PDA

View Full Version : ΒΡΗΚΑ Sv1000s ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ ΛΟΙΠΟΝ.....



GS80
01/07/2008, 22:36
Καλησπέρα παιδιά!!! Βρήκα που λέτε, ένα εσ-βι 1000ες με 9700χλμ.(ναι ..πραγματικά χλμ) μοντέλο 03-04(ασημί πλαίσιο). Το άτομο που το πουλάει, ζητάει 6500ευρώ. Η μηχανή όπως έμαθα απο έμπιστες πηγές είναι όντως σε παρα πολύ καλή κατάσταση. Η μηχανή μου αρέσει και ναι, ξέρω οτι θα την παντρευτώ!!! Είναι σε πολύ καλή κατάσταση μηχανικά και οπτικά. Τα - : θέλει λάστιχα και ίσως και αλυσίδα. Τα τακάκια λογικά δεν θα έχουν πρόβλημα με 9700χλμ. Ρωτώ τώρα ιδίως όσους ξέρουν
Η τιμή θα πρέπει να κατέβει έχοντας υπόψιν την αντικατάσταση ελαστικών(σίγουρα) και ίσως και αλυσίδας? (η αλυσίδα λογικά δεν θα την παλεύει με τόσα λίγα χλμ?) Τί αλλο πρέπει να προσέξω στο συγκεκριμένο μηχανάκι όσον αφορά τον έλεγχό του? Έχει κάποια σημεία που πάσχει και χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής? Ά, και είναι λίγο γρατζουνισμένο το αριστερό τελικό και το αριστερό μετωπο του ψυγείου του απο επιτόπου πτώση. Κατα τα άλλα είναι κουκλί. :D

div400
01/07/2008, 22:46
κάτι συγκεκριμένο δεν υπάρχει να προσέξεις* πέρα από την γενικότερη κατάσταση του και τα αναλώσιμα όπως αναφέρεις ήδη....:wave2:
βέβαια τα 6500? μου κάνουν για πολλά για μοντέλο '03 ή '04..

αλήθεια τι είναι? 2003 ή 2004? δεν είναι τα ίδια ξέρεις...:winka:


*= κάποιοι γνωστοί άγνωστοι πλακατζίδες θα σΕ πουν για μπιέλες και σπασίματα και λοιπές Νοστραδαμικες καταστροφές....γράψ' τους στον μπ@#$σο σου....:smokin:

gcrook
01/07/2008, 22:53
Αν μπορεσεις να ριξεις την τιμη λιγο κατω απο τα 6.000 τοτε μαλλον ειναι πολυ καλη ευκαιρια.
Η αλυσιδα φαινεται σε τι κατασταση ειναι,τα τακακια επισης,αλλα ειναι κοντα στα χλμ που θα θελει ενα σερβις,το οποιο θα κοστισει κατι παραπανω μιας και θα πρεπει να γινει ελεγχος στις βαλβιδες.

Κατα τα αλλα, ο κινητηρας του 1000 ειναι αλεξισφαιρος κατω απο σκληρες συνθηκες.
Καλες αγορες.:beer:

Locksmith
01/07/2008, 23:04
Nαι είναι τσιμπημένη η τιμή... το δικό μου είναι 10/06 και το πήρα 6000 (βέβαια καλή τιμή) αλλά και πάλι να πήγαινε 6500 το δικό μου, όχι παραπάνω. Ο estranged το 05 του το πήρε 6500 και φοράει και εξατμίσεις και πάλι είπε ότι το βρήκε λίγο τσιμπημένο... Κάτω απο 6000 είναι καλά, λόγω ηλικίας.

Alki_Viades
01/07/2008, 23:08
Παντως στα 9700χλμ τα αλυσιδογραναζα υπο φυσιολογικες συνθηκες δεν θελουν αλλαγμα, στο δικο μου εχουν 23700 και φαινονται οκ. Θα τα τσεκαρω στο σερβις βεβαια αλλα δεν ειναι και τακακια να τα αλλαζεις καθε 9-10000χλμ....

GS80
01/07/2008, 23:25
Το μηχανάκι είναι μοντέλο 2003 (νοέμβριος 03) και πουλήθηκε και κυκλοφόρησε στις αρχές του 04.
Την τιμή τα παιδιά που έχω ρωτήσει την θεωρούν λογική συναρτήσει των χιλιομέτρων που έχει γράψει. Αλήθεια το σέρβις( που έχει και τσέκ για τις βαλβίδες) δεν είναι λίγο νωρίς να γίνει? Περίπου πόσο πάει το μαλλί? Ρωτάω ωστε να ξέρω τί να πώ σαν επιχείρημα για καλύτερη τιμή.

Tpap
01/07/2008, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
*= κάποιοι γνωστοί άγνωστοι πλακατζίδες θα σΕ πουν για μπιέλες και σπασίματα και λοιπές Νοστραδαμικες καταστροφές....γράψ' τους στον μπ@#$σο σου....:smokin:


:nono:


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Καλες αγορες.:beer:


:eyepop:

Locksmith
02/07/2008, 00:00
Το service των 12000 (το επόμενο δλδ) περιλαμβάνει αλλαγή φίλτρου αέρα, αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιού, αλλαγή υγρών συμπλέκτη, και απο κει και πέρα κανα καθαρισμό πόμπας συμπλέκτη, καθαρισμό και λίπανση γραναζιών-αλυσίδας και πλαγιοστάτη, συπλήρωμα ψυκτικών υγρών, κ.α. Επίσης και τα ελαστικά θα πρέπει να αλλαχτούν αν δεν έχουν μέχρι τώρα. όλα αυτά περίπου 100 ευρώ (διορθώστε με αν κάνω λάθος), τα ελαστικά εννοείται εκτός.

GS80
02/07/2008, 00:11
Την μηχανή την είχε κάνει σέρβις στα 6.000χλμ.Τα λάστιχα θέλουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αλλαγή.Οι βαλβίδες δλδ θα την παλεύουν τουλάχιστον μεχρι τις 18-20.000χλμ? Πάντως απο τα λεγόμενά σας, άσχετα με την πολύ καλή κατάσταση της μηχανής, η τιμή θα πρέπει να πέσει τουλάχιστον στα 6.000, και μόνο λόγω παλαιότητας.

GS80
02/07/2008, 00:20
Πάντως και ο ίδιος θεωρεί οτι η τιμή των 6.500 που την δίνει είναι πολύ καλή. Θα την έδινε (λέει) 7.000 ευρω αλλα την έριξε στα 6.500ευρω λόγω φθαρμένων ελαστικών. Διαβάζω βέβαια και αυτα που γράφετε για μοντέλο του 06 με 6.000ευρώ ή του 05 με 5.800ευρώ και ξενερώνω... Δεν έχω πολλές επιλογές.. Στην χρυσή ευκαιρία βρήκα SUZUKI SV 1000S, μοντ. '04, κόκκινο, 16.000 χλμ., άριστη κατάσταση, τιμή 5.500 ευρώ, δεκτή ανταλλαγή . Αλλα δεν ξέρω τίποτα για το παρελθόν της μηχανής ούτε έχω χρόνο να το ψάξω. Γράφει βέβαια η αγγελία μοντέλο 04, που παίζει να είναι και 03 που κυκλοφόρησε το 04(όπως η περίπτωσή μου).

GS80
02/07/2008, 00:23
Σε ένα μαγαζί με μεταχείρο (μετα απο πολύ ψάξιμο) την έχω βρεί (ίδιο μοντέλο ακριβώς), 7.000ευρώ με 35.000χλμ. Τί να πώ.. Όσο πάω ...ξενερώνω όλο και περισσότερο...

gcrook
02/07/2008, 00:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
:nono:

:eyepop:

Δεν εχεις και αδικο εδω που τα λεμε.
Καλυτερα να παρει κανα τραιουμπφθφ τουμπανο τρικιλυνδρο και να ανοιγει θρεντ στο μοτο για την αυτονομια του χρησιμοποιωντας οσο γκαζι χρησιμοποιει...και ενα παπι...εξαβολτο.:lol:

gcrook
02/07/2008, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από GS80
φθαρμένων ελαστικών.


Α ναι και αυτο σημαντικο.
Πες του η να πα να γαμηθει η να στο αφησει 5.700.
Η και τα 2.

Εχει γεμισει ο τοπος 100αρια σε πολυ καλη κατασταση,με πολλα εξτρα στα ιδια λεφτα και με λιγα χλμ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από GS80
Οι βαλβίδες δλδ θα την παλεύουν τουλάχιστον μεχρι τις 18-20.000χλμ? .

Ενδεχομενως να μην θελουν ρυθμιση,αλλα στις 10.000 πρεπει οπωσδηποτε να ελεγχθουν.Αλλωστε αν τα χλμ ειναι αυτα που λες στα 10.000 θελει σερβις το μηχανακι.

GS80
02/07/2008, 01:40
Σωστός!!:rotflmao:

Λοιπόν...έχουμε και λέμε.... 6.500-350(λαστιχα) -100(λάδια,φίτρα κτλ) -50έως δεν ξέρω(valve check) -200(αλυσίδα) =5.800ευρώ. Πωπω μεθαύριο που θα πάω για παζάρια θα πέσει γέλιο. Πάντως 6.500 ευρω δεν δίνω.... (ακόμα δεν μπορώ να χωνέψω το 6.000ευρω για μοντέλο του 06..........................θελω και γώ ):bawl:

Locksmith
02/07/2008, 01:44
To κόκκινο πωλείται σχεδόν ένα χρόνο τώρα... όπως και να χει, όταν πας για μετ/μένο, παίρνεις γουρούνι στο σακί που λένε. Το μόνο που μένει να κάνεις, είναι να το πας σε ένα φημισμένο μάστορα της ευρύτερης περιοχής σου. Και αν μπορείς κάνε υπομονη... Με το που θα μας αφήσει ο Αύγουστος, θα αρχίσουν να πουλάνε τα μηχανάκια τους και θα υπάρχει plethora απο μηχανές. Αλλιώς προσγείωσε τον μάγκα (πες του να δει και καμιά αγγελία άλλων SV να ξεστραβωθεί, γιατί νομίζει ότι έχει το best seller της Ελληνικής αγοράς), και προσπάθησε να τον πείσεις για 6500 αλλά με καινούργια λάστιχα.

Locksmith
02/07/2008, 01:53
Εδώ είχε ένα σκούρο μπλε SV1000S με Yoshimura... Αλλά δε μπορώ να το βρω στις αγγελίες. :evil:

GS80
02/07/2008, 01:53
Locksmith έχεις δίκιο για την περίοδο αυγούστου και μετά. Απλώς σε 2κύλινδο 1000 στην κατηγορία του sv, δεν υπάρχει κάτι εναλλακτικό. Με την πάροδο του χρ'ονου τα sv θα γερνάνε(και προφανώς θα φθηναίνουν), αλλά ούτε θα πληθ'υνουν ούτε θα ανανεωθούν. Το μηχανάκι έχει πεθάνει απο το 2006 για την suzuki(μαζί με τους ιδιοκτήτες πολλών νέων sv όταν ξεφτύλισε την τιμή του).

Alki_Viades
02/07/2008, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
Εδώ είχε ένα σκούρο μπλε SV1000S με Yoshimura... Αλλά δε μπορώ να το βρω στις αγγελίες. :evil:

Θα το βρεις στην υπογραφη μου :D

Κοιτα, θεωρω τα 6500 τσιμπημενα αλλα απο την αλλη πουλαω κι εγω το δικο μου οποτε δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικος... Παντως καθε μηχανη ειναι μοναδικη, σταθμισε την κατασταση, τα χλμ, τα επερχομενα σερβις, τα αξεσουαρ και το ποση εμπιστοσυνη εχεις στον αγοραστη για το αν την εχει σκισει ή οχι και οτι παρεις καλοστριφτο :wave2:

Tpap
02/07/2008, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Δεν εχεις και αδικο εδω που τα λεμε.
Καλυτερα να παρει κανα τραιουμπφθφ τουμπανο τρικιλυνδρο και να ανοιγει θρεντ στο μοτο για την αυτονομια του χρησιμοποιωντας οσο γκαζι χρησιμοποιει...και ενα παπι...εξαβολτο.:lol:

είναι προτιμότερο κανείς να ανοίγει θρεντ για μέση κατανάλωση (κ όχι αυτονομία)...

αλλά με αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι..:lol: :lol:

sniper
02/07/2008, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
......και ενα παπι...εξαβολτο.:lol:


honda?

Road67
02/07/2008, 15:44
Αν σκεφτεις οτι σ' αυτα τα λεφτα παιρνεις TDM του 05, Fazer 1000 του 04, ισως και Hornet 900 η τιμη ειναι υπερβολικη. Επιπλεον, πολυ λιγες μηχανες και με πολυ συγκεκριμενο τροπο αν πεσουν γδερνουν τελικο και ψυγειο. Με λιγα λογια ψαξτο καλυτερα.

Black Death
02/07/2008, 16:42
γιατι ειναι υπερβολικη η τιμη του sv σε σχεση με μηχανακια (εκτος απο το tdm που δε θα πρεπε καν να το αναφερεις σε καποιον που παει να αγορασει sv) τα οποία ειναι οι τοτε ανταγωνιστες του sv1000 ?
ολα οσα είπες οταν κυκλοφορούσαν καναν 10 με 11 χιλιαρικα οπως και το sv .γιατι τα υπολοιπα να ειναι πιο ακριβα?

Εντάξει η suzuki μαμιεται ετσι που σκοτωνει τα μοντελα που σταματαει, αλλα εγω ξέρω οτι τα 6500 δεν είναι πολλα για αυτο που θα αγορασεις απο αποψη αποδοσης... απλά επειδη δεν επιασε στο ελλαδα με τις οδηγαρες των 180+ ΦΟΡΑΔΩΝ το μοντελλο και φευγει δυσκολα με αποτελεσμα μετα το ξεπουλημα των τελευταιων οι τιμες να εχουν πεσει ακομα πιο πολύ.
ΓΕΝΙΚΑ οι τιμες στα μεταχειρησμένα πεφτουν ανεξαρτητως οχηματος (καιρος ηταν).

κοινως η μηχανη για μενα τα αξιζει τα 6500 αλλα μπορεις να τη βρεις και με 6000 και για αυτο γινεται ο ντορος. και μη ξεχναμε οτι παιζει και ο παραγων του μεταχειρισμενου (κατασταση) στις διακιμανσεις των τιμων.

btw η honda σταματαει το firestrorm και το δινουν στο σαρακάκη 9900. σε περιπτωση που ηθελες καινουριο δυκιλινδρο αλλα δε παιζει αφου σουβου θες :D :smilea: :a46:

Road67
02/07/2008, 17:30
Τον ειπες μονο σου το λογο. Η suzuki εχει μια ταση να βαζει τρικλοποδιες στον εαυτο της. Εβαλα το TDM ως μια αλλη προταση και οχι ως αντιστοιχια του SV.
Αλλα μην περνας στο ντουκου και το θεμα του γδαρμενου τελικου και ψυγειου.

Aggelos_SV
02/07/2008, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Επιπλεον, πολυ λιγες μηχανες και με πολυ συγκεκριμενο τροπο αν πεσουν γδερνουν τελικο και ψυγειο. Με λιγα λογια ψαξτο καλυτερα.

......

Αλλα μην περνας στο ντουκου και το θεμα του γδαρμενου τελικου και ψυγειου.


Το SV είναι V2 ,άρα στενό και λεπτό μηχανάκι.Επίσης το ψυγείο του βγαίνει αρκετά έξω από τα όρια του πλαισίου(λεπτή σιλουέτα γαρ),οπότε χωρίς μανιτάρια βρίσκει για πλάκα κάτω.
Ο φίλος καλά θα κάνει να δει αν το ψυγείο είναι στραβωμένο στις βάσεις του ή κατά τον εγκάρσιο άξονα της μοτοσυκλέτας,πράγμα που δείχνει ότι η πτώση δεν ήταν στατική.

Για την γρατζουνιά στην εξάτμιση στα @@ σου,θα βάλεις κάποια στιγμή aftermarket:D
Και αν πάρεις το SV :beer: με το καλό και δεν φοράει μανιτάρια ,να βάλεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.

Black Death
02/07/2008, 22:24
αυτο δε το διαβασα για το τελικο και το ψυγειο νομιζα οτι το ειπες γενικα σαν μειονεκτημα...δεν ειχα παρει πρεφα οτι το εν λογω μηχανακι τα χε φαει...

αν ισχυει αυτο σαφως και τα λεφτα ειναι ΠΑΡΑπολλα καθως και γω αγορασα μεταχειρισμενο SV1000S του 05 με 23 χιλιαδες χιλομετρα με 6500 χιλιαδες και τα εξτρα της μηχανης ηταν yoshi rs-3, σωληνακια υψηλης, power commander, μπροστα ελατηρια, το ολοσομο φαιρινγκ τις suzuki, spyball συναγερμο και αυτη τη χαζομαρα που σου λεει τι ταχυτητα εχεις + τα λαστιχα ηταν μια χαρα.
σαν ζημιες ειχα μια τσιμουχα μπροστα, μια ελαχιστα στραβη δισκοπλακα που δεν εχει χρειαστει να αλλαξω ακομα και το σερβις των 24 χιλιαδων.
Ασε που εβαλα το πωλητη να ξεκωλισει ενα σωρο αυτοκολλητα απο το μηχανακι και να βαψει τα κομματια απο οπου τα εβγαλε :rotflmao: :lol:

παντως αυτο που εκανε suzuki με το ξεπουλημα απλα επηρεασε τις τιμες τις μεταπωλησης.
ανταλλακτικα εφοσον το μηχανακι ειχε ησαχθει επισημα για τοσα χρονια, υπαρχουν και ειναι και υποχρεωμενοι να σου βρουν... αν δε βρεις απο αμερικα και ebay πρωτος εννοειται, καθως εξωτερικο το λεμε και το ξαναλεμε οτι η μηχανη πηγε μια χαρα. ακομα θυμαμαι τη διαφημιση στο eurosport με το βελακι στο χαρτη οταν οταν εβλεπα τοοοοοοτε gp.

κουραγιο και ψαξε και για κανενα αλλο μηχανακι ειναι λιγα αλλα κατι θα βρεις.

σορρυ αλλα δεν θεωρω το fazer toy 04 και το 900αρι hornet οτι ειναι καλυτερες μηχανες και οτι για 500 ευρω με κλειστα τα ματια αγοραζεις μια απο αυτες αντι για sv1000...
τα θεωρω ισαξια μηχανακια για διαφορετικα γουστα και διαφορετικα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα.
προσωπικα εφοσον αποφασιζω πια μηχανη θελω κοιταω τις τιμες μονο σε σχεση με τις υπολοιπες ιδιες και οχι με το ποσο πουλανε μια αλλη μηχανη.

Multijohn
02/07/2008, 23:58
Όντως αφού είναι και τόσο σπαρτιάτικο απο εξοπλισμό ή εξτράς είναι ακριβό για 6500.Ρίξε μια ματιά όμως στην αγγελία του Akli viadi!Το εργαλείο είναι καλό και άμα είχα βρεί(ήξερα οτι υπήρχε) την αγγελεία τότε που έψαχνα εγώ για sv, θα το είχα τσιμπήσει:winka:

Road67
03/07/2008, 11:56
Για να εξηγουμαι, εγω απαντησα για το συγκεκριμενο μηχανακι και οχι γενικα για το μοντελο. Εχει ζημιες και ειναι τελειως φτωχο. Η μηχανη δεν ειναι σαν το αυτοκινητο που οσο το πουσσαρεις με βελτιωτικα πεφτει η εμπορικη του αξια, εδω ισχυει το ακριβως αναποδο. Στα λεφτα αυτα υπαρχουν κι αλλα SV με πολλα καλουδια, για παραδειγμα δες εδω http://moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=60792 η και μια γυρα να κανεις ναι μεν θα δυσκολευτεις να βρεις το μοντελο γιατι δεν πουληθηκαν και πολυ, αλλα θα βρεις καποια απ' τα οποια αλλα θα εχουν καποια πραγματα πανω και αλλα θα μπορει να μην εχουν αλλα θα ειναι κι αγρατσουνιστα.
Απο 'κει και περα ΕΓΩ σαν ατομο με βαση τις δικες μου απαιτησεις σου προτεινα τα fazer και hornet να τα δεις σαν τους αντιπαλους του συγκεκριμενου μοντελου. Το fazer για παραδειγμα τοσο το δικο μου οσο και το 1000αρι υποστρεφουν και η θεση τοποθετησης των χεριων κουραζει. Το hornet ειναι εξαιρετικο αλλα φαινεται να εχει ενα αδικαιολογητο κενο σε καποια σημεια [σορυ δε μπορω να το εξηγησω καλυτερα] απο 'κει και περα το fazer στις υψηλες θα σε ικανοποιησει απολυτα, το hornet εχει ενα ευρυ φασμα αλλα μιλαμε για ενα μηχανακι σπαρτιατικο και με παρωχημενη εμφανιση. Εννοειται οτι κανενα απο τα τρια δεν ειναι αγωνιστικες μηχανες, ουτε καν ρεπλικες. Εχουν αρκετη δυναμη ωστε να κινουνται αξιοπρεπως και να μην τα βαριεσαι. Το καθενα ομως εχει και τη δικη του χαρακτηριστικη θεση οδηγησης. Το fazer ειναι καπως ξεκουραστο αφου παρεχει τουριστικη θεση οδηγησης [για τη θεση οδηγησης μιλαω και οχι για κατηγορια], το hornet απαιτει ευθεια πλατη και σε καποια σημεια ειδικα με αερα μπορει να γινει κουραστικο, ενω το SV προτρεπει για πιο σπορ τοποθετηση του σωματος.

div400
03/07/2008, 19:10
μιας και είναι σχετικώς σχετικό με το θέμα το βαζω εδω....

περνάω που λέτε το πρωί από ένα μαγαζί μεταχ/νων στο Αιγάλεω επί της Λ.Αθηνών και βλέπω να έχει από έξω ένα SV1000s. από απλή περιέργεια και μονο σταματάω να το κοζάρω.
το μηχανάκι με εμφανέστατες ζημιές από πέσιμο στην αριστερή πλευρά, ήτοι σπασμένο μούτρο, φαίρινγκ, αντίβαρο, μανέτα συμπλέκτη, λεβιέ ταχυτήτων, μαρσπιέ και γρατσουνιές το αριστερό (after market της Sebring) τελικό. Πέρα απο αυτο χαλαρά ήθελε αλλαγή αλυσιδογράναζα και ελαστικά (το πίσω σχεδόν χωρίς πέλμα στην μέση και σε κάθε περίπτωση φαγωμένο πέραν του ορίου) και δεν ξέρω τι άλλο.
mod του 2005 με περίπου 5000χλμ :sick: (και από ότι κατάλαβα δεν πρέπει να έχει κάνει και ποτέ σέρβις...)
πάω στον καταστηματάρχη να ρωτήσω για τιμή. .......6700?!!!!!:hypnotize :uplate: μου λεεί..
στο οποί αποκρίνομαι (με εμφανέστατη είναι αλήθεια, απέχθεια/απορία) ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ!?!?!?!?

''ε..θα στο φτιάξω βρε αδερφέ'' μου απαντάει καπως ξενερωμένα '' το έχω αφήσει έτσι για μην μου λένε μετά οτι είναι βαμμένο το μηχανάκι κτλ κτλ κτλ''

πέραν του ηλίθιου του επιχειρήματος (:confused: ) μου έκανε εντύπωση η τιμή!!! πλέον τα 6500? που αναφέρει το παλικαρι στο αρχικό ποστ μου φαίνονται λογικότατα!
τεσπα...
:wave2:

υγ: δηλ. ένα 2003 μοντέλο με 36.000χλμ ένα κάρο after market καλούδια και ευλαβικά τηρουμένων σέρβις ΠΟΣΟ μπορεί να πουληθεί ....? :look:

LePa
03/07/2008, 19:56
ego tha tou edina 7500 kai tha to eperna

GS80
03/07/2008, 22:32
Βλέπω τις τιμές των μεταχειρισμένων sv να αρχίζουν να ανεβαίνουν....... :lol:

Tpap
03/07/2008, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από LePa
ego tha tou edina 7500 kai tha to eperna

και 9000€ να το έδινε, εγώ θα το έπερνα.:sick:

div400
03/07/2008, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
και 9000€ να το έδινε, εγώ θα το έπερνα.:sick:

με 8000? παίρνεις το δικό μου....και δώρο 2 κούτες μπιελοστρόφαλοι να σου βρίσκονται....

:lol: :rotflmao:

Locksmith
15/07/2008, 13:30
Τελικά πήρες τίποτα? Αντε παλιώνουν και τελειώνουν! :bigcry:

GS80
15/07/2008, 16:46
ΝΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (αλλα όχι sv). Αύριο πληρώνω και Παρασκευή παραλαμβάνω καβαλάω το κατάμαυρο GSR 600 '08. :sun: :beer:

Locksmith
16/07/2008, 11:41
Jet! Άντε καλοτάξιδο και προσοχή! Άργησες λίγο αλλά έχεις μήνες μπροστά σου ακόμη...

AntoD
16/07/2008, 12:15
Απο το GSR θε προτιμουσα το SV στα 6500 με τον ιδιοκτητη να βαζει νεα λαστιχα....


Οπως και να χει καλα χλμ

dirtbird
16/07/2008, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Απο το GSR θε προτιμουσα το SV στα 6500 με τον ιδιοκτητη να βαζει νεα λαστιχα....

Εγώ απλά δεν θα προτιμούσα Suzuki (δεν πάνε καλά στο χώμα....) :bigcry: :bigcry: :bigcry:

..

Οπως και να χει καλα χλμ

AntoD
16/07/2008, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Εγώ απλά δεν θα προτιμούσα Suzuki (δεν πάνε καλά στο χώμα....) :bigcry: :bigcry: :bigcry:

..

Δεν κανουν ουτε για ασφαλτο....


για το γκρεμο ομως ειναι σουπερ!!!!!!

Α και που εισαι....βαλε και γραναζωμα απο VStrom!


[SIZE=1]παει καλυτερα....+60χλμ τελικη+[SIZE=1]

Locksmith
16/07/2008, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Opinions are like assholes, everybody has got one.:a9:

GS80
16/07/2008, 21:30
τα έσκασα τα φράγκα!!!! Εβαλα και μανιτάρια+tank pad, και την παρασκευή(ή σάββατο), την παραλαμβάνω!!! Άστρωτη και να μυρίζει καινουργίλα!! (η πρώτη μου μηχανή!!!) :wacko:

Road67
17/07/2008, 11:45
Καλα χιλιομετρα και παντα ορθιος. Καινουργιο ε; Καλυτερα πολυ πολυ καλυτερα :)

Elle
18/07/2008, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από GS80
τα έσκασα τα φράγκα!!!! Εβαλα και μανιτάρια+tank pad, και την παρασκευή(ή σάββατο), την παραλαμβάνω!!! Άστρωτη και να μυρίζει καινουργίλα!! (η πρώτη μου μηχανή!!!) :wacko:

Άστρωτη Οκ αλλά μυρίζει καινουργίλα 03-04 μοντέλο;:mad:
...και...
1000άρι για πρώτη μηχανή WOW!!!!!:beer: :a46:
To νου σου μόνο φίλε πάντα όρθιος, και... τα μυαλά στα... :a53::a53: :a2: :eek: :a43: :a53:






...στο δρόμο! ήθελα να πω. :D :beer: :wave2:

Road67
18/07/2008, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Άστρωτη Οκ αλλά μυρίζει καινουργίλα 03-04 μοντέλο;:mad:
...και...
1000άρι για πρώτη μηχανή WOW!!!!!:beer: :a46:
To νου σου μόνο φίλε πάντα όρθιος, και... τα μυαλά στα... :a53::a53: :a2: :eek: :a43: :a53:






...στο δρόμο! ήθελα να πω. :D :beer: :wave2:

εχμ..γκουχου γκουχου :nono:


Αρχικά δημιουργήθηκε από GS80
ΝΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (αλλα όχι sv). Αύριο πληρώνω και Παρασκευή παραλαμβάνω καβαλάω το κατάμαυρο GSR 600 '08.

αντε εις υγειαν :beer:

Elle
18/07/2008, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
εχμ..γκουχου γκουχου :nono:

Εσένα σου αρέσει να τους σνομπάρεις όλους και βλέπω ότι το κάνεις και σε μενα ε;:winka: :beer:

Road67
18/07/2008, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Εσένα σου αρέσει να τους σνομπάρεις όλους και βλέπω ότι το κάνεις και σε μενα ε;:winka: :beer: Αφου το παιδι ειπε πως πηρε το gsr του 08 ...

Κι εσενα δε σε σνομπαρω σου κολλαω οπως θα κολλαγε ενα xmax στην πατρων σ' ενα v strom με 7 μπουφορ και 150 χιλιομετρα :D :beer: ... οριστε εξαιτιας σου παραπια και τα βλεπω διπλα τα στρωματα :rotflmao:

Elle
18/07/2008, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Αφου το παιδι ειπε πως πηρε το gsr του 08 ...

Κι εσενα δε σε σνομπαρω σου κολλαω οπως θα κολλαγε ενα xmax στην πατρων σ' ενα v strom με 7 μπουφορ και 150 χιλιομετρα :D :beer: ... οριστε εξαιτιας σου παραπια και τα βλεπω διπλα τα στρωματα :rotflmao:

Ε και τι να κάνουμε βρε Road76 αφού δεν έχω xmax να έχω και γ@μw τα κρατήματα στα πολλά μποφόρ... :lol: :rotflmao: :lol: Μια μέρα οδηγούσα στο βουνό της Κατάρας από τα δεξιά με πυκνή καταιγίδα και τρελά μποφόρ. Ορατότης 0%. Η ταχύτητά μου; 20 χλμ και πολλα σας είπα. Και ξάφνου! Ένα τρελό ΧΜΑΧ να ορμά στο πέταλο με τουλαχιστον 176 χλμ γόνατα κάτω να ξύνουν και σπίθες απο μαρσπιέδες! Κι ένας ήχος βουουουουουουουμμμμμ!!! ...με τσίτωσε τα αυτιά! Τι να καταλάβει το ΧΜΑΧ από αέρα; Γενικά τρελό κράτημα αυτό το ΧΜΑΧ. Το έχει ένας φίλος, 1.30.44 έκανε το γύρω στις Σέρρες. ΤΡΕΛΟ ΚΡΑΤΗΜΑ ΜΙΛΑΜΕ ΤΟ ΧΜΑΧ!!!!

Road67
19/07/2008, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Ε και τι να κάνουμε βρε Road76 αφού δεν έχω xmax να έχω και γ@μw τα κρατήματα στα πολλά μποφόρ... :lol: :rotflmao: :lol: Μια μέρα οδηγούσα στο βουνό της Κατάρας από τα δεξιά με πυκνή καταιγίδα και τρελά μποφόρ. Ορατότης 0%. Η ταχύτητά μου; 20 χλμ και πολλα σας είπα. Και ξάφνου! Ένα τρελό ΧΜΑΧ να ορμά στο πέταλο με τουλαχιστον 176 χλμ γόνατα κάτω να ξύνουν και σπίθες απο μαρσπιέδες! Κι ένας ήχος βουουουουουουουμμμμμ!!! ...με τσίτωσε τα αυτιά! Τι να καταλάβει το ΧΜΑΧ από αέρα; Γενικά τρελό κράτημα αυτό το ΧΜΑΧ. Το έχει ένας φίλος, 1.30.44 έκανε το γύρω στις Σέρρες. ΤΡΕΛΟ ΚΡΑΤΗΜΑ ΜΙΛΑΜΕ ΤΟ ΧΜΑΧ!!!! Το ξερω το παιδι που σε ελιωσε στην Καταρα. Εγω ειχα σταματησει προ της Καταρας στη Μηλια για ν' αγορασω μετσοβονε, να πιω καφεδακι να να πλυνω το fazer. Αν ημουνα με το xmax δε θα σταματαγα ουτε για βενζινη, ασε που δεν κολλαει πουθενα. Αλλα το ειχα στο συνεργειο για φιλτρα :wave2: