PDA

View Full Version : Bbc αυτοί, Διατσίδη εμείς!



gkmaggas
10/07/2008, 17:42
Η απόφαση της Dorna να διακόψει την συνεργασία της με το Eurosport άνοιξε τον δρόμο για τα Εθνικά Τηλεοπτικά Δίκτυα να διαπραγματευτούν τα δικαιώματα του MotoGP για τα επόμενα χρόνια. Λίγο πριν τον αγώνα του Assen πριν από δύο εβδομάδες η Dorna με μια ανακοίνωση της έκανε γνωστό σε όλους ότι η συνεργασία της με το διεθνές τηλεοπτικό δίκτυο Eurosport ήρθε στο τέλος της και πλέον η αρχή του MotoGP θα αναζητήσει νέα μονοπάτια στα εθνικά δίκτυα της κάθε χώρας.

Η κάλυψη σε Ισπανία και Ιταλία ήταν προκαθορισμένη εδώ και καιρό καθώς τα δίκτυα TVE και Mediaset είχαν ήδη συμφωνία με την Dorna να ακολουθούν το MotoGP εδώ και κάποια χρόνια, ενώ η σκέψη πλέον είναι να δοθεί επιπλέον χρόνος στα συγκεκριμένα κανάλια κατά τη διάρκεια του διημέρου.

BBC οι Βρετανοί

Στη Βρετανία τον πρώτο λόγο είχε το BBC Sport το οποίο πρόσφατα ανανέωσε την συμφωνία του με την Dorna μέχρι το 2013. Το νέο συμβόλαιο του BBC περιλαμβάνει εκτός από την κατηγορία MotoGP, τα 125cc και 250cc, και θα έχει την αποκλειστικότητα σε όλη τη Μεγάλη Βρετανία. Οι υπηρεσίες που υπόσχεται το BBC είναι πλούσιες και θα περιλαμβάνει εκτεταμένες εκπομπές στα μέσα της εβδομάδας, όπως και διαδικτυακή κάλυψη, ενώ οι αγαπημένοι Βρετανοί παρουσιαστές θα συνεχίσουν να μας χαρίζουν απίστευτες στιγμές ενθουσιασμού και ενημέρωσης.

DSF η Γερμανία

Η Γερμανία αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα τηλεοπτικά κομμάτια της πίτας του μηχανοκίνητου αθλητισμού στην Ευρώπη. Δεν θα μπορούσε λοιπόν να μείνει εκτός MotoGP, έτσι το τηλεοπτικό δίκτυο DSF ήρθε σε συμφωνία με την Dorna για την μετάδοση του MotoGP μέχρι το 2011. Το Γερμανικό δίκτυο έχει στην κατοχή του ένα κομμάτι από τα δικαιώματα της F1 και τώρα θα έχει σε αποκλειστικότητα και το κορυφαίο πρωτάθλημα μοτοσικλέτας στον κόσμο.

Το DSF θα μεταδώσει τους 18 αγώνες του MotoGP, των 125cc και 250cc όπως επίσης και ελεύθερες δοκιμές και κατατακτήριες δοκιμές και για τις τρεις κατηγορίες. Οι Γερμανοί θεατές πάντως θα έχουν την εγγύηση του DSF για την παρακολούθηση του MotoGP τα επόμενα χρόνια.

Εμείς τι;

Στην Ελλάδα η μετάδοση του MotoGP γίνεται τα τελευταία χρόνια από την ΕΤ-3, ενώ από το 2005 τα τηλεοπτικά δικαιώματα τα έχει η 2 Δέλτα των Γιάννη και Δημήτρη Διατσίδη.

Κατά την προσωπική μου άποψη η κάλυψη του MotoGP στην Ελλάδα φέτος, αλλά και τα προηγούμενα χρόνια, είναι τουλάχιστο ανεπαρκής και σε καμία περίπτωση δεν στέκεται στο ύψος ενός τόσο μεγάλου πρωταθλήματος παγκόσμιας εμβέλειας. Αν κανείς έχει παρακολουθήσει MotoGP σε διεθνή τηλεοπτικά δίκτυα θα έχει κατανοήσει ότι η γνώση και ο επαγγελματισμός (και) σε αυτό τον τομέα απέχουν πολύ από αυτόν της Ελλάδας και της συγκεκριμένης εκπομπής.

Οι συντελεστές της μετάδοσης θα πρέπει να ψάξουν άλλες τεχνικές και ιδέες (π.χ. νέοι παρουσιαστές με περισσότερες γνώσεις και όρεξη) για να εξελίξουν την μετάδοση και όχι να χρησιμοποιούν το προϊόν του MotoGP ως μέσο προσωπικής τους προβολής.

Περιθώρια βελτίωσης πάντα υπάρχουν και καλό είναι να αναζητηθούν, ακόμη και μέσα από την συζήτηση και το διάλογο, αλλά 3 χρόνια είναι πολλά για να μην υπάρχει ακόμη ίχνος προόδου. Δυστυχώς του χρόνου θα χάσουμε και τα υπέροχα παιδιά του Eurosport Ελλάδας τα οποία κράτησαν σε υψηλό επίπεδο τις μεταδόσεις του MotoGP. Μου φαίνεται ότι του χρόνου θα κάνω μαθήματα Γερμανικών, Ισπανικών και Ιταλικών για να παρακολουθώ το MotoGP από το δορυφόρο… Κουράγιο…

MSFREE - Γιάννης Πετρόχειλος

el_hymador
10/07/2008, 18:41
Οχι ρε πανω που τον συνηθισαμε να αλλαξει!!!

Ο Διαστσιδης ειναι cult μορφη πλεον, το MotoGP δεν θα ειναι ποτε το ιδιο χωρις τις απιστευτες σουρεαλ ατακες του...

Μου χει μεινει μια απο περσι...δεν θυμαμαι σε ποιο γυρο και σε πιο circuit, αλλα ηταν πολυ επεισοδιακος αγωνας με σασπενς μεχρι το τελος...οποτε λεει ο Θεος:

"Οι θεατες ειναι ορθιοι στα μπροστινα τους ποδια απο την αγωνια και παρακολουθουν με κομμενη την ανασα τον αγωνα"

:bigcry: :bigcry:

και θελετε να φυγει αυτο το παλικαρι;

gkmaggas
10/07/2008, 18:56
[

Μου χει μεινει μια απο περσι...δεν θυμαμαι σε ποιο γυρο και σε πιο circuit, αλλα ηταν πολυ επεισοδιακος αγωνας με σασπενς μεχρι το τελος...οποτε λεει ο Θεος:

"Οι θεατες ειναι ορθιοι στα μπροστινα τους ποδια απο την αγωνια και παρακολουθουν με κομμενη την ανασα τον αγωνα"

:bigcry: :bigcry:

και θελετε να φυγει αυτο το παλικαρι; [/B][/QUOTE]



Εγω θυμαμαι φετος να βγαινει λευκη σημαια που σημαινε δυνατοτητα εισοδου στα pits για αλλαγη
σε βροχινα ελαστικα και να λεει...ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ....:rotflmao: :rotflmao:

golis
10/07/2008, 20:06
Να ένας τρόπος διαμαρτυρίας, οοοοοοοοο Κυρίες και Κύριοιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
Αποστολή μέιλ στην ET3 :

EΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΟΙΝΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤ-3

Αν θέλετε να επικοινωνήσετε με την ΕΤ-3, τηλεφωνήστε στο νούμερο που υπάρχει για το κοινό.

Για τις παρατηρήσεις,

και τα σχόλιά σας (θετικά ή αρνητικά)

ή γενικά πληροφορίες για το πρόγραμμα της ΕΤ-3

στo τηλέφωνo:

2310 29.94.00

και μέσω Internet:

press@ert3.gr

Μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα πρότυπο μηνύματος, ώστε να το στείλουμε όσοι θέλουν μέσα απο το φόρουμ ?
Αυτό θα βοηθούσε αυτούς που δεν στέλνουν γιατί βαριούνται να γράψουν.

fantacid
10/07/2008, 20:24
δεν εχετε σκεφτει το γεγονος οτι δεν εχει "ψωμι" το θεμα??

ειναι τυχαιο που διαφημίσεις (το ψωμι που λεγαμε) βελεπετε ΜΟΝΟΝ κατα τη διαρκεια του μοτο.γπ?

ποσες φορες εχετε δει στη τηλεοραση να διαφημίζουν μοτο?
κρανη?
μπουφαν?

κατι σποτακια παιζουν κατα καιρους για τη χρηση κρανους (κ μονο) στη τιβι κ τελος!!!!


ειμαστε μειονότητα ρε παιδια
δε μας δινει κανεις σημασια

σκεφτείτε οτι για τους "αλλους" ειμαστε μηχανοβιοι -κ συνηθως με τη κακη εννοια!

:(

giorgosv
10/07/2008, 20:24
Διατσίδης for ever!Αυτός και o Randy de puniet προσφέρουν άφθονο γέλιο!

giorgosv
10/07/2008, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
δεν εχετε σκεφτει το γεγονος οτι δεν εχει "ψωμι" το θεμα??

ειναι τυχαιο που διαφημίσεις (το ψωμι που λεγαμε) βελεπετε ΜΟΝΟΝ κατα τη διαρκεια του μοτο.γπ?

ποσες φορες εχετε δει στη τηλεοραση να διαφημίζουν μοτο?
κρανη?
μπουφαν?

κατι σποτακια παιζουν κατα καιρους για τη χρηση κρανους (κ μονο) στη τιβι κ τελος!!!!


ειμαστε μειονότητα ρε παιδια
δε μας δινει κανεις σημασια

σκεφτείτε οτι για τους "αλλους" ειμαστε μηχανοβιοι -κ συνηθως με τη κακη εννοια!

:(

Το μαθα απέξω πια: Ντύνει-στολίζει-προστατεύει! Α, ρε αθάνατη ΕΤ-3

panayiotis
11/07/2008, 09:41
ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΛΛΙΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΝΤΡΕΝΟΓΙΑΝΝΗΣ ΘΑΝΑΣΗΣ ΧΟΥΝΤΡΑΣ ΕΤ-2 BEST EVER:sun:

Aggelos_SV
11/07/2008, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas


Μου χει μεινει μια απο περσι...δεν θυμαμαι σε ποιο γυρο και σε πιο circuit, αλλα ηταν πολυ επεισοδιακος αγωνας με σασπενς μεχρι το τελος...οποτε λεει ο Θεος:

"Οι θεατες ειναι ορθιοι στα μπροστινα τους ποδια απο την αγωνια και παρακολουθουν με κομμενη την ανασα τον αγωνα"




Losail-Qatar 2007:smokin:

Πριν από την εκκίνηση και πριν σβήσουν τα κόκκινα φώτα

Doc Off-Road
11/07/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από panayiotis
ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΛΛΙΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΝΤΡΕΝΟΓΙΑΝΝΗΣ ΘΑΝΑΣΗΣ ΧΟΥΝΤΡΑΣ ΕΤ-2 BEST EVER:sun:

...καλά είσαι παλιός εσύ!!!

Εντάξει οι 2 τελευταίοι... αλλά ο πρώτος??? Ε! όχι και τόσο! Απλώς αυτός -ως υπάλληλος της ΕΡΤ- είε την ευθύνη της εκπομπής.

ΥΓ και όχι Κώστας... Αντώνης Κόλλιας...;)

iliask
11/07/2008, 20:41
που τα θυμάσαι, doc, είσουν και εσύ εκεί τότε ,το 1992, έ?

4646
11/07/2008, 22:55
Καλησπέρα κι απο εμένα!

Κι όμως ακόμα και με e-mail διαμαρτυρίας δεν γίνεται τίποτα....

Εβρισκόμενη κι εγώ σε μία τέτοια "στιγμή αδυναμίας" και μη αντέχοντας άλλο τις κατά συρροή φιλοσοφίες και τα κατα-πληκτικά αστεία του Δημητράκη, έστειλα αυτό το e-mail διαμαρτυρίας που αναφέρετε πιο πριν..
Η απάντηση που πήρα;


"Ας σας απαντήσουμε, λοιπόν, επώνυμα (κύριε, κυρία...;)
Καλώς ή κακώς το motoGP δεν θέλουμε να είναι η τόσο ειδικού περιεχομένου εκπομπή που θα μπορούν να παρακολουθήσουν μόνο οι αγωνιζόμενοι στους αγώνες ταχύτητας. Μπορείτε να αντιληφθείτε ότι αυτό ίσως να ήταν πιο εύκολο για μας, μια και οι δυο έχουμε σχετική εμπλοκή και με αγώνες, ωστόσο θεωρούμε πως ακριβώς επειδή μας πληρώνει ως τηλεοπτικό προϊόν ο Έλληνας τηλεθεατής πρέπει να προσπαθούμε να απευθυνόμαστε σ' ένα ευρύτερο κοινό. Οι αυξανόμενες τηλεθεάσεις τα τελευταία χρόνια δείχνουν αυτό ακριβώς το πράγμα, ότι ο κόσμος αγκαλιάζει ένα άθλημα που ποτέ άλλοτε δεν έλαβε αυτού του είδους την προβολή από μη συνδρομητικό κανάλι. Και αυτό γίνεται όταν προσεγγίζεις και τον μη μοτοσικλετιστή εξηγώντας του με απλά λόγια τι βλέπει. Αν επιθυμία σας είναι αποστειρωθούμε, μας συγχωρείτε αλλά διαφωνούμε...Δυστυχώς, στα σχόλια που επιλέγουμε να κάνουμε θα υπάρχει πάντα αντίλογος, αυτή είναι η μοίρα του δημοσιογράφου. Όπως και να έχει, γνώμη μας είναι πως εσείς ανήκετε στην μειοψηφία των τηλεθεατών που κάποια πράγματα τους ενοχλούν. Λυπούμαστε, ωστόσο όπως πήραμε σοβαρά τις δικές σας παρατηρήσεις (αν και διολισθήσατε σε φράσεις όπως "αηδίες" και "μαυρίζει τις μεταδοσεις","μαζέψτε τους") το ίδιο θα πρέπει να κάνουμε και με τις δεκάδες άλλες τηλεθεατών που επικροτούν αυτό που κάνουμε όπως το κάνουμε είτε στέλνοντας μηνύματα είτε διαπροσωπικά στον καθένα μας. Ως τηλεθεατής έχετε πάντα τη δύναμη του τηλεκοντρόλ.
Στέφανος Σκλαβενίτης
Δημήτρης Διατσίδης"


Το τελικό συμπέρασμα φαίνεται στην τελευταία γραμμή:

"Θέλετε δε θέλετε θα μας τρώτε στη μάπα"

Παραδέχομαι λόιπόν ότι "διολίσθησα" και ίσως οι εκφράσεις που χρησιμοποίησα να ήταν λίγο αιχμηρές αλλά όπως είπα πριν ήταν μία στιγμή αδυναμίας...

Anyways, θεωρώ ότι υπάρχουν φορές που δεν αντέχονται με τίποτα, αν και ο Σκλαβενίτης πιστεύω ότι είναι οκ απλά τον παρασύρει ο 2Δ...

Bavarian
12/07/2008, 00:13
Τη δύναμη του τηλεκοντρόλ την έχω ρε κουμπάρε...αλλά είσαι μονοπώλιο αδερφέ μου και δεν παίζει άλλος MotoGP παρά μόνο η ΕΤ3 για την οποία παρεπιπτόντως πληρώνω νταβατζιλίκι θέλω δεν θέλω περίπου 30 ευρά την τετραμηνία μέσω της ΔΕΗ.Οπότε για πια δύναμη του τηλεκοντρόλ μου μιλάς...α ναι ξέχασα έχει ένα κουμπάκι επάνω που κόβει τελείως τη φωνή και δεν ακούω τις μπούρδες σου...
Αμα είχα περίσεμα φράγκα θα έβαζα νόβα αλλά το νταβατζιλίκι στην ΕΡΤ πάλι θα το πλήρωνα και θα πληρωνώσουνα κι εσύ πάλι από εμένα για να λες τις ίδιες μπούρδες...



Αμα βαριέσαι να διαβάσεις το προφίλ...
Νίκος Παξινός

golis
12/07/2008, 00:36
+1
Αυτό το νταβατζιλίκι με τρελαίνει κι εμένα.
Αλλιώς ας ειν καλά το τόρεντ κύριε 2Δ και μπορώ να κατεβάζω Eurosport να γουστάρω.
Το άλλο με το mute το δουλεύω και εγώ,
αλλά όχι να σε πληρώνω κι όλα για να μου λες,οοοοοοοοοοοοο κυρίες και κύριοι....
Θέλω να ακούω τον ήχο από την onboard κάμερα κι όχι αν η γκόμενα του Στόνερ φοράει μίνι.
Το τζι πι δεν είναι τρενάκι του τρόμου για να με ξενερώνεις με τα σαρδανάπαλα σου.
Ξερείς,δεν μεταδίδεις ραδιοφωνικά για να φαντάζομαι,βλέπω και εγώ τι συμβαίνει.
Το άλλο σχόλιο που έκανε την προάλλα με άρεζε.
Σκέπτονται να πάρουν τον Ράντυ του χρόνου, μιας και το Eurosport σταματά την μετάδοση το 09.
Και πως θα συνεννοήσθε μεταξύ σας ?
Με οοοοο και ααααααα , ή θα περνάει υπότιτλος όταν μιλάει ο Μάμολα ?
Επιμένω στην δημιουργία ενός εμαίλ, αλλά χωρίς λεκτικές ακρότητες.
Η υπομονή κύριε 2Δ έχει και τα όρια της.Αντιθέτως η βλακεία +άπειρο.
:yuck:

lamoun
12/07/2008, 01:41
Γιατί τέτοια εμπάθεια;;

Προτιμάτε εποχές που ψάχνατε για να δείτε τα GP;;; Τα "φέραν" στην Ελλάδα, και είναι ένα σημαντικό βήμα.

Συμβουλές Ναι, προτάσεις Ναι, αλλά βρισίδι; Γιατί;;

Doc Off-Road
12/07/2008, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από iliask
που τα θυμάσαι, doc, είσουν και εσύ εκεί τότε ,το 1992, έ?

Και το '92 ήμουν, στις πρώτες μεταδόσεις με το Θανάση (είχε έρθει και ο Παπανδρέου την πρώτη φορά θυμάμαι!)...

...και από το '98 έως το '03 στο Eurosport έκανα τις μεταδόσεις των GP.

Και έχω να πω πως δεν είναι καθόλου εύκολο πράγμα!

Συμφωνώ πως σε ένα κανάλι σαν το ΕΤ3 το κοινό δεν είναι υπερειδικό και θέλει απλά λόγια, αλλά...

Όπως και καταλαβαίνω σαρδάμ και μπερδέματα λέξεων, προτάσεων κτλ, που συμβαίνουν κατά κόρον σε τηλεπαρουσιαστές - σχολιαστές κτλ... - βλέπε ποδόσφαιρο να φρίξεις τρισχειρότερα!

Συμφωνώ και πιστεύω ότι κριτική πρέπει να υπάρχει, αλλά μέχρι εκεί!
Η κατάκριση και οι βρισιές, πέραν της πλάκας, δεν είναι σωστά ούτε δίκαια! Καλώς ή κακώς, ο Διατσίδης το έχει παλέψει για να το φέρει (όσες επιστολές διαμαρτυρίας κι αν σταλθούν στην ΕΤ3 δεν τρέχει κάστανο! Τα δικαιώματα του MotoGP τα έχει ο Διατσίδης), για να το φτάσει εκεί που το έχει φτάσει, με όποιον τρόπο.

Να σας θυμίσω κι άλλη μια επιλογή:
Κλείστε τον ήχο:lol:
...κι έπειτα θα λέμε: ρε πως κάνουν τα δίχρονα 500άρια!!!! Ωραία εξάτμιση!!!:rotflmao:

Bavarian
12/07/2008, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Γιατί τέτοια εμπάθεια;;

Προτιμάτε εποχές που ψάχνατε για να δείτε τα GP;;; Τα "φέραν" στην Ελλάδα, και είναι ένα σημαντικό βήμα.

Συμβουλές Ναι, προτάσεις Ναι, αλλά βρισίδι; Γιατί;;




Δεν υπάρχει εμπάθεια το αντίθετο.Αλλά εφ' όσον πληρώνω θέλω να είναι όλα σωστά.Και αφού δεν είναι έχω το δικαίωμα της κριτικής.Αλλά όχι και να ανέχομαι τις μπούρδες του καθενός...

madox
12/07/2008, 14:36
Δεν νομιζω οτι η μεταδοση ειναι τοσο χαλια(που να δειτε και την F1 στον alpha:bigcry: )

gkmaggas
12/07/2008, 15:36
Τα motoGP kai SBK τα παρακολουθω σε BBC, Eurosport ,MOTORS TV ,ET3......


To BBC ειναι μακραν ανωτερο σε ολα του...απο συνεντευξεις μεχρι καλυψη αγωνα...


Το ΕΤ3 ειναι απλα......ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ και μαλιστα ΚΑΚΟΣ.....

4646
12/07/2008, 23:15
Νομίζω πως αν το κοινό κρίνει πως κάποιος λέει μπούρδες, ή αηδίες και αστειάκια τα οποία απλά υποβαθμίζουν ένα σπορ το οποίο είναι σημαντικό για το συγκεκριμένο κοινό, δεν είναι ούτε κακό, ούτε μεμπτό να βάζει κανείς όρια.
Άλλωστε κανείς δε μίλησε για βρισίδια (εκτός και αν οι αηδίες αντάσσονται σε αυτή την κατηγορία)

Τώρα αν ο Διατσίδης ή όποιος άλλος, κατάφερε να έχει τα δικαιώματα μετάδοσης, δεν σημαίνει οτι μπορεί να λέει και να κάνει ότι θέλει.
Μπράβο του που το κατάφερε, μπράβο σε όλους εκείνους που μας έδωσαν την δυνατότητα να βλέπουμε αγώνες MOTOGP, και τους ευχαριστούμε.
Αυτό δε σημαίνει όμως ότι για χάρη τους θα πρέπει να δεχόμαστε τα πάντα.

Σε τελική ανάλυση μιλάμε για ένα κρατικό κανάλι, και η αρνητική γνώνη του κοινού είναι πολύ σημαντικότερη.

Αντί λοιπόν να καθήσουν να αναρωτηθούν γιατί ξαφνικά κάποιος διαμαρτύρεται, θίγονται κι όλας, με σχόλια του τύπου " κάποια κοριτσάκια δεν τους αρέσει που σχολιάζουμε.."

Και αν θέλουμε να μιλάμε για μέλλον του MOTOGP και στην Ελλάδα καλά θα κάνουν να δουν και λίγο έξω από τα μουστάκια τους,..

THRESH
15/07/2008, 15:42
Χαίρομαι που τουλάχιστον η ελληνική μετάδοση του Eurosport δεν θα υφίσταται πλέον.Απίστευτα βαρετή,μονότονη. Ακόμα θυμάμαι μια επική αναμέτρηση ,πέρυσι, μεταξύ Elias-Rossi και ο εκφωνητής εντελώς απαθής...Προτιμώ τα οοοοο του Διατσίδη απο την στωική αντιμετώπιση του αγώνα.

Δεν μου αρέσει όμως που θα χαθεί η απίστευτη μετάδοση των άγγλων του Eurosport.Ενθουσιώδης και παράλληλα τεκμηριωμένη με γνώσεις (τεχνολογικές και μή) ήταν ότι καλύτερο.

alximistis
15/07/2008, 16:07
Νομίζω ως μία γενική παρατήρηση θα ήταν πολύ καλύτερο για όλους μας που παρακολουθούμε να κάτσουμε και να φτιάξουμε μία επιστολή να επισημάνουμε τις μαλακίες που λέει ο Διατσίδης και να τη στείλουμε στην ΕΤ3. Θεωρώ ότι θα βοηθούσε πολύ περισσότερο.
Προσωπικά το έχω ξαναγράψει κιόλας δεν ταυτίζομαι με την άποψη ότι ο Διατσίδης είναι άσχετος δεν ξέρει τι του γίνεται κλπ.
Απλώψς ο άνθρωπος απέχει πάρα μα πάρα πολύ από το χώρο της δημοσιογραφίας δεν γνωρίζει βασικά πράγματα πως ασ πούμε να "στήσει" ένα ρεπορτάζ ή να δώσει τηλεοπτικά αυτό που θέλει και αυτό καραφαίνεται και εμείς το αντιλαμβανόμαστε.
Επειδή αυτό όμως δεν διορθώνεται από την μια μέρα στην άλλη είναι τι έχεις διδαχτεί τι ξέρεις και τι όχι νομίζω πως πρέπει να σταματήσει να εμεροληπτεί τόσο μα τόσο πολύ!!! Αν θέλει να καταλαμβάνει το 80% της εκπομπής του σχόλια για τον Ρόσι και τα κατορθώματά του τότε ας αλλάξει όνομα και ας την πει Rositime ή Χαζεύοντας τον Ρόσι ή δεν ξέρω γω τι άλλο. Αλλά όταν θες να δεις αγώνα και να χαρείς προσπεράσεις επικίνδυνες στιγμές και οδήγηση δεν γίνεται να έχεις το Διατσίδη με τον Σκλεβενίτη να μιλάνε για τον Ρόσι ακατάπαυστα. Για όποιον και να μιλάγανε το ίδιο θα ήταν. :)

golis
15/07/2008, 20:37
Θα είμαι από τους πρώτους που θα υπογράψουν επώνυμα, ένα τέτοιο κείμενο :wave2:

stratosZX10
16/07/2008, 08:12
εγω παλι πιστευω οτι ειναι μια χαρα......ειναι αληθινοι και κανουν μεταδοση
σαν να ειναι στην καφετερια, απλως προσπαθωντας να το κανουν να βγει
ετσι στην τηλεοραση τους χαλαει καπου στην πορεια...
εμενα μου αρεσουν παντως και την θεωρω καλυτερη μεταδοση απο την φορμουλα 1
που δεν ακους την φωνη τους να πιανει πανω απο 10 ντεσιμπελ ακομα και αν γυρισει
ο κοσμος αναποδα...

pan_ski
16/07/2008, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από THRESH

Δεν μου αρέσει όμως που θα χαθεί η απίστευτη μετάδοση των άγγλων του Eurosport.Ενθουσιώδης και παράλληλα τεκμηριωμένη με γνώσεις (τεχνολογικές και μή) ήταν ότι καλύτερο.

συμφωνώ απολύτως. Οι εγγλέζοι με τον mamola ήταν ότι καλύτερο, αν το παρακολουθήσεις εκεί μετά δε σου κάνει καρδιά να το δεις αλλού. Είναι τρομερά ενθουσιώδεις, ζητωκραυγάζουν κάθε οδηγό που νικάει, είναι αντικειμενικοί και πραγματικά 'φτιάχνουν' ατμόσφαιρα.

Fireball400
17/07/2008, 22:20
Την ώρα του αγώνα <κολάω> τόσο που δεν προσέχω τι λένε οι παραπάνω παρουσιαστές.Αλλά θα μου άρεσε να τους <κατέβαζε> λίγο ο ηχολήπτης ώστε να ακούγονται παραπάνω οι μηχανές:p

petrogazz
18/07/2008, 16:08
Αναπολώ τις φοβερές μεταδόσεις του Mamola που έβλεπα από Εurosport (nova) σαν φαντάρος στη Λήμνο. Ειδικά ανήμερα το Πάσχα του 2005 όλοι έψηναν και έτρωγαν και εγώ μόνος μου στο ΚΨΜ έβλεπα το πρώτο gp της Κίνας :beer:

Πλέον και εγώ έχω βαρεθεί τον Διατσίδη και τον άλλο και μου τι σπάει που όλα περιστρέφονται γύρω από τον Rossi (τον οποίο υποστηρίζω κιόλας :p ).

Του χρόνου με βλέπω για δορυφορική και BBC Sport (να δούμε και καμιά μικρή κατηγορία που σφάζονται).

motown
18/07/2008, 20:39
ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ Δ.-Σ. ΑΠΕΧΟΥΝ ΜΑΚΡΑΝ ΑΠΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΣ, ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΕ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Η ΟΧΙ Η ΚΑΘΕ ΟΜΑΔΑ, ΠΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΡΙΝΓΚ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΣΥΜΠΑΘΕΣΤΑΤΗΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΥΖΗΓΟΥ Η ΓΚΟΜΕΝΑΣ.
ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ ΟΙ ΕΝ ΛΟΓΩ ΚΥΡΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΑΣΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΛΙΓΟ ΒΡΩΜΙΚΟ ΝΕΡΟ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΟ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.
ΚΑΜΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΑΦΟΤΑ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΛΑΚΕΙ ΣΕ ΛΗΣΤΕΙΑ Η (ΑΙΜΑΤΗΡΟ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ) ΑΤΥΧΗΜΑ...
ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΩ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΖΟΥΜΕ..
ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΟΜΩΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΕΤΣΙ.
ΝΙΣΑΦΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΛΑΝΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΞΙΖΕΙ..

golis
21/07/2008, 00:18
Πάρτε τους στην μούρη πάλι βραδιάτικο.
"Έπεσε σαν πρωτάρης !!! "
Ποιος,αυτός που είναι τουλάχιστον μια δεκαπενταετία μικρότερος σε ηλικία συν 35 χρόνια μεγαλύτερος σε ωριμότητα από εσάς και
που έχει το ΤΑΛΕΝΤΟ και τα @@ για να οδηγεί αυτό το πράμα που λέγεται Duc,
έτσι όπως
ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΠΙΟ ΥΓΡΑ ΣΑΣ ΟΝΕΙΡΑ(και στα δικά μου),παλιόντουέτο της αηδίας δεν πρόκειται να δείτε...
Πάνε να μας ξενερώσουν για το Μεγαλείο του Γιατρού με το γλύψιμο που του ρίχνουν.
Μια φορά στα τόσα χρόνια τυχαίνει να βλέπουμε ΤΕΤΟΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗ και
έχουμε αυτό το Ντουέτο Φαρφάλε στο σπικάζ.
Καλή σας νύκτα τυχερούληδες κι άντε,πάλι θα δείτε στον ύπνο τον ανομολόγητο έρωτα σας.
Από του χρόνου BBC ,γιατί το Eurosport μας τελείωσε.
Φιλάκια. :wave2:

Σημ :
Ζούμε μεγάλες στιγμές φέτος.
Υποκλίνομαι στο μεγαλείο της Αγίας Τριάδας : Vale - Stoner - Dani ! :uplate: :hypnotize

p@nos
21/07/2008, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Δεν νομιζω οτι η μεταδοση ειναι τοσο χαλια(που να δειτε και την F1 στον alpha:bigcry: )



μια χαρα ειναι η μεταδοση της φ1 στον alpha, ισα ισα που μ'αρεσει ο παρουσιαστης...

fzr1000exup
21/07/2008, 21:33
Ο Rossi είναι Rossi . ......TΕΛΟΣ....


ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟΣ.

Έρχεται ο STONER με τα καλυτέρα ηλεκτρονικά συστήματα και σαφώς καλύτερο μηχανάκι να κάνει τον μάγκα...... . Ας είναι καλά ο CAPIROSSI που του το ετοίμασε και τον έδιωξαν από την DUCATI.

Και φέτος αποδείχτηκε πως τα BRIDGESTONE κάνουν την διαφορά. Οπότε το champion και πέρσι στον Rossi θα πήγαινε. Τελικά όλα γύρω από τον Rossi γυρνάνε......(όσοι δεν τον συμπαθείτε , τουλάχιστον να το παραδεχτείτε).

Ο κόσμος έχει αγκαλιάσει το MOTOGP μέσω της ΕΤ-3 , έχουν μάθει όλοι οι γείτονες σας και όλοι οι συγγενείς μας να βλέπουν Μotogp και να λένε <<πάλι κέρδισε ο ROSSI - Δεύτερος ο δικό σου χτες .κ.τλ. >>

Ποιος θα το πίστευε .Οπότε το κοινό δεν είμαστε μόνο εμείς οι Δέκα - Είκοσι αλλά ένα πολύ σεβαστό νούμερο.

Τα παραπονά σας πρέπει να στέλνονται στους αρμόδιους . Όσο μπορούμε να βελτιώσουμε ,,,,,,, .. . . .. . (Ότι έχουμε ..... )

p@nos
21/07/2008, 23:23
Παιδια επειδη ολο λετε για την υπερμηχανη του Στονερ,αφου εχει το σουπερ διατημικο εργαλειο γιατι η 2η ducati και η δορυφορικη ειναι χαμενες τελειως?

O Stoner οσο και να μη σας αρεσει ειναι παρα πολυ καλος οδηγος και βαλτε το καλα στο μυαλο σας.
Και επειδη ολοι λετε για την τερατωδη δυηναμη της ducati αυτα ειναι περσινα ξινα σταφυλια,πλεον η yamaha παιζει στα ιδια επιπεδα δυναμης περιπου.Και ο Στονερ μπορουσε και πλησιαζε το γιατρο στην ευθεια επειδη ανοιγε πολυ νωρις το γκαζι και εκανε και slip streaming...

Και ο Στονερ οδηγουσε πολυ καλυτερα και γρηγοροτερα,απλα ο γιατρος επαιξε και κερδισεΕτσι και τον περναγε ο Στονερ και εμενε ενα γυρο μπροστα θα εξαφανιζοταν και ο γιατρος δε θα τον κυνηγαγε καν...

Αν και γενικα τον παω πολυ τον γιατρο,ειμαι αντικειμενικος.

fzr1000exup
22/07/2008, 01:31
Μακάρι να πέρναν όλοι οι οδηγοί από τις ομάδες της DUCATI τα πράγματα που εξελίσσει και φτιάχνει ο STONER . Εδώ και 2 χρόνια.
Ο ELias ζήτησε κάποια πράγματα από την αρχή της χρονιάς και τα πήρε στο γερμανικό gp αλλα ήταν βρόχινος και δεν μπόρεσε να τα αξιοποιήσει.
Τώρα στο στεγνό το γυρολόγο του ήταν πολύ καλό κατάφερε και γύριζε μέχρι και 1¨22 800.Που όλοι τούς γυρνούσαν 1¨23 400 . και τερμάτησε και 8ος.

Να ενημερώνεστε σωστα και να απαντάτε.

Και η διαφορά η μεγάλη φάνηκε στο ONBOARD πλάνα του Stoner με τις υποτιθέμενους χειρισμούς φρένου και γκαζιού ROSSI KAI STONER .Ποσό αρμονικές ήταν του ROSSI και πόσο απότομες του STONER .

ΔΕΝ είναι τυχαίο όταν ρώτησα τον ΚEVIN SCHWANTZ στης Σέρρες .
Ποιος είναι αυτή την στιγμή Ο κορυφαίος αναβάτης ΜΟΤΟGP και μου απάντησε <<με όλα τα ηλεκτρονικά η χωρίς???.>> εκεί γελάσαμε και οι δυο.

Σίγουρα ο ROSSI . ΑΠΑΝΤΗΣΕ (λέτε κάτι ξέρει και μας το κρύβει).

υ.γ Και δεν νομίζω ο ELIAS και ο MELANDRI να ξέχασαν να οδηγούν μοτοσικλέτες.
που και οι δυο αναβατές έχουν πάρει αν όχι μια και δύο νίκες.
Υ.γ Αξίζει πολύ να διαβάσουμε και τις δηλώσεις του STONER – βγήκε πολύ φαουλ και έχασε κάθε εκτίμηση από πολλούς.
www.motograndprix.gr
και το περιοδικό MOTOGP WORLD – έχει πολλούς αξιόλογους συντάκτες που βρίσκονται πολύ συχνά στην καρδιά κάθε αγώνα MOTOGP. Δεν είναι ντροπή η σωστή ενημέρωση.

VRV
22/07/2008, 14:25
.

DarKeGo
25/07/2008, 09:03
Το αγαπημένο άθλημα του Έλληνα...Η στείρα άσκηση κριτικής χωρίς αντιπροτάσεις και σίγουρα
με φτηνά και εύκολα πικρόχολα σχόλια.

Στην περιπτωση των παρουσιαστών μας εδώ, εάν υποθέσουμε ότι μία εκπομπή σαν του MotoGP δεν έχει ξαναπαίξει στην Ελλάδα, ώστε να δημιουργήσει "σχολή" δημοσιογράφων και ρεπόρτερς που να ξέρουν το θέμα, συν την ανυπαρξία budget για εκπομπές του είδους (όλα τα λεφτά πάνε αλλού όπως πρωινάδικα, δελτία ειδήσεων, Eurovision κτλ.), νομίζω ότι τα "παιδιά" (Διατσίδης - Σκλαβενίτης) κάνουν καλά τη δουλειά τους έστω και με μικρή πείρα και νομίζω ότι τουλάχιστον δε με προσβάλουν με τις απόψεις και το όποιο χιούμορ τους γύρω απο ειδικά θέματα. Το ότι μπορεί να είναι "οπαδοί" ενός οδηγού και να βγαίνει στο γυαλί σας δημιουργεί πρόβλημα? Θα μου πείτε ότι δε ταιριάζει με το δικό σας και σας τη σπάει...Τι να κάνουμε δε μπορει να είμαστε όλοι Ολυμπιακοί ή Βάζελοι...!!! Αυτά στο γήπεδο κορίτσια...Eδώ δεν χωράει η καφρίλα του είδους.

Απ την άλλη λέτε ότι στο ΒΒC η εκπομπή του ΜοτοGP γαμάει. Ναι όντως, μόνο που δε μιλάμε όλοι Αγγλικά...τελικά, ή τουλάχιστον τόσο καλά.

Μπορείτε να αντιπροτείνετε ένα άλλο παρουσιαστή για την εκπομπή? Ο Άρης Σταθάκης είναι υπουργός, ο Γιάννης Αργυρίου όμως? Ίσως. Παρουσίαζε την εκπομπή "Αγγλικό Ποδοσφαιρο" κάθε Σάββατο μεσημέρι, πριν μία 25ετία. Κάτι παραπάνω θα ξέρει? Ε, το πολύ πολύ φωνάζουμε τον Βερνίκο στα κενά του...Α, μπορεί και τον Σκουντή...(στρίψε αγόρι μου)...

Απ τα σχολια σας μερικοί εδώ φαίνονται πολύ "καταρτισμένοι", μήπως δουλεύετε στα paddoks? Όπως και στο ποδόσφαιρο, όλοι είμαστε προπονητές και τρελοί μπαλαδόροι, αλλά το ποδοσφαιρο μας δε τη παλεύει...

Δε καταλαβαίνω το σκεπτικό σας ρε παιδιά και την ευκολία που καταδικάζετε "προσπάθειες" ανθρώπων που καλώς ή κακώς είναι εκεί που είναι, απ τη στιγμή που χωρίς να μπειτε στη διαδικασία να έρθετε στη θέση τους, τους καταδικάζετε? Αναφέρεστε σ αυτούς λες και είναι κατεστημένο λες και οι ίδιοι δεν οδηγούν μηχανές και δεν είναι κάποιοι αναμεσά μας με την ίδια αγάπη για το άθλημα και τις μηχανές...

Τουλάχιστον δε μοιάζουν σε καμία περίπτωση με τα αποστειρωμένα ανδρείκελα που παρουσιάζουν ποδόσφαιρο που ανάθεμα κι αν έχουν παίξει μπάλα στη ζωή τους που καταδικάζουν εκ του ασφαλούς ένα χαμένο πέναλτυ ή ένα στραβό σουτ.

Άλλωστε στο βασίλειο των τυφλών κυριαρχεί ο μονόφθαλμος.

petrogazz
25/07/2008, 09:17
Εμένα πάντως με εκνευρίζει που είναι τόσο βαμμένοι Rossi και ας είμαι οπαδός του.
Από την στιγμή που περιγράφουν το άθλημα θα έπρεπε τουλάχιστον να προσπαθούν να το δείχνουν λιγότερο.

Επίσης μου τι σπάνε τα κουτσομπολίστικα και η όλη διαφήμιση στο motograndprix.gr (γίνεσαι μέλος πληρώνοντας) και στο περιοδικό τους (και ας είναι οfficial για την Ελλάδα).

Και επιτέλους δεν με νοιάζει τι κάνει η Αντριάνα ή ποια είναι η τωρινή γκόμενα του Rossi ή τι κάνει το κάθε paddock girl...έλεος. Τεχνικά μπορούν να μας πληροφορούν ή είναι και αυτοί σαν τα πρωινάδικα; Motogp παρακολουθούμε όχι πασαρέλα!!!!

banditgr
17/08/2008, 10:22
den sas perase apo to mialo oti apla oi typoi prospathoun na to kanoun ligo pio eykolo theama gia kapoion pou den einai motosikletistis kolimenos?Enta3ei esi kai ego goustaroume na akoume gia ta desmo...ta traction controll klp,alla poloi ta variounte kai apla theloun na vlepoun gkazia,prosperaseis kai strofes....mexri na kolisoun to mikrovio.Gia parapano yparxoun periodika,internet klp.

motown
17/08/2008, 21:33
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΥΠΟΓΡΑΦΟΝΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙΡΑΖΕ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ, ΑΣ ΠΟΥΜΕ "ΚΟΥΣ ΚΟΥΣ" ΑΝ ΗΞΕΡΑΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΟΣΟ "ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΠΡΙΝ" ΚΑΙ ΞΕΡΟ, ΑΧΡΩΜΟ... ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΧΙΟΥΜΟΡ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥΣ ΖΩΗ ΔΕ ΞΕΡΩ, ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΓΥΑΛΙ ΔΕ ΓΡΑΦΕΙ!