PDA

View Full Version : ατυχημα gsxr1000k6



kaliba
04/07/2008, 21:40
Καλησπέρα


Έγινε ένα ατύχημα και θέλω να ρωτήσω μερικά πραγματάκια διότι είμαι άσχετος τελείως σε αυτήν την περίπτωση. Είχα δώσει δοκιμή μια μοτοσικλέτα σε έναν φίλο για δοκιμή και τρακάρε και η μηχανή έπαθε ζημιά αξίας 11.000

Μου λένε ότι μπορεί να την βγάλει ολική καταστροφή ο εκτιμητής και σίγουρα δεν θα μου δώσει όσο την πήρα . τι πρέπει να κάνω ωστόσο να μην την βγάλει ολική και να μου δώσει τα χρήματα για να την φτιάξω ?

zephyr1
04/07/2008, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaliba
Καλησπέρα


Έγινε ένα ατύχημα και θέλω να ρωτήσω μερικά πραγματάκια διότι είμαι άσχετος τελείως σε αυτήν την περίπτωση. Είχα δώσει δοκιμή μια μοτοσικλέτα σε έναν φίλο για δοκιμή και τρακάρε και η μηχανή έπαθε ζημιά αξίας 11.000

Μου λένε ότι μπορεί να την βγάλει ολική καταστροφή ο εκτιμητής και σίγουρα δεν θα μου δώσει όσο την πήρα . τι πρέπει να κάνω ωστόσο να μην την βγάλει ολική και να μου δώσει τα χρήματα για να την φτιάξω ?

Καλα 11000 ευρω ζημια και προτιμας να μην στην βγαλει ολικη για να την φτιαξεις???:confused: :cry:

Περνεις τα λεφτα απο την ολικη , συμπληρωνει ο φιλος τα υπολοιπα λεφτα περνεις κ6 ή αν θες και εσυ τσονταρεις κατι ακομα και περνεις το 08.

Το εχει παθει ο παπ το ιδιο σκηνικο, gsxr γραφεις θα το δει και θα σου πει και αυτος την γνωμη του.

:wave2:

kaliba
04/07/2008, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaliba
Καλα 11000 ευρω ζημια και προτιμας να μην στην βγαλει ολικη για να την φτιαξεις???

Περνεις τα λεφτα απο την ολικη , συμπληρωνει ο φιλος τα υπολοιπα λεφτα περνεις κ6 ή αν θες και εσυ τσονταρεις κατι ακομα και περνεις το 08.

Το εχει παθει ο παπ το ιδιο σκηνικο, gsxr γραφεις θα το δει και θα σου πει και αυτος την γνωμη του.



Ξέρεις το μηχανάκι είναι φτιαγμένο και ο κινητήρας του αξίζει πάνω από 10.000χιλιαρικια. αν ήταν μαμά δεν με πείραζε. Απλά τώρα είμαι σε πολύ δύσκολη θέση και δεν πρέπει να μου το πάρουν . διότι 12500 που την πήρα και 10.000 =22.500 τόσα δεν πρόκειται να πάρω .για αυτό ρωταω μπας και έχει κανείς την ανάλογη περίπτωση .

kaliba
04/07/2008, 21:57
το μηχανακι εχει ημερομηνια 06/02/1007 σαν πρωτη αδεια.

Bavarian
04/07/2008, 22:02
Πριν τις σταυροφορίες δηλαδή...Αστο πάρε καινούριο :wacko:

Souza_me_240kmh
04/07/2008, 22:52
11.000 ζημια το εκανε ?? :eyepop:

εζησε ο φιλος σου :confused:

T.R.E
04/07/2008, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaliba
Ξέρεις το μηχανάκι είναι φτιαγμένο και ο κινητήρας του αξίζει πάνω από 10.000χιλιαρικια. αν ήταν μαμά δεν με πείραζε. Απλά τώρα είμαι σε πολύ δύσκολη θέση και δεν πρέπει να μου το πάρουν . διότι 12500 που την πήρα και 10.000 =22.500 τόσα δεν πρόκειται να πάρω .για αυτό ρωταω μπας και έχει κανείς την ανάλογη περίπτωση .


Τα πραγματα απ'το μοτερ μπορεις να τα βγαλεις πριν το παρει στα χερια της η ασφαλιστικη και να τα βαλεις στο επομενο...

Τωρα για τα υπολοιπα φτιαξιματα δεν ξερω,ειναι δυσκολη περιπτωση.

devil's animal
04/07/2008, 23:37
νομιζω (χωρις να ειμαι σιγουρος) οτι αν δεν εχει παρει πλαισιο δεν μπορει να στην βγαλει ολικη.

τωρα αν εχει παρει πλαισιο (ειναι και ευαισθητα αυτα τα παρταλια) μπορεις με ενα λαδωματακι να τον κανεις να μην στην βγαλει ολικη αλλα και παλι η ασφαλιστικη θα δωσει λιγοτερα για να στην φτιαξει καθ'οτι δεν αναγνωριζει τα aftermarket.



καλο κουραγιο ευχομαι παντως.:sick:

kaliba
05/07/2008, 01:55
αν ειχα τα παλια τα πραγματα θα το ειχα κανει .ομως δεν εχω τιποτα ετσι το πηρα το μηχανακι και δεν αξιζει να μου το παρουν απο μια μαλακια που εγινε. αν δεν τους πω εγω το οκ δεν μπορουν να το βγαλουν ολικη το μηχανακι. με λιγα λογια πρεπει να εχουν και την εγγριση την δικια μου για να προχωρησουν οι καταστασεις. χωρις την υπογραφη την δικια μου δεν νομιζω οτι μπορουν να γινουν πολλα απλα δεν θα παρω τοσα λεφτα που ειναι η ζημια θα παρω πιο λιγα.

p@nos
05/07/2008, 02:06
βγαλε απλα τα πραγματα που εχεις βαλει επανω,τοποθετησε τα παλια και βγαλε ολικη τη μηχανη μετα...

απλο και δε νομιζω να σκαλωνει καπου η υποθεση...

kaliba
05/07/2008, 03:27
παιδια μερικα πραγματα μπορω να τα βγαλω και να μην τα βαλω καθολου πχ εγκεφαλος . τα υπολοιπα στο μοτερ που εχω βαλει πως να τα βγαλω απο την στιγμη που δεν εχω τα παλια? στην χειροτερη αν δεν μου δωσει ολα τα λεφτα που ειναι 11700 του λεω να μου δωσει 10 και να τελειωνει η δουλεια. αλλα παλι χλωμο το βλεπω.

Road67
05/07/2008, 09:02
Σεβομαι την αγωνια σου, ΑΛΛΑ ο φιλος σου ειναι καλα;

Πως εγινε το ατυχημα;


Γιατι πατε και δινετε τις μηχανες σας απο 'δω κι απο 'κει;;;

TOLISTOLAROS
05/07/2008, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
νομιζω (χωρις να ειμαι σιγουρος) οτι αν δεν εχει παρει πλαισιο δεν μπορει να στην βγαλει ολικη.

τωρα αν εχει παρει πλαισιο (ειναι και ευαισθητα αυτα τα παρταλια) μπορεις με ενα λαδωματακι να τον κανεις να μην στην βγαλει ολικη αλλα και παλι η ασφαλιστικη θα δωσει λιγοτερα για να στην φτιαξει καθ'οτι δεν αναγνωριζει τα aftermarket.



καλο κουραγιο ευχομαι παντως.:sick:
Δηλαδή τη remus τιτανίου του SV μου δε θα την αντικαταστήσουν;:mad: :mad: :mad:

gixxerpap
05/07/2008, 09:53
καταρχας το αν εχει παρει πλαισιο ή όχι δεν εχει να κανει με την ολικη καταστροφη!

κατα δευτερον, ακομα και οταν το βγαλουν ολικη καταστροφη, συνηθως σου βγαζουν μια αποζημιωση (ας πουμε τις 11.000) αλλα σου προτεινουν να κρατησεις την τρακαρισμενη μηχανη και αφαιρουν ενα ποσο απο την αρχικη εκτιμηση....

μπορει δλδ να σου πουν σου δινουμε 8000 και κρατας τη μηχανη!

για κοιτα το λιγο με το συνεργειο σου ....

kalant
05/07/2008, 12:24
11 χιλιαρικα ζημια? και μονο που το διαβασε με επιασε κατι...

ο φιλος σου καλα ειναι? πως εγινε το ατυχημα?


:smokin:

παντως τωρα θα σου γινει μαθημα οτι την μηχανη μας δεν τη δανειζουμε...

ευχομαι να βρεις ακρη και να ειναι το τελευταιο που σου συμβαινει...

:wave2:

Gi_4ce
05/07/2008, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
καταρχας το αν εχει παρει πλαισιο ή όχι δεν εχει να κανει με την ολικη καταστροφη!

κατα δευτερον, ακομα και οταν το βγαλουν ολικη καταστροφη, συνηθως σου βγαζουν μια αποζημιωση (ας πουμε τις 11.000) αλλα σου προτεινουν να κρατησεις την τρακαρισμενη μηχανη και αφαιρουν ενα ποσο απο την αρχικη εκτιμηση....

μπορει δλδ να σου πουν σου δινουμε 8000 και κρατας τη μηχανη!

για κοιτα το λιγο με το συνεργειο σου ....

+1

:beer:

Η γνώμη μου, παρε την αποζημιωση (μειωμενη λογω του οτι θα κρατησεις εσυ τη μηχανη) και τα υπόλοιπα τα βάζει ο φίλος σου (αν ειναι καλα...)

kaliba
05/07/2008, 14:24
ο φίλος μου είναι καλά μονό λίγο στο πόδι χτύπησε. Η μηχανή χτύπησε πλαγιομετωπικά με ένα αυτοκίνητο και συρ8υκε για καμιά 70 μετρά και χτύπησε πάνω σε μια κολόνα,…τώρα αν μου πουν κράτα την μηχανή την άδεια θα μου την δώσουν η 8α την πάρουν ..?

liakaros
05/07/2008, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaliba
ο φίλος μου είναι καλά μονό λίγο στο πόδι χτύπησε. Η μηχανή χτύπησε πλαγιομετωπικά με ένα αυτοκίνητο και συρ8υκε για καμιά 70 μετρά και χτύπησε πάνω σε μια κολόνα,…τώρα αν μου πουν κράτα την μηχανή την άδεια θα μου την δώσουν η 8α την πάρουν ..?

Αδεια και πινακιδες καταθετεις μονο αν σε αποζημιωσουν για ολικη καταστροφη της μηχανης...

Τοτε, αναλογα την ασφαλιστικη, μπορεις να κρατησεις και την μοτο για ανταλακτικα μονο...αν θυμαμαι καλα απο τοτε που ειχα ενα ατυχημα και γω...

kaliba
05/07/2008, 18:08
χωρις την υπογραφη μου δεν γινεται τιποτα. 11700 η ζημια του λεω μου δινεις 10 κραταω και την μηχανη μαζι με τα χαρτια και ειμαστε οκ. δεν τους συμφερει να μου αγορασουν καινουργια μοτο αλλα ουτε και παλι συμφερει εμενα . με καμια παναγια δεν θα τους αφησω να μου την βγαλουν ολικη.

liakaros
05/07/2008, 18:33
Bασικα ακου πως εχει το πραγμα, αν θυμαμαι καλα δηλαδη...

Βλεπει ο εμπειρογνωμονας την ζημια και την κοστολογει...τα εxtra που εχει πανω η μηχανη νομιζω οτι δεν κοστολογουντε,εννοω οτι κοιταζει τι ζημια εχει σε μαμισια κατασταση,αν εσυ πχ εχεις ενα ohlins μπροστινο(αφτερ μαρκετ) στα απαφταρια του, τιμολογει βαση του εργοστασιακου μπροστινου συστηματος...

Απο κει και περα κοιταζει την εμπορικη αξια του μοντελου,δλδ ποσο περιπου πουλιεται μεταχειρισμενο το μοντελο αυτο την δεδομενη χρονικη στιγμη...

Αν η αξια των ανταλακτικων ειναι μικροτερη απο την τιμη του μεταχειρισμενου τοτε σου βγαζει τη μηχανη επισκευασιμη...αν οχι στην βγαζει ολικη καταστροφη και σε αποζημιωνει με το ποσο που θα αγοραζες μεταχειρισμενο το ιδιο ακριβως μηχανακι...

Αυτα στο περιπου χωρις να περνω και ορκο βεβαια:wave2:

liakaros
05/07/2008, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaliba
χωρις την υπογραφη μου δεν γινεται τιποτα. 11700 η ζημια του λεω μου δινεις 10 κραταω και την μηχανη μαζι με τα χαρτια και ειμαστε οκ. δεν τους συμφερει να μου αγορασουν καινουργια μοτο αλλα ουτε και παλι συμφερει εμενα . με καμια παναγια δεν θα τους αφησω να μου την βγαλουν ολικη.

Επισης,λυπαμαι που στο λεω αλλα σε αυτο το σεναριο μην ελπιζεις και πολυ :sick:

Παντως αν θες ενημερωσε οταν βγαλεις ακρη ετσι για να ξερουμε...

kaliba
05/07/2008, 18:43
ο εμπειρογνωμονας εχει ερθει και εχει παρει το χαρτι που λεει ποσο χρειαζεται για να την φτιαξω. η μηχανη δεν πωλειται τοσο 11700 εχω βαλει και καλυμπρα μεσα που ειναι 1000 ευρω .αναλαμβανω εγω την ευθυνη για το μηχανακι και του λεω δωσμου τα υπολοιπα και τελειωνει η δουλεια. το μηχανακι ειναι 2006 μοντελο αλλα αγοραστηκε το 2007 αυτοι προφανως θα το παρουν σαν μοντελο του 2007 .

liakaros
05/07/2008, 19:02
Βασικα αν θες στειλε ενα πμ στον συμφορουμιτη mats8282 αν θυμαμαι καλα αυτος ασχολειτε με ασφαλειες και τετοια θα ξερει να σου πει...

kaliba
05/07/2008, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Επισης,λυπαμαι που στο λεω αλλα σε αυτο το σεναριο μην ελπιζεις και πολυ :sick:

Παντως αν θες ενημερωσε οταν βγαλεις ακρη ετσι για να ξερουμε...


