PDA

View Full Version : ΕΡΩΤΗΞΙΣ...



caesarsk
02/07/2008, 21:57
Φιλος μου αγόρασε προσφάτως ενα VFR...σε συζήτηση που είχαμε, μου είπε πως οταν ρώτησε για μανίτάρια του είπαν πως δεν μπαίνουν επειδή έχει τα ψυγεία στο πλάι...

ΙΣΧΥΕΙ κάτι τέτοιο ή υπάρχει κάποια λυση???

Daemon
02/07/2008, 22:08
Δεν ισχει :wave2:

caesarsk
02/07/2008, 22:12
γινε λίγο ποιο σαφής ρε συ...να βοηθησω και εγω το παληκάρι


(μπας και μου κάνει καμμια έκπτωση στην κουζίνα που του παρήγγειλα)

Daemon
02/07/2008, 22:14
Τι πιο σαφης βρε, απλος μαλλον βαριοταν να ψαχνει αυτος που του ειπε οτι δεν υπαρχουν.. Υπαρχουν μανιταρια, και απο διαφορες εταιριες.. :)

Daemon
02/07/2008, 22:16
πχ εδω http://www.rg-racing.com/browseBike/Honda/VFR800_v-tec/2007/CP0073.aspx :beer:

Vvag
03/07/2008, 13:40
Θέλω κι εγώ να βάλω μανιτάρια, γιατί μια στραβή να κάτσει και να ξεχάσεις το disk lock, ή να στραβοπατήσεις και να φύγει κάτω την έκατσες με τα πλαστικά... Γενικά σε πτώσεις από στάση είναι σωτήρια τα μανιτάρια...

Αλλά τι γίνεται μ' αυτό που λένε αν φας τούμπα μπορεί να στραβώσει πλαίσιο και να καταστραφεί το μηχανάκι; Ισχύει;

AntoD
03/07/2008, 13:58
Για να γινει αυτο θα πρεπει να πεσεις με τοσα πολλα που δεν θα υπαρχει μηχανακι μετα.....

Τα μανιταρια εχουν σχεδιαστει να υποχωρουν και να σπανε για να απορροφούν ενεργεια...

Bavarian
03/07/2008, 14:01
Σοφ πήρα τον Τασάρα ρε και αν δεν έχει τα φέρνει σε δυό μέρες...ρε μλκ δε μπορώ να σε φτιάχνω άλλο...κουράστηκα :lol: :rotflmao:

Daemon
03/07/2008, 14:08
Σωτηρια δεν ειναι παντα.. αν εισαι "τυχερος" ακομα και σταματημενο να πεσει μπορει να γινει ζημια..

Ολα ειναι αναλογα την μοτοσικλετα, το που πιανει το μανιταρι, το μανιταρι, το πως πιανει το μανιταρι.. πχ αν ειναι σκετο με βιδα η με εξτρα βαση.. Σε καποια πιανει πανω σε μια εξωχη του σκελετου, σε αλλα πιανει στην βαση του μοτερ..

Εχω τυχει και σε ραγησμενα καρτερ απο πεσιμω πανω στο μανιταρι, και σε στραβωμενο πλαισιο (κομματι του πλαισιου για την ακριβεια) αλλα και σε πολλες περιπτωσεις που εκανε δουλεια το μανιταρι.. :beer:

kostasdirt
03/07/2008, 16:48
Με τα R&G που προαναφέρθηκαν ναι μεν τρυπάμε το φαίρνγκ (στο VFR) για να μπουν αλλά δεν πιάνουν απλά με μια βίδα παρά με μασίφ βέργα που περνάει μέσα από το πλαίσιο..

Daemon
03/07/2008, 17:10
Ακριβως, γι'αυτο λεω αναλογα τη μοτοσυκλετα :winka:

Και επισης στα R&G για το VFR δινουν μαζι και αλλο δοχειο διαστολης για να μπορουν να μπουν τα μανιταρια γιατι με αυτο που εχει, παπαλα.. :wave2:

caesarsk
03/07/2008, 17:41
πάντως ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις σας


Τα μανιτάρια πάντως στο Fazer του αδερφού μου, έφαγαν όλο το πακέτο στην πτώση μου την περασμένη εβδομάδα...

xapos_kil
24/07/2008, 00:31
ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΜΑΣΙΦ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ.. ΠΟΙΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΤΑ 2 ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ Κ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Κ ΑΠΟ ΤΣΙΜΕΝΤΟ.. ΑΝ ΠΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΦΕΡΙΝΓΚ ΑΦΟΥ ΘΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΟΥΝ Κ ΤΑ 2 ΛΟΓΟ ΜΠΑΡΑΣ ;

ΛΕΩ ΕΓΩ...ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑ Κ ΜΛΚ..

hornet
24/07/2008, 09:23
η διαφορα αγαπητε ειναι οτι στα R&G η εδραση γινεται σε ειδικο σημειο ακριβως για να μην μετακινηθει ουτε χιλιοστο,γι αυτο και ειναι πανακριβα

kostasdirt
24/07/2008, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από xapos_kil
ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΜΑΣΙΦ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ.. ΠΟΙΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΤΑ 2 ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ Κ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Κ ΑΠΟ ΤΣΙΜΕΝΤΟ.. ΑΝ ΠΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΦΕΡΙΝΓΚ ΑΦΟΥ ΘΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΟΥΝ Κ ΤΑ 2 ΛΟΓΟ ΜΠΑΡΑΣ ;

ΛΕΩ ΕΓΩ...ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑ Κ ΜΛΚ.. Η βέργα περνάει μέσα από το πλαίσιο άρα ούτε λόγος για μετακίνηση..αα και κάτι ακόμα μην γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις..;)

trifonas
25/10/2008, 13:21
ME MANITAΡΑΚΙΑ ΑΠΟ Ε ΒΑΥ ΚΑΤΙ ΘΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙΣ.
ΔΕΝ ΤΡΥΠΑΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΑΝΟΥΝ ΕΠΑΝΩ ΣΕ ΛΑΜΑΚΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΤΕΡΟ ΟΠΟΤΕ ΣΕ ΠΤΩΣΗ ΑΠΛΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΛΑΜΑΚΙ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΟΥΝ, ΑΧΡΕΙΑΣΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.
ΤΙΜΗ 20 ΕΥΡΩ.
ΤΙΜΗ 20 ΕΥΡΩ!!!!!
ΤΙΜΗ 20 ΕΥΡΩ!!!!!


146332

trifonas
25/10/2008, 13:23
ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΕΤΣΙ!!!!


146333

Road67
25/10/2008, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasdirt
αα και κάτι ακόμα μην γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΑ
















:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:








Ι αμ τζαστ κιτινγκ μαν :beer: :wave2:

kostasdirt
27/10/2008, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από trifonas
ME MANITAΡΑΚΙΑ ΑΠΟ Ε ΒΑΥ ΚΑΤΙ ΘΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙΣ.
ΔΕΝ ΤΡΥΠΑΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΑΝΟΥΝ ΕΠΑΝΩ ΣΕ ΛΑΜΑΚΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΤΕΡΟ ΟΠΟΤΕ ΣΕ ΠΤΩΣΗ ΑΠΛΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΛΑΜΑΚΙ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΟΥΝ, ΑΧΡΕΙΑΣΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.
ΤΙΜΗ 20 ΕΥΡΩ.
ΤΙΜΗ 20 ΕΥΡΩ!!!!!
ΤΙΜΗ 20 ΕΥΡΩ!!!!! Δυστυχώς αυτά τα μανιτάρια είναι εντελώς άχρηστα! Δοκιμασμένα πράγματα...

Semiaz
16/11/2008, 21:02
Κι εγώ ψάχνω μανιτάρια αλλά προσπαθώ να αποφύγω το να τρυπήσω τα fering.
Βρήκα κάτι μανιτάρια σάν αυτά που πρότεινε ο φίλος παραπάνω απο το ebay που μπαίνουνε στη βίδα
αν έφαγε κανείς καμιά βούτα μ' αυτά ας μας πεί την άποψη του αν και δε με φαίνονται και πολύ σόι.
Βρήκα και κάτι άλλα αλλα είναι πανάκριβα και δέ ξέρω τί δουλειά μπορεί να κάνουν.
Παραθέτω παρακάτω τα link:

ebay μανιτάρια (http://cgi.ebay.ie/HONDA-VFR-750-800-CRASH-PROTECTORS-MUSHROOMS_W0QQitemZ330284403895QQcmdZViewItem?hash=item330284403895&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=66%3A2%7C65%3A3%7C39%3A1%7C240%3A1318)

πανάκριβα πιστεύω (https://www.bike-design.com/detail.php?p=31311&page=5&shp_category=15&shp_make=0&shp_model=0&shp_year=0)



ΥΓ: Αν κάποιος έχει ακούσει τίποτε άλλο ή έχει να συστήσει κάτι παρακαλώ να το κάνει.

GLYSTRAS
17/11/2008, 10:16
Στο δικό μου μιας και βρήκα πολύ ακριβά τα R@G τα έφτιαξα μόνος μου.
Είναι στερεωμένα σε βάσεις κινητήρα και τρύπησα τα fairing και έκανα πατέντα στο ψυγείο. Δοκιμάστηκαν σε μια πτώση από σταν και η μηχανή δεν έπαθε το παραμικρό.

Αν θέλει κάνεις ( χωρίς να αρχίσουμε τα τέτοιες πατέντες είναι επικίνδυνες κλπ ) μπορώ να σας πω ακριβώς την διαδικασία.

μου στοίχησαν περίπου 40 ευρώ.

[img=http://img444.imageshack.us/img444/1561/motoey9.th.jpg] (http://img444.imageshack.us/my.php?image=motoey9.jpg)

xapos_kil
17/11/2008, 14:44
Για πες... !!!

GLYSTRAS
20/11/2008, 10:19
Λοιπόν αφού βγάλουμε τα φερινγκ βρίσκουμε τα σημεία εφαρμογής τα οποία είναι οι βάσεις του κινητήρα πίσω από τα ψυγεία. Στην δεξιά μεριά για να την βρούμε πρέπει να λύσουμε και να βγάλουμε το δοχείο ψυκτικού του ψυγείου.
Βάζουμε πιο μεγάλες βίδες και βάζουμε λίγο γράσο στο κεφάλι τους, βάζουμε πάλι τα φερινγκ και στο σημείο που ακουμπήσει η βίδα θα μας αφήσει σημάδι. Ανάλογα κάνουμε και για το δοχείο με το ψυκτικό. Κάνουμε μικρές τρύπες με το τρυπάνι και περνάμε τις βίδες τώρα με τα φερινγκ περασμένα έτσι μετράμε την απόσταση που έχει η βάση της μηχανής με το φερινγκ.
Πάμε σε μαγαζί που φέρνει αλουμίνια και παίρνουμε δυο κυλίνδρους από αλουμίνιο γερμανικού τύπου (που είναι το καλυτερο) διάμετρο γύρω στους 10 πόντους ή ανάλογα τι θέλει να φτιάξει ο καθένας. Η τιμή ήταν 15 ευρω. Τα πηγαίνουμε σε τόρνο και φτιάχνουμε τα μανιτάρια ως έξεις: να έχουν μια βάση γύρω στους 4 πόντους, αυτή η διάμετρος θα κρατηθεί όσο είναι το μήκος που χρειάζεται για να βγει από το φερινγκ και μετά το πλαταίνουμε ανάλογα όσο θέλουμε και του δίνουμε μια μικρή κλίση για να τελειώσει στο κεφάλι.
Στην μέση θα έχει τρυπά με ποιο φαρδιά να είναι στο κεφάλι για να κρύβει μέσα της το κεφάλι της βίδας. Αν δεν βρούμε έτοιμες βίδες πρέπει να φτιάξουμε ανάλογες ( εγώ έφτιαξα αφού πήρα από το συνεργείο μεταχειρισμένες βίδες της Honda που έχουν και σκλήρυνση )
Προσοχή θέλει να μετρήσουμε καλά την εφαρμογή της βάσης στου μανιταριού στην μηχανή γι αυτό πηγαίνετε στον τόρνο μαζί με την μηχανή για να το κάνει αυτός σωστά. Στο τόρνο έδωσα 30 ευρω.
Τα φερινγκ τώρα τα τρυπάμε ανάλογα με την βάση του μανιταριού και κόβουμε και το δοχείο του ψυκτικού. Για να κλείσει η τρυπά κυκλικά χρησιμοποίησα ένα καπάκι από σπρέι έκοψα το πάνω μέρος και το κώλυσα με κόλλα στο ψυγείο. Όλα είναι έτοιμα για συναρμολογηση.

Αν θέλει κάποιος μπορεί να αφήσει το μανιτάρι να βγει από το φερινγκ και αφού πλατύνει μετά από ένα πόντο να το σταματήσει να του κάνει μικρές τρύπες περιμετρικά και να βάλει στο κεφάλι τεφλον, όσο παχύ θέλει, δίνοντας μια ελαστικότητα στην κατασκευή, πάλι πουλιέται σε κυλίνδρους και παίρνει σχήμα σε τόρνο.

Σημεία προσοχής είναι ότι οι αποστάσεις του φερινγκ από την βάση του κινητήρα είναι διαφορετική σε κάθε μεριά
και οι βάσεις από την μέσα μεριά έχουν αποστάτες και δεν λέει να χαθούν.

Ελπίζω να μη σας κούρασα και να έγινα και κατανοητός.

Φωτογραφίες δεν είναι εύκολο μιας και πρέπει να λύσω τα φερινγκ αλλά αν υπάρχουν απορίες κάτι θα γίνει……………..
:wave2:

kiloMeater
29/01/2009, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από trifonas
ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΕΤΣΙ!!!!

Τα εχω βάλει και εγώ αυτά τα μανιτάρια. Προφανώς είναι ψιλομούφα και δεν κάνουνε κάτι σημαντικό.
Σκεφτόμουνα καιρό τώρα να τα βγάλω... απλά δεν πρόλαβα να ασχοληθώ
ΏΣΠΟΥ απόψε, μου έπεσε το VFRάκι μου
(είχα σταματήσει στο γκαράζ και μίλαγα στο κινητό κανα 3λεπτό, και μετά πάω να κατέβω αλλα δεν είχα βάλει το στάντ... ντροπή...)
Την άφησα όσο πιο μαλακά μπορούσα να πέσει αριστερά (απο ένα σημείο και μετά δεν κρατιέται βέβαια)..
Αποτέλεσμα πτώσης¨
1) Το μανιτάρι έφυγε απο τη θέση του οταν σήκωσα τη μηχανή (απόδειξη οτι είναι ψευτόπραγμα) αλλά η επιφάνειά του έγινε κ@λος καθώς το πάτωμα είναι αρκετά άγριο εκει..
Περιττό να πώ πόσο πολύ χαίρομαι που το fairing μου διατηρήθηκε αγρατζούνιστο ;-)
2) Ρε παιδιά, μου κόπηκε το μεταλλικό παπαράκι που είναι κάτω απο το μαρσπιέ του οδηγού, αυτή η μεταλλική μπιλίτσα... Εσπασε η βίδα και η μισή έμεινε μέσα και το υπόλοιπο το πήρα στο χέρι...
Καμια ιδέα να το φτιάξω αυτό? (αν και ψιλοάχρηστο μουο είναι..)

Ευτυχώς καμία άλλη απώλεια-γρατζουνιά

SOL-VFR-VTEC
29/01/2009, 23:22
[i]
2) Ρε παιδιά, μου κόπηκε το μεταλλικό παπαράκι που είναι κάτω απο το μαρσπιέ του οδηγού, αυτή η μεταλλική μπιλίτσα... Εσπασε η βίδα και η μισή έμεινε μέσα και το υπόλοιπο το πήρα στο χέρι...
Καμια ιδέα να το φτιάξω αυτό? (αν και ψιλοάχρηστο μουο είναι..)
[/B]

το ειχα παθει και εγω.....

με ψιλο τρυπανακι..και αναποδο κολαουζο το βγαλα...του έριξα και ενα καθαρισμα με κανονικο κολαουζο

και πηρα καινουργιο απο σαρακακη..δεν ειναι ακριβο

βγαλε το απο εκει να το πας δήγμα...μπορει να σου δωσουν το κοντο

που ειναι μαλλον για αλλο μοντελο ..

+Arxiereas+
22/05/2009, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από SOL-VFR-VTEC
το ειχα παθει και εγω.....

με ψιλο τρυπανακι..και αναποδο κολαουζο το βγαλα...του έριξα και ενα καθαρισμα με κανονικο κολαουζο

και πηρα καινουργιο απο σαρακακη..δεν ειναι ακριβο

βγαλε το απο εκει να το πας δήγμα...μπορει να σου δωσουν το κοντο

που ειναι μαλλον για αλλο μοντελο ..

Βγαίνει και με άλλο τρόπο.
Αφαιρώντας το λαστιχο του μαρσπιέ που στηρίζεται σε μια βιδούλα δουλεύουμε το τρυπάνι δεξιόστροφα σε χαμηλές στροφές και ουσιαστικά ξεβιδώνει το κομμάτι που έμεινε μέσα. Δε χρειάζεται να ξεμονταριστεί το μαρσπιέ αρκεί κάποιος να το κρατά σταθερό στα ελάχιστα sec που διαρκεί η επέμβαση.

Βαθμός δυσκολίας: 1/10 :)
5Ε/τεμάχιο

SOL-VFR-VTEC
22/05/2009, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
Βγαίνει και με άλλο τρόπο.
Αφαιρώντας το λαστιχο του μαρσπιέ που στηρίζεται σε μια βιδούλα δουλεύουμε το τρυπάνι δεξιόστροφα σε χαμηλές στροφές και ουσιαστικά ξεβιδώνει το κομμάτι που έμεινε μέσα. Δε χρειάζεται να ξεμονταριστεί το μαρσπιέ αρκεί κάποιος να το κρατά σταθερό στα ελάχιστα sec που διαρκεί η επέμβαση.

Βαθμός δυσκολίας: 1/10 :)
5Ε/τεμάχιο

:a10: μισά μισα τα φραγκα για την εργασια που θα του κανουμε:rotflmao: :rotflmao:

ρε εσυ αρχιμανδρίτη....δεν κανοθμε μια μαζωξη...να μασ τα περασεισ εναν αγιασμο..

να φυγουν τα κακα πεσιματα...εστω και απο το σταν??

:a23: :a23:

+Arxiereas+
22/05/2009, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SOL-VFR-VTEC
:a10: μισά μισα τα φραγκα για την εργασια που θα του κανουμε:rotflmao: :rotflmao:

ρε εσυ αρχιμανδρίτη....δεν κανοθμε μια μαζωξη...να μασ τα περασεισ εναν αγιασμο..

να φυγουν τα κακα πεσιματα...εστω και απο το σταν??

:a23: :a23:

Ευτυχώς ο προηγούμενος κύρης ήταν γεροδεμένο παλικάρι και το κράτησε με την ελάχιστη απώλεια, αυτή του αποστάτη.
Μέσα για τον αγιασμό! Θα τα ραντίσουμε τσίπουρο και θα μοιράσουμε σουβλάκια για αντίδωρο.
Όπως πολύ σοφά λέει κι η υπογραφή σου, με καλή φαγοποτούρα θα στέκουν κι αυτά πάντα ντούρα!
:lol:

SOL-VFR-VTEC
23/05/2009, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
Ευτυχώς ο προηγούμενος κύρης ήταν γεροδεμένο παλικάρι και το κράτησε με την ελάχιστη απώλεια, αυτή του αποστάτη.
Μέσα για τον αγιασμό! Θα τα ραντίσουμε τσίπουρο και θα μοιράσουμε σουβλάκια για αντίδωρο.
Όπως πολύ σοφά λέει κι η υπογραφή σου, με καλή φαγοποτούρα θα στέκουν κι αυτά πάντα ντούρα!
:lol:

G@MISES.......:a33: :a33: :a33: :a33: