PDA

View Full Version : Μεταφορά μηχανής Θεσσαλονίκη - Αθήνα



Frogus
08/07/2008, 22:50
Είμαι νέο μέλος στο forum και νέος αναβάτης μηχανής (από 3μηνο ...) και χαιρετώ την παρέα σας !
Έχω ένα F650 GS mod 2008 από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος αν και σαν αρχάριος με τις μηχανές δεν έχω και μέτρο σύγκρισης.

θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανείς πως μπορώ να μεταφέρω τη μηχανή Θεσσαλονίκη - Αθήνα (με τραίνο?) για να την έχω μαζί μου το καλοκαίρι σε νησί που θα πάω ταξίδι.
Το έχει επιχειρήσει ποτέ κανείς αυτό? Τι να προσέξω - αποφύγω? Θα μπορώ να τη συνοδεύσω ή θα πρέπει να να τη φορτώσω και να την παραλάβω μετά από εκεί ??

(Όντας αρχάριος θα ήθελα να αποφύγω να οδηγήσω 500 χλμ ακόμα ..) :winka:

fantacid
08/07/2008, 23:03
να τη φουλαρεις βενζινη, να ανέβεις πανω κ σε 4κατι ωριτσες θα εισαι εκει!!


αν σε ποναει ο κολος σου μετα το διωρο στη σελα,
ανοιξε το χρυσο οδηγο κ βρες το τηλ της 'μεταφορικης πελλοπονησος" κ με 50? εφτασες
για πληροφοριες με τρενο κανε σερτς γιατι τα'χουμε πει χιλιαδες φορες κ βαριεμαι να γραφω.

stavrogin
09/07/2008, 00:00
Οταν θα εχεις οδηγησει τα 500 χλμ εως την αθηνα θα εισαι λιγοτερο αρχαριος και λιγοτερο ψαρωμενος με τη μηχανη.Η κινηση στην πολη ειναι οτι πιο επικινδινο .Ακομα και το νησι ειναι πιο επικυνδινο για τουμπα απο την εθνικη. Αμα προσεξεις δυο πραγματακια κι εχεις τα ματια σου 4 δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.
Τωρα για το τρενο μια φορα το εκανα με ενα φιλο απο αλεξανδρουπολη παπακια και του φιλου κατι λιγο ειχε παθει απ'τη μεταφορα.Θυμαμε επησης οτι ειχε ερθει την επομενη απο τη μερα που πηγαμε εμεις με αλλο τρενο ,για να υπολοιπα search

Frezas
09/07/2008, 01:06
Ειχα φερει παλια παπι απο Σαλονικα με τρενο, και μου ειχαν σπασει το καθρεπτη και το φλας!!!

Βασικα παρε μια ανασα, βαλε βενζινη και φερτο οδικος, δεν υπαρχει ευκολοτερη και πιο ασφαλης διαδρομη, σε βαθμο ανιας και βαρεμαρας......:beer:

lamoun
09/07/2008, 01:14
Θα συμφωνήσω φέρ'το οδικός.

Το έκανα πολύ νωρίτερα από τους τρεις μήνες.

Βέβαια, με τα έξοδα της βενζίνης και των διοδίων, ίσως συμφέρει οικονομικά το τρένο... :mad:

Frogus
09/07/2008, 06:19
Οκ παιδιά - Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ! :)
Μου φαίνεται θα εξοπλιστώ λίγο καλύτερα και θα το κατεβάσω από την Εθνική -

alex352
09/07/2008, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Frogus
Οκ παιδιά - Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ! :)
Μου φαίνεται θα εξοπλιστώ λίγο καλύτερα και θα το κατεβάσω από την Εθνική -

ξρει κανεισ να εχει οργανοθει καποιο ταξιδι για ετρωπη μεσα στον Αυγουστο?

AntoD
09/07/2008, 09:29
Υπάρχει σκευοφορος του ΟΣΕ,

πηγαινε στο σταθμο και θα σου εξηγησουν.
Λογικα στο 50αρικο θα σου παει.
Την φορτωνεις εσυ και την παραλαμβανεις απο σταθμο εμπορευμάτων στον Αθηνα ή στον Πειραια.

Εαν δεν νιωθεις σιγουρος μην το κανεις το ταξιδι.
Εαν παλι εισαι τοσο αρχαριος που πας με την μοτο διακοπες....;

Βρες ενα φιλο εμπειρο να σε μαθει να φορτωνεις-δενεις τα πραγματα ΠΟΛΥ σημαντικο.

Καλα να περασεις

xampos
09/07/2008, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Οταν θα εχεις οδηγησει τα 500 χλμ εως την αθηνα θα εισαι λιγοτερο αρχαριος και λιγοτερο ψαρωμενος με τη μηχανη.Η κινηση στην πολη ειναι οτι πιο επικινδινο .Ακομα και το νησι ειναι πιο επικυνδινο για τουμπα απο την εθνικη. Αμα προσεξεις δυο πραγματακια κι εχεις τα ματια σου 4 δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.
Τωρα για το τρενο μια φορα το εκανα με ενα φιλο απο αλεξανδρουπολη παπακια και του φιλου κατι λιγο ειχε παθει απ'τη μεταφορα.Θυμαμε επησης οτι ειχε ερθει την επομενη απο τη μερα που πηγαμε εμεις με αλλο τρενο ,για να υπολοιπα search


+135 :smilea:

sniper
09/07/2008, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Frogus
....

(Όντας αρχάριος θα ήθελα να αποφύγω να οδηγήσω 500 χλμ ακόμα ..) :winka:



Είναι γνωστό από τότε που βγήκαν οι λάσπες ότι είναι πιο εύκολη η οδήγηση στην Εθνική απ' ότι μέσα σε πόλεις και νησιά.

Αν δεν θες να κάνεις 500 χλμ και να μάθεις λιγο καλύτερα την μηχανή σου, την κλειδώνεις, παίρνεις το τρένο εσύ και στο νησί νοικιάζεις κάτι....


Καβάλα την και πήγαινε όπου θες. Αν και BMW θα τα κάνει τα 500 χλμ :lol:

sniper
09/07/2008, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex352
ξρει κανεισ να εχει οργανοθει καποιο ταξιδι για ετρωπη μεσα στον Αυγουστο?



Ναι.

Frezas
09/07/2008, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun

Βέβαια, με τα έξοδα της βενζίνης και των διοδίων, ίσως συμφέρει οικονομικά το τρένο... :mad:

Βαλε ομως και τα ατομικα του εξοδα + μοτο, πχ αν πληρωσει εισητηριο για το τρενο, ειναι σιγουρα παραπανω.

byron
09/07/2008, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Υπάρχει σκευοφορος του ΟΣΕ,

πηγαινε στο σταθμο και θα σου εξηγησουν.
Λογικα στο 50αρικο θα σου παει.


Πέρυσι που έστειλα ένα μηχανάκι 158kg Θεσ/νίκη, 95? μου πήραν πάντως :wave2:

sniper
09/07/2008, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πέρυσι που έστειλα ένα μηχανάκι 158kg Θεσ/νίκη, 95? μου πήραν πάντως :wave2:


Βγάζει η Τενεκεδερια τόσο ελαφριά μηχανάκια;

ή έστειλες το μισό; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

byron
09/07/2008, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Βγάζει η Τενεκεδερια τόσο ελαφριά μηχανάκια;

ή έστειλες το μισό; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Το srx είχα στείλει. Η χρέωση γίνεται με το βάρος. Δεν ξέρω αν ισχύει άλλο τιμολόγιο αν ταξιδέψει και ο οδηγός μαζί.

Frezas
09/07/2008, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το srx είχα στείλει. Η χρέωση γίνεται με το βάρος. Δεν ξέρω αν ισχύει άλλο τιμολόγιο αν ταξιδέψει και ο οδηγός μαζί.

Παλιοτερα οταν ειχα φερει ενα παπι, ειχε εκπτωση το δικο μου εισητηριο στο τρενο, αλλα με διαφορετικη αμαξοστοιχια, δε γινεται να εισαι μαζι με το μηχανακι, στο ιδιο τρενο.

apav
09/07/2008, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Frogus
Οκ παιδιά - Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ! :)
Μου φαίνεται θα εξοπλιστώ λίγο καλύτερα και θα το κατεβάσω από την Εθνική - :beer:

xampos
09/07/2008, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το srx είχα στείλει. Η χρέωση γίνεται με το βάρος. Δεν ξέρω αν ισχύει άλλο τιμολόγιο αν ταξιδέψει και ο οδηγός μαζί.

@ @ δεν τα ζυγιζουν ολοι

εγω ενα bandit πηγα στο σταθμο της αλεξανδρουπολης να το φορτωσω για θεσσαλονικη , μονο πινακιδα πηρε ο τυπος ουτε το κοιταξε ουτε ζυγισε και πληρωσα 78 ευρω !:yuck: :yuck: το παρελαβα με κατι γρατζουνιες στην εξατμιση και 10 δαχτυλα σκονη :yuck:

fantacid
09/07/2008, 19:05
126κιλα 45? +11? το εισιτήριο -αν εχεις εισιτηριο η μηχανη πληρωνει τα μισα.

με τη μεταφορικη που σου λεω ειναι 50? ταριφα -ασχετος κιλα, χρωματος, εθνικοτητος κ σεξουαλικων προτημισεων!

blackbusa
09/07/2008, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Frogus
Οκ παιδιά - Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ! :)
Μου φαίνεται θα εξοπλιστώ λίγο καλύτερα και θα το κατεβάσω από την Εθνική -

για να εισαι πιο χαλαρος ακομα...στειλε τα πραγματα με το κτελ....


:wave2:

alex352
09/07/2008, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ναι.

για πες φιλε μου τι ερεις για ταξιδ ευρωπη!!

Bavarian
10/07/2008, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αν και BMW θα τα κάνει τα 500 χλμ :lol:





Εσύ ρε είσαι χειρότερος από μένα :lol: :rotflmao: :bigcry:




τον τρομοκρατείς τον άνθρωπο :lol:



είναι και καινούριο βεμβέ :look: :lol:

Bavarian
10/07/2008, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex352
για πες φιλε μου τι ερεις για ταξιδ ευρωπη!!




Αυτά δεν λέγονται...γίνονται :winka:

Road67
10/07/2008, 14:36
Γνωμη μου,

θα ειναι πολυ πιο εκπαιδευτικο για 'σενα πληρως εξοπλισμενος να κανεις ενα μεγαλο μερος της διαδρομης οδικα, παρα να την μεταφερεις με το τρενο. Κι απ' οτι καταλαβα εισαι και ψαρωμενος [δεν ειναι κακο, φυσιολογικο ειναι] οποτε να ξερεις οτι θα ειναι πολυ πιο δυσκολο απ' οτι νομιζεις να τη βαλεις στο πλοιο και πολυ δυσκολοτερο απο ενα ταξιδι στην εθνικη, να πας σε ενα νησι με μια σχετικα ογκωδη μηχανη [αλλο αν ειναι ευκολοδηγητη σαν παπακι] να προσπαθεις να κινηθεις αναμεσα σε τουριστες με πενηνταρακια που ουτε και ξερουν που και πως πανε, σε αυτοκινητα που σταματανε οπως να 'ναι οπου να ναι γιατι κατι ειδανε και λοιπα.
Κανε ενα μερος του ταξιδιου αν οχι ολοκληρο. Απο καπου πρεπει να ξεκινησεις.

Να ξερεις ομως ενα πραγμα που το λεω και το υπογραφω κιολας. Ο χειροτερος εχθρος σου σε ενα τετοιο ταξιδι δε θα ειναι ουτε τα αλλα οχηματα, ουτε η πιθανη δυσκολια του δρομου. Ο χειροτερος εχθρος σου θα ειναι ο αερας.

Καλο ταξιδι, εξοπλισμενος σαν αστακος ακομα κι οταν βλεπεις RR, R1 κλπ να πηγαινουν ξεκρανωτοι και ξεβρακωτοι [ειναι θεμα χρονου να την πατησουν] και να προσεχεις.

Και κατι ακομα για το πλοιο. Μπορουν να σου επιβαλλουν που θα τη βαλεις, αλλα οχι πως θα τη βαλεις. Εσυ πληρωνεις το εισητηριο και ειναι δικο σου το οχημα. Και καλο ειναι να μαθαινουν ολοι αυτοι πως οτι εχει 2 ροδες μπορει να ειναι πολυ ακριβοτερο απο κατι που εχει 4 ροδες.

fantacid
10/07/2008, 14:43
ρε παιδια σε 500χλμ ευθεια ποσες εμπειριες προσκομιζεις?


....περαν της πληξης κ της ανοιας?

Cpt. Haddock
10/07/2008, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ρε παιδια σε 500χλμ ευθεια ποσες εμπειριες προσκομιζεις?


....περαν της πληξης κ της ανοιας?

Aρκετές... :winka:

Ακόμα κι η προσπάθεια αποφυγής της πλήξης και της ανίας, εμπειρία είναι. Ασε που ενδιάμεσα έχεις Πλαταμώνα, Τεμπη, Μαλιακό, Υλικη :bigcry: :lol: :bigcry:

AntoD
10/07/2008, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πέρυσι που έστειλα ένα μηχανάκι 158kg Θεσ/νίκη, 95? μου πήραν πάντως :wave2:

Σου τον χαιδεψανε λιγο αλλα δεν πειραζει....

:wave2:

fantacid
10/07/2008, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Aρκετές... :winka:

Ακόμα κι η προσπάθεια αποφυγής της πλήξης και της ανίας, εμπειρία είναι. Ασε που ενδιάμεσα έχεις Πλαταμώνα, Τεμπη, Μαλιακό, Υλικη :bigcry: :lol: :bigcry:


σαν να λεμε διάλειμμα για διαφιμησεις ?

:D

fantacid
10/07/2008, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Σου τον χαιδεψανε λιγο αλλα δεν πειραζει....

:wave2:


αν δε ξερεις κ δε κοψεις εισιτηριο.......

Frogus
10/07/2008, 21:33
Ακόμα μια φορά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις :D

Όσον αφορά τα κιλά η μηχανή είναι γύρω στα 200 άδεια, οπότε αν η μεταφορά του ΟΣΕ πάει με το κιλό ... κάηκα.

Πάντως όσο το σκέφτομαι καταλήγω στο να την μεταφέρω οδικώς, για δε το θέμα των αποσκευών έχω επάνω ενα top case της Givi - 47 λίτρα και έχω δει κάτι πολύ όμορφα πλαινά saddle bags που χωράνε 2*30 λίτρα νομίζω, χώρος συνολικά αρκετός για να κουβαλήσω τα συμπράκαλά μου.
Πλαινά κάγκελα-βαλίτσες δε θέλω να φορτώνω τη μηχανή - δε μου αρέσει και εμφανισιακά έτσι ...
Λέτε τα saddle bags με π.χ. 120 που θα πηγαίνω (όχι παραπάνω!) να μου κάνουν αεροδυναμικές ιστορίες ??

Από οδήγηση έχω κάνει αρκετή στη ζωή μου με αυτοκίνητο (είμαι 30 κάτι ηλικία ...), έχω γυρίσει και την Ευρώπη έτσι και πάντα ζήλευα όταν έβλεπα μηχανές στο δρόμο - έχω κάνει π.χ. Λονδίνο - Ελλάδα οδικώς - βέβαια η οδήγηση μηχανής είναι άλλο πράγμα αλλά από μαλ.. στο δρόμο έχω δει πολλές και πιστεύω σε π.χ. Εθνική Αθήνα Θεσσαλονίκη, πηγαίνωντας ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΑ θα φτάσω με σχετική ασφάλεια. Π.χ. ξεκινώντας και κάτι σαν 7 το πρωί.

Το θέμα του φορτώματος στο καράβι που κάποιος ανέφερε λίγο με άγχωσε - εννοείς την εκκίνηση σε ανηφόρα με φορτίο κτλ ? Πάντως έχει και κεντρικό σταντ η μηχανή που πιστεύω βοηθάει στο παρκάρισμα στο πλοίο, σωστά ?

Τουρίστες δεν περιμένω να πατήσω πολλούς μιας και θα πάω στη Μήλο - σχετικά ζευγαρονήσι. :p

blackbusa
10/07/2008, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Frogus
Ακόμα μια φορά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις :D

Όσον αφορά τα κιλά η μηχανή είναι γύρω στα 200 άδεια, οπότε αν η μεταφορά του ΟΣΕ πάει με το κιλό ... κάηκα.

Πάντως όσο το σκέφτομαι καταλήγω στο να την μεταφέρω οδικώς, για δε το θέμα των αποσκευών έχω επάνω ενα top case της Givi - 47 λίτρα και έχω δει κάτι πολύ όμορφα πλαινά saddle bags που χωράνε 2*30 λίτρα νομίζω, χώρος συνολικά αρκετός για να κουβαλήσω τα συμπράκαλά μου.
Πλαινά κάγκελα-βαλίτσες δε θέλω να φορτώνω τη μηχανή - δε μου αρέσει και εμφανισιακά έτσι ...
Λέτε τα saddle bags με π.χ. 120 που θα πηγαίνω (όχι παραπάνω!) να μου κάνουν αεροδυναμικές ιστορίες ??

Από οδήγηση έχω κάνει αρκετή στη ζωή μου με αυτοκίνητο (είμαι 30 κάτι ηλικία ...), έχω γυρίσει και την Ευρώπη έτσι και πάντα ζήλευα όταν έβλεπα μηχανές στο δρόμο - έχω κάνει π.χ. Λονδίνο - Ελλάδα οδικώς - βέβαια η οδήγηση μηχανής είναι άλλο πράγμα αλλά από μαλ.. στο δρόμο έχω δει πολλές και πιστεύω σε π.χ. Εθνική Αθήνα Θεσσαλονίκη, πηγαίνωντας ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΑ θα φτάσω με σχετική ασφάλεια. Π.χ. ξεκινώντας και κάτι σαν 7 το πρωί.

Το θέμα του φορτώματος στο καράβι που κάποιος ανέφερε λίγο με άγχωσε - εννοείς την εκκίνηση σε ανηφόρα με φορτίο κτλ ? Πάντως έχει και κεντρικό σταντ η μηχανή που πιστεύω βοηθάει στο παρκάρισμα στο πλοίο, σωστά ?

Τουρίστες δεν περιμένω να πατήσω πολλούς μιας και θα πάω στη Μήλο - σχετικά ζευγαρονήσι. :p

αν εχεις πλαινες βαλιτσες ειναι καλυτερα απο θεμα σταθεροτητας,αεροδυναμικης πρακτικοτητας και βολικοτητας....αν δεν....να δεσεις πολυ καλα τα σαμαρια και δεν θα εχεις κανενα απολυτος προβλημα με τα χλμ που θα πηγαινεις....μην ξεχασεις ανα 1μιση ωρα να κανεις σταση να ξελαμπικαρεις λιγο....

:wave2:

Road67
10/07/2008, 23:12
Πλοιο,

κατ' αρχην ειναι αρκετα ψαρωτικοι οι κα//λομαγκες με τα λευκα μπλουζακια που σου λενε να κανεις πιο γρηγορα.
Δευτερον, το ανεβασμα δεν ειναι δυσκολο αλλα στην αρχη μπορει να σε φοβισει το τρακτερωτο της ραμπας η τα καρουμπαλα. Αν ανεβεις [δεν ξερω τι πλοιο ειναι] στο δευτερο επιπεδο μπορει να σε φοβισει λιγο και κυριως αν ειναι κανενας ηλιθιος με το κουτι του μπροστα που παει με πεντε και σταματαει καθε λιγο και λιγακι απο φοβο μη βρει.
Τριτον, αν πας απο τους πρωτους τοσο πιο ανετα για 'σενα θα ειναι και το να μπεις και το να παρκαρεις και το να πιασεις καλο σημειο και το κυριοτερο στην εξοδο ναι μεν θα 'σαι τελευταιος οπου θα φας ολο το καυσαεριο στη μουρη αλλα απο την αλλη και πιο ανετος. Εμενα περσι βγαινοντας απο το πλοιο με περιποιηθηκε ενα τζιποειδες που εκανε μανουβρες μεσα στο γκαραζ και ναι μεν ειχε δει τη μηχανη αλλα δεν υπολογισε οτι εχει πλαινες. Αλλα αυτο ειναι κατι που κι εσυ δεν πρεπει να ξεχνας. Οι πλαινες μεταβαλλουν το χωρο σου και ενδεχεται να επηρεασουν αρχικα τη χωροαντιληψη σου.
Τεταρτον αν εχεις τη δυνατοτητα μπες μεσα μαζι με αλλες μηχανες, διοτι αν 4-5 τις δενουν ολες μαζι, να ΕΙΣΑΙ ΕΚΕΙ οταν θα τη δεσουν με τις αλλες. Εγω εχω βρει γρατσουνιες στη μηχανη.
Παντως, αν βαλεις σαμαρια, ΠΟΛΥ ΣΦΙΧΤΑ να τα δεσεις για οδικο ταξιδι.
Καλο ταξιδι :)