δεν πιστευω να μου το παρει με το ετσι θελω αν δεν συμφωνησω εγω.

kaliba
11/07/2008, 05:17
κοιταξτε να δειτε τη κανει ο ανθρωπος πως ριχνει τα μουτρα του. δεν πιστευει οτι επαθε τοσο ζημια η μοτοσικλετα και ριχνει αδεια να πιασει γεματα. μου λεει αν κανω καμια εξυπηρετηση σε κανεναν φιλο . δηλαδη του δωσα τα καλα και πηρα τα σπασμενα. επιασε τον ιδιοκτητη και του ελεγε να βαλει ατομα να ψαρωσει αν ειναι μουφα ολο το σκηνικο. ας μην μου φτιαξουν εμενα την μηχανη και θα δεις που θα το τραβηξω μεχρι οπου παει θα τουσ παρω το κεφαλι. παλιο ασφαλιες . ευχομαι να μην συμβει σε κανεναν αυτο ... :( :(


Παιδιά μέσα από το περιοδικό επειδή η εμπειρία σας είναι πολύ μεγαλύτερη από την δικιά μου μπορείτε να μου πείτε τη πρέπει να κάνω? Την μηχανή λέει ότι η εμπορική αξία είναι 9500ευρω

liakaros
11/07/2008, 05:33
Ακου...επειδη απο δω πολλα θα ακουσεις και πολλα θα σου πει ο καθ' ενας απο τις δικες του

εμπειριες,το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε εναν δικηγορο,να του πεις πως εχει η

κατασταση και να σου δωσει καποια σιγουρη και υπευθυνη συμβουλη...

Παντως στις περισσοτερες περιπτωσεις να ξερεις(αν πας δικαστικα) τα δικαστηρια δεν δειχνουν και μεγαλο οικτο στις ασφαλιστικες,οταν βεβαια υπαρχουν και τραυματισμοι και τετοια...

Δεν ξερω...ρωτα σε ενα δικηγορο...δεν χανεις τιποτα:wave2:

kaliba
11/07/2008, 05:37
σιγουρα 8α παω σε δικηγορο αλλα θελω να εχω μια γνωμη .αν ειχε κανενας κανενα παρομοιο συμβαν να ξερω που να παω και που. δεν αργω να τον βγαλω στα ραδιοφωνα εγω τον κυριο αυτο που λεει οτι ειναι στμενη η φαση.

irinia
11/07/2008, 08:04
EΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ..........


Καμμία άσφαλιστική δέν άποζημιώνει γιά αυτά πού έσύ πρόσθεσες...
Έκτός άν...........τό είχες δηλώσει καί άπαιτήσει........
Πάντα οί άποζημιώσεις άφορούν τήν έμπορική τρέχουσα άξία τής μοτό
Αύτά πού πρόσθεσες δυστυχώς .............πάνε περίπατο...
Λάβε λοιπόν ύπ'όψιν σου τί σού συμφέρει καί άποφάσισε.....ΑΝ μπορείς
Τώρα άν σού τή βγάλουν μέ όλική καταστροφή αύτό συνήθως είναι
πλεονέκτημα γιά τόν ίδιοκτήτη......καί όχι μείον....!!!!
Ένας συμβιβασμός έξυπνος ίσως θά ήταν ή καλύτερη λύση.....
Οί δικηγόροι.........δυστυχώς θέλουν λεφτά καί χρόνο....!!!!!
Δέν είναι ή............λύση....



:wave2:

p@nos
11/07/2008, 08:23
φιλε βρες πρωτα μερικους ασφαλιστες και συνεννοησου...

ο καθενας θα πει την αποψη του εδω στο φορουμ ελπιζοντας να βοηθησει χωρις ομως να κανει κατι ουσιαστικο...


εχω την εντυπωση πως και ο DUKASII (http://www.moto.gr/forums/member.php?s=&action=getinfo&find=lastposter&forumid=28) ασχολειτε με ασφαλειες.


Ρωτας, μαθαινεις και μετα μας γραφεις αυτα που εμαθες για να ξερουμε κι εμεις...

:beer: