PDA

View Full Version : μάσκα προσώπου - φίλτρο αναπνοής



road spirit
08/07/2008, 12:20
για τις μετακινήσεις στην πόλη και ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες όπου η συγκέντρωση μικροσωματιδίων και ρύπων είναι αυξημένη... Εισέπνευσα και μια γερή δόση χτες, κολλημένος πίσω από λεωφορείο και η ρουφηξιά μονομιάς 20 πακέτων τσιγάρα σε συσκευασία duty free μου φάνηκε αστεία ποσότητα :bigcry:

είδα και την ίδια μέρα εναν ποδηλάτη να τη φοράει και μου μπήκαν σκέψεις, βρε λες? αξίζει?

- πόσο άνετη είναι στο πρόσωπο? χωράει μέσα απο το κράνος (full face) ? μάλλον με κράνος MX δεν
θα υπάρχει δυσκολία...
- δυσκολεύει την αναπνοή? με τη ζέστη την παλεύεις? ή θα σου έρθει καμιά λιποθυμία?
- που τη βρίσκουμε εδω ελλάντα? τιμές?


ιντερνετικώς, βρήκα μια μάρκα εδω:

http://www.respro.com/products/urban-commuting/motorcycling/techno_mask/

τιμή 30 λίρες...


ότι ξέρει κανείς, ας πει...


136073

sniper
08/07/2008, 12:24
Εσύ την παλεύεις καθόλου; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


136074

byron
08/07/2008, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
- πόσο άνετη είναι στο πρόσωπο? χωράει μέσα απο το κράνος (full face) ? μάλλον με κράνος MX δεν
θα υπάρχει δυσκολία...
- δυσκολεύει την αναπνοή? με τη ζέστη την παλεύεις? ή θα σου έρθει καμιά λιποθυμία?



Σε κάποια full face χωράει.
Την δυσκολεύει πολύ
Οχι
90% sampa (το στάδιο πριν την υποξία), 10% να πέσεις τάβλα. Καθαρή δεν τη βγάζεις πάντως.

Ξεχνα το :wave2:

road spirit
08/07/2008, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εσύ την παλεύεις καθόλου; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: οχι, έκαψα εγκεφαλικά κύτταρα και προσπαθώ να σώσω τα υπόλοιπα :wacko:

sniper
08/07/2008, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
οχι, έκαψα εγκεφαλικά κύτταρα και προσπαθώ να σώσω τα υπόλοιπα :wacko:


Άμα το θέτεις σοβαρά..... έχεις φορεσει κατι παρόμοιο και να κάνεις δουλειά ή να οδηγήσεις;

Αν ναι δεν θα ρώταγες μάλλον....

+954 στον Βύρωνα

road spirit
08/07/2008, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Άμα το θέτεις σοβαρά..... έχεις φορεσει κατι παρόμοιο και να κάνεις δουλειά ή να οδηγήσεις;

Αν ναι δεν θα ρώταγες μάλλον....

+954 στον Βύρωνα

σοβαρά το έθεσα Νίκο

δεν έχω φορέσει, για αυτό ρώτησα

οι απαντήσεις σας με κάλυψαν :wave2:

άμα θέτε, το στέλνετε κιόλας

byron
08/07/2008, 13:04
Το ποστάκι ξαναβγήκε καθώς μπορεί να ενδιαφέρει κι άλλους.

Γίνομαι λίγο πιο συγκεκριμένος σε αυτά που είπα γιατί έχω δει κατά καιρούς διαφημίσεις σε περιοδικά για το συγκεκριμένο προϊον που το παρουσιάζουν ως λύση για την ρύπανση.

Τα φίλτρα αυτά είναι φτιαγμένα για ποδηλάτες που κινούνται με κράνη ποδηλάτου και σε πόλεις με ρύπανση εντός ορίων ΕΕ, και όχι στο χαμίνι της Αθήνας.
Το χειμώνα δεν μπορείς να το φορέσεις γιατί θολώνει το εσωτερικό του κράνους.
Το καλοκαίρι δυσκολεύει την αναπνοή πάρα πολύ σε σημείο λιποθυμίας.
Σε κάποια full face κράνη μπαίνει, αλλά στενεύει πολύ το χώρο της μύτης, ενώ στο πίσω μέρος που πιάνει με velcro ζορίζει λίγο.

Καλό και χρυσό, αλλά δεν κάνει για μοτοσυκλετιστές. :wave2:

sniper
08/07/2008, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το ποστάκι ξαναβγήκε καθώς μπορεί να ενδιαφέρει κι άλλους.

Γίνομαι λίγο πιο συγκεκριμένος σε αυτά που είπα γιατί έχω δει κατά καιρούς διαφημίσεις σε περιοδικά για το συγκεκριμένο προϊον που το παρουσιάζουν ως λύση για την ρύπανση.

Τα φίλτρα αυτά είναι φτιαγμένα για ποδηλάτες που κινούνται με κράνη ποδηλάτου και σε πόλεις με ρύπανση εντός ορίων ΕΕ, και όχι στο χαμίνι της Αθήνας.
Το χειμώνα δεν μπορείς να το φορέσεις γιατί θολώνει το εσωτερικό του κράνους.
Το καλοκαίρι δυσκολεύει την αναπνοή πάρα πολύ σε σημείο λιποθυμίας.
Σε κάποια full face κράνη μπαίνει, αλλά στενεύει πολύ το χώρο της μύτης, ενώ στο πίσω μέρος που πιάνει με velcro ζορίζει λίγο.

Καλό και χρυσό, αλλά δεν κάνει για μοτοσυκλετιστές. :wave2:

Είχε βγάλει πριν καμιά 5ετία η Caberg αν δεν κάνω λάθος ένα κράνος (ανοιγόμενο) με τέτοια μάσκα.... που κουμπωνε μέσα στο κράνος, κατέβαινε και visor....

Αν δεν βλέπανε το μηχανάκι θα νόμιζαν ότι είσαι χειριστής μαχητικού (Top Gun και πάνω ε; :lol: )

Ότανν το φόραγες όμως..... άλλαζε το θέμα..... :rolleyes:

Ζεύκας
08/07/2008, 13:08
η shoei δεν βγάζει ένα τέτοιο για μέσα από τα κράνη της?

byron
08/07/2008, 13:10
Δεν ξέρω για το Caberg και το shoei. Μιλάω για το respro που έχω δοκιμάσει :blush:

p@nos
08/07/2008, 13:14
παιδια ειδα χτες το βραδυ να το φοραει ενας ο οποιος μαλιστα οδηγαγε αμαξι και ειχε και κλειστα παραθυρα...

:lol:

byron
08/07/2008, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
παιδια ειδα χτες το βραδυ να το φοραει ενας ο οποιος μαλιστα οδηγαγε αμαξι και ειχε και κλειστα παραθυρα...

:lol:


Είχε air condition, ενω είχε προηγηθεί γεύμα με όσπρια :lol:

filipp0s
08/07/2008, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Είχε βγάλει πριν καμιά 5ετία η Caberg ...

Laser ήτανε

:wave2:

sniper
08/07/2008, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
Laser ήτανε

:wave2:

Σωστά..... Θένκιου :D