PDA

View Full Version : ER-6f



Road67
07/07/2008, 11:19
Εν ολιγοις θα σας εξηγησω σε τι οδηγο αναφερομαι.

Ειναι ενας φιλος που απο μηχανες μεχρι τωρα ειχε Virago 250, Venox 250, CB400SF εχει κανει κοντα στις 10.000 χιλιομετρα μεσα στην πολη, λιγα ταξιδια και διακοπες σε νησια. Θελει να παρει μηχανη και φοβαται ιδιαιτερα τον αερα. Επειδη μαλλον θα κρατησει κι ενα μηχανακι που εχει τωρα για μεσα στην πολη, θελει τη μηχανη για βραδινες βολτες, διακοπες κι απ' οτι λεει θα κανει και ταξιδια.

Λογω πλαστικων για τον αερα κι επειδη δεν ειναι ιδιαιτερα πολυστροφο και με ΑΒS ερχεται αρκετα οικονομικα το ER-6f.

Προσωπικα, δεν το ξερω το μηχανακι και ζητημα αν εχω δει 1-2 φορες στο δρομο. Εκανα μια αναζητηση γενικα και στο youtube βρηκα ασυνηθιστα πολλα βιντεακια με πεσιματα.

Τι μηχανη ειναι το ER-6f; Ειναι ολοκληρωμενη; Ειναι σταθερη; Ποια η πραγματικη της συμπεριφορα στον αερα; Μηπως παραειναι γρηγορη γι' αυτον; Απο καταναλωση πως παει; Ειναι μεταπωλησιμη; Μπορει να κανει αξιοπρεπες ταξιδι; Ειναι κουραστικη; Προδιαθετει σε εντονο πλαγιασμα ωστε να φοβισει καποιον που δεν ξερει καλα τους χειρισμους;

Δικη μου ερωτηση,
αν βαζαμε στα δυο ακρα το fazer s2 στο ενα και στο αλλο το CBF 600S, το ER-6f ποιο απ' τα δυο προσεγγιζει περισσοτερο σε γραμμικοτητα γενικα, στα χαμηλα και στα υψηλα;

npat
07/07/2008, 11:23
Γιατί δεν παίρνει ένα CBF να κάνει τι δουλειά του? Μου φαίνεται θα είναι ότι πρέπει γι αυτόν.

Road67
07/07/2008, 11:24
Σαν οδηγος σε βολτες που εχουμε κανει μαζι, οδηγει με ανεση αν και κανει καποια μικρα λαθη σε στησιμο κι εχω δει φορες να στριβει και να παιρνει τη στροφη με ανεση αλλα σε καποιες περιπτωσεις την πισω ροδα να κανει μια αναπηδηση σαν να φευγει, η ακομη και να φευγει ελαχιστα. Τον εχω ρωτησει κι ο ιδιος το καταλαβαινει, αλλα το εκλαμβανει διαφορετικα απο μενα λεγοντας οτι φτανει τη μηχανη οριακα. Γενικα παει χαλαρα, αν κι υπαρχουν περιπτωσεις που τρεχει και ειδικα στις στροφες.

Road67
07/07/2008, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Γιατί δεν παίρνει ένα CBF να κάνει τι δουλειά του? Μου φαίνεται θα είναι ότι πρέπει γι αυτόν.
Τον ρωτησα κι εγω και μου ειπε οτι δε θελει να παρει το 07 που μοιαζει παλιο, αν θα επαιρνε θα ηθελε το 08 που ερχεται ομως κοντα στα 8.400 και τα οποια δε διαθετει και δε θελει να βαλει γραμματια.

xampos
07/07/2008, 11:27
το er ειναι πολυ καλο μηχανακι , εχει ροπη απο χαμηλα τα κανει ολα, δεν εχει γκαζι να σε φοβησει ,οικονομικο, ταξιδιαρικο (ειδικα με το φερινγκ) , στριβει , δεν εχει μεταπωληση


για καταναλωση μπορεις να δεις εδω (http://www.kawasaki-bikers.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=9736)

npat
07/07/2008, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Τον ρωτησα κι εγω και μου ειπε οτι δε θελει να παρει το 07 που μοιαζει παλιο, αν θα επαιρνε θα ηθελε το 08 που ερχεται ομως κοντα στα 8.400 και τα οποια δε διαθετει και δε θελει να βαλει γραμματια.

Δεκτό.

creperistas
07/07/2008, 11:28
Κοίταξε και λίγο προς το Bandit 650 Κ8 με Abs και σύγκρινέ το με αυτά που αναφέρεις και θα με θυμηθείς....;)

Road67
07/07/2008, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από creperistas
Κοίταξε και λίγο προς το Bandit 650 Κ8 με Abs και σύγκρινέ το με αυτά που αναφέρεις και θα με θυμηθείς....;)

Το πρωτο που του προτεινα και μαλιστα τον πηγα εγω να το δει απο κοντα. ΑΛΛΑ δεν του εκανε η θεση οδηγησης, δηλαδη τεντωνε πολυ τα χερια του. Εμενα παντως μου αρεσε. Και που πηγε κι εκατσε ο πστς κι ειπε οτι ειναι τελειο;;; Στο Gsr φυσικα :D αλλα επειδη δεν εχει πλαστικα δεν το ηθελε. Αν κι εχω ενσταση για το Gsr για το συγκεκριμενο ατομο και παλι του προτεινα να το παρει και αφου εχει κι ενα πεντακοσαρικο ακομα να παμε μαζι να βρουμε ενα κουστουμακι. Αλλα ειπε οτι δε θελει να παρει μια μηχανη και να της αλλοιωσει το χαρακτηρα.

harvester
09/07/2008, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Εν ολιγοις θα σας εξηγησω σε τι οδηγο αναφερομαι.

Ειναι ενας φιλος που απο μηχανες μεχρι τωρα ειχε Virago 250, Venox 250, CB400SF εχει κανει κοντα στις 10.000 χιλιομετρα μεσα στην πολη, λιγα ταξιδια και διακοπες σε νησια. Θελει να παρει μηχανη και φοβαται ιδιαιτερα τον αερα. Επειδη μαλλον θα κρατησει κι ενα μηχανακι που εχει τωρα για μεσα στην πολη, θελει τη μηχανη για βραδινες βολτες, διακοπες κι απ' οτι λεει θα κανει και ταξιδια.

Λογω πλαστικων για τον αερα κι επειδη δεν ειναι ιδιαιτερα πολυστροφο και με ΑΒS ερχεται αρκετα οικονομικα το ER-6f.

Προσωπικα, δεν το ξερω το μηχανακι και ζητημα αν εχω δει 1-2 φορες στο δρομο. Εκανα μια αναζητηση γενικα και στο youtube βρηκα ασυνηθιστα πολλα βιντεακια με πεσιματα.

Τι μηχανη ειναι το ER-6f; Ειναι ολοκληρωμενη; Ειναι σταθερη; Ποια η πραγματικη της συμπεριφορα στον αερα; Μηπως παραειναι γρηγορη γι' αυτον; Απο καταναλωση πως παει; Ειναι μεταπωλησιμη; Μπορει να κανει αξιοπρεπες ταξιδι; Ειναι κουραστικη; Προδιαθετει σε εντονο πλαγιασμα ωστε να φοβισει καποιον που δεν ξερει καλα τους χειρισμους;

Δικη μου ερωτηση,
αν βαζαμε στα δυο ακρα το fazer s2 στο ενα και στο αλλο το CBF 600S, το ER-6f ποιο απ' τα δυο προσεγγιζει περισσοτερο σε γραμμικοτητα γενικα, στα χαμηλα και στα υψηλα;
πρωτη φορα ακουω να επιρεαζεται καποιος για αγορα μηχανης βλεποντας πτωσεις στο youtube.
κανεις κατι ερωτησεις λες και τον φιλο σου τον ξερουμε καλα και πρεπει να αποφασησουμε τι του κανει.
λοιπον το er6 εχει τελικη κοντα στα 220, καταναλωση κοντα στα 5λιτρα στα 100, δεν εχει καλη μεταπωλητικη αξια γι'αυτο αλλωστε μπορεις να την βρεις μεταχειρισμενη και στα 4500ευρω.
προδιαθετει σε εντονο πλαγιασμα ειναι η πιο κουλη απορια που εχω ακουσει.
κανει αξιοπρεπες ταξιδη αλλα μην ξεχνας οτι ειναι δικιλυνδρο και οπως ειναι φυσικο εχεις τους κραδασμους του.
το φαζερ κανει 8000+ ευρω και ειναι τετρακυλινδρο οποτε τι γραμμηκοτητα να συγκρινεις.

GATOYLHS
09/07/2008, 19:25
TO 2006 ΕΝΑΣ ΕΚΑΝΕ ΤΕΣΤ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ

Ανοίγω αυτό το θέμα με αφορμή την είσοδο εδώ και λίγο καιρό του ΕR-6 στην ελληνική αγορά.Εγώ προσωπικά το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το αγοράσω ειδικά μετά απο την ευκαιρία για test-ride που είχα στην Διεθνή Έκθεση Μοτοσυκλέτας.Η μοτοσυκλέτα έχει ένα καταπληκτικό μοτέρ κατά την άποψη μου,για τα ελληνικά δεδομένα-ροπάτο,γεμάτο παντού και με ωραία χροιά.Είναι πολύ διασκεδαστικό στην οδήγηση,ελαφρύ και στρίβει ωραία. Φάνηκε να έχει και μια αρκετά καλή ποιότητα κατασκευής αν και αυτά φαίνονται με την πάροδο του χρόνου.Επίσης έχει μια ανθρώπινη θέση για τον συνοδηγό(σε σχέση με το z750 που πρέπει να ναι ζογκλέρ)

Στα μειονεκτήματα θα ξεχώριζα την έλλειψη προστασίας για το naked απο τον αέρα(μπαίνει βέβαια aftermarket ζελατίνα) και το ότι πρόκειται για κάτι καινούργιο και συνεπώς δεν υπάρχουν ενδείξεις για την αντοχή στο πέρασμα του χρόνου.

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσες και ευπρόσδεκτες οι απόψεις όλων και ειδικά εκείνων που έχουν προσωπική επαφή με την μηχανή.Επίσης θα ήθελα να ακούσω γνώμες για την αντιπροσωπεία της KAWASAKI άπο άποψη τιμών,συμπεριφοράς κλπ..

Να συμπληρώσω πάντως πως αξίζει να τη δει κάποιος και να την καβαλήσει καθώς ειδικά για το μοτέρ της περιμένω πολλά απο την KAWA όπως να το μοντάρει πάνω σε ένα φρέσκο KLE 650

Road67
10/07/2008, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
πρωτη φορα ακουω να επιρεαζεται καποιος για αγορα μηχανης βλεποντας πτωσεις στο youtube.
κανεις κατι ερωτησεις λες και τον φιλο σου τον ξερουμε καλα και πρεπει να αποφασησουμε τι του κανει.
λοιπον το er6 εχει τελικη κοντα στα 220, καταναλωση κοντα στα 5λιτρα στα 100, δεν εχει καλη μεταπωλητικη αξια γι'αυτο αλλωστε μπορεις να την βρεις μεταχειρισμενη και στα 4500ευρω.
προδιαθετει σε εντονο πλαγιασμα ειναι η πιο κουλη απορια που εχω ακουσει.
κανει αξιοπρεπες ταξιδη αλλα μην ξεχνας οτι ειναι δικιλυνδρο και οπως ειναι φυσικο εχεις τους κραδασμους του.
το φαζερ κανει 8000+ ευρω και ειναι τετρακυλινδρο οποτε τι γραμμηκοτητα να συγκρινεις.

Οσον αφορα το πρωτο σκελος για το youtube να εξηγησω οτι δεν αγοραζω μηχανες αναλογα με τα βιντεακια. Προκειται για ενα φιλο παιδικο για τον οποιο ανησυχω ιδιαιτερα βλεποντας οτι ειναι παρορμητικος κι οτι παμπολλες φορες προσπαθει να κανει ζογκλερικα που κανουν εμπειροι οδηγοι. Κοιταξα στο youtube γιατι η μηχανη αυτη μου ειναι ξενη.
Επειδη δεν τον ξερετε τον φιλο μου αναφερω καποια πραγματα και στο πρωτο ποστ αλλα και εδω Σαν οδηγος σε βολτες που εχουμε κανει μαζι, οδηγει με ανεση αν και κανει καποια μικρα λαθη σε στησιμο κι εχω δει φορες να στριβει και να παιρνει τη στροφη με ανεση αλλα σε καποιες περιπτωσεις την πισω ροδα να κανει μια αναπηδηση σαν να φευγει, η ακομη και να φευγει ελαχιστα. Τον εχω ρωτησει κι ο ιδιος το καταλαβαινει, αλλα το εκλαμβανει διαφορετικα απο μενα λεγοντας οτι φτανει τη μηχανη οριακα. Γενικα παει χαλαρα, αν κι υπαρχουν περιπτωσεις που τρεχει και ειδικα στις στροφες. και κυριως αυτο με την αναπηδηση ειναι που με φοβιζει καπως και θελω να τον αποτρεψω απο το να παρει κατι πολυ νευρικο.
Κι οσον αφορα την κουλη ερωτηση που λες, μου την εκανε αυτολεξει οπως την εγραψα και δεν του ειπα τιποτα γιατι δεν καταλαβα τι εννοουσε, αλλα την εθεσα εδω μπας και καποιος απο εσας καταλαβαινει τι εννοει. Εκ των υστερων μου ειπε οτι για παραδειγμα το ΧΤ οταν στριβει στριβει ορθιο, ενω μια σκυφτη μηχανη για να στριψει καλα πρεπει να την πλαγιασεις. Ξερω οτι ειναι αφελες το σκεπτικο, αλλα αν καποιος που περασε απο κατι παρομοιο μπορει να δωσει μια απαντηση, θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.
Η μπαρα που εθεσα μεταξυ fazer και CBF δεν αφορα τη γραμμικοτητα οπως θα τη λεγαμε για τεχνικα χαρακτηριστικα. Δικο μου λαθος που δεν το εξηγησα καλυτερα. Ηθελα να πω οτι το fazer ειναι στο στοιχειο του στις υψηλες ενω στα χαμηλα χανει. Το CBF αποδιδει κυριως στα χαμηλα ενω στις πιο υψηλες ειναι μετριο. Με αυτο το γνωμονα που θα τοποθετουσατε το ER-6. Η αρχικη διατυπωση, δικο μου λαθος.

harvester
10/07/2008, 19:56
πες του να το παρει μια χαρα μηχανη ειναι.
ευκολοδηγητη ειναι....
καλα στημενη ειναι....
εχει αρκετη ροπη χαμηλα.....
πολυ καλη τιμη αγορας ειδικα μεταχηρισμενη
πολυ χαμηλη καταναλωση.........
δεν ακουστικε καποιο ουσιαστικο προβλημα.........

dimdil
20/07/2008, 15:59
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
πες του να το παρει μια χαρα μηχανη ειναι.
ευκολοδηγητη ειναι....
καλα στημενη ειναι....
εχει αρκετη ροπη χαμηλα.....
πολυ καλη τιμη αγορας ειδικα μεταχηρισμενη
πολυ χαμηλη καταναλωση.........
δεν ακουστικε καποιο ουσιαστικο προβλημα......... [/QUO



:a10: :a10:

Elle
20/07/2008, 16:07
Το ΕR6 είναι τίμιο μηχανάκι φίλε Road67 και σπουδαία επιλογή. Αποδίδει ιδιαίτερα γραμμικά, και ο κινητήρας του είναι πολύ αξιόπιστος! Ευκολοδήγητο και άνετο. Εγώ μόνο από εμφάνιση δεν το χώνεψα αλλά αυτό αφορά το "Ν" γιατί το "F" τρώγεται.

Road67
22/07/2008, 16:48
Αν κι εφυγε για διακοπες τελευταια που μιλησαμε μου ειπε οτι εξακολουθει να σκεφτεται το er-6f, αλλα θελει να κανει και test ride το μικρο fazer με τα 75 αλογα

tifoefs
03/07/2023, 22:26
προσωπικα αγορασα το ER6F 2007 μοντελο για τη κορη μου. εμαθε πανω σ'αυτο να οδηγει. τελειο για νεους οδηγους με λιγη εμπειρια σε μεγαλα ταξιδια. διαθετει ABS (προαπαιτούμενο για καθε καινουργια μηχανη). η συντηρηση του ευκολη ακομα και για αρχαριους. οικονομικο στα πλαισια του τι ειναι οικονομικο σημερα ! ευκολο στην οδηγηση και λογω ABS πιο ασφαλες σε φρενα πανικου.

doctor_john
04/07/2023, 09:13
Πολύ καλή επιλογή κατά την γνώμη μου. Όλα της μοιάζουν να είναι βολικά για νέο οδηγό.
Παρόλα αυτά, είναι "στημένο" ή δεν μπορείς να πεις το αντίθετο..
Έχει μισή ή μία μοίρα πιο ανοικτή γωνία πιρουνιού από τα monster και νομίζω 40mm πιο κοντό μεταξόνιο για
διατηρήσει την ευκολία αλλαγής κατεύθυνσης με το λιγότερο νευρικό μπροστινό.
Χωρίς να μικραίνουν το ψαλίδι γιατί ο κινητήρας δίνει χώρο προς τα εμπρός.


Εμένα μου αρέσει περισσότερο το Ν. Το F παρόλο ότι βλέπω καταβολές, συνοχή, αρμονία, με κάνει και βαριέμαι.
Το N μου φαίνεται πιο κοντά σε αυτά που προσφέρει το σύνολο. Δεν έβλεπα ότι μου αρέσει και να είμαι ειλικρινής
υπάρχει σε χρώματα που ακόμα δεν θέλω να τα βλέπω.

Όταν το αγόρασα και μπήκε στο χώρο, τότε είδα πόσο πετυχημένη πρωτότυπη και πλήρης δουλειά είχε γίνει. (μοντ. '10)
Σαν ένα monster απο την kawasaki. Έχω δει να αγοράζονται άλλα τρία απο φίλους μετά απο αυτό :D (2er και 1versys).

Tsber
04/07/2023, 11:23
προσωπικα αγορασα το ER6F 2007 μοντελο για τη κορη μου. εμαθε πανω σ'αυτο να οδηγει. τελειο για νεους οδηγους με λιγη εμπειρια σε μεγαλα ταξιδια. διαθετει ABS (προαπαιτούμενο για καθε καινουργια μηχανη). η συντηρηση του ευκολη ακομα και για αρχαριους. οικονομικο στα πλαισια του τι ειναι οικονομικο σημερα ! ευκολο στην οδηγηση και λογω ABS πιο ασφαλες σε φρενα πανικου.

Συμφωνώ σε όλα εκτός από το ABS που στη συγκεκριμένη "γενιά" δεν είναι ό,τι καλύτερο και θα συνιστούσα απλώς να έχει στο πίσω μέρος του μυαλού την ύπαρξή του αλλά να μην βασίζεται εντελώς σε αυτό όταν φρενάρει.

Καλός φίλος έχει το ίδιο μοντέλο με σχεδόν 100.000χλμ και χωρίς κανένα πρόβλημα :)

THRESH
04/07/2023, 11:53
Διάβασα την αρχή του τοπικού χωρίς να δω την ημερομηνία και νόμιζα οτι άνοιξα πόρτα σε κάποιο multiverse.

Τι σκάψιμο ήταν αυτό :lol:

doctor_john
04/07/2023, 12:01
λονγκ τερμ ριβιου :cool: