PDA

View Full Version : καιει λάδι τελικά??



oscar
08/07/2008, 21:50
Πριν 2 μήνες πήρα ενα V-strom έκανα το στρωσιμο οπως ακριβωσ ελεγε το εγχειριδιο...Στα 1000χλμ έκανα το πρώτο service και έβαλα λάδια castrol 15-50 gps (ημισυνθετικά), τώρα το κοντέρ γράφει 3450χλμ και η στάθμη του λαδιού είναι κατω από το όριο.
Παω στο μηχανικό και του λέω είναι δυνατον να καίει λάδι από τώρα, άμα είναι έτσι καθόμουν με το παπί άρα κάποιο πρόβλημα υπάρχει....και μου λεέι ότι μπορεί να μην συνεργάζεται το λάδι με το μοτερ και γι αυτό να τσιμπάει λιγάκι (πρωτη φορά το ακουω αυτό) μου λέει βάλε λιγο συμπλήρωμα και μόλις φτάσεις τα 4000 χλμ έλα να κάνουμε μία αλλαγή λαδιών και μετα θα το παρακολουθήσουμε..τελικά έβαλα συμπλήρωμα 280ml (τόσα μου είχαν μείνει) και ι στάθμη έφτασε στην μέση..
Έτσι έκανε και σε σας ,και αν όντως καιει θα μου αλλάξει η εταιρεία μοτερ ή θα πάρω τα μέκο?
Αλήθεια για πόσσο καιρο σε καλύπτει η εγγύηση?

nik7119
08/07/2008, 22:32
χαχαχα ακου δεν σηνεργαζεται το λαδι με το μοτερ,,ελεος τι θα ακουσουμε ακομαααααα

SOTHRHS
08/07/2008, 22:40
KAΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΚΑΙΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΛΑΔΙΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ.ΑΣΦΑΛΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΑΘΩΣ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΚΑΙ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ:beer:

oscar
08/07/2008, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από SOTHRHS
KAΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΚΑΙΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΛΑΔΙΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ.ΑΣΦΑΛΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΑΘΩΣ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΚΑΙ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ:beer:

ΘΑ ΠΑΩ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΔΩ ΟΤΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΠΑΦΤΟΥΝ ΛΙΓΟ Η ΣΤΑΘΜΗ ΤΟΥ ΛΑΔΙΟΥ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΑΙΛ ΣΤΗΝ SUZUKI ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΩΘΗΚΑ

SOTHRHS
08/07/2008, 22:52
ΦΙΛΕ OSCAR ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΑΙL ΣΤΗ SUZUKI ΚΑΙ ΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΗΡΑΝ ΤΑ Α........... ΤΟΥΣ.ΑΝ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ ΤΟΤΕ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ

oscar
08/07/2008, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από SOTHRHS
ΦΙΛΕ OSCAR ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΑΙL ΣΤΗ SUZUKI ΚΑΙ ΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΗΡΑΝ ΤΑ Α........... ΤΟΥΣ.ΑΝ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ ΤΟΤΕ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ

το έχω ξαακανει με την Honda και μου απαντησαν την επωμενη μερα (με την απειλει οτι αν δεν μου απαντησουν εντως της εβδομαδας θα στειλω στην Honda της Ιαπωνιας) και με το citroen που ειχε ενας φιλος αλλα εκει στειλαμε κατευθεια στην Γαλλια

SOTHRHS
08/07/2008, 23:00
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

GIXXERAKIAS
09/07/2008, 07:56
Φιλε για να μην αγχωνεσαι θα σε ρωτησω κατι...οταν το πηρες απο σερβις στα 1000χιλ κοιταξες την σταθμη του λαδιου η εφυγες στα κουτουρου?Στο λεω γιατι υπαρχει περιπτωση να σου εβαλε λιγοτερα απο οτι παιρνει και να αγχωνεσαι τζαμπα.:winka:

Ποσα λιτρα λαδιου παιρνει το V-STROM μαζι με το φιλτρο λαδιου??Μηπως οταν σου εβαλαν φιλτρο λαδιου και λαδια δεν το πηραν μπροστα να ξανατσεκαρουν την σταθμη και στο ματακι εδειχναν ολα ΟΚ σβησμενο και μολις το πηρες και εφυγες να επεσε η σταθμη λογο της ποσοτητας που πηρε το φιλτρο μεσα του?:confused:

(200-300 γραμμαρια παιρνει μεσα ενα φιλτρο λαδιου)

nik7119
09/07/2008, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Φιλε για να μην αγχωνεσαι θα σε ρωτησω κατι...οταν το πηρες απο σερβις στα 1000χιλ κοιταξες την σταθμη του λαδιου η εφυγες στα κουτουρου?Στο λεω γιατι υπαρχει περιπτωση να σου εβαλε λιγοτερα απο οτι παιρνει και να αγχωνεσαι τζαμπα.:winka:

Ποσα λιτρα λαδιου παιρνει το V-STROM μαζι με το φιλτρο λαδιου??Μηπως οταν σου εβαλαν φιλτρο λαδιου και λαδια δεν το πηραν μπροστα να ξανατσεκαρουν την σταθμη και στο ματακι εδειχναν ολα ΟΚ σβησμενο και μολις το πηρες και εφυγες να επεσε η σταθμη λογο της ποσοτητας που πηρε το φιλτρο μεσα του?:confused:

(200-300 γραμμαρια παιρνει μεσα ενα φιλτρο λαδιου) πολυ σωστος ο παιχτης,,ετσι το εκαναν και σε μενα,,για πες μας,,στο τσεκαραν?εγω παω για αλαγη στα 1000,μου αλαζει τα λαδια και το φιλτρο,,και μου βαζει 2500ml αντι για 2700 που λεει το μανιουαλ,και εγω ο βλακας ξεχασα να το τσεκαρω,,περνω την μοτο κια φευγω της εκανα γυρω στα 60χλμ και την παω σπιτι,μετα απο 2 μερες ακινισιας την ελενχω κρυα και βλεπω τα λαδια ακριβως στο low,σημπληρωνω αμεσως,,περνω καποια στιγμη απο το σηνεργιο και του τα χωνω και τι μου λεει?εμενα δεν με νιαζει τι λεει το μανιουαλ,,το μανιουαλ λεει ειμαι εγω

oscar
09/07/2008, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Φιλε για να μην αγχωνεσαι θα σε ρωτησω κατι...οταν το πηρες απο σερβις στα 1000χιλ κοιταξες την σταθμη του λαδιου η εφυγες στα κουτουρου?Στο λεω γιατι υπαρχει περιπτωση να σου εβαλε λιγοτερα απο οτι παιρνει και να αγχωνεσαι τζαμπα.:winka:

Ποσα λιτρα λαδιου παιρνει το V-STROM μαζι με το φιλτρο λαδιου??Μηπως οταν σου εβαλαν φιλτρο λαδιου και λαδια δεν το πηραν μπροστα να ξανατσεκαρουν την σταθμη και στο ματακι εδειχναν ολα ΟΚ σβησμενο και μολις το πηρες και εφυγες να επεσε η σταθμη λογο της ποσοτητας που πηρε το φιλτρο μεσα του?:confused:

(200-300 γραμμαρια παιρνει μεσα ενα φιλτρο λαδιου)

είχε βάλει μεσα 2750ml γιατι του είχα παει εγω τα λάδια επειδή τα περνω από ένα φιλο μου και μου έδωσε πίσω τα κουτιά και ειχαν μείνει μεσα περίπου 250ml. Αλλα αν θυμάμαι καλά το είχα κοιτάξει δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά (του είχα παει 3 λτρ)

nikos1709
10/07/2008, 01:09
ειναι αναλογα πωσ το πασ αν το σκιζεισ το αφηνεισ και βαραει κοφτεσ κατακαλοκαιρο λογικο ειναι να σου καψει λαδι γενικα αν του πινεισ το αιμα

T.R.E
10/07/2008, 01:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos1709
ειναι αναλογα πωσ το πασ αν το σκιζεισ το αφηνεισ και βαραει κοφτεσ κατακαλοκαιρο λογικο ειναι να σου καψει λαδι γενικα αν του πινεισ το αιμα


Για V-Strom μιλαμε ετσι? :look: :look:

MUSTILI
10/07/2008, 07:51
TRE ναι!!Μπορεις να σκισεις και v strom. Τωρα, κοφτες βλεπεις μονο 1η 2α.;)

Στο θεμα μας, νομιζω οτι λιγο λαδι το καιει αλλα οχι και να καει το μοτερ. Δες το σε ενα αλλο συνεργειο, θα δεις προτασεις στο θρεντ "κοστολογιο σερβις" στην ενοτητα με τα strom.

Παντως εγω επιμενω οτι κατι δεν μου καθεται καλα με το παραθυρακι της σταθμης...(απο παλια):wave2:

nik7119
10/07/2008, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
TRE ναι!!Μπορεις να σκισεις και v strom. Τωρα, κοφτες βλεπεις μονο 1η 2α.;)

Στο θεμα μας, νομιζω οτι λιγο λαδι το καιει αλλα οχι και να καει το μοτερ. Δες το σε ενα αλλο συνεργειο, θα δεις προτασεις στο θρεντ "κοστολογιο σερβις" στην ενοτητα με τα strom.

Παντως εγω επιμενω οτι κατι δεν μου καθεται καλα με το παραθυρακι της σταθμης...(απο παλια):wave2: δλδ?

oscar
10/07/2008, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos1709
ειναι αναλογα πωσ το πασ αν το σκιζεισ το αφηνεισ και βαραει κοφτεσ κατακαλοκαιρο λογικο ειναι να σου καψει λαδι γενικα αν του πινεισ το αιμα
εγω να σου πω την αληθεια δεν το βλεπω λογικο γιατι ειχα ενα cbr 125 περισι και πηγα 3 φορες Πορο δικαβαλια σινεχεια στο τερμα και δεν εκαψε ουτε γραμμαριο λαδι (καλοκαιρι)....είναι δυνατον να καίει μέσα σε 2500χλμ 300μλ λαδι ...
δηλαδη αμα θελω να πάω αγγλια η καπου πολυ μακρια πρεπει να εχω μαζί μου λάδι για συμπληρωμα

nikos1709
10/07/2008, 13:29
δεν ειναι ολοι οι κινητηρεσ ιδιοι και το opc astra που εχω 8εωρητε αποδεκτο απο την εταιρια μεχρι 500ml στα 1000χλμ και δε καταλαβα τι ειναι στο στρομα και δε μπορεισ να το σκισεισ ???
το σκισιμο δεν ειναι θεμα μηχανησ ειναι θεμα οδηγου.....
και ενα χτχ 660 που ειχα αναλογα την οδηγηση εκαιγε απο πολυ εωσ κα8ολου

oscar
10/07/2008, 14:48
γι αυτο η Honda ειναι κορυφη στις μηχανες.. αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι απο την στιγμη που το ξερει η εταιρεια οτι καει λαδι γιατι λεει καθε 6000χλμ σερβις ...αμα δλδ δεν κοιταω τα λαδια τοτε θα στεχνωσει και θα διαληθει τελειως....

nikos1709
10/07/2008, 14:54
και η opel λεει κα8ε 30,000χλμ αλλα επισησ λεει οτι το αμαξι καιει λαδι
αλλο πραγμα το σερβισ και αλλο πραγμα ο ελενχοσ
απλα ελενχουμε την στα8μη λαδιου .
την αλησιδα σου την ελενχεισ και την γρασαρεισ κα8ε 6000 που πασ για σερβισ????

AntoD
10/07/2008, 14:56
Πιθανον ουτε τοτε!

nikos1709
10/07/2008, 14:56
η honda ειναι οντωσ κορυφη δε καιει λαδι δε χαλαει δε παει εχει που εχει τα πιο αργα μηχανακια σχεδον σε ολεσ τισ κατηγοριεσ αν εκαιγε και λαδι δε 8α τα επαιρνε κανεισ

oscar
10/07/2008, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos1709
η honda ειναι οντωσ κορυφη δε καιει λαδι δε χαλαει δε παει εχει που εχει τα πιο αργα μηχανακια σχεδον σε ολεσ τισ κατηγοριεσ αν εκαιγε και λαδι δε 8α τα επαιρνε κανεισ

ή δεν κλέβει το κοντερ τους τοσο πολυ..γιατι και μενα το v-strom εγραψε 205 αλλα παιζει δεν παιζει να πηγαινα με 185

stakis
20/08/2008, 01:00
γαμωτο,τελικα το στρομ εκαψε 150γρ λαδακι,με στεναχωρησε!Νομιζα πως το πήγαινα χαλαρά αλλα μαλλον οχι.Είναι πολλά 150-160χλμ σε ταξίδη ούτε 2 ωρών μωρε;1000-1300 στροφες παραπάνω απ τις μισές το πάω,έλεος ή μήπω φταίνε οι ψιλομπάντες με 1η-2α που κανω αραιά και που και όλα αυτά στα 18.500χλμ,ανα 5.000 αλλάζω λάδια..ήρθε ο καιρός για ζχ12 νομίζω :( :)

SOTHRHS
20/08/2008, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από stakis
γαμωτο,τελικα το στρομ εκαψε 150γρ λαδακι,με στεναχωρησε!Νομιζα πως το πήγαινα χαλαρά αλλα μαλλον οχι.Είναι πολλά 150-160χλμ σε ταξίδη ούτε 2 ωρών μωρε;1000-1300 στροφες παραπάνω απ τις μισές το πάω,έλεος ή μήπω φταίνε οι ψιλομπάντες με 1η-2α που κανω αραιά και που και όλα αυτά στα 18.500χλμ,ανα 5.000 αλλάζω λάδια..ήρθε ο καιρός για ζχ12 νομίζω :( :) 1800ΧΛΜ ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΤΑ 800 ΜΕ 150-170 ΔΙΚΑΒΑΛΟΣ ΚΑΙ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟΣ ΣΑΝ ΓΟΜΑΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΔΙ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΦΗΣΑ.ΜΗΠΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ?

stakis
21/08/2008, 18:12
σαν τι να παιζει,ξερω γω.. :( εγω πανω απο 170 σπανια παω..σκατα :(