PDA

View Full Version : kollise to innova?



vespaleon
08/07/2008, 11:51
kalispera se olous! ti lete exei idi arpaksei? na pao gia allo pistoni? loipon... ta stixia einai ta eksis: prin 2 mines to pira metaxirismeno (tou2003) apo mixalakopoulou.. amesos sxedon to etrexa polles diadromes to mixanaki kai meta apo 3 vdomades pao na do kai ta ladia tou kai den eixe sxedon tipota mesa!:eyepop: simplirosa... kai meta apo kamia 20 meres pali afou ida pos eixe ladia etrexa me 80 kai se mia allagi mou esvise to innova san na pigene na kollisi (ksero pos kanei tote) allaksa ladia... ! apo tote epese ligo i apodosi kai simera ,dikavalo me 75km pali esvise sto dromo opos pigena stathera!:sad: mallon ehase simpiesi?:mad: ! kala diladi sta innova prepei na koitame kathe mera ta ladia min kollisi to pistoni?:bigcry: ti lete/? apo tora na agoraso pistonaki?!!!!! prin kan to anoikso na to do ti exei o kilindros? ax pali ta idia san to palio mou crypton...... kai afto to papi den ithela na to pirakso...:sick:

OldMan
08/07/2008, 11:55
gia dokimase na to valeis mprosta me tin manivela (an exei...).

an den pairnei me tipote (i xreiazetai polles manivelies), tote apoxairetise to elatirio simpiesis (mporei kai to elatirio apoksesis ladiou).

Enallaktika, pas kai metras simpiesi ... :wave2:

vespaleon
08/07/2008, 12:06
file mou to mixanaki doulevei kapos normal apla epese kapos i apodosi... meta tis mesees strofes idika.. apla gia na svinei mono tou kai na exei afto to istoriko to telefteo dimino me ta ladia ( mia na min exei sxedon katholou,mia poly pio poly... ,mia ligo pio ligo kai olo ladi kakis piotitas olo simpliromata....) mallon psilokollimeno den einai? leo ego tora....

catmaster
08/07/2008, 12:13
:sick: :sick:

ρε φίλε το είδε κανένας μάστορας το μηχανάκι πρίν το πάρεις ;;;


το είδε άλλος αφού το πήρες ;;

το έχει δει κανένας έστω τώρα ;;

OldMan
08/07/2008, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από vespaleon
to mixanaki doulevei kapos normal ... mallon psilokollimeno den einai?
ksereis ti einai ena kollimeno moter ??

p@nos
08/07/2008, 12:17
ρε παιδια ελεος με τα greeklish...


(και αν καποιος δε το καταλαβαινει δε χρειαζεται να το συνεχιζουν οι υπολοιποι):winka:

OldMan
08/07/2008, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
και αν καποιος δε το καταλαβαινει δε χρειαζεται να το συνεχιζουν οι υπολοιποι:winka:
Άμα δεν μπεις στο πνεύμα του γράφοντος, δεν μπορεί να γίνει διάγνωση ...:winka:

(ούτε αλλιώς μπορεί, αλλά λέμε τώρα...)

sniper
08/07/2008, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άμα δεν μπεις στο πνεύμα του γράφοντος, δεν μπορεί να γίνει διάγνωση ...:winka:

(ούτε αλλιώς μπορεί, αλλά λέμε τώρα...)

Οκνυροί κι ευδαιμονισταί.....

p@nos
08/07/2008, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άμα δεν μπεις στο πνεύμα του γράφοντος, δεν μπορεί να γίνει διάγνωση ...:winka:

(ούτε αλλιώς μπορεί, αλλά λέμε τώρα...)




ναι ρε oldman αλλα διαβαζουν κι αλλοι και δε φταινει στο να βγαζουν τα ματια τους...

οποιος το καταλαβαινει εχει καλως,οποιος δεν το καταλαβαινει δε γινεται να τον βαλεις να γραφει ελληνικα με το ζορι...

vespaleon
08/07/2008, 12:32
padia sorry gia ta greeklish alla eimai sti douleia akoma... den exei allo pc me greeck edo. file ksero ti einai kollimeno moter kai monos mou mexri tora exo lisei 4 mixanakia, giati allaksa kilindropistono se 1 typhoon (2 fores) ena crypton (2 fores) 1 se 1 vespa kai ena piaggio sfera pou perasan apo ta xeria mou. esas sas exei kollisei pote to pistoni? kserete giati milao diladi? paidia ego voithia zitisa... giati tetia epithesi kai ironia?

catmaster
08/07/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από vespaleon
padia sorry gia ta greeklish alla eimai sti douleia akoma... den exei allo pc me greeck edo. file ksero ti einai kollimeno moter kai monos mou mexri tora exo lisei 4 mixanakia, giati allaksa kilindropistono se 1 typhoon (2 fores) ena crypton (2 fores) 1 se 1 vespa kai ena piaggio sfera pou perasan apo ta xeria mou. esas sas exei kollisei pote to pistoni? kserete giati milao diladi? paidia ego voithia zitisa... giati tetia epithesi kai ironia?

ρε φίλε που την είδες την επίθεση και την ειρωνία ;;;

απλά αναφέρεις ότι πήγες και αγόρασες μεταχειρισμένο μηχανάκι και σου βγήκε παρτάλι ...

που ζήτησες βοήθεια ακριβώς ;; και σε τελική τι να κάνουμε τώρα ;;


εγώ προσωπικά θα έπαιρνα το μπορδέλο και θα το πήγαινα πίσω στο μαγαζί από την πρώτη μέρα και θα έπαιρνα τα λεφτά μου πίσω ... αν σε παίρνει να το κάνεις τώρα πήγαινε κάντο ...


:wave2:

OldMan
08/07/2008, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από vespaleon
esas sas exei kollisei pote to pistoni?
oxi, alla ton exoume patisei ton simplekti ! :winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από vespaleon
paidia ego voithia zitisa... giati tetia epithesi kai ironia?
Γιατί δεν τελειώνουμε την κωλ@δουλειά να πάμε για " φρέσκα" :beer:


επί του θέματος:
Τα τετράχρονα δεν κολλάνε όπως τα δίχρονα .
Αν το πρόβλημα δημιουργήθηκε από την έλλειψη λίπανσης, πρώτα θα είχαν "αρπάξει" ο εκκεντροφόρος και τα ρουλεμάν μπιέλας - πείρου και μπιέλας - στροφάλου (κοινώς, το μηχανάκι θα "φώναζε"..).

Στην περίπτωσή σου, το χειρότερο που μπορεί να έγινε είναι να φαγώθηκαν τα ελατήρια του πιστονιού .. :wave2:

OldMan
08/07/2008, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
απλά αναφέρεις ότι πήγες και αγόρασες μεταχειρισμένο μηχανάκι και σου βγήκε παρτάλι ...

Ναι, αλλά έβαλε και αυτός το χεράκι του ...:winka:

vespaleon
08/07/2008, 12:52
kai ksanarotao giati apantisi den pira. to innova to agorasa 1000Evro me 1 xrono egiisi apo to GOUNTOUFA (MIXALAKOPOULOU).einai normal EINAI normal na xasei ola tou ta ladia meta apo 20 meres.? e den ekana kai dragster strips.!... kserei kapoios na mou pei telospanton pote paei na kollisei to pistoni tou innova? otan svinei mono tou kata tin poreia?otan den paei pleon pano apo 70km.? opoios to exei pathei esto se allo mixanaki mou leei. efxaristo.

vespaleon
08/07/2008, 12:55
efxaristo OLDMAN aftin akrivos tin apantisi zitousa... allagi pistoniou kai ta sxetika ta kano ego... giati... to sinergio zitaei 3000E 350E sigoura.! prin 2 mines to pira

dirtbird
08/07/2008, 12:59
.... μπορεί βέβαια να έχει κάψει και καμμιά βαλβίδα.....:smilea: :D

OldMan
08/07/2008, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
.... μπορεί βέβαια να έχει κάψει και καμμιά βαλβίδα.....:smilea: :D
....εισαγωγής ή εξαγωγής ... ?:smilea: :D

sniper
08/07/2008, 13:06
Tα Ιννοva δεν κολλάνε....


next case please....

catmaster
08/07/2008, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από vespaleon
efxaristo OLDMAN aftin akrivos tin apantisi zitousa... allagi pistoniou kai ta sxetika ta kano ego... giati... to sinergio zitaei 3000E 350E sigoura.! prin 2 mines to pira



(δεν μπορώ να καταλάβω ρπμ)

ρε άνθρωπε αφού το πήρες από μαγαζί που σου έδωσε εγγύηση .... γιατί δεν το πάς πίσω να ησυχάσεις ;;; :cry: :cry:

dirtbird
08/07/2008, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
....εισαγωγής ή εξαγωγής ... ?:smilea: :D

ανεπίστροφη.... :D

apav
08/07/2008, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
(δεν μπορώ να καταλάβω ρπμ)

ρε άνθρωπε αφού το πήρες από μαγαζί που σου έδωσε εγγύηση .... γιατί δεν το πάς πίσω να ησυχάσεις ;;; :cry: :cry:

+1

toulis
08/07/2008, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
(δεν μπορώ να καταλάβω ρπμ)

ρε άνθρωπε αφού το πήρες από μαγαζί που σου έδωσε εγγύηση .... γιατί δεν το πάς πίσω να ησυχάσεις ;;; :cry: :cry:

+2

Lazio
08/07/2008, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Tα Ιννοva δεν κολλάνε....


next case please....


Ναι τα Χοντα δουλευουν και χωρις λαδι....... :lol: :lol: :lol:

nik7119
08/07/2008, 21:36
φιλε τα ινοβα,καινε λαδι απο την μανα τους,,ετσι την πατησα και εγω με ενα καινουργιο ινοβα και μου χτυπησε μπιελα,,αστα,κανε σηνεχεια ελενχο στα λαδια,,η δωστο να ξεμπλεξεις,,ειχα τοσα παπακια χοντα παρει ποτε κανενα προβλημα,,αλα το ινοβα αποτηχια

ariskawa
08/07/2008, 23:04
φιλε μου.το μηχανακι σου εχει κανει στιγμιαιο κολλημα.σ'αυτην την περιπτωση αλλαζουμε ενα κυλινδρο και ενα πιστονι απαραιτητα.επειδη σ'αυτα τα κοκορακια ειναι με ρολεμαν ειναι λιγο δυσκολο να αναψουν εκτος και αν οταν το βαζεις εμπρος κανει καποιο εντονο χτυπημα στην κεφαλη.τοτε αλλαζουν.αν το innova σου τελος εχει κανει και πανω απο 16000-17000 χλμ εχει αρχισει να ψιλοτσιμπαει λαδακι αν ο προηγουμενος ιδιοκτητης ηταν καυτης.σ'αυτα τα χλμ αλλαζεις αναγκαστηκα και καδενα στα innova.

ΤΑ INNOVA πεφτουν γρηγορα γιατι εχουν και την μεγαλυτερη διαδρομη μπιελας σε σχεση με τα αλλα παπια. 57.9mm με 52.4 διαμετρο εμβολου.δηλαδη υποτετραγωνο.
οσο παραξενο και αν σου φαινεται το innova αρχιζει και γινεται ποιο αξιοπιστο απο το νορμαλ οταν αρχιζεις και πλησιαζεις το τετραγωνο.
δηλαδη θα σου δωσω ενα παραδειγμα φτιαξιματος που δεν χρειαζεσαι και ανοιγμα καρτερ.
57mm κυλινδροπιστονο,με την διαδρομη που εχεις εισαι ακριβως 150 κυβικα και ποιο αξιοπιστος απο νορμαλ.

για οποιαδηποτε ερωτηση στειλε μου πμ.
φιλικα αρης.

THEOD
08/07/2008, 23:44
1. Τα τετράχρονα δεν κολλάνε πλην εξαιρετικά ακραίων περιπτώσεων...πολύ πριν κολλήσει το πιστόνι-κύλινδρος τα έχουν παίξει βαλβίδες-εκκεντροφόροι και μπιέλα...Οι θόρυβοι σε αυτήν την περίπτωση βγάζουν αυτί...αν δεν τους άκουσες μια επίσκεψη σε ΩΡΛ είναι καλή ιδέα...
2. Τα ιννόβα φημίζονται ότι το πιο κινήσιμο ανταλλακτικό τους είναι η μπιέλα...με το κιλό τις φέρνουν...
3. Ένας έλεγχος που και που στην στάθμη λαδιού ΠΟΤΕ δεν βγήκε σε κακό...
4. 'Ενας πρόχειρος έλεγχος σε έναν μηχανικό εμπιστοσύνης ΠΡΙΝ το πάρεις ποτέ δεν βλάπτει...
5. Το πας από εκεί που το πήρες αν και φαντάζομαι ότι ξαφνικά όλοι θα έχουν μάθει κινέζικα...

zephyr1
08/07/2008, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ναι, αλλά έβαλε και αυτός το χεράκι του ...:winka:

Δεν το εβαλε καν.:sick:

Ρε παιδια οταν περνουμε ενα μεταχειρο μηχανακι το πρωτο πραγμα που κανουμε ειναι λαδια-φιλτρα, (δεν μπα να μου λεει ο αλλος οτι εχτες τ'εβαλε) και δεν κοιταμε τα λαδια μετα απο 20 μερες.:o

tragos
09/07/2008, 01:51
το σιγουρο ειναι οτι οταν το πηρες δεν ηταν γεματο με λαδια γι'αυτο οταν ειδες τα λαδια δεν ειχε τπτ μεσα. να ξερεις τα ιννοβα καινε αρκετο λαδι ειδικα μετα τις 15.000κμ. συμπληρωσε λαδι προσεχε το μηχανακι να ειναι αλφαδι στο σταντ γιατι η παραμικρη κληση το επηρεαζει αρκετα. μετα βλεπε καθε 2 μερες τα λαδια να δεις αν κατεβενει η σταθμη τους. αλλαζε τα καθε 3.000κμ. το μηχανακι σου ποσα κμ εχει?

Αρχικά δημιουργήθηκε από ariskawa
φιλε μου.το μηχανακι σου εχει κανει στιγμιαιο κολλημα.σ'αυτην την περιπτωση αλλαζουμε ενα κυλινδρο και ενα πιστονι απαραιτητα.επειδη σ'αυτα τα κοκορακια ειναι με ρολεμαν ειναι λιγο δυσκολο να αναψουν εκτος και αν οταν το βαζεις εμπρος κανει καποιο εντονο χτυπημα στην κεφαλη.τοτε αλλαζουν.αν το innova σου τελος εχει κανει και πανω απο 16000-17000 χλμ εχει αρχισει να ψιλοτσιμπαει λαδακι αν ο προηγουμενος ιδιοκτητης ηταν καυτης.σ'αυτα τα χλμ αλλαζεις αναγκαστηκα και καδενα στα innova.

ΤΑ INNOVA πεφτουν γρηγορα γιατι εχουν και την μεγαλυτερη διαδρομη μπιελας σε σχεση με τα αλλα παπια. 57.9mm με 52.4 διαμετρο εμβολου.δηλαδη υποτετραγωνο.
οσο παραξενο και αν σου φαινεται το innova αρχιζει και γινεται ποιο αξιοπιστο απο το νορμαλ οταν αρχιζεις και πλησιαζεις το τετραγωνο.
δηλαδη θα σου δωσω ενα παραδειγμα φτιαξιματος που δεν χρειαζεσαι και ανοιγμα καρτερ.
57mm κυλινδροπιστονο,με την διαδρομη που εχεις εισαι ακριβως 150 κυβικα και ποιο αξιοπιστος απο νορμαλ.

για οποιαδηποτε ερωτηση στειλε μου πμ.
φιλικα αρης.

καμια σχεση αυτο με τα mm. το οτι ειναι υποτετραγωνο δεν εχει καμια σχεση με την αξιοπιστια. δηλαδη τα περισσοτερα αυτοκινητα που ειναι υποτετραγωνα υστερουν σε αξιοπιστια σε σχεση με τα υπερτετραγωνα?? α και πιο αξιοπιστο απο το μανισιο δεν μπορεις να το κανεις ανεβαζοντας τα mm του πιστονιου, το μονο σιγουρο ειναι οτι το κανεις κατα πολυ ποιο αναξιοπιστο. και αν θελεις πες μου που πανε οι υψηλοτερες θερμοκρασιες που παραγονται κατα την καυση?? ρωτα κ την καιμενη την μπιελα τι τραβαει οταν θα φαει κλωτσια απο 57mm πιστονι κ οχι απο 52.4mm

nik7119
09/07/2008, 05:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από tragos
το σιγουρο ειναι οτι οταν το πηρες δεν ηταν γεματο με λαδια γι'αυτο οταν ειδες τα λαδια δεν ειχε τπτ μεσα. να ξερεις τα ιννοβα καινε αρκετο λαδι ειδικα μετα τις 15.000κμ. συμπληρωσε λαδι προσεχε το μηχανακι να ειναι αλφαδι στο σταντ γιατι η παραμικρη κληση το επηρεαζει αρκετα. μετα βλεπε καθε 2 μερες τα λαδια να δεις αν κατεβενει η σταθμη τους. αλλαζε τα καθε 3.000κμ. το μηχανακι σου ποσα κμ εχει?


καμια σχεση αυτο με τα mm. το οτι ειναι υποτετραγωνο δεν εχει καμια σχεση με την αξιοπιστια. δηλαδη τα περισσοτερα αυτοκινητα που ειναι υποτετραγωνα υστερουν σε αξιοπιστια σε σχεση με τα υπερτετραγωνα?? α και πιο αξιοπιστο απο το μανισιο δεν μπορεις να το κανεις ανεβαζοντας τα mm του πιστονιου, το μονο σιγουρο ειναι οτι το κανεις κατα πολυ ποιο αναξιοπιστο. και αν θελεις πες μου που πανε οι υψηλοτερες θερμοκρασιες που παραγονται κατα την καυση?? ρωτα κ την καιμενη την μπιελα τι τραβαει οταν θα φαει κλωτσια απο 57mm πιστονι κ οχι απο 52.4mm σωστος ο παιχτης

OldMan
09/07/2008, 11:24
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Διαβλέπω ενδιαφέρουσες φιλοσοφικές ανησυχίες ...

(κανονίστε να γίνει μπ@υρδέλο το μαγαζί τώρα που θα λείπω ...) !!! :smokin:

:wave2: :beer:

MikeG
09/07/2008, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Διαβλέπω ενδιαφέρουσες φιλοσοφικές ανησυχίες ...

(κανονίστε να γίνει μπ@υρδέλο το μαγαζί τώρα που θα λείπω ...) !!! :smokin:

:wave2: :beer:

& που ετοιμάζεσαι να πας......?:smokin:
Δε μου λες & πόσο λάδι θέλει το ΚΤΜ αν δεν αλλάξω τα φίλτρα....:winka: :wave2:

OldMan
09/07/2008, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
& που ετοιμάζεσαι να πας......?:smokin:
όπου καταφέρω να με δεχτούνε ... :smokin:


Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Δε μου λες & πόσο λάδι θέλει το ΚΤΜ αν δεν αλλάξω τα φίλτρα....:winka: :wave2:
Με 1 λίτρο είσαι Ο.Κ. !!
(υπάρχει και το "ματάκι" της στάθμης ..) :smokin:

:wave2: :beer:

MikeG
09/07/2008, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
όπου καταφέρω να με δεχτούνε ... :smokin:


Με 1 λίτρο είσαι Ο.Κ. !!
(υπάρχει και το "ματάκι" της στάθμης ..) :smokin:

:wave2: :beer:

Το ξέρω το ματάκι, απλά για να δείξει θέλει δούλεμα λογικά. :wave2:
Εδώ πάντως σε δεχόμαστε φιλαράκι :smokin: Έχουμε & κρύες μπύρες:wave2:

OldMan
09/07/2008, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το ξέρω το ματάκι, απλά για να δείξει θέλει δούλεμα λογικά. :wave2:

Δεν χρειάζεται δούλεμα !!

Δείχνει μια χαρά (με υστέρηση μερικών seconds ). :wave2:

vespaleon
09/07/2008, 12:22
tha po kai go gia to stigmieo k,ollima kai oti tora kana o0ring tou pistoniou mamithike kai kalitera einai na allaxtei to pistoni. opote afou tha kano rektifie giati na min pao mexri kai 150cc ,57mm peripou. afti ti logiki exei o filos pou to proteinei parapano... gia tin aksiopisti allo thema... . tora gia na kitao kathe 2 meres ta ladia eeeee paei poli... diladi eleos... dixrono pira?!!!:hypnotize :confused: sosta to lete...me ta innova ta vazo ego... mapa to karpouzi? afou travage re gamotooooo

OldMan
09/07/2008, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από vespaleon
kana o0ring tou pistoniou mamithike
Όσο και μικρό πιστόνι να έχεις, το ελατήριό του δεν μπορεί να χαρακτηριστεί "O-ring" ... :lol:

dirtbird
09/07/2008, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όσο και μικρό πιστόνι να έχεις, το ελατήριό του δεν μπορεί να χαρακτηριστεί "O-ring" ... :lol:

...εκτός εάν είναι από λάστιχο....:bigcry: :bigcry: :bigcry:

trigger
09/07/2008, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όσο και μικρό πιστόνι να έχεις, το ελατήριό του δεν μπορεί να χαρακτηριστεί "O-ring" ... :lol: +1 (Τι τραβάς και εσύ... προτείνω να σου δίνουμε ένα επίδομα για ψυχική οδύνη :D )

Oύτε καν σε θερμικό τηλεκατευθυνόμενο... οπότε ας τα πούμε ελατήρια συμπιέσεως και αποξέσεως :p

trigger
09/07/2008, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
...εκτός εάν είναι από λάστιχο....:bigcry: :bigcry: :bigcry:
Και το έμβολο από τεφλόν.... :bigcry: :bigcry: :bigcry:

nik7119
09/07/2008, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από vespaleon
tha po kai go gia to stigmieo k,ollima kai oti tora kana o0ring tou pistoniou mamithike kai kalitera einai na allaxtei to pistoni. opote afou tha kano rektifie giati na min pao mexri kai 150cc ,57mm peripou. afti ti logiki exei o filos pou to proteinei parapano... gia tin aksiopisti allo thema... . tora gia na kitao kathe 2 meres ta ladia eeeee paei poli... diladi eleos... dixrono pira?!!!:hypnotize :confused: sosta to lete...me ta innova ta vazo ego... mapa to karpouzi? afou travage re gamotooooo το καλο που σου θελω ξανακαντο εργοστασιο κι ασε τα 57 και τα 56μμ κατα μερος,,σου μιλαω απο προσοπικη πειρα γιατι το προσπαθησα και εγω,,αλα ειχα ενα σωρο προβληματα μεχρι που το ξανακανα μαμα και υσηχασα,,γυρευε καλυτερα τη δουλεια σου,,γιατι απο εκει που δεν το περιμενεις θα σου φωναξει καποια στιγμη το μπιελακι

ariskawa
09/07/2008, 16:07
φιλε εγω εχω ενα innova το οποιο το πιρα κουτιου το 2003.στα 15000 χλμ μου ζητησε καδενα και τεντοτηρα νομος των innova.μεχρι εκει καλα σιγα σιγα αρχισε να μου κατεβαζει τα λαδια.με αποτελεσμα απο τα 16000χλμ και πανω να θελω 500γραμ. στις δυο μερες.το κανω 57 χιλ. στα 17358 χλμ.απο τοτε μεχρι και τωρα που μιλαμε το οποιο εχει κανει 52348 χλμ.δεν εχει καψει λαδι ουτε γραμμαριο.και οσα innova εχω φτιαξει.εδω εχω φτιαξει φιλου μου 68χιλ.εχει κανει 6000χλμ περιπου και δεν εχει κανει κιχ το μοτερ.
αυτο με την διαδρομη στεκει οταν εχεις μεγαλη διαδρομη εχει και μακρυτερο δρομο να διανυσει το μικρο πιστονι.αρα τι εχουμε γρηγοροτερο πεσιμο του κινητηρα.οταν μεγαλωσεις το πιστονι η διαμετρος του πιστονιου μετα αρχιζει και εξαλειφει την μεγαλη διαδρομη.
πχ.τα fx125 ειναι 47,5 διαδρομη με 57 πιστονι και εχουν κοφτη στις 11000 στροφες.γιατι ο κινητηρας τους βγαζει περισσοτερα χιλ απο τα innova;ενω το innova λογω μεγαλης διαδρομης εχει κοφτη στις 9000 στροφες και βγαζει λιγοτερα χιλ;

ειχες την εντυπωση οτι τα 600αρια σουπερσπορ που δουλευουν 15000 και ανω αν ειχανε μεγαλυτερη διαδρομη απο οτι διαμετρο θα εφταναν ποτε τα 40000 χιλ η θα δουλευαν ποτε τοσο ζωηρα στις 15000 στροφες;
για οποιαδηποτε πληροφορια στειλε μου πμ.

:wave2:

dirtbird
09/07/2008, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ariskawa
φιλε εγω εχω ενα innova το οποιο το πιρα κουτιου το 2003.στα 15000 χλμ μου ζητησε καδενα και τεντοτηρα νομος των innova.μεχρι εκει καλα σιγα σιγα αρχισε να μου κατεβαζει τα λαδια.με αποτελεσμα απο τα 16000χλμ και πανω να θελω 500γραμ. στις δυο μερες.το κανω 57 χιλ. στα 17358 χλμ.απο τοτε μεχρι και τωρα που μιλαμε το οποιο εχει κανει 52348 χλμ.δεν εχει καψει λαδι ουτε γραμμαριο.και οσα innova εχω φτιαξει.εδω εχω φτιαξει φιλου μου 68χιλ.εχει κανει 6000χλμ περιπου και δεν εχει κανει κιχ το μοτερ.
αυτο με την διαδρομη στεκει οταν εχεις μεγαλη διαδρομη εχει και μακρυτερο δρομο να διανυσει το μικρο πιστονι.αρα τι εχουμε γρηγοροτερο πεσιμο του κινητηρα.οταν μεγαλωσεις το πιστονι η διαμετρος του πιστονιου μετα αρχιζει και εξαλειφει την μεγαλη διαδρομη.
πχ.τα fx125 ειναι 47,5 διαδρομη με 57 πιστονι και εχουν κοφτη στις 11000 στροφες.γιατι ο κινητηρας τους βγαζει περισσοτερα χιλ απο τα innova;ενω το innova λογω μεγαλης διαδρομης εχει κοφτη στις 9000 στροφες και βγαζει λιγοτερα χιλ;

ειχες την εντυπωση οτι τα 600αρια σουπερσπορ που δουλευουν 15000 και ανω αν ειχανε μεγαλυτερη διαδρομη απο οτι διαμετρο θα εφταναν ποτε τα 40000 χιλ η θα δουλευαν ποτε τοσο ζωηρα στις 15000 στροφες;
για οποιαδηποτε πληροφορια στειλε μου πμ.

:wave2:

:bawl: :bawl: :bawl:

reinmeister
09/07/2008, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ariskawa

οταν μεγαλωσεις το πιστονι η διαμετρος του πιστονιου μετα αρχιζει και εξαλειφει την μεγαλη διαδρομη.


:wave2:

αν καταφερεις να μου αποδειξεις οτι το παραπανω ισχυει ,θα σταματησω να φτιαχνω μηχανακια και θα αρχισω σταυροβελονια...

:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

trigger
09/07/2008, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αν καταφερεις να μου αποδειξεις οτι το παραπανω ισχυει ,θα σταματησω να φτιαχνω μηχανακια και θα αρχισω σταυροβελονια...

:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Αν ξέρεις τη διπλή σταυροβελονιά με κόντρα παξιμάδι, παρατάω τη δουλειά μου, σε ανακυρρήσω γκουρού μου και σε ακολουθώ παντού παρά πόδας :a23:

:rotflmao: :rotflmao:

nik7119
09/07/2008, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ariskawa
φιλε εγω εχω ενα innova το οποιο το πιρα κουτιου το 2003.στα 15000 χλμ μου ζητησε καδενα και τεντοτηρα νομος των innova.μεχρι εκει καλα σιγα σιγα αρχισε να μου κατεβαζει τα λαδια.με αποτελεσμα απο τα 16000χλμ και πανω να θελω 500γραμ. στις δυο μερες.το κανω 57 χιλ. στα 17358 χλμ.απο τοτε μεχρι και τωρα που μιλαμε το οποιο εχει κανει 52348 χλμ.δεν εχει καψει λαδι ουτε γραμμαριο.και οσα innova εχω φτιαξει.εδω εχω φτιαξει φιλου μου 68χιλ.εχει κανει 6000χλμ περιπου και δεν εχει κανει κιχ το μοτερ.
αυτο με την διαδρομη στεκει οταν εχεις μεγαλη διαδρομη εχει και μακρυτερο δρομο να διανυσει το μικρο πιστονι.αρα τι εχουμε γρηγοροτερο πεσιμο του κινητηρα.οταν μεγαλωσεις το πιστονι η διαμετρος του πιστονιου μετα αρχιζει και εξαλειφει την μεγαλη διαδρομη.
πχ.τα fx125 ειναι 47,5 διαδρομη με 57 πιστονι και εχουν κοφτη στις 11000 στροφες.γιατι ο κινητηρας τους βγαζει περισσοτερα χιλ απο τα innova;ενω το innova λογω μεγαλης διαδρομης εχει κοφτη στις 9000 στροφες και βγαζει λιγοτερα χιλ;

ειχες την εντυπωση οτι τα 600αρια σουπερσπορ που δουλευουν 15000 και ανω αν ειχανε μεγαλυτερη διαδρομη απο οτι διαμετρο θα εφταναν ποτε τα 40000 χιλ η θα δουλευαν ποτε τοσο ζωηρα στις 15000 στροφες;
για οποιαδηποτε πληροφορια στειλε μου πμ.

:wave2: πισω εχει η αχλαδα την ουρα: τα ιδια φορτια δεχεται τωρα η μπιελα? και τα ιδια αν ειταν εργοστασιο?:bigcry: :nono: :eek:

trigger
09/07/2008, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
πισω εχει η αχλαδα την ουρα:rotflmao: :rotflmao:
Kαι το συνεργείο το τιμολόγιο :a021: :rotflmao: :rotflmao:

nik7119
09/07/2008, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Kαι το συνεργείο το τιμολόγιο :a021: :rotflmao: :rotflmao: σ αρεσε ε?ε να σου κοψω ενα κοματι:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

tragos
09/07/2008, 21:55
τι αλλο κουλο θα ακουσουμε:lol: :lol: α κ οσοι θελετε αξιοπιστια τωρα πια ειναι απλο... ρεκτιφιε μεχρι να γινει το χυτωνιο τσιγαροχαρτο.

ariskawa
12/07/2008, 12:00
αλλαγη χιτωνιο και οχι ρεκτιφιε.αλλα αλλες οι θερμοκρασιες των αεροψυκτων και αλλες οι θερμοκρασιες των υδροψυκτων.οταν μιλαμε για υδροψυκτο εννοειται πως οταν βελτιωθει σε ογκο χαλαει οι αξιοπιστια.στο αεροψυκτο ποιες θερμοκρασιες θα το επιρεασουν αφου ουτως η αλλως ειναι φτιαγμενο για να δουλευει σε μεγαλες θερμοκρασιες.αλλα λοιπον τα υδροχιτωνια με τα πιστονια τους,και αλλα τα αεροχιτωνια.και παντα οι στροφαλομπιελες εχουν μια ανοχη της ταξεως του 50-60%.
το δικο μου δηλαδη που εχει κανει 35000 χιλ απο οταν το εχω φτιαξει και δεν εχει καψει ουτε λαδι τι γινεται.
και glx 60mm εχω φτιαξει ενος φιλου και το παιρνει και κανει δρομολογια της ταξεως των 50 χιλιωμετρων την ημερα.χωρις να χτυπησει <<ΜΠΙΕΛΑ>>.η μπιελα χτυπαει μονο αν μεινει το μηχανακη απο λαδι αφου αναγκαστηκα κολαει και φρεναρει και η μπιελα.

θυμαμαι παλια καποια εταιρια εβγαζε για τα NSR κιτακι μονο με κυλινδροπιστονα που τα εκανες απο 250 σε 350.το ιδιο και τα RGV με την ιδια αξιοπιστια που ειχανε και τα μαμα.μικρη δηλαδη αλλα την ιδια.αυτες δηλαδη οι εταιριες δεν ξερανε?και ειδικα σε διχρονα που ειναι ποιο ευπαθεις απο τα τετραχρονα.

τελως παντων δεν θελω να το παιξω ουτε ειδιμονας ουτε τιποτα.απλα ετσι πιστευω εγω.
φιλικα παντα χωρις πιστευω παρεξηγησεις.

:wave2:

sakisvolos
14/07/2008, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ariskawa
οταν μεγαλωσεις το πιστονι η διαμετρος του πιστονιου μετα αρχιζει και εξαλειφει την μεγαλη διαδρομη.

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Τι άλλο θα δουν τα μάτια μας στον 21ο αιώνα? :confused:

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

sakisvolos
14/07/2008, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αν καταφερεις να μου αποδειξεις οτι το παραπανω ισχυει ,θα σταματησω να φτιαχνω μηχανακια και θα αρχισω σταυροβελονια...

:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Κι εγώ θα σταματήσω να φτιάχνω αυτοκίνητα το υπόσχομαι! Τώρα τι θα κάνω μετά δεν ξέρω
θα δω! Ίσως αρχίσω να πεταλώνω τζιτζίκια!

:bawl: :bawl: :bawl:

nik7119
14/07/2008, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ariskawa
αλλαγη χιτωνιο και οχι ρεκτιφιε.αλλα αλλες οι θερμοκρασιες των αεροψυκτων και αλλες οι θερμοκρασιες των υδροψυκτων.οταν μιλαμε για υδροψυκτο εννοειται πως οταν βελτιωθει σε ογκο χαλαει οι αξιοπιστια.στο αεροψυκτο ποιες θερμοκρασιες θα το επιρεασουν αφου ουτως η αλλως ειναι φτιαγμενο για να δουλευει σε μεγαλες θερμοκρασιες.αλλα λοιπον τα υδροχιτωνια με τα πιστονια τους,και αλλα τα αεροχιτωνια.και παντα οι στροφαλομπιελες εχουν μια ανοχη της ταξεως του 50-60%.
το δικο μου δηλαδη που εχει κανει 35000 χιλ απο οταν το εχω φτιαξει και δεν εχει καψει ουτε λαδι τι γινεται.
και glx 60mm εχω φτιαξει ενος φιλου και το παιρνει και κανει δρομολογια της ταξεως των 50 χιλιωμετρων την ημερα.χωρις να χτυπησει <<ΜΠΙΕΛΑ>>.η μπιελα χτυπαει μονο αν μεινει το μηχανακη απο λαδι αφου αναγκαστηκα κολαει και φρεναρει και η μπιελα.

θυμαμαι παλια καποια εταιρια εβγαζε για τα NSR κιτακι μονο με κυλινδροπιστονα που τα εκανες απο 250 σε 350.το ιδιο και τα RGV με την ιδια αξιοπιστια που ειχανε και τα μαμα.μικρη δηλαδη αλλα την ιδια.αυτες δηλαδη οι εταιριες δεν ξερανε?και ειδικα σε διχρονα που ειναι ποιο ευπαθεις απο τα τετραχρονα.

τελως παντων δεν θελω να το παιξω ουτε ειδιμονας ουτε τιποτα.απλα ετσι πιστευω εγω.
φιλικα παντα χωρις πιστευω παρεξηγησεις.

:wave2: ε τοτε αφου η μπιελα χτυπαει μονο οταν μεινει απο λαδι τι περιμενεις?βαλτου ενα πιστονι απο hayabousa:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

Daemon
14/07/2008, 18:49
Και ξανα γιατι απαντηση δεν ειδα.. αμα σου εδωσε εγγυηση.. γιατι δεν το πας πισω να στο φτιαξει :confused: :confused:

OldMan
31/07/2008, 14:26
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Έτσι βγαίνουν ξυνές οι διακοπές ...:(

Cpt. Haddock
31/07/2008, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Έτσι βγαίνουν ξυνές οι διακοπές ...:(

Kαι που 'σαι ακόμα :a01: :a01: :a01:

sniper
31/07/2008, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Έτσι βγαίνουν ξυνές οι διακοπές ...:(


Γύρισες παππούλη; :D :lol: :lol: :lol:

MikeG
31/07/2008, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Έτσι βγαίνουν ξυνές οι διακοπές ...:(

Έλα να σε κεράσω κανά ρακάκι να στρώσεις...
Άρχισε το ξύρισμα! :beer: :beer:

mpou
31/07/2008, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Έτσι βγαίνουν ξυνές οι διακοπές ...:(

Αντε ρε καρντασ. Μας ελειψες. WElcome to reality:bigcry:

volioths
31/07/2008, 21:30
ρε παιδια ψαξτε να βρειτε ενα astrea grand (μαμα) να κανετε τη δουλεια σας και αφηστε τα inova τους εγκεφαλους και τα φτιαξιματα