PDA

View Full Version : ISDN και κάθε κέρατο



kapeos
26/01/2005, 20:06
Εχει τύχει σε κανένα κατά την εγκατάσταση μοντεμ (ιντρακομ) να συνδέεται σε isdn και αφού μπεί μετά από μερικά δευτερόλεπτα ή και λεπτά να τον πετάει έξω (σε οποιοδήποτε site) και πως το λύσατε???:mad:


... και γιατί το γ@@@@μενο πληκτρολόγιο εδω και μερικές ημέρες μου αλλάζει από αγγλικά σε ελληνικά και το αντίστροφο με την 3 προσπάθεια (εχει χαθει και η γλώσσα δίπλα από το ρολοι). :mad:


Καλά πρέπει να είμαι τελικά πολύ άσχετος.:yuck:

sotosfz6
26/01/2005, 20:20
Η καλυτερη λυση ειναι αυτο που λεγαμε παλια......format c:
:lol: :rotflmao: :) :wave2: :)
σοβαρα τωρα...πιθανον οφειλεται στην αναμονη...πριν μπεις στο net απενεργοποιησε την αναμονη κλησης..μονο που δεν θυμαμαι τον κωδικο ..παρε τον ΟΤΕ να ρωτησεις...τα λεμε

kapeos
26/01/2005, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotosfz6
Η καλυτερη λυση ειναι αυτο που λεγαμε παλια......format c:
:lol: :rotflmao: :) :wave2: :)
σοβαρα τωρα...πιθανον οφειλεται στην αναμονη...πριν μπεις στο net απενεργοποιησε την αναμονη κλησης..μονο που δεν θυμαμαι τον κωδικο ..παρε τον ΟΤΕ να ρωτησεις...τα λεμε

Format εχει γίνει :p Αλλά δεν κάναμε τίποτα. :p Τι κωδικούς και κουραφέξαλα μου λές κάντα πιο λιανά.:wave2:

Avapxia
26/01/2005, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kapeos
Format εχει γίνει :p Αλλά δεν κάναμε τίποτα. :p Τι κωδικούς και κουραφέξαλα μου λές κάντα πιο λιανά.:wave2:

Me to kouti tou ISDN pws sundeetai to PC sou;
1 Me thlefwniko kalwdio opws kai ta thlefwna
2 Me shriako kalwdio SERIAL Port
3 Me USB port

To 3 einai h kaluterh lush, to 2 shmainei oti to kouti sou einai pampalaio, to 1 einai la0os epilogh.

Phgaine sto menu Oi Syndeseis mou kai kane de3i klik Idiothtes sundeshs kai ya3tes ws pros autes pou sou leei o ISP (Otenet, FOrthnet, HOL etc)
H allagh glwssas einai asxeth an kai an h sundesh sou den einai swsth pernane Control characters pou allazoun ta fwta tou PCsou.
H Intracom/Soft exei software online ISDN manager pai3e kai m'auta.
Pi0anotata o ISP sou na einai trompa!

:beer: :beer:

n1k3man
26/01/2005, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από kapeos
Καλά πρέπει να είμαι τελικά πολύ άσχετος.:yuck:


ri3e mia matia &s'auto to florumidi. www.thelab.gr
ta paidia 8a 3eroun kati parapanw..

ps: voi8ane kai tous asxetous!!:lol: :beer:

idi
26/01/2005, 22:41
Μητσο ξερω τι ειναι

πας πινακας ελενχου>επιλογ τηλ και μοντεμ > μοντεμ > για προχωρημενους > επιπλεον εντολες προετοιμασιας

και γραψε στο κενο

αν εχεις isdn 64-------> atb40
αν εχεις συνδεση isdn 128:
atb0 :Επιλεκτικά στα 128 Κbps
atkas0b0 : μονιμα στα 128Kbps





και πετα το μοντεμ του Κοκαλη σε πρωτη ευκαιρια....
(εχω ενα εξωτερικο της crypto/USB αν θες)

periklisk
27/01/2005, 00:37
Μήτσε ελπίζω να μην έχεις Windows 98 ή Millennium...

Αν έχεις όπως είπαν και πιο πάνω....

format c: /xxx /g@m@t0utaramata

:lol:

hornet
27/01/2005, 08:49
μητσο στειλε μου π.μ το τηλ σου

ΓΙΩΡΓΟΣ Δ.
27/01/2005, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotosfz6
Η καλυτερη λυση ειναι αυτο που λεγαμε παλια......format c:
:lol: :rotflmao: :) :wave2: :)
σοβαρα τωρα...πιθανον οφειλεται στην αναμονη...πριν μπεις στο net απενεργοποιησε την αναμονη κλησης..μονο που δεν θυμαμαι τον κωδικο ..παρε τον ΟΤΕ να ρωτησεις...τα λεμε




#43# klhsh apo to tilefono soy kai bgainei i anamonh klisis.

OldMan
27/01/2005, 08:54
Κορίτσια, μην βαράτε....αλλά:

Μήπως δεν είναι το κουτί του ISDN στην πρίζα ?????:nono:

Όσο για τα Αγγλικά/Ελληνικά, μάλλον κάτι κατέβασε και του γαμ@#$ τις ρυθμίσεις του Explorer......

:wave2: :wave2:

gdevelek
27/01/2005, 12:31
To netmod επιτρέπει να κάνεις telnet σ' αυτό και να δεις στην κονσόλα τι γίνεται όταν ανεβαίνει και κατόπιν πέφτει η σύνδεση.

Η σύνδεση με το netmod μπορεί κάλλιστα να είναι με UTP καλώδιο. Συχνότατα το netmod συνδέεται με switch, μέσω του οποίου βλέπουν δίκτυο οι υπόλοιποι υπολογιστές, χρησιμοποιώντας φυσικά καλώδιο UTP.

Το πρόβλημα με τις γλώσσες ενδεχομένως οφείλεται στο ότι έχεις ορίσει 4 αντί για δύο γλώσσες, οπότε για να πάει από τη μια στην προηγούμενη χρειάζεται να κάνει κύκλο 3 βημάτων.

hornet
27/01/2005, 13:17
γιωργο τι λες;
Ποιο netmod εχει ethernet πορτα;
console παιρνεις μονο με σειριακο καλωδιο
Εκτος εαν εχει βγει κοκαλονετμοντ νεο και δεν το χω παρει χαμπαρι

Θα ηθελα εδω να επισημανω οτι οι ψηφιακες πορτες μοιαζουν οπτικα με τις ethernet αλλα δεν εχουν καμια σχεση και επισης συνδεονται σε bri S/T interfaces με UTP καλωδια ιδια με τα καλωδια που χρησιμοποιουνται σε ethernet.

periklisk
27/01/2005, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
γιωργο τι λες;
Ποιο netmod εχει ethernet πορτα;
console παιρνεις μονο με σειριακο καλωδιο
Εκτος εαν εχει βγει κοκαλονετμοντ νεο και δεν το χω παρει χαμπαρι

έχει δύο rj45 υποδοχές και μπορείς να συνδέσεις αν θέλεις isdn router για να μοιράζεις Internet σε pcακια.... αλλά αυτό μάλλον θα το ξέρεις:D

κοκαλονετμοντ!!!!:lol:

hornet
27/01/2005, 13:23
μμμ το ξερω ρε περικλη αρκετα καλα :winka:

periklisk
27/01/2005, 13:30
:rolleyes:

gdevelek
27/01/2005, 13:34
Έχει RJ11 πόρτες από τις οποίες πάς σε ISDN router και από κει σε switch και μέσα από όλα αυτά στο.... moto.gr

Κονσόλα όντως παίρνεις με σειριακό απευθείας, μιλούσα για ψευδο-κονσόλα μέσω telnet.

hornet
27/01/2005, 13:47
Λοιπον μαθημα isdn connectivity
To κοκαλονετμοντ εχει
2 rj11 πορτες οπου ειναι τα αναλογικα καναλια οπου εκει μπορουν να συνδεθουν δυο η περισσοτερες συσκευες αναλογικες (τηλεφωνα-μοντεμ (pstn))
2 rj45 πορτες οπου ειναι τα ψηφιακα καναλια (ds0) οπου εκει μπορουν να συνδεθουν εως 8 συσκευες (ψηφιακες-isdn-τηλεφωνα) η isdn TA η isdn routers
εχει μια σειριακη πορτα
και μια θυρα USB
Αυτα περι κοκαλονετμοντ

gdevelek
27/01/2005, 14:36
Ζαβολιάρη έχεις σκονάκι, παραδέξου το τώρααααααα!

hornet
27/01/2005, 15:04
χαχαχαχα οχι ρε γιωργο ειναι μερος της δουλειας μου!

gdevelek
27/01/2005, 15:24
Πάντως μου έφερες δυσάρεστες αναμνήσεις, είχα πάνω από χρόνο να ακούσω ή να δώ netmod, αφότου πήγαμε σε ADSL δεν ξανακοιτάξαμε πίσω...

kapeos
29/01/2005, 21:06
... Κύριοι. Αποτέλεσμα μηδέν.

Εκανα όσα αναφέρατε, επιπλέον αναβάθμηση μέσω intracom firmware αλλά παπάρια μέντολες.:eyepop:

Και ακόμα άλλαξα το σειριακό καλώδιο με usb και το αποτέλεσμα (που πιστευω οτι οφείλεται σε αυτο) είναι η σύνδεση PSDN τις περισσότερες φορές να κολλάει το ή τα παράθηρα του internet explorer.

:mad: :mad: :mad: :mad:

Επόμενο βήμα που θα κάνω είναι ο ΟΤΕ να μου κοιτάξουν αποκλειστικά το internet κοματι του netmod , αφου πριν 1 χρόνο που έβαλα το τηλεφωνο τους ειχα φωνάξει γιατι δεν έπεζε πολλές φορές το τηλέφωνο.


Δεκτές όλες οι ιδέες. Το γα@@@@νο αν δεν καταφέρω κάτι θα πάω στο ΟΤΕ να κάνω αλλάξω την γραμμά σε "απλή".


:uplate: :mad:

gRim
30/01/2005, 10:27
Πήγαινε στο πλάισιο και αγόρασε ένα εσωτερικό ισδν μόντεμ.
Tipa-p της tornado λέγεται.Πριν 2 χρόνια το είχα πάρει 20 euro.
Αφού κάνεις την εγκατάσταση η οποία είναι γελοία θα το συνδέσεις στο netmod και μετά από τα windows θα το επιλέγεις αυτό σαν μόντεμ.
Θα δεις ότι η σύνδεση σου θα βελτιωθεί και δε θα χρειάζεσαι drivers για το netmod ούτε θα ξανασχοληθείς μαζί του.Το tipa-p συνδέεται σε θύρα rj45.

Θάνος
30/01/2005, 10:42
Το έχω συναντήσει μία φορά σε ISDN δύνδεση όπως ακριβώς το λες και τελικά έφταιγε το firewall των windows. Απενεργοποίησε το και ξαναδοκίμασε.

Αν δεν έχεις XP, άκυρο..

tai
30/01/2005, 10:58
Την τελευταία φορά που είχα πρόβλημα πήγα στον οτε με το κουτί και μου το αλλάξανε αυτοστιγμεί. Έλυσα τα προβλήματα μου για ένα 8μηνο. Μετά το ξαναάλαξα.(δωρεάν )Το πρόβλημα το ξέρουν και δεν λένε κουβέντα:wave2:

kapeos
01/02/2005, 12:28
Αλλαξα το Netmod με κάποιο άλλο (ίδιο) και χθες που το δοκίμασα κανένα 10λεπτο, έπαιζε κουφέτο:)



:wave2: :sun: