PDA

View Full Version : ΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΕΤΑΞΥ 125-250 ΝΑ ΠΑΡΩ;



tsili
11/07/2008, 11:33
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ.ΜΕ ΛΕΝΕ ΣΠΥΡΟ Κ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΛΕΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΑΠΟ 125-250 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΜΑΡΚΑΣ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΧΡΗΜΑΤΩΝ.ΟΔΗΓΩ ΣΚΟΥΤΕΡ ΑΠΟ ΤΑ 16 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΕΣ.:wave2:

vestromas
11/07/2008, 12:13
Εκει στη Λερο που εισαι, κυκλοφορει αναμεσα σας ενας σγουρομαλης παλαβος με ενα σουπερ τενερε, που τον λενε Μιχαλη. Ρωτα αυτον. Θα σου πει τα παντα.:beer: :beer: :beer: :wave2:

tsili
11/07/2008, 12:34
ΡΕ ΣΥ ΠΑΛΑΒΟΥΣ ΣΓΟΥΡΟΜΑΛΛΗΔΕΣ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΙΧΑΛΗΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ.ΜΕ ΤΕΝΕΡΕ ΚΑΝΕΝΑΝ!

doomantia
12/07/2008, 19:49
Hi

Εγώ πάλι γνωρίζω τους αδερφούς Κουτσουνάρη, και θυμάμαι ότι ο μικρός ήθελε Harley. Ελπίζω να άλλαξε μυαλά. . .
Anyway, τί ακριβώς ψάχνεις και με πόσα χρήματα; Καλή περίπτωση για αρχάριο είναι το καινούριο Yamaha Wr 250. Επίσης, αν δεν κολλάς για καινούριο, θα πρότεινα Χτ 600. Εμένα το πρώτο μου μηχανάκι ήταν ένα ΤΤ600, το οποίο οδηγικά δε με προβλημάτισε ποτέ.

tsili
14/07/2008, 13:22
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ GILERA NEXUS 250 ΤΕΛΙΚΑ.ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΑΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ Κ ΝΟΜΙΖΩ Κ ΣΑΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ.Κ ΚΑΝΕΙ Κ ΓΙΑ ΤΟ ΝΗΣΙ ΠΟΥ ΜΕΝΩ

AntoD
14/07/2008, 13:32
Παρε το Derbi Sentra 125 ειναι φοβερο και εαν ειμουν στην ηλικια σου θα το χτυπαγα με κλειστα ματια....ασε που μοιαζει με 600αρι και θα ψαρωνεις τον κοσμο!!!

tsili
15/07/2008, 14:21
26 ειμαι οποτε δεν θα ψαρώνει ο κοσμος:) Βασικα θέλω κάτι ταξιδιάρικο γιατι σαν πρωην Αιγαλιώτης με Ιερά Οδό ,Θηβών κ Λεωφόρο Καβάλας δίπλα,το ταξίδι είναι στο αίμα μου.

teok8
18/07/2008, 15:56
to nexus einai to pio omorfo ''mamuth'' scooter gia mena opote fainetai kali lisi apla dn xerw an ta 250cc sikwnoun aneta toso baros...gia psaxto kalou kakou..

Elle
18/07/2008, 16:50
Φιλαράκο δε σε κόβω για σκουτερίδιο 250cc... Άκου, όλα αυτά που θα σου πώ διαφέρουν σε τιμή, επιδόσεις και κατηγορία, αλλά όλα είναι ήπια σε γκάζι και ο,τι πρέπει για να μάθεις.
Αν γουστάρεις supersport τότε... Kawasaki ninja 250
Αν γουστάρεις Touring τότε... Honda Varadero 125
Αν γουστάρεις νορμάλ πράματα και πολυχρηστικότητα τότε... Honda CBF 250
Aν γουστάρεις chopperιά τότε... δεν μπορώ να σε βοηθήσω.:D
:wave2:

Ζεύκας
18/07/2008, 16:55
να πάρεις αυτό που σου αρέσει.

άμα σ'αρέσει το νέξους χτύπα το!
κ μια χαρά χαλλλαρές βόλτες θα κάνεις στο νησί. :wave2:

Elle
18/07/2008, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
να πάρεις αυτό που σου αρέσει.

άμα σ'αρέσει το νέξους χτύπα το!
κ μια χαρά χαλλλαρές βόλτες θα κάνεις στο νησί. :wave2:

Να πάρει scooter ρε φίλε?

teok8
18/07/2008, 17:03
min ta ipotimate ta scooters..einai oti pio aneto iparxei gia xalares metakiniseis kai exei kai xwrous na baleis kai 2 krani ama laxei...

Road67
18/07/2008, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Aν γουστάρεις chopperιά τότε... eliminator, virago, venox, hyusung κλπ. Μπορει να ειναι λυση για αγναντεματα στο νησι το τσοπερ.


supersport μονοδρομος το νιντζακι εκτος κι αν θες να πας σε R η CBR 125, η Hyosung GT

Touring κι εγω συμφωνω για το XLV




νορμάλ [ ε ρε που γινανε νορμαλ τα street και καποτε μας λεγανε αλητες στριταδες
:beer: ] CBF 250, YBR 250

Κι εγω δε σε πολυκοβω για σκουτεροειδες.

tsili
21/07/2008, 15:23
ΒΓΗΚΕ ΤΟ NEXUS 300 ΟΠΟΤΕ ΛΥΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.15αρα ζάντα μπροστά,βελτιωμένη ροπή και πλαίσιο 500αριού!Εξάλλου όσοι δεν έχετε κάνει καιρό σε νησί δεν μπορείτε να ξέρετε ότι τα scooter είναι το απόλυτα δίκυκλα για εκεί.Για αυτό μου κάνει κλικ το NEXUS.Αν συνέχιζα να έμενα Αιγάλεω θα χτύπαγα ένα XT 660.

tsili
21/07/2008, 15:27
ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΧΜΑΧ ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟΝ!!;0

Elle
21/07/2008, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsili
ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΧΜΑΧ ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟΝ!!;0

Οκ τώρα πέραν της πλάκας, το X-max τι έχει; Είμαι της γνώμης ότι είναι από τα καλύτερα!

fish13
21/07/2008, 22:06
Φιλε μου σαν κατοχος και του παλιου και του νεου cbf250 θα σου ελεγα παρτο .Ανετο στο δρομο μπαινει ανετα και στο χωμα ανεβενει και κατεβαινει και κανα πεζοδρομιο,σκυλακι το προβλημα με τις ταχυτητες το διορθωσανε,μεταπωληση και ειναι μηχανη.
Αντε ριξε καμια βουτια και για μας που λιωνουμε στην κολο Αθηνα και κανα ψαρεμα συγχρονος;) ;)

tsili
22/07/2008, 13:26
To xmax kai genikos ayta ta beverloidi thimizoun vespa k genikos i vespa den itan pote kati agapimeno mou.To cbf250 einai kalo alla oso na einai thelo na ktipaei k sto mati perierga i mihani pou tha exo.Opos oloi mas alloste:)

Road67
22/07/2008, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsili
To xmax kai genikos ayta ta beverloidi thimizoun vespa k genikos i vespa den itan pote kati agapimeno mou.To cbf250 einai kalo alla oso na einai thelo na ktipaei k sto mati perierga i mihani pou tha exo.Opos oloi mas alloste:) Μπορει να μην ειναι το αγαπημενο σου αλλα για μενα κατοχο των Xmax και Fz6 Fazer σου λεω στεγνα οτι πηρα το συγκεκριμενο γιατι δε φερνει σε βεσπα [τυπου ματζεστυ κλπ] ειναι μικροτερο σε μεγεθος κι επειδη εχω την εμπειρια να το πω λογω αεροδυναμικης κανει ταξιδι με τις ιδιες αντοχες με το fazer. Και μονο οτι παω χωρις σταση με το Fazer Γιαννενα και με το Xmax φτανω Μεσολογγι χωρις σταση ανεξαρτητως αερα η μη κι οτι κινειται αξιοπρεπως με το κοντερ του να βαραει κοκκινα [μετα τα 160 και πριν τα 170, παντα κοντερισια] και στις στροφες να πλαγιαζει με απολυτη ακριβεια και με δυνατοτητα να ξυσει [οποιος ξερει απο τον πισω δρομο Αρχαγγελο για Γλυκη καταλαβαινει απολυτα τι εννοω] και με φρενο που δεν κουραζεται στο ταξιδι. Αλλα δε θα πω και μπουρδες. Οταν το βγαζω εθνικη αν εξαιρεσει κανεις το συμπλεκτη [που ειναι ηδονη], τα 77 αλογα διαφορα [το ρεπριζ ειναι μαγευτικο] το ευχαριστιεμαι απολυτα και το εμπιστευομαι οπου κι αν εχω να παω, ομως μεσα στην πολη δινει την αισθηση οτι πνιγεται, παροτι ειναι τοσο μικρο παροτι υποτιθεται οτι ειναι οχημα πολης. Εγω μεσα στη Μυκονο μεσημερι εχω κακοπερασει απιστευτα και με το fazer και με το xmax που θα επρεπε να κινειται απροβληματιστα. Αλλα το μηδεν παραπαει για ενα τοσο καλο οχημα, που πιστεψε με ουδεμια σχεση εχει με τα μπεβερλυ. Αλλο αν θελεις κατι διαφορετικου χαρακτηρα, η σε στυλ που δε θα σε λενε συντηρητικο η οτιδηποτε αλλο. Προπαντως ομως σημασια εχει εσυ να εισαι καλος και συγκεντρωμενος, απο εκει και περα οτι και να οδηγησεις μπορει να αποδωσει τα μεγιστα των δυνατοτητων του. Εγω δεν τις εχω πειραγμενες, αλλα τις παω και τις δυο στα ορια. Αυτο δεν ειναι παντα καλο ομως και το σωστο ειναι να μην το κανεις.

Road67
23/07/2008, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Μπορει να μην ειναι το αγαπημενο σου αλλα για μενα κατοχο των Xmax και Fz6 Fazer σου λεω στεγνα οτι πηρα το συγκεκριμενο γιατι δε φερνει σε βεσπα [τυπου ματζεστυ κλπ] ειναι μικροτερο σε μεγεθος κι επειδη εχω την εμπειρια να το πω λογω αεροδυναμικης κανει ταξιδι με τις ιδιες αντοχες με το fazer. Και μονο οτι παω χωρις σταση με το Fazer Γιαννενα και με το Xmax φτανω Μεσολογγι χωρις σταση ανεξαρτητως αερα η μη κι οτι κινειται αξιοπρεπως με το κοντερ του να βαραει κοκκινα [μετα τα 160 και πριν τα 170, παντα κοντερισια] και στις στροφες να πλαγιαζει με απολυτη ακριβεια και με δυνατοτητα να ξυσει [οποιος ξερει απο τον πισω δρομο Αρχαγγελο για Γλυκη καταλαβαινει απολυτα τι εννοω] και με φρενο που δεν κουραζεται στο ταξιδι. Αλλα δε θα πω και μπουρδες. Οταν το βγαζω εθνικη αν εξαιρεσει κανεις το συμπλεκτη [που ειναι ηδονη], τα 77 αλογα διαφορα [το ρεπριζ ειναι μαγευτικο] το ευχαριστιεμαι απολυτα και το εμπιστευομαι οπου κι αν εχω να παω, ομως μεσα στην πολη δινει την αισθηση οτι πνιγεται, παροτι ειναι τοσο μικρο παροτι υποτιθεται οτι ειναι οχημα πολης. Εγω μεσα στη Μυκονο μεσημερι εχω κακοπερασει απιστευτα και με το fazer και με το xmax που θα επρεπε να κινειται απροβληματιστα. Αλλα το μηδεν παραπαει για ενα τοσο καλο οχημα, που πιστεψε με ουδεμια σχεση εχει με τα μπεβερλυ. Αλλο αν θελεις κατι διαφορετικου χαρακτηρα, η σε στυλ που δε θα σε λενε συντηρητικο η οτιδηποτε αλλο. Προπαντως ομως σημασια εχει εσυ να εισαι καλος και συγκεντρωμενος, απο εκει και περα οτι και να οδηγησεις μπορει να αποδωσει τα μεγιστα των δυνατοτητων του. Εγω δεν τις εχω πειραγμενες, αλλα τις παω και τις δυο στα ορια. Αυτο δεν ειναι παντα καλο ομως και το σωστο ειναι να μην το κανεις.

Μικρο σε μεγεθος τελικα ειναι το ματι μου.. Ε βεβαια αμα το βαζω αγκαλια με το fazer μικρο φαινεται. Αλλα να σημερα καθως πηγαινα στη δουλεια ηταν διπλα μου στο δρομο [σιγα μην περναγα μπροστα :D :D ] ενα ωραιοτατο μωρο πανω σε ενα σκουτερ πενηνταρακι. Κι ετσι οπως κοιταγα σιτσιλιανικα και μαφιοζικα και αλα μαρτινι λουκ διπλα παρατηρησα οτι σε σχεση με το απειροελαχιστο πενηνταρακι το xmax ειναι τεραστιων διαστασεων :lol: Αλλα τα βασικα ερωτηματα ειναι πρωτον πως πιανεις κουβεντα στο δρομο με το μωρο, γερασα και ξεχασα τι αληταρας ημουνα κατι εποχες με το CB :rotflmao: :rotflmao: και δευτερον, αν αυριο φυγω την ιδια ωρα και ακολουθησω την ιδια διαδρομη αν θα την πετυχω παλι :sun:

ARISPEED1
23/07/2008, 21:08
Εντουράκι ρε φιλαράκι ,ειδικά για νησάκι !Τίποτε αλλο !

vestromas
23/07/2008, 21:16
Εγω θα επαιρνα ενα καινουριο κτμ 200 exc και θα τελειωνε η δουλεια στο νησι.
Τα αλλα περι σκουτερ και αλλες τριχες τα ακουω βερεσε.
Αν δεν το παρεις εκει το εργαλειο το αγριοκατσικο, που θα το παρεις; Στο Κολονακι και στην Κυψελη;:beer: :wave2:

tsili
24/07/2008, 13:49
Εντάξει,δεν έχω τίποτα εναντίον συγκεκριμένων scooters και μηχανών άλλα για τη πρώτη προσέγγιση κάνει κλικ η εμφάνιση.Είναι σαν τις γυναίκες.Τις πλησιάζουμε πρώτα επειδή μας αρέσει αυτό που βλέπουμε και μετά κρίνουμε το πως μιλάνε (οδική συμπεριφορά) κ το τι κρεβάτι κάνουνε (επιδόσεις).

sailormoon
29/10/2008, 18:25
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=62339&highlight=hyosung


φιλαρακι για δες εδω...