PDA

View Full Version : Εντυπωσεισ Σασ Για Hornet 900



ALEX75
28/01/2005, 13:31
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΦΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ HORNET 900. ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΓΚΑΖΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΝΕΣΗ, ΤΙ ΛΕΕΙ? Ο ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ ΠΩΣ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ? ΑΠΟ ΣΥΝΤΙΡΗΣΗ?
ΚΑΘΕ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΟΥ!

hornet
28/01/2005, 13:35
φοραει το κινητηρα του 929 fireblade
Η συντηρηση του κρινεται νορμαλ αφου και αυτο κανει σερβις στα 24000 χλμ
τωρα προβλημα ανεσης θεωρειται η ελλειψη φερινκ αν αυτο ενδιαφερει.
Ο συνοδηγος δεν υποφερει διοτι τα πισω μαρσπιε ειναι σε ανθρωπινη θεση.
Ε

StarSailor
28/01/2005, 13:57
Κινητηρας βελουδινος με καλη ροπη, αλλα οχι τοσο εκρηκτικος οσο του 600 και κατα συνεπεια ενω πας πιο γρηγορα δεν σου δινει αυτη την εντυπωση. Το εχω οδηγησει για λιγο αφου το εχει ενας φιλος μου και συμφωνω μαζι του οτι εχει αρκετα σκληρο μπροστινο. Μαλιστα ο ιδιος (που το χρησιμοποιει καθημερινα περισσοτερο οχι για ταρζανιες) εχει μαλακωσει το πηρουνι οσο παει πηγαινοντας το στη πρωτη απο τις 4 σκαλες (μοντελο 2004). Συνεπιβατης, ανετη πισω σελα αλλα ο μπροστινος τρωει ολο τον αερα. Κατα συνεπεια οπως ολα τα γυμνα δεν μπορει να εκμεταλευτει τη δυναμη του στην εθνικη εκτος αν εχεις το λαιμο του Σουγκλακου (μετα απο μερικες 1000ς χλμ αποκτειεται βεβαια αναλογα ποσο πωρομενος εισαι :smokin: :smokin: )

Xlitos
28/01/2005, 15:53
Γαμώ τα μηχανάκια!:beer:

Το μόνο μειονέκτημα είναι οι αναρτήσεις...νομίζω δεν ρυθμίζουν αρκετά για να μπορείς να αξιοποιήσεις σε μεγάλο βαθμό κινητήρα(γιαμ!) και πλαίσιο.Αλλά για νορμάλ/σβέλτη οδήγηση είναι μια χαρά.:beer:

Για τον αέρα με ένα ακριβό ARAI,SHOEI θα αντέξει πολλά μποφόρια το κεφάλι σου αλλά και πάλι θα κουραστείς αν πηγαίνεις με πάνω από 160.

Προσωπικά,αν δεν ήμουν ταξιδιάρης,θα το έπαιρνα! :D

gdevelek
28/01/2005, 16:08
Ορισμένες από τις ζελατίνες/ανεμοθώρακες που κυκλοφορούν είναι αρκετά όμορφες και κόβουν πολύ αέρα. Και κοστίζουν γύρω στα 70Ε.


Βέβαια πολλοί δεν διανοούνται να αλλοιώσουν το χαρακτήρα του "γυμνού".

DimST
28/01/2005, 16:56
Μια μικρή διόρθωση. Το μοτέρ προέρχεται απο το CBR900RR του 98-99, το τελευταίο 919 και ίσως ένα απο τα πιο αξιόπιστα supersport της Honda μακράν.

Σκέψου πως αυτά τα μοντέλα ακόμα και σήμερα σχεδόν 8 χρόνια μετά δύσκολα θα τα βρείς κάτω απο 7.000Ε σε Ελλάδα και Ευρώπη (!)

