PDA

View Full Version : Tι ζουμε σε αυτο τον τοπο;



Ταξιδευτής
04/07/2008, 16:41
Εχω εναν προβληματισμο... Ειναι μια απο εκεινες τις μαυρες και μελαγχολικες σκεψεις, ξερετε, αυτες που συνηθιζουμε να χωνουμε βιαστικα σε μια γωνια στην ακρη του μυαλου μας και να λεμε "μην το σκεφτεσαι μλκ καθολου!"...

Συνηθως δεν τα σκαλιζω, αλλα μερικες φορες ερχονται καποια πραγματα να μου θυμισουν αυτο το παραπονο και αποριες... Πολλες αποριες....

Αφορμη σταθηκε ο αδερφος μου. Σημερα το μεσημερι ηρθε στο σπιτι με παρεα: Ενα κολλητο του φιλαρακο απο την Γαλλια που ηρθε μαζι με τη γυναικα του για 10 μερες διακοπων στα Ελληνικα νησακια!

Τα παιδια ειναι στην ηλικια μου (και αρκετων απο εμας υποθετω): γυρω στα 29-30.
Καθισα και τους χαζευα και επιασα να σκεφτομαι...

Τα παιδια ειναι παντρεμενα εδω και χρονια και εχουν ηδη 2 μικρα κουκλια παιδια. Εχουν δικο τους σπιτι στα περιχωρα του Παρισιου και ζουνε μια ομορφη, απλη, αλλα ανθρωπινη ζωη.

Και αναποφευκτα εκανα τη συγκριση... Με εμενα και πολλα παιδια γυρω μου, αγορια και κοριτσια.

Στην Γαλλια τα παιδια φευγουν απο το σπιτι τους οταν πανε στο πανεπιστημιο, το οποιο τελειωνουν στα 3 χρονια και ξεκινανε να δουλευουν αμεσως μετα -συνηθως με προοπτικες και καλα λεφτα (καλυτερα απο εδω παντως).

Οι προτεραιοτητες τους ειναι να παρουν ενα διαμερισμα για να μεινουν και βεβαια αποταμιευουν για να κανουν καλυτερη τη ζωη τους και να περνανε καλα με φιλους και τις σχεσεις τους.

Οπως επισης προτεραιοτητα ειναι να βρουν εναν συντροφο και να κανουν μια οικογενεια -ειτε κανουν γαμο ειτε οχι...

Σιγα σιγα ανεβαινουν και εργασιακα ειτε στην ιδια δουλεια, ειτε αλλαζοντας δουλεια προς κατι καλυτερο.

Ετσι τα χρονια περνανε, η οικογενεια μεγαλωνει και το διαμερισμα γινεται σπιτι στα περιχωρα, το ενα υπνοδωματιο γινεται 2 και 3, το Renault 5 η το Twingo γινεται Espace κοκ....

Εγω σε ολο αυτο βλεπω μια λογικη και ομορφη εξελιξη ενος ανθρωπου... Και ηταν ακριβως αυτο που εβλεπα σημερα μπροστα μου. Τα παιδια ειναι στην ηλικια μου και εχουν ηδη 2 παιδια, τα οποια αφησαν στην γιαγια και με τα λεφτα που ειχαν στην ακρη τον χειμωνα ηρθαν Ελλαδα για να κανουν διακοπες. *


* Σε καμια περιπτωση στο εξωτερικο δεν ειναι παραδεισενια τα πραγματα, απλα θελω να δωσω ενα παραδειγμα....

Ταξιδευτής
04/07/2008, 16:49
Και να η αντιπαραθεση που λεγαμε...

Στην Ελλαδα(ρα) μας τοσο το αγορι οσο και το κοριτσι θα τελειωσει το πανεπιστημιο στα Χ+5 χρονια, ροκανιζοντας απο τα λεφτα της οικογενειας.
Οταν με το καλο τελειωσει ηδη καθυστερημενα, η μαμα πατριδα θα περιλαβει το αγορι βαζοντας το να χασει 1 χρονο απο τη ζωη του μαθαινοντας του την τεχνη του να κανει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ και μετα οξω απο δω...

Μετα θα ψαξει να βρει δουλεια... Θα βρει ομως; Εγω πχ, εψαχνα 14 μηνες για δουλεια μετα το στρατο...
Και ΟΤΑΝ με το καλο βρει, θα ειναι μια δουλεια χωρις προοπτικη, αδιεξοδη, με το βασικοτερο του βασικου μισθου και φυσικα χωρις καμια ελπιδα ανελιξης.

Τι αποταμιευση να κανει με 700 ευρω καθαρα; Ειδικα στην Ελλαδα(ρα) μας, που εχει φτασει να ειναι 3 φορες πιο ακριβη απο το Παρισι που λεγαμε παραπανω...

Και βεβαια θα μεινει με τους δικους του ΞΑΝΑ! Γιατι με τα 700 ευρω που λεγαμε, τι σκ@τ@ σπιτι να πιασει; Αντισκηνο στην Λερο κοστιζει παραπανω το μηνα!

Οποτε φτανει να ειναι στα 26 του, να εχει μηδενικη εργασιακη εμπειρια λογω καθυστερημενων σπουδων, στρατου και δυσκολιας ευρεσης εργασιας, και να μενει με τους δικους του γιατι παιρνει 3 & 60.

Για παμε ενα λεπτο στον συνομιληκο του "ξενο": ειναι 26, εχει ηδη μια δουλεια εδω και 4 χρονια, εχει ηδη ανεβει στην ιεραρχια, βγαζει ενα σεβαστο ποσο ανα μηνα, και μενει σε δικο του διαμερισμα/σπιτι. Αν ειναι τυχερος εχει ηδη γνωρισει μια καλη κοπελιτσα "και το πανε σοβαρα".

Ο "δικος" μας, τι σκ@τ@ σοβαρα να το παει; Τη στιγμη που για να εχει 2 στιγμες με την δικια του αναγκαζεται να τη φερνει στο σπιτι των δικων του/της οταν λειπουν ολοι, η να τραβιουνται στα εξοχικα (αν υπαρχουν);
Και με ΤΙ λεφτα να το πανε σοβαρα; Με τα 700 και 800 ευρω το μηνα;

Και αν ηταν ΑΥΤΑ τα λεφτα και ο δικος μας εκανε αιματηρες οικονομιες τοτε ισως...
Αλλα οχι! Τα περιοδικα και το γενικοτερο lifestyle εχουν φροντισει για την πλυση εγκεφαλου...

Πρεπει να εισαι πρωτη μουρη στην καφετερια λεμε. Πρεπει να εχεις το χιλιαρι το εργαλειο και ας μην εχεις βρακι, και ας μενεις κοτζαμ μαντραχαλος με τους δικους σου (ενοχος πρωτος εγω!).
Πρεπει να εχεις το σουπερ GTI turbo intercooler καμπριο των 30 χιλιαδων και μην εχεις λεφτα ουτε για βενζινη.

Δεν μ@μιεται! Οι πιστωτικες να ειναι καλα!
Και βαλε δανεια....
Και βαλε πιστωτικες....
Και βαλε δανεια για να ξεπληρωσεις τα αλλα δανεια...

Και να μαστε τωρα... Στα 30, καταχρεωμενοι, καταιδρωμενοι, μπορει και κατατρεγμενοι, να μενουμε με τους δικους μας στα παιδικα μας δωματια, ΑΛΛΑ το Σαββατο βραδυ στην παραλιακη ειμαστε ΜΟΥΡΗ λεμε!!!!!

Και κοιταμε τον τουριστα που ερχεται στην Ελλαδα με σακιδιο στην πλατη (οπως ηρθε κ ο φιλος του αδερφου μου) με αποστροφη λεπρου και λεμε "αντε ρε τον φτωχομπινε τουριστα" και μαρσαρουμε το εργαλειο, πιανοντας το μπουτι της ξανθιας διπλα μας!

Ναι, μονο που το παρτυ ειναι με δανεικα κολλυβα και ο καιρος να πληρωσουμε το μαρμαρο παντα ερχεται. Και ετσι καταληγουμε μεταναστες στη χωρα του "φτωχομπινε τουριστα", οπου εκει ομως ο τουριστας που κοροιδευαμε ΔΕΝ ειναι με τη σαγιοναριτσα στο ποδι κ τη βερμουδα, αλλα με το κουστουμι των 800 ευρω, πισω απο το γραφειο του στον 5ο οροφο της πολυεθνικης!

Και την επομενη μερα που εμεις θα παλευουμε για ΑΛΛΗ μια φορα να πληρωσουμε τη γ@μωδοση του "τουμπανου", αυτος θα παει στο σπιτι ΤΟΥ, στη γυναικα του και τα παιδια του, με το αμαξι/μηχανη ΤΟΥ, εχοντας τα κουμαντα του και την ζωη του σε μια ταξη.


Και λεω: ΠΟΙΟΣ φταιει για αυτο το χαλι;
Να ειμαστε 30+ χρονων και να εχουμε καταντησει να βλεπουμε την προοπτικη οικογενειας ενα γελοιο ανεκδοτο τωρα πια;
Χωρις καμια εργασιακη ασφαλεια/σιγουρια/προοπτικη; Χωρις οικονομικο αντικρυσμα στις ωρες που δουλευουμε;
Χωρις τη δυνατοτητα να αποταμιευουμε, ΚΑΙ γιατι κανεις δεν μας εμαθε, ΚΑΙ γιατι που να τα βρουμε να τα βαλουμε στην ακρη κιολας με τετοια ακριβεια;

ΟΛΟΙ οι φιλοι μου απο το πανεπιστημιο στην Αγγλια ειναι "βολεμενοι" σε δουλειες με καλα λεφτα, πολλοι εχουν παντρευτει κ με παιδια κιολας, και στα 30 τους θεωρουν οτι ειναι "ωριμοι ενηλικες" πλεον...
Και δεν εχει να κανει με την εθνικοτητα. Ελληνας κολλητος μου που απλα αποφασισε να μην γυρισει ποτε στην Ελλαδα, τωρα ειναι ετσι οπως περιεγραψα.

Εδω ΓΙΑΤΙ ειμαστε σε αυτο το χαλι;
Φταιει η χωρα;
Φταιει η κουτοπονηρια μας;
Φταιει η βλαχογκλαμουρια μας;
Φταιει το ξερο μας το κεφαλι του οσα φαμε, οσα πιουμε κ οσα αρπαξει ο κ@λος μας;

Και περισσοτερο απο ολα: ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΠΟΥΛΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕ ΔΡΑΣΚΕΛΙΕΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΧΟΡΕΥΟΥΜΕ ΤΣΙΦΤΕΤΕΛΙΑ ΣΑΝ Ο ΜΗΝΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙ 9;;;

:(

stavrogin
04/07/2008, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Εχω εναν προβληματισμο... Ειναι μια απο εκεινες τις μαυρες και μελαγχολικες σκεψεις, ξερετε, αυτες που συνηθιζουμε να χωνουμε βιαστικα σε μια γωνια στην ακρη του μυαλου μας και να λεμε "μην το σκεφτεσαι μλκ καθολου!"...

Συνηθως δεν τα σκαλιζω, αλλα μερικες φορες ερχονται καποια πραγματα να μου θυμισουν αυτο το παραπονο και αποριες... Πολλες αποριες....

Αφορμη σταθηκε ο αδερφος μου. Σημερα το μεσημερι ηρθε στο σπιτι με παρεα: Ενα κολλητο του φιλαρακο απο την Γαλλια που ηρθε μαζι με τη γυναικα του για 10 μερες διακοπων στα Ελληνικα νησακια!

Τα παιδια ειναι στην ηλικια μου (και αρκετων απο εμας υποθετω): γυρω στα 29-30.
Καθισα και τους χαζευα και επιασα να σκεφτομαι...

Τα παιδια ειναι παντρεμενα εδω και χρονια και εχουν ηδη 2 μικρα κουκλια παιδια. Εχουν δικο τους σπιτι στα περιχωρα του Παρισιου και ζουνε μια ομορφη, απλη, αλλα ανθρωπινη ζωη.

Και αναποφευκτα εκανα τη συγκριση... Με εμενα και πολλα παιδια γυρω μου, αγορια και κοριτσια.

Στην Γαλλια τα παιδια φευγουν απο το σπιτι τους οταν πανε στο πανεπιστημιο, το οποιο τελειωνουν στα 3 χρονια και ξεκινανε να δουλευουν αμεσως μετα -συνηθως με προοπτικες και καλα λεφτα (καλυτερα απο εδω παντως).

Οι προτεραιοτητες τους ειναι να παρουν ενα διαμερισμα για να μεινουν και βεβαια αποταμιευουν για να κανουν καλυτερη τη ζωη τους και να περνανε καλα με φιλους και τις σχεσεις τους.

Οπως επισης προτεραιοτητα ειναι να βρουν εναν συντροφο και να κανουν μια οικογενεια -ειτε κανουν γαμο ειτε οχι...

Σιγα σιγα ανεβαινουν και εργασιακα ειτε στην ιδια δουλεια, ειτε αλλαζοντας δουλεια προς κατι καλυτερο.

Ετσι τα χρονια περνανε, η οικογενεια μεγαλωνει και το διαμερισμα γινεται σπιτι στα περιχωρα, το ενα υπνοδωματιο γινεται 2 και 3, το Renault 5 η το Twingo γινεται Espace κοκ....

Εγω σε ολο αυτο βλεπω μια λογικη και ομορφη εξελιξη ενος ανθρωπου... Και ηταν ακριβως αυτο που εβλεπα σημερα μπροστα μου. Τα παιδια ειναι στην ηλικια μου και εχουν ηδη 2 παιδια, τα οποια αφησαν στην γιαγια και με τα λεφτα που ειχαν στην ακρη τον χειμωνα ηρθαν Ελλαδα για να κανουν διακοπες.



Αν θες κατι και δεν το χεις ,φροντισε να το αποχτησεις και μη παραπονιεσαι.
Ζωη ομορφη ,απλη αλλα ανθρωπινη δεν υπαρχει
Λογικη και ομορφη εξελιξη ενος ανθρωπου δεν υπαρχει
Αλλο;

Ταξιδευτής
04/07/2008, 17:01
Κωστη, δεν καταλαβες τον προβληματισμο μου.
Εννοω, για την κατασταση στην οποια ειμαστε οι περισσοτεροι thirtysomething σημερα στην Ελλαδα, φταιει το οτι ζουμε σε αυτο τον τοπο; Που ετσι μαθαμε, ετσι κανουμε;

Το λεω γιατι με αφορμη αυτα τα παιδια βλεπω κ αλλους φιλους Ελληνες που τελικα επελεξαν να ζησουν εξω κ εχουν "προκοψει" (με την εννοια του το σκεφτομαι εγω τουλαχιστον)....

alex14
04/07/2008, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής


Εδω ΓΙΑΤΙ ειμαστε σε αυτο το χαλι;

Φταιει η κουτοπονηρια μας;
Φταιει η βλαχογκλαμουρια μας;
Φταιει το ξερο μας το κεφαλι του οσα φαμε, οσα πιουμε κ οσα αρπαξει ο κ@λος μας;


:(


Τα ειπες ολα :smilea:

Ολα τα αλλα "κακα" που συμβαινουν σε αυτη την χωρα ειναι συνεπεια αυτων που αναφερες

:wave2:

stavrogin
04/07/2008, 17:40
"Η αλεπου καταργιεται την παγιδα ,ποτε τον εαυτο της" λεει ενας

Δηλ. καλα ολα τα κακως κειμενα αυτης της χωρας.Τωρα που τα καταλαβαμε κιολας ,τιποτα δεν μας εμποδιζει να γινουμε ευτηχισμενοι. Αντε λοιπον.Μη χανουμε χρονο με τα ιδια και τα ιδια γιατι θα μας πουν γκρινιαρηδες.

Αλλα βεβαια η φυση αυτου του ζωντανου που λεγεται ανθρωπος κανει ακριβως οτι κι εσυ τωρα. Φροντιζει να προβληματιστει , να αναλησει και γενικα να αποτυχει τοσες φορες ωστε ποτε να μη χρειαστει να πετυχει αυτα που υποτιθεται οτι ειναι τα ονειρα του.

Και γιατι απλα δεν τα παραταει ,γιατι εκτος των δυο βασικων ελατωματων της ανθρωπινης φυσης (Τεμπελια , φοβος) υπαρχει κι ενα 3ο ,η ματαιοδοξια

Κι οπως λεει κι ο Ντε Σαντ:
" Αμα εχεις ενα προβλημα και ψαχνεις να βρεις γιατι το εχεις, τοτε εχεις δυο προβληματα"
:rotflmao: :rotflmao:

stavrogin
04/07/2008, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Κωστη, δεν καταλαβες τον προβληματισμο μου.
Εννοω, για την κατασταση στην οποια ειμαστε οι περισσοτεροι thirtysomething σημερα στην Ελλαδα, φταιει το οτι ζουμε σε αυτο τον τοπο; Που ετσι μαθαμε, ετσι κανουμε;

Το λεω γιατι με αφορμη αυτα τα παιδια βλεπω κ αλλους φιλους Ελληνες που τελικα επελεξαν να ζησουν εξω κ εχουν "προκοψει" (με την εννοια του το σκεφτομαι εγω τουλαχιστον)....


Σου απαντα ο Καβαφης:

"Η Πολης" η δευτερη στροφη:

Καινούριους τόπους δεν θα βρεις, δεν θάβρεις άλλες θάλασσες.
Η πόλις θα σε ακολουθεί. Στους δρόμους θα γυρνάς
τους ίδιους. Και στες γειτονιές τες ίδιες θα γερνάς·
και μες στα ίδια σπίτια αυτά θ’ ασπρίζεις.
Πάντα στην πόλι αυτή θα φθάνεις. Για τα αλλού — μη ελπίζεις—
δεν έχει πλοίο για σε, δεν έχει οδό.
Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη την μικρή, σ’ όλην την γη την χάλασες.

Γι αυτο σε λεω καρνταση ,αρχινισε να κλωτσας την μπαλα γιατι δε σε βλεπω... :wave2:

Road67
04/07/2008, 18:12
Κι εμενα ετσι ειναι η ζωη μου. Δε ριχνω ευθυνες σε αλλους περα απ' τον εαυτο μου και χτυπαω καθημερινα το κεφαλι μου για ολες τις λαθος αποφασεις που εχω παρει και ζω φυλακισμενος σε επιλογες που βασιστηκα στο βαλαντιο και στις πλατες αλλων για να παρω. Και να 'μαι στα τριαντα παρα κατι καταχρεωμενος και απο το ενα αδιεξοδο στο αλλο, να ζω την καθε ημερα και να μοιαζει απαραλλαχτη με εκεινη που περασε. Λιωσιμο στη δουλεια απ' το πρωι, διαλειμμα για φαγητο, λιωσιμο παλι, σχολασμα, μικρη βολτα κι επιστροφη στο σπιτι για λιωσιμο στην τηλεοραση μεχρι τις 3-4 τη νυχτα. Αντε που και που και καποιος καβγας με την κοπελα μου, αντε και κανα Σαββατο να πιασουμε καμια εκατονογδονταρα κι αυτα ειναι. Καμια προοπτικη εξελιξης και γνωσεις για ολα οσα μ' ενδιαφερουν σε νηπιακο επιπεδο και αλλες γνωσεις μιας αχρηστης σχολης σε επιπεδο προνηπιακο που ειχε και την αξιωση να υπαγεται στη δημοσια παιδεια.

Και τελικα για να καταληξω καπου. Εγω ειμαι 1.000.000 τα εκατο υπερ της ιδιωτικοποιησης των πανεπιστημιων. Αλλα οπως ειναι τα πανεπιστημια στη Λιλ, το Παρισι, τις ΗΠΑ, το Λονδινο. Διαβαζεις και περνας, η κοβεσαι στον εναμιση χρονο κι αντε γεια. Παιρνεις τις γνωσεις συμπυκνωμενες κι οχι καθε 6μηνο μισο μαθημα. Ακομη και το ανοιχτο πανεπιστημιο εχει συμπτυγμενα τα μαθηματα. Αλλα κατα τ' αλλα οι επιχορηγησεις απο ΑΕΙ και ΤΕΙ λαμβανονται με ελαφρα την καρδια για ν' αξιοποιηθουν σε επενδυσεις κτηριων με πετρα, η καινουργιες αιθουσες, αντι να ξεκινησουν κανα ερευνητικο προγραμμα να ξεστραβωθουμε ολοι μας. Οταν εμαθα οτι το πανεπιστημιο με το καλυτερο επιπεδο στα αρχαια Ελληνικα βρισκεται στη Γαλλια σοκαριστηκα και ντραπηκα. Τελειωνεις τη σχολη σου σε 3-4 χρονια κι εχεις παρει τις γνωσεις που σε αφορουν μονο χωρις ολα εκεινα τα περιεχομενα που σου δινουν τη γνωση αναφορικα και λες καλες ειναι οι γνωσεις, αλλα αλλο μιση παραγραφος κι αλλο αναφορα στη γνωση.
Μας λεγανε πριν τις εξετασεις οτι στα πανεπιστημια ειναι αλλιως. Εγω ειδα πολυ χειροτερη βαθμοθηρια απ' οτι στο σχολειο κι αν το συνδυασεις με τα βιβλια που παιρναμε λιγο πριν τις εξετασεις εκτος απ' τους πασπιτες και δαπιτες που τα παιρναν απ' την αρχη κι ασε πια τα βιβλια αισχρες φωτοτυπιες χειροτερες ακομα κι απο κατι βοηθηματα φυσικης των αρχων του 80 που ειχε γραψει ο Αλεξοπουλος. Ο οποιος τουλαχιστον ειχε περισσεια γνωση κι ελεγε τα πραγματα σταρατα κι οχι κανενας επιστημονικος συνεργατης η επικουρος που διακατεχεται απο κομπλεξ καθηγητη πανεπιστημιου και σε πρηζει σε ορολογιες που κανενας δεν εκανε τον κοπο να σου διδαξει και βγαινεις μετα τα 5-5,5 χρονια και λες αντε να ψαξουμε τωρα για δουλεια και ανακαλυπτεις οτι η αγορα εχει αλλαξει, η πως αυτο που σπουδασες αναγνωρισμενο μεν αφου αποτελει εφευρεση του κρατους [ως απο μηχανης θεος για την ψηφοθηρια] αλλα απο την αλλη χωρις πρακτικη εφαρμογη στην Ελλαδα. Και τοτε ενω εχεις σπουασει οικονομικα δουλευεις αποθηκαριος, ενω εχεις σπουασει φυσικη, κανεις το δασκαλο, ενω εχεις σπουδασει ιατρικη κανεις το φαρμακευτικο αντιπροσωπο και ουτω καθεξης. Και ολες αυτες οι σχολες που ανεφερα για παραδειγμα εχουν αντικρυσμα και μπορεις να βρεις και κατι σχετικο μ' αυτο που σπουδασες. Κι ο γεωπονος τι θα κανει με τοσους τειτζηδες γυρω γυρω που κι αυτοι με τη σειρα τους τι φταινε;;; Και πληρωνανε οι γονεις ολα αυτα τα χρονια, για σπιτια, δεκο κλπ η στην καλυτερη περιπτωση εμενες σπιτι σου και παραμυθιαζες τον εαυτο σου, τον επειθες οτι οι γνωσεις που σου παρεχονται ειναι αυτες που εχεις αναγκη.
Κι αντε εγω ειμαι απο δεσμες κι ειχα την ευκαιρια μου να δωσω αλλες δυο φορες αλλο αν δεν το εκανα γιατι βαρεθηκα. Τωρα που να ξαναδωσεις με οχτω και δεκα μαθηματα. Και φτανει κι η μερα που πληρωνεσαι... Ε ρε κατι γλεντια.. Εσυ που θ' ανεξαρτητοποιοσουν, που θα νοικιαζες σπιτι και θα αγοραζες κι εκεινο τον ωραιο καναπε που ειδες στα sato, θα χτυπαγες κι εκεινη την καινουργια ninja, να 'σαι με τα εφτακοσια ευρω κι αν ειναι τοσα και να λες τι θα πρωτοκανω. Κι ετσι μενεις στο παιδικο σου δωματιο, φιλας τα μισα για τη μηχανη, η το τουτου, χαλας τα αλλα στο σινεμα, σε ρουχα. Ενταξει τρως σπιτι σου, δεν εχεις ενοικιο, αμα λαχει τσονταρεις και καμια φορα. Κι υπαρχει κι η αλλη κατηγορια που τελειωσανε αυτη τη ρημαδα τη σχολη κι η απογοητευση ηταν τοσο μεγαλη που μιας κι ειχαν οι γονεις τη δυνατοτητα τους βοηθησανε ν' ανοιξουν ενα μαγαζακι και περιμενουν κι αυτοι να πλουτισουν και να παρουν και τη Haya. Μα η οικονομια δεν παει καλα. Που να παει, οταν η βενζινη εχει 1,5 ευρω, οταν τα παιδια του κοσμου πρεπει να κανουν ιδιαιτερα απο την πρωτη δημοτικου, οταν σου πυρπολουν το μυαλο με τα εορτοδανεια και τα διακοποδανεια και μετα αρχιζει το πατρειντι των πληρωμων. Κι ετσι ξεροσταλιαζεις πισω απο ενα γραφειακι να περιμενεις τον ενα και μοναδικο πελατη της ημερας κι αμα μπει. Θα μπουν φυσικα οι περιεργοι που θα σου ζαλισουν τα παπαρια και δε θα παρουν τιποτα, που θα σου εχουν παραγγειλει κατι και δε θα ερθουν να το παρουν, η που πολυ απλα θα προτιμησουν το καταστημα φιρμα κι οχι το νεο καταστηματακι.
Και μια νεα μερα ξεκινα. Κι εσυ ποθεις ολα εκεινα που σε πειθουν πως εχεις αναγκη, συν ολα εκεινα που πραγματικα εχεις αναγκη κι ολα εκεινα που θα ηθελες να μαθεις και τις εμπειριες που θες να ζησεις και ζεις μεσα στην απογοητευση για ολα αυτα που δεν καταφερες, για ολα εκεινα που αγνοησες. Κι απ' την αλλη σκεφτεσαι τους δικους σου που τα καταφεραν σε δυσκολοτερους καιρους και λες δε μπορει εγω θα φταιω και βυθιζεσαι ολο και περισσοτερο στη στατικοτητα και την απογοητευση και ορμας μεσα στον καταναλωτισμο εστω και με το μυαλο σου για να ναρκωνεις το εγω και το ειναι σου.

LsKostas
04/07/2008, 20:25
Παραβαινω εναν κανονα δικο μου και απαντω στο θρεντακι που ανοιξες
μονο και μονο επειδη σε ξερω λιγο παραπανω,και αν μου επιτρεπεις θα σου πω 2 πραγματα...


Ξερεις Νικο οτι ΔΕΝ ειναι ολα ετσι τα πραγματα,δυσκολα,βαρια και απαισιοδοξα.

και στο λεει καποιος που τραβα μεγαλο λουκι καθως "ξερεις" 2 πραγματα παραπανω...


Δεν θελω να σου αλλαξω καμια γνωμη ειδικα μεσα απο ενα e-χωρο που δεν συμπαθω και
ιδιαιτερα πλεον...και αυτο γιατι εδω μεσα.εισαι οτι δηλωσεις και οχι οτι αντιπροσωπευεις στ αληθεια.


Νομιζω οτι μεγαλο ρολο παιζουν οσοι ειναι διπλα μας και πως παραδειγματιζομαστε
απ τον τροπο που σκεφτονται,που αντιστεκονται καθε μερα σ αυτο που λες βλαχογκλαμουρια...


πολυ σημαντικο να ξεχωρισεις "γνωστους" και "φιλους" νομιζω με πιανεις ...

Μην ξεγελιεσαι απο φωτο και απο δηλωσεις "περναω καλα"...αυτοι που περνανε καλα δεν το λενε
και αυτους που βλεπεις να περνανε καλα εχουν και αυτοι τις ανηφορες τους.
"Αγαθα κοποις κτωνται" και πιστεψε με δεν υπαρχει ευκολος δρομος...(μονο το ΛΟΤΤΟ:lol: :lol:)


Aν εδω στην Ελλαδα πολλοι ειναι κοτες και φοβουνται να πιασουν τ αφεντικα απ τον λαιμο
ωστε να παρουν αυτα που τους ανηκουν...τοτε την γνωμη μου την ξερεις...


Γουσταρα την αλλη φορα αυτο που ειπες στη Βαρκιζα
"και τα διπλα να μου διναν σε αυτους δεν θα ξαναπηγαινα,"...

Ποσοι νομιζεις να χουν τ αρχιδια να το κανουν αυτο?
Και οποιος εχει τα κοτσια να το πει τοτε ειναι θεμα χρονου να βρει διπλα και τριδιπλα:wave2:


Αυτα Νικολα... :winka:

stavrogin
04/07/2008, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas


...Τα λογια πρεπει να ακολουθουνται απο πραξεις.Αλλιως...τουφες :-)


σωστος!

Daemon
04/07/2008, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
...


:beer:

Καποια πραγματα στην ζωη θελουν ρισκο. Αν εισαι βολεμενος εκει που εισαι δεν θα ρισκαρεις.. και δεν θα προχωρησεις..

:wave2:

filipp0s
04/07/2008, 22:01
Nικο σωστα είναι αυτα που λες... αλλα φύγε επιτέλους απο το σπίτι των γονιών σου...!



Εγώ έφυγα με το που επιασα δουλειά... στα 19 μου, προσπάθησα να φτιάξω τη ζωή μου σπρώχνοντας την καβάτζα της οικογένειας. Εμεινα αρχικά με δυο φίλους για να μοιραζόμαστε τα έξοδα (όχι -οι δικοί μου δεν ήταν επαρχία) και έπιασα το δικό μου σπίτι. Αργότερα, έμεινα σε κοινόβιο για περίπου 10 χρόνια. Μια προσπάθεια να ζήσουμε διαφορετικά, αν θες έξω από τη νορμα μιας καθημερινότητας δουλεια-φαΪ-σπίτι-υπνος, η προσπάθεια μια καθημερινότητας πιο δημιουργικής... Απέτυχε? Ναι ως ένα βαθμό... άλλα ξέρω ότι με έκανε να σταθώ καλύτερα στα πόδια μου. Τώρα, τα τελευταία δύο χρόνια μενω με την συντροφό μου και είμαστε πραγματικά καλά.

Για τις δουλειές καλύτερα να μην μιλήσω... έχω αλλάξει καμμια 10αριά σε άλλες απολύθηκα και σε άλλες την έκανα εγώ... Σχεδόν πάντα μισθοι-συνθήκες ήταν χάλια, άλλα τουλάχιστον είχα φτιάξει όσο δυνατον μια διαφορετική καθημερινότητα για να αντιμετωπίζω την μαυρίλα.


Σε καμμιά περίπτωση δεν λέω ότι έκανα το σωστό ή ότι έχω τη λύση... :wave2:

devil's animal
04/07/2008, 23:30
ΝΙκο και Road67 ειναι ακριβως οπως τα λετε.
ειναι ακριβως οπως τα λετε. οι προβληματισμοι σωστοι και τα γεγονοτα ακραδαντα.

για μενα (που πανω κατω ανηκω μεσα στην κατηγορια που θιγεται) ειναι 2 οι λυσεις.

1) κανεις τουμπεκι ψιλοκομμενο και συνεχιζεις να μενεις με τους δικους σου ωσπου καποτε τα πραγματα να φτιαξουν οικονομικα ή να "ερθουν τα χειροτερα" για την οικογενεια και να μεινεις με ενα σπιτι και ενα κουφαρι να συντηρεις.
υπερ: μενει ολος ο μισθος για την παρτη σου και την οποια κ@υλα σου και χαιρεσαι καποια πραγματα περισσοτερο απο καποιον παντρεμενο φιλο σου με νοικι και παιδι.
κατα: σκατα! γονεις, καποιες γκρινιες, συμβιβασμοι. ελλειψη χωρου. υποβιβασμος στα ματια οποιαδηποτε γκομενας ή γκομενου. μιζερια για τις στιγμες που επιστρεφεις σπιτι.


2) σηκωνεσαι και φευγεις και πας και μενεις σε καποια ευρωπαϊκη χωρα (και μην πεταχτει κανεις και πει οτι και η Ελλαδα ειναι ευρωπαϊκη χωρα γιατι θα τον παρει και θα τον σηκωσει).
ΝΑΙ κυριοι η Ελλαδα διωχνει και παλι τα παιδια της προς αναζητηση καλυτερου αυριο οπως τα μεταπολεμικα χρονια. δεκαετιες 50 και 60. ενας μισθος λαντζερη στην Γερμανια ειναι 1.600. και δεδομενου του γεγονοτος οτι ο καφες κανει περι τα 2€ αναλογισεσθε οτι οσα νοικια και να εχεις., ΤΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΠΕΡΑ.
υπερ: γνωριζεις αλλη χωρα.αλλα εθιμα.αλλη κουλτουρα.αλλους ανθρωπους.επιτελους απογαλακτιζεσαι και νοιωθεις υπερηφανια.εχεις προοπτικες εξελιξης.κανεις αποταμιευση.
κατα: χανεις φιλους, γκομενα. σου λειπει το κλιμα. σου λειπει το "δε βαριεσαι". σου λειπει ο φραπες με φιλους μια ηλιολουστη μερα στον Αλεξιου. σου λειπει η χωρα σου.



ολα εχουν τα υπερ και τα κατα τους. τα ζυγιζεις και πραττεις αναλογα. βεβαια το καλυτερο απο ολα θα ηταν να "πιαναμε την καλη" εδω στην Ελλαδα και να μην χρειαζοταν να πηγαιναμε πουθενα. ομως αυτο ειναι "και την πιττα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο" κια δυστυχως το πετυχαινουν λιγοι.

εγω εχω αποφασισει οτι θα πεθανω προσπαθωντας παντως.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ζεύκας
05/07/2008, 06:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Πρεπει να εχεις το χιλιαρι το εργαλειο και ας μην εχεις βρακι, και ας μενεις κοτζαμ μαντραχαλος με τους δικους σου (ενοχος πρωτος εγω!).
Πρεπει να εχεις το σουπερ GTI turbo intercooler καμπριο των 30 χιλιαδων και μην εχεις λεφτα ουτε για βενζινη.

Δεν μ@μιεται! Οι πιστωτικες να ειναι καλα!
Και βαλε δανεια....
Και βαλε πιστωτικες....
Και βαλε δανεια για να ξεπληρωσεις τα αλλα δανεια...

Και να μαστε τωρα... Στα 30, καταχρεωμενοι, καταιδρωμενοι, μπορει και κατατρεγμενοι, να μενουμε με τους δικους μας στα παιδικα μας δωματια, ΑΛΛΑ το Σαββατο βραδυ στην παραλιακη ειμαστε ΜΟΥΡΗ λεμε!!!!!

:(


ευτυχώς που έχεις αυτογνωσία....αν εξαιρέσεις τη ΜΟΥΡΗ (που δεν πουλάς) κατα τ'άλλα είναι
σαν να μιλάς για τον εαυτό σου....

και συγνώμη κιόλας αλλά να έχεις 2 μηχανές που κοστίζουν 25000+ ευρώ ξέρεις....
να την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια από το σπίτι των γονιών σου δεν ξέρεις...

κακούργια κοινωνία.... :rolleyes:

charlie says
05/07/2008, 07:56
τι να πρωτο πεις χωρις να παρεξηγηθεις ,λοιπον ,το σιγουρο ειναι οτι εμεις διμιουργουμε τις αναγκες μας και οι τραπεζες δεν μας αναγκασαν να παρουμε δανεια .ολο αυτο γινεται γιατι προσπαθουμε να ακολουθησουμε ενα τροπο ζωης που νομιζουμε οτι μας αξιζει μεσω πλησης εγκεφαλου ,δεν ειναι σωστο ομως κατα την γνωμη μου εφ οσων κατακρινεις ενα τροπο ζωης να θεωρεις οτι ενα ατομο εχει εξελιχθει στην ζωη του βλεποντας τα περουσιακα του στοιχεια αναλογως την ηλικια του.το θεμα ειναι πως αλλαζει η κατασταση και οχι η μοιρολατρια δηλ, οι παππουδες μας που εζησαν πολεμους κατοχες και πεινα τι πουν!αυτα ελπιζω να μη κουρασα με το σεντονι:)

nikos force
05/07/2008, 08:01
πας και ζεισ γαλλια ... μια ομορφη χωρα ...στα καρτ ποσταλ ...
με ποσοστα ανεργιας που κανουν τα ελληνικα να ωχριουν ...
με ποσοστα εγκληματικοτητας που κανουν την ελλαδα παρθεναγωγειο ...μμμ

ναι ειναι δυσκολα τα πραγματα και σε γεμιζουν οργη ...

αλλα δεν ξερω γιατι τα βλεπετε ολα μαυρα...


try a little more

εγω εχω καταφερει και μενω μονοσ μου απο τα 23...
εχω τα μηχανακια μου ...
(οκ αυτο το μαμημενο το τει ακομα δεν το εχω τελειωσει...bebaia exv teleivsei stratiwtiko )

μηπως ζηταμε too much ...????βεβαια εχουμε δικαιωμα να ζηταμε πιο πολλα ΑΛΛΑ...

charlie says
05/07/2008, 08:23
το θεμα ειναι να προσπαθησουμε να φτιαξουμε την κατασταση εδω για να μην περασουν και τα παιδια μας τα ιδια και οχι να την κανουμε (λεω εγω τωρα). ολοι βιωνουμε τις ιδιες καταστασεις και εχουμε τα ιδια προβληματα και η γνωμη μου ειναι οτι για ολα αυτα ευθυνεται η γενια που ηλικιακα ανηκει στους επαναστατες του πολυτεχνειου που αργοτερα οταν πηραν στα χερια τους την κατασταση καταχραστηκαν, εκλεψαν ,καταπατησαν προς ιδιον οφελος.με λιγα λογια για οτι αγωνιστικαν οι παππουδες μας το κατεστρεψαν οι< εθνοπατεραδες> μας .ελπιζω να μην εχω βγει εκτος θεματος και εκτος της ανοχης σας:smilea:

notakos600
05/07/2008, 08:33
Όταν νομίζεις πως όλα είναι μαύρα, τότε όσο και να προσπαθήσεις, το πολύ-πολύ να τα κάνεις γκρι. Η ζωή πάντα ήταν δύσκολη έως απάλευτη, αναλόγως σε ποιό ύψος του λάκου με τα σκατά βρισκόταν κανείς. Ο παππούς μου για παράδειγμα πολέμησε σε δύο πολέμους, φτάνοντας στον δεύτερο έως και το Εσκί Σεχίρ και γνωρίζοντας ταυτόχρονα την πιο ατιμωτική υποχώρηση στην νεώτερη ιστορία μας. Ήταν εύκολη η ζωή γι αυτόν;
Ο πατέρας μου γεννήθηκε το 1936 και τα παιδικά του χρόνια σημαδεύτηκαν από τη γερμανική μπότα, τις εκτελέσεις και τον εφιάλτη του κατακτητή με ότι αυτό συνεπάγεται στη ψυχολογία ενός παιδιού. Ήταν άραγε η ζωή εύκολη και γι αυτόν;
Η τρίτη γενεά -εγώ- γεννημένος στα μέσα της δεκαετίας του '60 βίωσα τον χάρακα της τιμωρίας στο δημοτικό, το κούρεμα και τις απαγορεύσεις στο γυμνάσιο και στο λύκειο.
Άντεξα μια θητεία 24 ολόκληρων μηνών. Έζησα την ονειρική δεκαετία του '80 που για εμένα ήταν η πάλη να κάνω κάτι στη ζωή μου που τελικά δεν κατάφερα να το κάνω, ακόμη τουλάχιστον. Θαύμαζα και ζήλευα όμως όλους αυτούς με τα μπολντορ και τα σι-μπι-εξ 1050 με τις γκόμενες και τα μπαράκια, όταν εγώ πήγαινα για ένα ταπεινό καφεδάκι με το κορίτσι μου με το επίσης ταπεινό παπάκι μου.
Τώρα στα 43 προσπαθώ να ζω αξιοπρεπώς και βομβαρδίζομαι καθημερινά από τις νέες αποκαλύψεις για τις αρπακτές των λαμόγιων. Το μεροκάματο δεν παλεύεται αλλά ούτε και το γλείψιμο και η λαμογιά είναι του χαρακτήρα μου..
Τελικά έζησα καλά και λέγοντας καλά εννοώ πως πήρα από τη ζωή και τις σταγόνες ευτυχίας που μου αναλογούν, αλλά και τους τόνους λύπης, άγχους και μαυρίλας που παίρνει ο καθένας από εμάς.
Η απάντηση στο ερώτημά σου είναι το αν βλέπεις το ποτήρι μισογεμάτο ή μισοάδειο...

charlie says
05/07/2008, 08:39
+1000000 αυτα που μετρανε ειναι οι αναμνησεις ,οι εμπειριες,οι ανθρωποι που μας νοιαζονται και νοιαζομαστε γιαυτους και οχι τα 700 η 1500e αυτα δεν τελειωνουν ποτε και αν προσπαθησεις πολυ θα τα καταφερεις, το μονο προβλημα ειναι οτι πανω στην <προσπαθεια> χανεις κατι

Road67
05/07/2008, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
κανεις τουμπεκι ψιλοκομμενο και συνεχιζεις να μενεις με τους δικους σου ωσπου καποτε να "ερθουν τα χειροτερα" για την οικογενεια και να μεινεις με ενα σπιτι και ενα κουφαρι να συντηρεις.

Αυτο ειναι το δικο μου λουκι δυστυχως

mars696
05/07/2008, 09:01
Το κακο ειναι οτι πλεον αυτα που λετε τα νιωθουν και ανθρωποι που ειναι και πιο μικροι,μπαινουμε απο μικροι στο λουκι(ειδικα για το θεμα εργασιας οχι τοσο για οικογενια).Κι εγω ειμαι 21 χρονων και ηδη τα τελευταια 3 χρονια που σπουδαζω εξω απο το σπιτι μου σκεφτομαι τι θα κανω ,πως θα ζησω και και και....απλα κανουμε το καλυτερο που μπορουμε και προχωραμε γιατι δεν αξιζει να ζεις την καθημερινοτητα με το να λες "ενταξει περασε και αυτη η μερα...παμε στην επομενη" και παει λεγοντας.
Παντα θελει το ρισκο του,την μαγκια του,αλλα και το να βαλεις κατω το κεφαλι και να συνεχισεις, η τουλαχιστον ετσι μας εχουν πεισει οτι πρεπει...:beer: :beer: :beer:

*ΜΛΚ->ΟΝ* :αλλη μια ομορφη μερα...κι ο :sun: καιει σαν π**στης!!!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: *ΜΛΚ->OFF*:hypnotize

charlie says
05/07/2008, 09:03
αν δεν μ αρεσει κατι στην ζωη μου κανω τα αδυνατα δυνατα να το αλλαξω στο κατω κατω για την ζωη μου προκειται και δεν εχει να γυρισω το βιντεο πισω οσο πιο γρηγορα τοσο το καλυτερο και οταν κανω λαθος δεν πειραζει τα <σπαω και ξαναριχνω>, και δεν θελω ετοιμες λυσεις απο κανεναν.δεν εχω καταφερει και τιποτα σημαντικο στην ζωη μου (dl 650 εχω ) αλλα προσπαθω και εχω την συνηδηση μου ησυχη. αλλη μια φορα θα πω οτι καλη ζωη δεν ειναι ο μεγαλος τραπεζικος λογαριασμος πιο ευκολη ισως απλα τα προτυπα ειναι λαθος . υ.γ δεν εχω δει το φως το αληθινο :beer:

Ταξιδευτής
05/07/2008, 09:57
Δεν ξερω απο που να αρχισω να γραφω...

Το αρχικο θεμα ηταν ενας προβληματισμος, απο αυτους που ολοι εχουμε μεσα στο κεφαλι αλλα ντρεπομαστε να μιλησουμε ανοιχτα.

Ολοι καλα τα λετε, μερικοι απο τον δωθε δρομο και μερικοι απο τον αλλον.

Φιλιππε, το προβλημα δεν ειναι απλο να λυθει... Δεν μπορεις να πεις οκ φευγω, γιατι οι λαθος επιλογες συσσωρευονται και φτανει μια μερα που δεν μπορεις ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ να πας πουθενα.

Ο φιλος Road και ο Σταυρος εξηγουν το γιατι δεν μπορεις, και τα λενε πραγματικα εξαιρετικα! Δεν θα μπορουσα να το θεσω τοσο καλα το ζητημα....


Μπαμπη, δεν ειπα οτι το δικο μου παραδειγμα ηταν φωτεινο. Σαφως και ειμαι παραδειγμα προς αποφυγη... Για χιλιους δυο λογους....
Αν και δεν ειναι το θεμα μας, γιατι βγαζεις την ουριτσα σου αποξω; Εσυ μενεις μονος σου; Γιατι απο οσο θυμαμαι κ εσυ με τους δικους σου μενεις. Και απο οσο θυμαμαι ειχες ενα Triumph των 12000 ευρω....

Το θεμα ομως που με προβληματισε ειναι αλλο: δεν θα το παιξω οτι για ολα φταιει η ατιμη η κΕνωνια, κλπ, αλλα σκεφτομαι οτι τελικα ειναι και θεμα περιβαλλοντος...
Αν ειχαμε γεννηθει σε μια χωρα που μετα τα 18 δινει στο παιδι ενα φιλι στο μετωπο και οξω απο την πορτα, τοτε ετσι θα καναμε γιατι ετσι θα ξεραμε...

Ομως εδω ο "θεσμος της οικογενειας" και ο υπερπροστατευτισμος μαναδων/πατεραδων τελικα μονο κακο κανει...
Μας εκανε "μαμοθρεφτα" χωρις να το καταλαβουμε... Ειναι ωραιο να εχεις ενα πιατο φαι καθε μερα κ καθαρα ρουχα χωρις να κανεις τιποτα για αυτο, ε;
Να μενεις σε ενα σπιτι με μηδενικα εξοδα...

Ετσι βολευομαστε.... Και την δειλια να φυγουμε οταν επρεπε την εξαργυρωνουμε σε μηχανες, δερματινα, μποτες, πιστες κλπ...
Και ξυπναμε μια μερα να δουλευουμε απλα για να καλυπτουμε τα χρεη μας, για να καλυπτουμε αναγκες που μας δημιουργησαν (να ναι καλα η πλυση εγκεφαλου).

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΔΕΝ φταινε οι αλλοι! ΕΜΕΙΣ φταιμε για οτι κακο μας συμβαινει! ΠΑΝΤΑ!
ΑΛΛΑ στη χωρα της μαγκιας, του βλαχογκλαμουρ, της ανοητης και αβουλης ωθησης των παιδιων σε αδιεξοδα μελλοντα, ΕΤΣΙ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ!!!

Εχουμε καταντησει ρε γμτ να πρεπει να παμε ΚΟΝΤΡΑ σε οικογενειες και κλασσικες αντιληψεις (το παιδι να γινει επιστημονας) για να μπορεσουμε να κανουμε το ΣΩΣΤΟ!
Αλλα ΠΟΥ να ξερω εγω στα 18 οτι το σωστο ηταν να σηκωθω να ΦΥΓΩ; Να ΜΗΝ σπουδασω αυτο που ολοι γυρω μου ειχαν λυσσαξει να κανω; ΠΟΥ να ξερω οτι το σωστο θα ηταν να τσαμπουκαλευτω, και αν χρειαστει να ριξω και μαυρη πετρα πισω μου;

Και δεν νομιζω οτι ειμαι ο μονος που περπατησε ετσι στραβα....

Και ΜΠΡΑΒΟ σε παιδια οπως ο Φιλιππος, ο Κωστης και αλλοι που κλεισαν τα αυτια στις Σειρηνες και ειχαν τον τσαμπουκα και το μυαλο να φυγουν.... Αλλα ειναι οι φωτεινες εξαιρεσεις...

Ταξιδευτής
05/07/2008, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Κι εμενα ετσι ειναι η ζωη μου. Δε ριχνω ευθυνες σε αλλους περα απ' τον εαυτο μου και χτυπαω καθημερινα το κεφαλι μου για ολες τις λαθος αποφασεις που εχω παρει και ζω φυλακισμενος σε επιλογες που βασιστηκα στο βαλαντιο και στις πλατες αλλων για να παρω. Και να 'μαι στα τριαντα παρα κατι καταχρεωμενος και απο το ενα αδιεξοδο στο αλλο, να ζω την καθε ημερα και να μοιαζει απαραλλαχτη με εκεινη που περασε. Λιωσιμο στη δουλεια απ' το πρωι, διαλειμμα για φαγητο, λιωσιμο παλι, σχολασμα, μικρη βολτα κι επιστροφη στο σπιτι για λιωσιμο στην τηλεοραση μεχρι τις 3-4 τη νυχτα. Αντε που και που και καποιος καβγας με την κοπελα μου, αντε και κανα Σαββατο να πιασουμε καμια εκατονογδονταρα κι αυτα ειναι. Καμια προοπτικη εξελιξης και γνωσεις για ολα οσα μ' ενδιαφερουν σε νηπιακο επιπεδο και αλλες γνωσεις μιας αχρηστης σχολης σε επιπεδο προνηπιακο που ειχε και την αξιωση να υπαγεται στη δημοσια παιδεια.


Και μια νεα μερα ξεκινα. Κι εσυ ποθεις ολα εκεινα που σε πειθουν πως εχεις αναγκη, συν ολα εκεινα που πραγματικα εχεις αναγκη κι ολα εκεινα που θα ηθελες να μαθεις και τις εμπειριες που θες να ζησεις και ζεις μεσα στην απογοητευση για ολα αυτα που δεν καταφερες, για ολα εκεινα που αγνοησες. Κι απ' την αλλη σκεφτεσαι τους δικους σου που τα καταφεραν σε δυσκολοτερους καιρους και λες δε μπορει εγω θα φταιω και βυθιζεσαι ολο και περισσοτερο στη στατικοτητα και την απογοητευση και ορμας μεσα στον καταναλωτισμο εστω και με το μυαλο σου για να ναρκωνεις το εγω και το ειναι σου.

Aυτα ακριβως! Α-κ-ρ-ι-β-ω-ς ετσι! Και ο αναμαρτητος πρωτος το λιθο βαλλετω...

nasos75
05/07/2008, 10:48
Θα μας παρει λιγο καιρο αλλα θα καταλαβουμε οτι με αυτες τις συνθηκες που επικρατουν στην χωρα και στην οικονομια γενικοτερα οδηγουμαστε με ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ακριβεια στον ΑΦΑΝΙΣΜΟ του εθνους μας. Το προβλημα λεγεται δημογραφικο...

:a06: :a06:

noble
05/07/2008, 10:50
Καταλαβαίνω το συλλογισμό και τον προβληματισμό σου,απλά δεν κατανοώ το "παράπονο"που εκφράζεις...Εχεις διακρίνει μια νοσηρή κατάσταση και αυτό ήταν.

Πούλα μια η και τις 2 μηχανές σου(κάπου διάβασα κάτι ανάλογο,δεν ξέρω αν ισχύει),πάρε μια φθηνότερη και κάνε βήματα με τα λεφτά που θα σου μείνουν ως προς εκεί που "φαίνεται¨οτι θα θελες να είσαι η να πας.
Είτε ξεχρεώνοντας σιγά σιγά ο,τι χρωστάς,είτε νοικιάζοντας ενα πολύ μικρο δωμάτιο...
Πήγαινε προς τα κει που θέλεις...
Δεν θα σου πω ούτε μια στιγμή οτι είναι εύκολο!Θα σου πω όμως οτι είναι απόλυτα εφικτό.
Το θέμα είναι όμως τι προτεραιότητες βάζεις και αυτές τις ζυγίζεις μόνο εσυ.

Με την πρώτη δουλειά που βρήκα έφυγα απο το σπίτι στα 20 μαζί με την αδερφή μου.Δουλεύαμε 2 δουλειές κάποιες στιγμές και μας έλειψαν πολλά πράγματα που άλλοι είχαν αυτονόητα.
Ζύγισε τα και μην φοβάσαι,η ασχήμια υπάρχει γιατί θέλουμε :)

Άλλαξε...
Δεν θ αλλάξει ο κόσμος αν δεν αλλάξουμε πρώτα εμείς.:)
:wave2:

Ζεύκας
05/07/2008, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής

Μπαμπη, δεν ειπα οτι το δικο μου παραδειγμα ηταν φωτεινο. Σαφως και ειμαι παραδειγμα προς αποφυγη... Για χιλιους δυο λογους....
Αν και δεν ειναι το θεμα μας, γιατι βγαζεις την ουριτσα σου αποξω; Εσυ μενεις μονος σου; Γιατι απο οσο θυμαμαι κ εσυ με τους δικους σου μενεις. Και απο οσο θυμαμαι ειχες ενα Triumph των 12000 ευρω....


1.από τα 19 μου μένω με την αδερφή μου σε ένα δυαράκι στο κέντρο της Αθήνας.ένα πολύ μεγάλο μέρος των εξόδων το καλύπτω εγώ.οι γονείς μου μένουν στην επαρχία.

2.δεν είχα, ΕΧΩ ένα triumph που μέχρι να βγεί άκρη με τις ασφαλιστικές είναι δικό μου.επίσης ΕΧΩ ένα
παπί, ΕΧΩ μια μικρή μηχανή και σε λίγο καιρό ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ και μια άλλη μεγαλύτερη!

Και κάνω το σκατό μου παξιμάδι,βάζω το κεφάλι κάτω και δουλεύω,γυρνάω απ'τη δουλειά στις 3,50 το βράδυ κ την επόμενη μέρα πολύ πιθανόν να έχω στις 9 μάθημα στη σχολή.

Αλλά δεν γκρινιάζω...ξέρω πόσο πιο εύκολη ζωή θα είχα άμα δεν είχα τις μηχανές,
γι'αυτό όμως δεν μου φταίνε οι τράπεζες, δεν μου φταίει η Ελλάδα, ΕΓΩ είμαι υπεύθυνος των πράξεων μου.

Και ίσως να ακουστεί κλισέ αλλά όλα αυτά τα λέω φιλικά χωρίς να τσακωθούμε,
γιατί δεν γουστάρω σε καμία περίπτωση να βρισκόμαστε στο Μοναστηράκι,στο Θέσις ή στις βόλτες μας και να έχουμε ξινισμένα μούτρα...

:beer: :beer: :beer: :wave2:

charlie says
05/07/2008, 15:14
δηλ το προβλημα ειναι οτι σε νεαρη ηλικια δεν εχουμε οτι θελουμε ?η οτι η οικογενεια μας ,μας συγκρατει απο το να κανουμε οτι γουσταρουμε .και αν ειχαμε τα χρηματα να κανουμε οτι γουσταρουμε τοτε δεν θα υπηρχαν μαγκες ,κουτοπονηροι και κακογουστοι ?μπορεις να κανεις οτι θες την στιγμη που το θες απλα η καθε δραση εχει αντιδραση

mystique
05/07/2008, 15:47
Spam ON>>>Bla bla bla τι ωραία που είναι να ρισκάρεις με τις πλάτες άλλων bla bla bla >>>Spam OFF
:ZZZ::wave2:





Η μόνη λύση: Άδραξε τη μέρα !!!

:wave2:




@noble :beer: :beer: :beer:

Road67
05/07/2008, 15:59
Κι ερχεται μια ημερα και λες σημερα θα τ' αλλαξω ολα. Μα βλεπεις πως δε μπορεις. Εχεις συνηθισει σ' ενα τροπο ζωης που μεσα στη γενικοτερη απογοητευση ειναι η οαση σου. Ξερεις πως για να βγεις στο σεργιανι θα πρεπει να ρισκαρεις και στην πορεια μεχρι να κατακτησεις ολα εκεινα που νιωθεις πως ειναι φυσιολογικα θα εισαι εκτεθειμενος χωρις κανενα απαγκιο. Αλλες επιλογες και αποφασεις διχως στηριγμα κι εχεις τον εαυτο σου εναντιον σου να υποστηριζει υποσυνειδητα πως αυτα που σκεφτεσαι που νιωθεις ειναι απελπιδες προσπαθειες ενος ανθρωπου κατατρεγμενου απο το παρελθον του.
Τελικα, μια μερα οντως το κανεις. Κι ας σε τρομοκρατει. Ανοιγεις την πορτα και ξερεις πως αν κοιταξεις πισω θα χασεις και θα χαθεις. Τα πισωγυρισματα απαγορευονται σ' εναν ανθρωπο που θελει να σωσει εαυτον. Και μπαινεις σε μια πορεια αναθεωρησεων κι επιλογων που θα σε πληγωσουν για τα κεκτημενα που αφηνεις πισω και με τις επιδιωξεις να μακραινουν καθε ημερα πιο πολυ. Ομως ερχεται εκεινη η στιγμουλα που να κανεις πισω δε μπορεις. Σαν καποιος να σου εδεσε τα ματια με μαντηλι και να σ' εβαλε να περπατησεις πανω σε σκοινι διχως διχτυ προστασιας. Αμα πεσεις χαθηκες. Κι ο κοσμος γυρω μας, πρεπει να πληρωσεις καποιο τιμημα για να σε δεχτει σε ομαδες. Μα πανω απ' ολα διαρκως πλησιαζει ολοενα και περισσοτερο αυτο που φοβασαι σε υπερτατο βαθμο, ο απολυτος συμβιβασμος, η ισοπεδωση για χαρη της επιβιωσης.

npat
05/07/2008, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Αν θες κατι και δεν το χεις ,φροντισε να το αποχτησεις και μη παραπονιεσαι.
Ζωη ομορφη ,απλη αλλα ανθρωπινη δεν υπαρχει
Λογικη και ομορφη εξελιξη ενος ανθρωπου δεν υπαρχει
Αλλο;

Ρε Νικολάι, λες που και που κάτι πράματα που με κάνουν να θέλω να απαντήσω σαν τον Κρούκη... και δεν είναι του χαρακτήρα μου ΡΠΜ...

:wave2:

gcrook
05/07/2008, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Ρε Νικολάι, λες που και που κάτι πράματα που με κάνουν να θέλω να απαντήσω σαν τον Κρούκη... και δεν είναι του χαρακτήρα μου ΡΠΜ...

:wave2:

:eek: :eek:

Εγω φταιω ρε που σας μιλαω με στοργη και προδερμ.
Κοπανοι....:sad:

npat
05/07/2008, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
:eek: :eek:

Εγω φταιω ρε που σας μιλαω με στοργη και προδερμ.
Κοπανοι....:sad:

Εσύ σβήσε κανά ΠΜ, και άσε τις τσαχπινιές!

:lol:

makis206
05/07/2008, 17:12
Βασικά με το να το πηγαίνουμε στο "εγώ " κι "εγώ" η συζήτηση δεν επικεντρώνεται ακριβώς σ'αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα μιας και ο καθένας έχει τη δική του ιστορία να διηγηθεί.. δεν κατηγορώ κανέναν προς θεού, μιλάω αφού έχοντας διαβάσει τις απαντήσεις του καθενός κι έχοντας αισθανθεί την "κοιλιά" που κάνει η κουβέντα διαβάζοντας κάποια προσωπική εμπειρία.

Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ από κανέναν.

Άποψή μου για το θέμα της κουβέντας ; Και οι δύο περιπτώσεις έχουν τα καλά τους και τα κακά τους, μη νομίζετε ότι ο Γερμανός-Γάλλος-οτιδήποτε τελοσπάντων που τον διώχνουν απ'το σπίτι στα 18 περνάει ζωή χαρισάμενη, το ίδιο ισχύει και για τους γονείς του όταν περάσουν τα χρόνια και μείνουν ολομόναχοι χωρίς καμμία ουσιαστική βοήθεια από τα ίδια τους τα παιδιά , ....αρκεί αυτό για να σκεφτεί κανείς πόσο καλύτεροι είμαστε εμείς σ'αυτόν τον τομέα που "μετράμε" τους γονείς μας μέχρι και τη στιγμή που φεύγουν..

Οπωσδήποτε το να βγει κανείς στη ζωή από νωρίς είναι σημαντικό για την ωριμότητά του, τις αποφάσεις που παίρνει, ακόμα για το τι θα καταφέρει να κάνει μόνος του ! Η κουβέντα είναι τεράστια όμως, μπορούμε να ανακατέψουμε μέσα της το κράτος, τα εφόδια που δίνει, τις δημόσιες σχέσεις του καθενός, τον έρωτα, χίλια δυο !

Ρεζουμέ ; Αρκεστείτε σε αυτά που έχετε και ζήστε όσο καλύτερα μπορείτε..

Σχωρέστε με αν έγραψα άσχετες μαλακίες, 5η μπύρα κι ο ήλιος θερίζει από πάνω..:smilea:

:beer:

makis206
05/07/2008, 17:21
Κάτι ακόμα.. ο υγιής ο άνθρωπος είναι πλούσιος, αυτός που έχει φίλους, τη δουλίτσα του, τα εσο-έξοδά του, κάμποσες όμορφες εμπειρίες που μένουν για πάντα μέσα του τα έχει όλα !

Καλά ο μεθύστακας είναι μεγιστάνας δεν το συζητώ :rotflmao:

apav
05/07/2008, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Σχωρέστε με αν έγραψα άσχετες μαλακίες, 5η μπύρα κι ο ήλιος θερίζει από πάνω.

Σχωρεμένος :D και


Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ από κανέναν.

αλλά


Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
ο Γερμανός-Γάλλος-οτιδήποτε τελοσπάντων που τον διώχνουν απ'το σπίτι στα 18

δεν τον διώχνουν από το σπίτι. Πάει να σπουδάσει, να δουλέψει, να δημιουργήσει τα δικά του όνειρα, και δεν βασίζεται στο χαρτζιλίκι των γονιών και στο δωρεάν σπίτι για να αγοράσει το Κ7 να πουλάει μούρη στην καφετέρια.


Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
γονείς του όταν περάσουν τα χρόνια και μείνουν ολομόναχοι χωρίς καμμία ουσιαστική βοήθεια από τα ίδια τους τα παιδιά

Το μόνο σίγουρο είναι ο πιο πάνω καγκουράκος που 30 χρονών βυζαίνει ακόμη και δεν μπορεί να μείνει μόνος του, θα βοηθήσει τους γονείς του σε περίπτωση που γίνει μια στραβή. :sick:

Ποιος είπε ότι έξω οι γονείς μένουν αβοήθητοι όταν το όλο σύστημα βασίζεται σε διαφορετικές νοοτροπίες που δεν σε οδηγούν την αναζήτηση βοήθειας, ούτε καν από τα μπουμπούκια σου;

akaposto
05/07/2008, 17:28
Πολύ πίκρα,αλλά δεν είναι και τελείως δικαιολογημένη.
Από όπου και να περάσεις,ότι και αν κάνεις,αν είσαι αδιάφορος
χαμμένος χρόνος θα είναι.Είτε είναι σχολείο,είτε πανεπιστήμιο είτε στρατός είτε,είτε,είτε.
Αντίθετα,ότι και αν κάνεις,ότι και άν τύχει στο δρόμο
σου,αν θες,έχει κάτι να σου δώσει.

-Μια διευκρίνηση.Ποιό πανεπιστήμιο,έχει τριετές πτυχίο στο εξωτερικό?
Τα αντίστοιχα των ΑΤΕΙ μας.Δεν είναι όλα τα πτυχία ίδια.
και μην τα κάνουμε όλα ίσιωμα.

Αλλά το θέμα μας δεν είναι εκεί.
Βλέπω ένα κλίμα,μια εντύπωση,ότι θα πας Ευρώπη
και όλα μελι γάλα.since when ρε παίδες?
Δεν παίζει.
Εχω παραδείγματα,γνωστών (συμφοιτητών)που ναι,πήγαν έξω
και βρήκαν μια καλή δουλειά,στο αντικειμενό τους,
τους σκίζουν,αλλά τους πληρώνουν.
Εχω άλλους,που απλά πατώσανε,και γυρίσαν πίσω.
Τέλος,και είναι η χειρότερη κατηγορία,παραδείγματα ανθρώπων,
που ενώ έχουν τα προσόντα,η τύχη δεν τους βοήθησε,
και αντί να κολλάνε γραμματόσημα εδώ,τα κολλάνε στην Αγγλία
με 2000Ε το μήνα στην καλύτερη.
Και τι με αυτό?Είναι καλύτερο?Η ποιότητα ζωής έχει να κάνει με
την φορολογική σου δήλωση?

Και άντε πείτε μου,έξω,ότι το Σ/Κ θα πάτε βόλτα και θα βρείτε
την οικογενειά σας,το χωριό σας,τις αναμνήσεις σας.
Θα βρείτε την "γιαγια" να σε πει "γιε μου"
και τον μπάρμπα που έκανε την μαλακία "παλληκάρι συγνώμη"

Αν τα λεφτά,μπορούσαν να τα αγοράσουν αυτά,κανείς απο τους ξενοσπουδαγμένους δεν θα γυρνούσε.Πόσοι μένουν?

Κοιτάω γύρω μου και βλέπω ότι είναι εξαιρετικά ελάχιστοι οι άνθρωποι
που στερούνται τα βασικά.
Το να είμαι φοιτητής,και να μην έχω βενζίνη για το αμάξι,δεν είναι βασικό.
Δεν είναι βασικό να ασχολούμαι με το hobby μου,τις μηχανές.
Δεν είναι βασικό να έχω κινητό,και να είμαι μισθωτός.
ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
sorry
Αν όμως θέλω να το θεωρήσω βασικό,πάω για δουλειά και κάνω τουμπεκί.
Θέμα επιλογής είναι.

*α,bytheway,αν θες να είσαι ανεξάρτητος απο την οικογενειά σου,και όλα τα παρελκόμενα
τα παιδια δεν τα πας στους γέρους,πληρώνεις baby sitter.

Καλά μυαλά,καλά κρασιά,
και πάνω από όλα υγεία.

makis206
05/07/2008, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Ποιος είπε ότι έξω οι γονείς μένουν αβοήθητοι όταν το όλο σύστημα βασίζεται σε διαφορετικές νοοτροπίες που δεν σε οδηγούν την αναζήτηση βοήθειας, ούτε καν από τα μπουμπούκια σου;

Είδες τώρα πως ανακατεύτηκε και το κράτος ;:lol:

Πίστεψέ με όμως, έχω δει Γερμανούς ηλικιωμένους που ενώ στα γηρατειά τους τα έχουν όλα δεν έχουν δίπλα τους τα παιδιά τους, κι αυτό πονάει. Πολύ..

Είναι μια περίπτωση και όχι ο κανόνας εννοείται, το ίδιο ισχύει σε καθεμιά περίπτωση ξεχωριστά όμως.:winka:

mystique
05/07/2008, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κάτι ακόμα.. ο υγιής ο άνθρωπος είναι πλούσιος, αυτός που έχει φίλους, τη δουλίτσα του, τα εσο-έξοδά του, κάμποσες όμορφες εμπειρίες που μένουν για πάντα μέσα του τα έχει όλα !

Καλά ο μεθύστακας είναι μεγιστάνας δεν το συζητώ :rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Είδες τώρα πως ανακατεύτηκε και το κράτος ;:lol:

Πίστεψέ με όμως, έχω δει Γερμανούς ηλικιωμένους που ενώ στα γηρατειά τους τα έχουν όλα δεν έχουν δίπλα τους τα παιδιά τους, κι αυτό πονάει. Πολύ..

Είναι μια περίπτωση και όχι ο κανόνας εννοείται, το ίδιο ισχύει σε καθεμιά περίπτωση ξεχωριστά όμως.:winka:


gia sou re maki :raki::raki:

pame na to tragoudisoume kiolas giati ena dikos sas ta 'xei pei oraia..

Αυτόν τον κόσμο τον καλό
Στίχοι: Βασίλης Ανδρεόπουλος
Μουσική: Σταύρος Ξαρχάκος
Πρώτη εκτέλεση: Νίκος Ξυλούρης
Άλλες ερμηνείες: Σταύρος Λογαρίδης || Μάνος Πυροβολάκης || ΝΑΜΑ

Αυτόν τον κόσμο τον καλό
τον χιλιομπαλωμένο
βρε ράβε ξήλωνε ράβε ξήλωνε
δουλειά δουλειά δουλειά να μη σου λείπει

Αυτόν τον κόσμο τον καλό
άλλοι τον είχαν πρώτα
βρε γέλα φίλε μου γέλα φίλε μου
δεν είναι δεν είναι δεν είναι και για λύπη

Αυτόν τον κόσμο τον καλό
σ' εμάς τον παραδώσανε
βρε τρέχα φίλε μου τρέχα φίλε μου
και μη και μη και μη βαριά το παίρνεις

Αυτόν τον κόσμο τον καλό
άλλοι τον καρτεράνε
βρε σκέψου φίλε μου σκέψου φίλε μου
την ώρα την ώρα την ώρα που θα φεύγεις


:beer: :beer: :beer:

apav
05/07/2008, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από akaposto
Ποιό πανεπιστήμιο,έχει τριετές πτυχίο στο εξωτερικό?

Τα αγγλικά. :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από akaposto
Τα αντίστοιχα των ΑΤΕΙ μας.Δεν είναι όλα τα πτυχία ίδια.και μην τα κάνουμε όλα ίσιωμα

Τα ΑΤΕΙ δίνουν τα ίδια πτυχία με τα ΑΕΙ. :beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από akaposto
Βλέπω ένα κλίμα,μια εντύπωση,ότι θα πας Ευρώπη και όλα μελι γάλα.

Υπάρχουν θεσμοί που τηρούνται και ταυτόχρονα δεν υπάρχει ο εκβιασμός της αγοράς εργασίας. Δεν ανησυχείς εάν "αύριο" θα έχεις δουλειά, και εάν θελήσεις να αγοράσεις μια "καραμέλα" με τον ιδρώτα σου, ο καταστηματάρχης θα το σεβαστεί αυτό, καθώς και όλα τα δικαιώματα σου ως καταναλωτής. Αυτό για μένα σχετίζεται άμεσα με την ποιότητα ζωής. :sick:


Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Είδες τώρα πως ανακατεύτηκε και το κράτος;

Το κράτος σου θέτει την νοοτροπία, να σε μάθει να σέβεσαι τους κανόνες, τους νόμους, τον ίδιο σου τον εαυτό, να αποταμιεύεις, να ζεις, να χαίρεσαι, και εάν εσύ είσαι ανεπρόκοπος, θα φροντίσει και για εσένα. Αυτό όμως είναι και στο χέρι μας να το πετύχουμε σε ένα ανεπρόκοπο κράτος στο οποίο τα λαμόγια κυριαρχούν. :alien:


Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Πίστεψέ με όμως, έχω δει Γερμανούς ηλικιωμένους που ενώ στα γηρατειά τους τα έχουν όλα δεν έχουν δίπλα τους τα παιδιά τους, κι αυτό πονάει. Πολύ. Είναι μια περίπτωση και όχι ο κανόνας εννοείται, το ίδιο ισχύει σε καθεμιά περίπτωση ξεχωριστά όμως.

Δεκτό, αλλά αυτό έχει να κάνει με την αγορά εργασίας. Δες πόσα κρητικόπουλα ζουν στην Αθήνα και τα γερόντια τα έχουν στο χωριό. Δεν πιστεύω ότι σου βγάζει μεγάλη διαφορά για την οικόγενεια, εάν μετακομίσεις στην Γερμανία. :beer:

alexk
06/07/2008, 12:15
Έλληνες στην ελλάδα > Μπλα, μπλα, μπλα, μπλα, μπλα... χάλια, δεν έχει λεφτά δεν κάνει δεν ράνει δεν μπλα μπλα

Αλλά κανείς δεν το κουνάει. Να χάσουμε το καφεδάκι, τη θαλασσίτσα, το χταποδάκι+ουζάκι κτλ κτλ ???

Έλληνες στο εξωτερικό > μπλα μπλα μπλα μπλα, έχει λεφτά αλλά ο καιρός είναι χάλια, θέλουμε θαλασσίτσα, θέλουμε καφεδάκι κτλ κτλ....

Αλλά κανείς δεν το κουνάει. Να χάσουμε τα λεφτά.

Εγώ φίλοι έμαθα στη ζωή μου ότι τα πάντα είναι θέμα επιλογών+προτεραιοτήτων. Προσωπικά θεωρώ αδιανόητο να είμαι 28 και να μένω με τους γονείς μου. ΕΛΕΟΣ, αυτό μόνο σε ελληνική οικογένεια παίζει.
Τα πολλά λόγια είναι φτώχια. Άν δεν σου αρέσει κάτι, άλλαξέ το. Κοινώς, άν δεν θες να μένεις με τους γονείς σου, θες να χτίσεις τη ζωή σου κτλ κτλ κτλ, πάρε το αεροπλανάκι και κάν'τη να.

stavrogin
06/07/2008, 20:37
Ειτε ως δημιουργοι ειτε ως θυματα στη ζωης ,εμεις εχουμε παντα τον λογο και το τελικο αποτελεσμα κρινεται απο το μικρο περιθωριο να πραξουμε που μας αφηνει η μοιρα , το περιβαλλον ,οι συνθηκες, οι συμπτωσεις ή οτι αλλο...

Κι αυτο το ελαχιστο περιθοριο δρασης αφηνει ενα απεριοριστο αριθμο πιθανοτητων και δυνατοτητων δρασης οπου μπορουμε επιτελους να ριξουμε τα ζαρια μας να μαζεψουμε ξυλο αλλα να ριξουμε κιολας .Ολο αυτο λεγεται "Ελευθερη βουληση" κι ειναι κατι που τρομαζει και τους πιο γενναιους.

"...Ισως προκειται για τον κρυφο σκοπο που η ιδια η ζωη θελει να εκπληρωνει- μια μακρια, πολυ μακρια πορεια, που την πραγματοποιεις συναντωντας ανθρωπους, συναπτοντας σχεσεις μαζι τους, αντιμετωπιζοντας συχνα απαιτησεις τρομερες κι ακατορθωτες
χωρις την βοηθεια μιας μυστηριακης δυναμης: απαιτησεις για γιατρια και κατανοηση και για αδιακοπο εξορκισμο του φοβου.
Μ'εναν ανθρωπο μυαλωμενο κι ενα φοβιτσιαρη κι εναν φιληδονο για συντροφους μου και με τα αναλογα κομματια του εαυτου μου

Και ποιος αναμεσα μας ειναι εκεινος που,χωρις να πεινασει, μπορει να διασχισει το βασιλειο της πεινας ; " (απο βιβλιο)

Τιποτα δεν αρκει και καθαρες λυσεις μεμονομενες δεν υπαρχουν. Οι λυσεις αλλαζουν οπως και τα προβληματα τους με την ωρα κι ετσι η απαντηση του χθες δεν κανει για σημερα.

hidefnick
06/07/2008, 21:46
:a19: :a19: :a19: @ ζεύκας και makis.........

Και για άλλη μια φορά φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από εμάς. Σε λίγο που θα δουλεύουμε υπάλληλοι στους αλβανούς (κυρίως) το ίδιο κράτος θα μας φταίει, που σε αυτούς έδωσε ευκαιρίες και σε εμάς όχι.

Ξεκολλάτε λέμε. Παίζουν επιδοτήσεις, παίζουν ευκαιρίες εξωτερικό και επαρχία, παίζουν χίλια μύρια και για άλλη μια φορά η μικρότεροι απλώς γκρινιάζουν.

Η γενιά των 700? και @ρχίδια πράσινα. Μια βολεμένη γενιά χωρίς όνειρα, που περιμένει τα γερόντια να τα τινάξουν για να μείνουν επιτέλους μόνοι στο δυάρι που μια προηγούμενη γενιά ίδρωσε να αποκτήσει.

Αντε παιδία. Τελειώστε σπουδές και μετά βουρ για δημόσιο. Να πάμε την Ελλάδα μας μπροστά.

PortisHead
07/07/2008, 09:11
Τι να σας πώ ρε παιδια ?
Εγω (κακα τα ψέματα) ζηλευω τον Καγκουρα τον 35αρη που ζει και κοιματει στο πατρικο του...εχει τα λεφτακια για παρτη του.... τα εργαλεια του (μηχανη αυτοκινητο γκομενα) και περναει ζαχαρη.
Ευχαριστως θα ανταλλασα την θεση μου μαζι του.

:lol: :lol: :lol:

Ταξιδευτής
07/07/2008, 16:02
Λοιπον, να πω κατι για να μην δημιουργουνται εντυπωσεις θα πω 2 πραγματακια -και θα ειναι και τα τελευταια που λεω πανω στο θεμα αυτο.

Αν μιλησουμε προσωπικα για εμενα, εχω να πω οτι ηδη δουλευω (περαν της κυριως εργασιας μου, δουλευα και σε αλλη εργασια part time) και τα προς το ζειν βγαινουν. Οχι οπως θα ηθελα αλλα βγαινουν.

Οσον αφορα τις μηχανες και ειδικα την Duc, ξερετε οτι ηταν ενα ονειρο που μπορεσα να κανω πραγματικοτητα, αλλα δεν εχω ενδοιασμο να το "σκοτωσω" για κατι ακομα μεγαλυτερο: η μηχανη εχει ηδη "βγει" σε αγγελια και αν καποια στιγμη χρειαστει μπορω να τη δωσω και για ενα κομματι ψωμι.

Εχω καποια ονειρα (και η μηχανη ειναι ενα μικρο μερος τους) για τα οποια ηδη παλευω αλλα δεν αφορουν κανεναν περαν εμου.
Α, και οσον αφορα το σπιτι, το να μενω με τους δικους μου ειναι επιλογη και οχι απαραιτητα αναγκη -απλα δεν μου αρεσει ιδιαιτερα η μοναξια και προτιμω την παρεα εστω και αν μερικες φορες ειναι "ενοχλητικη".

Δεν ανοιξα τη συζητηση για να γκρινιαξω για τα προσωπικα μου -απλα χρησιμοποιω ενα παραδειγμα για να μιλησουμε για ενα σοβαρο θεμα, που αφορα πολλους απο εμας και εχει να κανει με την νοοτροπια ΜΑΣ πρωτα απο ολα, των οικογενειων μας και της χωρας γενικοτερα...

catmaster
07/07/2008, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Λοιπον, να πω κατι για να μην δημιουργουνται εντυπωσεις θα πω 2 πραγματακια -και θα ειναι και τα τελευταια που λεω πανω στο θεμα αυτο.

Αν μιλησουμε προσωπικα για εμενα, εχω να πω οτι ηδη δουλευω (περαν της κυριως εργασιας μου, δουλευα και σε αλλη εργασια part time) και τα προς το ζειν βγαινουν. Οχι οπως θα ηθελα αλλα βγαινουν.

Οσον αφορα τις μηχανες και ειδικα την Duc, ξερετε οτι ηταν ενα ονειρο που μπορεσα να κανω πραγματικοτητα, αλλα δεν εχω ενδοιασμο να το "σκοτωσω" για κατι ακομα μεγαλυτερο: η μηχανη εχει ηδη "βγει" σε αγγελια και αν καποια στιγμη χρειαστει μπορω να τη δωσω και για ενα κομματι ψωμι.

Εχω καποια ονειρα (και η μηχανη ειναι ενα μικρο μερος τους) για τα οποια ηδη παλευω αλλα δεν αφορουν κανεναν περαν εμου.
Α, και οσον αφορα το σπιτι, το να μενω με τους δικους μου ειναι επιλογη και οχι απαραιτητα αναγκη -απλα δεν μου αρεσει ιδιαιτερα η μοναξια και προτιμω την παρεα εστω και αν μερικες φορες ειναι "ενοχλητικη".

Δεν ανοιξα τη συζητηση για να γκρινιαξω για τα προσωπικα μου -απλα χρησιμοποιω ενα παραδειγμα για να μιλησουμε για ενα σοβαρο θεμα, που αφορα πολλους απο εμας και εχει να κανει με την νοοτροπια ΜΑΣ πρωτα απο ολα, των οικογενειων μας και της χωρας γενικοτερα...





Ρε Νικόλα .... πότε βγήκε άκρη από εδω μέσα για σοβαρά ζητήματα για να βγεί τώρα ;;;



Και σε τελική ανάλυση παιδιά .... δεν ξημερώνει καλά για όλους μας πάντα ... άλλοι τα έχουν έτοιμα και άλλοι μπορεί να αγωνίζονται μια ζωή και το ψωμί ψωμάκι .... πάντα έτσι ήταν και πάντα έτσι θα γίνεται (μακάρι να γινόταν διαφορετικά και να μην είχε έννοιες κανείς αλλά δεν πρόκειται να το δούμε ποτέ αυτό ... )




Και μια προσωπική παρατήρηση για σένα ρε Νικόλα ....



Επειδή βλέπω ότι τελευταία γράφεις με πολύ παράπονο ... γνώμη μου είναι πως δεν σου φταίει ούτε το σπίτι , ούτε η δουλειά , ούτε τα φράγκα .....


γνώμη μου είναι πως πρέπει να βρείς καμιά κουκλίτσα για να ξεχάσεις τα υπόλοιπα λίγο .... να καβαλήσεις μαζί της τη Ducati ( η ότι άλλο έχεις αν σε πάει δεν θα έχει πρόβλημα και με πατίνι ) και να πάτε καλές βόλτες ...

Η ζωή θα έχει πάντα βάσανα και χαρές ... μπορείς εσύ να γυρίσεις την παλάτζα ;;


(thats all και πάντα με σεβασμό στα λέω αυτά .. )






:beer: :wave2:

Ταξιδευτής
07/07/2008, 17:00
Ακη.... :a10: Thank you mate.... :beer:

zephyr1
07/07/2008, 17:54
Σημερα το τεβε απο 692 ευρα ανεβηκε στα 770 ευρα + την αυξηση του ρευματος , παμε για κανονι.:a023:

Εχει πλακα ομως , ολες οι κρατικες υπηρεσιες ανεβαζουν της τιμες των παροχων τους λες και το χρημα ρεει απ'τα μπαντζακια μας, παλι καλα που νεοτεροι ανοιξαμε την πορτα στο Αγιον Ορος.:bawl:

Ταξιδευτής
07/07/2008, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
γνώμη μου είναι πως πρέπει να βρείς καμιά κουκλίτσα για να ξεχάσεις τα υπόλοιπα λίγο .... να καβαλήσεις μαζί της τη Ducati ( η ότι άλλο έχεις αν σε πάει δεν θα έχει πρόβλημα και με πατίνι ) και να πάτε καλές βόλτες ...



Oσο για αυτο.... :sick: Ασε... Easier said than done.... :sad:

Ζεύκας
08/07/2008, 04:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Oσο για αυτο.... :sick: Ασε... Easier said than done.... :sad:

1.βάλε φακούς επαφής.
2.πάρε gs 1200 adventure
3.εεεεε πάρε συμβουλές από τον Ντιμ!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

noble
08/07/2008, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Λοιπον, να πω κατι για να μην δημιουργουνται εντυπωσεις θα πω 2 πραγματακια -και θα ειναι και τα τελευταια που λεω πανω στο θεμα αυτο.

Αν μιλησουμε προσωπικα για εμενα, εχω να πω οτι ηδη δουλευω (περαν της κυριως εργασιας μου, δουλευα και σε αλλη εργασια part time) και τα προς το ζειν βγαινουν. Οχι οπως θα ηθελα αλλα βγαινουν.

Οσον αφορα τις μηχανες και ειδικα την Duc, ξερετε οτι ηταν ενα ονειρο που μπορεσα να κανω πραγματικοτητα, αλλα δεν εχω ενδοιασμο να το "σκοτωσω" για κατι ακομα μεγαλυτερο: η μηχανη εχει ηδη "βγει" σε αγγελια και αν καποια στιγμη χρειαστει μπορω να τη δωσω και για ενα κομματι ψωμι.

Εχω καποια ονειρα (και η μηχανη ειναι ενα μικρο μερος τους) για τα οποια ηδη παλευω αλλα δεν αφορουν κανεναν περαν εμου.
Α, και οσον αφορα το σπιτι, το να μενω με τους δικους μου ειναι επιλογη και οχι απαραιτητα αναγκη -απλα δεν μου αρεσει ιδιαιτερα η μοναξια και προτιμω την παρεα εστω και αν μερικες φορες ειναι "ενοχλητικη".

Δεν ανοιξα τη συζητηση για να γκρινιαξω για τα προσωπικα μου -απλα χρησιμοποιω ενα παραδειγμα για να μιλησουμε για ενα σοβαρο θεμα, που αφορα πολλους απο εμας και εχει να κανει με την νοοτροπια ΜΑΣ πρωτα απο ολα, των οικογενειων μας και της χωρας γενικοτερα...


Τι θα ήθελες τελικά να είναι διαφορετικό :confused:
Και γιατί πιστεύεις οτι όλοι μας δεν έχουμε αυτό που επιλέγουμε?
Ναι υπάρχει λύση στο να ανεξαρτητοποιηθείς με 700 ευρώ,αλλά με άλλες στερήσεις.
Ποτέ κανείς δεν τα έχει ολα,μπορεί σε άλλες χώρες να έχει περισσότερα με μια τέτοια "φυγή",μπορεί απλά να έχει διαφορετικά.
Προτεραιότητες λοιπόν για τους λαούς αλλά κυρίως για τους ανθρώπους...Όπως εσυ....όπως εγω...
Ο,τι θέλουμε όμως πραγματικά και ουσιαστικά κανείς δεν μπορεί να μας το στερήσει! :)

Υ.Γ.Η ζωη στο Παρίσι(μιας και το ανεφερες) ουδώλος ιδανική και εύκολη είναι.Ενα σπίτι εκεί 50 τ.μ. έκανε πάνω απο 250.000 :eek:
Ελάχιστοι έχουν ιδιόκτητα σπίτια...
Δεν σημαίνει οτι εκθειάζω την Ελλάδα κι οτι η ζωη εδω είναι αυτή που θα ήθελα να είναι,αλλά σίγουρα είναι αυτή που μας αξίζει.:wave2:

mats8282
08/07/2008, 19:22
Γιατι να πιασω δικο μου σπιτι στα 27+ μονος μου?

Αφου ετσι και αλλιως για υπνο το βραδυ παω....Να πληρωνω για υπνο 500Ε+ τον μηνα για νοικι/λογαριασμους/κτλ και βαλε σε αυτο τις δοσεις για επιπλα,συσκευες κτλ κτλ γυρω στα 700Ε???

Αμα γνωρισω καμμια και ειναι σοβαρο βλεπουμε...Αλλιως εχω υποχρεωσεις να φανε και οι κοτες και τρεχω ολη μερα....

Και στην τελικη απο το να τα δινω στον ιδιοκτητη του σπιτιου που ΘΑ εμενα καλυτερα να τα δινω στην μανα μου και στον πατερα μου...Δωματιο εχω δοξα το Θεο,αρκετα μεγαλο σπιτι ειναι αν θελω να απομονωθω και ΠΣΚ ειναι αδειο...

Δεν ειναι αυτοσκοπος το να μεινει καποιος μονος του...Αναλογα τις συνθηκες...

Ταξιδευτής
08/07/2008, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Γιατι να πιασω δικο μου σπιτι στα 27+ μονος μου?

Αφου ετσι και αλλιως για υπνο το βραδυ παω....Να πληρωνω για υπνο 500Ε+ τον μηνα για νοικι/λογαριασμους/κτλ και βαλε σε αυτο τις δοσεις για επιπλα,συσκευες κτλ κτλ γυρω στα 700Ε???

Αμα γνωρισω καμμια και ειναι σοβαρο βλεπουμε...Αλλιως εχω υποχρεωσεις να φανε και οι κοτες και τρεχω ολη μερα....

Και στην τελικη απο το να τα δινω στον ιδιοκτητη του σπιτιου που ΘΑ εμενα καλυτερα να τα δινω στην μανα μου και στον πατερα μου...Δωματιο εχω δοξα το Θεο,αρκετα μεγαλο σπιτι ειναι αν θελω να απομονωθω και ΠΣΚ ειναι αδειο...

Δεν ειναι αυτοσκοπος το να μεινει καποιος μονος του...Αναλογα τις συνθηκες...

+Απειρο.

Δεν ειναι αυτοσκοπος. Στοχος ναι, αλλα οχι σωνει και καλα αυτοσκοπος. :beer:

stavrogin
08/07/2008, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Γιατι να πιασω δικο μου σπιτι στα 27+ μονος μου?

Αφου ετσι και αλλιως για υπνο το βραδυ παω....Να πληρωνω για υπνο 500Ε+ τον μηνα για νοικι/λογαριασμους/κτλ και βαλε σε αυτο τις δοσεις για επιπλα,συσκευες κτλ κτλ γυρω στα 700Ε???

Αμα γνωρισω καμμια και ειναι σοβαρο βλεπουμε...Αλλιως εχω υποχρεωσεις να φανε και οι κοτες και τρεχω ολη μερα....

Και στην τελικη απο το να τα δινω στον ιδιοκτητη του σπιτιου που ΘΑ εμενα καλυτερα να τα δινω στην μανα μου και στον πατερα μου...Δωματιο εχω δοξα το Θεο,αρκετα μεγαλο σπιτι ειναι αν θελω να απομονωθω και ΠΣΚ ειναι αδειο...

Δεν ειναι αυτοσκοπος το να μεινει καποιος μονος του...Αναλογα τις συνθηκες...

Αμα στο σπιτι της μανας σου ,δεν τη βλεπεις ,δε σου σιδερωνει ,πλενει, ταϊζει ,καθαριζει κι οτι αλλο
+1000
Αλλα αμα μεινεις και μονος σου θα αναλαβεις και λιγο την ευθηνη του εαυτου σου.Το σωβρακο που πετας στη γωνια θα το τρως εσυ στη μαπα για κανα διβδομαδο μεχρι να το μαζεψεις.Αμα χαλασεις το στερεο ,δικο σου ειναι κι οτι γουσταρεις κανεις. Δεν εχεις σεμεδακια στους καναπεδες γιατι επιτελους δε γουσταρεις τα σεμεδακια.

Τωρα αμα τα χεις κανει ολα αυτα και θες ακομα τη μαμα σου για να μη μπενεις και σε εξοδα ,πασο.

nikos force
09/07/2008, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
+Απειρο.

Δεν ειναι αυτοσκοπος. Στοχος ναι, αλλα οχι σωνει και καλα αυτοσκοπος. :beer: βρε φιλαρακι μασ κοροιδευεισ ...τι μια τονιζεισ τη δηθεν ''καταντια'' ''μαμοθρευτισμο'' της κοινωνιας μας και μετα συμφωνεις με τον φιλο που που δηλωνει ποσο βολικο ειναι να ζεις με αυτες τις συνθηκες ... απο καποια στιγμη και μετα διακρινω εναν εκνευρισμο σου επειδη δηθεν το θεμα εχει παρει προσωπικο χαρακτηρα και δηλωνεις οτι δεν θα ξανα απαντησεις ...και στη συνεχεια απαντας μονο σε οσουσ ''δικαιολογουν'' το οτι δεν ξερεις τι σου γινετε ... αν αρχισω να παραθετω φρασεις SOU που αλληλοαναιρουνται θα πρεπει να κανω ενα ποστ μια σελιδα


προσπσθησε λοιπον να αποβαλλεις την ανευθηνοτητα που ΠΙΣΤΕΥΩ σε διακρινει ...και οταν καταλαβεις εσυ και ο καθε εσυ τι θες ...ισως καταλαβει και η κοινωνια μας ποθ βαδιζει ...ισως και η κοινωνια σε βοηθησει περισσοτερο απο οσο πιστευεις...δηλαδη αν δεν ειναι αυτοσκοπος σου να σταθεις στα ποδια σου τοτε ΤΙ ειναι ? ελεγες για τους φιλους σου που εχουν παιδια ,σκυλια γατια ...εκτος αν θεσ με ολα αυτα να μοιραζεσαι το παιδικο σου δωματιο ...δεν φταει μονο η δομη της κοινωνιας μας ...κατα πρωτον φταει ο χαρακτηρας μας ...ισα ισα εγω παρατηρω οτι τουλαχιστον 4/10 φοιτητες σποθδαζουν σε αποσταση το λιγοτερο 200χλμ απο το σπιτι τους ...ειτε με τον εναν ειτε με τον αλλο τροπο δλδ ...μαθαινουν να ζουν μονοι τους για ενα ευλογο διαστημα ...(ασχετο το πως συντηρουνται )απλα η δειλια τους δεν τους αφηνει να σταθουν μονοι τους και μετεπειτα ...


κανενα παιδι τοθ εξωτερικου δεν ζει μονο του στα πρωτα τοθ βηματα οι roomies ,ενας ,δυο ισωσ και τρεις δινοθν και παιρνοθν ...αλλα εμεις απλα κοιταμε το αποτελεσμα ...την πορεια την αγνοουμε ...γιατι απλα μαλλον ειναι-φαινετε δυσκολη ... η φραση για τα ''αγαθα '' και με ποιο τροπο αποκτωνται ειναι γνωστη ... αλλα και πετσεκομμενη στο μυαλο μας

mats8282
09/07/2008, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Αμα στο σπιτι της μανας σου ,δεν τη βλεπεις ,δε σου σιδερωνει ,πλενει, ταϊζει ,καθαριζει κι οτι αλλο
+1000
Αλλα αμα μεινεις και μονος σου θα αναλαβεις και λιγο την ευθηνη του εαυτου σου.Το σωβρακο που πετας στη γωνια θα το τρως εσυ στη μαπα για κανα διβδομαδο μεχρι να το μαζεψεις.Αμα χαλασεις το στερεο ,δικο σου ειναι κι οτι γουσταρεις κανεις. Δεν εχεις σεμεδακια στους καναπεδες γιατι επιτελους δε γουσταρεις τα σεμεδακια.

Τωρα αμα τα χεις κανει ολα αυτα και θες ακομα τη μαμα σου για να μη μπενεις και σε εξοδα ,πασο.

Εχω κανει Αγγλια φιλε δεν ειναι το προβλημα μου τα σωβρακα και ενα πιατο φαι....Και η μανα μου δεν ειναι ακριβως αυτος ο τυπος γυναικας που φωτογραφιζεις με την μαντηλα στο κεφαλι.....

Αν ενηλικιωση και ευθυνες για εσενα ειναι ενα πλυμενο σωβρακο για εμενα ειναι αλλες οι ευθυνες που εχω αναλαβει και πολυ πιο σημαντικες απο ενα σεμεδακι....

Και οπως ειπα και πριν προτιμω τα 700 να τα δινω στους δικους μου :rolleyes:


Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
μετα συμφωνεις με τον φιλο που που δηλωνει ποσο βολικο ειναι να ζεις με αυτες τις συνθηκες

Βολικο δεν θα το ελεγα....Αλλα ουτε και καταδικαστεο...Αναλογα τις συνθηκες...

AntoD
09/07/2008, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Αν θες κατι και δεν το χεις ,φροντισε να το αποχτησεις και μη παραπονιεσαι.
Ζωη ομορφη ,απλη αλλα ανθρωπινη δεν υπαρχει
Λογικη και ομορφη εξελιξη ενος ανθρωπου δεν υπαρχει
Αλλο;

Ισοπεδωση.....

Tpap
09/07/2008, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Αν θες κατι και δεν το χεις ,φροντισε να το αποχτησεις και μη παραπονιεσαι.




Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
...κατα πρωτον φταει ο χαρακτηρας μας ...

δεύτερον ΔΕΝ υπάρχει.



Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Αλλο;

τίποτε άλλο.

με τις δύο παραπάνω παραθέσεις, έχει απαντηθεί εξ'ολοκλήρου η αρχική τοποθέτηση του φίλτατου Νίκου (ταξιδευτή). :wave2:

Bavarian
09/07/2008, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
1.βάλε φακούς επαφής.
2.πάρε gs 1200 adventure
3.εεεεε πάρε συμβουλές από τον Ντιμ!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:





Μπάμπη μου επιτρέπεις λόγω των δύο τριών ζύθων που έχουμε πιεί παρέα...δεν χρειάζεται να απολογείσαι σε κανέναν για τη ζωή που κάνεις.:winka: :beer: :wave2:

Gandalf dr685sm
09/07/2008, 13:39
Λοιπόν να προσπαθήσω να το βάλω σε μια νέα βάση, αν συμφωνείτε και εσείς;

1. Μένω μόνος μου... Δεν υφίσταται με τα σημερινά έξοδα και ευθύνες για κάποιον άνθρωπο απο 25 και πάνω που θέλει να έχει κάποια ικανοποίηση απο την ζωή του, είτε σε αντικείμενο πόθου (βλ. μηχανή) , είτε με σκοπό αγοράς υπηρεσιών ή βασικού αντικειμένου (βλ. Σπίτι , στήσιμο δικής του δουλειάς κτλ. ). Κατά 90% αν θες να το κάνεις και να μην ζείς με τους δικούς σου, τότε μένεις με άλλους. Πέρασα - ακούμπησα αλλά δεν το άντεξα. Έμεινα με άλλα 3 άτομα στα 22 μου και δεν μπορώ να πώ οτι είναι και οτι το καλύτερο. Και μάλιστα σε μια εποχή που τα χρήματα που έπαιρνα για τα δεδομένα τότε ήταν σχετικά καλά.

2. "Ανδρώνεσαι" αναλαμβάνοντας ευθύνες και οχι με πλύσιμο-μαγείρεμα και δεν ξέρω τι άλλο. Το να μείνεις με τους γονείς σου που με έχουν ενα μικρό εισόδημα και εσύ συμπληρώνεις, εγώ το λέω μαγκιά και οχι μαμόθρεφτο. Σκεφτείτε δηλαδή οτι ζείτε στο οικογενειακό σπίτι (με αγορά δανείου) και έχετε αναλάβει την δόση καθώς και αρκετά άλλα πράγματα της καθημερινότητας ενός σπιτιού, συν τα προσωπικά σας έξοδα. Οι γονείς απο την άλλη πέρα απο το οικονομικό , πολύ σπάνια "θα σε ρίξουν" και πάντα θα είναι εκεί να σε στηρίξουν στις δύσκολες στιγμές.

3. Η εξέλιξη επαγγελματικά έχει να κάνει με προεπιλογές και με δέσμευση δική σου , προς τον κλάδο σου. Το πτυχίο απο μόνο του , κάνει για να τυλίξετε σουβλάκια , είτε απο ΑΕΙ είτε απο το Harvard. Θέλει συνεχή μάθηση και συνεχή αναζήτηση του τελειότερου για σένα. Δεν υπάρχει αυτό που λέμε "άραγμα" στο επάγγελμα. Αυτά είναι μόνο αν είσαστε εισοδηματίες απο κτήματα και σπίτια. Αλλιώς το τρέξιμο είναι συνεχές και το άγχος υπάρχει είτε στην Ελλάδα, είτε στην Αγγλία.

4. Η επιλογή ζωής είναι σοβαρό θέμα. Προσωπικά παντρεύτηκα στα 26 μου (ξέρω... βιάστηκα!) και χώρισα στα 31 μου (ασυμφωνία χαρακτήρων... όπως είπαμε ... βιάστηκα!). Στο διάστημα αυτό , ο γάμος αποτελεί και οικονομικό σύμφωνο μεταξύ των δύο. Και οι δύο προσπαθούν για το καλύτερο , και οι δυο αναζητούν το τελειότερο και έχουν στήριγμα ο ένας τον άλλον. Αν περιμένετε να κάνετε χρήματα για να παντρευτείτε, πιάστε το δεξί ράφι και ξεσκονίστε το καλά. Αυτό φυσικά ισχύει και για τις γυναίκες που το διαβάζουν αυτό. Η ζωή δεν είναι όπως όταν ζούσαμε με τους γονείς μας κατά την εφηβεία... πόσο μάλλον όταν έρχεται και το παιδί. Η πίεση είναι συνεχής και τα όρια τα θέτουμε εμείς. Προσωπικά και όσον αφορά το παιδί μου (παλιότερα την οικογένεια μου) ο χρόνος αφιέρωσης σε αυτούς, ήταν πάνω απο κάθε χρηματικό ποσό. Εκτός και αν υπήρχε βασική ανάγκη να εργαστώ ποτέ δεν χαράμιζα για κανένα κερατά αυτό το διάστημα (μιλάμε για προβλήματα υγείας ή κάτι αντίστοιχα σοβαρό... οχι για ποσό διακοπών! ).

5. Η ανεργία υπάρχει και είναι σαφές. Ειδικότερα γιατί όλοι έμαθαν πλέον στο γραφείο - γραβάτα/ταγιέρ - υπολογιστή. Ακόμα και αν δεν έχουν τα εφόδια για να το κατακτήσουν. Πόσο μάλλον για να έχουν πρώτο μισθό 1000+ σε μια αγορά σαν της Ελλάδος που γενικά δεν πληρώνει.
Θεωρείτε εδώ ανεργία και ανταγωνισμό σκληρό;... ελάτε στο εξωτερικό να δείτε. Την μια δουλεύετε και την άλλη έχετε απολυθεί χωρίς επιδόματα και άλλα συναφή που έχει η Ελλάδα. Μόνο αν είστε ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΙ και ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ σε αυτό που κάνετε δεν χάνετε την θέση σας. Κάτι τέτοιο βέβαια ισχύει και στην Ελλάδα. Πως το διασφαλίζεις αυτό;... μα με συνεχή μάθηση και με διάθεση να κάνετε το "κάτι παραπάνω" όχι για να ικανοποιήσετε τον εργοδότη αλλά για να δώσετε υπεραξία στον εαυτό σας. Και μετά να απαιτήσετε και το κάτι παραπάνω. Κανείς στεκούμενος καλά στο μυαλό εργοδότης δεν ξαποστέλνει υπάλληλο (οι σωστοί εργοδότες , τους αποκαλούν και "συνεργάτες"... οχι υπάλληλους) απλά επειδή θέλει να μειώσει κόστος. Ισοσταθμίζει την αξία του.

Ακόμα όμως και αν σε στείλει , επειδή κρατά τον μπατζανάκη της αδερφής της κουμπάρας του, η δική σου αξία σε στέλνει στον ανταγωνιστή του και του παίρνεις τα σώβρακα , οχι απο εκδίκηση , αλλά γιατί ο άλλος αναγνώρισε την αξία σου.

Προσωπικά απο τον καιρό που άρχισα να εργάζομαι , έχω μείνει ΜΟΝΟ 6 ΜΗΝΕΣ άνεργος όπου απο τον δεύτερο και μετά ήταν και επιλογή για δική μου ξεκούραση και αποτοξίνωση. Αμέσως μετά εργάστηκα σε άσχετο επάγγελμα , με ικανοποιητικές αποδοχές και μπόρεσα απο ενα σημείο και ύστερα να πετύχω και αυτό που ήθελα , κυρίως με προσωπικό κόπο και συνεχή μάθηση/ενημέρωση του αντικειμένου... ακόμα και τώρα, το συνεχίζω γιατί χωρίς αυτό θα χάσω σύντομα την αξία μου.

Για το επίπεδο ζωής τώρα... ναι... το οικονομικό είναι το Α και το Ω αλλά θα πρέπει να υπάρχει και σωστός χειρισμός του, καθώς απο μόνο του σε απορροφά και σε "πνίγει". Σαφώς και κυνηγάμε μισθό αλλά θα πρέπει να έχουμε και μέτρο για να ζούμε και την ζωή μας. Είτε με 700 συν δεύτερη δουλειά, αλλά με το Σ/Κ να τους διαολοστέλνουμε όλους, είτε με κάτι καλύτερο μισθολογικά όπου και εκεί όμως θα διαθέτουμε ενα κλικ παραπάνω χρονικά για να βελτιωνόμαστε μέρα με την μέρα.

Αυτός είναι ο δικός μου τρόπος και σίγουρα κάποιοι θα διαφωνούν και άλλοι θα συμφωνούν. Για μένα θα πω , οτι με έχει κάνει ευτυχισμένο , ήρεμο, να απολαμβάνω και διακοπές και αντικείμενα πάθους (Ι.Χ. μηχανές, σπίτι δικό μου) και κυρίως.... στα δικά μου και μόνο μάτια επιτυχημένο σε αυτά που έθεσα μέχρι στιγμής σαν στόχους... μέχρι τους επόμενους.


Καλησπέρα μας και καλή δύναμη εύχομαι σε όλους.


Gandalf

AVATOS
09/07/2008, 15:02
αν θελουμε να δικαιολογισουμε τον εαυτο μας...ειναι το πιο ευκολο πραγμα...

στα 21 μου,μετα τον στρατο, δεν μπορουσα να αντεξω την ιδεα οτι θα μενω στο σπιτι των γονιων μου κ θα με ταιζουν συντηρουν.
πνιγομουν κ μονο με την σκεψη.
ποσο μαλλον στην ιδια δουλεια με τον πατερα μου...

την εκανα κ απο τα 2 χωρις πολλα πολλα...2 σταρατες κουβεντες φτανουν για να σε νιωσουν αυτοι που σε γενησαν κ ας μην το δεχθουν στην αρχη.

σχεδον 10 χρονια μετα δεν το εχω μετανιωσει αλλα νιωθω υπερηφανος για οσα εχω πετυχει μονος μου...
αυτο μου δινει δυναμη να βαζω στοχους κ να τους πετυχαινω.

περασα εποχες που νοικιαζα σπιτι ειχα μηχανη (την ιδια επι 7 χρονια,που εφτασα να επισκευαζω κ να συντηρω μονος μου καθαρα για οικονομικους λογους) κ αυτοκινητο που μου καναν δωρο οι γονεις μου (με την ελπιδα οτι δεν θα τα καταφερνα κ θα εστελνα την μηχανη)
κ ολα αυτα με 650ε...κ δεν κανω πλακα,δεν υπερβαλω.
ειναι θεμα προτεραιοτητων.δεν ηταν προτεραιοτητα για μενα τα κουστουμια,καινουρια ρουχα καθε τοσο,μπαρακια,μπουζουκια κ ολα τα λαιφ σταιλ κερατα που σκοπο εχουν να δεσμευσουν την ψυχη στην επιφανεια...

...ηταν η ηρεμια μου κ το συναισθημα της ελευθεριας κ κυριαρχιας του εαυτου μου,
κατι σαν αυτο που σου προσφερει η μοτοσυκλετα.

η γενια μας αν εχει μια υπαχρεωση,ειναι να καταφερει να αποδεσμευτει απο τις φοβιες των γονιων μας,να ανεξαρτητοποιηθει πληρως για να αλλαξει κατεπεκταση κ την καταντια
της ελληνικης κοινωνιας...του βολεματος απόλες τις αποψεις.

1000ε φτανουν για να εχεις μοτοσυκλετα καινουρια,σπιτι,κοπελα κ να κανεις κ 4 ταξιδια τον χρονο σε ελλαδα κ εξωτερικο...κ να ζεις αξιωπρεπως με τα δικα μου δεδομενα...

...συχνα αναρωτιεμαι για τα δεδομενα των αλλων!

mats8282
09/07/2008, 15:29
Επισης πανευκολο ειναι να προσπαθουμε να κατηγορησουμε τους αλλους κρινοντας με βαση τον δικο μας μικροκοσμο και το τι καναμε/κανουμε εμεις...Με το μικροκοσμος εννοω τα προσωπικα δεδομενα και περιβαλλον του καθενος....

Εγω δεν εχω κανενα σοβαρο προβλημα με τους δικους μου για παραδειγμα...Μια χαρα τα παμε...Καποιος που εχει προβληματα τα φανταζεται πολυ χαλια τα πραγματα και για τον αλλον κατι που μπορει να μην ισχυει....Φυσικα ισχυει και το αναποδο...

Αμα φιλε AVATOS στα 21 σου ας πουμε εμενες με τους δικους σου και με τα 650Ε τον μηνα βοηθουσες στο σπιτι και στους λογαριασμους εκει τι θα πειραζε??Με την προυποθεση οτι ειχες τον προσωπικο σου χωρο και γενικα δεν ειχες προβληματα με τους δικους σου....Δεν σε συντηρουν αμα πληρωνεις εσυ λογαριασμους...Βοηθας και σε βοηθανε...Ενα πιατο φαι παραπανω ή ενα πλυντηριο παραπανω δεν ειναι προβλημα σε ενα νοικοκυριο..

Εγω δεν παραδεχομαι καποιον που παει σωνει και καλα να μενει μονος του γιατι <<πνιγεται>>...Κανει τις επιλογες του και τραβαει το κουπι ΓΙΑ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥ....

Εγω παραδεχομαι τον κολλητο μου τον Φωτη που στην ηλικια μου και υπεργολαβος οικοδομων....μενει στο ιδιο δωματιο με την αδερφη του γιατι τα 40,000 το χρονο που βγαζει τα δινει στο σπιτι και σε παλιες αμαρτιες που δεν ειναι καν δικες του...Που δουλευει πρωι απογευμα στους 40+ βαθμους σαν το σκυλι και ισα που εχει για τσιγαρα....Και αυτο το κανει απο τα 20 του που απολυθηκε απο φανταρος....

<<Γιατι ρε φιλε αμα φυγω εγω απο εκει μεσα τι θα κανουν>>

:wave2:

ΥΓ Και φυσικα αλλες 10 οικογενειες που ζουν απο δουλειες που περνει αυτος :rolleyes:

tai
09/07/2008, 17:26
Ξέρω οτι θα δημιουργήσω αντιπάθειες:smokin:







Ισχύει για όλους τους Ευρωπαίους και οχι μονο για τους Έλληνες !!!!


Αντριλίκι μαγκια και οτι αλλο, ειναι, αν εχεις φιλότιμο,
να τρως όταν εχεις
να καπνίζεις οταν μπορείς
να βγαίνεις απλά και μονο για να περπατήσεις αν δεν εχεις τα 4 ευρό για τον καφέ
να μην εχεις οτιδήποτε μεταφορικό που δεν μπορείς να συντηρήσεις
να μείνεις σε μια κάμαρα πρώην πλυσταριό
να δουλεύεις ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΟΣΟ εχεις ανάγκη και οχι απαραίτητα εκεί που θές
να τα κάνεις αυτά για να μην βαραίνεις την οικογένειά σου ακόμα και με το 1 πιάτο φαΐ

ΚΑΙ ΟΛΑ αυτα να τα θεωρείς ΜΑΓΚΙΑ ΣΟΥ που τα κάνεις.


Για να κάνεις κατι ΕΣΥ για ΣΕΝΑ, μην κρέμεσαι στην πλάτη άλλων, ακόμα και αν στο προσφέρουν.

Η ανεξαρτησία η ελευθερία και η αξιοπρέπεια, θέλει, κόπο, πόνο, στέρηση και ιδρώτα!

Ολα τα άλλα ειναι μαλακιούλες απο ανθρώπους που δεν θέλουν να χάσουν την βολή τους.
(και δεν πάει κάπου συγκεκριμένα αυτό, ειναι για ολους)







Απο κάποιον που δεν καταδέχτηκε να τον (ξανα) ταΐσουν απο 12 χρονών.:wave2:

mats8282
09/07/2008, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Αντριλίκι μαγκια και οτι αλλο, ειναι, αν εχεις φιλότιμο


Αυτο φτανει πιστευω χωρις τα παρελκομενα...

AVATOS
09/07/2008, 18:02
mats8282 εγω ετσι ενιωθα στα 21 μου κ ετσι επραξα.
...ειναι η αποψη μου λιγο-πολυ επι του θεματος.

ο καθενας επιλεγει οτι θεωρει καλητερο για τον εαυτο του κι ενδεχομενος για τους γυρο του.
σεβαστη καθε επιλογη!ο καθενας στον δρομο του!

υγ.μη νομιζεις οτι ειχα και κανα σοβαρο προβλημα με τους γονεις μου.



:beer: :beer:

mats8282
09/07/2008, 18:22
Απολυτα κατανοητο...


Στην ερωτηση μου δεν απαντησες ομως :D


Αν εμενες 4-5 χρονια ακομα μαζι τους και δεν ειχες προβληματα οπως τσακωμους ή ελλειψη ιδιωτικου χωρου ενω παραλληλα ακουμπαγες 400Ε,πχ, στο σπιτι θα το θεωρουσες σημερα σαν κατι κακο το ολο θεμα?Οτι συμβιβαστηκες?

AVATOS
09/07/2008, 19:55
κατανοητο στο να κανει κατι τετοιο οποιος βρισκει τους λογους να το κανει.
για'μενα δεν υπηρχε κανενας,οποτε δεν μπορω να πω.
θεωρο οτι με τον τροπο μου βοηθαω στην καλη μας σχεση.
κ οικονομικα κ χωροταξικα ετσι νομιζω βοηθησα.

πιστευω οτι ειναι καλο να σταματαει η συμβιωση με τους γονεις οταν το παιδι μπορει να ειναι οικονομικα ανεξαρτητο.
τωρα αν τιθεται πχ οικονομικο θεμα μεσα σε μια οικογενεια αποχτα πρωταρχικη σημασια.
δεν το εχω ζησει παντος.

...αλλωστε αλλιως αντιλαμβανεται ο καθενας την ανεξαρτησια του,
κ τι αυτη του προσφερει.

εχω φιλους που σκεφτονταν κ επραταν οπως περιγραφεις,αλλα απο την αλλη τους ελειπε κ
η ανεση κ ελευθερια, του δικου τους χωρου ας πουμε.

εγω συμβιβαστικα στο να μαγειρευω ,ψωνιζω,πλενω,σκουπιζω κ οχι κ πολλα φραγκα
κ αυτοι στην συμβιωση μαζι με τους γονεις με οτι αυτο συνεπαγεται.

παντος οσο αφορα την αρχικη κουβεντα του ταξιδευτη,
η επαναπαυση που προσφερουν οι γονεις στο παιδι μεσα στο σπιτι,γενικοτερα συντηρει μια βραδιπορεια στην ενταξη κ στον ενεργο ρολο ενος ενηλικα μεσα στην κοινωνια της ελλαδας σε αντιθεση με το εξωτερικο.
αυτο εγω τουλαχιστων λαμβανω απο την επαφη μου με τους σημερινους 30κατω.
κ σιγουρα σε καποια θεματα θα ειμαι κι εγω στην λιστα με βαση τα κρητιρια καποιου αλλου,
κ επισεις ειναι δεκτο.

AVATOS
09/07/2008, 20:01
α...δεν εχει να κανει με το αν με παραδεχεται καποιος η οχι
αλλα με το πως τα εχω εγω καλα με μ'ενα αρα κ με τους αλλους...

mats8282
09/07/2008, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από AVATOS
η επαναπαυση που προσφερουν οι γονεις στο παιδι μεσα στο σπιτι,γενικοτερα συντηρει μια βραδιπορεια στην ενταξη κ στον ενεργο ρολο ενος ενηλικα μεσα στην κοινωνια της ελλαδας σε αντιθεση με το εξωτερικο.

Εδω ακριβως ειναι που διαφωνω....Δηλαδη πως καποιος που δουλευει και μενει μονος του συνεισφερει πιο πολλα στην κοινωνια απο καποιον που επισης δουλευει και μενει με τους δικους του και ταυτοχρονα βοηθαει οικονομικα,και οχι μονο,στο σπιτι τους...Τους ιδιους φορους πληρωνω,ισως και πιο πολλους αφου δεν εχω ενοικιο....

Απο την στιγμη που το ατομο λειτουργει <<κανονικα>> κατα τα αλλα ποιος ο τοσο σημαντικος λογος που πρεπει να παει να μεινει μονο του οσο το δυνατον πιο συντομα...Σαν ομαδα,οικογενεια,υπαρχει περιπτωση να λειτουργησουν καλυτερα τα ατομα απο απλες μοναδες....Και δεν ειμαι υπερ του ευρωπαικου μοντελου <<ενηλικιωσης>>....Ουτε του ειμαι 25-30 και με ταιζουν οι δικοι μου και εγω κοπροσκυλιαζω/τα περιμενω ετοιμα.. Υπαρχει μια μεση κατασταση οχι μονο τα ακρα...

Απο την στιγμη που δεν υπαρχει καποια σοβαρη σχεση,πχ προοπτικη δημιουργιας οικογενειας,πιστευω οτι πραγματικα δεν υπαρχει λογος καποιος να βιαστει να παει να μεινει μονος απλα για να το κανει....Αν συντρεχουν αλλοι λογοι το καταλαβαινω....Και φυσικα υπαρχει ενα οριο σε ολα αυτα...Εγω ας πουμε σε 1 χρονο θα εχω παει αλλου...Το θεωρω δεδομενο...

Αν ειχα παει ομως πιο νωρις αλλου,στα 20-25 πχ,ουτε θα σπουδαζα,ουτε θα χρεωνομουνα καποιες δεκαδες χιλιαδες ευρω να αγορασω και να στησω το γραφειο μου...

Ο δικος μου μικροκοσμος λειτουργησε ετσι που δεν με ωθησε να παω να μεινω μονος απλα για να το κανω....

mats8282
09/07/2008, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από AVATOS
α...δεν εχει να κανει με το αν με παραδεχεται καποιος η οχι
αλλα με το πως τα εχω εγω καλα με μ'ενα αρα κ με τους αλλους...


Φυσικα και δεν εχει να κανει....Και αν εννοεις την κουβεντα μου δεν εννοω εσενα ειδικα...Απλα δεν το θεωρω κατορθωμα να κανει καποιος κατι το φυσιολογικο νωριτερα απο αλλους :)

Μαγκια του οποιος το κανει και τους οποιους λογους αλλα δεν ειναι σημαδι ανωτεροτητας...

Επισης το τελευταιο το θεωρω λαθος αλλα τελος παντων εχει πολλες ερμηνειες :wave2:

AVATOS
09/07/2008, 23:16
...σιμαδι ισως ειναι...δεδομενο σιγουρα οχι!:wave2:

:beer: :beer:

stavrogin
16/07/2008, 17:00
Το να αναλαβει κανεις την ευθηνη του εαυτου του ,σημαινει κυριως το να θετει αυτος τους στοχους της ζωης του.

Κατα αυτη την ενοια ενας ανθρωπος που στηριζει τους γονεις του κατ επιλογην του (δεν ειναι παντα ετσι) πετηχαινει στο στοχο του.
Αλλα, η προσωπικη αναπτυξη, σημαινει επιλογες που ερχονται πολλες φορες σε συγκρουση με τις αναγκες των κοντινων μας ανθρωπων .Εχω δει αρκετους που στηριξαν τους γονεις τους για χρονια που εφτασαν να ξεχασουν τα δικα τους ονειρα και σχεδια εως το σημειο που αυτα πλεον δε θα μπορουσαν να πραγματοποιηθουν.Κυριως απο αυτοπεριορισμο της προσωπικοτητας. Το χρεος μας ειναι στον εαυτο μας κυριως. Οι κοντινοι θα λαβουν απο το περισευμα μας κι οχι απο το κεφαλαιο μας. Ο γονιος που δεν απελευθερωνει το παιδι του να τραβηξει το δρομο του που επιλεγει αυτος τις οικονομικες και συναισθηματικες υποχρεωσεις του παιδιου του ,δεν το αγαπα οσο νομιζει.

alexk
16/07/2008, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Το να αναλαβει κανεις την ευθηνη του εαυτου του ,σημαινει κυριως το να θετει αυτος τους στοχους της ζωης του.

Κατα αυτη την ενοια ενας ανθρωπος που στηριζει τους γονεις του κατ επιλογην του (δεν ειναι παντα ετσι) πετηχαινει στο στοχο του.
Αλλα, η προσωπικη αναπτυξη, σημαινει επιλογες που ερχονται πολλες φορες σε συγκρουση με τις αναγκες των κοντινων μας ανθρωπων .Εχω δει αρκετους που στηριξαν τους γονεις τους για χρονια που εφτασαν να ξεχασουν τα δικα τους ονειρα και σχεδια εως το σημειο που αυτα πλεον δε θα μπορουσαν να πραγματοποιηθουν.Κυριως απο αυτοπεριορισμο της προσωπικοτητας. Το χρεος μας ειναι στον εαυτο μας κυριως. Οι κοντινοι θα λαβουν απο το περισευμα μας κι οχι απο το κεφαλαιο μας. Ο γονιος που δεν απελευθερωνει το παιδι του να τραβηξει το δρομο του που επιλεγει αυτος τις οικονομικες και συναισθηματικες υποχρεωσεις του παιδιου του ,δεν το αγαπα οσο νομιζει.

Φίλε, κατά την προσωπική μου άποψη συρρίκνωσες πάρα πολλά πράγματα της σχέσης γονιών και παιδιών σε μερικές προτάσεις, δίχως να χαθεί η ουσία.
Πολύ σωστός.

MIXALHS 400SF R
05/08/2008, 13:39
Αν θες όλα τα πετυχαίνεις και ζεις και αξιοπρεπώς στην κωλοχώρα με 700-800 ευρώ. Και νοίκι πληρώνεις, και δόσεις βγάζεις, και βενζίνη έχεις και λογαριασμούς και την κοπελίτσα να την αράζει πίσω σου σφιχταγκαλιασμένη ή χαλαρή και να βγαίνετε έξω για κανένα καφέ/ ποτό. Συγγνώμη αλλά γίνεται.
Χρειάζεται υπομονή ναι, επιμονή ναι, καμιά φορά επίπονο ψυχικά και σωματικά αλλά γίνεται. Και ξεκινάς από χαμηλά για να φτάσεις ψηλά. Και όταν φτάσεις ψηλά ρε ξέρεις πως είναι να είσαι κάτω και δεν ξεχνάς γιατί το σώμα σου ακόμη πονάει στη σκέψη της ζωής σου με τα 650-700-800.
Το πρόβλημα είναι πότε θα αποφασίσεις να περάσεις από τα 800 στα 1000-1500 και μετά βλέπεις. Εγώ προσωπικά με 800 (της δουλειάς) τα βγάζω άνετα μόνος μου κι είμαι και 19 και κερνάω και την κοπελιά όταν πάμε έξω. Και βάζω στην άκρη τα όσα λεφτά στέλνουν οι δικοί μου μιας και σπουδάζω.
Μυαλό θέλει και κότσια γερά κι όχι μυξοκλάματα στα δύσκολα και στα σκούρα. Α και θέλει και φίλους καλούς και φιλότιμο...
:beer:

LsKostas
02/09/2008, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIXALHS 400SF R

Μυαλό θέλει και κότσια γερά κι όχι μυξοκλάματα στα δύσκολα και στα σκούρα. Α και θέλει και φίλους καλούς και φιλότιμο...
:beer:


Τα ειπες ΟΛΑ !!! :beer: :beer: :beer:

Maira
03/09/2008, 14:24
Λίγες γραμμές είναι το θέμα!!!!


Αμα δεν θες να είσαι στο σπίτι των γονιών σου (το σου είναι γενικό) και χρωστάς, πιάνεις μια τρύπα, κάνεις δυο δουλειές (αν χρωστάς) και ζεις με όσα μένουν!

Απλά τα πράγματα!!!!































Αλλά μήπως στην Ελλάδα έχουμε μάθει να τα έχουμε όλα δικά μας???


:confused: :confused: :confused:

makis206
03/09/2008, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Αλλά μήπως στην Ελλάδα έχουμε μάθει να τα έχουμε όλα δικά μας???
:confused:

Και γιατί όχι ; Η φτώχεια θέλει καλοπέραση λένε :cool: :lol:


:sun:

Maira
03/09/2008, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Και γιατί όχι ; Η φτώχεια θέλει καλοπέραση λένε :cool: :lol:


:sun:



:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:



Τότε να μην ζητάμε και χρήματα από πάνω!!!!!:winka:

atropos
04/09/2008, 12:38
Διαβαζοντας τις 3 πρωτες σελιδες...δεν μπηκα στον κοπο να διαβασω τις υπολοιπες,και συχωριστεμε για αυτο.
Στην Ελλαδα των 11.000.000 ειναι κομματι δυσκολο να βρεις τον ιδιο αριθμο <γραφειων>,και <καρεκλων> με μισθο 3.000 ευρω !!!!!
Υπαρχει ομως και η οικοδομη,οπως και το σερβιτοριλικι που εχουν καλα μεροκαματα,και σου επιτρεπουν να ζεις απλα καλα και ομορφα.......
Εξαρτατε πως εννοειται ο ορισμος του....απλου !!!
Ο καθενας ας το καταλαβει οπως μπορει και θελει............

orizontas
18/09/2008, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Tι ζουμε σε αυτο τον τοπο;



τις επιλογες μας ........





για να το ακουω και εγω το λεω .... :wave2:

Anastassios
26/09/2008, 14:40
Λοιπόν να σας πω το άλλο...

Ήμουν 10 χρόνια Αγγλία και δούλευα και γύρισα στην Ελλάδα.. γιατί;

1. Στην Αγγλία δούλευα 12-14 ώρες την ημέρα (με καλά λεφτά δεν λέω) αλλά ήξερα ότι μέχρι τα 55-65 θά έκανα ακριβώς το ίδιο. Οκ με καλύτερο σπίτι, καλύτερο αυτοκίνητο άλλα η ζωή μου ουσιαστικά δεν θα άλλαζε. Θα μου πείς οκ, και τώρα που ήρθες στην Ελλάδα τι θα κάνεις; Ε ρε παιδιά εδω έχω την ελπίδα ότι εδώ σε λίγα χρόνια θα μπορέσω να την κάνω για επαρχία και να έχω ένα επίπεδο ζωής πολύ καλύτερο!

2. Εδώ έχω δικό μου σπίτι, και πες ότι δεν είχα, στην Αγγλία για 6 χρόνια είχα 1 δωμάτιο! 15 τετραγωνικά και αν! Δεν αντέχω πάλι να ξαναζήσω τέτοιες καταστάσεις.

Επίσης να πω πως η διαφώρα που κάνει την Ελλάδα κωλοπετινίτσα σε σχέση με την υπόλοιπη ευρώπη είναι η νοοτροπία μας. και τίποτα άλλο. Στην Αγγλία πας στην τράπεζα και ο Άγγλος που σε βλέπει σαν μετανάστη σε αποκαλεί Sir! Και αυτό όταν είσαι 20 χρόνων. Εδώ στα 35 και μπαίνω σε μαγαζιά και ρωτάνε τι θέλει το παιδί;

Ρε παιδιά το ότι δεν είμαστε καλύτεροι δεν μας φταίει κανείς άλλος, ούτε οι πολιτικοί (εμείς τους αφήνουμε και μας κάνουν ότι θέλουν) ούτε κανείς. φταίει ο καθένας από εμάς...

Στην Ελλάδα με εκνευρίζει αφάνταστα το πώς όλα είναι δεδομένα. Το ότι θα πάει να σου την φέρει ο καθένας είναι δεδομένο. Το ότι θα είναι κάθε μέρα το κέντρο κλειστό γιατί κάποιος που βγάζει 3 φωρές πιο πολλά από εμένα θα κάνει πορεία, είναι δεδομένο, το ότι ο γκαραζιέρης που βάζω την μηχανή άλλα μου πέρνει και άλλη απόδειξη μου κόβει. Είναι δεδομένο.

Στην Ελλάδα Είναι δικαίωμα του καθένα να κλείνει το κέντρο, η να στερεί την βενζίνη, δηλαδή στην Ελλάδα είναι δικαίωμα του καθένα να πηδάει έμενα που απλά θέλω να πάω στην δουλεία μου. και το δέχομαι με χαμόγελο.

LsKostas
30/09/2008, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anastassios
Το ότι θα πάει να σου την φέρει ο καθένας είναι δεδομένο. Το ότι θα είναι κάθε μέρα το κέντρο κλειστό γιατί κάποιος που βγάζει 3 φωρές πιο πολλά από εμένα θα κάνει πορεία, είναι δεδομένο,


Οι αδιοριστοι γιατροι,δασκαλοι,παιδαγωγοι,συνταξιουχοι,ελευθεροι επαγγελματιες
νοσηλευτες,καθηγητες Γυμνασιου Λυκειου σε χαιρετουν και σου ζητουν συγνωμη που σου κλεισαν τον δρομο ...

Οπως καταλαβες το δημοσιο δεν εχει μονο βολεψακηδες σε υπουργεια εχει και αλλους ... πολλους ...

και σωστα τα πες για την Αγγλια...Ετσι ειναι