάψω ΚΙΤΡΙΝΗ με led κωλοφάναρο που να σχηματίζει κωλοδάχτυλο... [/B][/QUOTE] FILARAKI EINAI KAI ASXIMI IDEA....ME TA LEUTA TIS APOZIMIOSIS EGO LEO NA FTIAKSIS MIA MIXANI KALES KAI I BYSA...:evil: :lol: :lol: :lol:

axtarmas
03/08/2008, 00:15
kala tha eitan na eleges tin alithia alla se tetoia periptosi min to pis giati i kardiopathis den kanei na stenaxoriounte(eixa kai go ton synxoremeno ton patera mou kai katalaveno tin thesi sou)pes kamia alli thikeologia oti ekanes thalasio ski kai to epathes,i sto podosfero kapia alli dikeologia na min pis mixani tha stenaxoriete synexia meta

power hornet
03/08/2008, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Na 'σαι καλά!Δεν είμαι ροδίτης αν και το πήρα απόφαση να μείνω για πάντα εδώ.Την αλήθεια όμως τη λέω:είναι άσχετοι από οδήγηση,ίσως επειδή δεν έχουν οι περισσότεροι οδηγήσει εκτός νησιού,δεν ξέρω και ειλικρινά δε με νοιάζει οποιαδήποτε δικαιολογία...Ειδικά τα δίκυκλα τα γράφουν στ'@χίδι@ τους,λες και είναι άψυχα,λες και δε τα οδηγάει άνθρωπος...Το κακό δεν είναι μόνο ότι τρέχουν,αλλά τρέχουν χωρίς να ξέρουν και εκεί και όταν δεν πρέπει,είναι απίστευτο!
Ο κεντρικός που λες,ο Ρόδου Λίνδου αν κι έχει διαχωριστικό να τον αντιμετωπίζεις σαν απλό επαρχιακό,είδες πόσες άκυρες διασταυρώσεις έχει,απορώ ποιός παπάρας μηχανικός τον σχεδίασε... ειπα και εγω,γιατι παραξενευτικα οταν διαβαζα που φοραγες εξοπλισμο,γιατι αμα παρατηρησες οι ντοπιοι δεν φορανε τιποτα ουτε αν το βασικο που ειναι το κρανος.
οσο για τις διασταυρωσεις εχεις δικιο το παρατηρησε και η κοπελια μου αυτο που ειναι φρεσκια οδηγος,σκεψου τι παπαρες ειναι και ασχετοι.

GTZ750
03/08/2008, 09:32
περαστικα φιλε!!!

και εγω που ειμαι στη ροδο αποφευγω παρα πολυ να κυκλοφορω με την μηχανη!!

εχω ενα gsxr και τα βγαζω μια στις τοσο!!!!

η λυση ειναι εντουρο μονο στη ροδο!!!!

περαστικα και παλι!!:wave2:

bZrOo
07/08/2008, 20:50
Οι οδηγοί στην Ελλάδα είμαστε ΖΩΑ και απλά ανεχόμαστε την κατάσταση όπως και πολλά άλλα εθνικά ζητήματα..

Αυτό βέβαια γίνετε γιατί οι νόμοι ποτέ δεν ακολουθούνται και ποτέ δεν ελέγχονται αν ακολουθούνται , και όταν μιλάμε για νησί ΑΚΟΜΑ χειρότερο το φαινόμενο για πολλούς και διάφορους λόγους.

Είναι ακριβώς σαν να δίνεις όπλα σε όλους (Αμερική) βασιζόμενος σε κάποιους άθλιους και αρχαίους νόμους και να βασίζεσαι στις αρχές για σωστό έλεγχο και στον εκάστοτε χρήστη να είναι υπερβολικά υπεύθυνος και γνωστής της χρήσης τους. Κάτι που όπως είναι μαθηματικά αποδεδειγμένο ΔΕΝ είναι ρεαλιστικό και σε μια χώρα μπορεί να δέσει το γλυκό και η χρήση να είναι φυσιολογική (Καναδάς) ενώ σε μια άλλη να γίνονται μακελειά σε σχολεία από 15 χρονών παιδία (Αμερική).

Όταν λοιπόν στην Ρόδο πιο συγκεκριμένα ΦΟΒΑΣΕ να κυκλοφορήσεις με την μηχανή σου τότε είναι σαν να μου λες ότι ΑΝΕΧΕΣΕ την αδιαφορία των αρχών για το θέμα και πως οι νόμοι σε αυτό το νησί ενώ θα έπρεπε να είναι και καλά πιο εύκολο να εφαρμοσθούν λόγο περιορισμένου πληθυσμού σε σχέση με την κόλαση της Αθήνας πχ είναι σε ακόμα χειρότερο επίπεδο εφαρμογής.

Αυτό τι σημαίνει ? Ότι οι νόμοι είναι για πολιτισμένα όντα ? Δηλαδή οι Έλληνες ,και όσοι είναι στα ίδια ελεεινά επίπεδα νεκρών και τραυματιών από τροχαία με μας ,πρέπει να παίρνουν τα διπλώματα οδήγησης με την ίδια δυσκολία που περνούν άδεια οπλοφορίας ?

Γιατί εγώ δεν βλέπω διαφορά στο ένα με το άλλο και τα δυο νεκρούς και τραυματίες παράγουν …

ares_tz
07/08/2008, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από bZrOo
Οι οδηγοί στην Ελλάδα είμαστε ΖΩΑ και απλά ανεχόμαστε την κατάσταση όπως και πολλά άλλα εθνικά ζητήματα..

Ναι ανεχόμαστε ή καλύτερα ΔΙΑΙΩΝΙΖΟΥΜΕ καταστάσεις όπως τις βρήκαμε
από άλλους

Αυτό βέβαια γίνετε γιατί οι νόμοι ποτέ δεν ακολουθούνται και ποτέ δεν ελέγχονται αν ακολουθούνται , και όταν μιλάμε για νησί ΑΚΟΜΑ χειρότερο το φαινόμενο για πολλούς και διάφορους λόγους.

Ξέρεις μάλλον η εντοπιότητα καθορίζει και τον χαρακτήρα του οδηγού..(σσ. γκασμάδες οδηγοί
στην Μυτιλήνη)

Είναι ακριβώς σαν να δίνεις όπλα σε όλους (Αμερική) βασιζόμενος σε κάποιους άθλιους και αρχαίους νόμους και να βασίζεσαι στις αρχές για σωστό έλεγχο και στον εκάστοτε χρήστη να είναι υπερβολικά υπεύθυνος και γνωστής της χρήσης τους. Κάτι που όπως είναι μαθηματικά αποδεδειγμένο ΔΕΝ είναι ρεαλιστικό και σε μια χώρα μπορεί να δέσει το γλυκό και η χρήση να είναι φυσιολογική (Καναδάς) ενώ σε μια άλλη να γίνονται μακελειά σε σχολεία από 15 χρονών παιδία (Αμερική).

Από ότι διαβάζω έχεις κάποια σχέση με κάποια ή και με τις δυο χώρες που προανέφερες.
Να ξέρεις όμως ότι η καταστολή της βίας δεν γίνεται με χρήση νέας βίας...

Όταν λοιπόν στην Ρόδο πιο συγκεκριμένα ΦΟΒΑΣΕ να κυκλοφορήσεις με την μηχανή σου τότε είναι σαν να μου λες ότι ΑΝΕΧΕΣΕ την αδιαφορία των αρχών για το θέμα και πως οι νόμοι σε αυτό το νησί ενώ θα έπρεπε να είναι και καλά πιο εύκολο να εφαρμοσθούν λόγο περιορισμένου πληθυσμού σε σχέση με την κόλαση της Αθήνας πχ είναι σε ακόμα χειρότερο επίπεδο εφαρμογής.

Μα ατομικά είναι δύσκολο για έναν μοτοσυκλετιστή να αντιδράσει? Τι δηλαδή να πάει να
πει στον δήμαρχο του νησιού και να ζητήσει ασφάλεια όταν βρίσκεται στον δρόμο με την
μοτοσυκλέττα

Αυτό τι σημαίνει ? Ότι οι νόμοι είναι για πολιτισμένα όντα ? Δηλαδή οι Έλληνες ,και όσοι είναι στα ίδια ελεεινά επίπεδα νεκρών και τραυματιών από τροχαία με μας ,πρέπει να παίρνουν τα διπλώματα οδήγησης με την ίδια δυσκολία που περνούν άδεια οπλοφορίας ?

Δεν μπορώ να δω πως μπορεί να αλλάξει η νοοτροπία ενός λαού ακόμα και όταν
γίνουν ρυθμιστικές αλλαγές στους κανόνες οδήγησης

Γιατί εγώ δεν βλέπω διαφορά στο ένα με το άλλο και τα δυο νεκρούς και τραυματίες παράγουν …

bZrOo
07/08/2008, 23:40
Κοίτα είμαι λίγο λιώμα και δεν μπορώ να επεκταθώ ,απλά να σου πω πως ότι είπα το είπα από αγανάκτηση ,δεν την λέω σε κάποιον συγκεκριμένα απλά αναρωτιέμαι και τα χώνω σε γενικό επίπεδο :P

Εν συντομία λοιπών , όχι δεν είναι θέμα εντοπιοτητας όπως λες κατά την γνώμη μου είναι θέμα μη τήρησης των νόμων σε τόσο μεγάλο βάθος χρόνου που το αποτέλεσμα είναι το φαινόμενο της άγριας δύσης με παππούδες οδηγούς σκουριασμένων δολοφονικών οχημάτων και πιτσιρικάδων ,και όχι μόνο, που δεν έχουν ΙΔΕΑ τι πάει να πει Κ.Ο.Κ. και εννοείται δεν υπάρχει και κανένας να τους αναγκάσει να ενδιαφερθούν.

Όχι δεν έχω καμία σχέση με Καναδά ή Αμερική , και δεν πρέπει να κατάλαβες τι είπα. Αναφέρομαι στο γεγονός ότι οι Αμερικάνοι σύμφωνα με κάποιο πολύ παλιό νόμο που έχουν (από ότι έχω καταλάβει δηλαδή) δίνει το δικαίωμα σε όλους τους πολίτες να οπλοφορούν με πολύ απλό τρόπο και χωρίς τις προϋποθέσεις που έχουμε εμείς πχ στην χώρα μας για την οπλοφορία. Με αποτέλεσμα τα πολύ περισσότερα κρούσματα ατυχημάτων και σκοτωμών με όπλα , και κάτι τέτοιο γίνετε και στην χώρα μας με τα διπλώματα οδήγησης , τα μοιράζουν σαν κάτι το αυτονόητο και απλό , έγινες 18 ? Άρα με λίγο λάδωμα ή και με την «αξία» σου μπορείς να οδηγήσεις και να σκοτώσεις με περισσή άνεση κάποιον στον δρόμο . Προσωπικά θεωρώ το δίπλωμα οδήγησης σαν άδεια οπλοφορίας , μην πω και ποιο μεγάλης επικινδυνότητας επειδή με μια μ@λ@κια μπορείς να πάρεις στο λαιμό σου πολύ παραπάνω από έναν άνθρωπο.

Αυτά , καληνυχτες από μένα

TOLISTOLAROS
08/08/2008, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από bZrOo
Προσωπικά θεωρώ το δίπλωμα οδήγησης σαν άδεια οπλοφορίας , μην πω και ποιο μεγάλης επικινδυνότητας επειδή με μια μ@λ@κια μπορείς να πάρεις στο λαιμό σου πολύ παραπάνω από έναν άνθρωπο.

Χειρότερα από άδεια οπλοφορίας:αν τραυματίσεις κάπιον με όπλο σε πάνς γ@μιώντας και σφυρίζοντας μέχρι να κάνει χωρίστρα ο Βέγγος,αν τραυματίσεις κάποιον σε τροχαίο κλάιν μάιν...