PDA

View Full Version : Exc 250 δίχρονο 2009: κάνει για μικτή χρήση?



Iuz
27/06/2008, 11:18
Καλημέρα παιδία.

Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα για το συγκεκριμένο μηχανάκι. Το ξέρω ότι για κάποια θα τα "ακούσω" αλλά επειδή ήδη έχω κάνει μια εκτενέστατη έρευνα στο ζήτημα με συζήτησεις με φίλους ιδιοκτήτες της ίδιας μηχανής και με ξένους σε forums (και συνεχίζω), αν χρειαστεί θα το υποστώ :-)

Θέλω να αγοράσω ένα καινούργιο EXC 250 του 2009. Θέλω, φυσικά, να κάνω enduro/off-road (προπόνηση και βελτίωση των ικανοτήτων μου) με την μηχανή τα Σαββατοκυριακά αλλά και μετά την δουλειά μου τις καθημερινές (ναι μπορώ).

Επίσης θα την χρησιμοποιώ για να πηγαίνω και δουλειά (6 χιλιόμετρα απόσταση). Ξέρω ότι δεν είναι και η καλύτερη μηχανή για άσφαλτο αλλά δεν έχω πολλές επιλογές στην φάση που είμαι. Από δίχρονα έχω εμπείρια και όλου το πακέτου γενικά (βρώμα, λάδια, μίξη, κλπ) και να προσθέσω ότι τα γουστάρω με τα χίλια.

Επίσης θα βάζω τον κ@λ@ ;-) της (αρκετών χρόνων) κοπέλας μου πάνω για καμια μετακίνηση, και πάλι μέσα στην ζούγκλα της Αθήνας. Να τονίσω ότι εγώ ζυγίζω 64 κιλά και εκείνη 47. Ξέρω ότι υπάρχουν αρκετά θέματα με το δικάβαλο σε αυτή την μηχανή αλλά δεν νομίζω ότι στα κιλά που είμαστε (και χωρίς πολλές εξυπνάδες) ότι θα έχουμε κάποιο πρόβλημα.

Με βάση λοιπόν όλα τα παραπάνω θέλω να ρωτήσω τα εξής:
- Το 250 EXC φιμολογείται ότι θα έχει μίζα φέτος. Ξέρει κανείς τίποτα; Αν όχι, επειδή όλο και κάπου θα το αφήνω που δεν θα το βλέπω (οσο λιγότερο μπορώ φυσικά), ξέρει κάποιος που μπορώ να πάω να του βάλω διακόπτη με κλειδί; (πέρα φυσίκα από ότι δεσίματα/άλλα κλειδώματα μπορεί να έχει)
- Ξέρει κανείς ΑΝ αποδειχτεί ότι με την χρήση που τελικά θα κάνω θα χρειαστεί να κάνω κάποια πατέντα για πίσω μασπιέδες, ξέρει κανείς που μπορώ να κάνω κάτι τόσο παράδοξο; :-P

Τα δύο παραπάνω με απασχολούν και μαζεύω όσες περισσότερες γνώμες μπορώ γιατί δεν θα ήθελα να το πουλήσω ακόμα δεν το πήρα γιατί τελίκα κάτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να το κάνω και όχι γιατί δεν μπορώ να το "υποφέρω/συμβιβαστώ με αυτό".

Περιμένω την συμβουλή σας και την εμπειρία σας για να τα ζυγίσω (θετικά/αρνητικά) και να αποφασίσω. Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι τα "ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ" που δεν έχω προβλέψει από τα "ΘΑ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΕΙ", αλλά παρακαλώ νιώστε άνετα να μου δώσετε όλες τις πληροφορίες!

Ευχαριστώ πολύ guys (and girls)!

Iuz!

dirtbird
27/06/2008, 11:45
Λοιπόν....


για τη(τις) χρήση που θέλεις να κάνεις, λυπάμαι αλλά ΔΕΝ....

Παραβλέποντας ότι αυτά τα μηχανάκια τα καβαλάμε Σ-Κ και τα συντηρούμε Παρασκευή απόγευμα, υπάρχουν και πρακτικά θέματα για το δικάβαλο.

Ναι μεν είσαι ελαφρύς και θα σε αντέξει το υποπλαίσιο εσένα και την κοπέλα σου, αλλά είναι κατασκευασμένο από αλουμίνιο και (ασχέτως πιθανών πατεντών) δεν προσφέρεται για τοποθέτηση μαρσπιέ συνεπιβάτη.
Επίσης στο βουνό με μαρσπιέ πίσω δεν πας.Τι θα κάνεις με αυτά που θα φτιάξεις? Θα είσαι στο βίδωσε-ξεβίδωσε? Πόσες φορές θα γίνει αυτό πριν τα πάρεις στο χέρι?

Επίσης στο βουνό -για λόγους ασφαλείας- βγαίνουμε με φωτοτυπία της πινακίδας 'καρφωμένη' στο πίσω φτερό. Στην καθημερινή σου μετακίνηση τι θα κάνεις?

Είναι πολλές οι καθημερινές λεπτομέρειες που εάν τις έχεις ζήσει, σου φεύγει οποιαδήποτε διάθεση να κάνεις κάτι ανάλογο αυτού που προτείνεις.

Βρες εναλλακτικό τρόπο καθημερινής μετακίνησης.
:wave2:

Iuz
27/06/2008, 13:33
Καλησπέρα.

Πολύ λογικές συμβουλές.

Το βάλε βγάλε μαρσπιέδες είναι ένα θεματάκι. Το πότε θα μου μείνουν στο χέρι το έχω σκεφτεί και εγώ, και γι'αυτό είπα ΑΝ. Βέβαια αυτό δεν με σώζει αν χρειαστεί αλλά και πάλι το θέμα είναι διαπραγματεύσιμο.

Η πινακίδα δεν είναι πολύ μεγάλο θέμα. Σαφέστατα πιο απλό από το προηγούμενο (και "κατασκευαστικά" και χρηστικά).

Γενικά, στην φάση που είμαι φέτος (και μιλάμε για φέτος), οτιδήποτε έχει σχέση με την χρήση που ανέφερα και είναι διαπραγμετεύσιμο (μπορεί να γίνει με κάποιες προυποθέσεις και συμβιβασμούς) το συζητάω. Από του χρόνου θα υπάρχει και το εναλακτικό.

Οπότε, από τα λεγόμενα σου να συμπεράνω ότι τα δύο βασικά αρνητικά που μου έδωσες + τις πολλές οι καθημερινές λεπτομέρειες ότι έχουν λύσεις, απλά δεν είναι πρακτικές, όχι όμως απαγορευτικές;

Τέλος μην ξεχνάς πως αν πετάγομαι μετά την δουλειά μου για μια χωμάτινη βόλτα θα ήθελα να το έχω μαζί μου και οχι να κάνω αλλαγές.

I need more feedback!!

Ευχαριστώ!

ktmakis
27/06/2008, 13:54
Προσωπικά όταν καβαλώ το μηχανάκι μου στη πόλη νομίαω οτι το "χαλάω"
Πέρα από το ψυχολογικό όμως το μηχανάκι δεν μπορείς να το ασφαλίσεις με μια απλή κλειδαριά χωρίς να το βλέπεις. Θα στο σηκώσουν πολύ γρήγορα λόγω βάρους και λόγω εκτεθειμένων μηχανολογικών μερώ. Πρέπει πάντα να έχεις ένα δοσομετρητή και λάδι μίξης μαζί σου και επίσης ο συνεπιβάτης θα γεμίσει με λάδι (όχι μόνο οσμή).
Επίσης με το παραπάνω βάρος πίσω εκτός από το υποπλαίσιο θα επιβαρύνεις και την ανάρτηση η οποία μετά από λίγο καιρό δεν θα δουλεύει το ίδιο.
Ασε που για μια ώρα προπόνηση χαλάς δύο για συντήρηση.
Οσο θα σε φτιάχνει στο βουνό τόσο θα σε κουράζει στα υπόλοιπα.
Δεν ξέρω αν θα το έκανα στη θέση σου μπορεί πάντως να το δοκίμαζα γιατί ομολογουμένως το να έχεις 2 μηχανάκια σε κάποιοες περιπτώσεις είναι δύσκολο.
Αυτά
:beer: