PDA

View Full Version : Ερωτηση... περι θερμοκρασιας



Georgaras
10/07/2008, 22:53
Καλησπέρα παιδιά....

είμαι και εγώ ένας νέος κάτοχος μιας πανέμορφης V-strom...

έκανα τα πρώτα 50 χιλιόμετρα και ενθουσιάστηκα,

αλλά σαν νέος και άπειρος οδηγός θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με την θερμοκρασία.

ποια είναι η κανονική ένδειξη που πρέπει να έχει?

πόσα κουτάκια είναι το κανονικό?

εμένα δείχνει 1 κουτάκι πάνω από την μέση. είναι φυσιολογικό? μήπως φταίει που κινούμαι σε χαμηλές ταχύτητες (1η,2α,3η, μέχρι 80 χιλιομετρακια) η που κάνει ζεστή αυτές τις μέρες

Όταν αγοράζει κανείς μια καινούργια (του κουτιού που λέμε) είναι όλα τσεκαρισμένα από το εργοστάσιο (υγρά, λάδια ,κ.α) η πρέπει να πάω να τα κοιτάξω.

και κατι τελευταιο, νομιζω οταν ζεστενεται μου μυριζει μια μυρωδια σαν λαδακι αλλα οχι σαν καμενο λαδακι, παιζει να ειναι και η λυπανση επειδη δεν εχει κανει χιλιομετρα και ειναι καινουργιο?. δεν ξερω.


sorry αν σας κουρασα αλλα καταλαβαινετε οτι σαν νεος οδηγος και εγω, το εχω λιγο αγχος.





:sad:

Λεωνίδας
10/07/2008, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Georgaras
Καλησπέρα παιδιά....

είμαι και εγώ ένας νέος κάτοχος μιας πανέμορφης V-strom...

καλοτάξιδη και πάντα όρθιος :beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Georgaras
(...)
πόσα κουτάκια είναι το κανονικό?

τρία (3) :smilea:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Georgaras
και κατι τελευταιο, νομιζω οταν ζεστενεται μου μυριζει μια μυρωδια σαν λαδακι αλλα οχι σαν καμενο λαδακι, παιζει να ειναι και η λυπανση επειδη δεν εχει κανει χιλιομετρα και ειναι καινουργιο?. δεν ξερω.


sorry αν σας κουρασα αλλα καταλαβαινετε οτι σαν νεος οδηγος και εγω, το εχω λιγο αγχος.

:sad: τα καινούρια μυρίζουν, θα φύγει σε λίγες μέρες
:wave2:

vestromas
10/07/2008, 23:05
Κατ αρχην χαλαρωσε και απολαυσε το υπεροχο εργαλειο που πηρες.:beer:
Η θερμοκρασια ειναι ακριβως αυτη που βλεπεις, βρεξει χιονισει, ζεστη η κρυο.
Δηλαδη, μολις ζεσταθει το μηχανακι σταθεροποιητε σ αυτην την ενδειξη και τα αλλα τα αναλαμβανει η ταχυτητα και οταν δεν υπαρχει αυτη λογω κινησης το βεντιλατερ.
Αυτο που σου μυριζει, συμφωνα με την περιγραφη σου ειναι καινουργιλα, γι αυτο απολαυσε το γιατι δεν κραταη πολυ:lol: .
Το μηχανακι ειναι τσεκαρισμενο σε ολα απο εκει που το πηρες και μεινε υσηχος τηρωντας τα προβλεπομενα στα 1000 που σου ειπαν για λαδακια και τσεκαρισμα.
Απολαυσε το λοιπον , καλα χιλιομετρα και μην τρωγεσε με μ@λ@κιες και χαλας την καρδουλα σου γιατι το μηχανακι ειναι θηριο και δεν καταλαβαινει τιποτα.:beer: :beer: :beer: :wave2:

Bavarian
10/07/2008, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Κατ αρχην χαλαρωσε και απολαυσε το υπεροχο εργαλειο που πηρες.




Ρε μλκα Μήτσο λέγε λέγε θα με κάνεις να πάω να πάρω κάνα τέτοιο :lol: και είδα και ένα ΧΧ σήμερα και κ@υλωσα λέμε :lol: ...




Μη δίνεις σημασία μιλάει η τσικουδιά :beer: :wave2:

Georgaras
10/07/2008, 23:15
να είστε καλά παιδιά με ηρεμήσατε λίγο.

όντως η ένδειξη θερμοκρασίας είναι σταθερή (δεν θυμάμαι αν ήταν 3 κουτάκια η 4 θυμάμαι μόνο ότι είναι ένα κουτάκι πιο πάνω από την μέση , σταθερή όσες βόλτες και να κάνω)

όντως και εγώ την θεωρώ από τις καλύτερες επιλογές αλλά να με συγχωρέσετε διότι είμαι άπειρος στις μεγάλες μηχανές και τώρα μαθαίνω σιγά σιγά.



Thanks παιδιά και καλό βράδυ!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Georgaras
10/07/2008, 23:31
οκ παιδια τσεκαρα και την θερμοκρασια , οντως 3 κουτακια αναβουν!
ολα καλα!!!!

απο αυριο εχω να κανω χιλιομετρα.....!!!!!:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


καλο βραδυ σε ολους!!!

vestromas
10/07/2008, 23:37
Aσε ρε Νικολα. Θα παθεις πολιτισμικο σοκ αμα παρεις vstrom.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

Bavarian
10/07/2008, 23:49
Αμα σΕ πω ότι είχα ένα για μια εβδομάδα αλλά δεν μου έκανε κλικ ? Θα σου χαλάσω το όνειρο ? Πάντως είναι καλοστημένο και οικονομικότατο :winka:

Respect
11/07/2008, 02:27
Στο 650cc 3 παύλες και στο 1000cc 2.

jimmis77
11/07/2008, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Στο 650cc 3 παύλες και στο 1000cc 2.


εμενα στο 1000 το καλοκαιρι ειναι στις 3 παυλες,οταν παω με λιγα χλμ.
οταν ταξιδευω κατεβαινει στις 2.
τον χειμωνα στανταρ στις 2.:wave2:

vstrider
11/07/2008, 08:24
στο 1000cc το κανονικό είναι 2 παύλες σε πορεία και 3 σε κίνηση.
Με τις μεγάλες ζέστες στο κέντρο της αθήνας, 3 παύλες και ανεμιστηράκι.
Ζεσταίνεται αρκετα...

Nommos
11/07/2008, 10:30
Kαλημέρα !!!!
Φιλε georgara καλοριζικη και καλα χλμ.. ειμαι ακριβώς και εγώ στη περίπτωση σου. Μετα απο χρόνια σε παπιά και γενικότερα μηχανάκια μικρού κυβισμού είπα να κάνω ένα βήμα παραπάνω. Τη πήρα την προηγούμενη παρασκευή και έχω κάνει 300χλμ. Βεβαια επειδή δεν παλεύεται μέσα στη πόλη λεω να τη κάνω για σαββατοκύριακο προς καλαματα μεριά. Για τους προβληματισμούς σου μη σε απασχολεί τπτ, όπως τα είπαν και η υπόλοιποι. Το μονο που θέλω να πω μιας και μου το τονισαν πολυ οταν την πηρα είναι πριν την παίρνεις να την αφήνεις 3-4 λεπτακια να ζεσταθει και μετα σιγα σιγα ..
Καλο σβκ σε όλους και παντα ορθιοι..

Χθες οπως κοιμομουνα (κοιμηθηκα νωρις για να ξυπνησω πρωι να την κανω για κατω) με παιρνει ο αδερφος μου και μ λεει χτύπησα(ευτυχως οχι κατι σοβαρο). ξυπναω παιρνω το αμαξι παω και το παιρνω και παμε κατευθειαν στο Γεννηματα(Μεσογείων). Καθησαμε αρκετη ωρα.οση ωρα περιμενα δε μπορειτε να φανταστειτε τι ειδαν τα ματακια μου απο ατυχηματα με μηχανες. Μου εκανε εντυπωση παντως που ολοι σχεδον ηταν με σαγιοναρουλες σορτσακι t-shirt και απο οτι καταλαβα οι πιο πολλοι χωρις κρανος...

Georgaras
11/07/2008, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nommos
Kαλημέρα !!!!
Φιλε georgara καλοριζικη και καλα χλμ.. ειμαι ακριβώς και εγώ στη περίπτωση σου. Μετα απο χρόνια σε παπιά και γενικότερα μηχανάκια μικρού κυβισμού είπα να κάνω ένα βήμα παραπάνω. Τη πήρα την προηγούμενη παρασκευή και έχω κάνει 300χλμ. Βεβαια επειδή δεν παλεύεται μέσα στη πόλη λεω να τη κάνω για σαββατοκύριακο προς καλαματα μεριά. Για τους προβληματισμούς σου μη σε απασχολεί τπτ, όπως τα είπαν και η υπόλοιποι. Το μονο που θέλω να πω μιας και μου το τονισαν πολυ οταν την πηρα είναι πριν την παίρνεις να την αφήνεις 3-4 λεπτακια να ζεσταθει και μετα σιγα σιγα ..
Καλο σβκ σε όλους και παντα ορθιοι..

Χθες οπως κοιμομουνα (κοιμηθηκα νωρις για να ξυπνησω πρωι να την κανω για κατω) με παιρνει ο αδερφος μου και μ λεει χτύπησα(ευτυχως οχι κατι σοβαρο). ξυπναω παιρνω το αμαξι παω και το παιρνω και παμε κατευθειαν στο Γεννηματα(Μεσογείων). Καθησαμε αρκετη ωρα.οση ωρα περιμενα δε μπορειτε να φανταστειτε τι ειδαν τα ματακια μου απο ατυχηματα με μηχανες. Μου εκανε εντυπωση παντως που ολοι σχεδον ηταν με σαγιοναρουλες σορτσακι t-shirt και απο οτι καταλαβα οι πιο πολλοι χωρις κρανος...


Φιλαρακι σιγα σιγα παω και πολυ προσεκτικα... ειναι μεγαλη αλλαγη και για εμενα!

και εσυ Καλαματα θα πας??? και εγω τα ιδια αλλα κατα τις 25! απο εκει καταγομαι.(φοβαμαι λιγο ακομα τα ταξιαδακια γιατι μετα την τριπολη εχει παλιοδρομο αλλα θα πηγαινω προσεκτικα!!!!
(παιζει ρολο που δεν ειναι στρομενη ακομα? εχεις καμια συμβουλη να μου δωσεις σχετικα με το ταξιδακι. στειλε μου ΠΜ)


αντε να παμε και για κανενα καφεδακι καλαματα με τα καινουργια εργαλεια μας!




Οσο για το ζεσταμα, καλα που μου το ειπες δεν ηξερα τιποτα, αν και παω σιγα σιγα ακομα.

Περαστηκα για τον αδερφο σου. να ειναι καλα το παιδι.
κρανος φιλαρακι παντα, και παντελονι. εχω πεσει παλιοτερα με το παπι σε ασφαλτο και ξερω τι ζημια γινεται.

Georgaras
11/07/2008, 11:46
Thanks παιδια ολους για την πολυτιμη βοηθεια σας!!!

να ειστε ολοι καλα! :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

vestromas
11/07/2008, 11:51
Ρε θα με τρελανετε εσεις! Το πρωτο μου ταξιδι με το vstrom οταν το πηρα, ητανε Καλαματα, σ ενα φιλο που το πηρε λιγο πριν απο μενα και που ηταν αφορμη, να το παρω κ εγω.
:beer: :beer: :beer: :wave2:

Georgaras
11/07/2008, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Ρε θα με τρελανετε εσεις! Το πρωτο μου ταξιδι με το vstrom οταν το πηρα, ητανε Καλαματα, σ ενα φιλο που το πηρε λιγο πριν απο μενα και που ηταν αφορμη, να το παρω κ εγω.
:beer: :beer: :beer: :wave2:



άντε ετοιμαστείτε για Καλαμάτα μέσα στο καλοκαίρι και σας φιλοξενώ εγώ! και μετα εκδρομη Ταυγετο-Σπαρτη!:beer:

μεγαλο αδειο σπιτι υπαρχει, και ενα ψυγειο γεματο μπυρες! :beer: :beer: :beer:

npat
11/07/2008, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nommos
Kαλημέρα !!!!
πριν την παίρνεις να την αφήνεις 3-4 λεπτακια να ζεσταθει και μετα σιγα σιγα ..


Δεν ξέρω βέβαια τι σόι κινητήρες φτιάχνει η σουτζούκι, αλλά 3-4 λεπτά στο ρελαντί, με θερμοκρασία περιβάλλοντος γύρω στους 35 βαθμούς, δεν είναι ζέσταμα... είναι κινέζικο βασανιστήριο για τον κινητήρα...

Ανάβεις, βάζεις κράνος και γάντια, καβαλάς και φεύγεις. Απλά στα πρώτα χιλιόμετρα, μέχρι να δεις νορμάλ θερμοκρασίας ψυκτικού, πας σαν άνθρωπος.

Όπως ξαναείπα βέβαια, δεν ξέρω τι κινητήρες φτιάχνει η σουτζούκι, οπότε μπορεί να είναι πολύ βιτσιόζοι.

vestromas
11/07/2008, 12:08
Συμφωνω με τον npat οσον αφορα το ζεσταμα, ειδικα το καλοκαιρι.:beer: :wave2:

Operator
11/07/2008, 12:13
Γενικά δεν θέλει ζέσταμα..
1' ίσα ίσα να πέσουν οι στροφές από το αυτο ΤΣΟΚ και μετά βουρ,μέχρι να ανέβει ενα κουτάκι (που με τέτοια ζέστη έρχεται γρήγορα..)
Αρχές Αυγούστου θα πάρω κι εγώ το Στρομ μετά από δίχρονα και ενα 640ΔούκαΙΙ..
Υπολογίζω να είναι στα χέρια μου μέχρι 10/8..
Πειράζει αν το πάω ταξίδι ??
Βόλο-Πάτρα ας πούμε..Από Μπράλλο θα πάω άρα θα δουλευτεί το σασμάν
Το Δούκα τον έκανα 200χλμ νορμάλ και μετά άρχισα σιγά σιγά τα ανοίγματα..
Φίλοι που τον στρώσανε 1000χλμ πηγαίναν χειρότερα από μένα..!!!

Georgaras
11/07/2008, 12:16
οκ θα το αφηνω να εμφανιστει το πρωτο κουτακι και μετα τρελες βολτες :beer:

vestromas
11/07/2008, 12:17
Το φαι του ειναι αυτο τα ταξιδακι operator. Καλοταξιδος και με το καλο να το παρεις και να το χαρεις.:beer: :beer: :beer: :wave2:

Nommos
11/07/2008, 14:33
Ενταξει μεχρι να εμφανιστει εστω το πρωτο κουτακι εννοουσα !!!
Φιλε georgara kαι εγω Καλαματα καταγωγη και συγκεκριμενα Πυλο. Το πρωτο μου ταξιδι ειναι με μηχανη. Οντως ο δρομος ειναι αστα να πανε ειδικα οπως κατεβαινεις τις στροφες Μεγαλοπολη. Για 3μερο παω να κανω κανα χλμ. Εκλεισα και ραντεβου μαλιστα για το 1ο service για Πεμπτη. Αμα εισαι 15αυγουστο κατω κανονιζουμε για καφεδακι οπως ειπες.

Nommos
11/07/2008, 14:39
Περαστηκα για τον αδερφο σου. να ειναι καλα το παιδι.κρανος φιλαρακι παντα, και παντελονι. εχω πεσει παλιοτερα με το παπι σε ασφαλτο και ξερω τι ζημια γινεται.

Ευχαριστω νασαι καλα. Αλλα δεν επεσε με το παπι. Περπατωντας ηταν και του κολλησε το ποδι στο εδαφος και γυρισε. δε ξερουμε ακομα τι γινεται σε 10 μερες λλεει να ξαναπαει να τον δει γιατρος. Σκεψου ομως βραδυατικα να με ξυπναει, να μ λεει οτι χτυπησε και γω να ξερω οτι εχει και το παπι μαζι...ΑΣΤΑ

Georgaras
11/07/2008, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nommos
Ευχαριστω νασαι καλα. Αλλα δεν επεσε με το παπι. Περπατωντας ηταν και του κολλησε το ποδι στο εδαφος και γυρισε. δε ξερουμε ακομα τι γινεται σε 10 μερες λλεει να ξαναπαει να τον δει γιατρος. Σκεψου ομως βραδυατικα να με ξυπναει, να μ λεει οτι χτυπησε και γω να ξερω οτι εχει και το παπι μαζι...ΑΣΤΑ

Αστα να πανε, εχει συμβει και σε γνωστο μου, περαστικα του. ευχομαι να μην ειναι τιποτα σοβαρο.

Εκεινο το βραδυ θα πηγε η ψυχη σου....τι να πω φιλαρακι σε καταλαβαινω.

15 Αυγουστου κατω θα ειμαι και μαλιστα στα μερη σου, εχω και γνωστους εκει. Αν ειναι θα κανονησουμε για καφε.


καλο μεσσημερι φιλαρακι

Tpap
11/07/2008, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Georgaras
πόσα κουτάκια είναι το κανονικό?


Αρχικά δημιουργήθηκε από Georgaras
3 κουτάκια η 4


Αρχικά δημιουργήθηκε από Georgaras
3 κουτακια αναβουν!


Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
3 παύλες


Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis77
στις 3 παυλες, στανταρ στις 2.


Αρχικά δημιουργήθηκε από vstrider
είναι 2 παύλες σε πορεία και 3 σε κίνηση.
κάπου εδώ έχω αρχίσει να χάνω τις παύλες.:confused:


Αρχικά δημιουργήθηκε από vstrider
3 παύλες και ανεμιστηράκι.
με αυτό εδώ έχασα την μπάλα...:sick:


Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Κατ αρχην χαλαρωσε και απολαυσε το υπεροχο εργαλειο που πηρες.
και με αυτό ξέχασα το όνομά μου...:eyepop: :eyepop:

Cpt. Haddock
11/07/2008, 15:49
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Georgaras
11/07/2008, 15:50
Ελα ολα καλα... χαλαρωσε και εσυ. αντε παρε καμια μπυριτσα να δροσιστεις! :beer: :beer:

Tpap
11/07/2008, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Δεν ξέρω βέβαια τι σόι κινητήρες φτιάχνει η σουτζούκι, αλλά .....

γιατί ''κάνεις'' ότι δεν ξέρεις...? :rotflmao: :rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Operator
τον έκανα / τον στρώσανε

καλώς ήλθες, φίλε...:beer:

Operator
11/07/2008, 16:21
4 χρόνια τσάμπα ήμουνα Σαλόνικα ?? :D

MARKOS-V
11/07/2008, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Συμφωνω με τον npat οσον αφορα το ζεσταμα, ειδικα το καλοκαιρι.:beer: :wave2:

ετσι ειναι!

Λεωνίδας
11/07/2008, 18:02
καλά για τον npat δε σχολιάζω αλλά γελάνε και οι Άγγλοι :confused: :confused: :eyepop: :eyepop: :alien:

vstrider
14/07/2008, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
κάπου εδώ έχω αρχίσει να χάνω τις παύλες.:confused:


με αυτό εδώ έχασα την μπάλα...:sick:


και με αυτό ξέχασα το όνομά μου...:eyepop: :eyepop:


και ξεχνάς...
και χάνεις πράγματα...
και από v-strom δεν ξέρεις:nono: