PDA

View Full Version : Λαστιχοκατασταση...



liakaros
11/07/2008, 00:33
Λοιπον...εχουμε και λεμε...

Ας πουμε οτι το μηχανακι μου φοραει 110/80/19εμπρος, 150/70/17πισω

Εγω ομως θελω να του βαλω 110/70/17εμπ. 150/60/17πισ. (metzeler sportec m3)

ή 120/70/17εμπ. 160/60/17πισ. (metzeler roadtec z6 interact)

Aν αλλαξω τις διαστασεις της μαμας λοιπον θα εχω προβλημα??και τι ακριβως...?????????

Εδω να σημειωσω οτι θελω αποκλειστικα metzeler(μπορει οι γερμανοι να μην ξερουν να φτιαχνουν μηχανακια αλλα στα λαστιχα τα πανε μια χαρα:lol: )

Αν δω, οτι δεν βγαζω ακρη το πολυ πολυ να βαλω τα προηγουμενα metzeler z6 (που υπαρχουν στις διαστασεις τις προβλεπομενες) και οχι τα interact...


Αντε...κραξτε ελευθερα τωρα, αλλα πειτε ομως και καμμια συμβουλη μην παω σε κανα λαστιχα και μου πιασει τον κωλο...η στη χειροτερη μη παω και βαλω οτι να ναι και φιερεσω σε καμμια στροφη...

THANKS:wave2:

snow
11/07/2008, 00:53
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
[B]Λοιπον...εχουμε και λεμε...

Ας πουμε οτι το μηχανακι μου φοραει 110/80/19εμπρος, 150/70/17πισω

bale auta pou foraei ,giati tetia allagi den nomizo na xoraei:confused: :look:

liakaros
11/07/2008, 01:51
Βασικα η αλλαγη ειναι γιατι τα λαστιχα που με ενδιαφερουν δεν βγαινουν ακριβως στις διαστασεις που θελω...

Δεν νομιζω και γω να χωρανε...αλλα λεω μηπως...ξερω γω???Οσο ζω ελπιζω κλπ...κλπ...

KeLeYTiS
11/07/2008, 03:35
Φιλε μου η μπροστα σου ζαντα ειναι 19αρα πως θα της βαλεις 17αρι λαστιχο ?

Αν βρεις την λυση τοτε θα εχεις λυσει και το προβλημα αυτων που αλλαζουν τροχους για να κανουν τα μηχανακια τους μοταρντ :beer: :wave2:

liakaros
11/07/2008, 03:41
Καταλαβα...με την ορεξη θα μεινω... :(

Αν υποθεσουμε οτι βρισκω στο νουμερο της ζαντας..προφιλ και φαρδος θα εχω προβλημα?

AVATOS
11/07/2008, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Καταλαβα...με την ορεξη θα μεινω... :(

Αν υποθεσουμε οτι βρισκω στο νουμερο της ζαντας..προφιλ και φαρδος θα εχω προβλημα?

για μπροστα θα εχεις διαφορα θεματα...

για πισω, θα χασεις σε τελικα χιλιομετρα καθε ταχυτητας (συνεπως κ τελικη)
θα κερδισεις λιγο σε επιταχυνσεις
θα χαμιλωσει λιγο το υψος της μηχανης
προσωπικα ειχα δει μια πολυ μικρη διαφορα σε καταναλωση (προς το καλυτερο)
και μου φαινοταν πιο ευκολο σε αλλαγες κατευθυνσης (ελιγμους) αλλα αυτο μαλλον ηταν λιγο περιεργο (ολα αυτα σε bandit με αλλαγη μονο στο προφιλ πισω).

ντεν ξερει αλλα καρντια μου.:wave2:

harlek
12/07/2008, 01:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Αν δω, οτι δεν βγαζω ακρη το πολυ πολυ να βαλω τα προηγουμενα metzeler z6 (που υπαρχουν στις διαστασεις τις προβλεπομενες) και οχι τα interact...


Αυτό ακριβώς να κάνεις, οποιαδήποτε άλλη κίνηση είτε δεν αξίζει, είτε θα φέρει αρνητικό αποτέλεσμα στη συνολική συμπεριφορά της μηχανής.