PDA

View Full Version : Χειμωνιατικο μπουφαν...το καλοκαιρι...?



vaspiou
05/07/2008, 19:07
Καλησπερα.
Δυστηχως δεν εχω παρει (ακομα) καλοκαιρινο μπουφανακι, και θελω να βγω εθνικη αυτες τις μερες για ταξιδακι προς τα βορεια. Εχω ενα χειμωνιατικο BLH με αφαιρουμενη επενδυση αλλα παλι μενει αρκετη για να με κραταει ζεστο το φθινοπωρο. Με τα 140-150χλμ στην εθνικη ,απο την εμπειρια σας, λετε να μπορεσω να φορεσω το χειμωνιατικο μπουφαν μου? Υπαρχει περιπτωση να σκασω τρελά απο την ζεστη? Τι να κανω?
(Μην μου απαντησετε του τυπου, "Να πας να παρεις καλοκαιρινο μπουφαν...") :p

Ευχαριστω...


:beer:

Bavarian
05/07/2008, 19:18
Αν το χειμωνιάτικό σου έχει αφαιρούμενη μεμβράνη βγάλτη και φόρεσέ το.Λογικά θα είναι λίγο πιο ζεστό και χωρίς τη μεμβράνη αλλά την παλεύεις.Εγώ έχω ένα χειμωνιάτικο που του βγάζω τη μεμβράνη και είναι μιά χαρά.Για ταξίδι όμως μιλάμε έτσι !!!! με σταθερες ταχύτητες και όσο περνάει αέρας είναι εντάξει.
Στην πόλη δεν παλεύεται ότι και να φοράς ούτε και το πιο ακριβό σούπερ ντούπερ καλοκαιρινό μπουφάν με ενσωματωμένο ait condition :lol:




Απολύθηκες μωρέ από τα ναυτικά ? :wave2: :beer:

vaspiou
05/07/2008, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Αν το χειμωνιάτικό σου έχει αφαιρούμενη μεμβράνη βγάλτη και φόρεσέ το.Λογικά θα είναι λίγο πιο ζεστό και χωρίς τη μεμβράνη αλλά την παλεύεις.Εγώ έχω ένα χειμωνιάτικο που του βγάζω τη μεμβράνη και είναι μιά χαρά.Για ταξίδι όμως μιλάμε έτσι !!!! με σταθερες ταχύτητες και όσο περνάει αέρας είναι εντάξει.
Στην πόλη δεν παλεύεται ότι και να φοράς ούτε και το πιο ακριβό σούπερ ντούπερ καλοκαιρινό μπουφάν με ενσωματωμένο ait condition :lol:




Απολύθηκες μωρέ από τα ναυτικά ? :wave2: :beer:


ναι,ναι απολυθηκα εδω και 1 μηνα :D ...πουλησα το ΧΤ και πηρα CB500! :ninja:
το BLH εχει μια επενδυση, οχι μεμβρανη, απο βαμβακι και αλουμινιο, οτι πρεπει για το κρυο.
Πιστευω οτι θα με βολεψει. . . σκεφτομαι να ρισκαρω. Βασικα ειναι η μονη μου λυση γιατι χωρις προστασια δεν βγαινω εθνικη. . .


:beer: :beer: :wave2:

Ζεύκας
05/07/2008, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaspiou
Βασικα ειναι η μονη μου λυση γιατι χωρις προστασια δεν βγαινω εθνικη. . .

αφού το καταλαβαίνεις κ από μόνος σου, τι ρωτάς? :wave2:

vaspiou
05/07/2008, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
αφού το καταλαβαίνεις κ από μόνος σου, τι ρωτάς? :wave2:


ε το ρωταω γιατι μπορει να βρεθει καποιος που να το εχει δοκιμασει και να μου πει πχ δεν γινετε θα λιωσεις και τετοια. . . . μην πω μετα: Δεν ηξερες, δεν ρωταγες?:eyepop:

sergiosm
05/07/2008, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaspiou
Με τα 140-150χλμ στην εθνικη ,απο την εμπειρια σας, λετε να μπορεσω να φορεσω το χειμωνιατικο μπουφαν μου? Υπαρχει περιπτωση να σκασω τρελά απο την ζεστη?

Λογικά αφού θα κινείσαι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αλλά και πάλι είναι καλύτερα να ζεσταθείς λίγο παρά να είσαι ακάλυπτος.

καλό ταξίδι

:wave2:

Ζεύκας
05/07/2008, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaspiou
ε το ρωταω γιατι μπορει να βρεθει καποιος που να το εχει δοκιμασει και να μου πει πχ δεν γινετε θα λιωσεις και τετοια. . . . μην πω μετα: Δεν ηξερες, δεν ρωταγες?:eyepop:

ωραία.

σου λέω εγώ:
φιλαράκι μη διανοηθείς να ταξιδέψεις με χειμερινό μπουφάν το καλοκαίρι!
όταν θα φτάσεις στον προορισμό σου θα στάζεις από τον ιδρώτα.
καλύτερα με κανά τζιν μπουφάν ή ακόμα καλύτερα με κοτομάνικο μπλουζάκι.


τι θα έκανες?

johnnyestia
05/07/2008, 20:44
Φίλε, πιστεψέ με πιό πολύ θα ζεσταθείς στον ήλιο και τον ζεστό αέρα με κοντομάνικο παρά με το χειμωνιάτικο στην εθνική. Χώρια από το θέμα της προστασίας, θα νιώθεις πολύ πιο άνετα αν δεν σε χτυπάει ο ζεστός αέρας με 100++ χλμ/ω. Με το μπουφάν βράζεις όταν σταματάς, σίγουρα, αλλά όταν τρέχεις είναι καλύτερα.

Ειδικά τις πολύ ζεστές μέρες με 40+ παίζει να είναι καλύτερα το χειμωνιάτικο που κόβει τον καυτό αέρα από το διάτρητο καλοκαιρινό.

soteas
05/07/2008, 22:33
hello maaaaan!!!!!!!!!!


να φορεσεις ενα μακριμανικο ψιλο βαμβακερο και απο πανω το χειμωνιατικο....


και καλο ταξηδι maaaaaan.............



και πινω :beer: :beer: :beer:

schumacher_
05/07/2008, 22:54
+1 και από εμένα για το χειμωνιάτικο

Όταν πας αργά ή είσαι σταματημένος, βράζεις φυσικά. Αλλά για ταξίδι στην εθνική, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Όλα μου τα ταξίδια τα κάνω με δερμάτινο χειμωνιάτικο (το καλοκαίρι χωρίς την επένδυση προφανώς) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

:wave2:

ermiss
06/07/2008, 00:08
Άσχετο, Αθήνα Κόρινθο σήμερα στις 13:00. πάνω απο 15 μηχανές είδα.

Εκτός απο 3-4 οι άλλοι φορούσαν, κοντομάνικα, κοντά παντελονάκια, τα κοριτσάκια πίσω με αμάνικα και σορτσάκια. Πραγματικά τα έπαιξα με την βλακεία ορισμένων....

Μου θύμισε περίπτωση πριν 2 εβδομάδες. Πάτρα. Διαδρομή Ριο-Πάτρα και με προσπερνάει ένας με v-strom 650. Τι λέτε ότι φόραγε? μαγιό και ΜΟΝΟ..

όχι γυαλιά και καπέλο, λογικό, ούτε μπλουζάκι μιας και ήθελε να συνεχίσει το μαύρισμα, άντε και μαγιό επειδή ήρθε απο παραλία...


αλλά ρε παιδιά ούτε καν σαγιονάρες. ΞΥΠΌΛΗΤΟΣ :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

Έλεος....

xampos
06/07/2008, 00:57
πολυ νερο να πινεις γιατι εχει συμβει μεχρι και να χασεις τις αισθησεις σου απ τη ζεστη

apav
06/07/2008, 09:45
Μια χαρά θα είσαι με το χειμωνιάτικο. Όσο κινείσαι δεν ζεστένεσαι, το ίδιο που γίνεται και με το κράνος. :beer:

vestromas
06/07/2008, 11:13
Το εκανα περυσι αυτο που σου προτινουν τα παιδια και βλασφημισα την ωρα και την στιγμη.
Φετος πηρα ενα καλοκαιρνο dainese τρυπητο και ειναι σαν να εβαλα aircontitionar στη μηχανη.
Εαν εισαι σταθερος μοτοσυκλετιστης, μην τα τσιγκουνεφτης τα λεφτα, για καλοκαιρινο μπουφαν και θα με θυμηθεις.:beer: :beer: :beer: :wave2:

p@nos
06/07/2008, 12:01
Παιδια κατι ασχετο

:lol:



Χτες καθως πηγαινα για τη βραδινη εξοδο, σκαει σε ενα φαναρι ενας τυπος με μια απο τις σουπερ ντουπερ τουριστικες bmw, (ξεκρανωτος με βερμουδα φανελακι και παντοφλες):lol: και αρχιζω να ακουω μουσικη που αυξομιωνοταν η ενταση.Ε καθοταν και επαιζε με το volume στο φαναρι και εμεινα μαλακας...

:lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :lol:

arxaios
06/07/2008, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
... καλοκαιρνο dainese τρυπητο ...

Δέρμα ή ύφασμα ;;;

latris mixanis
06/07/2008, 13:46
Αν βάλεις το χειμωνιάτικο καλό είναι να φησεις ότι μπορείς ανοιχτό για να μπάινει λίγο αέρας γιατί θα βράσεις, θα κάνεις σάουνα εκτός και θες να χάσεις τπτ κιλά... τοξινες κλπ
Καλό θα ήταν να πάρεις ένα καλοκαιρινό μπουφανάκι διάτρητο και να κάνεις τη δουλειά σου καλύτερα!!

Βέβαια να δεν υπα΄ρχει η οικονομική άνεση.... υπομονή και πολλά νερά!~!

Ζεύκας
06/07/2008, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Δέρμα ή ύφασμα ;;;

απ'οτι ξέρω, η νταινέζε διάτρητο δέρμα έχει μόνο στη γκάμα με τις ολόσωμες...

Trans
07/07/2008, 11:00
Βασικά δεν κατάλαβα τι ταξίδι θες να κάνεις, με πόσα χλμ, για πόσα χλμ κτλ. Αυτό που θα σου πω εγώ, που έχω ανέβει Δράμα 3 φορές καλοκαίρι με το "δέρμα" είναι:

1. Αν κάνεις πολλά χλμ, ειδικά μέσα από κάμπο (όπως ο Θεσσαλικός) ΣΙΓΟΥΡΑ χειμερινό μπουφάν! Δεν μπορείς να φανταστείς τι έντομο και κακό πέφτει πανω σου, με τι ταχύτητα και τι δύναμη...

2. Αφού βγαίνει η επένδυση να ξέρεις ότι σίγουρα δεν θα είναι τόσο ζεστό, θα είναι όμως

3. Φρόντισε να ταξιδεύεις νωρίς. Κανόνισε το πρόγραμμα έτσι ώστε περιοχές με πολύ ζέστη να μην τις περνάς ντάλα μεσημέρι. (πχ Κάμπος στη Λάρισσα, Βοιωτία κτλ)

4. Μπορεί να ζεστένεσαι όμωσ νιώθεις μεγαλύτερη ασφάλεια. Και την έχεις κι όλας.

5. Καλό το διάτρητο το dainese, το έχω κι εγώ αλλά για μεγάλο ταξίδι, και με κάπως πιο μεγάλες ταχύτητες θα επιλέξω το δερμάτινο. Το καλοκαιρινό το έχω για πιο κοντινές αποστάσεις (όπως Αθήνα - Κύμη) όπου τα χλμ είναι πιο λίγα και οι ταχύτητες μικρότερες.

6. Συχνές στάσεις! Για νερό, χυμούς, ξεκούραση. Θα τις χρειαστείς. Επίσης, αν δεις ότι αρχίζεις και κουράζεσαι, ζεστένεσαι πολύ κτλ ΣΤΑΣΗ! Νερό σκιά και relax. Καλύτερα να αργήσεις μια ώρα παρά να μην φτάσεις ποτέ. Η αφυδάτωση σε συνδυασμό με την πού ζέστη του καλοκαιριού σε ζαλίζει. Οπότε προσοχή.

zzr2005
07/07/2008, 12:34
και εμενα το χειμωνιατικο μαυρης αποχρωσης cordura χωρις την επένδυση δεν με ζεσταινει σε σημειο που να μου αποσπαει την προσοχη....ειναι πολυ υποφερτο...
και εχω ταξιδεψει και μεσημεριανες ωρες
σε σταση βεβαια....ψιλοβραζεις......
περσι με τον τρελο καυσωνα γυριζα απο κορινθο και περναγα 3 η ωρα απο την Ελευσινα....πρεπει να ειχε καμια 50αρα η ασφαλτος....
εγω ημουν μια χαρα....συνεπιβατης που φορουσε κοντομανικο παραλιγο να λυποθυμισει.....επαθε αφυδατωση σχεδον....
και εβλεπα πολλους μηχανοβιους χωρις εξοπλισμο να εχουν σταματησει στα τουνελ της Αττικης οδου και να μην τους βαστανε τα ποδια τους....

παντως , βλεποντας αυτα τα διατρητητα καλοκαιρινα μπουφαν παντα ειχα την εντύπωση οτι σε ενδεχομενη πτωση θα διαλυθουν....

Lazio
07/07/2008, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
και εμενα το χειμωνιατικο μαυρης αποχρωσης cordura χωρις την επένδυση δεν με ζεσταινει σε σημειο που να μου αποσπαει την προσοχη....ειναι πολυ υποφερτο...
και εχω ταξιδεψει και μεσημεριανες ωρες
σε σταση βεβαια....ψιλοβραζεις......
περσι με τον τρελο καυσωνα γυριζα απο κορινθο και περναγα 3 η ωρα απο την Ελευσινα....πρεπει να ειχε καμια 50αρα η ασφαλτος....
εγω ημουν μια χαρα....συνεπιβατης που φορουσε κοντομανικο παραλιγο να λυποθυμισει.....επαθε αφυδατωση σχεδον....
και εβλεπα πολλους μηχανοβιους χωρις εξοπλισμο να εχουν σταματησει στα τουνελ της Αττικης οδου και να μην τους βαστανε τα ποδια τους....

παντως , βλεποντας αυτα τα διατρητητα καλοκαιρινα μπουφαν παντα ειχα την εντύπωση οτι σε ενδεχομενη πτωση θα διαλυθουν....




Σιγουρα για εθνικη αυτα τα διατρητα καλοκαιρινα ειναι ψευτικα αλλα για χρηση εντος κεντρου που σταματας καθε λιγο σε φαναρια ειναι η μονη λυση

vaspiou
07/07/2008, 23:58
παιδια, σας ευαριστω ολους για τις απαντησεις σας και εσενα trans για τις συμβουλες σου.
Γυρισα απο το ταξιδακι μου και πηγα πολυ καλα με το μπουφαν. Δεν φανταζομαι τον εαυτο μου με 140-150χλμ χωρις αυτο. Οσο για την ζεστη ειχα ιδ(ROSSI) απο μεσα πολυ λιγο. Μετα γυρισα βραδυ που ηταν must...
Τελικα τα καλοκαιρινα μπουφαν ειναι μονο για την πολη. . .

:beer:

apav
08/07/2008, 12:06
:beer:

latris mixanis
08/07/2008, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Σιγουρα για εθνικη αυτα τα διατρητα καλοκαιρινα ειναι ψευτικα αλλα για χρηση εντος κεντρου που σταματας καθε λιγο σε φαναρια ειναι η μονη λυση

Δεν είναι καθόλου ψεύτικα στην εθνική. Κάνουν πάρα πολύ καλά τη δουλειά τους όπως τα υπόλοιπα, απλά αισθάνεσαι καλύτερα τον αέρα. Τώρα για τα μυγάκια αν περνάνε ή αν πονάς παίζει ρόλο η πλέξη στο μπουφαν. Η Dainese για παράδειγμα την έχει αλλάξει κ έχει βάλει πιο χοντρή. Τα revit κάνουν επίσης καλά τη δουλειά τους χωρίς πρόβλημα..
Είναι καθαρά τι προτιμάει ο καθένας μας :)

Gandalf dr685sm
08/07/2008, 12:22
Παιδιά μην λέμε οτι θέλουμε...

Για Ε.Ο. και ταχύτητες άνω των 120χλμ/'ωρα, μόνο δερμάτινο και χοντρή cordura. Τόσο για θέμα ασφαλείας, όσο και για τα αιωρούμενα έντομα (απο μυγάκια μέχρι και μπαμπούρια , μεγάλα σαν αντίχειρες).

Μπαμπούρι κιτρινο-μαύρο που έσκασε πάνω μου εχθές όπως ήμουν στην Ε.Ο. πάνω στο στο δερμάτινο, έκανε τέτοιο στούκο που νόμιζα οτι μου πέταξαν πέτρα! Αφού μέσα απο το κράνος και άκουσα το "κρακ" πάνω στο δερμάτινο!!! Σκέψου δηλαδή με κανά καλοκαιρινό ή κανά μακρυμάνικο βαμβακερό... σαν γροθιά θα ήταν!

Κάτι ακόμα επίσης. Με το δερμάτινο διαπιστωμένο οτι η θερμοκρασία ναι μεν είναι υψηλότερη που καλύπτει το σώμα σας, αλλά είναι σαφώς σταθερή και δεν αλλάζει είτε αν ιδρώσετε, ειτε αν κάνει καύσωνα έξω.

Αυτός είναι και ο λόγος που θα δείτε και σε πολλά touring bikes ξένων τώρα το καλοκαίρι σε ΜΜΕ που πάνε σε χώρες της Β.Αφρικής ή προς Ασία, να είναι δερμάτινα. Όσο και αν ακούγεται παράδοξο , στους 40° βαθμούς είναι πολύ πιο δροσερά απο ενα ελαφρύ και καλοκαιρινό μπουφάν.

Σαφώς βέβαια και συχνές στάσεις για νερό και σκιά, γιατί η θερμοπληξία καραδοκεί (το κράνος που λέμε να μην είναι σκούρο κτλ. )


Gandalf

hercul
11/07/2008, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
απ'οτι ξέρω, η νταινέζε διάτρητο δέρμα έχει μόνο στη γκάμα με τις ολόσωμες...

Σε μπουφάν δερμάτινο της Dainese είναι διάτρητο το Santa Monica!! Έχει και κοντά 600 ευρό όμως.... :sad:

hercul
11/07/2008, 12:57
Όσον αφορά το μπουφανάκι χθές χρειάστηκε να κατέβω Θεσσαλονίκη από Καβάλα για κάτι δουλειές και πήγα με καλοκαιρινό μπουφανάκι και γύρισα με το δερμάτινο! Δεν είχε και τραγική διαφορά όσον αφορά τη ζέστη στο ταξίδι και σίγουρα με το δερμάτινο είσαι πολύ πιο ασφαλής!

Σε ταξίδι δεν νομίζω να το ξαναβάλω το καλοκαιρινό! Μόνο στην πόλη και σε καμιά κοντινή βολτούλα!:wave2:

TOLISTOLAROS
13/07/2008, 17:13
Το μπουφάν απαγορεύεται να'ναι διάτρητο,θα διαλυθεί!25 Ιούνη το διαπίστωσα...IXS με nylon ύφασμα και εσωτερική φόδρα με την πτώση και το σύρσιμο(το πολύ να΄χα 50χλμ)άντεξε ίσα ίσα η εσωτερική φόδρα.Προσέξτε,με 50 ...το αν,πώς και πόσο θα συρθείς μετά την πτώση κανείς δε το ξέρει... :wave2: :wave2: :wave2: