PDA

View Full Version : Aprilia Pegaso 650i



Σελίδες : [1] 2

powerphot
27/01/2005, 22:16
Ανορθωτής

Το γνωστό και μη εξαιρετέο πρόβλημα με την θέση του ανορθωτή στον pegaso 650i λόγω της θερμοκρασίας της εξάτμισης που «ανάβει», και με τον καιρό αν δεν κάψει πρώτα κάποιο βύσμα η καλώδιο, καίγεται ο ίδιος. Το πρόβλημα αν παρουσιαστεί, η ακόμα προληπτικά λύνεται ως εξής:
Παίρνουμε τον ανορθωτή από την θέση που βρίσκεται, και με μια μικρή προέκταση καλωδίων τον τοποθετούμε σε δυο πιθανές θέσεις όπως στην φωτογραφία.
Αυτό που επιτυγχάνουμε είναι να απομακρύνουμε τις πιθανότητες καταστροφής του ανορθωτή εξ αιτίας της μεγάλης θερμοκρασίας, ειδικά αν η μηχανή κινείται συχνά σε μποτιλιάρισμα και πολύ περισσότερο το καλοκαίρι.
Η μεταφορά δεν είναι καθόλου δύσκολη αρκεί να έχουμε πάρει τα απαραίτητα υλικά και εργαλεία.
Λίγη προσοχή θέλει στην πολικότητα των καλωδίων και τις συνδέσεις τους, κατά τα άλλα αν με τα ηλεκτρικά «πιάνουν» λίγο τα χέρια σας είναι εύκολο.

Αυτά σχετικά με αυτό το θέμα μια και έχει απασχολήσει μερικούς.


8016

powerphot
27/01/2005, 22:18
Κάγκελα-Μπάρες

Κυκλοφορούν διάφορα σχήματα και «πατέντες».
Στην φωτογραφία (Α) είναι αυτά που προτείνει η Aprilia και είναι δοκιμασμένα με θετικές εντυπώσεις. Π.χ.
Όταν η μηχανή είναι flat-κάτω, είτε απ’ την δεξιά είτε απ’ την αριστερή μεριά,(κοινώς χύμα), τότε δεν ακουμπά κάτω τίποτε εκτός από το πίσω φλάς και το αντίβαρο του τιμονιού. Αυτά για το απλό….ξάπλωμα.
Όσον αφορά την μετωπική πρόσκρουση, (κι αυτό δοκιμασμένο), προφυλάσσουν πολύ καλά τα πόδια μέχρι να τα πάρουμε από ‘κει, η να φύγουμε από πάνω(κι αυτό δοκιμασμένο).


Photo (A)


8017

powerphot
27/01/2005, 22:20
Κάγκελα-Μπάρες

Photo (B)


8018

powerphot
27/01/2005, 22:21
Κάγκελα-Μπάρες


Photo (C)


8038

powerphot
27/01/2005, 22:22
Κάγκελα-Μπάρες


Photo (D)


8020

powerphot
27/01/2005, 22:23
Κάγκελα-Μπάρες

Στην φωτογραφία (Ε) έχει γίνει πατέντα πάνω στο πρωτότυπο σχήμα της Μπάρας της Aprilia.


Photo (E)


8021

powerphot
27/01/2005, 22:42
ΑΞΕΣΟΥΑΡ

Πρόσθετα όργανα στον πίνακα ελέγχου.

(Α) Θερμοκρασία νερού

(Β) Πίεση λαδιού


8022

powerphot
28/01/2005, 08:03
HOTGRIPS

Η συνδεσμολογία τους:


8024

powerphot
28/01/2005, 11:06
cockpit

Με πατέντα....


8026

powerphot
28/01/2005, 14:18
Pegaso 1991


8042

powerphot
28/01/2005, 14:19
Pegaso 1993 125cc


8043

powerphot
28/01/2005, 14:20
Pegaso 1993


8044

powerphot
28/01/2005, 14:20
Pegaso 1994


8045

powerphot
28/01/2005, 14:21
Pegaso 1995


8046

powerphot
28/01/2005, 14:24
Pegaso 1997


8047

powerphot
28/01/2005, 14:25
Και μια police


8048

powerphot
28/01/2005, 15:53
Και το ολοκαίνουριο μοντέλο....


8052

powerphot
30/01/2005, 00:27
Bagster για τον pegaso

Κόστος γύρω στα 100 Ευρώ με παραγγελία που έρχεται μετά από 15-20 μέρες.
Ανάλογα με το πόσο καλοί πελάτες είστε στο μαγαζί που θα το πάρετε μπορεί να γλιτώσετε 5-10 Ευρώ.
Προσοχή στην επιλογή χρώματος.
Σχετικά με τους κωδικούς που έχουν οι φωτογραφίες του καταλόγου απ’ όπου γίνεται
η παραγγελία. Τα χρώματα που θα δείτε στον κατάλογο δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.
Οπότε η παραγγελία πρέπει να γίνει με βάση τον κωδικό που έχουν βάλει στον κατάλογο και απλώς λετε την χρονολογία που κυκλοφόρησε και τι χρώμα είναι το μοντέλο που έχετε.
Σημ.: αυτό ισχύει για όλες τις μάρκες μηχανών που παραγγέλνουν Bagster.


9304

powerphot
31/01/2005, 14:59
Tank Bag

Αφού βάλετε το Bagster και θέλετε να βάλετε και Tank Bag, πρέπει να προσέξετε το πλάτος του.
Υπάρχει κίνδυνος να εμποδίζει σε κάποια σημεία την ασφαλή οδήγηση.
Μην το αγοράσετε χωρίς να δοκιμάσετε τη εργονομία του.

Όσο για τις τιμές, υπάρχουν πολλές για όλες τις τσέπες.

Λένε πως πρέπει να πάρεις ένα που η μάρκα του έχει τα χαρακτηριστικά που πρέπει για να μπορεί να ταιριάξει
επάνω στα clips του Bagster.
Πολλές φορές όμως βρίσκουμε Tank Bag που δεν είναι σύμφωνα με τις προδιαγραφές της Bagster και τότε
συχνά κάνουμε πατέντες για να στερεώσουμε το Tank Bag επάνω στο ντεπόζιτο.
Συνήθως η πατέντα πετυχαίνει, αλλά για να είμαστε σίγουροι ότι δεν κινδυνεύουμε από την τοποθέτηση
πρέπει να κάνουμε δοκιμή οδηγώντας κάποια λίγα μέτρα δοκιμάζοντας όλη την κλίση του τιμονιού
και στις δυο κατευθύνσεις.
Το τιμόνι πρέπει στις κλίσεις του να μην ακουμπά καθόλου το Tank Bag.
Πολύ περισσότερο να μην εμποδίζει κάποιον από τους διακόπτες, φώτα-μίζα-φλάς κπλ.

Αν είναι όλα εντάξει τότε καλό μας ταξίδι.:wave2:


8134

powerphot
02/02/2005, 10:33
Αλυσίδα-Δίσκοι

Τώρα με τις βροχές και την λάσπη φροντίστε την αλυσίδα και τους δίσκους.
Καλό είναι μετά από μια «βρεγμένη» διαδρομή, αν υπάρχει η δυνατότητα, να
καθαρίζουμε αλυσίδα και δισκόφρενα.

Αν έχουμε προνοήσει για την αλυσίδα και είναι καλά λιπασμένη, τότε πολύ
εύκολα μπορούμε να ρίξουμε νερό με πίεση να φύγουν οι λάσπες και το χώμα.
Όταν υπάρχει λιπαντικό επάνω στην αλυσίδα το νερό δεν «κάθεται» και φεύγει
μαζί με τις βρομιές.
Αφού στεγνώσει φρεσκάρουμε την λίπανση ελαφρώς.

Το ίδιο και με τα δισκόφρενα, νερό με πίεση και μετά καλό σκούπισμα τους
δίσκους με ένα πανί.
Κάνοντας αυτά μεγαλώνουμε την διάρκεια ζωής της αλυσίδας και των δίσκων.
Με αυτά κερδίζουμε, εκτός απ’ την ασφάλειά μας, επιπλέον ότι σε κάθε σέρβις δεν θα έχουμε να πληρώσουμε
άλλα τόσα για δίσκους και αλυσίδα ίσο με το αρχικό ποσό του σέρβις.


8179

powerphot
09/02/2005, 13:59
Σέλα

Αναπαυτική σελίτσα!!!


8452

powerphot
09/02/2005, 14:00
Σέλα

Αναπαυτική σελίτσα!!

Είπαμε αλλά....όχι κι έτσι!!!!


8453

powerphot
15/02/2005, 15:00
Κάντε πατέντα

Στα βέλη της φωτογραφίας βλέπουμε το σημείο που ακουμπά το σωληνάκι των υγρών φρένου επάνω στο φτερό.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να καταστρέφεται με τον καιρό το χρώμα του.

Ο τρόπος στήριξης αυτού του «σωληνακίου» είναι ακατάλληλος και πρέπει να κάνουμε μια «πατέντα» για να μην «βάφουμε» κάθε 500κλμ το φτερό.
Πρέπει να επιμηκύνουμε την βάση που κρατά το σωληνάκι μακριά από το φτερό.

Παράδειγμα φωτό στο επόμενο ποστ.....


8790

oxygen
16/02/2005, 09:20
Η θέση του δικού μου ανορθωτή, παρόλα τα μεγάλα ταξίδια με συνεχόμενη οδήγηση και χωρίς στάσεις σε υψηλές θερμοκρασίες και μετά από 60.000 χιλ δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.


8888

powerphot
16/02/2005, 10:43
Και η...πατέντα

Στο ένα βελάκι της φωτογραφίας βλέπουμε το σημείο που ακουμπούσε το σωληνάκι των υγρών φρένου επάνω
στο φτερό.
Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να καταστρέψει όσο πρόλαβε το χρώμα του.
Στο άλλο βελάκι βλέπουμε την απλή πατέντα.

Η πατέντα μπορεί να γίνει με διάφορους τρόπους ανάλογα
με την φαντασία και τα εργαλεία που διαθέτει κάποιος.


9149

Smith
20/02/2005, 00:45
Φιλε Powerphot, μ` αρέσεις γιατί είσαι ''ψείρας'' με την καλή έννοια και από ότι φένεται μερακλής...Ε, ναι και εγώ έχω ενα Πήγασο αλλά ευτυχώς έχει μια άλλη μαγκιά άπό τη μάνα του και δεν χρειάζεται πατέντες...Να είσαι καλά και..με το καλό η Άνοιξη γιατί έχουμε πήξει στα χιόνια+βροχές...:) :)

powerphot
21/02/2005, 23:19
Σχάρα μπαγκαζιέρας

Υπάρχει ένας καλός τρόπος να αποφύγουμε την επισκευή της σέλας
εξ αιτίας της «λάθος» τοποθέτησης της σχάρας.
Με το άνοιξε-κλείσε την σέλα, αν η σχάρα είναι βιδωμένη κοντά στα όρια της,
τότε μετά από λίγο καιρό θα θέλουμε επισκευή στο δέρμα η ακόμα πιο γρήγορα
στο πλαστικό δέρμα της σέλας που είναι και πιο ευαίσθητο.

Μια καλή θέση στη ρύθμιση της σχάρας είναι αυτή στην Φωτό.
Μόνο προσοχή μην το παρακάνετε και την βιδώσετε πολύ πίσω
γιατί τότε με το φόρτωμα αλλάζει όπως ξέρουμε το κέντρο βάρους
της μηχανής.


9140

powerphot
05/03/2005, 16:41
Χρήσιμα Links για....Apriliaνούς!!!:wave2:

http://www.myaprilia.com/bikeexperience/amie.html
http://www.motorcycle.com/mo/mcaprilia/pegaso1.html
http://newserver.bikepics.com/aprilia/pegaso650/00/
http://newserver.bikepics.com/aprilia/

powerphot
29/03/2005, 08:25
ΣΧΕΔΟΝ ΝΕΑ

Νέα συμφωνία μεταξύ της BMW Motorrad και της Aprilia υπογράφηκε πριν λίγες ημέρες, επιβεβαιώνοντας τα όσα ακούγονταν τους τελευταίους μήνες. Η συμφωνία των δύο εταιρειών είναι ανάλογη με αυτή που υπογράφηκε το 1993 και προέβλεπε την κατασκευή του κινητήρα F650 από την Aprilia.


Συγκεκριμένα, μέχρι τα τέλη του 1999, ο μονοκύλινδρος κινητήρας F650 που χρησιμοποιούταν σε μοντέλα της BMW κατασκευαζόταν στα εργοστάσια της Aprilia στην Ιταλία. Σε ανάλογα πλαίσια, η παραγωγή της Aprilia για την BMW θα ολοκληρώνεται στα εργοστάσιά της στο Noale και το Scorzè. Ο κ. Herbert Diess, επικεφαλής της BMW Motorrad δήλωσε μετά την υπογραφή της συμφωνίας: «Η συμφωνία αυτή αποτελεί μια στρατηγική επιτυχία για την εταιρεία μας αλλά και την ευρωπαϊκή αγορά μοτοσικλέτας». Στο ίδιο κλίμα κινήθηκαν και οι δηλώσεις του κ. Roberto Colaninno, διευθυντή της Aprilia και της Piaggio. Ο κ. Colaninno τόνισε ότι η συμφωνία με την BMW Motorrad επιβεβαιώνει την φήμη της Aprilia, σχετικά με τις τεχνολογικές και κατασκευαστικές της δυνατότητες.

MikeG
16/04/2005, 19:58
Καλησπέρα και από εμένα.Πού ωραίο post.Λοιπόν έχω να κάνω μια δυο ερωτησούλες.Μέσα στον επόμενο μήνα προσανατολίζομαι στην αγορά μεταχειρισμένου 650.Έχω καταλήξει στο F650 της BMW αλλά τα χρήματα δε πάυουν να είναι πολλά για ένα σχετικά καινούριο μοντέλο (2002 - 2004).Θα ήθελα σε παρακαλώ αν γίνεται να μου κάνεις μια σύγκριση στα δύο μοντέλα και τέλος θα ήθελα να μου πείς για την ευκολία κίνησης του εκτός δρόμου.Ευχαριστω..:beer:

powerphot
17/04/2005, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Καλησπέρα και από εμένα.Πού ωραίο post.Λοιπόν έχω να κάνω μια δυο ερωτησούλες.Μέσα στον επόμενο μήνα προσανατολίζομαι στην αγορά μεταχειρισμένου 650.Έχω καταλήξει στο F650 της BMW αλλά τα χρήματα δε πάυουν να είναι πολλά για ένα σχετικά καινούριο μοντέλο (2002 - 2004).Θα ήθελα σε παρακαλώ αν γίνεται να μου κάνεις μια σύγκριση στα δύο μοντέλα και τέλος θα ήθελα να μου πείς για την ευκολία κίνησης του εκτός δρόμου.Ευχαριστω..:beer:

Γεια σου MikeG.:wave2:
Κατ' αρχήν την απόφαση για την αγορά θα την πάρεις σε συνάρτηση με τις ανάγκες σου το γούστο σου και τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις.
Την σύγκριση δεν θα στην κάνω εγώ αλλά εσύ, ψάχνοντας εδώ μέσα και ρωτώντας τους αντίστοιχους κατόχους των μηχανών που σε ενδιαφέρουν.:rolleyes:
Το μόνο που μπορώ να σου πω σχετικά με τον πήγασο είναι αυτά που έχω περάσει, που ευτυχώς δεν είναι καθόλου άσχημα κι ελπίζω να συνεχιστεί αυτό.
Αν ρωτήσεις στο φόρουμ λεπτομέρειες για πήγασο θα σου πουν χίλια δυο στραβά κι ανάποδα, κι ας μην έχουν πήγασο.
Προς το παρόν εγώ δεν έχω να σου πω κανένα στραβό για το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά μπορείς ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=2613) να διαβάσεις κάτι σχετικό με τα σέρβις και τα συνεργεία της aprilia (ευτυχώς όχι για όλα).

Όσο για την ευκολία κίνησης εκτός δρόμου, αν εννοείς χώμα λάσπη κλπ, δεν έχω φτάσει ποτέ στα όρια του πήγασου, ούτε και τα δικά μου,
'Όποτε χρειάστηκε δεν προβληματίστηκα.
Βέβαια πάντα παίζει και το...για ποιό λόγο θες την μηχανή και τι είδος σ΄αρέσει.

Αυτά:wave2:

powerphot
20/05/2005, 08:26
Πόσες φορές δεν έχουμε σταματήσει σε βενζινάδικο για να βάλουμε αέρα στο ΠΙΣΩ λάστιχο και να μην μπορούμε?
Κι αυτό γιατί η εργονομία της βαλβίδας για την πίσω ρόδα στον πήγασο ανάμεσα στις ακτίνες, στο πλαστικό της αλυσίδας κλπ, δεν βολεύει εάν το εργαλείο του αέρα είναι ίσιο. Υπάρχουν βέβαια κάποια που «κάθονται» αμέσως στην βαλβίδα και βάζουμε τον αέρα άνετα. Με το ίσιο όμως υπάρχει πρόβλημα, δεν χωράει να φτάσει στην βαλβίδα από κανένα σχεδόν σημείο.

Αν δεν έχετε μαζί την "ειδική" βαλβίδα αντάπτορα που προσαρμόζει στην βαλβίδα της ρόδας με άλλη κλίση τότε...

Η λύση είναι μόνο μια!
Τσουλάμε την μηχανή μέχρι η βαλβίδα να έρθει στην αριστερή μεριά, και για να είμαι πιο κατανοητός, φανταστείτε την ρόδα ότι είναι ρολόι με δείκτες και βάζετε την βαλβίδα στην «ώρα» 9 παρά τέταρτο. Αλλά προσοχή να βρίσκεστε απο την μεριά του δισκόφρενου, κι όχι απο την μεριά της αλυσίδας.
Σε αυτό το σημείο το «εργαλείο» του αέρα «κάθεται» μια χαρά στην βαλβίδα και μπορούμε να δουλέψουμε.:wave2:

powerphot
20/05/2005, 22:35
Μην τρομάζετε αλλά.....:eyepop: :eyepop:
Έτσι είναι ο πήγασος όταν βγάλουμε απο πάνω του εξαρτήματα
παραπάνω.....απ' όσα πρέπει... :lol: :lol: :lol: :lol:


14629

Smith
21/05/2005, 04:38
:wave2: :wave2: :wave2:
NA EIΣΑΙ ΚΑΛΑ...!!! ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΙΔΕΥΤΗΚΕΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ Ε..??

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΚΑΙ ΕΨΑΧΝΑ ΠΑΝΤΟΤΕ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΜΕ ''ΠΙΣΤΟΛΑΚΙ'' ΓΙΑ ΑΕΡΑ!!!
ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΒΑΖΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΒΕΝΖΙΝΑΔΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΑΕΡΑ...ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΕΡΔΙΖΑ...!!!!

ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΞΕΨΑΧΝΙΣΕΙ ΤΟΝ ΠΗΓΑΣΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΕΤΣΙ..???ΜΠΡΑΒΟ!!!! -ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ-

powerphot
23/05/2005, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Smith
ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΞΕΨΑΧΝΙΣΕΙ ΤΟΝ ΠΗΓΑΣΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΕΤΣΙ..???ΜΠΡΑΒΟ!!!! -ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ-

Θέλοντας και μη.....!!:lol: :wave2:

bonepeeler
23/05/2005, 21:34
Πολύ καλό το post.

Θέλω να πω πως εντυπωσιάστηκα από τον πήγασο του 93 125κ.εκ.

Πολύ μπροστά από την εποχή του μου φαίνεται ο σχεδιασμός του.



:beer:

powerphot
24/05/2005, 17:47
Το λαμπάκι του εγκέφαλου εκτός απο "ενδεικτικό" παίζει και
τον ρόλο της υπενθύμισης.

Π.Χ. Καίγεται το μπουζί.
Ανάβει το λαμπάκι, αλλάζουμε το μπουζί, και παρόλο που η μηχανή
δουλεύει σωστά το λαμπάκι εξακολουθεί να ανάβει.
Αγνοήστε το αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα πρέπει να πάτε στο
συνεργείο για να γίνει "reset" στον εγκέφαλο.
Αν το αμελήσετε, τότε ίσως να έχετε πρόβλημα όταν ο εγκέφαλος
διαγνώσει κάποιο άλλο σφάλμα το οποίο δεν θα μπορεί να σας
δείξει διότι θα είναι ακόμα αναμένο το λαμπάκι του απο την
προηγούμενη διάγνωση για το μπουζί.

powerphot
27/05/2005, 23:25
Η ΜΑΝΕΤΑ ΤΟΥ ΦΡΕΝΟΥ (Pegaso 650i)
Αν κάποια στιγμή διαπιστώσετε ότι η λάμπα του φρένου ανάβει συνέχεια, ακόμα κι όταν δεν πατάτε φρένο, είναι πολύ πιθανό να φταιει ο διακόπτης (βαλβίδα) που βρίσκεται στην μανέτα.

Τι ακριβώς συμβαίνει;
Είναι πολύ απλό. Πρώτα βεβαιωνόμαστε ότι δεν φταιει ο διακόπτης του ποδόφρενου βγάζοντας την φύσα του. Όταν λοιπόν καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι το πρόβλημα είναι στο μπροστινό φρένο, αρχίζουμε την αποσυναρμολόγηση για να φτάσουμε στον διακόπτη της μανέτας.
Το πρόβλημα οφείλεται σε πρακτικούς λόγους παρά στο ότι, το εξάρτημα είναι «σκάρτο».
Έχουν χαλαρώσει οι βίδες που κρατάνε τον διακόπτη στην μανέτα και δεν έχει επαναφορά.
Το αντιμετώπισα για δεύτερη φορά αυτό το πρόβλημα σε διαφορετικό πήγασο και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι…..αυτός που βιδώνει τα συγκεκριμένα βιδάκια στους πήγασους πρέπει να μην…..έχει φαει όλο το φαί του και τα αφήνει χαλαρά. Χα χα χα χα.
Αν το πάθετε μην πανικοβληθείτε, πάρτε εργαλεία και βιδώστε τα.
Είναι πολύ εύκολο. Αφού πρώτα βγάλουμε την χούφτα με ένα κατσαβίδι και ένα κλειδί, θα χρειαστούμε κι ένα άλλο ψιλό κατσαβιδάκι (περίπου σαν κι αυτό που μπορεί κάποιος να βιδώσει τα γυαλιά του) επίσης ένα μυτοτσίμπιδο για τα παξιμαδάκια. Κι αυτό γιατί οι βίδες που κρατάνε τον διακόπτη του φρένου είναι πολύ μικρές, και τέτοια εργαλεία δεν παίρνει κανείς μαζί με την μηχανή.
ΠΡΟΣΟΧΗ μην ξεβιδώσετε τελείως τις 2 βιδούλες και τα παξιμάδια υπάρχει κίνδυνος να τα ψάχνετε πολλές…ΩΡΕΣ. Ξεβιδώστε τόσο ώστε να μπορέσετε να κουνήσετε τον διακόπτη μέχρι να σβήσει η λάμπα του φρένου. Μόλις αυτό γίνει κρατήστε σταθερά και βιδώστε καλά.


15354

powerphot
14/06/2005, 10:59
Pegaso 650 IE 2004-1


16900

powerphot
14/06/2005, 11:00
Pegaso 650 IE 2004-2


16901

powerphot
17/06/2005, 23:34
Μουσείο


Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
H Aprillia δημιουργησε ενα πανεμορφο

virtual μουσειο (http://www.aprilia.com/portale/eng/apriliamuseo.phtml)
με πολλες πληροφοριες για ΟΛΑ τα μοντελα της και ομορφη ξεναγηση.

Αξιζει να το επισκεφτητε. :smilea:

Man7
21/06/2005, 11:21
Μήπως ξέρεις πού θα βρω πληροφορίες σχετικά με το Pegaso 600 (το πρώτο, αυτό με το μοτέρ της Rotax);

Σκέφτομαι την αγορά μτχ ενός για χρήση διασκέδασης/SM (υπάρχουν λίγα προς πώληση, αλλά τα βρίσκεις σχετικά φθηνά). Είναι και ωραίο μηχανάκι...

Γενικά, σήμερα υπάρχουν ανταλλακτικά;

Από μοτέρ, τί λέει, αντέχει;;; (όπως αντέχει ένα μοτέρ πχ XR600 δηλαδή). Σαν μηχανάκι αντέχει στον χρόνο, ή σκορπάει.

Τί προβλήματα βγάζει; Υπάρχουν συνεργεία που τον ξέρουν, ή θα εξαρτώμαι από τον κάθε μπαρμπαμάστορα;

Τί υπάρχει από προϊόντα βελτίωσης (εξατμίσεις, εκκεντροφόροι, έμβολα, κλπ κλπ κλπ). Πρέπει να παίρνει και μέρη από CCM604, ε;

Κάθε πληροφορία δεκτή μετ’ ευχαριστιών (και σόρρυ αν σ’τα ζάλισα...

Μ.

Man7
21/06/2005, 11:23
Α, και άλλες 2 ερωτησούλες που μόλις μου κατέβηκαν:

1. Πόσα κιλά ήταν στεγνό;
2. Το πλαίσιό του ήταν ανοικτό (σαν αυτό της φωτογραφίας, ή πχ σαν αυτό των ΧΤ);

Μ.

powerphot
21/06/2005, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7
Α, και άλλες 2 ερωτησούλες που μόλις μου κατέβηκαν:

1. Πόσα κιλά ήταν στεγνό;
2. Το πλαίσιό του ήταν ανοικτό (σαν αυτό της φωτογραφίας, ή πχ σαν αυτό των ΧΤ);

Μ.

Φίλε man7 πολύ ωραία όλα αυτά που με ρωτάς και μακάρι να είχα τις απαντήσεις τους.
Θα σε απογοητεύσω λίγο λέγοντάς σου ότι μόνο γενικά θα μπορούσα να σου μιλήσω για αυτά τα μοντέλα, μια και η όποια
γνώμη μου δεν θα έχει την "υπόσταση" ενός "ειδικού" στις μηχανές, αλλά ενός απλού χρήστη που μέσα απο την χρήση και συντήρηση του πήγασου (αφού μιλάμε για αυτό το μοντέλο), με έκανε να διαπιστώσω κάποια πράγματα, να τα διασταυρώσω και μετά να τα εκθέσω εδώ.
Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να σου πω αν π.χ.
(όπως αντέχει ένα μοτέρ πχ XR600) η κάτι άλλο σχετικό.
Ελπίζω κάποιος που "γνωρίζει" να δει τις απορίες σου και να μπει στον κόπο να σου απαντήσει.

powerphot
28/06/2005, 09:37
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΜΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ APRILIA ITALY ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ
ΤΟΥ ΠΗΓΑΣΟΥ 650 ΑΠΟ ΜΟΝΤ. 2001 ΕΩΣ ΚΑΙ 2005 ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ "CALLBACK" ΠΟΥ ΕΞΕΔΩΣΕ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΛΑΪΝΟΥ STAND.

Παίρνουμε τηλέφωνο την αντιπροσωπία η τον αντιπρόσωπο απ’ όπου έχουμε αγοράσει την μηχανή, του λέμε όνομα, αρ. πλαισίου, κι ότι μας ζητήσει και όταν έρθει το stand σε ειδοποιούν να πας να το βάλεις.

Desperado
08/09/2005, 09:55
Καλημέρα .Επειδή ενδια φερόμαστε με έναν φίλο να πάρουμε και οι δύο πήγασο μεταχειρισμένο μοντ. 02 μάλλον. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής ,υπάρχει το service manual ? γιατι από ότι κατάλαβα πιο πιθανό είναι να σου "κάτσει" το τζόκερ παρά συνεργείο που να ξέρει να ρυθμίζει τον πήγασο. Αν παρεπιπτόντως γνωρίζεις τέτοιο συνεργείο για να πάμε να τσεκάρουμε τις μοτό πριν την αγορά please tell us!!

powerphot
19/09/2005, 08:53
ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ Pegaso 650ie
Νομίζω ότι αυτές οι πληροφορίες είναι καλό να μπουν κι εδώ!!

Ένα πολύ σοβαρό θέμα έχει προκύψει σχετικά με τον ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ του πήγασου.
Τα γράφω όλα αυτά διότι διαπίστωσα πως δεν είναι μεμονωμένο περιστατικό αλλά, εκτός από εμένα που μου συνέβη 2 φορές με 2 διαφορετικούς καινούριους (μηνών) πήγασους, το έχω ακούσει κι από άλλους στην Ελλάδα και στην Ευρώπη.

Στο κάτω μέρος του διακόπτη, κάτω δηλαδή από το κλειδί υπάρχει μια «φίσα» η αλλιώς «φωλιά», εκεί έχει μια έξοδο με ένα διπλό καλώδιο που καταλήγει πίσω από το ταμπλό. Αυτό το σημείο είναι λοιπόν η γενική τροφοδοσία ρεύματος του πήγασου για να πάρει μπροστά.
Στο μέσα μέρος της «φωλιάς» λοιπόν είναι κολλημένες σε 2 επαφές τα 2 καλώδια που γυρνώντας το κλειδί κλείνει το κύκλωμα και λειτουργούν όλα τα όργανα και το ηλεκτρικό σύστημα της μηχανής όταν πρέπει να μπει σε λειτουργία.
Ο τρόπος που είναι κατασκευασμένος αυτός ο διακόπτης είναι επιεικώς απαράδεκτος για το ζόρι που τραβά αυτό το σημείο τεχνικά και πρακτικά.

1ον Από εκεί περνά όλη η ένταση του ρεύματος της μηχανής εν λειτουργία και οι προδιαγραφές της κατασκευής δεν επαρκούν να «σηκώσουν» τόσα πολλά Amber.
Δεδομένο και το ότι είναι τα φώτα μόνιμα αναμμένα μέρα νύχτα.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να ζεσταίνεται υπερβολικά η κόλληση στις επαφές και σιγά σιγά κάποια «τυχερή» στιγμή μια απ’ τις δυο επαφές να ξεκολλήσει και το κύκλωμα να παραμείνει ανοιχτό δηλ χωρίς ρεύμα.

2ον Πολλές φορές η σχεδόν πάντα αυτό το καλώδιο είναι πιασμένο μαζί με άλλα τα οποία κι αυτά καταλήγουν πίσω από το ταμπλό. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, σε συνάρτηση με τον προηγούμενο λόγο, όσο στρίβει δεξιά αριστερά το τιμόνι να ζορίζεται όλη η «αρμαθιά» των καλωδίων και να είναι πιο εύκολη η αποκόλληση τους από τον κεντρικό διακόπτη. Δηλαδή όποιος κυκλοφορεί σε περιοχές που δεν έχουν στροφές μάλλον θα αργήσει να το πάθει.

3ον ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΗ ΛΥΣΗ.
Σε αντιπαράθεση με το πρόσφατο CALLBACK της Aprilia Italy για το πλαϊνό stand, πιστεύω πως αυτός είναι σοβαρότερος λόγος για να γίνει ένα «URGENT CALLBACK» για τον κεντρικό διακόπτη του πήγασου.
Είναι πολύ επικίνδυνο να συμβεί η αποκόλληση των καλωδίων κατά την πορεία της μοτοσυκλέτας. Κι αυτό γιατί είναι μια «βλάβη» που δεν σε προειδοποιεί ΠΟΤΕ απλώς το ανακαλύπτεις όταν συμβεί αφού έχεις προσευχηθεί να μην οδηγείς εκείνη την στιγμή. Αυτό είναι πολύ πιο επικίνδυνο για την σωματική μας ακεραιότητα από το να δούμε κάποια στιγμή την παρκαρισμένη μηχανή μας να έχει πέσει κάτω επειδή δεν είναι καλό το stand.
ΣΗΜ. Σε περίπτωση μη λειτουργίας αυτού του διακόπτη όλα τα υπόλοιπα συστήματα του ηλεκτρικού κυκλώματος δεν είναι σε θέση να δουλέψουν. Δηλαδή είναι σαν να μας κόβει κάποιος το ρεύμα ενώ είμαστε στο ασανσέρ.

Η ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΛΥΣΗ
Ας υποθέσουμε ότι την πάθαμε και ξεκόλλησαν τα καλώδια, αν και πάντα ξεκολλά μόνο το ένα αυτό δηλαδή που βρίσκεται «προς» την παροχή.
Το καλώδιο είναι διπλό, άρα πρέπει να βρούμε τρόπο να το ενώσουμε για να κλείσουμε πάλι το κύκλωμα.
1ον Αν θέλουμε να βγούμε γρήγορα από αυτό το αδιέξοδο τραβάμε και τα δυο έξω από την «φωλιά», τα ενώνουμε πρόχειρα με μονωτική ταινία και είμαστε εντάξει να συνεχίσουμε, εφόσον βέβαια ήμασταν τυχεροί και δεν τρέχαμε την ώρα που η…..ΔΕΗ μας έκοψε το ρεύμα.

2ον Αν η μηχανή είναι μέσα στην εγγύηση παραγγέλνουμε το ανταλλακτικό και γίνεται αντικατάσταση.(δεν θυμάμαι το κόστος γιατί δεν το είχα πληρώσει τότε, ούτε και τώρα θα το πληρώσω αλλά όταν μάθω θα το γράψω).
Αν υπάρχει στοκ τελειώνουμε γρήγορα, την προηγούμενη φορά περίμενα 2 βδομάδες να έρθει.(σκεφτείτε για να τελειώνει γρήγορα το στοκ, πόσα ίδια περιστατικά υπάρχουν).

3ον Αν χρειαστεί να περιμένουμε πολλές μέρες είναι αδύνατον να είμαστε συνέχεια με την μονωτική ταινία στο χέρι κάθε φορά που θέλουμε να βάλουμε μπροστά.
Η λύση είναι να τοποθετήσουμε ένα καλό «on of» διακόπτη στις 2 άκρες του καλωδίου αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! Να μην τον αφήσουμε σε εμφανές σημείο γιατί πολύ απλά με αυτό τον τρόπο η μηχανή (αν δεν είναι κλειδωμένο το τιμόνι) δεν χρειάζεται κλειδί για να την πάρει κάποιος και να φύγει αφού υπάρχει ο διακόπτης.
Άρα σε αυτή την περίπτωση διαπιστώνουμε πόσο χρήσιμος είναι ο συναγερμός.

4ον Υπάρχει κι άλλη μια παράμετρος επισκευής η οποία όμως μετά από δοκιμή κατέληξε στο ίδιο ακριβώς πρόβλημα.
Όταν το είχα πάθει πρώτη φορά επειδή μου φάνηκαν πολλές οι μέρες μέχρι να έρθει το ανταλλακτικό από Ιταλία, κι επειδή έχω μια τάση να ανακατεύομαι με τα ρεύματα και τα καλώδια γενικώς, αποφάσισα να επισκευάσω τον διακόπτη.
Τον έβγαλα λοιπόν από πάνω και άνοιξα την φωλιά. Μέσα είχε τις δυο επαφές απ’ τις οποίες είχαν ξεκολλήσει οι άκρες των καλωδίων. Τα κόλλησα με περίσσια προσοχή να μην γίνουν «ψυχρές κολλήσεις» και έκλεισα πάλι την «φωλιά» όσο καλύτερα γίνεται, διότι για να ανοίξει πρέπει να σπάσουν κάποιες πλαστικές ασφάλειες κι έτσι μετά πρέπει να γίνει επιμελημένη η ασφάλιση της.
Ήμουν σίγουρος ότι το έλυσα το πρόβλημα αλλά δεν επαληθεύτηκα. Σε ένα ταξίδι μέσα σε 10 μέρες κι ενώ ήμουν στην Εθνική Αθηνών Κορίνθου ξεκόλλησαν πάλι τα καλώδια που είχα κολλήσει. Ευτυχώς που συνέβαιναν 2 πράγματα εκείνη την ημέρα, το ένα ότι δεν έτρεχα, και το άλλο ότι είχα μαζί μου(και την έχω πάντα) εκείνη την πατέντα με τον διακόπτη.

Αυτά.
Αν και πολλά τα γραφόμενα πιστεύω ότι θα βοηθήσουν κάποιους υποψήφιους «άτυχους» εκτός πια αν η «Μαμά» «Aprilia» κάνει αυτό το......CALLBACK για τον «καταραμένο» διακόπτη.

Η φωτο της πατέντας που βοηθά στην περίπτωση του παραπάνω προβλήματος.
Το ίδιο καλώδιο με το βίσμα του ταμπλό με την διαφορά που αντί η άλλη άκρη να βρίσκεται στον διακόπτη, προσαρμόζουμε ένα διακόπτη.


24190

powerphot
25/09/2005, 18:05
Σε συνέχεια του θέματος σχετικά με τον διακόπτη παρουσιάζονται παρακάτω τα βήματα της προσωρινής επισκευής του στην περίπτωση που έχουμε τα περιθώρια η δεν θέλουμε να ασχοληθούμε με την παραπάνω πατέντα.

1)Πλησιάζουμε απειλητικά τον διακόπτη με ένα σταυροκατσάβιδο.

2)Ξεβιδώνουμε την μια βίδα που συνήθως είναι πίσω από ντίζες και σωληνάκια υψηλής, βάζοντας το κατσαβίδι κάτω από το φέρινγκ προσέχοντας μην κάνουμε γρατσουνιές.

3)Ξεβιδώνουμε και την άλλη βίδα.


24732

powerphot
25/09/2005, 18:09
4)Και ανοίγοντας την «φωλιά» βλέπουμε από κοντά το πρόβλημα.

5)Το πράσινο καλώδιο έπρεπε να είναι κολλημένο όπως το κόκκινο.

6)Το κολλάμε προσέχοντας να μην κάψουμε το πλαστικό που είναι ευαίσθητο και προσπαθούμε η κόλληση να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ «ψυχρή». Δηλαδή να έχει «πιάσει» καλά με την θερμοκρασία της κόλλησης το καλώδιο στην επαφή αλλιώς με το παραμικρό τράβηγμα θα ξεκολλήσει πάλι.


24734

powerphot
25/09/2005, 18:10
7)Αφού κολλήσει καλά, βάζουμε ένα πλαστικό σφικτήρα καλωδίων και σφίγγουμε γερά. Αυτό παίζει τον ρόλο της ασφάλειας κι εμποδίζει εν μέρει το καλώδιο να τραβηχτεί από την τρύπα σε περίπτωση που βρει κάπου αντίσταση και κρατά σταθερές τις επαφές.

8)Κόβουμε το πλαστικό του σφικτήρα που περισσεύει και κλείνουμε το καπάκι της «φωλιάς».

9)Το καπάκι αυτό το έχουμε βγάλει πριν με ένα μικρό λεπτό κατσαβίδι δίνοντας προσοχή για να μην καταστρέψουμε τις 3 ασφάλειες (δοντάκια) που έχει και μετά δεν θα μας «κουμπώνει».

10)Τοποθετούμε μετά την «φωλιά» στην θέση της βιδώνοντας πάλι τις δυο βίδες.
Τέλος συνδέουμε και την φύσα πίσω από το ταμπλό προσέχοντας το καλώδιο να μην είναι τεντωμένο ούτε και να εμποδίζεται με την στροφή του τιμονιού δεξιά αριστερά.


24735

powerphot
25/09/2005, 18:11
11)Όταν μετά πάρουμε τον καινούριο διακόπτη, ο οποίος έρχεται κομπλέ με ολόκληρη την βάση, βγάζουμε μόνο την φωλιά και με τις ίδιες διαδικασίες κάνουμε την αντικατάσταση.

12)Μας μένει περίσσευμα το υπόλοιπο μέρος του που είναι η κλειδαριά με τα δυο κλειδιά τα οποία όμως είναι διαφορετικά από τα δικά μας.
Κανείς δεν θα ήθελε να έχει ένα κλειδί (το παλιό) για το ντεπόζιτο, κι ένα άλλο (το νέο) για την κλειδαριά. Οπότε αυτά πάνε στην….συλλογή μας.


Υ.Γ. Πάντα βέβαια υπάρχει και η ….λύση «συνεργείο» για όσους δεν θέλουν να ασχοληθούν.:winka:


24736

powerphot
08/11/2005, 12:51
...τάπας λαδιού.
Λοιπόν κατά την διαδρομή που έκανα πρόσφατα, (400χλμ περίπου) παρατήρησα το εξής φαινόμενο.
Μικρές σταγόνες λαδιού στην ζελατίνα μπροστά (ανεμοθώρακα) από την μέσα μεριά.
Μετά από ένα δυο στάσεις διαπίστωσα ότι προέρχονται από αυτό το σημείο όπως στο σχέδιο.


27679

powerphot
08/11/2005, 12:51
Αυτό γινόταν κάθε φορά που η ταχύτητα μου ήταν πάνω από 120-130 χλμ α/ω. Όταν έκοβα και πήγαινα σταθερά δεν έβγαζε από ‘κει τίποτα. Μόλις άνοιγα και πλησίαζα τα 130 χλμ α/ω άρχιζε πάλι να βγάζει το λαδάκι.
Αυτό εξ αιτίας του αέρα, στροβιλιζόταν και πήγαιναν μικρές σταγόνες επάνω στην ζελατίνα.
Όσο πήγαινα οι σταγόνες αυξάνονταν, και ήταν η πρώτη φορά που παρακαλούσα αυτά τα «μαυράκια» που έβλεπα να ήταν μυγάκια αλλά δεν…
Εκ πρώτης όψεως φαίνεται ότι προέρχεται από το πλαστικό κάλυμμα που έχει γύρω αλλά δεν είναι.


27680

powerphot
08/11/2005, 12:53
Βγάζουμε την τάπα και ρίχνουμε πάλι μια προσεκτικότερη ματιά στο λαστιχάκι της.

Και βλέπουμε ότι έχει πάθει ΣΟΚ!!


27681

powerphot
08/11/2005, 12:54
Το πρώτο μέρος του προβλήματος λύθηκε.
Τι κάνουμε τώρα με το δεύτερο μέρος ?ειδικά αν είναι Κυριακή και δεν μπορούμε να βρούμε πουθενά λαστιχάκι?


27682

powerphot
08/11/2005, 12:55
Ιδού η λύση:

Βάζουμε αρκετή ποσότητα (χωρίς να το παρακάνουμε) TEFLON στις βόλτες της τάπας και μετά.........
........ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ!!!!:) :) :)


27683

powerphot
28/02/2006, 09:33
Επανέρχομαι για την συνέχεια του παραπάνω θέματος ανορθωτή σχετικά με την....περιβόητη φίσα που λόγω της κακής ποιότητας ζορίζεται και καίγεται.

Αρχίζουμε βγάζοντας την σέλα και το δεξί πλαϊνό καπάκι για να φτάσουμε στον ανορθωτή.


38848

powerphot
28/02/2006, 09:34
Πιάνουμε την φίσα και την τραβάμε ελαφρά για να χαλαρώσουν λίγο τα καλώδια.


38849

powerphot
28/02/2006, 09:35
Παρατηρούμε ότι έχει πάρει ένα ύποπτο «κίτρινο» χρώμα, σημάδι ότι έχει «ζοριστεί» αρκετά.


38850

powerphot
28/02/2006, 09:36
Αποσυνδέουμε και βλέπουμε ότι το κόκκινο καλώδιο στην ένωση της επαφής έχει γίνει κοκκινόμαυρο


38851

powerphot
28/02/2006, 09:40
Αφού βγάλουμε την επαφή μέσα από την φίσα, βλέπουμε ότι το καλώδιο έχει καεί κι έχει ξεραθεί στο σημείο που είναι ενωμένο με την μεταλλική επαφή.


38852

powerphot
28/02/2006, 09:41
Κόβουμε ένα κομμάτι 2-2,5cm περίπου για να καθαρίσει το καλώδιο.


38854

powerphot
28/02/2006, 09:42
Βάζουμε προσεκτικά μια καινούρια επαφή, την μοντάρουμε ξανά μέσα στην φίσα.


38855

powerphot
28/02/2006, 09:43
Ενώνουμε, και τακτοποιούμε πάλι την φίσα όπως ήταν.
Κάλή τύχη


38856

powerphot
28/02/2006, 09:46
Απο harlek

1.Ανοίγεις διακόπτη τροφοδοσίας χωρίς να βάλεις μπρος τη μηχανή με τη μίζα. Είσαι δηλαδή στη φάση που κανονικά το φωτάκι θα άναβε ούτως ή άλλως.

2. Κάτω από τη σέλα είναι ο εγκέφαλος (μεταλλικό κουτάκι). Από αυτόν, εκτός των άλλων, φεύγει και ένα καλώδιο που καταλήγει σε ένα ελεύθερο βύσμα, το οποίο προορίζεται για να μπαίνει στο διαγνωστικό μηχάνημα των συνεργείων. Το βύσμα έχει έξι τρύπες (2 σειρές των 3ων), αν όμως το δεις προσεκτικά θα δεις ότι η μια (η μεσαία της μιας τριάδας) δεν έχει επαφή. Με ένα συνδετήρα (ή άλλο μεταλλικό αντικείμενο) ενώνεις τις δυο επαφές που ανάμεσά τους βρίσκεται το κενό για ΑΚΡΙΒΩΣ 12 δευτερόλεπτα. Μετά τα 12 δευτερόλεπτα απομακρύνεις το συνδετήρα. Το φωτάκι του ψεκασμού αναβοσβήνει τόσες φορές όσες αντιστοιχούν στον κωδικό σφάλματος που έχει καταγραφεί.

3. Ενώνεις και πάλι τις ίδιες επαφές πάλι για 12 ΑΚΡΙΒΩΣ δευτερόλεπτα και απομακρύνεις το συνδετήρα. Το φωτάκι ξανά αναβοσβήνει.

4. Κλείνεις το διακόπτη τροφοδοσίας (κλειδί στο OFF) και η μνήμη σφαλμάτων έχει μηδενιστεί.

powerphot
28/02/2006, 09:59
Ναι λοιπόν, αυτό είναι το περιβόητο και χρησιμότατο εργαλείο "Axone" που χρειάζεται για να ρυθμιστεί ΣΩΣΤΑ ο ηλεκτρονικός ψεκασμός, κι όχι μόνο, των Aprilia, όπου κάποιοι «συνεργατζίδες» το παίζουν εξουσιοδοτημένοι αντικαθιστώντας το με το…..αυτί τους για να ρυθμίσουν τον εγκέφαλο της Aprilia!!!

Δεν το είχα δει άλλη φορά και γι αυτό δεν άντεξα στον πειρασμό να μη βγάλω μια δυο φωτό.

Μπορεί να μοιάζει με ΤΕΡΑΣΤΙΟ κινητό αλλά καμιά εταιρία κινητής τηλεφωνίας δεν το δίνει με κανένα «συμβόλαιο».:lol: :lol:


38858

Smith
28/02/2006, 22:15
Γεια σου ρε Nick με τις συμβουλές σου...

(Για να μην αναφέρω το avatar)... OEO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1:smokin: :wave2:

Dodok edessa
22/03/2006, 08:27
powerphot να σε ρωτήξω κατι και εγω μπας και μου δώσεις λίγακι το φως σου .
πήρα τώρα τελευταία εν pegaso 99 .
εχει κολλήσει ο δεικτης θερμοκρασίας στην μέση ακριβώς και δεν λεει να δουλέψει .υπαρχει περίπτωση να το σώσουμε η πάει για αλλαγη ?...?
Και το δευτερο .,.οταν ανάβω την μεγαλη σκάλα καίει την ασφαλεια .βαρέθηκα να αλλάζω ασφαλειες
:mad: :mad: :mad:

powerphot
22/03/2006, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
powerphot να σε ρωτήξω κατι και εγω μπας και μου δώσεις λίγακι το φως σου .
πήρα τώρα τελευταία εν pegaso 99 .
εχει κολλήσει ο δεικτης θερμοκρασίας στην μέση ακριβώς και δεν λεει να δουλέψει .υπαρχει περίπτωση να το σώσουμε η πάει για αλλαγη ?...?
Και το δευτερο .,.οταν ανάβω την μεγαλη σκάλα καίει την ασφαλεια .βαρέθηκα να αλλάζω ασφαλειες
:mad: :mad: :mad:

ΠΗΡΕΣ ΠΗΓΑΣΟ?:eyepop: :eyepop: :eyepop:
πλάκα κάνεις? ακόμα δεν είναι πρωταπριλιά!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

τέλος πάντων:D καλορίζικο.
Αν δεν κάνω λάθος αυτό το μοντέλο είναι το τελευταίο
που βγήκε με καρμπυρατέρ, μετά το 2000 πέρασαν τον
ψεκασμό.
Αν έχει κολλήσει δεν νομίζω ότι σώζεται.
Δηλαδή και στο off είναι κολλημένος εννοείς?
Καμία "σφαλιάρα" δοκίμασες?:lol:
Μπες στο link της υπογραφής μου και ρώτα τον "bill".
Αυτός είναι σίγουρο ότι θα σου απαντήσει πιο σωστά
μια και είναι μηχανικός και ειδικός στα aprilia.:wave2:

Dodok edessa
22/03/2006, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
ΠΗΡΕΣ ΠΗΓΑΣΟ?:eyepop: :eyepop: :eyepop:
πλάκα κάνεις? ακόμα δεν είναι πρωταπριλιά!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

τέλος πάντων:D καλορίζικο.
Αν δεν κάνω λάθος αυτό το μοντέλο είναι το τελευταίο
που βγήκε με καρμπυρατέρ, μετά το 2000 πέρασαν τον
ψεκασμό.
Αν έχει κολλήσει δεν νομίζω ότι σώζεται.
Δηλαδή και στο off είναι κολλημένος εννοείς?
Καμία "σφαλιάρα" δοκίμασες?:lol:

Μπες στο link της υπογραφής μου και ρώτα τον "bill".
Αυτός είναι σίγουρο ότι θα σου απαντήσει πιο σωστά
μια και είναι μηχανικός και ειδικός στα aprilia.:wave2:

To πήρα εδω και κανα μήνα για κοντινα ταξιδακι και μες την πόλη.
βεβαια το ΚΧ υπαρχει για το βουνο.
Το οργανακι οταν κλεινω το διακοπτη κατεβαινει .Οταν ομως ανοιγω παει αμεσως στην μέση .τες πα :wave2:

σε γενικες γραμμες πολυ καλο..
αν ειχε ακομα 40αρι αλογα ακομα θα ηταν και γαμώ :eyepop: :lol: :wave2:


41872

powerphot
22/03/2006, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
To πήρα εδω και κανα μήνα για κοντινα ταξιδακι και μες την πόλη.
βεβαια το ΚΧ υπαρχει για το βουνο.
Το οργανακι οταν κλεινω το διακοπτη κατεβαινει .Οταν ομως ανοιγω παει αμεσως στην μέση .τες πα :wave2:

σε γενικες γραμμες πολυ καλο..
αν ειχε ακομα 40αρι αλογα ακομα θα ηταν και γαμώ :eyepop: :lol: :wave2:

Τότε αφού θα το χρησιμοποιείς για μικροδιαδρομές
επιβαλεται να μπεις στο site που σου είπα.
(Ξέρεις και τον Θωμά από την Έδεσσα με το Atlantic αν θυμάμαι καλά ε?).

Πάντως διαβάζοντας εκεί, θα προλάβεις πολλά απο αυτά που "ισως" σου εμφανιστούν όσο καιρό τον κρατήσεις.
Άντε ξανακαλορίζικο:wave2:

Dodok edessa
22/03/2006, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Τότε αφού θα το χρησιμοποιείς για μικροδιαδρομές
επιβαλεται να μπεις στο site που σου είπα.
(Ξέρεις και τον Θωμά από την Έδεσσα με το Atlantic αν θυμάμαι καλά ε?).

Πάντως διαβάζοντας εκεί, θα προλάβεις πολλά απο αυτά που "ισως" σου εμφανιστούν όσο καιρό τον κρατήσεις.
Άντε ξανακαλορίζικο:wave2:

Eυχαριστώ :beer:
Ο θωμας ειναι φιλαρακι !!καποτε μπηκε και στο εδω φορουμ!
:wave2:

Smith
22/03/2006, 21:30
Ε...!!! Και εγώ φιλαράκι είμαι...

Και εγώ με Πήγασο είμαι...!!!:wave2: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

Dodok edessa
23/03/2006, 07:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Smith
Ε...!!! Και εγώ φιλαράκι είμαι...

Και εγώ με Πήγασο είμαι...!!!:wave2: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

γεια σου φιλαράκι και εσενα

:beer: :wave2: :beer: :wave2: :wave2:

Smith
24/03/2006, 00:12
Άντε κάνε μια βουτιά στο www.apriliabikers.gr και έλα στην 1η Πανελλήνια Συνάντηση Aprilia, και...όχι μόνο..!!!:beer: :beer: :beer:

Dodok edessa
06/04/2006, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Smith
Άντε κάνε μια βουτιά στο www.apriliabikers.gr και έλα στην 1η Πανελλήνια Συνάντηση Aprilia, και...όχι μόνο..!!!:beer: :beer: :beer:
\

εκανα βουτια και πραγματικα εχει ΠΟΟΟΟΟΛΛΛΛΥΥΥΥ ΠΡΑΑΑΑΜΜΜΑΑΑΑ .thanks :wave2:

Smith
08/04/2006, 11:41
:wave2: :wave2: :wave2:

powerphot
26/06/2006, 12:31
Τις επόμενες μέρες, το site ApriliaBikers.gr (http://apriliabikers.gr/) θα διακόψει προσωρινά την λειτουργία του για τεχνικούς λόγους, και για λόγους αναβάθμισης. Ελπίζουμε να είμαστε και πάλι on line, μέσα στην βδομάδα με περισσότερη όρεξη και πολλή φόρα!!!! Για οποιαδήποτε πληροφορία η επικοινωνία μπορείτε να απευθύνεστε στα e-mails:

info@apriliabikers.gr , powerphot@gmail.com

Smith
28/06/2006, 21:47
:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

alex00158
29/08/2006, 14:40
Εχω το μαύρο (μάτ) και το χρώμα έχει γίνει
σαν να έχω τη μηχανη 20 χρόνια:mad:

όλοι το ίδιο πρόβλημα έχετε?

powerphot
29/08/2006, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex00158
Εχω το μαύρο (μάτ) και το χρώμα έχει γίνει
σαν να έχω τη μηχανη 20 χρόνια:mad:

όλοι το ίδιο πρόβλημα έχετε?

Τι εννοείς?
Ξέβαψε?:confused:

alex00158
29/08/2006, 22:45
ξέβαψε....:mad:
ανομοιόμορφα

όλα τα πλαστικά μέρη

powerphot
30/08/2006, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex00158
ξέβαψε....:mad:
ανομοιόμορφα
όλα τα πλαστικά μέρη


Αν και τα περισσότερα μέρη πλαστικά είναι δεν κατάλαβα για ποιά κομμάτια λές.
Όλα? όλη η μηχανή δηλ?
Μήπως έβαλες καταλάθος κάποιο καθαριστικό?
Αυτό για "εγγύηση" μου....μυρίζει!
Είσαι μέσα στην εγγύηση η τελείωσε?

alex00158
30/08/2006, 14:00
04/2003 einai i mixani.

exei perissotera xronia gia to xrwma???

alex00158
30/08/2006, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Αν και τα περισσότερα μέρη πλαστικά είναι δεν κατάλαβα για ποιά κομμάτια λές.
Όλα? όλη η μηχανή δηλ?
Μήπως έβαλες καταλάθος κάποιο καθαριστικό?
Αυτό για "εγγύηση" μου....μυρίζει!
Είσαι μέσα στην εγγύηση η τελείωσε?

όλη η μηχανή...:bigcry:

powerphot
30/08/2006, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex00158
όλη η μηχανή...:bigcry:

Γνωρίζω πολλά άτομα με πήγασο ίδιο χρώμα (μαύρο ματ) σαν το δικό σου αλλά, πρώτη φορά το μαθαίνω αυτό!
Μήπως, ξαναρωτάω, μπήκε κάποιο καθαριστικό επάνω?
Καμιά φωτό έχεις? Είμαι πολύ περίεργος, αν αυτό έγινε απο μόνο του πρέπει να το κυνηγήσεις το θέμα. Δεν δικαιολογήται!

alex00158
30/08/2006, 16:02
το χρώμα ξεθωριάζει μέρα με τη μέρα, οπότε δεν είναι από κάποιο καθαριστικό που έπεσε πάνω....


φώτο θα βάλω κάποια στιγμή.

στο βιβλίο συντήρησης γράφει ότι η εγγύηση δεν καλύπτει σκουριά και διάβρωση....
για το χρώμα δεν είδα κάτι συγκεκριμένο, οπότε μάλλον ισχύει για 2 χρόνια

harlek
30/08/2006, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex00158
Εχω το μαύρο (μάτ) και το χρώμα έχει γίνει
σαν να έχω τη μηχανη 20 χρόνια:mad:

όλοι το ίδιο πρόβλημα έχετε?

Στο δικό μου (Μαυρό ματ/γκρι) του 2004 δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Το 2003, όμως, νομίζω ότι δεν έβγαινε αυτό το χρώμα. Μήπως έχεις κάποιο άλλο πολύ σπάνιο μαύρο ματ; Αναμένουμε φωτό το συντομότερο.
Έχω δει πάντως αρκετούς πήγασους 2001-2002 που με την κατάλληλη περιποίηση (υποθέτω) έχουν κρατήσει μια χαρά λάμψη και χρώμα...Έχω δει βέβαια και αρκετά καρπυρατεράτα ερήπεια...
Παρεμπιπτόντως, το μηχανάκι σου άρχισε να "σαραβαλιάζει" εξ αρχής ή από κάποια ηλικία κι έπειτα;

alex00158
31/08/2006, 14:08
Μιλάμε για το γνωστό μαύρο-γκρί.
Έβγαινε και το 2003...

φώτο 1


59704

alex00158
31/08/2006, 14:10
φώτο 2


59705

alex00158
31/08/2006, 14:11
φώτο 3


59706

alex00158
31/08/2006, 14:12
φώτο 4


59707

powerphot
31/08/2006, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex00158
φώτο 4

Φίλε μου αυτό είναι...:eyepop: :eyepop:



Μοιάζει να το έχει κάνει ανθρώπινο χέρι με κάποιο καθαριστικό.
Για προσπάθησε να πάρεις πληροφορίες απο αυτόν που είχε πριν απο σένα την μηχανή.
Είναι αδιανόητο αυτό το πράμα να έγινε απο μόνο του!
Κατι έχει παιχτεί και δε στο είπαν αυτοί- αυτός που είχε την μηχανή.

Υ.Γ. υποψιάζομαι ότι κάποιος προσπάθησε να βγάλει κάποιο αυτοκόλλητο σαν κι αυτό που φαίνεται με κάποιο υγρό!

Το πίσω μέρος είναι εντάξει?
Τα πλαστικά εννοώ.

harlek
31/08/2006, 15:06
Π Α Ν Α Γ Ι Α Β Ο Η Θ Α !!!!!! :eek: :eek: :eek:

alex00158
31/08/2006, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Φίλε μου αυτό είναι...:eyepop: :eyepop:



Μοιάζει να το έχει κάνει ανθρώπινο χέρι με κάποιο καθαριστικό.
Για προσπάθησε να πάρεις πληροφορίες απο αυτόν που είχε πριν απο σένα την μηχανή.
Είναι αδιανόητο αυτό το πράμα να έγινε απο μόνο του!
Κατι έχει παιχτεί και δε στο είπαν αυτοί- αυτός που είχε την μηχανή.

Υ.Γ. υποψιάζομαι ότι κάποιος προσπάθησε να βγάλει κάποιο αυτοκόλλητο σαν κι αυτό που φαίνεται με κάποιο υγρό!

Το πίσω μέρος είναι εντάξει?
Τα πλαστικά εννοώ.

Αυτό που φαίνεται στην πρωτη φωτογραφία σαν γρατζουνιά έγινε τώρα τελευταία (δεν ξέρω πώς) ενώ η μηχανή έχει κάνα χρόνο που ξεβάφει.

Και το πίσω μέρος έτσι είναι...
Δε νομίζω πως κάποιος προσπαθούσε να βγάλει αυτοκόλητα...

Τη μηχανή την πήρα μεταχειρισμένη 6 μηνων από ιδιώτη και ήταν μια χαρά και τώρα είναι 3,5 χρονών


59742

alex00158
31/08/2006, 17:10
ΥΓ: Από τη δεξιά πλευρά (που τη χτυπάει πιο πολυ ο ήλιος λόγω μονού stand) είναι χειρότερα...

Τυχαίο???

harlek
31/08/2006, 17:18
Αν αρχίζει στα δυομισι χρόνια το κακό, "ζήτω που καήκαμε"! Λες να έχει πρόβλημα η συγκεκριμένη ματ βαφή και να καταλήξουμε σύντομα όλοι έτσι? Είσαι από τους πρώτους που πήραν αυτό το χρώμα, αρα δεν είναι απίθανο κάτι τέτοιο.

Έλεγξα το δικό μου (ίδιο χρώμα, 2 ετών) και ναι μεν από μακριά φαίνεται άψογο, όμως από κοντά σε ορισμένα σημεία η ομοιογένεια της βαφής αρχίζει να χάνεται! Και δεν το αφήνω και πολύ στον ήλιο! Τρόμος!...

alex00158
31/08/2006, 17:29
Εγώ η αλήθεια είναι ότι την αφήνω πάντα έξω, εκτεθημένη στον ήλιο και τις βροχές...
αλλά αυτό το πράμα δεν το περίμενα:bigcry:

harlek
31/08/2006, 19:41
Πόσο να κοστίζει να βάψεις τα πλαστικά; Τέσσερα κομμάτια είναι, δυο πλαϊνα, τεπόζιτο και φέρινγκ. Το έχεις ψάξει αυτό;

Smith
31/08/2006, 23:04
Πω..πω....:hypnotize :hypnotize :hypnotize
Καλά πλάκα με κάνεις...εγώ έγω 2003 ie μπλέ ασημί και είναι τζετ...όπως είπε και ο Powerphot δύο πράγματα μου έρχονται στο μυαλό..
1,. ελαττωματική κατασκευή..που δε νομίζω γιατί θα ήταν και αλλα και δεν το έχω ακούσει ποτέ

2. μήπως το άφησες για καιρό σε βροχές και κάτω από δέντρα με ρετσίνι κτλ ή σου έριξε κανείς τίποτα...??? ή καμμια μαλα%#%κια σαπουνι σε πλυντήριο..???
ειλικρινά μου κάνει εντύπωση....ψάξτο και ρίξε ποστ...