PDA

View Full Version : Γνώμη:Gs 800-KTM950-Caponord



gregorgeous89
10/07/2008, 21:44
Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 3.Θέλω χώμα αλλά δεν είμαι σίγουρος πόσο:confused:
Από την άλλη με ενδιαφέρει και η άνεση και ξέρω ότι το Capo εδώ είναι εκτός συναγωνισμού.
Ξέρω ότι πολύ θα πείτε για την μεταπώληση και θα ψηφίσετε BMW αλλά δεν γουστάρω να αγοράζω με αυτό το κριτήριο.
Σε τιμές το capo έχει ευκαιρίες και στο value for money πιστεύω παίρνει το χρυσό μετάλλιο.Τώρα θα πείτε για αξιοπηστεία κλπ. Γιατή το KTM (Adventure 950) δεν είχε προβλήματα? Ακόμη και στο BMW αναφέρθηκαν διάφορα αλλά βέβεα ...είναι BMW οπότε πάρτα κάτω από το χαλί:nono:
Ακούω λοιπόν καθώς είμαι πολύ κοντά στην αγορά!

Konti
10/07/2008, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 3.Θέλω χώμα αλλά δεν είμαι σίγουρος πόσο:confused:
Από την άλλη με ενδιαφέρει και η άνεση και ξέρω ότι το Capo εδώ είναι εκτός συναγωνισμού.
Ξέρω ότι πολύ θα πείτε για την μεταπώληση και θα ψηφίσετε BMW αλλά δεν γουστάρω να αγοράζω με αυτό το κριτήριο.
Σε τιμές το capo έχει ευκαιρίες και στο value for money πιστεύω παίρνει το χρυσό μετάλλιο.Τώρα θα πείτε για αξιοπηστεία κλπ. Γιατή το KTM (Adventure 950) δεν είχε προβλήματα? Ακόμη και στο BMW αναφέρθηκαν διάφορα αλλά βέβεα ...είναι BMW οπότε πάρτα κάτω από το χαλί:nono:
Ακούω λοιπόν καθώς είμαι πολύ κοντά στην αγορά!

Απ' τα 3 πιο σου αρέσει πιο πολύ? Ξέχνα μεταπώληση κλπ..., πιο γουστάρεις?

Φαντάζομαι τα έχεις κάνει όλα ένα test ride....

panavour
10/07/2008, 23:57
παρε τονα βαρ το αλλο που λεει και ο λαος.παρε γιαπωνεζικο να βρεις την υγεια σου και την ησυχια σου.:lol: :lol:

panavour
10/07/2008, 23:59
αμα ομως επιμενεις παρε οτι σου αρεσει πιο πολυ:wave2: :wave2:

vestromas
11/07/2008, 00:20
Κατα την γνωμη μου η πιο λογικη λυση και το πιο πολυχρηστικο πακετο το εχει το Απριλια. Αυτο θα επαιρνα. Το ktm τογουσταρο πιο πολυ απ ολα αλλα δεν το εμπιστευομε, γιατι θελει πολλες επισκεψεις στα συνεργεια και ειναι αβολο στα μεγαλα ταξιδια. Τo συγκεκριμενο bmw μου θυμιζει σκαλωσια οικοδομης και γενικα για μενα το βmw εαν δεν εχει boxer ειναι μπασταρδο.
Ψηφιζω Απριλια λοιπον, να ευχαριστηθεις ταξιδι.:beer: :wave2:

Bavarian
11/07/2008, 00:23
Κανένα από τα τρία...:smokin: ειδικά το μπαβαρέζικο :wacko: το 950 το κράτησα ένα μήνα...τόσο το άντεξα :lol:




Πάρε Honda τετρακύλινδρο :smokin:

H.A.Balafoutre
11/07/2008, 00:28
Αν θες χώμα, θα αγοράσεις το πιο ελαφρύ από τα 3.

vestromas
11/07/2008, 00:32
Ειχες ktm ρε αντιχριστε και τολμας και με ξεφωνιζεις διπλα με το γκρανπασο;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

Bavarian
11/07/2008, 00:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Ειχες ktm ρε αντιχριστε και τολμας και με ξεφωνιζεις διπλα με το γκρανπασο;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:



Ναι ρε είπαμε έκανα μαλακίες όταν ήμουν μικρός :lol: μετά μεγάλωσα και πήρα Honda :beer: :beer: :beer:


:wave2:

akamarinos
11/07/2008, 01:19
ειναι διαφορετικα μηχανακια
οποτε εξαρταται απο σενα και τι εσυ θες

παιχνιδια ασφαλτο και χωμα κτμ
ασφαλτινα μεγαλα ταξιδια caponord
μια μεση λυση ειναι το bmw

getEppUserBack
11/07/2008, 07:25
Το καινούριο Tenere? :look:

Konti
11/07/2008, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
ειναι διαφορετικα μηχανακια
οποτε εξαρταται απο σενα και τι εσυ θες

παιχνιδια ασφαλτο και χωμα κτμ
ασφαλτινα μεγαλα ταξιδια caponord
μια μεση λυση ειναι το bmw ΄

Συμφωνώ με τον φίλο!

Αν και ίσως η μέση λύση (χώμα-ταξιδάκια) γι ' αυτό που θέλεις είναι το KTM (καθαρά σαν επιλογή και χαρακτήρα μοτο, δεν κρίνω τα όσα λένε για τα προβλήματα κλπ).

Γιατί δεν κοιτάς το 990, σίγουρα θα είναι πιο βελτιωμένο απ'το 950 και θα έχουν ξεπεραστεί κάποια προβλήματα (φαντάζομαι τουλάχιστον).

Καλό το BMW μου άρεσε ο κινητήρας του, ωραία αίσθηση αλλά κάτι δεν μου κολλάει, δεν ξέρω (καθαρά υποκειμενικό.....).

Το Aprilia είναι βαρύ για χώμα..... κάτι σαν Varadero!

ggs
11/07/2008, 10:42
Το 2003 απάτησα πρώτη φορά τις πιστές Γιαπωνέζες συντρόφους μου που είχα 15 χρόνια ,για τα όμορφα μάτια και την εξωτική ομορφιά μιας κοκκινομάλλας Ιταλίδας καλλονής (Caponord Alpine Red).
την πείρα «παρθένα» και άβγαλτη για να γνωρίσει μόνο τις δικές μου περιποιήσεις .
Της αγόρασα τα πιο όμορφα ρουχαλάκια , την πήγαινα στα καλύτερα SPA για καθαριότητα , της έδινα τα καλύτερα φαγητά (λάδια, βενζίνες),δεν την ζόρισα ποτέ...
Τσακώθηκα με τους φίλους μου που μου έλεγαν «πρόσεχε φίλε μην μπλέξεις με τέτοιες…»
Εγώ όμως ήμουν ερωτευμένος …
Δεν είχαν περάσει ούτε έξι μήνες μαζί της και άρχισε τα κόλπα…
Όλο δεν αισθανόταν καλά , είχε «πονοκέφαλο» κ.λ.π. …εγώ την πήγαινα πολύ συχνά στους γιατρούς γιατί φοβόμουν για την υγειά της καλής μου, πληρώνοντας συνέχεια για να έχει ότι χρειαστεί ….στο τέλος άρχισα να υποψιάζομαι ότι τα είχε φτιάξει με έναν απ αυτούς και μου έτρωγαν τα λεφτά…
Αναγκάστηκα να μιλήσω πολλές φορές και στην μαμά της (Aprilia) μπας και της βάλει μυαλό ….που να το ήξερα ότι η μάνα ήταν χειρότερη από την κόρη….μας είχε γραμμένους στα @ρχιδι@ της …

Μετά από τρία μαρτυρικά χρόνια ,η φλόγα του έρωτα είχε σβήσει…έψαχνα χίλιους τρόπους για να χωρίσουμε αλλά εκείνη δεν έλεγε να φύγει με τίποτα …
Τελικά , βρέθηκε κάποιος που την ερωτεύθηκε και την πείρε ….ελπίζω να έχει βάλει μυαλό και να μην του κάνει τα ίδια…
:beer:

getEppUserBack
11/07/2008, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Το 2003 απάτησα πρώτη φορά τις πιστές Γιαπωνέζες συντρόφους μου που είχα 15 χρόνια ,για τα όμορφα μάτια και την εξωτική ομορφιά μιας κοκκινομάλλας Ιταλίδας καλλονής (Caponord Alpine Red).
την πείρα «παρθένα» και άβγαλτη για να γνωρίσει μόνο τις δικές μου περιποιήσεις .
Της αγόρασα τα πιο όμορφα ρουχαλάκια , την πήγαινα στα καλύτερα SPA για καθαριότητα , της έδινα τα καλύτερα φαγητά (λάδια, βενζίνες),δεν την ζόρισα ποτέ...
Τσακώθηκα με τους φίλους μου που μου έλεγαν «πρόσεχε φίλε μην μπλέξεις με τέτοιες…»
Εγώ όμως ήμουν ερωτευμένος …
Δεν είχαν περάσει ούτε έξι μήνες μαζί της και άρχισε τα κόλπα…
Όλο δεν αισθανόταν καλά , είχε «πονοκέφαλο» κ.λ.π. …εγώ την πήγαινα πολύ συχνά στους γιατρούς γιατί φοβόμουν για την υγειά της καλής μου, πληρώνοντας συνέχεια για να έχει ότι χρειαστεί ….στο τέλος άρχισα να υποψιάζομαι ότι τα είχε φτιάξει με έναν απ αυτούς και μου έτρωγαν τα λεφτά…
Αναγκάστηκα να μιλήσω πολλές φορές και στην μαμά της (Aprilia) μπας και της βάλει μυαλό ….που να το ήξερα ότι η μάνα ήταν χειρότερη από την κόρη….μας είχε γραμμένους στα @ρχιδι@ της …

Μετά από τρία μαρτυρικά χρόνια ,η φλόγα του έρωτα είχε σβήσει…έψαχνα χίλιους τρόπους για να χωρίσουμε αλλά εκείνη δεν έλεγε να φύγει με τίποτα …
Τελικά , βρέθηκε κάποιος που την ερωτεύθηκε και την πείρε ….ελπίζω να έχει βάλει μυαλό και να μην του κάνει τα ίδια…
:beer:


:rotflmao: :rotflmao: :lol:

MikeG
11/07/2008, 11:57
Με το Capo ξεχνάς ότι έχει σχέση με σκονισμένο δρόμο.....
Όσον αφορά τα προβλήματα που λες & για τα 3 εγώ δε θα τα σκεφτόμουν.
Αν βρεις 950 από 2004 & μετά, εκτός από τη τρόμπα συμπλέκτη όλα οκ. Από την άλλη η BMW ήδη δουλεύει τις ατέλειες του 800.
Το 800 το είχα 2 μέρες... Μάλλον θα είναι το επόμενο μου μηχανάκι. Αν δε σε ενοχλεί τόσο η στενή σέλα, τότε go for it!


:beer: :beer:

road spirit
11/07/2008, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το 800 το είχα 2 μέρες... Μάλλον θα είναι το επόμενο μου μηχανάκι ναι ε?
για πες ρε Μαικ δυο τρια πραγματα...

vestromas
11/07/2008, 12:42
Eτσι gps πεστα να μην παρουμε το παληκαρι στο λαιμο μας.
Κατι εχουμε παθει τωρα τελευταια με τα ευρωπαικα και εχουμε βαλει πολυ νερο στο κρασι μας.
Εγω για να μην ειμαι εριστικος συνεχεια και παρεξηγουμε, προτινω στα πλαισια που ζητουντε
Αν προτινα vstrom varadero, α πεφτανε να με φανε. Ας μιλανε οι παθοντες και ν ακουνε οι μαθοντες.:lol: :beer: :wave2:

Road67
11/07/2008, 12:43
Δεν ειμαι του χωρου οποτε χωρις να δαγκωσει κανενας θα προτεινα να κανεις μια βολτα καποια μηχανακια
Stelvio
Tenere
Strom 1000

sas
11/07/2008, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Eτσι gps πεστα να μην παρουμε το παληκαρι στο λαιμο μας.
Κατι εχουμε παθει τωρα τελευταια με τα ευρωπαικα και εχουμε βαλει πολυ νερο στο κρασι μας.
Εγω για να μην ειμαι εριστικος συνεχεια και παρεξηγουμε, προτινω στα πλαισια που ζητουντε
Αν προτινα vstrom varadero, α πεφτανε να με φανε. Ας μιλανε οι παθοντες και ν ακουνε οι μαθοντες.:lol: :beer: :wave2:

Μιλώντας ως παθών να πω απλά ότι μετά από 4 χρονια συμβίωσης παραμένω ακόμα σφόδρα ερωτευμένος και δεν βρίσκω ευκαρία να βρίσκομαι στα καπούλια της.
Όπως κάθε "ακριβή" γυναίκα θέλει την περιποιήση της και της την προσφέρω......αλλά μέχρι εκεί, και σύμφωνα με το προκαθορισμένο πρόγραμμα (τίποτα επιπλέον).

Στο θέμα μας τώρα, επειδή μάλλον βλέπω τον φίλο να μην έχει κατασταλάξει προς το είδος της μηχανής που επιθυμεί εγώ θα του πρότεινα το GS που και χώμα θα του δώσει και με μια άλλη σέλα ξεκούραστα θα τον πάει στην άσφαλτο και πιο φθηνό από το 950 είναι.:wave2:

MikeG
11/07/2008, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ναι ε?
για πες ρε Μαικ δυο τρια πραγματα...

Λοιπόν ας τα πάρω με τη σειρά.
Πρώτον ας πω το σωματότυπο μου γιατί με βάση αυτόν θεωρώ ότι το μηχανάκι μου ταιριάζει γάντι.
Είμαι 1,78 73 κιλά.
Τα πόδια μου πατάνε αρκετά ικανοποιητικά στο έδαφος, όχι ολόκληρη η πατούσα. Σε σύγκριση όμως με το F650GS που έχω τώρα μπορώ πιο εύκολα να το μετακινήσω. Παρότι έχουν σχεδόν το ίδιο βάρος έχει διαφορετικό ζύγισμα η μηχανή.
Την αισθάνεσαι αρκετά ελαφριά, πιο ελαφριά από το 650GS (δε λέω το twin).
Πάμε στον εθνικό : Γκάζι μέχρι 220, μετά τα 190 κραδασμοί & μια μικρή αστάθεια. Επιταχύνει πολύ άνετα, ακόμα και με 4η χωρίς σκορτσαρίσματα. Γενικά ο κινητήρας είναι αρκετά ελαστικός & με αρκετή ροπή & γκάζι. Για τα δικά μου δεδομένα είναι super. Με 2α & 3η σηκώνεται (άλλο που δε μπορώ να το κρατήσω:D ).
Μέσα στη πόλη είναι παπί. Αρκετά στενό & ψηλό, δε κολλάς πουθενά.
Χώμα : Το μηχανάκι πάει αέρας, αν είχε & χωμάτινα λάστιχα θα έκανα αρκετές καγκουριές. Γενικά πέρασα με μεγάλη ευκολία κομμάτια που παραδοσιακά δυσκολεύομουν με το 650. Οι αναρτήσεις έχουν αρκετά καλή λειτουργία, απορροφούν τα πάντα & δε κατάφερα να τερματίσω τη μπροστά.
Ένα μειονέκτημα βρίσκω στο πίσω φρένο που έχει σκληρή αίσθηση & μπλοκάρει εύκολα χωρίς το ABS.
Πάμε στο καλύτερο : Κατανάλωση, μέγιστη που είδα ήταν 5,8 στα 100 χλμ στον εθνικό με αρκετά σβέλτους ρυθμούς. Ελάχιστη 5,1 στα 100. Νομίζω αρκετά καλά.
Τι θα άλλαζα : Τη ζελατίνα μπροστά, μια καλή ποδιά να προστατεύει το ψυγείο λαδιού, και ίσως την έψαχνα λίγο με τη σέλα σε κάποιον σελά.
Καλή αγορά!


Να πω ότι είμαι ανάμεσα στο 800 & το 990. Δε λέω ότι το 800 είναι καλύτερο, λέω όμως ότι για τις δικές μου ανάγκες, το σωματότυπο μου είναι καλύτερο.

:wave2:

gregorgeous89
11/07/2008, 20:22
Ευχαριστώ παιδιά.Μερικές απαντήσεις είναι πολύ απολαυστικές :rotflmao:
Ποιό πολύ προς το ΒΜW γέρνει η ζυγαριά με την σέλα και ζελατίνα να είμαι λύση στο θέμα τουρισμός.

ggs Και εγώ είχα μια Capo αλλά δεν την πήρα παρθένα! Τα ίδια και μαζί μου.Μετά από ένα χρόνο την έστειλα. Έμαθα όμως ότι η μικρή της αδερφή (2004 γεννηθείς και μετά) είναι ποιο καλή!

Το KTM βγήκε από την λίστα γιατή τελικά δεν μου κάνει το "κλικ" (άσε που δεν το φτάνω :rotflmao: )
Κατά σύμπτωση είμαι και εγώ 1.78 και 73 κιλά. MikeG μήπως σε λένε και Γρηγόρη?
Stelvio ...Κακάσχημο
V-strom ...Όχι και άλο ένα , γέμισε ο τόπος.
Tenere ...Θαυμάσιο αλλά ...μονοκύλινδρο :mad:

Διαφωνώ ότι το Capo δεν πάει χώμα.