PDA

View Full Version : Τι ειναι αυτα ρε; Ντροπη!



MUSTILI
07/07/2008, 18:31
Πρωτοφανές περιστατικό κακοποίησης και θανάτωσης ζώου, έθεσαν υπόψη του αντιδημάρχου Χανίων, Ευάγγελου Σαματά, μέλη ζωοφιλικών οργανώσεων του νομού και ζήτησαν τη λήψη μέτρων για την αντιμετώπιση του προβλήματος κακομεταχείρισης και μαζικών δηλητηριάσεων αδέσποτων ζώων.

Η πρόεδρος του χανιώτικου Συλλόγου Προστασίας Ζώων, Αναστασία Μπομπολάκη, κατήγγειλε πως, στο Νεροχώρι του δήμου Φρέ, άγνωστοι σούβλισαν και στη συνέχεια, κρέμασαν στην πλατεία του χωριού ένα σκύλο.

"Καταδικάζουμε την αποτρόπαιη πράξη στο Νεροχώρι, όπου σκυλάκι κακοποιήθηκε μέχρι θανάτου, σουβλίστηκε και εν συνεχεία κρεμάστηκε. Καλούμε το δήμαρχο Φρέ να πάρει άμεσα θέση, να καταδικάσει τη συγκεκριμένη πράξη και όχι μόνο", είπε η πρόεδρος του Συλλόγου.

Ο δήμαρχος Φρε, Νίκος Γιαννούλης, πληροφορήθηκε, το μεσημέρι, το περιστατικό, το καταδίκασε και κοινοποίησε πώς το θέμα θα συζητηθεί στο δημοτικό συμβούλιο.

Τον αποτροπιασμό του εξέφρασε εκ μέρους της δημοτικής αρχής Χανίων ο αντιδήμαρχος Βαγγέλης Σαματάς. "Καταδικάζω απερίφραστα αυτές τις πράξεις. Μας προσβάλλουν όλους. Οι υπεύθυνοι πρέπει να τιμωρηθούν. Αυτά τα πράγματα είναι πρωτόγνωρα".

Το περιστατικό, στο Νεροχώρι, δεν είναι το μόνο που καταγράφεται στο νομό Χανίων. Τα κρούσματα μαζικών δηλητηριάσεων αδεσπότων, στην περιοχή της Σπλάντζιας, έχουν αναστατώσει τις ζωοφιλικές οργανώσεις μέλη των οποίων ζητούν, μεταξύ άλλων, το έλεγχο του φυτοφαρμάκου "Λανέιτ", το οποίο χρησιμοποιείται για τη θανάτωση ζώων.

Η δημοτική αρχή Χανίων έχει αποφασίσει τη δημιουργία πάρκου φιλοξενίας και προστασίας αδέσποτων ζώων. Ως στιγμής, όμως, δεν έχει βρεθεί διαθέσιμος χώρος για την ενοικίαση ή αγορά του, προκειμένου να προχωρήσει στην υλοποίηση της απόφασης.

Απο το news 24

p@nos
07/07/2008, 18:46
Τι ανωμαλοι ρπμ κυκλοφορουν...

:mad: :mad: :mad:




Ειδικα οι σκυλοι ειναι ζωα που πραγματικα ΔΕΝ ενοχλουν καθολου

:sad:

apav
07/07/2008, 20:59
Σήφη, η παραγωγή καλά μας πήγε φέτος. :a31:

Respect
07/07/2008, 21:11
Πουσταράδες..

el_hymador
07/07/2008, 21:42
Ασχετο αλλα ενδεικτικο της αντιμετωπισης των ζωων στην χωρα μας...

Την Κυραικη στο Βραχατι Κορινιθιας, λουομενη τουλαχιστον 150 κιλα βγαινει κρατωντας απο το χερι το επισης υπερβαρο παιδι της και λεει στην φιλη της (επισης κητος, ξαπλωμενο σε ξαπλωστρα ετοιμη να δαλυσει):

"Σα δε ντρεπεται λεω εγω!!! ειναι μια εκει στην ακρη...την βλεπεις; και εχει βαλει τον σκυλο της να κανει μπανιο...θα κολησουμε καμια αρρωστια !!!"

και ολα αυτα στο Βραχατι, οπου κατα μηκος της παραλιας εκβαλουν δεκαδες αγωγοι (προφανως οχι ομβριων υδατων :rolleyes: ) ενω στην απεναντι οχθη μολις φετος υποτιθεται οτι σταματησε να ριχνει λυμματα το εργοστασιο αλουμινιου στα Ασπρα Σπιτια...

συνεχισα να την παρατηρω...εσβησε ολα τα τσιγαρα της στα χαλικια...:rolleyes:

καλα κρασια...

STOYBI
07/07/2008, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ασχετο αλλα ενδεικτικο της αντιμετωπισης των ζωων στην χωρα μας...

Την Κυραικη στο Βραχατι Κορινιθιας, λουομενη τουλαχιστον 150 κιλα βγαινει κρατωντας απο το χερι το επισης υπερβαρο παιδι της και λεει στην φιλη της (επισης κητος, ξαπλωμενο σε ξαπλωστρα ετοιμη να δαλυσει):

"Σα δε ντρεπεται λεω εγω!!! ειναι μια εκει στην ακρη...την βλεπεις; και εχει βαλει τον σκυλο της να κανει μπανιο...θα κολησουμε καμια αρρωστια !!!"

και ολα αυτα στο Βραχατι, οπου κατα μηκος της παραλιας εκβαλουν δεκαδες αγωγοι (προφανως οχι ομβριων υδατων :rolleyes: ) ενω στην απεναντι οχθη μολις φετος υποτιθεται οτι σταματησε να ριχνει λυμματα το εργοστασιο αλουμινιου στα Ασπρα Σπιτια...

συνεχισα να την παρατηρω...εσβησε ολα τα τσιγαρα της στα χαλικια...:rolleyes:

καλα κρασια...


Υπερβολικο μεν αλλα.......

Ποτε δεν θα εβαζα και εγω τον σκυλο μου να κανει μπανιο διπλα σε λουομενους ( μπορω να παω αρκετα παραπερα, η να παω σε ωρα που θα ειμαι μοναχος.....)

Εχουν καθε δικαιωμα για τον Α η Β λογο να μην τους αρεσει.... :winka:


:wave2:

caesarsk
07/07/2008, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Υπερβολικο μεν αλλα.......

Ποτε δεν θα εβαζα και εγω τον σκυλο μου να κανει μπανιο διπλα σε λουομενους ( μπορω να παω αρκετα παραπερα, η να παω σε ωρα που θα ειμαι μοναχος.....)

Εχουν καθε δικαιωμα για τον Α η Β λογο να μην τους αρεσει.... :winka:


:wave2:


ΔΙΑΦΩΝΩ, ΣΥΜΦΩΝΟΝΤΑΣ...

Δεν έχουν κανένα πραγματικό λόγο να τους ενοχλεί...


ΑΛΛΑ


Αφού δεν τους έβαλε μυαλό ο θεός, εγώ ενας απλός θνητος θα το κάνω??? Πάω παραπέρα ή νωρίς το πρωί χωρίς κόσμο και έχω το κεφάλι μου ήσυχο!!!

caesarsk
07/07/2008, 22:05
Περιστατικό σημερινό στην Παιδική Χαρά.

Είμαι με την κόρη μου και τον σκύλο. Εχω κάτσει σε μια γωνία μακρύα από όλα τα "καλά" παιδακια, και τους "καλούς γονείς"!!! Ξαφνικά ενα παιδάκι 6 χρονών, χαρακτηριστική φιγούρα που μεγαλώνοντας θα κάνει την "κυρία" της διαφήμισης "ΒΓΑΛΕ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΡΟ", ερχεται προς το μέρος μου. Εκείνη την ώρα η 4χρονη κόρη μου είχε κάτσει πάνω στο ΘΗΡΙΟ, και έπαιζαν (δεν είχαν έρθει ακόμη οι φίλες της στην παιδική χαρά). "Ο σκύλος δαγκώνει;;;" με ρωτάει το μικρό. Οχι της απαντώ. "Ξερετε" μου λέει "στην τηλεόραση ειπαν πως οι σκυλοι εχουν τσιμπουρια και τσιμπανε τα παιδια και μετα αυτα πεθαινουν"...Ο ΔΙΚΟΣ ΣΑΣ ΕΧΕΙ????


Αντε απαντησε εκεινη την ωρα...απλα εψαχνα να βρω την καλη μητερουλα εκεινου του παιδιου!!

STOYBI
07/07/2008, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
ΔΙΑΦΩΝΩ, ΣΥΜΦΩΝΟΝΤΑΣ...

Δεν έχουν κανένα πραγματικό λόγο να τους ενοχλεί...

Αφού δεν τους έβαλε μυαλό ο θεός, εγώ ενας απλός θνητος θα το κάνω??? Πάω παραπέρα ή νωρίς το πρωί χωρίς κόσμο και έχω το κεφάλι μου ήσυχο!!!

Iσως να εχουν ενα μικρο παιδι στην θαλασα... Εκεινη λοιπον την ωρα που το Αλσατιας περναει κολυπωντας απο διπλα του στην εποχη αλλαγη τριχωματος του... Σου ερχετε καπως πιστεψε με, (ο λογος που εχω μαλωσει εγω βλεποντας στο στομα του παιδιου μου εκατονταδες τριχες και ο ιδιοκτητης του σκυλου να αρνειτε κατηγορηματικα να παρει το ζωο εστω λιγο παραπερα ....)

Ασχετο...

Απο 10 χρονων παιδι ....

Με ενα σκυλο σπιτι μου με θυμαμαι...

Μπεσα....




:beer: :beer:

:wave2:

caesarsk
07/07/2008, 22:17
Εγω παλι παντα ηθελα αλλα δεν μπορουσα ετσι απεκτησα μεγαλος


Η μητερα μου ηταν αλεργικη στους σκυλους!

Τελικα η θεραπεια της ηταν να ερθει σε επαφη με τον σκυλο μου και τελικα της περασαν ολα!!!!

el_hymador
07/07/2008, 22:39
Τεσπα...για το ιστορικο και μονο η γυναικα με το σκυλι ηταν στα 30 τουλαχιστον μετρα αποσταση απο εμας κοντα στον μολο...

δεκτον να μην τους αρεσει θα πω και εγω με την σειρα μου, αλλα στην ουσια προκειται μαλλον για θεμα αισθητικης τελικα.... αυτο μου δινει το διακιωμα να παω στην κυρια και να της πως οτι δεν ανεχομαι να βλεπω τις παλομενες ξεχειλεισμενες πατσες της και την κυτταριτιδα της μπροστα στα ματια μου...

συγνωμη, αλλα οσο κακο μπορει να προκαλεσει ενα σκυλι που κολυμπαει σε μια ηδη μολυσμενη θαλασσα και μαλιστα σε αποσταση απο το μερος μας, αλλα τοσο μπορει να προκαλεσει και μια ανοργασμικη χοντρη!

δικαιωμα μου δεν ειναι να διαμαρτυρηθω; :rolleyes:

p@nos
07/07/2008, 23:12
παιδια κι εγω ειχα ενα τετοιο περιστατικο...

ημουν με το δικο μου ''θηριο'' σε μια σχετικα ησυχη παραλια με λιγο κοσμο.

Λοιπον γυρω στα 30 μετρα ηταν ο κλασικος ''Ελληναρας'' με τα πιτσηρικια του και εκανε μπανιο.

Εβαλα κι εγω το σκυλο μου στο νερο μιας και ειχε και πολυ ζεστη και αυτος απο τοση αποσταση αρχισε να γκαριζει στην κυριολεξια να βγαλω το σκυλο εξω!

Εξω φρενων εγω φυσικα μιας και ο μαλακαρας βρησκοταν πολυ μακρυα, παιρνω τηλεφωνο το λιμενικο οπου μου ειπαν οτι απαγορευοντε τα κατοικηδια στη θαλασσα αλλα μου τα ψιλομασαγαν κιολας...

Το θηριο τελικα εμεινε εξω για να ικανοποιηθει ο εγωισμος και ανδρισμος του αντρακλα μπροστα στην οικογενεια του...




Για την ιστορια το ''θηριο'' ειναι ενα κοκερ σπανιελ:lol:

AntoD
08/07/2008, 08:14
Με εκνευρίζουν ολοι αυτοι οι ανευθυνυπέυθυνοι βλαχοδήμαρχοι που "καταδικάζουν" τις πράξεις αυτες και "αναλαμβάνουν την πολιτικη ευθύνη"- τιποτα δλδ.

Εαν καταδικάζεις κατι κυριε...βρίσκεις του ενόχους και τους τιμωρείς παραδειγματικά...

Απο ευχολόγια χορτασαμε..



Ειναι αισχος και ντροπη αυτο που συνεβη εκει...και δεν πρεπει να ξεχαστει...

καθε φορα που θα βλεπω χανιωτη θα του το πεταω στην μαπα...τι "παλικάρια" ειναι εκει κάτω!!!

Ευγε και πάλι ευγε....

Αντε και σε 10.000 ετη και homo sapiens πιθηκια!

liakaros
08/07/2008, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
.

καθε φορα που θα βλεπω χανιωτη θα του το πεταω στην μαπα...τι "παλικάρια" ειναι εκει κάτω!!!




Ασε τις γενικευσεις και σκεψου οτι απλως δεν ειναι ολοι ιδιοι...

Επισης να ξερεις οτι τα παλικαρια(που ειναι παλικαρια ομως) εδω κατω δεν τρωνε και πολλα στη μαπα... γι αυτο προσεχε μην πεσεις σε κανενα τετοιο και σου εξηγησει το ονειρο απο την αναποδη:a021:

native
08/07/2008, 08:52
Ρε παιδία έλεος δλδ,



σαν κάτοχος τρίων σκυλιών αυτή τη στιγμή συν άλλων σκυλιών που πέρασαν από τα χέρια μου μπορώ να πω τα εξής.


Οι μόνη άρρωστια που πραγματικά μπορείς να κολλήσεις από ένα σκύλο είναι η λύσσα.


Πίστευω πως όλοι κάνουμε στα κατοικίδια μας εμβόλια πλέον....



Επίσης ναι μπορείς να κολλήσεις ψύλλους ή τσιμπούρια από σκύλο αλλά μπορείς να τα

κολλήσεις εξίσου και από το ίδιο το χώμα στην εξοχή. (Απλά άμα είσαι με το σκύλο

παραμάσχαλα έχεις περισσότερες πιθανότητες)

Εγω πάντως για ένα διάστημα παλίοτερα είχα 11 σκυλάκια (έιχε γεννήσει η ρουφίανα) και τα

ξετσιμπούριαζα με το χέρι και δε κόλλησα ποτέ ούτε ένα τσιμπούρι)


Τώρα οι τρίχες του σκύλου.... Συμφωνώ πως δε θα μου άρεσε να δω το παιδάκι μου να χει

τρίχες σκύλου στο στόμα του και κυρίως ξένου σκύλου

Επειδή το πέρασα και αυτό...Ντυμμένη από τη τρίχα των σκύλων και η μαμα μου από πίσω να

κοντεύει να πάθει εγκεφαλικό.


ΔΕ παθαίνεις τίποτα. Το τρίχωμα των σκύλων και άλλων ζώων φιλοξενεί καλά μικρόβια όπως

και κακά. Και γενικότερα αν είμασταν φτιαγμένοι να αρρωσταίνουμε με τη παραμικρή τρίχα που

θα καταπίναμε....



Και το τραγικότερο!!!!!!!!!!!!! Ρε παιδία θα σας βρωμίσει τη θάλασσα ο σκύλος? Ο ΣΚΥΛΟΣ?


Ο σκύλος δε μπορεί ούτε να κατουρήσει μέσα στο νερό. Εμείς στη θάλασσα μόνο να κατουράμε

ξέρουμε (και όχι μόνο).


Το δέχομαι πως ίσως κάποιοι δε θέλουν τους σκύλους στη παραλία. Κάποιοι έχουν αλλεργίες,

κάποιοι φοβούνται τα σκυλια κ.α. Τα δέχομαι αυτά και τα σέβομαι απόλυτα.


Αλλα μη μολύνουν τη θάλασσα είναι τραγικό.


Και επειδή ξεφύγαμε από το αρχικό θέμα....



Εγώ θα σούβλιζα αι θα κρέμαγα αυτόν το μ@λ#κ που πείραξε το αθώο ζωντανό.

Εάν αυτό που μας κάνει να ξεχωρίζουμε από τα ζώα είναι ο λόγος η αντίληψη και το πνεύμα


τότε κάποιοι από μας είναι κατώτεροι από τα ζώα.

AntoD
08/07/2008, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Ασε τις γενικευσεις και σκεψου οτι απλως δεν ειναι ολοι ιδιοι...

Επισης να ξερεις οτι τα παλικαρια(που ειναι παλικαρια ομως) εδω κατω δεν τρωνε και πολλα στη μαπα... γι αυτο προσεχε μην πεσεις σε κανενα τετοιο και σου εξηγησει το ονειρο απο την αναποδη:a021:

Ασε και τωρα χεστηκα απανω μου....

Τους ειδα στον στρατο -ειμουν καταδρομεας.....ολο τσαμπουκα του κολου και στα δυσκολα...κυριες....

Anytime! :a16:

:a029:

liakaros
08/07/2008, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Ασε και τωρα χεστηκα απανω μου....

Τους ειδα στον στρατο -ειμουν καταδρομεας.....ολο τσαμπουκα του κολου και στα δυσκολα...κυριες....

Anytime! :a16:

:a029:

Aστο αδερφε...αστο να παει στην ευχη...

:a56: ...απο το πληκτρολογιο....

ξερεις εσυ:winka:

AntoD
08/07/2008, 09:09
Δεν ξερω αλλα δεν πειραζει....


Απλα εαν καποιος στο χωριο σου κανει μια μαλακια ειτε θες ειτε δεν θες εισαι και εσυ υπολογος διοτι δεν τον σταματησες, και γιατι σε εξεθεσε.

Οι λοιπες εξυπναδες ειναι σαλτσα....

liakaros
08/07/2008, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD


Απλα εαν καποιος στο χωριο σου κανει μια μαλακια ειτε θες ειτε δεν θες εισαι και εσυ υπολογος διοτι δεν τον σταματησες, και γιατι σε εξεθεσε.




+οσα θες σε αυτο...

Ktm.Prestige
08/07/2008, 09:14
Κατακριτέα και προιστορική πράξη!!!:evil:
Ούτε οι πρωτόπλαστοι δεν θα έκαναν κάτι τέτοιο!Ζούμε στο 2008 μ@λ@κες , ξυπνήστε ποια απο την χειμερία νάρκη και τον λήθαργο που κοιμάστε τόσα χρόνια.
Και εγω Κρητικός είμαι , ζω και μεγάλωσα εδω και κάτι τέτοιες πράξεις πραγματικά μαυρώνουν την ιστορία μας!
Αρκετά εξευτελιστήκαμε με τις "πρόσφατες" καταστάσεις στα Ζωνιανά και στις Μαλάδες!!

Προσπαθούν να το παίξουν κάποιοι "Καπετάνιοι" :smokin: :a016: ακόμα ......
Οι Κρήτες και μιλάω στην πλειοψηφία τους,έχουν βαρεθεί τους δήθεν Καπετάνιους και τα τσιράκια τους!!
:sun:

Road67
08/07/2008, 09:17
Εγω εχω τρεις σκυλους κι εχω αντιμετωπισει πολλα συμβαντα. Θεωρω ομως πως το χειροτερο που μπορει να συμβει ειναι ο τυπος παιδιου που αναφερθηκε παραπανω που θα ερθει να ρωτησει αν δαγκωνει. Και πιστεψτε με σ' αυτο, μπορει οι λουομενοι να ειναι στην παραλια κι εγω να ειμαι ως και 70 μετρα παραπερα και πανω σε βραχια, δεν εχει καμια σημασια. Απο τη στιγμη που θα κανει την αρχη το ενα παιδακι, θα κανουν την εμφανιση τους ολα τα παιδια της παραλιας. Το ενα παιδι προσελκυει το αλλο και ενα μεγαλο μερος γονεων εξαγριωνεται κυριως επειδη μπαινουν ιδεες στα παιδια τους. Φυσικα δεν τους κατηγορω οτι εχουν αδικο. Ολα τα παιδια ξεκινανε με υποσχεσεις οτι θα φροντιζουν το ζωακι τη βολτα, το φαι του, το παιχνιδι του, αλλα τελικα ενας εκ των δυο γονεων θα επωμιστει τις ευθυνες κι αφου κανενας δε θα ασχολειται με το ζωντανο ουσιαστικα οταν το μικρο ειναι στο σχολειο, το ζωακι θα κανει αταξιες.
Ενα αλλο θεμα ειναι το συνδρομο του μεγαλου. Καποιοι κυριως απο προτροπη των παιδιων αποφασιζουν να παρουν σκυλο κι επειδη ουτως η αλλως θ' αγοραζανε για πουλ μουρ μεγαλο suv που δεν το χρειαζονται, μεγαλυτερο σπιτι απ' οσο ποτε θα χρειαστουν κλπ αποφασιζουν να παρουν κι ενα μεγαλο σκυλο. Ο σκυλος αυτος ειναι δεδομενο οτι θα περασει απο εκπαιδευση και ειτε που θα καταληξει σαν αυτα τα τερατωδη πιτμπουλ που επιτιθενται ανεξαιρετως σε ολους η που τελικα θα καταληξει στο δρομο γιατι δεν αντεξανε τις ευθυνες που φερνει το μεγαλοσωμο ζωο και ειδικα τις αναγκες του.
Ενα τριτο θεμα ειναι η μορφολογια - φυσιολογια. Στο παρελθον για μια περιοδο τοτε που ημουν φοιτητης και ειχα χρονο κρατησα μεχρι να βρεθει σπιτι ενα σκυλακι. Ηταν ενα μωρο περιπου 3 μηνων πολυ γλυκο και παιχνιδιαρικο. Εγω εχω γνωσεις κυριως απο θιβετιανης προελευσης σκυλους και απο λυκους. Απο κυνηγοσκυλα ελαχιστα ηξερα τοτε κι εξακολουθω να μην ξερω και πολλα. Το σκυλακι φαινοταν κοπρακι αλλα διολου δε με απασχολησε. Παρολ' αυτα ενας συμφοιτητης μου που κυνηγουσε επαθε σοκ οταν το ειδε. Παμε στον κτηνιατρο και αποδεικνυεται οτι το κοπρακι ηταν το σπουδαιοτερο Ποιντερ το οποιο γεννιεται εξαδαχτυλο. Η αποψη του κτηνιατρου ηταν πως και γι' αυτο το πεταξε καποιος πολυ ''ειδικος''.
Τελυταιο που περιγραφω. Στο σπιτι που εμεινα προς το τελος των φοιτητικων χρονων καποτε βρηκα ενα σκυλακι, τοσο γλυκο και προστατευτικο που αποφασισα να το κρατησω. Καποιος ειχε πεταξει στο δρομο ενα Σετλαντ μια απο τις ακριβοτερες ρατσες και το οποιο ειναι ουσιαστικα μικροσωμο Κολι [κοντη Λασσυ με λιγα λογια]. Το σκυλακι ηταν ενας αγγελος και το οποιο μετατρεποταν σε τερας οποτε ακουγε μηχανακι με εξατμιση να περναει.
Το σπιτι που ειχα νοικιασει ηταν σε εργατικες κατοικιες. Ετσι μετα απο καποιο καιρο εμαθα πως τα παιδια της γειτονιας διασκεδαζανε κρατωντας το σκυλο στο εδαφος και περνωντας με τα μηχανακια ξυστα απο την ουρα και το κεφαλι του.
Η καταληξη αυτου του ζωου. Οταν τελειωσα απο τη σχολη τα πραγματα τα μεταφεραμε σ' ενα εξοχικο που νοικιαζανε οι δικοι μου και για λιγο καιρο εμεινα εκει. Το σκυλακι ειχε το συνηθειο να παιζει με τα καλυμματα που ειχε στις καρεκλες ο γειτονας. Μια μερα γυρνωντας βρηκα τη σκυλιτσα νεκρη. Εμαθα λιγες μολις ημερες μετα για τα καλυμματα του γειτονα. Κανενας δεν ηρθε να με βρει. Σημαντικα στοιχεια.. το ζωακι το σκοτωσανε οπως εικασε τοτε κι ο κτηνιατρος με ΓΥΜΝΑ χερια και ο γειτονας που το εκανε ειχε ΔΥΟ σκυλια και ΕΦΤΑ γατες.
Ευχαριστω που μ' ακουσατε οση ωρα εξυνα παλι τις πληγες μου για ενα γειτονα που 6 μηνες μετα με χτυπησε πισωπλατα με ενα ραβδι, που εσπασε τα φαναρια στο αυτοκινητο μου και που οταν τον πηγα στα δικαστηρια ειχε το θρασος να ισχυριστει οτι εχει 80 τα εκατο αναπηρια. Ασχετο αν εγω ειχα φυγει απο το σπιτι μου με ασθενοφορο. Κι ολα αυτα γιατι οπως ισχυριστηκε μετα το αυτοκινητο μου, το ΧΑΜΗΛΟ μου αυτοκινητο του εκρυβε τη θεα ασχετως αν γυριζα στις 9 το βραδυ, οταν γυριζα ακουγα μουσικη απο τα δυο ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΑ ηχεια μου, τα σκυλια μου κυνηγουσαν τις γατες του κι εκρινε οτι εβρισα τη γυναικα του χωρις εγω να μιλαω ιταλικα και χωρις εκεινος να μιλαει ελληνικα. ΦΥΣΙΚΑ στο εξοχικο αυτο ΟΥΔΕΠΟΤΕ εμφανισα μηχανη, μαλακας ημουνα να τρυπησει κανα λαστιχο;;;

AntoD
08/07/2008, 09:17
Και γω απο κρητη ειμαι αλλα δεν ζω εκει πολλα χρονια τωρα....

καθε φορα ντρεπομαι....με του ψευτονταηδες...

κριμα.

Που ειναι η λεβεντια μας μωρε....

makis206
08/07/2008, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Απλα εαν καποιος στο χωριο σου κανει μια μαλακια ειτε θες ειτε δεν θες εισαι και εσυ υπολογος διοτι δεν τον σταματησες, και γιατι σε εξεθεσε.

Σωστό αυτό, η γενίκευσή σου όμως περί Χανιωτών ήταν εντελώς λανθασμένη και άκυρη.

Από 4 χρονών υπάρχει σκύλος στο σπίτι μου και σήμερα λέω 30, αν νομίζεις ότι με τη συμπεριφορά εκείνων των άθλιων παίρνει κι εμένα η μπάλα κάνεις λάθος για άλλη μια φορά.

Επίσης αν νομίζεις ότι δεν την καταδικάζω κι εγώ όπως κι εσύ, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο μάλιστα, κάνεις λάθος για τρίτη φορά.

Δεν μιλάω ποτέ απότομα σε άνθρωπο αλλά δεν μου άρεσε αυτό που είπες βάζοντας στο ίδιο καζάνι όλους τους Χανιώτες, μάθε λοιπόν ότι υπάρχουν ακόμα και άντρες στο νησί με το άλφα κεφαλαίο και δεν είναι αυτοί που το παίζουνε ψευτοτσαμπουκάδες, αντιθέτως είναι τα καλύτερα και ήσυχα παιδιά κι άμα θέλεις το πιστεύεις.

Τέλος πάντων στα νεύρα πολλά λέμε, καλή καρδιά και δεν αξίζει να χαλιόμαστε για τέτοια, αυτά τα καθίκια τα καταδικάζω κι εγώ.

makis206
08/07/2008, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Και γω απο κρητη ειμαι αλλα δεν ζω εκει πολλα χρονια τωρα....
καθε φορα ντρεπομαι....με του ψευτονταηδες...
κριμα.
Που ειναι η λεβεντια μας μωρε....

Για άλλη μια φορά κάνεις λάθος, η λεβεντιά υπάρχει ακόμα, τα κανάλια όμως παίζουν μόνο τις παπαριές, αυτές πουλάνε.

:beer:

AntoD
08/07/2008, 09:26
:beer: Οκ μιλας σωστα.

:a18:


Δεν μιλω για τα καναλια.....ποιος ασχολειται.....για αυτα που γινονται μιλω και ειναι λαθος!

hidefnick
08/07/2008, 09:35
Να σας ενημερώσω ότι υπάρχει νόμος που απαγορεύει τα σκυλιά στις παραλίες. Δεν είναι υποχρεωμένος ο άλλος να ξαπλώνει πάνω στα κάτουρα του σκύλου σου. Επίσης δεν είναι υποχρεωμένος να παρακολουθεί σκυλοκαυγάδες. Πριν 2-3 χρόνια ο λαλάκας με το Cayenne είχε φέρει στο Σκοινιά τα 2 rοtweiler ελευθερά και πολύ φυσικά αυτά σκότωσαν 1-2 ντόπια μπροστά στα μάτια παιδιών και λοιπών λουομένων, εμού συμπεριλαμβανομένου. Φυσικά ο λαλάκας δεν τόλμησε να βάλει το χέρι του του μέσα στον καυγά.

Και επίσης νόμος (υπερβολικός) που λέει ότι τα σκυλιά πρέπει να κυκλοφορούν δεμένα και με φίμωτρο. Πρέπει να σεβόμαστε και κάποιους που έχουν φοβία με τα σκυλιά.

Πάντως για άλλη μια φορά φέτος, άρχισαν να πετάνε τα σκυλιά στο δρόμο. Εδώ και καμία βδομάδα άρχισαν πάλι να σχηματίζοντε αγέλες από ακριβά σκυλιά στο Μαρούσι. Μιλάμε η μ@λ@κία σύννεφο. Τα περισσότερα δεν είναι συννιθισμένα να ζουν στον δρόμο και τελειώνουν γρήγορα.

Η ιστορία με τα τσιπάκια βέβαια ήταν για να βγάλουν κανένα φράγκο κάποιοι. (Η δικιά μου είναι ξετσιπωτη πάντως, και έτσι θα μείνει)

Μικρή Λουλού
08/07/2008, 09:37
εμεις του Πυροβολικου μπορουμε να πουμε καμμια ιστορια..????




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DirtRider
08/07/2008, 09:40
Οι Κ@ΛΟ-ΠΕΤΣΑΡΑΔΕΣ που λέγαμε...

makis206
08/07/2008, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
:beer: Οκ μιλας σωστα.
:a18:

Τόξερα ότι θα με προσγειώσει άτσαλα !:a11: :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Δεν μιλω για τα καναλια.....ποιος ασχολειται.....για αυτα που γινονται μιλω και ειναι λαθος!

Σύμφωνοι, τα κανάλια όμως δεν έδειξαν ποτέ λεβέντες και όμορφες πράξεις για πρώτο θέμα, τα κανάλια είναι αυτά που δείχνουν τα άσχημα μόνο και μας βάζουν σε συζητήσεις που μας γαμάνε σαν λαό, μας έχουνε γεμίσει με ασχήμια και μας βάλανε όλους στην τσίτα ν'αλληλοτρωγώμαστε, κάπως έτσι τέλος πάντων, δεν τό'χω και πολύ με τις σωστές κουβέντες..:lol:

Αυτή η πράξη δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μ'έκαψε μέσα μου, δυο φορές επειδή έγινε από συντοπίτες και τρεις φορές επειδή περίμενα ότι θα χαλάσει γι'ακόμα μια φορά η εικόνα του νησιού, δυστυχώς όμως αυτά σερβίρονται μόνο στο πιάτο του Έλληνα.

Και δεν τρώγομαι και με τίποτα γαμώτη :lol:

:beer:

AntoD
08/07/2008, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Τόξερα ότι θα με προσγειώσει άτσαλα !:a11: :lol:






καλα αν θες τσακωνομαστε και σε διπλανο θεμα...για το ποιο παπι τελικιαζει πιο πολυ, ή για το αν το vstrom 650 παει μονο 260 ή με αλλο γραναζωμα βγαζει και αλλα....:ZZZ:

liakaros
08/07/2008, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Για άλλη μια φορά κάνεις λάθος, η λεβεντιά υπάρχει ακόμα, τα κανάλια όμως παίζουν μόνο τις παπαριές, αυτές πουλάνε.

:beer:

Ετσι ειναι ρε μακη ετσι ειναι...

Ποιο πατσαουρι βγηκε ποτε να πει για το εργο του παπα-ανδρεα απο τα Ανωγεια για παραδειγμα...

Και για οσους μιλησαν για λεβεντια,παρτε την και προσωποποιημενη μαλιστα


136060

AntoD
08/07/2008, 10:03
ο παπας - προπονητης....βεβαια...μορφη!

makis206
08/07/2008, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
ή για το αν το vstrom 650 παει μονο 260 ή με αλλο γραναζωμα βγαζει και αλλα....:ZZZ:

Ειδικά σ'αυτό δεν νομίζω να υπάρχει θέμα, υπάρχει κάποιος που διαφωνεί ότι 280ρίζει άνετα μακραίνοντάς το λίγο ;:lol:

liakaros
08/07/2008, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
ο παπας - προπονητης....βεβαια...μορφη!


ναι ΚΑΙ προπονητης...
αλλα ας το αφησουμε καλυτερα αν δεν γνωριζουμε τι αλλο εχει προσφερει...

το google δεν αναφερει και πολλα για το εργο του ξερεις :rolleyes:

PortisHead
08/07/2008, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Υπερβολικο μεν αλλα.......

Ποτε δεν θα εβαζα και εγω τον σκυλο μου να κανει μπανιο διπλα σε λουομενους ( μπορω να παω αρκετα παραπερα, η να παω σε ωρα που θα ειμαι μοναχος.....)

Εχουν καθε δικαιωμα για τον Α η Β λογο να μην τους αρεσει.... :winka:


:wave2:


Ουτε εγω !!!
Ποιος ξέρει ποσες ασθένειες εχει η χοντρέλο και ποσους μήνες εχει να πλύνει το πράμα της.
Ο σκυλος μου τουλαχιστον ειναι πεντακάθαρος !!!!

:wave2:

AntoD
08/07/2008, 10:15
Απο το Google βρικες και συ ε.....

και την φωτο....ελα παραδεξου το.....

Εγω τον ξερω διοτι το χωριο μου ειναι κοντα, συ που τον εμαθες...

liakaros
08/07/2008, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Απο το Google βρικες και συ ε.....

και την φωτο....ελα παραδεξου το.....

Εγω τον ξερω διοτι το χωριο μου ειναι κοντα, συ που τον εμαθες...


Ε την φωτο απο το google την βρηκα...απο που αλλου?

Τον ξερω απο καποια φεγγαρια που ασχολιομουν με σκοπευτηρια και τετοια...

AntoD
08/07/2008, 10:21
Και απο τα Χανια που τρεχες στα Ανωγεια....

Δεν μου τα λες καλα Λιακαρε.....

Μπασ και τα χες με καμια δικια μας....

και προσεξε τωρα...

liakaros
08/07/2008, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Και απο τα Χανια που τρεχες στα Ανωγεια....

Δεν μου τα λες καλα Λιακαρε.....

Μπασ και τα χες με καμια δικια μας....

και προσεξε τωρα...


Οϊ κουμπαρε...

Απο μακρια και αγαπημενοι με τις δικες σας:lol: :lol:

AntoD
08/07/2008, 10:25
Αστα να πανε.....

και ειναι και καομουτσουνες .....

:lol:

makis206
08/07/2008, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Αστα να πανε.....
και ειναι και καομουτσουνες .....
:lol:

Όχι κι όλες...:D :a13:

Μην μπείτε καν στον κόπο, δεν ξέρω/δεν απαντώ και not available data TILT TILT... :look: :lol:

sonik
08/07/2008, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
παιδια κι εγω ειχα ενα τετοιο περιστατικο...

Εξω φρενων εγω φυσικα μιας και ο μαλακαρας βρησκοταν πολυ μακρυα, παιρνω τηλεφωνο το λιμενικο οπου μου ειπαν οτι απαγορευοντε τα κατοικηδια στη θαλασσα αλλα μου τα ψιλομασαγαν κιολας...


lol:


αν δεν κάνω λάθος βάση νομοθεσίας απαγορευονται μόνο σε οργανωμένες παραλίες τα κατοικίδια

road spirit
08/07/2008, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Και για οσους μιλησαν για λεβεντια,παρτε την και προσωποποιημενη μαλιστα +10000000000000

άνθρωποι που σπανίζουν

τώρα, για το τίτλο του θρεντ... δεν έχω λόγια

liakaros
08/07/2008, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Όχι κι όλες...:D :a13:

Μην μπείτε καν στον κόπο, δεν ξέρω/δεν απαντώ και not available data TILT TILT... :look: :lol:


ΑΧΑΧΑΧΧΧ... :rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

Να τονε!!! οχι που δεν θα εφτανε και στο μυλοποταμο η αφεντια του...

Παγκρητιος-πανελλαδικος-παγκοσμιος

Παντως εχει δικιο σε αυτο...κακομουτσουνες δεν ειναι αλλα ενταξει,αδερφια ξαδερφια μαυρα πουκαμισα μουστακες 4χ4 με λυκοσκυλα στην καροτσα...αστα γ@μησε τα...

Απορω δλδ πως ελιχθηκε σαν το χελι και την γλυτωσε παλι:lol: :lol:

AntoD
08/07/2008, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Όχι κι όλες...:D :a13:

Μην μπείτε καν στον κόπο, δεν ξέρω/δεν απαντώ και not available data TILT TILT... :look: :lol:

Για πες μου το ονοματακι της.....:a49:


:hypnotize :a1: :a4: :a9: :a11: :a21: :a016: :a022: :a016: :a015:

AntoD
08/07/2008, 10:44
Α και την διευθυνση σου.....

Θελουμε να σε κερασουμε ενα πεστσεσακι....:a028:

arxaios
08/07/2008, 10:48
@Portishead & el hymador ..............

Να υποθέσω πως και οι δύο είσαστε ΚΟΡΜΑΡΕΣ !!!
Εγώ είμαι ΧΟΝΤΡΟΣ, άρα δεν ταιριάζω στον όμορφο κόσμο σας ......... εεε ;;;
Να κλειστώ σε μοναστήρι ίσως για να μην ενοχλώ τα αισθήματά σας περί κάλλους ..........
ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΑΣ που τώρα που παχύναμε συνεχίζουμε να υπάρχουμε .........
Και να σας πω ........... ειδικά στον Portishead ................ το πιπί μου το πλένω πολύ συχνά όπως ίσως και η χοντρή κυρία που σε ενόχλησε !!!
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ (συγγνώμη ζητώ ταπεινά και πάλι) ότι η ατομική καθαριότητα είναι αντιστρόφως ανάλογη με τα κιλά !!!

makis206
08/07/2008, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Απορω δλδ πως ελιχθηκε σαν το χελι και την γλυτωσε παλι:lol: :lol:

Tι γελά ρε ; Δεν βλέπεις τον άλλο που ετοιμάζει τον S300 ;:look:

:rotflmao:

spyro
08/07/2008, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από native
Ρε παιδία έλεος δλδ,

Και το τραγικότερο!!!!!!!!!!!!! Ρε παιδία θα σας βρωμίσει τη θάλασσα ο σκύλος? Ο ΣΚΥΛΟΣ?


Ο σκύλος δε μπορεί ούτε να κατουρήσει μέσα στο νερό. Εμείς στη θάλασσα μόνο να κατουράμε

ξέρουμε (και όχι μόνο).

:beer:

Παίδες τη θάλασσα δεν μπορεί να τη βρομίσει κανένα ζωντανό (συμπεριλαμβανομένου και του ανθρώπου) μόνο με την επαφή του. η θάλασσα βρομίζει και γίνεται επικίνδυνη κυρίως απο όλα τα απόβλητα που ρίχνουμε μέσα της. άσε που οι μικρές ποσότητες δεν την επηρεάζουν και πολύ αλλά τα τελευταία χρόνια την έχουμε πεθάνει με τις απίστευτες ποσότητες χημικών και μη, αποβλήτων. Μιλάμε για εκατοντάδες χιλιάδες τόνους!!! Δέν προλαβαίνει πια να ανακυκλώσει τις ποσότητες που τις ρίχνουμε.

Ένας φίλος ναυτικός μου είχε πει μια φορά οτι "Σπύρο δεν φαντάζεσαι τι πετάνε τα καράβια στη θάλασσα" πέρα απο τα απίστευτα χημικά απόβλητα που ρίχνουν οι βιομηχανικές ζώνες στον υδροφόρο ορίζοντα που εν τέλη καταλήγει στην όχθη της παραλίας που πηγαίνουμε εμείς τα παιδάκια μας. Σε αυτές τις όχθες κάποιοι κάνουν τον μάγκα και βάζουν τις φωνές στον διπλανό τους γιατι έχει φέρει μαζι του το τριχωτό μέλος της οικογένειας. Δεν τον ενδιαφέρει εαν το παιδί του κάνει μπάνιο σε ένα λουτρό απο βαριά μέταλα τα οποία έχει βοηθήσει και αυτός έμμεσα να ριχτούν στην κακόμοιρα τη θάλασσα. :look:

Μια φορά όμως ρε σεις περιμένω να διοργανωθεί μια βόλτα απο εμάς σε συνδυασμό με επίσημη διαμαρτυρία για τέτοια θέματα :sad:

Gandalf dr685sm
08/07/2008, 10:53
η συμπεριφορά στα ζώα γενικά και ειδικότερα στα αδέσποτα , είναι και δείγμα πολιτισμού. Φυσικά αν το λάβουμε ώς έχειν για την Ελλάδα, στην καλύτερη των περιπτώσεων , είναι για να ξανα-ανεβαίνουμε στα δέντρα και να τρώμε μπανάνες...

Παραθέτω και ενα ωραίο και αντιπροσωπευτικό κείμενο , στο γιατί τα ζώα δεν ευθύνονται για αυτά που προβάλλουν κάποιοι, αλλά κάποια "μπασταρδάκια" ανεξαρτήτου ηλικίας που νομίζουν οτι όλα είναι παιχνίδια και αντικείμενα και οχι έμβια όντα.


ΑΜΑ ΜΑΣ ΠΕΙΡΑΞΟΥΝ ΔΑΓΚΩΝΟΥΜΕ
Αφορμή για την αναφορά αυτή στάθηκε ένα ρεπορτάζ της ΝΕΑΣ ΚΡΗΤΗΣ που μεταδόθηκε και στα δελτία ειδήσεων .Ο ρεπόρτερ τόνιζε ότι σε περιοχή του Ηρακλείου σκύλοι εξαγριωμένοι επιτέθηκαν σε μαθητές τραυματίζοντας τους. Ανέφερε και φωτογράφισε τις πληγές των παιδιών, ενώ τα “θύματα” περιέγραφαν την περιπέτεια τους μαζί με μαρτυρίες φίλων τους .
Ακολούθησαν αγανακτισμένες δηλώσεις γονέων, με αίτημα να γίνει κάτι με αυτήν την “κατάσταση” αναφερόμενοι στην ύπαρξη αδέσποτων σκύλων στην περιοχή τους .Οι γονείς προφανώς ανησυχούσαν για την ασφάλεια και υγεία των αθώων παιδιών τους .Οι ίδιοι παραδέχθηκαν ότι παλιότερα ποτέ δεν είχαν δημιουργηθεί από τα αδέσποτα τέτοια προβλήματα. Τα παιδιά ερωτώμενα παραδέχτηκαν, ότι οι θύτες –σκύλοι, είχαν αρχίσει να παίζουν απλά μαζί τους και στην συνέχεια άρχισαν να στρέφονται εναντίον τους. Eνα παιδί δήλωσε αυτολεξεί «είχαν πάρει πέτρες και τα κυνηγούσαν».

Φαίνεται όμως ότι οι σκύλοι …παρεξήγησαν το παιχνίδι ..και την αληθινή διάθεση των παιδιών.

Τα ένιωθαν φιλικά και έπαιζαν μαζί τους. Όταν όμως αντιλήφθηκαν ότι θα έβαλαν εναντίον τους με πέτρες, αμύνθηκαν. Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης υπάρχει και στους ανθρώπους! πως μπορούμε να το παραγνωρίζουμε όταν πρόκειται για ζώο;

Και όμως ούτε μια φορά δεν σχολιάστηκε η υπαιτιότητα των παιδιών, ούτε η ανευθυνότητα των ανθρώπων -πρώην ιδιοκτητών των ζώων - που τα πέταξαν έξω από την πόρτα τους όταν τα βαρέθηκαν!! Όλοι στάθηκαν στην πλευρά του ανθρώπου, στερούμενοι αντικειμενικότητας.
Τα παιδιά προκάλεσαν τα ζώα είχαν πρόθεση κακοποίησης η έστω εκφοβισμού των..

Ουδείς σχολίασε τα κακώς κείμενα. Ουδείς μίλησε στα παίδια για την αγάπη και το σεβασμό στη ζωή. Κανείς δεν προβληματίστηκε για την ” αθωότητα” της παιδικής παρέας που πίστευε ότι η πρόκληση τρόμου ,ο λιθοβολισμός ζώου είναι παιχνίδι.

Τα μαζικά μέσα ενημέρωσης ας βοηθήσουν σ αυτό.

Η γνώση και ενημέρωση είναι το παν.

Ας μην ξεχνάμε τι είπε ο ΣΒΑΙΤΣΕΡ: Τα ζώα δεν είναι πάνω από μας ούτε κάτω από μας, .....είναι δίπλα μας -πλάι μας,.!!



Gandalf

AntoD
08/07/2008, 10:54
:a6:

Για να μην ξεχνιομαστε .....

μιλαμε για το αισχος που εγινε...και το πως δεν θα πρεπει να επαναληφθει...

PortisHead
08/07/2008, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
@Portishead & el hymador ..............

Να υποθέσω πως και οι δύο είσαστε ΚΟΡΜΑΡΕΣ !!!
Εγώ είμαι ΧΟΝΤΡΟΣ, άρα δεν ταιριάζω στον όμορφο κόσμο σας ......... εεε ;;;
Να κλειστώ σε μοναστήρι ίσως για να μην ενοχλώ τα αισθήματά σας περί κάλλους ..........
ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΑΣ που τώρα που παχύναμε συνεχίζουμε να υπάρχουμε .........
Και να σας πω ........... ειδικά στον Portishead ................ το πιπί μου το πλένω πολύ συχνά όπως ίσως και η χοντρή κυρία που σε ενόχλησε !!!
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ (συγγνώμη ζητώ ταπεινά και πάλι) ότι η ατομική καθαριότητα είναι αντιστρόφως ανάλογη με τα κιλά !!!

:eyepop: :eyepop: :eyepop:
Καταρχας δεν ημουν εγω παρων στο περιστατικο....σχολιο στο post του συμφορουμιτη προσθεσα.
Δεν εχω κανενα πρόβλημα με τους υπέρβαρους...πολυ φιλοι και φιλες μου ειναι.....απλα περιεγραψα ισως με ακομψο τροπο το γεγονός οτι πολλοι απο αυτους που θεωρούν τα σκυλια βρώμικα (συνηθως γριες και γέροι) πλένονται καθε πασχα.
Επισηε ενας σκυλος δεν μπορει ουτε να αφοδευσει ουτε να ουρησει μεσα στο νερο....αντιθετως με τα υπόλοιπα 2ποδα "ζώα"

Ζητω ειλικρινα συγνώμη αν εθιξα κάποιον....δεν ειχα κανενα τέτοιο σκοπο......

:sad: :sad: :sad:

AntoD
08/07/2008, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
η συμπεριφορά στα ζώα γενικά και ειδικότερα στα αδέσποτα , είναι και δείγμα πολιτισμού. Φυσικά αν το λάβουμε ώς έχειν για την Ελλάδα, στην καλύτερη των περιπτώσεων , είναι για να ξανα-ανεβαίνουμε στα δέντρα και να τρώμε μπανάνες...

Παραθέτω και ενα ωραίο και αντιπροσωπευτικό κείμενο , στο γιατί τα ζώα δεν ευθύνονται για αυτά που προβάλλουν κάποιοι, αλλά κάποια "μπασταρδάκια" ανεξαρτήτου ηλικίας που νομίζουν οτι όλα είναι παιχνίδια και αντικείμενα και οχι έμβια όντα.



Gandalf


Αψογος!!!

:a20:

AntoD
08/07/2008, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
:beer:

Μια φορά όμως ρε σεις περιμένω να διοργανωθεί μια βόλτα απο εμάς σε συνδυασμό με επίσημη διαμαρτυρία για τέτοια θέματα :sad:

AntoD
08/07/2008, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
:beer:

Μια φορά όμως ρε σεις περιμένω να διοργανωθεί μια βόλτα απο εμάς σε συνδυασμό με επίσημη διαμαρτυρία για τέτοια θέματα :sad:

ΜΕΣΑ!!!!

arxaios
08/07/2008, 10:59
Στο θέμα μας τώρα ...............
Κατ' αρχήν έχω μια μικρή σκυλίτσα η οποία κοιμάται ανάμεσα στο μαξιλάρι το δικό μου και της γυναίκας μου ......... το γράφω από την αρχή για να μην παρεξηγηθώ !!!

α) Αφήστε τις γενικεύσεις περί Κρήτης και κρητικών ............. καθάρματα υπάρχουν παντού.
β) Όσοι έχουμε ζώα ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να σεβόμαστε το ότι κάποιοι άλλοι δεν θέλουν επαφή μαζί τους.
γ) Σκύλοι σε οργανομένες παραλίες ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ
δ) Πόσοι ιδιοκτήτες σκύλων μαζεύουν τις ακαθαρσίες τους ;;; ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ !!!

Και τέλος ............ το παιδάκι ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ και ρωτάει αν δαγκώνει ο σκύλος ΠΡΙΝ απλώσει χέρι ........... γιατί υπάρχουν ΚΑΙ σκύλοι που δαγκώνουν !!!

iLia
08/07/2008, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ασχετο αλλα ενδεικτικο της αντιμετωπισης των ζωων στην χωρα μας...

Την Κυραικη στο Βραχατι Κορινιθιας, λουομενη τουλαχιστον 150 κιλα βγαινει κρατωντας απο το χερι το επισης υπερβαρο παιδι της και λεει στην φιλη της (επισης κητος, ξαπλωμενο σε ξαπλωστρα ετοιμη να δαλυσει):




Μονο οτι ειναι κοκκινο κρατησα απο το ποστ σου....καθως και το οτι τελικα ο ρατσισμος των 'κιλων' καλα κρατει.


Υπογραφη

Ενα κητος που δεν ενοχλειται απο σκυλια (ακομη και σε παραλιες οπου αναγραφεται η απαγορευση των σκυλιων στο νερο) αλλα μαλλον απο ανθρωπους που πιστευουν οτι το βαρος καποιου τον προσδιοριζει κιολας.

liakaros
08/07/2008, 11:13
Παντως οσο αφορα το πρωτο ποστ για να επανελθουμε...

Κατι μου λεει οτι ο αλητης-ες που εκανε αυτο το πραγμα τιποτα προηγουμενα θα εχει με την γερμανιδα που διατηρει στην περιοχη κατι σαν καταφυγιο αδεσποτων...

κατι πρεπει να παιχτηκε με αυτην,δεν εξηγειτε αλλιως...

Ενταξει ισως απο κατι λιγους, κατα καιρους,γινοντε διαφορα εκει στα χωρια του Αποκωρονα αλλα με κακοποιηση ζωων δεν ειχε ξαναγινει η δεν ειχα ακουσει εγω κατι...

Αλλα και η κινηση σαν κινηση αυτη καθ εαυτη,δειχνει καποιον συμβολισμο,σαν να θελει να περασει καποιο μηνυμα ο @ρχιδας που το εκανε...

Αν του ενοχλουσε τα ζουμπερα ο σκυλος, η δεν ξερω και γω τι αλλο, νομιζω οτι δεν θα τον εβγαζε σε δημοσια θεα μετα που θα τον σκοτωνε...

Δεν ξερω...μια υποθεση κανω απλως...

el_hymador
08/07/2008, 11:55
πρωτα απ΄ολα να ενημερωσω τους συμφορουμιτες που αντεδρασαν στα γραφομενα μου οτι αυτη την περιοδο κουβαλω τα περισσοτερα περιττα κιλα που εχω κουβαλησει στην ζωη μου...

Δεν εχω κανενα προβλημα με τους υπερβαρους και αυτο δεν ειναι μια απολογητικη δηλωση μετανοιας για αυτα που εγραψα.

Αλλα απο την στιγμη που η συγκεκριμενη κυρια ενοχληθηκε χωρις πραγματικο λογο απο τον σκυλο (υπακουωντας σε φοβικα μικροαστικα στερεοτυπα) τοτε εχω καθε δικαιωμα να απαντησω αναλογως....σου προσβαλει την αισθητικη κυρα μου; ....και εμενα μου προσβαλεις την δικη μου, οχι μονο με την εμφανιση σου, αλλα κυριως με τον τροπο που αντιδρας!!!

Αν ενοχληθηκατε τοσο συγχωρεστε με, προσπαθησα να γινω εμφατικος...

...ακομα και αν ηταν καμια μοντελα θα την εκραζα και τοτε μαλλον θα μου την λεγαν οι ανορεξικοι και οι ανορεξικες του forum...

AntoD
08/07/2008, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador


....και εμενα μου προσβαλεις την δικη μου, οχι μονο με την εμφανιση σου, αλλα κυριως με τον τροπο που αντιδρας!!!

Αν ενοχληθηκατε τοσο συγχωρεστε με, προσπαθησα να γινω εμφατικος...

...ακομα και αν ηταν καμια μοντελα θα την εκραζα και τοτε μαλλον θα μου την λεγαν οι ανορεξικοι και οι ανορεξικες του forum...

Sostos o Hymador!

arxaios
08/07/2008, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
πρωτα απ΄ολα να ενημερωσω τους συμφορουμιτες που αντεδρασαν στα γραφομενα μου οτι αυτη την περιοδο κουβαλω τα περισσοτερα περιττα κιλα που εχω κουβαλησει στην ζωη μου...

Δεν εχω κανενα προβλημα με τους υπερβαρους και αυτο δεν ειναι μια απολογητικη δηλωση μετανοιας για αυτα που εγραψα.

Αλλα απο την στιγμη που η συγκεκριμενη κυρια ενοχληθηκε χωρις πραγματικο λογο απο τον σκυλο (υπακουωντας σε φοβικα μικροαστικα στερεοτυπα) τοτε εχω καθε δικαιωμα να απαντησω αναλογως....σου προσβαλει την αισθητικη κυρα μου; ....και εμενα μου προσβαλεις την δικη μου, οχι μονο με την εμφανιση σου, αλλα κυριως με τον τροπο που αντιδρας!!!

Αν ενοχληθηκατε τοσο συγχωρεστε με, προσπαθησα να γινω εμφατικος...

...ακομα και αν ηταν καμια μοντελα θα την εκραζα και τοτε μαλλον θα μου την λεγαν οι ανορεξικοι και οι ανορεξικες του forum...

Σε όλα έχεις δίκιο εκτός από το θέμα της εμφάνισης !!!
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΙΚΑΙΟΜΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ !!!

Την συμπεριφορά ναι, την εμφάνιση ΟΧΙ !!! Και το κακό είναι ότι συνεχίζεις να το κάνεις .....

AntoD
08/07/2008, 12:57
Εεεεππ

Ψυχραιμια ρε παιδια....

και εγω εχω φτιαξει μπυροκοιλι με το ευρο-μπαλα αλλα δεν τρεχει και τιποτα....

p@nos
08/07/2008, 13:02
Παιδια να ανοιξουμε και μια διαμαχη να αναψουν τα αιματα?



χοντροι vs αδυνατοι

σκυλοι vs γατες(καλυτερα κατοικιδια)

Yamaha vs all



:lol: :lol: :lol:

Ψυχραιμια...

:a15:

MUSTILI
08/07/2008, 13:25
Ρε οργια!!!!!!!!!!Ανοιξα θεμα για το αισχος που εγινε και το γυρισατε σε διαμαχη χοντρων λιγνων;

:mad:

Σημερα το επαιζαν τα καναλια... Οι τυπισσες που το κατηγγειλαν βρηκαν και το μπελας τους απο τους συγχωριανους ενω παιδακι 5 χρονων που το ειδε επαθε σοκ.

Σας επαναφερω στην ταξη:smilea:


γαμωτ

vangelis 64
08/07/2008, 13:33
Πάντως υπάρχουν πολλές αρρώστειες που μπορεί να κολλήσει ένα σκυλί,όταν κάνει μπάνιο δίπλα σε ανθρώπους.


MUSTILI,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ θρεντ που να έχει κρατηθεί στο αρχικό θέμα.:lol: :beer: :beer: :wave2:

Road67
08/07/2008, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos


Yamaha vs all







:sun: :sun:

spyro
08/07/2008, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Πάντως υπάρχουν πολλές αρρώστειες που μπορεί να κολλήσει ένα σκυλί,όταν κάνει μπάνιο δίπλα σε ανθρώπους.

+1

:a18:

CIRUS
08/07/2008, 13:41
ντροπή σε όλους τους ψευτόμαγκες που βασανίζοντας ένα άτυχο ζωντανό βγάζουν όλα τα κόμπλεξ τους, αι στο δια... όλοι σας ρεζίλιδες όπου και αν ζείτε (κρήτη, αθήνα, θεσσαλονίκη κτλ), δυστηχώς η μ@λακία δεν είναι τοπικό φαινόμενο συμβαίνει παντού.

:yuck: :yuck: :yuck:

arxaios
08/07/2008, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
Ρε οργια!!!!!!!!!!Ανοιξα θεμα για το αισχος που εγινε και το γυρισατε σε διαμαχη χοντρων λιγνων;


Πρώτα έφταιγαν οι Κρητικοί ................ όλοι ............... μετά οι χοντροί ...................... όλοι ................. μετά ....................... και πάει λέγοντας !!!

Πολύ εύκολη και ασύδοτη στοχοποίηση κοινωνικών ομάδων .......... δε νομίζεις ;;;

Εγώ λέω ότι το έκαναν οι Τσιγγάνοι !!!
Άλλος καλύτερη πρόταση ;;;
Τώρα που κληρώνει ;;;

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ ..........

Όσο για το θέμα που άνοιξες τι θες δηλαδή να πούμε ;;; :confused: :confused: :confused:
Ότι είναι αίσχος ;;; Ότι το καταδικάζουμε ;;;
Αυτονόητο δεν είναι ;;;
Το φορουμ είναι γνωστό για τα φιλόζωά του αισθήματα !!!

Ξεκινήσαμε από το μαρτυρικό θάνατο του ζώου και πήγαμε στο αν πρέπει να κάνουν μπάνιο στη θάλασσα με τους ανθρώπους ή όχι τα κατοικίδια !!!

Εκεί κάπου μπαίνει και η χοντρή, το κήτος ............. που προσβάλλει την αισθητική ..........
Έπρεπε να περάσει 'έτσι' νομίζεις ;;; Ασχολίαστο ;;; Για να μην χαλάσει το θρεντ ;;;

Άντε να αρχίσω και εγώ τις κατάρες για τα κτήνη που ................. και φέρτε τους ενόχους να τους μπαλοτάρω !!!
Καλύτερα τώρα ;;; Άλλαξε κάτι ;;;

Και κοίτα τα αισθήματά μου απέναντι στα ζώα είναι νομίζω γνωστά ..........
Με το θρεντ που άνοιξες ΤΙΠΟΤΑ δεν θα αλλάξει ............ ΔΥΣΤΥΧΩΣ !!!

ΔΡΑΣΗ όχι ΛΟΓΙΑ χρειάζονται από όλους όσους είμαστε φιλόζωοι ..........
Με τους αφορεσμούς δεν γίνεται κάτι .........
:(

arxaios
08/07/2008, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
ντροπή σε όλους τους ψευτόμαγκες που βασανίζοντας ένα άτυχο ζωντανό βγάζουν όλα τα κόμπλεξ τους, αι στο δια... όλοι σας ρεζίλιδες όπου και αν ζείτε (κρήτη, αθήνα, θεσσαλονίκη κτλ), δυστηχώς η μ@λακία δεν είναι τοπικό φαινόμενο συμβαίνει παντού.

:yuck: :yuck: :yuck:

+1298

και φυσικά δεν είναι και μορφολογικό φαινόμενο ...............

el_hymador
08/07/2008, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Πρώτα έφταιγαν οι Κρητικοί ................ όλοι ............... μετά οι χοντροί ...................... όλοι ................. μετά ....................... και πάει λέγοντας !!!

Πολύ εύκολη και ασύδοτη στοχοποίηση κοινωνικών ομάδων .......... δε νομίζεις ;;;

Εγώ λέω ότι το έκαναν οι Τσιγγάνοι !!!
Άλλος καλύτερη πρόταση ;;;
Τώρα που κληρώνει ;;;

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ ..........

Όσο για το θέμα που άνοιξες τι θες δηλαδή να πούμε ;;; :confused: :confused: :confused:
Ότι είναι αίσχος ;;; Ότι το καταδικάζουμε ;;;
Αυτονόητο δεν είναι ;;;
Το φορουμ είναι γνωστό για τα φιλόζωά του αισθήματα !!!

Ξεκινήσαμε από το μαρτυρικό θάνατο του ζώου και πήγαμε στο αν πρέπει να κάνουν μπάνιο στη θάλασσα με τους ανθρώπους ή όχι τα κατοικίδια !!!

Εκεί κάπου μπαίνει και η χοντρή, το κήτος ............. που προσβάλλει την αισθητική ..........
Έπρεπε να περάσει 'έτσι' νομίζεις ;;; Ασχολίαστο ;;; Για να μην χαλάσει το θρεντ ;;;

Άντε να αρχίσω και εγώ τις κατάρες για τα κτήνη που ................. και φέρτε τους ενόχους να τους μπαλοτάρω !!!
Καλύτερα τώρα ;;; Άλλαξε κάτι ;;;

Και κοίτα τα αισθήματά μου απέναντι στα ζώα είναι νομίζω γνωστά ..........
Με το θρεντ που άνοιξες ΤΙΠΟΤΑ δεν θα αλλάξει ............ ΔΥΣΤΥΧΩΣ !!!

ΔΡΑΣΗ όχι ΛΟΓΙΑ χρειάζονται από όλους όσους είμαστε φιλόζωοι ..........
Με τους αφορεσμούς δεν γίνεται κάτι .........
:(


Τα εχεις μπερδεψει λιγο....

Πρωτα απ ολα κανενας δεν θα καθορισει τα προτυπα της αισθητικης μου...επειδη βαριεμαι τα πολιτικως ορθα και δεν ειμαι κανενα υποκριτης, σου λεω ξεκαθαρα οτι προτιμω τους λεπτους ανθρωπους απο τους χοντρους σε οτι αφορα τουλαχιστον στο τι θελω να βλεπω μπροστα μου....το τι εχει να μου "πει" καθε ανθρωπος σε αλλο επιπεδο δεν εχει να κανει ουτε με τα κιλα του ουτε με το υψος του ουτε με οποιοδηπτα αλλο σωματομετρικο στοιχειο...

Το οτι αναφερθηκα στην κυρια - βοδι που ενοχληθηκε επειδη ενα σκυλακι εκανε μπανιο 30 μετρα μακρια της και την χαρακτηρισα ως κητος εχει να κανει το οτι η ιδια κανει πρωτιστως κακο στον αυτο της με την βουλιμια της και μαλιστα το εχει μεταδωσει και στο παιδι της που επαιζε στα ιδια κυβικα...το σκυλι την πειραξε και οχι το οτι εχει θεσει σοβαρη υποψηφιοτητα για τριπλο μπαϊ-πας...

Επιλογες θα μου πεις...και θα συμφωνησω! Αλλος το ριχνει στο ποτο, αλλος στην πρεζα, αλλος στο καπνισμα και αλλος στο φαγητο...οκ απο πλευρας μου....στην τελικη και εγω καπνιζω και αν μου πει καποιος οτι τα δοντια μου ειναι κιτρινα, δεν θα τον χαρακτηρισω ρατσιστη αλλα ρεαλιστη...απο εκει και επειτα μπορω να τον γραψω στα @@ και να αποδεχθω εγω ο ιδιος οτι απο την στιγμη που καπνιζω δεν θα εχω ατραφτερο χαμογελο ή αν με εχει πειραξει τοσο πολυ να κοψω το καπνισμα και να παω για λευκανση....το να προασπαθησω ομως να τον κανω να αποδεχθει οτι τα κιτρινα δοντια μου ειναι μια χαρα και δεν θα πρεπει να τον ενοχλουν ειναι μαλακια μου...

οποτε το ζουμι της υποθεσης σε αυτη την ανουσια κατα την αποψη μου ενσταση σου, ειναι οτι πραγματικα χοντρος, ειναι αυτος που τον ενοχλει το βαρος του και δεν κανει τιποτα για αυτο...

και μην μου πεις οτι στην Ελλαδα με το μεγαλυτερο ποσοστο παχυσαρκιας στην Ευρωπη, ειναι θεμα παθολογικο....

PortisHead
08/07/2008, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Τα εχεις μπερδεψει λιγο....

Πρωτα απ ολα κανενας δεν θα καθορισει τα προτυπα της αισθητικης μου...επειδη βαριεμαι τα πολιτικως ορθα και δεν ειμαι κανενα υποκριτης, σου λεω ξεκαθαρα οτι προτιμω τους λεπτους ανθρωπους απο τους χοντρους σε οτι αφορα τουλαχιστον στο τι θελω να βλεπω μπροστα μου....το τι εχει να μου "πει" καθε ανθρωπος σε αλλο επιπεδο δεν εχει να κανει ουτε με τα κιλα του ουτε με το υψος του ουτε με οποιοδηπτα αλλο σωματομετρικο στοιχειο...

Το οτι αναφερθηκα στην κυρια - βοδι που ενοχληθηκε επειδη ενα σκυλακι εκανε μπανιο 30 μετρα μακρια της και την χαρακτηρισα ως κητος εχει να κανει το οτι η ιδια κανει πρωτιστως κακο στον αυτο της με την βουλιμια της και μαλιστα το εχει μεταδωσει και στο παιδι της που επαιζε στα ιδια κυβικα...το σκυλι την πειραξε και οχι το οτι εχει θεσει σοβαρη υποψηφιοτητα για τριπλο μπαϊ-πας...

Επιλογες θα μου πεις...και θα συμφωνησω! Αλλος το ριχνει στο ποτο, αλλος στην πρεζα, αλλος στο καπνισμα και αλλος στο φαγητο...οκ απο πλευρας μου....στην τελικη και εγω καπνιζω και αν μου πει καποιος οτι τα δοντια μου ειναι κιτρινα, δεν θα τον χαρακτηρισω ρατσιστη αλλα ρεαλιστη...απο εκει και επειτα μπορω να τον γραψω στα @@ και να αποδεχθω εγω ο ιδιος οτι απο την στιγμη που καπνιζω δεν θα εχω ατραφτερο χαμογελο ή αν με εχει πειραξει τοσο πολυ να κοψω το καπνισμα και να παω για λευκανση....το να προασπαθησω ομως να τον κανω να αποδεχθει οτι τα κιτρινα δοντια μου ειναι μια χαρα και δεν θα πρεπει να τον ενοχλουν ειναι μαλακια μου...

οποτε το ζουμι της υποθεσης σε αυτη την ανουσια κατα την αποψη μου ενσταση σου, ειναι οτι πραγματικα χοντρος, ειναι αυτος που τον ενοχλει το βαρος του και δεν κανει τιποτα για αυτο...

και μην μου πεις οτι στην Ελλαδα με το μεγαλυτερο ποσοστο παχυσαρκιας στην Ευρωπη, ειναι θεμα παθολογικο....

Δεν ηθελα να δώσω συνεχεια στην κουβεντα...αλλα πρεπει να επιβραβευσω την υπαρξη λογικης σκεψης που διαθετεις και προπαντων το ακομπλεξαριστο προφιλ που σε χαρακτιριζει μεσα απο τα λεγομενα σου.
ΕΥΓΕ !!!

yannis24
08/07/2008, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

οποτε το ζουμι της υποθεσης σε αυτη την ανουσια κατα την αποψη μου ενσταση σου, ειναι οτι πραγματικα χοντρος, ειναι αυτος που τον ενοχλει το βαρος του και δεν κανει τιποτα για αυτο...



μπορει η κυρια να ηταν και να αισθανοταν μια χαρα με το παχος της και τα κιλα της !...οπως εσυ αισθανεσαι μια χαρα με τα κιτρινιασμενα δοντια σου !

δεν καταλαβαινω πραγματικα το νοημα του ποστ σου ....απο την μια καταλαβενεις οτι αυτες ειναι επιλογες του καθενος και απο την αλλη τον κατακρινεις !

στο παραθετω λοιπον με την δικια μου ματια : ( δες τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ που εβαλα για γενικα μπερδευομαι με τα bold +χρωματα )

γενικα με την αντιδραση της κυριας για το σκυλο παντως συμφωνω μαζι σου 100%......διαφωνω στο υπολοιπο της σκεψης σου ......

________________________
Τα εχεις μπερδεψει λιγο....

Πρωτα απ ολα κανενας δεν θα καθορισει τα προτυπα της αισθητικης μου...επειδη βαριεμαι τα πολιτικως ορθα και δεν ειμαι κανενα υποκριτης, σου λεω ξεκαθαρα οτι προτιμω τους ανθρωπους ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ απο τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ σε οτι αφορα τουλαχιστον στο τι θελω να βλεπω μπροστα μου....το τι εχει να μου "πει" καθε ανθρωπος σε αλλο επιπεδο δεν εχει να κανει ουτε με τα κιλα του ουτε με το υψος του ουτε με οποιοδηπτα αλλο σωματομετρικο στοιχειο...

Το οτι αναφερθηκα στην κυρια - βοδι που ενοχληθηκε επειδη ενα σκυλακι εκανε μπανιο 30 μετρα μακρια της και την χαρακτηρισα ως κητος εχει να κανει το οτι η ιδια κανει πρωτιστως κακο στον αυτο της με ΤΗΝ ΤΣΙΓΑΡΙΛΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΠΝΟ ΤΗΣ και μαλιστα ΘΑ ΤΟ μεταδωσει και στο παιδι της που επαιζε στα ιδια κυβικα...το σκυλι την πειραξε και οχι το οτι εχει θεσει σοβαρη υποψηφιοτητα για τριπλο μπαϊ-πας...

Επιλογες θα μου πεις...και θα συμφωνησω! Αλλος το ριχνει στο ποτο, αλλος στην πρεζα, αλλος στο καπνισμα και αλλος στο φαγητο...οκ απο πλευρας μου....στην τελικη και εγω καπνιζω και αν μου πει καποιος οτι τα δοντια μου ειναι κιτρινα, δεν θα τον χαρακτηρισω ρατσιστη αλλα ρεαλιστη...απο εκει και επειτα μπορω να τον γραψω στα @@ και να αποδεχθω εγω ο ιδιος οτι απο την στιγμη που καπνιζω δεν θα εχω ατραφτερο χαμογελο ή αν με εχει πειραξει τοσο πολυ να κοψω το καπνισμα και να παω για λευκανση....το να προασπαθησω ομως να τον κανω να αποδεχθει οτι τα κιτρινα δοντια μου ειναι μια χαρα και δεν θα πρεπει να τον ενοχλουν ειναι μαλακια μου...

οποτε το ζουμι της υποθεσης σε αυτη την ανουσια κατα την αποψη μου ενσταση σου, ειναι οτι πραγματικα χοντρος, ειναι αυτος που τον ενοχλει το βαρος του και δεν κανει τιποτα για αυτο...

και μην μου πεις οτι στην Ελλαδα με το μεγαλυτερο ποσοστο ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΩΝ στην Ευρωπη, ειναι θεμα παθολογικο....

byron
08/07/2008, 16:02
FUBAR...

PortisHead
08/07/2008, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
......
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΙΚΑΙΟΜΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ !!!

Την συμπεριφορά ναι, την εμφάνιση ΟΧΙ !!!

Απο πότε ? Ποιος το λέει αυτο ?
Ο καθένας μπορει να κρίνει και να κατακρίνει οτι γουσταρει.

Αναλόγως θα κριθεί κιαυτος απο τον κοινωνικό του περίγυρο.

spyro
08/07/2008, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead

Ο καθένας μπορει να κρίνει και να κατακρίνει οτι γουσταρει.


Η δικτατορία της Δημοκρατίας :a51:

bZrOo
08/07/2008, 17:27
"Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια δικαίωμα ,την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...

Ισοκράτης 436-338 π.Χ."


Αν και η μόρφωση μου δεν είναι του επιπέδου της παραπάνω πρότασης , μπορώ να πω πως κολλάει με όλα τα θέματα που έχουν θιχθεί στο topic αυτό.

VanDiemen
08/07/2008, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Πρώτα έφταιγαν οι Κρητικοί ................ όλοι ............... μετά οι χοντροί ...................... όλοι ................. μετά ....................... και πάει λέγοντας !!!

Πολύ εύκολη και ασύδοτη στοχοποίηση κοινωνικών ομάδων .......... δε νομίζεις ;;;
.....................

Δεδομένο (α):
Είμαι χοντρός!

Δεδομένο (β):
Γουστάρω να δέρνω μαύρους.

Συμπέρασμα:
Όλοι οι χοντροί είναι ρατσιστές.

Αυτή είναι η λογική που έχει κατακλύσει τα πάντα. Που τη χρησιμοποιούν ανεξαιρέτως πολιτικοί, δημοσιογράφοι, καθημερινοί άνθρωποι. Λογική που δεν κάνει εντύπωση σε κανέναν και την καταπίνουμε αμάσητη καθημερινά.

iLia
08/07/2008, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador


Το οτι αναφερθηκα στην κυρια - βοδι που ενοχληθηκε επειδη ενα σκυλακι εκανε μπανιο 30 μετρα μακρια της και την χαρακτηρισα ως κητος εχει να κανει το οτι η ιδια κανει πρωτιστως κακο στον αυτο της με την βουλιμια της και μαλιστα το εχει μεταδωσει και στο παιδι της που επαιζε στα ιδια κυβικα...το σκυλι την πειραξε και οχι το οτι εχει θεσει σοβαρη υποψηφιοτητα για τριπλο μπαϊ-πας...



:a31:


Θα εγραφα κι αλλα..αλλα το :a31: με καλυπτει πληρως :)

arxaios
08/07/2008, 20:39
Η αυθάδεια, η αγένεια και η ύβρις, δεν είναι ελευθερία του λόγου .......... κύριοι !!!
:nono: :nono: :nono:
Κάτι δεν έχετε καταλάβει σωστά ...........
:mad: :mad: :mad:

Η ελευθερία σας επιτρέπεται να φτάνει μέχρι το σημείο που δεν προσβάλλει τους άλλους ...........
Αυτό το σημείο το έχετε προ πολλού περάσει ............

Καλό βράδυ ..............

MUSTILI
08/07/2008, 21:10
Επειδη δεν μου αρεσει να μαλωνουμε (Αβραμοπουλος στυλ) πιστευω οτι στην τελικη συμφωνουμε οτι ηταν αθλιο αυτο που εγινε και οτι ειναι μια συχνα απαντωμενη συμπεριφορα συμπολιτων μας. ΟΚ ρε ρεμαλια;

:wave2:


Η θεωρια καταρρεει, οι χοντροι ειναι ωραιοι

stavrogin
08/07/2008, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
....


Απλα εαν καποιος στο χωριο σου κανει μια μαλακια ειτε θες ειτε δεν θες εισαι και εσυ υπολογος διοτι δεν τον σταματησες, και γιατι σε εξεθεσε.


Σημειωση Ααα:
Αυτο που αναφερεις στο οποιο εσπευσαν να συμφωνησουν καμποσοι, ειναι λαθος για μενα .Ειναι η μεγαλη κουβεντα που γινεται περι συλλογικης ευθηνης η οποια δεν ισχυει.Δεν εισαι υπολογος εαν ο συγχωριανος σου ειναι κτηνος. Εαν ησουν παρον, και δεν τον σταματησες σαφως και υπαρχει θεμα ,οχι ομως οτι σε εξεθεσε !!!! δεν εισαι υπευθηνος για τις πραξεις του οπως δε θες να ειναι υπευθηνος αυτος για τις δικες σου.(edit1)Εαν ειναι υπευθηνος κι αυτος για τις πραξεις σου ,τοτε εχει λογο στις πραξεις σου και θα πρεπει να τον ρωτας πρωτα. Λυπαμε δε γινονται αυτα τα πραγματα.
κι αν καμια φορα ντρεπομαστε για αυτα που κανουν οι πατριωτες μας (ειναι ανθρωπινο) ειναι προβλημα μας κι οχι κοινωνικο θεμα ως συλλογικη ευθηνη.


Σημειωση Βου:

Οι σκυλοι μολυνουν τις θαλασσες. Ψευδος
Στην πραγματικοτητα τα ψαρια μολυνουν τις θαλασσες. Τρωνε ,χεζουν κατουρανε ,πηδιουνται,γεννανε ακομα και ψοφανε μεσα στο νερο που εμεις κολυμπαμε το γεμιζουν με τα σηχαμερα υγρα τους αιματα εντερα λεπια κι οτι αλλο σηχαμερο μπορειτε να φανταστειτε.Τι να σου κανει κι ο σκυλος με τις τριχες του;
:p

(edit2)
Σημειωση Γου:
Σχολιο για τη θανατωση του σκυλου:
"Και το ποιο μεγαλο κτηνος ,υπαρχει μια στιγμη που θα δειξει οικτο. Αρα εγω δεν ειμαι κτηνος"
Σεξπηρ ,Ερρικος ο 8ος

Tedvj23
30/03/2014, 18:58
Δεν ηξερα που να το ποσταρω η αναζητηση αυτο μου εβγαλε αν υπαρχει θεμα βγαλτε το..
http://www.e-radio.gr/blog/post.asp?uid=24315#ixzz2xSswoCC6

Υ.γ.Τι ειναι ο ανθρωπος...?:a56:

vaska
30/03/2014, 21:41
Δεν ηξερα που να το ποσταρω η αναζητηση αυτο μου εβγαλε αν υπαρχει θεμα βγαλτε το..
http://www.e-radio.gr/blog/post.asp?uid=24315#ixzz2xSswoCC6

Υ.γ.Τι ειναι ο ανθρωπος...?:a56:

Μας γ@μησες βραδιάτικα γ@μώ @#$$%

McTalas
30/03/2014, 23:46
Για την ιστορια, το λανειτ πωλειται μονο στην μαυρη αγορα...
Εδιτ. Τωρα ειδα πως ειναι παλιο

Corki
31/03/2014, 07:52
Αυτό το πράγμα με την κακοποίηση ζώων ,κυρίως σκύλων, ενεργητική και παθητική , είναι πηγάδι δίχως πάτο!

Το παράξενο είναι οτι ακόμα και σήμερα που υποτίθεται υπάρχει και το νομικό πλαίσιο , στην ουσία τπτ δν μπορεί να γίνει παρά μόνο μία επώνυμη καταγγελία, εμπλέκοντας σε, σε μια δικαστική διαμάχη με ενα π@π@ρ@.

Οι δε "σύλλογοι-ΜΚΟ-εταιρίες" για την "προστασία" τπτ περισσότερο από:
1) κενές συμβουλές-donate,
2)"οριστε το ΦΕΚ με τους νέους νόμους"-support us via PayPal,
3)"ελάτε να βοηθήσουμε τα ζώα"-"δεχόμαστε ολες τις πιστωτικές"

Οι δήμοι .....ισως τωρα που ειναι προεκλογική περίοδος.....αλλιως σε στέλνουν στην Αστυνομία!
Η Αστυνομία σου λέει ή μηνυση ή "πηγαιντε στο Δήμο"!

Η κατάσταση είναι για ...:lol:...και για...:cry:...!

McTalas
31/03/2014, 10:17
για να ειστε ενημεροι: οι δημοι ειναι υποχρεωμενοι να στυρωνουν τα αδεσποτα και ΤΙΠΟΤΑ αλλο, οι φιλοζωηκες δεν εχουν λεφτα και δεν μπορουν να κανουν τιποτα παραπανω...

εδω δεν νοιαζονται για το ικα σιγα μην ασχοληθουν με αλλα...

Corki
31/03/2014, 12:14
για να ειστε ενημεροι: οι δημοι ειναι υποχρεωμενοι να στυρωνουν τα αδεσποτα και ΤΙΠΟΤΑ αλλο, οι φιλοζωηκες δεν εχουν λεφτα και δεν μπορουν να κανουν τιποτα παραπανω...

εδω δεν νοιαζονται για το ικα σιγα μην ασχοληθουν με αλλα...

Άρα επι της ουσίας τα ζωάκια ειναι απροστάτευτα.......

Zid
31/03/2014, 13:43
Αυτό το πράγμα με την κακοποίηση ζώων ,κυρίως σκύλων, ενεργητική και παθητική , είναι πηγάδι δίχως πάτο!

Το παράξενο είναι οτι ακόμα και σήμερα που υποτίθεται υπάρχει και το νομικό πλαίσιο , στην ουσία τπτ δν μπορεί να γίνει παρά μόνο μία επώνυμη καταγγελία, εμπλέκοντας σε, σε μια δικαστική διαμάχη με ενα π@π@ρ@.

Οι δε "σύλλογοι-ΜΚΟ-εταιρίες" για την "προστασία" τπτ περισσότερο από:
1) κενές συμβουλές-donate,
2)"οριστε το ΦΕΚ με τους νέους νόμους"-support us via PayPal,
3)"ελάτε να βοηθήσουμε τα ζώα"-"δεχόμαστε ολες τις πιστωτικές"

Οι δήμοι .....ισως τωρα που ειναι προεκλογική περίοδος.....αλλιως σε στέλνουν στην Αστυνομία!
Η Αστυνομία σου λέει ή μηνυση ή "πηγαιντε στο Δήμο"!

Η κατάσταση είναι για ...:lol:...και για...:cry:...! Δεν έιναι έτσι φίλε μου... απο τότε που άλλαξε το νομικό πλαίσιο πλέον έχουν πάει στα δικαστήρια 10δες περιπτώσεων και ορισμένες εκτός απο βαρύτατα πρόστιμα 1-2 φάγαν και ορισμένους μήνες φυλακή.


Είναι στο χέρι σου και του καθένα να το κυνηγήσει..

Οι δήμοι όντως ειναι ανύπαρκτοι στο συνολό τους εκτός ελάχιστων περιπτώσεων .

Pan (dvs)
31/03/2014, 14:46
για να ειστε ενημεροι: οι δημοι ειναι υποχρεωμενοι να στυρωνουν τα αδεσποτα και ΤΙΠΟΤΑ αλλο, οι φιλοζωηκες δεν εχουν λεφτα και δεν μπορουν να κανουν τιποτα παραπανω...

εδω δεν νοιαζονται για το ικα σιγα μην ασχοληθουν με αλλα...

Υποχρεωμενοι ειναι,λεφτα εχουνε παρει για αυτο το λογο,αλλα αποτελεσμα γιοκ.

Μερικοι ρομαντικοι φιλοζωοι προσπαθουνε να βγαζουνε το φιδι απο την τρυπα.

Ειχα κανει καταγγελια για καποιο περιστατικο.Απαντηση πηρα μονο οταν εστειλα επιστολες σε τοπικα μεσα και Νομαρχια.
Η απαντηση ,φυσικα,ητανε γελοια.Δεν εχουμε λεφτα και δεν μπορουμε να προσλαβουμε εναν (1)κτηνιατρο για να διαχειριστει την κατασταση.Το οτι αλλες υπηρεσιες του δημου εχουνε πληθωρα προσωπικου δεν το σχολιασανε.Ουτε φυσικα το τι κανανε τα λεφτα που πηρανε απο τα Ευρωπαικα ταμεια γι'αυτο το λογο.


Αυτο που λεει ο Zid ισχυει.http://www.gazzetta.gr/plus/article/581030/proti-fylakisi-gia-kakopoiisi-zooy-pic

IRA57
02/04/2014, 01:16
Καθε μερα γινονται αυτα...
http://www.zoosos.gr/article/5251/mutilene-peripoliko-patese-kai-skotose-ton-skulo

Τι να λεμε...εμενα ο Χασκουλης μου που εχασα απο μαλακιες κτηνιατρων (τρεχαμε απο καλοκαιρι) στις 14 μαρτη ,ανακαλυψα 2 χρονια αφοτου τον υιοθετησα σε μια ακτινογραφια οτι ειχε σκαγι στην πλατη απο τα προηγουμενα 8 χρονια αδεσποτης ζωης...:sick:




Αυτό το πράγμα με την κακοποίηση ζώων ,κυρίως σκύλων, ενεργητική και παθητική , είναι πηγάδι δίχως πάτο!

Το παράξενο είναι οτι ακόμα και σήμερα που υποτίθεται υπάρχει και το νομικό πλαίσιο , στην ουσία τπτ δν μπορεί να γίνει παρά μόνο μία επώνυμη καταγγελία, εμπλέκοντας σε, σε μια δικαστική διαμάχη με ενα π@π@ρ@.

Οι δε "σύλλογοι-ΜΚΟ-εταιρίες" για την "προστασία" τπτ περισσότερο από:
1) κενές συμβουλές-donate,
2)"οριστε το ΦΕΚ με τους νέους νόμους"-support us via PayPal,
3)"ελάτε να βοηθήσουμε τα ζώα"-"δεχόμαστε ολες τις πιστωτικές"

Οι δήμοι .....ισως τωρα που ειναι προεκλογική περίοδος.....αλλιως σε στέλνουν στην Αστυνομία!
Η Αστυνομία σου λέει ή μηνυση ή "πηγαιντε στο Δήμο"!

Η κατάσταση είναι για ...:lol:...και για...:cry:...!

Συμφωνω σε ολα...αλλα θα σου προτεινα να γινεις για λιγο καιρο εθελοντης σε φιλοζωικο συλλογο να δεις τη γλυκα...εκτος αν εχεις την εντυπωση οτι 100+ ζωα ανα μεσο ορο σε καταφυγια φιλοζωικων (δεν μιλαω για δημοτικα κυνοκομεια ,μην μπλεχτεις) ,που επι το πλειστον βρισκονται αρρωστα, θεραπευονται και χορτενουν με ψωμι κ ελια...

Corki
02/04/2014, 08:05
...αλλα θα σου προτεινα να γινεις για λιγο καιρο εθελοντης σε φιλοζωικο συλλογο να δεις τη γλυκα...

Οχι φιλε μου .....ουτε εθελοντης προκειτε να γινω , γιατι δεν πιστευω τον εθελοντισμο, ουτε ποτε με ενοχλησαν τα αδεσποτα ζωακια, γιατι για εμενα κανενα ζωο δεν ειναι αδεσποτο.

Αν ειδες υπογραμμισα την παθητικη κακοποιηση γιατι αυτο πιστευω ειναι το βασικοτερο προβλημα. Τα δεμενα ζωα που υποσιτιζονται και αφηνονται στην μοιρα τους. Ενα ζωο ελευθερο θα βρει να φαει και θα βρει να κρυφτει. Ενα δεμενο δεν μπορει να κανει τπτ. Για αυτο τα δικα μου τα ειχα ελευθερα στην αυλη μου και δεν τα εδεσα ποτε. Και οταν δεν ηταν δυνατον να συμβαινει αυτο τους βρηκα ενα σπιτι να μεινουν.

Τωρα για ποια "γλυκα" μου μιλας δεν καταλαβαινω ....οπως δν καταλαβαινω τι λογικη ειναι να δημιουργουμε μερη που μαντρωνωνται 100+ σκυλοι και τα ονομαζουμε "προστασια ζωων". Το μονο πραγμα που κανεις ειναι να δημιουργεις αναγκες και εξοδα και να "εφησυχάζεις" τους "ζωοφιλους".

Επισης οταν λεμε εθελοντης ...σιγουρα δεν κολλαει το "δεν εχω χρηματα να λειτουργισω" διπλα του.

Εθελοντης ειναι ο Κυρ Στρατος στην γειτονια μου που καθαριζει ενα οικοδομικο τετραγωνο γιατι του αρεσει να βλεπει την γειτονια του καθαρη........με την σκουπα του και το φαρασι του. Και ο Κυρ Δημητρης που καθαριζει τα δεντρα και τα παρτερια με τα εργαλεια του και τις βενζινες του. Αυτοι γιατι δεν ζητανε χρηματα?

Επισης δεν μπορω να καταλαβω γιατι δν ειναι δυνατον να υπαρχει ενα νομικο πλαισιο που να επιτρεπει στον δημο ή στην Αστυνομια να παρεμβαινει μετα απο υποδειξη κατοικων για κακοποιηση. Δεν σου λεω να υπερβαλλουμε στις αντιδρασεις (αυτοφορο κτλ) γιατι καποιες φορες γινονται και λαθη, αλλα η λογικη του να καλεισαι να μπεις σε προσωπικη δικαστικη διαμαχη ειναι γελοια κατα την γνωμη μου εκτος απο ανεφαρμοστη.

Τεσπα ...ας ελπισουμε για καλυτερες μερες!

IRA57
02/04/2014, 13:01
Προφανως τα λες αυτα γιατι νομιζεις οτι αυτα που ζουν στους δρομους περνανε ζωη χαρουμενη...και βρισκουν να φανε...

Στις περισσοτερες περιπτωσεις ταιζονται.......και αυτα που δεν ταιζονται βρισκονται κοκαλιασμενα...ειτε στα προθυρα θανατου απο αρρωστειες...ειτε εγκαταλελειμενα απο σπιτια χωρις καμια ελπιδα επιβιωσης σε μια πολη...ειτε κακοποιημενα απο ανθρωπους...
και γι'αυτο ''μαντρωνονται'' για να ταιζονται και για θεραπειες μεχρι (αν ειναι τυχερα) να υιοθετηθουν.

Ο σκυλος δεν ειναι ενα ζωο που δημιουργησε η φυση, αλλα η δικη μας παρεμβαση στην εξελιξη των λυκων και δεν ειναι 100% προσαρμοσμενοι να επιζουν μονοι τους...και σιγουρα λιγοτερο σε πολεις.

Η σκουπα του κυρ-Στρατου κοστιζει λιγα ευρω...
Ξερεις ποσο κοστιζουν οι θεραπειες/ιατρικα εξοδα/σιτιση 100+ αναπηρων/αρρωστων/υποσιτισμενων ζωων?
Για να μην μιλησω για τον ψυχολογικο πονο να βλεπεις καθε μερα την αρρωστεια του μυαλου των ανθρωπων...

Νομικο πλαισιο υπαρχει και κανονικα η αστυνομια πρεπει να δρα αυτεπαγγελτα, αλλα οπως αποδεικνυεται καθημερινα...αγνοουν τον ιδιο το νομο που υποτιθεται υπηρετουν!

Corki
02/04/2014, 14:11
Φιλε μου η ζωη δεν ειναι παραμυθι.....οπως πεθαινουν χιλιαδες ανθρωποι καθε μερα .....ετσι θα πεθαινουν και ζωακια. Ετσι γινοταν, ετσι γινεται και ετσι θα γινεται.

Η κουβεντα εδω εχει να κανει με το αν στην διαδικασια αυτη συμμετεχει ο ανθρωπος επηρρεαζοντας την αρνητκα (π.χ.βασανιζοντας τα ζωα).

Τωρα το αν πρεπει -ειναι εφικτο να δημιουργησουμε μαζι με την κοινωνια ανθρώπων, μια κοινωνια ζωων με παραπλησια χαρακτηριστικα πιστευω οτι ειναι μια αλλη κουβεντα!

Αν υπαρχει το νομικο πλαισιο για αυτεπαγγελτη δραση της αστυνομιας αλλα παρολα ταυτα αυτη επιλεγει να το αγνοει δεν νομιζω οτι μπορω εγω να κανω κατι για αυτο . Σιγουρα το να χρηματοδοτω ζωοφιλους δεν ειναι η λυση.

Οπως εγραψα παραπανω ας ελπισουμε για καλυτερες μερες.

IRA57
02/04/2014, 14:35
Αυτο λεω και εγω...εμμεσα ή αμεσα ο ανθρωπος φταιει για αυτα που περνανε...

Κανεις δεν ειπε να χρηματοδοτησεις ζωοφιλους...οποιος θελει κανει πραγματα και μονος μου το εξαλλου...
Αλλα μην ξεχνας οτι οποιες αλλαγες εγιναν στους νομους ,απο πιεσεις ''χρηματοδοτουμενων'' ζωοφιλων εγιναν...

Ας πραξουμε...για να ερθουν καλυτερες μερες...