PDA

View Full Version : Wr250x μετατροπή σε R



Tigas
01/07/2008, 21:10
Εδώ και 1 εβδομάδα είμαι κάτοχος ενός WR250X το οποίο μέχρι το Σεπτέμβριο θα πρέπει να έχει γίνει έτοιμο για βρωμερά παιχνίδια.

Ποδιές ,ρυθμίσεις, χούφτες κτλ είναι εύκολο να το κάνω και κάποια τα έχω κάνει ήδη, αλλά αυτό που θέλω να ρωτήσω εάν ξέρετε κάποιον που να μου ετοιμάσει ζάντες έτοιμες για να τις κουμπώσω επάνω.

Δηλαδή να μου βάλει και ακτίνες αλλά και νέα κέντρα και το μόνο που θα πρέπει να κάνω εγώ να βάλω λάστιχα δίσκους γρανάζια και . . . . . βουνό

Ερωτήσεις γιατί δέν πήρες το R από την αρχή μήν τις κάνετε γιατί απλά δεν υπάρχουν και δεν θα ξαναφέρει η Yamaha.:wave2:


135359

KaTaNaS
01/07/2008, 21:20
γαμωτ... ειναι το ιδιο με του ιατροδικαστη; :confused:


Σταυρο κοιτα κωδικους αμορτισερ πισω και καλαμιων και αντιστοιχισε με κωδικους του R!

στα ΚΤΜ ειναι διαφορετικα τα αμορτισερ της WP... αλλαζουν οι διαδρομες και οι σκληροτητες...

οποτε στανταρ χρειαζεσαι revalving

dirtbird
01/07/2008, 21:21
Γιατί δεν πήρες το F?:lol: :lol:

Δοκίμασε rider's shop αν και πρόκειται για καινούργιο μοντέλο και θα υπάρχει αρκετό ψάξιμο σχετικά με τα κέντρα....:confused: :confused:

Tigas
01/07/2008, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
γαμωτ... ειναι το ιδιο με του ιατροδικαστη; :confused:


Σταυρο κοιτα κωδικους αμορτισερ πισω και καλαμιων και αντιστοιχισε με κωδικους του R!

στα ΚΤΜ ειναι διαφορετικα τα αμορτισερ της WP... αλλαζουν οι διαδρομες και οι σκληροτητες...

οποτε στανταρ χρειαζεσαι revalving

Άλλα ελατήρια έχει δέν με νοιάζει και τόσο πολύ δέν τα πειράζω λίγο με την επαναφορά θα ασχοληθώ και θα το μαλακώσω και τέλος, το πολύ πολύ να γίνω κάτοχος κανενός αυθαιρέτου:D

Tigas
01/07/2008, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Γιατί δεν πήρες το F?:lol: :lol:

Δοκίμασε rider's shop αν και πρόκειται για καινούργιο μοντέλο και θα υπάρχει αρκετό ψάξιμο σχετικά με τα κέντρα....:confused: :confused:

thanx α και κάτι άλλο είμαι μόνο 1,75 και δέν το έφτανα το μαμήδι το F το R είναι κανα 2 πόντους ποιό κάτω και το φτάνω :D

H.A.Balafoutre
02/07/2008, 10:26
Ώρες ώρες η Yamaha κολάζει και τον πιο πιστό χοντάκια...αλλά το μην φέρει άλλα WR250R είναι μέσα στο πνεύμα της βλακώδους στρατηγικής τους?

Σου είπανε γιατί?

dirtbird
02/07/2008, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Ώρες ώρες η Yamaha κολάζει και τον πιο πιστό χοντάκια...αλλά το μην φέρει άλλα WR250R είναι μέσα στο πνεύμα της βλακώδους στρατηγικής τους?

Σου είπανε γιατί?

Όπως έχει γραφτεί και σε άλλα threads, δεν υπάρχει διαθεσιμότητα από το εργοστάσιο.

Προσέχτε λίγο με τους χαρακτηρισμούς, πολύ εύκολα γράφετε ότι σας κατέβει ελαφρά την καρδία......

:confused: :smokin: :mad:

georgis4
02/07/2008, 12:01
Καταρχην η φωτο ειναι σα να βρηκες καπου το δικο μου και το εβγαλες φωτο!:D
(οι χουφτες RALLY PRO ειναι?)(αν ναι τις ιδιες εχω)ωραια ποδιτσα μαστορεψες αλλα θα προτιμουσα προσωπικα κατι που να καλυπτει και το σασι/πλαινα μοτερ..(ηταν αναγκη μαυρο να το εχουν?)
Το R γενικα δεν εφερε πολλα κομματια η YAMAHA πιστευω για να μη ριξει τις πωλησεις απο το F..ειναι συμπτωση που αμερικη ειναι το αντιθετο και δεν βρισκουν τα Χ??Ο πρωτος που εφερε τα μηχανακια (τα συγκεκριμενα) στη σαλονικα ηταν ο ματακος (καθοτι ειχα παει και τα ειδα) και ηταν 3 Χ και 1 R αν θυμαμαι καλα αλλα ολα μπλε/μαυρο...Απο το μοτοδικτυο που πηρα το δικο μου πριν 2 μηνες περιπου μου ειπαν οτι περιμεναν και ενα ΛΕΥΚΟ R και νομιζω ακομη το περιμενουν...κατι για εκτελωνισμους μου ειπαν....
Οσο για αυτο που σκεφτεσε για ζαντολαστιχα....το ιδιο και εγω ΑΛΛΑ!Υπαρχει προβλημα με τον μπροστινο δισκο....εαν θες το ιδιο και στο βουνο εχει καλως (αλλα ετσι και ακουμπησει καπου χαιρετα τον) αν θες (που ειναι καλυτερα) τον δισκο διαμετρηματος του R ολα ωραια αλλα εκει χρειαζετε δαγκανα!!!!Απο οτι υπολογισα θελει αρκετα ??? για μια τετοια δουλεια γμτ....

mars696
02/07/2008, 12:28
Για κοιτα εδω (http://www.billsrebuilts.gr/index2.htm) ισως βοηθησει...
:beer: :beer:

dirtbird
02/07/2008, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
........Απο οτι υπολογισα θελει αρκετα ??? για μια τετοια δουλεια γμτ....

+1
...και είναι πιθανόν με τα ίδια λεφτά να βρίσκεις αξιοπρεπές enduro (πχ WR250F 5ετίας) και να κάνεις και το κέφι σου στο βουνό.

Έτσι κι αλλιώς οι 2 σε 1 χρήσεις -μεσοπρόθεσμα- καταπονούν ιδιαίτερα τα μηχανάκια.....


... και κάποιοι από μας τα έχουμε ζήσει πρώτο χέρι αυτά εδώ και 20 χρόνια με DT200 κ.τ.λ. .... :winka: :(

georgis4
02/07/2008, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
+1
...και είναι πιθανόν με τα ίδια λεφτά να βρίσκεις αξιοπρεπές enduro (πχ WR250F 5ετίας) και να κάνεις και το κέφι σου στο βουνό.

Έτσι κι αλλιώς οι 2 σε 1 χρήσεις -μεσοπρόθεσμα- καταπονούν ιδιαίτερα τα μηχανάκια.....


... και κάποιοι από μας τα έχουμε ζήσει πρώτο χέρι αυτά εδώ και 20 χρόνια με DT200 κ.τ.λ. .... :winka: :(

Mπα οχι και τοσα πολλα αλλα οπως υπολογιζω ενα παλιο YZακι 250 το παιρνεις!(ισα ισα για το κεφι!)

georgis4
02/07/2008, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
Για κοιτα εδω (http://www.billsrebuilts.gr/index2.htm) ισως βοηθησει...
:beer: :beer:

Βασικα ειδικα τα κεντρα μιας και καινουρια μηχανακια θα πρεπει να ειναι αποκλειστικα ΥΑΜΑΗΑ....

H.A.Balafoutre
02/07/2008, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Όπως έχει γραφτεί και σε άλλα threads, δεν υπάρχει διαθεσιμότητα από το εργοστάσιο.

Προσέχτε λίγο με τους χαρακτηρισμούς, πολύ εύκολα γράφετε ότι σας κατέβει ελαφρά την καρδία......

:confused: :smokin: :mad:

Αμάν φαρμακόγλωσσα....:wave2:

Καλοτάξιδο, τίγκα υπέροχο μηχανάΤΣι.

Tigas
02/07/2008, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Καταρχην η φωτο ειναι σα να βρηκες καπου το δικο μου και το εβγαλες φωτο!:D
(οι χουφτες RALLY PRO ειναι?)(αν ναι τις ιδιες εχω)ωραια ποδιτσα μαστορεψες αλλα θα προτιμουσα προσωπικα κατι που να καλυπτει και το σασι/πλαινα μοτερ..(ηταν αναγκη μαυρο να το εχουν?)
Το R γενικα δεν εφερε πολλα κομματια η YAMAHA πιστευω για να μη ριξει τις πωλησεις απο το F..ειναι συμπτωση που αμερικη ειναι το αντιθετο και δεν βρισκουν τα Χ??Ο πρωτος που εφερε τα μηχανακια (τα συγκεκριμενα) στη σαλονικα ηταν ο ματακος (καθοτι ειχα παει και τα ειδα) και ηταν 3 Χ και 1 R αν θυμαμαι καλα αλλα ολα μπλε/μαυρο...Απο το μοτοδικτυο που πηρα το δικο μου πριν 2 μηνες περιπου μου ειπαν οτι περιμεναν και ενα ΛΕΥΚΟ R και νομιζω ακομη το περιμενουν...κατι για εκτελωνισμους μου ειπαν....
Οσο για αυτο που σκεφτεσε για ζαντολαστιχα....το ιδιο και εγω ΑΛΛΑ!Υπαρχει προβλημα με τον μπροστινο δισκο....εαν θες το ιδιο και στο βουνο εχει καλως (αλλα ετσι και ακουμπησει καπου χαιρετα τον) αν θες (που ειναι καλυτερα) τον δισκο διαμετρηματος του R ολα ωραια αλλα εκει χρειαζετε δαγκανα!!!!Απο οτι υπολογισα θελει αρκετα ??? για μια τετοια δουλεια γμτ....

οι χούφτες ούτε ξέρω τί είναι μου άρεσαν και τις πήρα.

για τα επιπλέον προστατευτικά θα βάλω κάτι αυτάκια που έχει το R γιατί και σε απλό πέσιμο απο δεξιά η τρόμπα bye bye.

λεφτά για να αλλάξω δαγκάνα δεν δίνω θα βάλω ίδιο δίσκο και εάν σπάσει ξαναβάζω άλλον

Tigas
02/07/2008, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
+1
...και είναι πιθανόν με τα ίδια λεφτά να βρίσκεις αξιοπρεπές enduro (πχ WR250F 5ετίας) και να κάνεις και το κέφι σου στο βουνό.

Έτσι κι αλλιώς οι 2 σε 1 χρήσεις -μεσοπρόθεσμα- καταπονούν ιδιαίτερα τα μηχανάκια.....


... και κάποιοι από μας τα έχουμε ζήσει πρώτο χέρι αυτά εδώ και 20 χρόνια με DT200 κ.τ.λ. .... :winka: :(

ωραία τα wr...F ή τα CRF που αυτό θα ήθελα πολύ να είχα πάρει αλλά δέν κάνουν για να κυκλοφορείς
μέσα στην πόλη δυστυχώς:(

και η συντήρηση ενός wr250Χ ή R είναι σχεδόν ανύπαρκτη σε σχέση με κάποια από τα wrf crf, φαντάσου βαλβίδες κοιτάς στα 40.000km και μέχρι τότε μόνο λάδια.

dirtbird
03/07/2008, 06:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ωραία τα wr...F ή τα CRF που αυτό θα ήθελα πολύ να είχα πάρει αλλά δέν κάνουν για να κυκλοφορείς
μέσα στην πόλη δυστυχώς:(

και η συντήρηση ενός wr250Χ ή R είναι σχεδόν ανύπαρκτη σε σχέση με κάποια από τα wrf crf, φαντάσου βαλβίδες κοιτάς στα 40.000km και μέχρι τότε μόνο λάδια.

Δεκτόν αλλά μην έχεις την εντύπωση ότι εάν αρχίσεις να βγαίνεις στο βουνό θα μείνεις στα προτεινόμενα διαστήματα σέρβις.

Επίσης κάτι που θα πρέπει να σε απασχολεί είναι ότι το ρεζερβουάρ είναι μεταλικό και είναι το πρώτο που θα την ακούσει στις -αναπόφευκτες- πτώσεις, ακόμα και στο WR που είναι αρκετά καλυμένο-χωμένο στο σκελετό και με τα φτερά του ψυγείου γύρω του.

georgis4
03/07/2008, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δεκτόν αλλά μην έχεις την εντύπωση ότι εάν αρχίσεις να βγαίνεις στο βουνό θα μείνεις στα προτεινόμενα διαστήματα σέρβις.

Επίσης κάτι που θα πρέπει να σε απασχολεί είναι ότι το ρεζερβουάρ είναι μεταλικό και είναι το πρώτο που θα την ακούσει στις -αναπόφευκτες- πτώσεις, ακόμα και στο WR που είναι αρκετά καλυμένο-χωμένο στο σκελετό και με τα φτερά του ψυγείου γύρω του.

Ενοειτε πως τα σερβις θα ειναι συχνοτερα αν το μηχανακι παει χωμα συχνα οσο για το μεταλλικο ψυγειο δεν φοβαμαι προσωπικα (αντε καμμια λακουβιτσα το πολυ) καθως ειναι παααρα πολυ συμαζεμενο (καθοτι μωλης 7.8λιτρα) το μονο που θα ηταν επιφοβο απο κανενα χτυπημα του ρεζερβουαρ κατ εμε ειναι η τρομπα βενζινης που ειναι στον πατο.....Νο τρομπα.....Νο μηχανακι!:D

georgis4
03/07/2008, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
οι χούφτες ούτε ξέρω τί είναι μου άρεσαν και τις πήρα.

για τα επιπλέον προστατευτικά θα βάλω κάτι αυτάκια που έχει το R γιατί και σε απλό πέσιμο απο δεξιά η τρόμπα bye bye.

λεφτά για να αλλάξω δαγκάνα δεν δίνω θα βάλω ίδιο δίσκο και εάν σπάσει ξαναβάζω άλλον


Το θεμα ποιο ειναι ομως...εκτος του οτι καθε φορα που θα σπαει υπολογιζε ?100-?150 (οχι YAMAHA βεβαια αυτες οι τιμες) και το πως θα γυριζεις σπιτι σου απο εκει?Μονο με πισω φρενο?Αν δεν σπασει μονο ο δισκος και σου δημιουργησει ζημια και στην δαγκανα??Βασικα και εγω το ιδιο μαλλον θα κανω και ας με κραζουν ολοι....λεφτα για δαγκανα ΔΕΝ ΔΙΝΩ!!!(φυσικα με τον 298χλ δισκο δεν θα γινετε σκληρη χρηση εντουρο γιατι τοτε σιγουρα θα βρει καπου και αντε γεια!)

iatrodikastis
03/07/2008, 19:58
Αντε παλληκάρια,

και όταν με το καλό τα μετατρέψετε,

ρίχτε και κάνα μύνημα να τα δούμε τι κάνουν στο χώμα,

γιατί μέχρι τώρα μόνο σε βιντεάκια τα βλέπω.

Zid
03/07/2008, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
Αντε παλληκάρια,

και όταν με το καλό τα μετατρέψετε,

ρίχτε και κάνα μύνημα να τα δούμε τι κάνουν στο χώμα,

γιατί μέχρι τώρα μόνο σε βιντεάκια τα βλέπω. Φέρτο το σάββατο να το δείς και live... :lol:

Tigas
03/07/2008, 23:47
σήμερα ρώτησα για κομπλέ ζάντες εμπρός πίσω(στεφάνια+κέντρα+ακτίνες) 800 ευρώ:alien:
μου είπαν ότι φοράει ότι και το YZ, ρε μπάς και έχει κανείς τίποτα ζάντες να του πάρω :smokin:

Zid
03/07/2008, 23:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
σήμερα ρώτησα για κομπλέ ζάντες εμπρός πίσω(στεφάνια+κέντρα+ακτίνες) 800 ευρώ:alien:
μου είπαν ότι φοράει ότι φοράει και το YZ, ρε μπάς και έχει κανείς τίποτα ζάντες να του πάρω :smokin: Δε το αφήνεις οπως έχει..... καλυτερα...:winka:

Αν δώσεις 800 ευρω και βάλεις και τη συντήρηση που θα θέλει μετά απο βόλτες στο χώμα καλύτερα να δώσεις 2000 και να πάρεις ενα μεταχειρισμένο και να μη το λυπάσαι κιολας...:)

Tigas
03/07/2008, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Το θεμα ποιο ειναι ομως...εκτος του οτι καθε φορα που θα σπαει υπολογιζε ?100-?150 (οχι YAMAHA βεβαια αυτες οι τιμες) και το πως θα γυριζεις σπιτι σου απο εκει?Μονο με πισω φρενο?Αν δεν σπασει μονο ο δισκος και σου δημιουργησει ζημια και στην δαγκανα??Βασικα και εγω το ιδιο μαλλον θα κανω και ας με κραζουν ολοι....λεφτα για δαγκανα ΔΕΝ ΔΙΝΩ!!!(φυσικα με τον 298χλ δισκο δεν θα γινετε σκληρη χρηση εντουρο γιατι τοτε σιγουρα θα βρει καπου και αντε γεια!)

εμένα πάντως το GS που φοράει μεγαλύτερες δισκόπλακες δέν έχει βρεί στα τερέν που θα κινούμαι, τέλος το wr δέν το ξανακαβαλάω για να πάω κάπου να κάνω εντουράδα, θα δουλέψει τρειλερ βολτούλα και φόρτωμα πάλι, η σέλα του δέν παλεύεται λέμε για πολύ είναι το ποιο χάλι μηχανάκι που έχω καβαλήσει απο πλευράς άνεσης, για μακρινές βόλτες με μεγάλη παρέα θα με ΄΄ξελασπώσει΄΄ :D
η μπέμπα.

STOYBI
03/07/2008, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
σήμερα ρώτησα για κομπλέ ζάντες εμπρός πίσω(στεφάνια+κέντρα+ακτίνες) 800 ευρώ:alien:
μου είπαν ότι φοράει ότι και το YZ, ρε μπάς και έχει κανείς τίποτα ζάντες να του πάρω :smokin:

Καλλυτερα να κανεις καποια παραχωρηση και να παρεις κατι αλλο για το χωμα.....

Θα μπεις πολυ μεσα ( σε χρημα ) και δεν αξιζει τον κοπο ......


:wave2:

Tigas
03/07/2008, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Δε το αφήνεις οπως έχει..... καλυτερα...:winka:

Αν δώσεις 800 ευρω και βάλεις και τη συντήρηση που θα θέλει μετά απο βόλτες στο χώμα καλύτερα να δώσεις 2000 και να πάρεις ενα μεταχειρισμένο και να μη το λυπάσαι κιολας...:)

θα δώ μήπως βρώ και καμια μτχ, έχω κάτι από crf250 αλλά δέν ξέρω εάν μπαίνουν, βασικά για την πίσω γιατί εμπρός θα έχουμε πρόβλημα με το δίσκο, θα δούμε:smokin:

STOYBI
04/07/2008, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR


λεφτά για να αλλάξω δαγκάνα δεν δίνω θα βάλω ίδιο δίσκο και εάν σπάσει ξαναβάζω άλλον

Δεν μπορουν να δουλεψουν αυτα τα φρενα στο χωμα.....

( πολυ δυναμη καθολου προοδευτικοτητα.... Και με το παραμικρο που θα ξεχνιεσαι θα μετρας θερμοκρασια εδαφους...)

:wave2:

Tigas
04/07/2008, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Δεν μπορουν να δουλεψουν αυτα τα φρενα στο χωμα.....

( πολυ δυναμη καθολου προοδευτικοτητα.... Και με το παραμικρο που θα ξεχνιεσαι θα μετρας θερμοκρασια εδαφους...)

:wave2:

Σιγά σιγά θα τα φτιάξουμε όλα, μου έχει χαλάσει και η μηχανή που βγάζει λεφτά ρε γαμωτ:D

thnx πάντως :wave2:

georgis4
04/07/2008, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
σήμερα ρώτησα για κομπλέ ζάντες εμπρός πίσω(στεφάνια+κέντρα+ακτίνες) 800 ευρώ:alien:
μου είπαν ότι φοράει ότι και το YZ, ρε μπάς και έχει κανείς τίποτα ζάντες να του πάρω :smokin:
Oντος απο ΥΖ ταιριαζει η πισω ζαντα οχι απολυτα ομως χρειαζετε μεγαλυτερους αποστατες,επισης γραναζια μπρος πισω απο ΥΖ φορανε τα ιδια!(οχι σε δοντια)και απο WRF ταιριαζει το προστατευτικο πισω δισκοπλακας...800 ευρω φιλε μου πολλα ακουγοντε...με περιπου τοσα αλλοι παιρνουν ζαντολαστιχα για μοταρντ που υποτιθετε ειναι και πιο ακριβα απο τα χωματινα....ψαξιμο θελει η δουλεια....

georgis4
04/07/2008, 00:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Δεν μπορουν να δουλεψουν αυτα τα φρενα στο χωμα.....

( πολυ δυναμη καθολου προοδευτικοτητα.... Και με το παραμικρο που θα ξεχνιεσαι θα μετρας θερμοκρασια εδαφους...)

:wave2:

Ισα ισα απο τα πιο προοδευτικα φρενα που εχω δοκιμασει!(στο ΧRακι με ενα αγγιγμα εκανες εντο!)Για 298χλ δισκο δεν το περιμενα αλλα πρεπει να το δοκιμασεις για να το πιστεψεις!Το θεμα ειναι οτι με μεγαλο δισκο δεν μπορεις να πας κατσαβραχα.....γμτ:D

KaTaNaS
04/07/2008, 02:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
!Το θεμα ειναι οτι με μεγαλο δισκο δεν μπορεις να πας κατσαβραχα.....γμτ:D

me 320 disko δεν μπορεις να φανταστεις που εχω περασει...

georgis4
04/07/2008, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
me 320 disko δεν μπορεις να φανταστεις που εχω περασει...

Για λεγε για λεγε!!!:eyepop:

mavro
04/07/2008, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR


Ερωτήσεις γιατί δέν πήρες το R από την αρχή μήν τις κάνετε γιατί απλά δεν υπάρχουν και δεν θα ξαναφέρει η Yamaha.:wave2:





Για όλο το 2009 θα έρθουν ακόμα 50 τεμ. :)

georgis4
04/07/2008, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavro
Για όλο το 2009 θα έρθουν ακόμα 50 τεμ. :)

Εξακριβομενο απο εγκυρη πηγη αυτο??

Tigas
07/07/2008, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavro
Για όλο το 2009 θα έρθουν ακόμα 50 τεμ. :)

μέχρι να έρθει το 2009 θα έχω χαλάσει τουλάχιστον 1 ζευγάρι λάστιχα νομίζω :D

Tigas
07/07/2008, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Ισα ισα απο τα πιο προοδευτικα φρενα που εχω δοκιμασει!(στο ΧRακι με ενα αγγιγμα εκανες εντο!)Για 298χλ δισκο δεν το περιμενα αλλα πρεπει να το δοκιμασεις για να το πιστεψεις!Το θεμα ειναι οτι με μεγαλο δισκο δεν μπορεις να πας κατσαβραχα.....γμτ:D

εγώ έχω βάλει και υψηλής εμπρός πίσω, το αποτέλεσμα εμπρός δεν είναι τρομακτικό σε σχέση με το CBR που είχα βάλει ενώ με το μαμά πίσω είχα καλύτερη αίσθηση στο wr, δέν άξιζε η ΄΄βελτίωση΄΄.


136038

marios8
07/07/2008, 22:08
Παίδες για να λέμε τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη.
Εάν νομίζεται οτι αλλάζοντας λάστιχα θα κάνετε το μοτάρ εντούρο αν μη τι αλλο είναι αφελές .
Εδώ το YZ (απο ΜΧ) ο Κώστας εδώ και ένα χρόνο προσπαθεί να το εντουροποιήσει (με πολύ δουλειά) και πάλι δεν το έχει φέρει 100% εκει που θέλει .
Εκτός και εάν με το εντούρο εννοείτε να μπείτε στον χωματόδρομο. Τότε πάσο.
Μην χαλάτε τζάμπα τα λεφτά σας. Χαρείτε το μοτάρ αφού το πήρατε.
Αν θέλατε εντούρο τότε έπρεπε να πάρετε το R.
Να θυμάστε οτι το βουνό δεν είναι αστείο και ο τραυματισμός έρχεται ΠΟΛΥ εύκολα. Πόσο μάλλον με λάθος μηχανή.

Φιλικά :beer: :beer: :beer: :wave2:

georgis4
08/07/2008, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
εγώ έχω βάλει και υψηλής εμπρός πίσω, το αποτέλεσμα εμπρός δεν είναι τρομακτικό σε σχέση με το CBR που είχα βάλει ενώ με το μαμά πίσω είχα καλύτερη αίσθηση στο wr, δέν άξιζε η ΄΄βελτίωση΄΄.
Σοβαρα??Το πισω φανταζομαι θα μπλοκαρει αμεσως τωρα ε?(κακο αυτο..)Το μπροστα ομως να μην εχει διαφορα?(συνηθως εχει και μαλιστα τεραστια)
Αν σε ενδιαφερει βρηκα απο αμερικανο στο supermotojunkie εξατμιση
http://www.yoshimura-rd.com/ps-3679-1318-rs-2-stainlessaluminum-slip-on.aspx
εχει 4 κομματια στοκ και τις δινει $339 ($395 κανονικη τιμη).Χτες εστειλα μειλ και μεταφορικα εχει $70 απλη αποστολη και $90 express mail.Μαλιστα ειπε μπορει να τη μαρκαρει και σαν δωρο αξιας $100 για να αποφυγω τελωνειο!Το κακο ειναι οτι αυτη τη στιγμη θα φυγω πιθανον διακοπες και δεν μπορω να ασχοληθω τωρα με την παραγγελεια και εχει τωρα που μιλαμε μονο 4 εξατμισεις (απο 5 που ειχε χτες!)
http://www.supermotojunkie.com/showthread.php?t=57398&highlight=wr250x&page=2

georgis4
08/07/2008, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Παίδες για να λέμε τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη.
Εάν νομίζεται οτι αλλάζοντας λάστιχα θα κάνετε το μοτάρ εντούρο αν μη τι αλλο είναι αφελές .
Εδώ το YZ (απο ΜΧ) ο Κώστας εδώ και ένα χρόνο προσπαθεί να το εντουροποιήσει (με πολύ δουλειά) και πάλι δεν το έχει φέρει 100% εκει που θέλει .
Εκτός και εάν με το εντούρο εννοείτε να μπείτε στον χωματόδρομο. Τότε πάσο.
Μην χαλάτε τζάμπα τα λεφτά σας. Χαρείτε το μοτάρ αφού το πήρατε.
Αν θέλατε εντούρο τότε έπρεπε να πάρετε το R.
Να θυμάστε οτι το βουνό δεν είναι αστείο και ο τραυματισμός έρχεται ΠΟΛΥ εύκολα. Πόσο μάλλον με λάθος μηχανή.

Φιλικά :beer: :beer: :beer: :wave2:
Το YZ εκτος απο μοτερ το δυσκολο κομματι για να γινει εντουρο ειναι τα φωτα/φλας κτλ ηλεκτρικα...στα WR X/R η διαφορες τους ειναι ζαντολαστιχα,μπροστινος δισκος και λιγο πιο σκληρα ελατηρια στο Χ αλλα μιλαμε εμενα μου φαινοντε ηδη ΠΟΛΥ μαλακα...οποτε η μετατροπη ειναι εφικτη ως προς το μηχανακι να λειτουργησει σαν οn/off oπως το αδερφακι του R και το αντιστροφο...ΑΛΛΑ!Σιγουρα κατ εμε δεν κανει για χρηση εντουρο (δεν μιλαμε για ενα απλο χωματοδρομο η ενα πεταγματακι αλλα για σκληρη χρηση οπως σε ενα WR F) καθοτι πιστευω εχει πολλες πιθανοτητες να γινει ζημια,μιας και δεν προοριζετε για τετοια χρηση.Αλλο on/off αλλο enduro και αλλο mx....anyway βλεποντας και κανοντας!:D

Tigas
08/07/2008, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Παίδες για να λέμε τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη.
Εάν νομίζεται οτι αλλάζοντας λάστιχα θα κάνετε το μοτάρ εντούρο αν μη τι αλλο είναι αφελές .
Εδώ το YZ (απο ΜΧ) ο Κώστας εδώ και ένα χρόνο προσπαθεί να το εντουροποιήσει (με πολύ δουλειά) και πάλι δεν το έχει φέρει 100% εκει που θέλει .
Εκτός και εάν με το εντούρο εννοείτε να μπείτε στον χωματόδρομο. Τότε πάσο.
Μην χαλάτε τζάμπα τα λεφτά σας. Χαρείτε το μοτάρ αφού το πήρατε.
Αν θέλατε εντούρο τότε έπρεπε να πάρετε το R.
Να θυμάστε οτι το βουνό δεν είναι αστείο και ο τραυματισμός έρχεται ΠΟΛΥ εύκολα. Πόσο μάλλον με λάθος μηχανή.

Φιλικά :beer: :beer: :beer: :wave2:

θέλουμε 1 μηχανάκι να το χρησιμοποιούμε σάν παπί στην πόλη και το ΣΚ να κάνουμε την πλάκα μας
στο βουνό έτσι απλά, εάν θέλαμε να κάτι extreme θα παίρναμε το CRF κατευθείαν.

Με το WR και σε απλό χωματόδρομο πάς και σε μονοπάτια πάς και το διασκεδάζεις, θέμα οδηγού νομίζω άλλωστε ποτέ δέν δηλώσαμε ΄΄γρήγοροι΄΄ στο χώμα :D που δεν μας εξιτάρει κιόλας σάν την άσφαλτο:D

Στη Ζήρια που θα φάει πολύ χωματάκι πάει παντού άφοβα.

Tigas
08/07/2008, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Σοβαρα??Το πισω φανταζομαι θα μπλοκαρει αμεσως τωρα ε?(κακο αυτο..)Το μπροστα ομως να μην εχει διαφορα?(συνηθως εχει και μαλιστα τεραστια)
Αν σε ενδιαφερει βρηκα απο αμερικανο στο supermotojunkie εξατμιση
http://www.yoshimura-rd.com/ps-3679-1318-rs-2-stainlessaluminum-slip-on.aspx
εχει 4 κομματια στοκ και τις δινει $339 ($395 κανονικη τιμη).Χτες εστειλα μειλ και μεταφορικα εχει $70 απλη αποστολη και $90 express mail.Μαλιστα ειπε μπορει να τη μαρκαρει και σαν δωρο αξιας $100 για να αποφυγω τελωνειο!Το κακο ειναι οτι αυτη τη στιγμη θα φυγω πιθανον διακοπες και δεν μπορω να ασχοληθω τωρα με την παραγγελεια και εχει τωρα που μιλαμε μονο 4 εξατμισεις (απο 5 που ειχε χτες!)
http://www.supermotojunkie.com/showthread.php?t=57398&highlight=wr250x&page=2

εγώ έλεγα να βάλω αργότερα acrapovic ή fmf από το wr250f που φοράνε την ίδια γιατί ο ήχος είναι ο super ξενέρωτος λέμε.

Tigas
08/07/2008, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Το YZ εκτος απο μοτερ το δυσκολο κομματι για να γινει εντουρο ειναι τα φωτα/φλας κτλ ηλεκτρικα...στα WR X/R η διαφορες τους ειναι ζαντολαστιχα,μπροστινος δισκος και λιγο πιο σκληρα ελατηρια στο Χ αλλα μιλαμε εμενα μου φαινοντε ηδη ΠΟΛΥ μαλακα...οποτε η μετατροπη ειναι εφικτη ως προς το μηχανακι να λειτουργησει σαν οn/off oπως το αδερφακι του R και το αντιστροφο...ΑΛΛΑ!Σιγουρα κατ εμε δεν κανει για χρηση εντουρο (δεν μιλαμε για ενα απλο χωματοδρομο η ενα πεταγματακι αλλα για σκληρη χρηση οπως σε ενα WR F) καθοτι πιστευω εχει πολλες πιθανοτητες να γινει ζημια,μιας και δεν προοριζετε για τετοια χρηση.Αλλο on/off αλλο enduro και αλλο mx....anyway βλεποντας και κανοντας!:D

o marios8 έχει έν μέρη πολύ δίκιο για το μπροστινό, ένα άλλο ελλατηριάκι θα ήταν επιθυμητό στο χώμα, και πολύ διαδρομή δέν έχει και είναι λίγο σκληρό για το χώμα, το πίσω φτιάχνεται όπως θές.

georgis4
09/07/2008, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
εγώ έλεγα να βάλω αργότερα acrapovic ή fmf από το wr250f που φοράνε την ίδια γιατί ο ήχος είναι ο super ξενέρωτος λέμε.

Δε νομιζω να ταιριαζει απο WR 250F.....η FMF παντως ηδη εχει 2 εξατμισεις για το Χ/R την Q4 και την POWERCORE (που ειναι πιο φτηνη κατα $50 και ουρλιαζει ως πιο αγωνιστικη :D )
η leovince εχει βγαλει αλλα εκτος απο πανακριβη δεν μαρεσει αισθητικα...Μαλλον για POWERCORE θα παω εγω καποια στιγμη και ενα φιλτρο Κ&Ν αλλα θα δειξει..

dirtbird
09/07/2008, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Δε νομιζω να ταιριαζει απο WR 250F.....η FMF παντως ηδη εχει 2 εξατμισεις για το Χ/R την Q4 και την POWERCORE (που ειναι πιο φτηνη κατα $50 και ουρλιαζει ως πιο αγωνιστικη :D )
η leovince εχει βγαλει αλλα εκτος απο πανακριβη δεν μαρεσει αισθητικα...Μαλλον για POWERCORE θα παω εγω καποια στιγμη και ενα φιλτρο Κ&Ν αλλα θα δειξει.. \

Kαλά θα κάνετε να αποφύγετε τις θορυβώδης λύσεις όσον αφορά την εξάτμιση, ειδικά εάν μιλάτε για χρήση στο βουνό ή στον δρόμο. Επίσης μη σας διαφεύγει ότι το μηχανάκι είναι ψεκαστό, συνεπώς εάν αλλάξετε αρκετά την εισαγωγή και την εξαγωγή , θα χρειαστείτε κάποια λύση όπως/σαν το Power Commander και δουλειά σε δυναμόμετρο/καυσαναλυτή.

By the way, τι φίλτρο είναι το εργοστασιακό, σφουγγάρι ή χαρτί? :confused:

georgis4
09/07/2008, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
\

Kαλά θα κάνετε να αποφύγετε τις θορυβώδης λύσεις όσον αφορά την εξάτμιση, ειδικά εάν μιλάτε για χρήση στο βουνό ή στον δρόμο. Επίσης μη σας διαφεύγει ότι το μηχανάκι είναι ψεκαστό, συνεπώς εάν αλλάξετε αρκετά την εισαγωγή και την εξαγωγή , θα χρειαστείτε κάποια λύση όπως/σαν το Power Commander και δουλειά σε δυναμόμετρο/καυσαναλυτή.

By the way, τι φίλτρο είναι το εργοστασιακό, σφουγγάρι ή χαρτί? :confused:
Σφουγγαροειδες...Λενε σε δοκιμη που διαβασα απο αμερικανακι οτι μονο με το φιλτρο (Κ&Ν) το μετρησανε το μηχανακι σε +1-1.5hp σε ολη την καμπυλη στο δυναμομετρο....δε μπορω να το πιστεψω ρε γαμωτο καποια φουστια θα παιζει...παντως ακομη και μονο με εξατμιση το μηχανακι δουλευει φτωχοτερο κατευθειαν...καλη φαση ειναι το σκατουλακι αλλα power comander που βγαζει η FMF αλλα ειναι καμμια σχεση με χαρτες PC κτλ...απευθειας κανεις το μιγμα φτωχο/πλουσιο με πληκτρα +/- ανα 0.5 κε ξεκιναει απο 0.5 μεχρι 8 και προγραμματιζετε για αναλογος την χρηση ταξιδιου/πολης κτλ...φυσικα ολα αυτα εντελως στην ΤΥΦΛΑ τα κανεις....για την θορυβωδη εξατμιση ειμαι συνηθισμενος μιας και στο XRακι μου ειχα μια του LILIS RACING (οσοι ειναι γνωστες και θεσσαλονικεις ισως τον εχουν ακουστα)

dirtbird
09/07/2008, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
...για την θορυβωδη εξατμιση ειμαι συνηθισμενος

Μας ενδιαφέρει για αυτούς που δεν είναι......:winka:

georgis4
09/07/2008, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μας ενδιαφέρει για αυτούς που δεν είναι......:winka:

Α οχι δεν καταλαβες...αν ψαχνεις για καγκουρες πανε σε αλλο φορουμ!Εγω ειμαι καλο παιδι!Ενοειτε αν δε τραβας γκαζακι δεν κανει και θορυβο....:nono:

dirtbird
09/07/2008, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Α οχι δεν καταλαβες...αν ψαχνεις για καγκουρες πανε σε αλλο φορουμ!Εγω ειμαι καλο παιδι!Ενοειτε αν δε τραβας γκαζακι δεν κανει και θορυβο....:nono:

Εγώ να πάω σε άλλο φόρουμ?:confused: :smokin:

georgis4
09/07/2008, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Εγώ να πάω σε άλλο φόρουμ?:confused: :smokin:

Γιατι οχι?Επειδη εισαι βαθμοφορος?:lol:
(αστειευομαι!!) :rotflmao:

Tigas
09/07/2008, 21:13
τέλη του μήνα θα είμαι και off road, παρήγγειλα κέντρα με ρουλεμάν και λοιπά 250 ευρά(Yamaha)
θα πάρω και στεφάνια άλλα 150-160 ευρά ακτίνες άλλα 60 και είμαστε κομπλέ :beer:

ρυθμίσεις και περιμένω και τα υπόλοιπα τσογλάνια τής παρέας,(ταγμένοι στρητάδες εδώ και χρόνια)από φθινόπωρο να τους παρασύρω στο ΄΄βρώμικο΄΄ δρόμο :D

ARISPEED1
09/07/2008, 22:20
Τελικά εγινε WRF το γκάζι η οχι ακόμη ;

georgis4
10/07/2008, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
τέλη του μήνα θα είμαι και off road, παρήγγειλα κέντρα με ρουλεμάν και λοιπά 250 ευρά(Yamaha)
θα πάρω και στεφάνια άλλα 150-160 ευρά ακτίνες άλλα 60 και είμαστε κομπλέ :beer:

ρυθμίσεις και περιμένω και τα υπόλοιπα τσογλάνια τής παρέας,(ταγμένοι στρητάδες εδώ και χρόνια)από φθινόπωρο να τους παρασύρω στο ΄΄βρώμικο΄΄ δρόμο :D

Για λεγε για λεγε!!!!!!Κεντρα απο το R η τα ιδια για να μπει ο 298mm δισκος??????

iatrodikastis
10/07/2008, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Για λεγε για λεγε!!!!!!Κεντρα απο το R η τα ιδια για να μπει ο 298mm δισκος??????


Δεν ανταλλάσεται τηλέφωνα...να έχουμε πιό γρήγορο αποτέλεσμα.

Ανυπομονώ να δω πως πάει στο βουνο το μηχανάκι μου...:a22:


136250

georgis4
10/07/2008, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
Δεν ανταλλάσεται τηλέφωνα...να έχουμε πιό γρήγορο αποτέλεσμα.

Ανυπομονώ να δω πως πάει στο βουνο το μηχανάκι μου...:a22:

Απο το στομα μου το πηρες.....η μαλλον.....απο τα πληκτρα μου!χαχαχαχα

Tigas
10/07/2008, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Για λεγε για λεγε!!!!!!Κεντρα απο το R η τα ιδια για να μπει ο 298mm δισκος??????

από το sm κέντρα για να βάλω ίδιους δίσκους

georgis4
10/07/2008, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
από το sm κέντρα για να βάλω ίδιους δίσκους

Το υπεθεσα....?250 δεν μου φαινοντε και πολλα....

Tigas
10/07/2008, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Το υπεθεσα....?250 δεν μου φαινοντε και πολλα....

το όλο μαλλί θα πάει γύρω στα 600ευρά + λάστιχα τα οποία θα βάλω τον Σεπτέμβριο κάτι bridgestone που έχω δεί.

georgis4
10/07/2008, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
το όλο μαλλί θα πάει γύρω στα 600ευρά + λάστιχα τα οποία θα βάλω τον Σεπτέμβριο κάτι bridgestone που έχω δεί.

Το κυριοτερο ειναι τα κεντρα..τωρα ολα τα αλλα ειναι αναλογα το τι επιλεξεις και θα βγει η λυπητερη στο τελος!

georgis4
12/07/2008, 10:04
Σε περιπτωση που ενδιαφερει καποιον....:D
Το service manual του WR250X!!!!!!
http://www.uploading.com/files/VW166XEX/08_wr250x.pdf.html

Tigas
17/07/2008, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Δε νομιζω να ταιριαζει απο WR 250F.....η FMF παντως ηδη εχει 2 εξατμισεις για το Χ/R την Q4 και την POWERCORE (που ειναι πιο φτηνη κατα $50 και ουρλιαζει ως πιο αγωνιστικη :D )
η leovince εχει βγαλει αλλα εκτος απο πανακριβη δεν μαρεσει αισθητικα...Μαλλον για POWERCORE θα παω εγω καποια στιγμη και ενα φιλτρο Κ&Ν αλλα θα δειξει..

Kenji Suzuki στο ISDE 2007 (http://www.youtube.com/watch?v=iQX0e--MowM) στην Χιλή.

33η θέση της Enduro1 με μετατροπές τις εξής
εξάτμιση αλουμινίου από WR250F, αφαίρεση φλάς κτλ street legal accessories, μασπιέ, χούφτες, γρανάζια και revalving στα αμορτισέρ.

georgis4
18/07/2008, 00:11
Το εχω ξαναδει το βιντεο....αν δεις προσεκτικα περιπου στα 2λεπτα και 7-15 δευτερολεπτα θα δεις πως αυτο με την FMF ειναι το WR250F και το R ειναι με την εργοστασιακη του εξατμιση!;)

sph
16/09/2008, 09:41
ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ WR250R;
ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ 43/13 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡY ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΣΕ ΧΩΜΑ.

squirrel
16/09/2008, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
σήμερα ρώτησα για κομπλέ ζάντες εμπρός πίσω(στεφάνια+κέντρα+ακτίνες) 800 ευρώ:alien:
μου είπαν ότι φοράει ότι και το YZ, ρε μπάς και έχει κανείς τίποτα ζάντες να του πάρω :smokin:

Υπάρχουν δυο στεφάνια enduro αχρησιμοποίητα αν τα θέλεις ακόμα.

georgis4
16/09/2008, 10:24
Αλλαξε μονο πισω και μη το πειραζεις το μπροστα...βαλε 46-48 δοντια και θα εισαι μια χαρα..το εχουν κανει παλικαρια απο την αμερικη και απο οτι λενε αλλο μηχανακι!(αν δε σε ενδιαφερουν οι τελικες αλλα ακομη και με 48 παλι μια χαρα λενε πανε με 100-120χλμ/ω)

georgis4
20/09/2008, 11:36
http://www.wheelingcyclesupply.com/shop?action=category&cat_id=119&offset=0
:D

georgis4
04/10/2008, 11:26
http://www.thumpertalk.com/forum/showthread.php?t=697985


144260