PDA

View Full Version : Γυαλιζοντας το αμορε...



p@nos
07/07/2008, 19:26
Επειδη ολοι το ΧΤακι μας σαν αγαπουλα το βλρπουμε και προφανως το θελουμε περιποιημενο(αν και παντου υπαρχουν βρωμηλοι:lol: ) ,αγαπητοι εν ΧΤ αδερφοι θελω την βοηθεια σας...

Μιας και τα πλαστικα του ΧΤ ειναι πλαστικα μαυρου χρωματος και οχι βαμμενα μαυρα, θελω να μου πειτε τι μπορω να χρεισημοποιησω προκειμενου να γινουν πιο γυαλιστερα και απαστραπτοντα...

:D



Τα φωτα σας πλιζζζζζζ...

p@nos
07/07/2008, 19:33
Αντε ρε παιδια περασαν 5' και δεν απαντησε κανεις ακομα?

γαιδουρια
:lol: :lol: :lol:




Λοιπον πειτε γιατι η εσχατη λυση ειναι το βαψιμο...
:sick:

dirtbird
07/07/2008, 19:57
Armor All ολονυχτίς και μετά σπρευ σιλικόνης....

dirtbird
07/07/2008, 19:58
,,, και προσοχή στη σέλλα μ'αυτά τα πράματα....


αν δεν θέλεις να βγάλει νύχια ο κ@λος σου..... :lol: :lol:

hotcarver
08/07/2008, 00:40
Παρε μια αλοιφη απο μοτομαρκετ..αυτο για γυαλισμα pvc,ζελατινων,σκριν...με αλοιφαδορο περνα το και μετα με γυαλιστικο σιλικονης...Θα δεις..

lamoun
08/07/2008, 01:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Λοιπον πειτε γιατι η εσχατη λυση ειναι το βαψιμο...
:sick:

Πως έχει γίνει το μηχανάκι ρε μάστορα;; :confused:

Τέσπα, άν θες να κάνεις καλή δουλειά δες το θέμα του Kele εδώ, http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=9615.0

XJR_Billy
08/07/2008, 07:22
Εγώ το πλένω πάντα με αφρόλουτρο και μεγάλο μαλακό σφουγγάρι που δεν γρατζουνάει.

Όσο για το πόσο γυαλίζει, θα το δείτε όταν με το καλό βρεθούμε, να γνωριστούνε τα μωράκια...

:beer: :beer: :beer: :wave2:

notakos600
08/07/2008, 07:49
Αφού το πλύνω με σαπουνάδα και το ξεπλύνω με καθαρό νεράκι,το περνάω με σπρέυ γυαλιστικό ταμπλώ που έχω και για το αμάξι. Ψεκάζω και σκουπίζω όλα τα πλαστικά πλην της σέλας γιατί γλυστράει και γλυστράει πολύ λέμε.

nikos force
08/07/2008, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Armor All poio apo ola ...pleon exei ena swro proionta...

p@nos
08/07/2008, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Αφού το πλύνω με σαπουνάδα και το ξεπλύνω με καθαρό νεράκι,το περνάω με σπρέυ γυαλιστικό ταμπλώ που έχω και για το αμάξι. Ψεκάζω και σκουπίζω όλα τα πλαστικά πλην της σέλας γιατί γλυστράει και γλυστράει πολύ λέμε.



Αυτο κανω κι εγω αλλα το θεμα ειναι οτι το γυαλιστικο αφηνει ''λαδιες'' πανω στα πλαστικα και μετα απο 2 μερες χανει τη γυαλαδα του...

Τωρα να υποθεσω πως το σπρει σιλικονης το βρησκουμε σε μαγαζι με χρωματα?

notakos600
08/07/2008, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Αυτο κανω κι εγω αλλα το θεμα ειναι οτι το γυαλιστικο αφηνει ''λαδιες'' πανω στα πλαστικα και μετα απο 2 μερες χανει τη γυαλαδα του...

Τωρα να υποθεσω πως το σπρει σιλικονης το βρησκουμε σε μαγαζι με χρωματα?


Σπρευ σιλικόνης ναι σε μαγαζιά χρωμάτων.

XJR_Billy
08/07/2008, 09:48
Από ότι έχω παρατηρήσει, το ΧΤ600 έχει καλύτερη ποιότητα πλαστικών από το ΧΤ660.

Βλέπω και πιο παλιά ΧΤάκια να λάμπουν. Βλέπω και 660 δύο τριών χρόνων με εχμμμ... ακατανόμαστα πλαστικά.

Αυτό μπορεί να οφείλεται μεν από το πόσο προσέχει κανείς τη μηχανή του, αλλά έχω ακούσει γενικές απόψεις ότι όλα τα χημικά γυαλιστικά μπορεί να δίνουν μιά εφήμερη λάμψη, αλλά δεν είναι και ότι το καλύτερο για τα πλαστικά.

Και δεν νομίζω ότι μπορούμε να συγκρίνουμε αντοχές λαμαρίνας με ακρυλικό διπλής, πέρλα κ.λ.π. με το βάψιμο ενός πλαστικού μέρους ΧΤ.

Γι' αυτό και μόνο το λόγο δεν βάζω τίποτα περισσότερο από απλό αφρόλουτρο, καλό τρίψιμο με μαλακό σφουγγάρι, πολύ νεράκι και πολύ καλό στέγνωμα.

Όλα αυτά ΠΑΝΤΑ σε σκιά.

Γνώμη μου, παιδιά, διορθώστε με αν κάνω λάθος...:wave2:

dirtbird
08/07/2008, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
poio apo ola ...pleon exei ena swro proionta...

auto gia tin katapolemisi ton ritidon kai ton mavron kiklon.....:winka: :lol: :lol: :lol:

nikos force
08/07/2008, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
auto gia tin katapolemisi ton ritidon kai ton mavron kiklon.....:winka: :lol: :lol: :lol: GIATI GRAFEIS ME GREEKLISH ...:cool:

mourgakos
13/07/2008, 15:22
οπως προειπε φιλος,ολα τα χημικα τελικα ζημια κανουν.
νερο σαπουνι και στεγνωμα ,ολα σε σκια.

ολα τα αλλα...
αν θελετε να πολυγυαλισει βαλτε λιγο βαζελινη σε ενα πανι και τριφτε το ναπλωσει

Respect
13/07/2008, 20:58
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=26037&highlight=%E3%F1%E1%F4%E6%EF%F5%ED%E9%DD%F2