PDA

View Full Version : Παραλίγο νεκρός



mizz
01/07/2008, 00:11
Γεια σας παίδες, δε πολύ συμμετέχω στο φόρουμ αλλά παρακολουθώ τα θέματα κλπ

Πριν κανά μήνα, τέλος Μαϊου, 18 χρονών ακόμα εγώ, είπα με ένα φιλαράκι να πάω για καφέ Νέα Μάκρη. Κανονίζεται το σκηνικό, φοράω τον εξοπλισμό (shoei rf-1000, δερμάτινο jacket dainese αν και έκανε πολύ ζέστη - αλλά λέω... τώρα που θα το βγάλεις είναι που θα το χρειαστείς οπότε υπομονή αφού δεν έχω καλοκαιρινό jacket - γαντάκια καλοκαιρινά και τζινάκι). Καβαλάω το rsάκι (το θυμάμαι και συγκινούμαι ρε γμτ... τι γαμάτο μοτόρι) και συναντιέμαι με τον φίλο.
Συνεχίζουμε μαζί στο δρόμο με εμένα μπροστά με νορμάλ ρυθμούς αφού αυτός έχει ss 600άρι για να μη τον κυνηγάω.
Σε μια φάση τα φανάρια δε δουλεύαν οπότε κόβουμε... βλέπω τζιπ στα δεξιά σε στενό πάει να βγει και σταματάει σαν να λέει 'έχεις προτεραιότητα, σε λεωφόρο κινείσαι, περιμένω'... επιταχύνω ελάχιστα και... ο τυπάς αποφασίζει πως σήμερα θα την δει πρωταγωνιστής του GTA (Grand Theft Auto) οπότε στα @@ μας τα πάντα και τσουπ πετάγεται κάθετα στη λεωφόρο... Πλακώνομαι στα φρένα αλλά δε σωνόταν η κατάσταση οπότε τσαρουχώνω μπροστινό [ίσως ήταν και μαλακία αυτό] και πετάω και κολλάω σα χαλκομανία στο τζιπ. Μέρα μεσημέρι όλα αυτά. Όπως συνηθίζεται τελευταία με την γαμάτη νοοτροπία των @@ιων ο τυπάς φεύγει! Για καλή μου τύχη όμως ένα άτομο πήρε τα στοιχεία του κλπ κλπ κλπ κλπ
Το ΕΚΑΒ ήρθε πολύ γρήγορα αλλιώς δε θα ζούσα από την εσωτερική αιμορραγία. Να ναι καλά τα παιδιά.
Στο νοσοκομείο έκατσα κοντά μήνα.
Το ένα πόδι έχει πλέον βίδες και λάμες εξαιτίας σπασίματος στην άρθρωση, θα το πατήσω σε κανά 3μηνο. Και ένα σπάσιμο στο καρπό έχω αλλά νταξ σε μια βδομάδα θα ναι οκ, ένα ράγισμα σε σπόνδυλο (ευτυχώς δεν έπαθα τπτ σοβαρότερο να μείνω τπτ παράλυτος) και διάφορα άλλα καλούδια...

Μέστη γκαντεμιά στάθηκα τυχερός... Αναρωτιέμαι όλοι οι ακράνωτοι/χωρίς εξοπλισμό τυπάδες πως κυκλοφορούν... Εγώ θα μουν στη τσίτα απτην ανασφάλεια...

Και ρε γμτ, σκέφτομαι τώρα, είσαι εσύ κύριος κλπ και έρχεται και στη φοράει ο άλλος με το έτσι θέλω και στα @@ του. Και δε ξέρω αν θα ξανακαβαλήσω τώρα έχω ψιλοφοβηθεί... ούτε σκοπό είχα να πάρω αμάξι αλλά άμα είναι να πεθάνουμε έτσι απλά χωρίς να φταίμε κιόλας τι να πω... ίσως πρέπει να κάνω αυτό το σκατοσυμβιβασμό

προσοχή εκεί έξω :beer:

xampos
01/07/2008, 00:22
περαστικα ρε Μιχαλη, το αν θα ξανακαβαλησεις ειναι δικο σου θεμα σκεψου το καλα :beer:

devil's animal
01/07/2008, 00:23
περαστικα σου.


αυτα τα περι "συμβιβασμου" σκεψου τα καλυτερα οταν αναρρωσεις πληρως.


μπραβο σου για τον εξοπλισμο,αλλα απ'οτι φαινεται δεν πρεπει να πηγαινες με λιγα για να παθεις τοσα με εξοοπλισμο. ή πρεπει να επεσες πολυ ατσαλα.


οπως και να εχει καλη ξεκουραση και αναρρωση.
:wave2:

mizz
01/07/2008, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
περαστικα σου.


αυτα τα περι "συμβιβασμου" σκεψου τα καλυτερα οταν αναρρωσεις πληρως.


μπραβο σου για τον εξοπλισμο,αλλα απ'οτι φαινεται δεν πρεπει να πηγαινες με λιγα για να παθεις τοσα με εξοοπλισμο. ή πρεπει να επεσες πολυ ατσαλα.


οπως και να εχει καλη ξεκουραση και αναρρωση.
:wave2:

άντε να πήγαινα με 60 πριν τα φρένα το πολύ :uplate:
απλά στο τέλος εκσφενδονίστηκα απτό τσαρούχωμα των φρένων και έσκασα σαν σε τοίχο (μεγάλο το τζιπ)

LsKostas
01/07/2008, 00:46
Aν δεν ειχες εξοπλισμο ουτε να το φανταζομασταν φιλε ...


Καλη αναρωση σου ευχομαι και ξανα στα ποδια σου :wave2:

Το αν αξιζει η δεν αξιζει δεν εχει σημασια ...
Θα ζυγισεις την κατασταση και θα αποφασισεις εσυ ο ιδιος
Ουτως η αλλως ο ανθρωπος να ναι καλα ,οχι η μηχανη ;)

GIXXERAKIAS
01/07/2008, 07:48
Περαστικα φιλε μου!Το οτι φοραγες τοσο καλο εξοπλισμο ειναι υπερ σου και φανηκε την στιγμη που τον χρειαστηκες!:winka:

Τελικα εμαθες τι και πως ο αλλος με το τζιπ?Ελπιζω να τον βρηκατε και να παθει αυτο που του αξιζει!:mad: :mad:

McGyver
01/07/2008, 08:11
Αυτή τη στιγμή το μόνο που έχει σημασία είναι να αναρρώσεις πλήρως από τα τραύματά σου...

Όλα τα άλλα θα έρθουν με τον καιρό κατόπιν πολλών (και αντιφατικών) σκέψεων...

:beer:

Ελπίζω ο τύπος με το τζιπ να μη μείνει ατιμώρητος (βασικά να του κλείσεις το σπίτι θα ήθελα να ευχηθώ, αλλά είναι βαρύ)...

odt
01/07/2008, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz


Πριν κανά μήνα, τέλος Μαϊου, 18 χρονών ακόμα εγώ,


Βασικά...και τώρα 18 είσαι...;)


Κατά τ'άλλα περαστικά και προσοχή εκεί έξω...:wave2:

AntoD
01/07/2008, 08:32
Στειλε μου τα στοιχεια του τυπου με το τζιπ....

:mad:

Road67
01/07/2008, 08:49
Περαστικα φιλαρακι κι εγω τωρα τρεμω γιατι κατι μου ετυχε κι εμενα. Να προσεχεις. Μην κουραζεις το ποδι πριν το πατησεις. Ισως καποιος φιλος απο εδω μπορει να συναντηθει μαζι σου αν τελικα δεν συμβιβαστεις και σου δειξει μερικα πραγματα για τα φρενα. Με 60 χιλ υπερβολικο μου φαινεται ακομα και πανω σε χαμερ να εσκασες. Θα ηταν ενδιαφερον να μας εγραφε κι ο φιλος σου με το SS που ερχοταν απο πισω τι ακριβως ειδε. Μου φαινεται περιεργο το σκηνικο με τα φρενα. Μηπως εκανε tank;

Και παλι, καλοπροαιρετα σε ρωταω. Να προσεχεις.

mizz
01/07/2008, 09:16
ευχαριστώ για τις ευχές :beer:
γενέθλια έκανα στο νοσοκομείο οπότε πλέον είμαι 19 :lol:

για τη πρόσκρουση, ίσως έκανα μλκια που πάτησα δυνατά το μπροστινό και η μηχανή σηκώθηκε στη μπροστινή ρόδα σαν endo μόνο που απτήν αδράνεια εγώ έφυγα μπροστά και κόλλησα στο τζιπ :)
ίσως θα πρεπε να σκάσω μαζί με τη μηχανή αλλά δεν έχω εμπειρία από παρόμοιες καταστάσεις :dizzy:

όσον αφορά τον τυπά θα τον κυνηγήσω νόμιμα να δούμε τι μπανάνες πιάνει η ελληνική δικαιοσύνη

kalesin
01/07/2008, 09:30
το βασικο ειναι οτι γλυτωσες πολυ χειροτερα πραγματα...
εχεις λιγο ταλαιπωρια μπροστα σου, θα σε κουρασει λιγακι, αλλα να θυμασαι αυτα που γλυτωσες..

το επομενο ειναι να τιμωρηθει ο τυπος με το τζιπ. Ειμαι σιγουρος οτι με εγκαταλειψη σε τοσο σοβαρο τραυματισμο ο νομος θα ειναι πολυ αυστηρος μαζι του. Να δεις επισης οτι ο εξοπλισμος εκτος απο την πρωτογενη σωτηρια σου, θα σε βοηθησει κ στο δικαστηριο. Ειμαι σιγουρος οτι ο δικαστης θα σε αντιμετωπισει εστω κ ελαχιστα διαφορετικα γνωριζοντας οτι απο τη μερια σου εκανες τα παντα για να εισαι ασφαλης.
Σε καμια περιπτωση μη δεχτεις εκπτωσεις κ συμβιβασμους απο τον τυπο... κ μη ξεχασεις μεσα στην αγωγη κ σε αυτα που ζητησεις να βαλεις ολα τα εξοδα οσο μικρα κ ασημαντα φαινονται...

οπως βλεπεις το γεγονος του αν κ ποτε θα ξανακαβαλησεις μηχανη το αφησα τελευταιο.. ειναι κ αυτο που εχει τη λιγοτερη σημασια.
Το βασικο ειναι εσυ να εισαι καλα... οταν με το καλο σηκωθεις κ πατησεις στα ποδια σου, τοτε το κοιτας κ πρατεις αναλογως.. ουτε υπαρχουν συνταγες για αυτα τα πραγματα


:beer: :beer: :beer:

BATISTUTA
01/07/2008, 09:53
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΦΙΛΕ :beer:
ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΗΛΙΘΙΟ...:nono:

ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ....:eyepop:

SPORAKIAS
01/07/2008, 09:56
πρωτα απ'ολα φιλαρακι περαστικα σου...

και δευτερον.... μονο και μονο που σηκωθηκε και εφυγε ..ξεσκισε τον...οπως ειπε ο lupo...κλεισε του το σπιτι...γιατι μαλλον θα κλεισει αυριο μεθαυριο καποιο αλλο σπιτι...

apav
01/07/2008, 11:02
Περαστικά! :wave2:

XJR_Billy
01/07/2008, 11:14
Περαστικά και αγύριστα!!!:wave2:

Κάνε ότι περνάει απ' το χέρι σου να την πληρώσει ο παλιοκαραγκιόζης:mad:

Φίλε μου, ο κάθε μοτοσυκλετιστής που κυκλοφορεί πρέπει να έχει επίγνωση του κινδύνου που διατρέχει και πόσο πιο απροστάτευτος είναι σε σχέση με τον κουτάκια...

ΔΥΣΤΥΧΩΣ, αυτό δεν ισχύει. Με αποτέλεσμα, όπως είπες, να βλέπουμε στους δρόμους άτομα να οδηγούν χωρίς προστασία. Αυτοί οι άνθρωποι είτε είναι ανεύθυνοι, είτε έχουν ελλειπή αίσθηση κινδύνου είτε είναι πιο "άντρες" από τους "λακαμάδες" που κυκλοφορούν χειμώνα-καλοκαίρι θωρακισμένοι.

Εσύ διαπίστωσες και μόνος σου το πόσο σημαντική είναι η προστασία στη μηχανή.

Σου εύχομαι καλή και γρήγορη ανάρρωση.

Η απόφαση να ξαναοδηγήσεις μηχανή είναι μόνο δική σου. Αλλά αν χτυπούσες με αυτοκίνητο, δεν θα ξανάμπαινες σε αυτοκίνητο?

makis206
01/07/2008, 11:51
Περαστικά κι αγύριστα να είναι !:wave2:

dodos 900
01/07/2008, 13:15
Γρήγορα περαστικά!:beer:
Καμία λύπηση για τον δολοφόνο-τζιπάκια,γδάρτον τον π@@@@η!

hercul
01/07/2008, 13:52
Περαστικά και γρήγορα να είναι!!
Κυνήγησε τον π@@στη όσο μπορείς!!

Κουράγιο ρε φίλε και με τον καιρό θα δεις ότι ο ιός της μοτοσικλέτας δεν γιατρεύεται!
Πάντα γερός να είσαι!:beer: :beer:

mitridi_g
01/07/2008, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
πρωτα απ'ολα φιλαρακι περαστικα σου...

και δευτερον.... μονο και μονο που σηκωθηκε και εφυγε ..ξεσκισε τον...οπως ειπε ο lupo...κλεισε του το σπιτι...γιατι μαλλον θα κλεισει αυριο μεθαυριο καποιο αλλο σπιτι...
Κλείσε του το σπίτι του αλητάρα, εγώ γνωστός μου, έπαθε το ίδιο, τον χτύπησε, τον παράτησε και από τότε είναι παράλυτος, σε καροτσάκι.
Οπότε μην το λυπηθείς, γαμησέ του ότι έχει και δεν έχει...συγγνώμη για τα γαλλικά.
Τέλος.

DimChios
01/07/2008, 15:01
Περαστικα κι αγυριστα!

Το θεμα μοτο θα το δεις μονος σου και εν καιρο!

Το ΜΑΛΑΚΑ μην αφησεις σε ησυχια!

:wave2:

soichiro_cbf
01/07/2008, 15:23
καταρχην περαστικα σου φιλε μου και σε ευχαριστω που αν και 18 χρονων και εγω 32 με επεισες τελικα να αγορασω προστασια πλατης εκει που την θεωρουσα χαμενα λεφτα.κατατα αλλα μην αφησεις το παθος σου για ενανα μαλακα κουτακια απλως τις επομενες φορες να τους φυλας λιγο περισσοτερο.

vangelis 64
02/07/2008, 00:25
Περαστικά κι αγύριστα κι από μένα φιλαράκο.Μακάρι να επανέλθεις πλήρως και σύντομα και να μην σού μείνουν φοβίες,παρά μόνο το μάθημα.
Και δυστυχώς το μάθημα είναι αυτό που διεπίστωσες:Ο άλλος δεν ενδιαφέρεται για τίποτε άλλο εκτός από την πάρτη του.Ποσώς θα τον ένοιαζε αν δεν ξανασηκωνόσουν από την άσφαλτο,φτάνει να τη σκαπουλάριζε.
Καλή δύναμη και κουράγιο για τη συνέχεια και μη μασήσεις αν έρθει σα βρεγμένη γάτα να σού ζητήσει να τα βρείτε.
Και πάλι περστικά σου.:beer: :beer: :beer: :wave2:






Άσχετο..αυτή η επικεφαλίδα πώς διάολο μπήκε εκεί; :look:

VanDiemen
02/07/2008, 07:53
Περαστικά σου φίλε. Λυπάμαι γι' αυτό που σου συνέβει. Η ωριμότητά σου σε έσωσε.

zephyr1
02/07/2008, 08:10
Μαγκακο περαστικα , εισαι πολυ τυχερος μεσα στην ατυχια σου.

Για τον τυπο τα γνωστα.:a31:

Οταν συνηδειτοποιησουμε οτι δεν υπαρχει δυνατοτητα μεσω των φρενων να την γλυτωσουμε, αμεσως σκεφτομαστε τον ελιγμο και την ευρεση χωρου για διαφυγη, αυτο μπορει να χρειαστει και γκαζι αντι για φρενο. θα μου πεις εκεινη την σιγμη δεν ειναι ευκολο και εξαρταται απο την εμπειρια του καθενος, αν ομως το βαλουμε στο μυαλο μας ως πιο ''αμεση'' λυση , η αντιδραση αυτη ερχεται ως πρωτη προτεραιοτητα.

Να εισαι παντα καλα και να ξακαβαλησεις.:winka: :beer:

sergiosm
02/07/2008, 08:21
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ και αγύριστα


και φυσικά
.
.
.
.
.
.
.

ΣΚΙΣΤΟΝ τον εγκληματία

TOLISTOLAROS
02/07/2008, 09:17
Περαστικά φίλε....σε όλους μας! :) :) :)
Παιδιά κι εγώ δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει πια να καβαλάς δίκυκλο...όσο βλέπω το πόδι μου στο νάρθηκα...:a29: :a29: Ακόμα και το χέσιμο είναι διαδικασία(θα μου πεις και πότε δεν ήτανε;:) :) :) :) ).Για τίποτα δεν αξίζει να χάσεις αρτιμέλεια ή έστω να κουτσαθείς
Χωρίς πλάκα τώρα πρέπει να βρούμε ένα νησί που να επιτρέπονται μόνο μηχανές.Με το πουσκάει το ferry θα'ρχεται ο μπάτσος και θα ελέγχει:..."Πως ; ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ; ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΜΩΡΗ ΖΑΡΤΙΕΡΑ,ΟΞΑΠΟΔΩ!!!!" Aλλιώς βλέπω να εξακολουθούν να γεννιούνται τόπικ όπως "Ο Έκτορας έπεσε","Η Ευφροξυλάνθη χύμαρε","Ο Διομήδης στούκαρε" κλπ..

castoras
02/07/2008, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Περαστικά φίλε....σε όλους μας! :) :) :)
Παιδιά κι εγώ δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει πια να καβαλάς δίκυκλο...όσο βλέπω το πόδι μου στο νάρθηκα...:a29: :a29: Ακόμα και το χέσιμο είναι διαδικασία(θα μου πεις και πότε δεν ήτανε;:) :) :) :) ).Για τίποτα δεν αξίζει να χάσεις αρτιμέλεια ή έστω να κουτσαθείς
Χωρίς πλάκα τώρα πρέπει να βρούμε ένα νησί που να επιτρέπονται μόνο μηχανές.Με το πουσκάει το ferry θα'ρχεται ο μπάτσος και θα ελέγχει:..."Πως ; ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ; ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΜΩΡΗ ΖΑΡΤΙΕΡΑ,ΟΞΑΠΟΔΩ!!!!" Aλλιώς βλέπω να εξακολουθούν να γεννιούνται τόπικ όπως "Ο Έκτορας έπεσε","Η Ευφροξυλάνθη χύμαρε","Ο Διομήδης στούκαρε" κλπ..

Εσύ τι έπαθες?????:eek: :eek:

li0
02/07/2008, 11:53
Περαστικά και αγύριστα!!
αλλά όλοι ξέρουμε ότι όσο υπάρχουν ασυνείδητοι (και είναι πάρα πολλοί) θα υπάρχουν τέτοια
περιστατικά δυστυχώς. Το θέμα είναι ότι η πολιτεία ΚΑΙ οι πολίτες δεν κάνουν τίποτα για να
αλλάξει αυτή η κατάσταση. θυμάμαι (όσο και αν προσπαθώ να το ξεχάσω) πέρυσι περίπου στις
10/6 έμπαινα από παραλιακή στην εθνική και ένας ωραίος τύπος με μαύρο mercedes αποφασίζει να αλλάξει λωρίδα την ώρα που με προσπέρναγε περίπου με 120χλμ. εγώ γύρω στα 60χλμ. και με ρίχνει στην εθνική από την δεξιά στην τέρμα αριστερή λωρίδα!!! και φυσικά εξαφανίστηκε... Ένα αυτοκίνητο σταμάτησε ακριβός από πίσω μου γιατί θα με πάταγε! Κάνεις άλλος, προσπαθούσα να σηκώσω και να τραβήξω την μηχανή (hornet 600) στην άκρη αλλά δεν σταματάτε κανείς.......!! αυτοί είμαστε οι Έλληνες. δόξα το θεό την γλίτωσα με μερικά εξωτερικά τραύματα. Αποφάσισα λοιπών να την δώσω και να πάρω κάτι πιο μικρό, ένα σκούτερ, αλλά και εκεί δεν στάθηκα τυχερός. πριν 2 περίπου μήνες ένας μάγκας κολλημένος πίσω μου μέσα στην πόλη, σε κίνηση, φρέναρε ο μπροστινός μου και αυτός με την σειρά του έπεσε πάνω μου χωρίς φρένα. Μετά και αυτό λέω καλύτερα να τρώω την κίνηση και να έχω το κεφάλι μου στην θέση του. Δεν θέλω να σε επηρεάσω αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα εκεί έξω.....Όσο για τον μάγκα με το τζιπ, ΕΓΩ όταν θα ανάρρωνα θα τον κέρναγα ένα χέρι ξύλο, έτσι για να θυμάται την επόμενη φορά να είναι πιο προσεκτικός και να αναλαμβάνει τις ευθύνες του....!
και πάλι σου εύχομαι περαστικά :winka:

TOLISTOLAROS
02/07/2008, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
Εσύ τι έπαθες?????:eek: :eek:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=62104


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

miketzif
02/07/2008, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=62104


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:
περαστικά και στους δύο σας και καλή σωματική και ψυχολογική ανάρρωση:wave2:

silentscream
09/07/2008, 15:33
φίλε μου και απο μένα ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ.
παιδιά κομμένα τα αστεία , η θα οδηγάμε με το σκεπτικό οτι όλοι οι άλλοι ''κουτάκιδες'' θέλουν το κακό μας ή να τις παρκάρουμε. ή να πάμε στο νησί που λέει ο φίλος μας.

εγω οδηγάω παπί χρόνια και μηχανή κανα χρόνο τώρα, αλλά είμαι χεσμένος, προσπαθώ να τις κάνω ορθολογική χρήση , και οχι να κόβω βόλτες όλη μέρα. είναι ωραία η αίσθηση βέβαια.

παρόλο που είμαι οπαδός της μηχανής απο παιδί και πολέμιος του 4τροχου και βάλε. έχω εμπλακεί και γω σε ατύχημα ,, με την διαφορά οτι εγω ήμουν στο αμάξι. δεν θέλω να θυμάμαι και πολλά όμως απο τότε .το παιδί δεν έπαθε τπτ, αυτο που δεν θα του το συγχωρήσω είναι οτι σε κόμβο χωρίς φανάρι, πήγε να περάσει με τσαμπουκά, ενώ κατι άλλα αυτοκίνητα και εγω μαζί σε αγέλη είχαμε αρχίσει να διασχίζουμε τον κόμβο. και ήμουν εγώ ο άτυχος και αυτός δηλαδή που πέρασε ξιστά απο τον προφυλακτήρα μου, έτσι άπειρος οδηγός τότε τα έχασα με αποτέλεσμα να του βρω τον κώλο της μηχανής με το δεξί μπροστά φτερό, τελικά συνέχισε και η μηχανή έπεζε τρελά, έμπειρος ο τύπος όμως πήδηξε 200 μέτρα μετά.

και ρωτάω τώρα ρε παιδιά , εσείς θα το κάνατε, είχε προτεραιότητα αλλά ρε πούστη μου εγώ ήμουν σε λαμαρίνα αυτός χύμα ούτε κράνος, πας να περάσεις με το σκεπτικό εγώ να φρενάρω???
να που όμως δε έγινε έτσι... :nono: :confused:

CIRUS
09/07/2008, 16:12
1ον περαστικά και αγύριστα φίλε, ευτυχώς είσαι αρτιμελής μετά από τέτοιο ατύχημα και μπράβο σου που φόραγες εξοπλισμό αλλιώς δε βλέπω να ήσουν μαζί μας

2ον σκέψου μόνος σου και αποφάσισε μόνος σου αν παρατησεις τους 2 τροχούς ή όχι κάθε ένας μας το ζυγίζει και το βλέπει διαφορετικά μην σε επηρεάσει κάποιος άλλος είναι μια απόφαση που κατα την ταπεινή μου γνώμη πρέπει να πάρεις μόνος σου

3ον δεν ξέρω τι θα κάνεις αλλά σκίσε τον πούστη τον δολοφόνο, όλοι μας κάνουμε λάθη στο δρόμο δεν διεκδικούμε το αλάθητο του πάπα, αλλά το κέρατο μου μέσα με τι καρδιά παρατάς κάποιον συνανθρωπό σου στο δρόμο και την κάνεις, Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Ο. κλείστου το σπίτι εσύ μην κλείσει αυτος το σπίτι σε άλλους και μην τον λυπηθείς καθόλου το φονιά. (δεν θα έλεγα καθόλου τα ίδια αν είχε σταματήσει σαν άνθρωπος να δει πως είσαι και να ειδοποιήσει ασθενοφόρο και όχι επειδή υποχρεούται από το νόμο)

CIRUS
09/07/2008, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από silentscream
φίλε μου και απο μένα ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ.
παιδιά κομμένα τα αστεία , η θα οδηγάμε με το σκεπτικό οτι όλοι οι άλλοι ''κουτάκιδες'' θέλουν το κακό μας ή να τις παρκάρουμε. ή να πάμε στο νησί που λέει ο φίλος μας.

εγω οδηγάω παπί χρόνια και μηχανή κανα χρόνο τώρα, αλλά είμαι χεσμένος, προσπαθώ να τις κάνω ορθολογική χρήση , και οχι να κόβω βόλτες όλη μέρα. είναι ωραία η αίσθηση βέβαια.

παρόλο που είμαι οπαδός της μηχανής απο παιδί και πολέμιος του 4τροχου και βάλε. έχω εμπλακεί και γω σε ατύχημα ,, με την διαφορά οτι εγω ήμουν στο αμάξι. δεν θέλω να θυμάμαι και πολλά όμως απο τότε .το παιδί δεν έπαθε τπτ, αυτο που δεν θα του το συγχωρήσω είναι οτι σε κόμβο χωρίς φανάρι, πήγε να περάσει με τσαμπουκά, ενώ κατι άλλα αυτοκίνητα και εγω μαζί σε αγέλη είχαμε αρχίσει να διασχίζουμε τον κόμβο. και ήμουν εγώ ο άτυχος και αυτός δηλαδή που πέρασε ξιστά απο τον προφυλακτήρα μου, έτσι άπειρος οδηγός τότε τα έχασα με αποτέλεσμα να του βρω τον κώλο της μηχανής με το δεξί μπροστά φτερό, τελικά συνέχισε και η μηχανή έπεζε τρελά, έμπειρος ο τύπος όμως πήδηξε 200 μέτρα μετά.

και ρωτάω τώρα ρε παιδιά , εσείς θα το κάνατε, είχε προτεραιότητα αλλά ρε πούστη μου εγώ ήμουν σε λαμαρίνα αυτός χύμα ούτε κράνος, πας να περάσεις με το σκεπτικό εγώ να φρενάρω???
να που όμως δε έγινε έτσι... :nono: :confused:

αφού είχε προτεραιότητα και το ήξερες και εσύ με τη σειρά σου θα έπρεπε να σκευτείς (εχεί προτεραιότητα θα περάσει και μετά περνάω εγώ) και όχι ( ε, εντάξει μας βλέπει που περνάμε άρα θα φοβηθεί που έχουμε αυτοκίνητα και θα κόψει και ας έχει προτεραιότητα).

το δικηγόρο του διαβόλου παίζω έτσι δε θέλω να με παρεξηγήσεις απλά σου λέω τι μπορεί να πει και αυτός από τη θέση του

είναι όμως σημαντικό που παραδέχεσαι το λάθος σου και σταμάτησες να δεις πως είναι. και πες μου τώρα που την έπαθες αν σου ξανατύχαινε παρόμοιο σκηνικό δεν θα σταμάταγες να τον αφήσεις να περάσει? νομίζω πως ναι.

τέλος να σου απαντήσω και σε αυτό που ρώτησες, όχι δεν θα το έκανα γιατί θα φοβόμουν ότι θα περάσεις και εσύ όπως οι άλλοι και θα έκοβα ταχύτητα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι και εσύ πρέπει να βασιστείς σε αυτό την ώρα που έχω και προτεραιότητα!!!!!!!

φιλικά πάντα φίλε μου, τη γνώμη μου σου λέω δεν θέλω να παρεξηγήσεις ότι πάω να στην πω:wave2:

mizz
09/07/2008, 16:29
ευχαριστώ για τις ευχές :beer:
βγάζω και τα πράγματα απτό χέρι όπου να ναι οπότε μένει μόνο το πόδι που θα πάρει περισσότερο χρόνο
όσο για το τυπά, δικηγόρος κλπ :D

jfx
09/07/2008, 19:31
Μιχάλη τα ειπαμε κι απτο μσν. το ατυχημα σου με κανει κι αισθανομαι πολυ πολυ τυχερος που μονο η μηχανη διαλυθηκε.

ειναι μαχη εκει εξω...:(


πες οτι καποιος κανει ενα λαθακι μια απροσεξια. αν το παραδεχτει και ζητησει συγνωμη παει στο διαολο, ολοι κανουνε λαθη.
Αυτος ομως που κανει τη μαλακία εν γνώση του για μενα ειναι για θανατο. περασμα με κοκκινο, ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ....! Δε με ρωτησε εμενα για να ρισκαρει τη δικια μου ζωη προκειμενου να παει πιο γρηγορα.

Μακαρι να βρεις το κουραγιο να τον βαλεις και μεσα αν και το καλυτερο θα ηταν να του αφαιρεθει το διπλωμα για παντα...

giorgosv
09/07/2008, 20:21
Καλή ανάρρωση φίλε.Όσο για τον μ..... να τον σκίσεις κ να του καεί το τζίπ ή να του το κλέψουν του παλιόπ.... No mercy και κανένας συμβιβασμός!

SpeakeasyBlues
09/07/2008, 23:28
[...όσον αφορά τον τυπά θα τον κυνηγήσω νόμιμα να δούμε τι μπανάνες πιάνει η ελληνική δικαιοσύνη]

Με μεγαλη μου χαρα θα σε βοηθησω, καθοτι αρμοδιος σε αυτα, η πλειοψηφια των μοτο/των ειναι ασχετοι με τα

δικαιωματα τους και το υψος της οποιας αποζημιωσης [οπως εγραψα και παλαιοτερα] με αποτελεσμα οι ασφαλιστικες να

τους θεωρουν [δικαιως] τους τζαμπα μαγκες.
Εαν δεις μια φορα πως χειριζεσαι ατυχημα θα καταλαβεις ποσα λεφτα εχασες παλαιοτερα...ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΣΟΥ

ΕΙΠΕ, σημειωσε οτι τα ατυχηματα σαν το δικο σου ειναι χοντρη κονομα ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ, οχι για σενα...
πμ βεβαια...:beer:

silentscream
10/07/2008, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues

Με μεγαλη μου χαρα θα σε βοηθησω, καθοτι αρμοδιος σε αυτα, οι πλειοψηφια των μοτο/των ειναι ασχετοι με τα
δικαιωματα τους και το υψος της οποιας αποζημιωσης


+1000000000000

αλληλεγκύη φίλε μου, κάνε τον πούστη να πουλησει το jeep για να ξεχρεώσει στο παλικάρι....

να σαι καλά και πάντα αχρείαστος.........

tzitzikas_ee2
13/07/2008, 11:28
περαστικα και απο μενα. τον ιουνιο που μας περασε ειχα και εγω ενα ατυχημα. δεν εχω μηχανη αλλα ενα παλιο παπακι yamaha 50cc το οποιο το κυκλοφορουσα πολυ λογω δουλειας. ημουν σε κεντρικο δρομο πηγε να περασει ενα αμαξι απεναντι σε διασταυρωση που απαγορευεται & επισης ειχε στοπ. οταν τον ειδα ηταν 2 μετρα πλαγια και αριστερα μου και επεσε πανω στο αριστερο μου ποδι. καταγμα εξω κονδυλου κνημης αριστερου ποδιου, καταγμα ενος δακτυλου του δεξιου ποδιου και καταγμα χονδρου στα πλευρα στον δεξι πνευμονα επειδη κτυπησε το τιμονι μου πανω μου. εγχειρηση με λαμα και 5 βιδες στο ποδι. και εχουμε ακομα δρομο για αποθεραπεια. αν και δε τρεχαμε και οι 2 εγινε αυτη η ζημια. εγω πηγαινα με 30 περιπου και αυτος μολις ειχε ξεκινησει απο απεναντι.
φυσικα μηχανακι δε ξανακαβαλω. δεν αξιζει το κοπο. καθε μερα διετρεχα κινδυνο.ειχα τρακαρει ουκ λιγες φορες και πριν λιγους μηνες ειχα κτυπησει με δυναμη πανω σε αμαξι χωρις καταγματα ευτυχως τοτε,φοραω παντα και κρανος. οι πιθανοτητες ειναι λιγες να μην παθεις καποια στιγμη κατι σοβαρο.

ares_tz
19/07/2008, 03:07
Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει όταν σε ατύχημα δεν υπάρχουν μάρτυρες για να βεβαιώσουν το περιστατικό...
ακόμα εντύπωση κάνει το γεγονός ότι δεν είδες ή άκουσες τίποτα απο τους επιβάτες του τζιπ..

Στο παρελθόν ο ξάδελφός μου είχε συμμετοχή άθελα του σε τροχαίο με μοτσυκλετιστές και σταμάτησε
για βοήθεια. Στο δικαστήριο έγιναν πολλά κωμικοτραγικά περιστατικά με κλαμματα και οδυρμούς..
Ομως τελικά έγινε συμβιβασμός ανάμεσα στους δικηγόρους....Φυσικά ήταν αρκετά ενυτπωσιακό
να βλέπεις τους μοτουσκλετιστές να παραληρουν και ίσως να μεγαλοποοιούν το περιστατικό...

Εσύ πιστεύεις ότι ο οδηγός του τζιπ έφυγε γιατί φοβήθηκε το περιστατικό?

mizz
19/07/2008, 12:59
μάρτυρες υπάρχουν και αυτόπτες μάλιστα, έχουν καταθέσει σε αστυνομία κλπ.

όσο για τον οδηγό του τζιπ και τον υπαίτιο του ατυχήματος, δε δίνω δεκάρα για τον λόγο που με εγκατέλειψε. σημασία έχει ότι με εγκατέλειψε και τώρα το παίζει αθώα παναγία. :mad:
να τον δω στο δικαστήριο τι θα πει

dragorosi
19/07/2008, 14:06
φιλε περαστικα.Εχω χτυπισει 3 φορεσ κ ολεσ απο δικο μου λαθοσ με χειροτερο ενα καταγμα στον ομω πριν 4 μηνεσ και ενα εγκαυμα πριν 8 χρονια. πιστεψε με ποναει το ιδιο με το να σε χτυπαει καποιοσ αλλοσ.πολλεσ φορεσ δε μασ βλεπουν ειτε γιατι τρεχουμε λιγο παραπανω ειτε γιατι ειναι αλλου.αυτο που πρεπει να κανουμε εμεισ ειναι οταν βλεπουμε καποιο αυτοκινητο να σκεφτομαστε παντα το χειροτερο ενδεχομενο για να εχουμε περισσοτερεσ πιθανοτητεσ να αποφηγουμε το ατοιχημα. σκεψου κ το ενδεχομενο να απολαυσεισ την μηχανη σου σε μια πιστα με ασφαλεια και παλι περαστικα και γρηγορα κοντα μασ στουσ δρομουσ η στισ πιστεσ.δεσ αν θελεισ ενα βιντεακι στο youtoube πατα orestiada rider στο αφιερωνω.κατι τελευταιο απαραδεκτοσ αυτοσ λαλακισ με το αμαξι που εφυγε.

okipouros
28/07/2008, 01:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Στειλε μου τα στοιχεια του τυπου με το τζιπ....

:mad:

kalese mas kai sto dikastirio an ginei :D

mizz
09/09/2008, 13:11
χαιρετώ την ομάδα και ευχαριστώ ακόμα μια φορά για τις ευχές!
έχω αρχίσει και περπατάω εδώ και μερικές μέρες κουτσά στραβά :)
όσον αφορά τη μηχανή, τελικά ρε γμτ άμα έχεις το μικρόβιο δε φεύγει οπότε το ψήνω να πηγαίνω σε καμιά πίστα (μέγαρα αν ανοίξει; να δούμε τι θα γίνει) για ξεκάβλωμα έστω γιατί αλλιώς δε παλεύεται η κατάσταση
θα πάρω και κουτί για τις μετακινήσεις μου αναγκαστικά :yuck:
η μηχανή ψιλόγαμ΄@θηκε, είμαι σε φάση με τις αποζημειώσεις κλπ τώρα να δω αν θα γίνει δικαστήριο κλπ

:wave2:

XJR_Billy
09/09/2008, 13:56
Πολύ ευχάριστο φίλε!!:beer:

Εσύ να'σαι καλά στην υγεία σου... όλα τ'άλλα είναι ψίχουλα.

TOLISTOLAROS
09/09/2008, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz
χαιρετώ την ομάδα και ευχαριστώ ακόμα μια φορά για τις ευχές!
έχω αρχίσει και περπατάω εδώ και μερικές μέρες κουτσά στραβά :)
όσον αφορά τη μηχανή, τελικά ρε γμτ άμα έχεις το μικρόβιο δε φεύγει οπότε το ψήνω να πηγαίνω σε καμιά πίστα (μέγαρα αν ανοίξει; να δούμε τι θα γίνει) για ξεκάβλωμα έστω γιατί αλλιώς δε παλεύεται η κατάσταση
θα πάρω και κουτί για τις μετακινήσεις μου αναγκαστικά :yuck:
η μηχανή ψιλόγαμ΄@θηκε, είμαι σε φάση με τις αποζημειώσεις κλπ τώρα να δω αν θα γίνει δικαστήριο κλπ

:wave2:
Ωραίος!Εγώ εδώ και κάποιες μέρες οδηγάω προσφέροντας θέαμα με το Grande!!!:lol:
Περαστικά μας ρε!

kordix
09/09/2008, 20:58
Περαστικά φίλε μου και με το καλό να ξεμπερδέξεις από τις ασφαλιστικές και τα συνεργεία.

Όταν με το καλό αναρρώσεις πλήρως, σκέψου το ενδεχόμενο να ασχοληθείς ΚΑΙ με το εντούρο. Είναι ομορφα στο βουνό, ξεγκ@υλώνεις με ασφάλεια και γενικά περνάς καλά.



Είναι λογικό τώρα να έχεις τρομάξει με το ατύχημα αλλά από την άλλη είναι κρίμα για έναν απρόσεκτο οδηγό να σταματήσεις κάτι που προφανώς αγαπάς, γιατί αν κρίνω από τον εξοπλισμό σου και μάλιστα τέτοια εποχή σε κόβω για συνειδητοποιημένο μοτοσυκλετιστή παρά τα 19 χρόνια σου. Απλά θα πρέπει να ξεχάσεις μέσα στη πόλη τα περί επιθετικής-σπορ οδήγησης και θα πρέπει να μάθεις να φυλάγεσαι όσο πιο πολύ μπορείς. Δες το σαν ηλεκτρονικό παιχνίδι, ότι σου την πέφτουν όλοι και συ πρέπεις να φυλαχτείς...

Και πάλι περαστικά.

mizz
09/09/2008, 21:29
που σαι tolistolaros! πως τα πας; thanks για τις ευχές :beer:
kostasYZ ευχαριστώ :) όσον αφορά τις μηχανές το χω σκεφτεί και το ψήνω για πίστα όταν με το καλό είμαι έτοιμος :D :D :D

kordix
11/09/2008, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz
που σαι tolistolaros! πως τα πας; thanks για τις ευχές :beer:
kostasYZ ευχαριστώ :) όσον αφορά τις μηχανές το χω σκεφτεί και το ψήνω για πίστα όταν με το καλό είμαι έτοιμος :D :D :D



:beer: :beer: :beer:

LsKostas
11/09/2008, 19:31
Κυνηγησε τον και παλι περαστικα :wave2:

Φροντισε να ενημερωθεις πληρως με αυτους που επικοινωνησες

Η νομοθεσια ειναι με το μερος σου εφοσον ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ :winka: