PDA

View Full Version : βοηθεια για πανεπιστημια



mikros boudas
11/07/2008, 15:05
καλησπερα
θα ηθελα την βοηθεια οσων εχουνε σπουδασει στην αγγλια η στην αμερικη.
θελω καποια σαητ για να δω ταξινομησεις μεταπτυχιακων προγραμματων στην ψυχολογια καθως και προσωπικες γνωμες.
ευχαριστω

p@nos
11/07/2008, 15:07
εχεις τελειωσει πανεπιστημιο και ψαχνεσαι για μεταπτυχιακο?


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mikros boudas
11/07/2008, 15:08
τωρα θα μπω στο 3 ετος του μπατσελορ και θελω να αρχισω να παιρνω κατευθυνση

p@nos
11/07/2008, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
τωρα θα μπω στο 3 ετος του μπατσελορ και θελω να αρχισω να παιρνω κατευθυνση




:rolleyes: :uplate:

ποτε προλαβες ρε?

η εισαι το παιδι θαυμα η η ημ.γεννησης ειναι μαιμου...
:p

mikros boudas
11/07/2008, 15:11
οχι ρε του 89 ειμαι.μπηκα 5,5 σχολειο

sergiosm
11/07/2008, 15:30
ρίξε μια ματιά σε αυτό:

http://www.britishcouncil.org/gr/greece-education-find-institutions-in-the-uk.htm

:wave2:

mikros boudas
11/07/2008, 15:31
ευχαριστω πολυ!!

sergiosm
11/07/2008, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
ευχαριστω πολυ!!

παρακαλώ

κοίτα μόνο να πας σε καλό πανεπιστήμιο και όχι σε όποιο να 'ναι μόνο και μόνο για τον τίτλο.

και βέβαια, δεδομένου ότι μιλάμε για μεταπτυχιακό, διάλεξε με μεγάλη προσοχή το περιεχόμενο του. Μην κάνει ό,τι κάνουν όλοι, προσπάθησε να βρεις κάτι καινοτόμο, κάτι με μέλλον.

:wave2:

mikros boudas
11/07/2008, 15:40
εχεις κατι υποψιν σου για πανεπιστημιο στην ψυχολογια?

p@nos
11/07/2008, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
εχεις κατι υποψιν σου για πανεπιστημιο στην ψυχολογια?



erasmus η κατι τετοιο εχεις ψαξει καθολου?


γενικα ρωτα και τους καθηγητες σου,θα μπορεσουν να σε βοηθησουν...

sergiosm
11/07/2008, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
εχεις κατι υποψιν σου για πανεπιστημιο στην ψυχολογια?

όχι είμαι σε άλλον τομέα.

Εγώ πάντως έκανα μεταπτυχιακό στο πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου, και θυμάμαι ότι γενικά είχε καλό όνομα και στην ψυχολογία.
Όμως το έκανα το 2000, πάει καιρός και δεν ξέρω τί παίζει τώρα.
Δες το όμως και αυτό

gdevelek
11/07/2008, 16:01
για αγγλία british council

για αμερική ίδρυμα Fullbright, Βασ. Σοφίας στην αρχή της, περίπου 2 τετράγωνα πριν τη Ρηγίλλης, δεξιά καθώς ανεβαίνεις

αλλα αμερική χωρίς υποτροφία είναι πολλά τα λεφτά άρη

sergiosm
11/07/2008, 16:05
Δες και αυτό:

http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2007/ARWU2007TOP500list.htm

apav
11/07/2008, 16:51
έρευνα
http://www.rae.ac.uk/

ψυχολογία
http://browse.guardian.co.uk/education?SearchBySubject=false&FirstRow=0&SortOrderDirection=&SortOrderColumn=GuardianTeachingScore&Subject=Psychology&Go=Go

είμαι Γλασκώβη

το προτείνω ως τμήμα συν τα μειωμένα έξοδα διαβίωσης

έχεις ΙΚΥ;

εάν ενδιαφέρεσαι για 2008-2009, έχεις αργήσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

στείλε email να σου στείλουν prospectus, ή κατέβασε τα από τα site των ιδρυμάτων

mikros boudas
11/07/2008, 17:15
2009-2010 ενδιαφερομαι!!τι ειναι ο ικυ φιλε μου?δε γνωριζω

gdevelek
11/07/2008, 17:18
ίδρυμα κρατικών υποτροφιών

δίνεις εξετάσεις

mikros boudas
11/07/2008, 17:20
δινω εξετασεις για υποτροφια εκει ετσι?δεν εχω κανει καποια κινηση.ειμαι απο αγγλικο πτυχιο και δε ξερω ακομα γιατι δεν εχω ασχοληθει ενεργα με το μεταπτυχιακο και το τι θελω.ακομα ψαχνομαι

sergiosm
11/07/2008, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
2009-2010 ενδιαφερομαι!!τι ειναι ο ικυ φιλε μου?δε γνωριζω

είναι ΤΟ ΙΚΥ:
Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών
http://www.iky.gr/

mikros boudas
11/07/2008, 17:23
ευχαριστω πολυ,ειδα καποια πραγματα κι εκει.

mikros boudas
10/01/2009, 16:52
γεια χαρα!επαναφερω το θεμα μηπως και καποιος εχει ακομα καμια ιδεα για το θεμα...

vasdekiss
10/01/2009, 18:45
Ενδιαφέρεσαι μόνο για Αγγλία;..... γιατί δεν κοιτάς και στην Ευρώπη; Ίσως να είναι και πιο φτηνά..... και παίζουν και πολλα αγγλόφωνα μεταπτυχιακά..... και είσαι και στην Ευρώπη και όχι στην Αγγλία...... με ότι αυτό συνεπάγεται....

MikeG
10/01/2009, 18:46
Σουηδία, Φιλανδία & Δανία είναι μονόδρομος.
Ρίξε μια ματιά.


:wave2:

ermiss
10/01/2009, 19:04
world rank
Καποδιστριακό 203-304
AΠΘ θέση 305-402

Europe rank
Καποδιστριακό 81-123

618RR
10/01/2009, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
γεια χαρα!επαναφερω το θεμα μηπως και καποιος εχει ακομα καμια ιδεα για το θεμα...

γειά χαρά

αν έδινες κάποιες πληροφορίες για την κατεύθυνση (π.χ. κλινική, εξελικτική κλπ) ή ακόμα καλύτερα τον τομέα (π.χ. εξαρτήσεις, μεθοδολογία έρευνας, ψυχική υγεία κλπ) νομίζω θα βοηθούσε, καθώς έτσι είναι δύσκολο...
Σίγουρα κάτι έχεις στο μυαλό σου, δε μπορεί να ψάχνεις γενικά για μεταπτυχιακό...


:wave2: :wave2: :wave2:

618RR
10/01/2009, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
γεια χαρα!επαναφερω το θεμα μηπως και καποιος εχει ακομα καμια ιδεα για το θεμα...

γειά χαρά

αν έδινες κάποιες πληροφορίες για την κατεύθυνση (π.χ. κλινική, εξελικτική κλπ) ή ακόμα καλύτερα τον τομέα (π.χ. εξαρτήσεις, μεθοδολογία έρευνας, ψυχική υγεία κλπ) νομίζω θα βοηθούσε, καθώς έτσι είνα

mikros boudas
11/01/2009, 17:15
με ενδιαφερει αγγλια λογω γλωσσας γιατι δεν αρκει μονο το πανεπιστημιο να ειναι στα αγγλικα αλλα και να μιλανε και την γλωσσα οι κατοικοι αλλα να υπαρχει και βιβλιογραφια στο πανεπιστιμιο κλπ κλπ.Στον τομεα της ψυχολογιας,δυστυχως,η αγγλια εχει μεγαλη διαφορα απο τα υπολοιπα κρατη της ευρωπης...με δευτερη την ισπανια και μετα την γερμανια...για μεταπτυχιακο στην ελλαδα δε το συζητω καθως τα πανεπιστημια ειναι αθλια σε ολους τους τομεις και πολυ αναξιοπιστα.επισης,τα πτυχια τους δεν εχουν αντικρισμα παρα μονο μεσα στην ελλαδα.

ενδιαφερομαι για κοινωνικη ερευνητικη ψυχολογια σε πρωτο πλανο αλλα ακομα ψαχνομαι και για δικανικη....

618RR
11/01/2009, 21:35
δε θα συμφωνήσω μαζί σου...

Η Αγγλία είναι η μεγαλύτερη βιομηχανία πτυχίων στην Ευρώπη, αν όχι παγκοσμίως...

Η επιλογή πανεπιστημίου εκεί θέλει προσοχή για να μη σου πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες...

Manchester, Stirling και Εδιμβούργο (Σκωτία) και London School of Economics έχουν σοβαρά τμήματα στην κοινωνική και κλινική Ψυχολογία... (χωρίς να σημαίνει ότι είναι τα μόνα, πάντα με βάση όσα ξέρω)

Το μεταπτυχιακό είναι πιο δύσκολο βήμα από το 1ο πτυχίο μια και καθορίζει την επαγγελματική σου προσέγγιση, οπότε είναι κρίμα να δαπανήσεις χρόνο και χρήμα σε κάτι αβέβαιο...

Προσωπικές εμπειρίες από καθηγητές, συναδέλφους, συμφοιτητές και τελιά επίσκεψη στο εκάστοτε τμήμα βοηθούν πολύ για να καταλήξεις...

Επίσης τα πράγματα στην Ελλάδα δεν είναι τόσο χάλια όσο νομίζεις, σε συγκεκριμένα βέβαια μεταπτυχιακά... Μην τρως το παραμύθι "έξω το κάνουν καλύτερα" γιατί είναι πολύ σχετικό...

Η κλινική ψυχολογία στην Ελλάδα (ΑΠΘ) έχει απαιτήσεις, διάρκεια και ώρες πρακτικής αντίστοιχες με τα υπόλοιπα μεταπτυχιακά κλινικής ψυχολογίας στην Ευρώπη...

Δε συζητώ βέβαια για μεταπτυχιακά express διάρκειας ενός έτους - δεν τα θεωρώ ιδιαίτερα σοβαρά



:wave2:

618RR
11/01/2009, 23:20
δε θα συμφωνήσω μαζί σου...

Η Αγγλία είναι η μεγαλύτερη βιομηχανία πτυχίων στην Ευρώπη, αν όχι παγκοσμίως...

Η επιλογή πανεπιστημίου εκεί θέλει προσοχή για να μη σου πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες...

Manchester, Stirling και Εδιμβούργο (Σκωτία) και London School of Economics έχουν σοβαρά τμήματα στην κοινωνική και κλινική Ψυχολογία... (χωρίς να σημαίνει ότι είναι τα μόνα, πάντα με βάση όσα ξέρω)

Το μεταπτυχιακό είναι πιο δύσκολο βήμα από το 1ο πτυχίο μια και καθορίζει την επαγγελματική σου προσέγγιση, οπότε είναι κρίμα να δαπανήσεις χρόνο και χρήμα σε κάτι αβέβαιο...

Προσωπικές εμπειρίες από καθηγητές, συναδέλφους, συμφοιτητές και τελιά επίσκεψη στο εκάστοτε τμήμα βοηθούν πολύ για να καταλήξεις...

Επίσης τα πράγματα στην Ελλάδα δεν είναι τόσο χάλια όσο νομίζεις, σε συγκεκριμένα βέβαια μεταπτυχιακά... Μην τρως το παραμύθι "έξω το κάνουν καλύτερα" γιατί είναι πολύ σχετικό...

Η κλινική ψυχολογία στην Ελλάδα (ΑΠΘ) έχει απαιτήσεις, διάρκεια και ώρες πρακτικής αντίστοιχες με τα υπόλοιπα μεταπτυχιακά κλινικής ψυχολογίας στην Ευρ

mikros boudas
12/01/2009, 09:45
φιλε μου εχω καθηγητες που εχουν σπουδασει και ελλαδα και αγγλια απο προπτυχιακο εως μεταπτυχιακο απλο και ερευνητικο διδακτορικο,επισης συμφοιτητες που ψαχνονται με ενναλακτικες χωρες(απο σουηδια και ισπανια μεχρι αργεντινη)...ολοι το ιδιο λενε.στην ελλαδα η ψυχολογια ειναι πολυ ασχημη...βασικα δεν υπαρχει καθαρο τμημα ψυχολογιας...ειναι υβριδια τα περισσοτερα με θετικα και αρνητικα το καθενα...απο εκει και περα,τα καλα πανεπιστημια στην αγγλια κανουν...μπαμ!αρχικα ζητανε πτυχιο 2.1 και επειτα θελουνε αριστη γλωσσομαθεια...εχω δει οπως λες κι εσυ πτυχια εξπρες του ετους που ουσιαστικα ειναι 1 εξαμηνο καθαρο και τους αρκει ενα διπλωμα ψυχολογιας(οπερ και σημαινει το διπλωμα=πηγα,ειδα και πηρα ενα πτυχιο απο το κυλικειο...)...μακρυα απο αυτα,χλμ μακρυα...οπως λες,ειδικα στην ψυχολογια,τα πραγματα ειναι πολυ σχετικα...στην ελλαδα κανουν το "αμερικανικο" ας πουμε χοντρικα συστημα το οποιο ειναι φαρμακοκεντρικο συστημα...ειναι το τι ψαχνει ο καθενας απο τις σπουδες του...καποιος μπορει να θελει να ανοιξει ενα γραφειο και να δινει συμβουλες με 70ευρω/ωρα σε πλουσιες κυριες και τα σκυλακια τους...αλλος να αναλυσει τους Ζαπατιστας....!!αυτο που λες για το απθ το γνωριζω πολυ καλα απο φιλη...εχει απαιτησεις ναι.αλλα πραγματα τα οποια γινονται στο μεταπτυχιακο αυτο,τα εχω κανει απο το προπτυχιακο ηδη....τεσπα,οπως ειπαμε και οι 2,ειναι σχετικα τα πραγματα....

native
12/01/2009, 10:54
Φίλε μου ψάξε και το TEESIDE UNIVERSITY. UK είναι και μπορείς να το κάνεις και εδώ στο mediterannean του ΟΜΙΛΟΥ ΞΥΝΗ.


Από τι έχω ακούσει το ΤEESIDE είναι πολύ καλό στο τομέα της ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ.

mikros boudas
12/01/2009, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από native
Φίλε μου ψάξε και το TEESIDE UNIVERSITY. UK είναι και μπορείς να το κάνεις και εδώ στο mediterannean του ΟΜΙΛΟΥ ΞΥΝΗ.


Από τι έχω ακούσει το ΤEESIDE είναι πολύ καλό στο τομέα της ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ. ευχαριστω αλλα δεν θα ηθελα να μπλεξω με το μεντιτερανηαν....

apav
17/01/2009, 13:06
Για ΞΑΝΑΔΕΣ (http://browse.guardian.co.uk/education?SearchBySubject=false&FirstRow=0&SortOrderDirection=&SortOrderColumn=GuardianTeachingScore&Subject=Psychology&Go=Go). Εάν ΒΡΕΙΣ (http://www.psy.gla.ac.uk/prospective/) κάτι ενδιαφέρον (ή θα ήθελες να το σιγουρέψεις/ρωτήσεις/ψάξεις/κλπ), γράψε ένα μικρό proposal και κάτι θα κάνουμε. :smokin:

mikros boudas
26/01/2009, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Για ΞΑΝΑΔΕΣ (http://browse.guardian.co.uk/education?SearchBySubject=false&FirstRow=0&SortOrderDirection=&SortOrderColumn=GuardianTeachingScore&Subject=Psychology&Go=Go). Εάν ΒΡΕΙΣ (http://www.psy.gla.ac.uk/prospective/) κάτι ενδιαφέρον (ή θα ήθελες να το σιγουρέψεις/ρωτήσεις/ψάξεις/κλπ), γράψε ένα μικρό proposal και κάτι θα κάνουμε. :smokin: οκ φιλε,η σκωτια ειναι καλη στην ψυχολογια:winka:

mikros boudas
31/03/2009, 00:05
λοιπον προσανατολιζομαι για το cardiff.ξερει κανεις τιποτα??:look:

Akatanomastos
31/03/2009, 01:36
στο ΙΚΥ για να δωσεις πρεπει να χεις παρει πτυχιο.

για πτυχια εκτος ΑΕΙ-ΤΕΙ δεν ξερω τι παιζει

Sapadak
31/03/2009, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
λοιπον προσανατολιζομαι για το cardiff.ξερει κανεις τιποτα??:look:

Να περασεις να δεις τη Severn Bridge.:D


Δεν εχω ιδεα για ψυχολογια παντως το μερος ειναι πολυ καλο

mikros boudas
31/03/2009, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
στο ΙΚΥ για να δωσεις πρεπει να χεις παρει πτυχιο.

για πτυχια εκτος ΑΕΙ-ΤΕΙ δεν ξερω τι παιζει ναι ναι το εμαθα αυτο...παντως απο συγγενεις που εχουν δωσει μου ειπαν δεν αξιζει η αναμονη...θελει ενα χρονο πολυ διαβασμα για τις εξετασεις...καλυτερα να βρω εκει μια δουλεια μεσα στο πανεπιστημιο...:beer:

mikros boudas
31/03/2009, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Να περασεις να δεις τη Severn Bridge.:D


Δεν εχω ιδεα για ψυχολογια παντως το μερος ειναι πολυ καλο :beer: :beer: :cool:

Akatanomastos
31/03/2009, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
ναι ναι το εμαθα αυτο...παντως απο συγγενεις που εχουν δωσει μου ειπαν δεν αξιζει η αναμονη..

εννοειτε πως δεν θα καψεις μια χρονια για να δωσεις εξετασεις, μονο αν συμπεσουν χρονικα(δηλαδη να εχεις παρει πτυχιο και να φευγεις την τρεχουσα περιοδο)

παντως το επιπεδο των εξετασεων νομιζω δεν ειναι πολυ υψηλο
η δυσκολια εχει να κανει με ποσοι υποψηφιοι συμμετεχουν στον τομεα(οι υποτροφιες δινοντε ανα τομεα σπουδων) που σε ενδιαφεροι.

αν ειναι πχ 10 ατομα και δινουν 2 υποτροφιες και εισαι σχετικα διαβαστερο παιδι(σε ολες τις σπουδες, οχι 1 μηνα πριν τις εξετασεις) νομιζω εχεις καλες πιθανοτητες..

mikros boudas
31/03/2009, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
εννοειτε πως δεν θα καψεις μια χρονια για να δωσεις εξετασεις, μονο αν συμπεσουν χρονικα(δηλαδη να εχεις παρει πτυχιο και να φευγεις την τρεχουσα περιοδο)

παντως το επιπεδο των εξετασεων νομιζω δεν ειναι πολυ υψηλο
η δυσκολια εχει να κανει με ποσοι υποψηφιοι συμμετεχουν στον τομεα(οι υποτροφιες δινοντε ανα τομεα σπουδων) που σε ενδιαφεροι.

αν ειναι πχ 10 ατομα και δινουν 2 υποτροφιες και εισαι σχετικα διαβαστερο παιδι(σε ολες τις σπουδες, οχι 1 μηνα πριν τις εξετασεις) νομιζω εχεις καλες πιθανοτητες.. στον τομεα που θελω εγω δεν δινει υποτροφια καν...δινει σε εναν παραπλησιο αλλα δεν ειναι αυτο που θελω εγω ακριβως...οποτε "παγωτο" απο το ικυ:alien:

mikros boudas
20/07/2009, 11:33
τελικα καταληξαμε:beer: :beer: :beer: