PDA

View Full Version : Πιρτσίνωμα ή άλλαγμα,ιδού η απορία!



Multijohn
09/07/2008, 02:11
Απο την αρχή που πήρα το sv 1000 η καμπάνα του ξύνει σαν τρελή.Στη suzuki μου είπαν οτι και 50000 χλμ να το αφήσω έτσι,δε θα πάθει τίποτα.Έλα όμως που μου την σπάει τρελά!Επίσης,στα απότομα ανοίγματα ή κατεβάσματα ακούγεται πολύ έντονα,λές και σπάνε τα πάντα μέσα,και ανησυχώ.
Ρώτησα τοπικό μάστορα λοιπόν για τιμή καταλόγου για νέα καμπάνα και μου είπε 230+? αλλά και πάλι μετα απο 5000-6000 χλμ λέει θα αρχίσει να βαράει(λογικά με πίστα στο πρόγραμμά έντονα απο Σεπτέμβρη μέχρι Δεκέμβρη,την παλεύει δεν την παλεύει μέχρι τότε!)
Ρώτησα έπειτα για after market και δεν είχε ιδέα για κάτι συγκεκριμένο.
Τέλος ρώτησα για πιρτσίνωμα.Μου είπε οτι θα γίνει σαν καινούρια και ίσως και καλύτερη αλλά θα πρέπει να κάνω κάποιους ...περιορισμούς στο τρόπο που αλλάζω ταχύτητες και γενικά δε θα είμαι χαλαρός απο το θέμα.
Έψαξα κάτι ψιλά στα ξένα φόρουμ αλλά ρε γμτ δε ξέρω πως λέγεται η καμπάνα στα αγγλικά(εκτός απο...cambana:rotflmao: )
Για ρίχτε καμμιά πρόταση ρε τσακάλια.Εσείς τι προτείνεται?

div400
09/07/2008, 08:17
:look:
μα τις χίλιες παρθένες που με περιμένουν στο παράδεισο.....ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ ΜΟΥ!

τι εννοείς ''ξυνει'' η καμπάνα? τι ακούγεται στα ανεβοκατεβάσματα?

:look: :alien:


υγ: καμπανα-->clutch basket

nikos force
09/07/2008, 08:23
mallon ennoei akougete san ducati ...:D xrats xrouuuuuts

greg64
09/07/2008, 09:26
Φίλε estranged μάλλον έχεις αγοράσει την μηχανή σου από τον aarvan.

Γιατί δεν ρωτάς και αυτόν για το πρόβλημα σου.

Δές τι έγραφε σε κάποιο προηγούμενο post του.


Κάτι άλλο ..
Στα 3000 χλμ η καμπάνα άρχισε να κάνει πολύ θόρυβο και τελικά μου την άλλαξαν στην Εγγύηση.
Το πρόβλημα ήταν σε κάποια ελατήρια τα οποία χαλάρωσαν και κουδουνίζαν σαν τρελά

Απογοήτευση ..

Δές και στο παρακάτω link.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12794

AntoD
09/07/2008, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
Έψαξα κάτι ψιλά στα ξένα φόρουμ αλλά ρε γμτ δε ξέρω πως λέγεται η καμπάνα στα αγγλικά(εκτός απο...cambana:rotflmao: )
Για ρίχτε καμμιά πρόταση ρε τσακάλια.Εσείς τι προτείνεται?

Σε εφτιαξα: clutch housing
plate ειναι οι δισκοι και contact surface ειναι το χτενι.

Καλο ψαξιμο.

alexioannides
09/07/2008, 16:45
poustiaaaaaaaa..........:(

egw lew na to afhseis na baraei giati otan 8a parw to ducati 1098r de 8elw na akougomai mono egw.......:D

jpsplus
09/07/2008, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
Απο την αρχή που πήρα το sv 1000 η καμπάνα του ξύνει σαν τρελή.Στη suzuki μου είπαν οτι και 50000 χλμ να το αφήσω έτσι,δε θα πάθει τίποτα.Έλα όμως που μου την σπάει τρελά!Επίσης,στα απότομα ανοίγματα ή κατεβάσματα ακούγεται πολύ έντονα,λές και σπάνε τα πάντα μέσα,και ανησυχώ.
Για ρίχτε καμμιά πρόταση ρε τσακάλια.Εσείς τι προτείνεται?

οταν πατας συμπλεκτη κανει περισσοτερο θορυβο η οταν τον αφηνεις?

zolotas
09/07/2008, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
mallon ennoei akougete san ducati ...:D xrats xrouuuuuts

οχι ρε φιλε ........αυτος ειναι εφιαλτης σκετος ...........παρκαρω την μηχανη διπλα σε μια μουλτιστραδα(μακαροναδα μου θυμιζει) εδω και 3 χρονια και συναντιομαστε 6 φορες την εβδομαδα ...

καλο παληκαρι .........αλλα δεν εχουμε πει ουτε γεια,δεν ξερω καν αν ειναι ελληνας η κινεζος:rotflmao: ................. ΘΕΕ ΜΟΥ ΑΥΤΗ Η ΜΑΛΑΚΙΑ ΚΑΝΕΙ ΤΡΟΜΕΡΟ ΘΟΡΥΒΟ .......ΞΕΧΑΣΑΝ ΚΑΡΥΔΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΟΙ ΜΑΣΤΟΡΕΣ???????:bigcry:

Multijohn
10/07/2008, 09:46
Ioannidis όταν πάρεις εσύ 1098 θα είναι το καλύτερο μηχανάκι ρε!Δε θα ακούγεται τίποτα!
















































αφου μονίμως θα είναι στο συνεργείο σβηστό!:rotflmao:

υγ 26/9 έχουμε Track day κουλάδι.Ετοιμάσου!

alexioannides
10/07/2008, 15:08
υγ 26/9 έχουμε Track day κουλάδι.Ετοιμάσου!
ok mesa!!!!!:)


αφου μονίμως θα είναι στο συνεργείο σβηστό!
giati re sy??? emena mou eipan oti einai kala mhxanakia auta ta ducatia......

Multijohn
11/07/2008, 18:04
Οχι ρε!
Σου είπαν οτι το χρέπι το SV σου είναι για πέταμα χωρίς κάν να το βάψεις μπλέ!Αυτό δε σημαίνει οτι τα Ducatia είναι καλά όμως!:lol:

alexioannides
11/07/2008, 20:02
ti epa8es pali re? den katalaba tipota apo auta pou les...
kyrioi an katalabe kati kapoios apo autes tis asynarthsies tou estranged as me diafothsei....

alexioannides
28/07/2008, 16:43
aaaaaaaaaaaaaaa poustiaaaaaaaa

eee pws 8a ginei na allaksoume thn hmeromhnia??????

me phrane fantaroooooo!!!!!!

21/09 ews 26/09 8a eimai sthn aleksandroupolh epistratos!!!!!!!!!!

8a prospa8hsw na pw ton doihkhth na me afhsei na fygw apo ta skhnakia mia mera pio nwris gia na er8w serres.....!!!!!!