Απο'κεί και πέρα, φοράει συμβατικό μπρόστινό cartridge 43άρι (με 17άρα ζάντα και οχι 16 όπως το CBR).
Όχι τίποτα το ιδιαίτερο αλλά για τον τύπο της μοτοσυκλέτας πολύ ικονοποιητικό, για πιο σπόρ σίγουρα ανυσηχίες θα χρειαστεί σίγουρα δουλεια με ελατήρια και παχύτερα λαδάκια μια και είναι αρκετά ενδοτικό. Η καλύτερη μετατροπή που έχω δεί είνα αντικατάσταση με μπροστινό απο CBR600F4(i)

Φρένα, φοράει τα εξαιρετικά που φόραγε το CBR600F4 και το F4i με 4αέμβολες δαγκάνες nissin εξαιρετικής αίσθησης και δύναμης, απο τα καλύτερα φρένα κατα την γνώμη μου μια και δεν τρομάζουν και έχουν παραπάνω απο αρκετή δύναμη.

Μοτέρ.... αυτό είναι το καλύτερο μέρος σε αυτό το μηχανάκι. Σκέψου πως το CBR ήταν απο τα ροπάτα SS της εποχής, ε σε αυτό βάλανε πιο ήπιους εκκεντροφόρους, κατεβάσανε συμπίεση και επανασχεδιάσανε τον θάλαμο καύσης για ακόμα περισσότερο δύναμη στην χαμηλομεσαία περιοχή... κάνοντας το ιδανικό για κανιβαλισμούς και ατελείωτες σούζες. Σε συνδιασμό μάλιστα με το εξαιρετικό ζύγισμα που έχει η μοτοσυκλέτα απο την μαμά χόντα είναι ιδανικό μηχανάκι για πλάκες και χαβαλέ.

Απο άνεση τα πράγματα είναι σίγουρα καλά για την θέση οδήγησης, που είναι εξαιρετική (κλασσική honda) για αναβάτη και συνεπιβάτη, στο ταξίδι είναι τα δύσκολα μια και όντας γυμνό μοντέλο, τα περιθώρια για μεγάλη μέση ωριαία είναι μικρά, υπολόγισε μια μάξιμουν ταχύτητα ταξιδιού περίπου τα 160 χιλιόμετρα.
Να τονίσω πως σίγουρα με την προσθηκη ανεμοθώρακα τα πράγματα θα είναι πολύ πιο άνετα για σένα, όχι όμως εξίσου άνετα και για τον/ην συνεπιβάτη, μια και οι στροβιλισμοί ειδικά στο κεφάλι είναι πάρα πολύ δυνατοί.
Προσωπικά έχω κάνει πάνω απο 700χιλιόμετρα μεσα σε μία μέρα με γυμνή μοτοσυκλέτα, με ανεμοθώρακα αλλά και χωρίς, θεωρώ πως σε ταξίδι η προσθήκη του είναι απαραίτητη (υπολόγισε ένα κόστος της τάξης των μάξιμουμ 200Ε).

Δυστυχώς το μόνο λάθος της Honda με το χόρνετ 900 ήταν πως του έδωσαν μια πολύ μέτρια αισθητική, σχεδόν ίδια με το 600 κάνοντας το να μοιάζει με αρχαιολογία σε σχέση με το Z1000. Και να σκεφτείς πως είναι ίδιας ηλικίας σχεδιαστικά.

Αν δεν σε 'ψήνουν' τα άγρια αλλά και πιο δυνατά street-fighters είναι μια εξαιρετική επιλογή, μια εκπληκτική μοτοσυκλέτα που θα περάσεις πολύ όμορφα μαζί της. Στα αρνητικά της η μέτρια μεταπώληση, ειδικά για χόντα μια και όπως είπα στα χαρτιά είναι στην ίδια κατηγορία με τα άγρια και πανέμορφα street figher μηχανάκια γι'αυτό και δεν πούλησαν τόσα όσα θα περίμενε κανείς.

Φίλε αν σ'αρεσει το κλασσικό στύλ να την κάνεις την κίνηση, η μοτοσυκλέτα στο σύνολο της είναι εξαιρετική.

Καλές αγορές :)

zephyr1
21/07/2006, 21:37
Απο καταναλωση τι λεει?

ΤΗΧ