PDA

View Full Version : Αγορά Cbr1100xx ?



ALEX75
25/01/2005, 15:11
Ενδιαφέρομαι για την αγορά CBR1100XX. Απο ποιά χρονιά και μετά εβγαινέ με ψεκασμό? Τί να προσέξω κατά την αγορά του,και τί προβλήματα εβγαλέ? Σε τί τιμές κυμαίνονται τα μεταχειρισμένα, ας πούμε μοντέλο 2000? THANX!!!

stsiatsikas
31/01/2005, 11:20
Η μοτοσυκλέτα που ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις κυκλοφόρησε πρώτη φορά το 1997 . Ψεκασμός μπήκε για πρώτη φορά στο 1999 . Η απόδοση του κινητήρα χωρίς injection ήταν 164 άλογα ενώ με inj. 154 , πάντα στο στρόφαλο .
Προβλήματα που έχω ακούσει αφορούν κυρίως τα ηλεκτρικά με κυριότερα ανορθωτές , ηλεκτρονικές , κλπ . Βέβαια έχω ακούσει και διάφορα για κινητήρα , όπως στρόφαλο και μπιέλα , αλλλά δεν ξέρω κατα πόσο αληθεύουν .
Προσωπικά είχα μοντέλο του 2001 , ασημί με ψηφιακά όργανα , τα οποία μπήκαν απο το 2001 και μετά . Μου παρουσίασε πρόβλημα ηλεκτρικό , δούλευε τρικύλινδρα και γενικά έιχε πρόβλημα με τροφοδοσία - ηλεκτρικά για αυτόν τον λόγο και το έδωσα . Πιστεύω πως είναι μια πολύ καλή μοτοσυκλέτα , με αρκετά καλές επιδόσεις , μέτριες αναρτήσεις(κυρίως το μπροστινό σύστημα αλλά με σκληρότερα ελατήρια εμπρός - πίσω διορθώνονται τα πράγματα) , άψογα φρένα(βλέπε Dual CBS) και καλά κρατήματα-γκάζια-στρήψιμο . Όλα αυτά βέβαια βάσει και των προδιαγραφών του , διότι πρόκειται για ένα Sport - Touring , περισσότερο προς το touring .
Γενικά πάντως εαν ψάχνεις κάτι για να ταξιδεύεις με 200-220 σταθερά με συνεπιβάτη και αποσκευές , είσαι σε καλό δρόμο διότι για κίνηση μέσα στη πόλη ξέχνα το , ιδιαίτερα το καλοκαίρι , κάθε 5 λεπτά ανάβει το βεντιλατέρ του ψυγείου . Άααα , επίσης τρώει λάστιχα για πλάκα , ειδικά εαν είναι μαλακά (εγώ είχα Bridgestone BT010) . Αν όχι ψάξε για κάτι άλλο . Πάντως έχω ακούσει πως τo Hasyabusa έιναι συνολικά πιο καλό , εμένα όμως δεν μου άρεσε εμφανισιακά .
Καλή επιτυχία στην επιλογή σου και κυρίως καλή τύχη .