PDA

View Full Version : Εργαζόμενος Οικογενειάρχης, 45άρης, με λίγες υποχρεώσεις, ΨΑΧΝΕΙ .....



Asotos
29/01/2005, 08:18
(ΤΣΙΜΠΗΣΑΤΕ Ε ;)

Καθαρό enduro μηχανάκι, για ξέδωμα στις λίγες ελεύθερες ώρες του.

Τι προτείνουν οι ειδήμονες συνάδελφοι του είδους ;

Να περιμένω απόψεις και γνώμες ;


Παίζει από δίχρονο 250 μέχρι τετράχρονο 450.

Ευχαριστώ και καλημέρα σε όλους .....

sotpag
29/01/2005, 08:47
και εγω ψαχνομαι αλλα......:bigcry: :bigcry:
σκεψου να ειχα και οικογένεια.:p :p

για μενα αν δεν υπαρχει σχετικη εμπειρια θα επαιρνα κατι πιο μικρο, κατι σε 250 4Τ πιο στρωτο για εντουρο.
κατι σαν DR 250 παιζει γυρο στα 1000-1500
σε κατι πιο καλο YZF 250 δεν εχω δει τιμες.
δεν βοηθησα και πολυ αλλα....
Κ
Α
Λ
Η
Μ
Ε
Ρ
Α
:wave2: :wave2:

Dodok edessa
29/01/2005, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Asotos
(ΤΣΙΜΠΗΣΑΤΕ Ε ;)

Καθαρό enduro μηχανάκι, για ξέδωμα στις λίγες ελεύθερες ώρες του.

Τι προτείνουν οι ειδήμονες συνάδελφοι του είδους ;

Να περιμένω απόψεις και γνώμες ;


Παίζει από δίχρονο 250 μέχρι τετράχρονο 450.

Ευχαριστώ και καλημέρα σε όλους .....




Για να δω .

:evil:







Χμ ………………
Παντρεμένος μουμπλε μπουμπλε …………


:confused: :cool:






Με παιδιά …………………χμ ……………………..


Κάτι νομίζω έμεινε στο ράφι ………………………






:D :D






Νατο ………………………………………….



:hypnotize :uplate: :hypnotize :uplate: :wave2:


8070

Dodok edessa
29/01/2005, 09:06
Πάρε πάρε πάρε !!!!!!!!!
Το έχω και έτσι !!!!!!
Ο θεός είχε κέφια όταν το έφτιαξε!!!


:lol: :lol:


8071

Spazz
29/01/2005, 18:51
........ναι ............κι ο μηχανικος θα χει κεφια οταν δει τι πηρες.

δεν ειναι μηχανακια εμπιστοσυνης αυτα.καλα σε τετοια κατηγορια κανενα δεν ειναι.....αλλα οχι και bergo!

ενα ktm exc 450 ειναι οτι πρεπει!


το cre ποτε ερχεται?

Dodok edessa
29/01/2005, 19:09
Ίσως ξέρεις κάτι παραπάνω από μένα μετά από 3 χρόνια συμβίωσης !!!!
Εγώ ΞΑΝΑΛΕΩ…..ΣΚΕΤΗ ΗΔΟΝΗ
Και κάτι ακόμα !!!!
Το ΚΤΜ είναι δίδυμα αδερφάκια με τον bergo

:winka:


8087

xxxristos
29/01/2005, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Asotos
(ΤΣΙΜΠΗΣΑΤΕ Ε ;)

Καθαρό enduro μηχανάκι, για ξέδωμα στις λίγες ελεύθερες ώρες του.

Τι προτείνουν οι ειδήμονες συνάδελφοι του είδους ;

Να περιμένω απόψεις και γνώμες ;


Παίζει από δίχρονο 250 μέχρι τετράχρονο 450.

Ευχαριστώ και καλημέρα σε όλους .....


Πιστεύω οτι χρειάζεσαι ένα ΥΖ ή CR ή RM 125 ή 250. Μηχανές καθαρόαιμες (όχι με φαναρια και σταντ σαν τις ευρωπαϊκές μπαρούφες που ξαφνικά την είδαν και εντουράδες), ελαφριές και σβέλτες στην πίστα, με μικρό κόστος συντήρησης και ανταλλακτικών, δεδομένου οτι δεν έχεις χρόνο να ασχολείσαι αποκλειστικά με τη συντήρηση της μηχανής μέχρι την επόμενη φορά που θα μπείς πίστα. Τετράχρονο μη πάρεις λόγω κόστους (είναι πολύ πιο ακριβό) εκτός αν σκοπεύεις να μπείς σε κενέναν αγώνα και να διεκδικήσεις κούπα (όχι πως με το δίχρονο δεν το κάνεις κι αυτό αλλά λέμε τόρα)....

Ότι κι αν αποφασίσεις ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟ!!!!!!!!

STOYBI
29/01/2005, 22:07
Το ΚΤΜ 400 exc τα κανει ολα και συμφερει!!! Ροπατο χωρις ξεσπασματα που ισως σε κουρασουν οπως στο 450!!! Μιζα γλυκο στα δυσκολα ανηφορικα οτι πρεπει για τον χομπιστα!!!:wave2:

Spazz
30/01/2005, 00:09
καλα ρε dodok την αποψη μου ειπα!

μπορει να ειναι διδυμα αλλα δεν μοιραζονται τον ιδιο κινητηρα.
αν κανω λαθος διορθωσε με.

τα husaberg ειναι πιο αναξιοπιστα απο τα ktm.



για το 650 δεν θα πω τιποτα.καρασπανε για πλακα



ναι οντως και το 400 μια χαρα ειναι ..αλλα του λειπει το γκαζακι ρε παιδι μου... :smilea:

n1k3man
30/01/2005, 00:41
YZ i WR[kai gia kagourilikia stin poli!]

4T PANTA

f8ina antallaktika & xamilo kostos sintirisis

a3iopista mixanakia

koryfaies epidoseis

&omorfa


ps: auti einai i diki mou apopsi..


8097

Dodok edessa
30/01/2005, 07:03
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Spazz
[B]καλα ρε dodok την αποψη μου ειπα!

μπορει να ειναι διδυμα αλλα δεν μοιραζονται τον ιδιο κινητηρα.
αν κανω λαθος διορθωσε με.

τα husaberg ειναι πιο αναξιοπιστα απο τα ktm.






:beer: :beer: :wave2:

Spazz
30/01/2005, 15:00
n1k3man το YZ δεν μπ[ορει να το παρει καθως δεν βγαζει πινακιδα.

ενα wr f 450 ομως δεν ειναι καθολου κακο!καθε αλλο μαλιστα.......... :)

xxxristos
30/01/2005, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spazz
n1k3man το YZ δεν μπ[ορει να το παρει καθως δεν βγαζει πινακιδα.

ενα wr f 450 ομως δεν ειναι καθολου κακο!καθε αλλο μαλιστα.......... :)

ΚΑΘΑΡΟ μηχανάκι είπε οτι θέλει ο άνθρωπος άρα δε θέλει πινακίδα. Τα τετράχρονα είναι πιο ακριβά σαν αγορά και απευθύνονται πιο πολύ σε αυτούς που ασχολούνται αμιγώς με το εντούρο και όχι στους ερασιτέχνες-χομπίστες.

STOYBI
30/01/2005, 20:33
Spazz
ναι οντως και το 400 μια χαρα ειναι ..αλλα του λειπει το γκαζακι ρε παιδι μου...

σορυ φιλε μου αλλα αν κατορθωσες να τελειωσεις 400 σαρι εστω και σε πιστα μαλλον αδικεισαι!!!:eyepop:

STOYBI
30/01/2005, 20:39
Asotos ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ ΑΝ ΘΕΣ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΓΙΑ ΜΧ Η ΕΝΤΟΥΡΟ!!


Αν θελεις μηχανακι για εντουρο ξεχνα τα καθαρα ΜΧ!!:rolleyes: Ποιο συχνα θα σπρωχνεις παρα θα οδηγας!!:winka: Αν το θες για μχ τοτε ξεχνα τα εντουρο λογο μικροδιαφορων που κανει τα μχ πιο εκρηκτικα στα ανοιχτα κομματια!!!:wave2:

stefanos
30/01/2005, 21:27
Λοιπόν μηχανάκι ακριβώς για αυτή την κατηγορία αναβατών, που δεν κολώνει να πάρει και την κατηγορία του αλλά είναι και σχετικά εύκολο, (αν είσαι και χεράς μπορεί να το πηγαίνεις και τσίτα)

CRF 250 X

n1k3man
30/01/2005, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spazz
n1k3man το YZ δεν μπ[ορει να το παρει καθως δεν βγαζει πινακιδα.

ενα wr f 450 ομως δεν ειναι καθολου κακο!καθε αλλο μαλιστα.......... :)


spazz to 3erw oti to YZ den vgazei pinakida.. o asotos eipe kati gia ka8aro gia auto anefera to YZ. .

byronia dike mou :beer:


&re asote periegrapse mas ligo kalitera ti fasi sou!
petas 1post &ante geia :lol:

Asotos
30/01/2005, 23:02
Πανικός ....

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για το χρόνο τους και τις απαντήσεις τους .......

και

να κάνω μια ανακεφαλαίωση :

- Ο ελεύθερος χρόνος μου, σε σχέση με το δικό σας, είναι ελάχιστος (δουλειά, παιδιά, οικογενειακές υποχρεώσεις κλπ)

- Απλό μεταφορικό μέσο, για το καθημερινό τρέξιμο, υπάρχει. Ένα speedfight 100άρι τραβάει το ζόρι και την ανηφόρα...

- Ψάχνω γνώμες (και αν υπάρχουν εμπειρίες) για κάποιες μηχανές, μιλώντας πάντα για το δικό μας καθημερινό ελληνικό περιβάλλον και τη δική μας χρήση. Μπερδευτήκατε ; Μάλλον. Τι θέλω να πω : Δεν με ενδιαφέρει η γνώμη ενός αμερικάνου ή γερμανού για το (π.χ.) ΚΤΜ 450 EXC.. Με ενδιαφέρει όμως η γνώμη ενός Αθηναίου που το χρησιμοποιεί στη δουλειά του ή στη σχολή του, κάνει εκδρομές (χώμα/άσφαλτο) μ΄αυτό και το πηγαίνει σε κάποια αθηναϊκά συνεργεία. Αντίστοιχα η γνώμη του (Εδεσσαίου ;) dodok για τη συγκεκριμένη μηχανή του και την περιοχή του, μετράει εξίσου σοβαρά.

- Η μηχανή, όπως πιστεύω αν όλα πάνε καλά, θα αγοραστεί καινούρια, θα χρησιμοποιηθεί στο χώμα/βουνό/παραλία και στην άσφαλτο στη διαδρομή από το γκαράζ της μέχρι εκεί. Άρα θα πρέπει να βγάζει πινακίδα.

- Ζητάω καθαρό enduro. Άρα αποκλείω, για πολλούς λόγους, τα καθαρά MX (και μου άρεσε πάρα πολύ το ΥΖ 250) και τα ψευτοεντούρο (στυλ dt, xr, xlr, κλπ).

- Η βασική συντήρηση (λάδια, φίλτρα, μπουζί, αλυσίδες) θα γίνεται μόνο από τα χεράκια μου, σε κλειστό ιδιόκτητο και καλά εξοπλισμένο χώρο (μη ζηλεύετε, αν θέλετε φέρτε κι εσείς τη μηχανή σας εκεί να την περιποιηθούμε μαζί στον ελεύθερο χρόνο μας).

Και τέλος, γιατί μάλλον σας ζάλισα, έχω καταλήξει στα :
Yamaha : wr 450 f
KTM : 250 EXC δίχρονο
ΚΤΜ 450 ΕΧC Τετράχρονο
Husqvarna : wr 250 δίχρονο

Για να μην φτάσω να τα παίξω κορώνα-γράμματα, ψηφίστε....




YΓ : Ναι, υπάρχει καλή εμπειρία σε χώμα (ιστορικό από fantic cabalero 125 μέχρι xr 250 και xt 550 στα τριάντα τόσα χρόνια που οδηγώ) και αρκετή όρεξη να ασχοληθώ με τη μηχανή στη συντήρησή της. Εδώ συνομήλικοί μου συντηρούν οικογένεια, αυτοκίνητα και γκόμενα, εγώ δεν μπορώ να ασχοληθώ με μια μηχανή παραπάνω ;

periklisk
30/01/2005, 23:37
Yamaha wr

sotpag
30/01/2005, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Asotos
Πανικός ....

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για το χρόνο τους και τις απαντήσεις τους .......

και

να κάνω μια ανακεφαλαίωση :

- Ο ελεύθερος χρόνος μου, σε σχέση με το δικό σας, είναι ελάχιστος (δουλειά, παιδιά, οικογενειακές υποχρεώσεις κλπ)

- Απλό μεταφορικό μέσο, για το καθημερινό τρέξιμο, υπάρχει. Ένα speedfight 100άρι τραβάει το ζόρι και την ανηφόρα...

- Ψάχνω γνώμες (και αν υπάρχουν εμπειρίες) για κάποιες μηχανές, μιλώντας πάντα για το δικό μας καθημερινό ελληνικό περιβάλλον και τη δική μας χρήση. Μπερδευτήκατε ; Μάλλον. Τι θέλω να πω : Δεν με ενδιαφέρει η γνώμη ενός αμερικάνου ή γερμανού για το (π.χ.) ΚΤΜ 450 EXC.. Με ενδιαφέρει όμως η γνώμη ενός Αθηναίου που το χρησιμοποιεί στη δουλειά του ή στη σχολή του, κάνει εκδρομές (χώμα/άσφαλτο) μ΄αυτό και το πηγαίνει σε κάποια αθηναϊκά συνεργεία. Αντίστοιχα η γνώμη του (Εδεσσαίου ;) dodok για τη συγκεκριμένη μηχανή του και την περιοχή του, μετράει εξίσου σοβαρά.

- Η μηχανή, όπως πιστεύω αν όλα πάνε καλά, θα αγοραστεί καινούρια, θα χρησιμοποιηθεί στο χώμα/βουνό/παραλία και στην άσφαλτο στη διαδρομή από το γκαράζ της μέχρι εκεί. Άρα θα πρέπει να βγάζει πινακίδα.

- Ζητάω καθαρό enduro. Άρα αποκλείω, για πολλούς λόγους, τα καθαρά MX (και μου άρεσε πάρα πολύ το ΥΖ 250) και τα ψευτοεντούρο (στυλ dt, xr, xlr, κλπ).

- Η βασική συντήρηση (λάδια, φίλτρα, μπουζί, αλυσίδες) θα γίνεται μόνο από τα χεράκια μου, σε κλειστό ιδιόκτητο και καλά εξοπλισμένο χώρο (μη ζηλεύετε, αν θέλετε φέρτε κι εσείς τη μηχανή σας εκεί να την περιποιηθούμε μαζί στον ελεύθερο χρόνο μας).

Και τέλος, γιατί μάλλον σας ζάλισα, έχω καταλήξει στα :
Yamaha : wr 450 f
KTM : 250 EXC δίχρονο
ΚΤΜ 450 ΕΧC Τετράχρονο
Husqvarna : wr 250 δίχρονο

Για να μην φτάσω να τα παίξω κορώνα-γράμματα, ψηφίστε....




YΓ : Ναι, υπάρχει καλή εμπειρία σε χώμα (ιστορικό από fantic cabalero 125 μέχρι xr 250 και xt 550 στα τριάντα τόσα χρόνια που οδηγώ) και αρκετή όρεξη να ασχοληθώ με τη μηχανή στη συντήρησή της. Εδώ συνομήλικοί μου συντηρούν οικογένεια, αυτοκίνητα και γκόμενα, εγώ δεν μπορώ να ασχοληθώ με μια μηχανή παραπάνω ;



αν εχεις περασει απο την YAMAHA (xt 550) δεν βλεπω το λογο για αλλη εταιρια. Yamaha : wr 450 f χωρις σκεψη

οπως λες το θελεις για βολτες και παει και δεν χαλαει. και οπως και να το κανεις ενα 4Τ ειναι πιο ευκολοδηγητο στο χωμα

Spazz
31/01/2005, 08:47
xxxxxristos καθαρο εντουρο εγραψε ο ασωτος και μαλλον εννοουσε να ειναι καθαροαιμο εντουρο κι οχι ψευτοεντουρο................δεν νομιζω να εννοουσε motocross.


STOUBI δεν θα επαιρνα ποτε το 400 για πιστα......ποσο μαλλον το exc.......η δουλεια του ειναι για εντουρο και εκει θα γουσταρα περισσοτερο να ειχα ενα 450.ουτως η αλλως πουθενα σχεδον στο εντουρο δεν γινεται να πας ταπα ταπα οσο υποτιθεται θα σε επαιρνε, λογω του αγνωστου της διαδρομης,


stefanos το πηρε ενας φιλος μου το cre 250 X και το εχω οδηγησει.ειναι ΑΚΡΙΒΟ και ΑΡΓΟ!!!ειναι τοσο αδυναμο που ολα τα αλλα ας ειναι τελεια αυτο και μονο το καταδικαζει!ρε.......ειναι ποοοοολυ αργο το μηχανακι και βαζω το χερι μου στην φωτια πως οποιος το εχει αγορασει η δεν το ειχε ξαναοδηγησει και τωρα κλαιει τα λεφτα του η .....ειναι 15 χρονων? :nono:

ασωτε εγω θα επαιρνα το ktm 450 EXC.απο τα καλυτερα εντουρο ειναι στην κατηγορια του.......αν οχι το καλυτερο.


......εσυ αποφασιζεις!αχαχα

STOYBI
31/01/2005, 21:11
Spazz
STOUBI δεν θα επαιρνα ποτε το 400 για πιστα......ποσο μαλλον το exc.......

Spazz Λιγο περισσοτερη προσοχη σε αυτα που διαβαζουμε!!!

:(

Ρωτησα απλα αν εχεις τελειωσει - δοκιμασει ποτε ενα 400 σαρι exc σε πιστα??? ΟΧΙ ΑΝ ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΕΣ... :eyepop: Oσο για τα πλεονεκτηματα πχ 400 04 με 450 04 Δεν ειναι τυχαιο σε τεστ περιοδικου με 450αρια που εκαναν γνωστοι οδηγοι διναν τα ευσημα στο μοναδικο 400σαρι τησ παρεας ( βλεπεις τα γκαζια δεν ειναι το παν πρεπει να μπορεις και να τα πας τα γαμ22να)!!:winka: ΥΓ το καινουργιο εργαλειο πως παει????:beer:

STOYBI
31/01/2005, 21:16
Asotos


Λοιπον μιας και παιζει και χρηση και περα απο το χομπι ¨¨ WR 450 και ξερο ψωμι!!
:rolleyes: Αν και ΚΤΜακιας ποτε δεν θα το προτιμουσα για χρηση περα απο τρειλερ -- βουνο!!!:wave2:

ireneepi
31/01/2005, 22:36
Δεν σου λεμε ρε.......:lol:

Spazz
31/01/2005, 23:34
οχι εσυ λιγο περισσοτερη προσοχη σε αυτα που γραφεις φιλε και συνοδηπορε!χααχχααχ πλακα κανω


οχι φυσικα και δεν εχω τελειωσει 400 EXC σε πιστα.ποιοι το εχουν κανει??ελαχιστοι μπορουν φυσικα.

αλλα για εντουρο οπως ειπα και πριν θα γουσταρα ενα πιο δυνατο.δηλαδη ενα 450.

τα ευσημα τα διναν στο 400αρι αλλα εαν τους ρωταγες ποιο θα επαιρναν με το χερι στην καρδια ....θα σου ελεγαν μαλλον καποιο 450.γνωμη μου.

το καινουριο εργαλειο ειναι ξυραφι και πηγαινει πολυ καλα.καλυτερα απο οσο περιμενα.

εφαγα τουμπιδι ομως στα 120(3 φορες χχαχαχαα) ειχε τρελες λασπες και χτυπησα στο νευρο στο ποδι.

καλα εσυ το 400αρι πρεπει να εχεις και μου πηγαινεις κοντρα.χαχαα κι εγω το πιστευω πως θα μπορουσε να κινηθει πιο ευκολα και πιο γρηγορα απο οποιοδηποτε 450 αλλα ειναι ωραιο και το γκαζι.

.......μην σου πω οτι θα γουσταρα ενα 520 να ανοιγω χαντακια!χααχ



ελα καμια μερα να ανεβουμε μαζι

milaber
31/01/2005, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Asotos
Και τέλος, γιατί μάλλον σας ζάλισα, έχω καταλήξει στα :
Yamaha : wr 450 f
KTM : 250 EXC δίχρονο
ΚΤΜ 450 ΕΧC Τετράχρονο
Husqvarna : wr 250 δίχρονο


Το Husky δαγκωτό!

:D :D :D

stefanos
01/02/2005, 00:51
Να ξαπλώσω λίγο την σκέψη μου γιατί μου αρέσει το θέμα.
Τα ΚΤΜ έχουν την καλύτερη θέση οδήγησης μακράν(προσωπικά),
πράγμα που το θεωρώ πολύ σημαντικό στο βουνό (από την άλλη φοβάμαι να πάω σε βουνό με ΚΤΜ).

Τα δίχρονα 250 και τα τετράχρονα 450 τα θεωρώ πάρα πολύ δυνατά για τα γούστα μου τουλάχιστον, και για τα δασικά μονοπάτια, αλλά και γενικά για Ελλάδα.
Τις φλαταδούρες δεν τις βάζω σε αυτό που λέω enduro, μιλάω για κομάτια που χρειάζεται καθαρό να πάς γρήγορα,
στους χωματόδρομους πας και με ΧΤ.

Το crfx μπορεί να είναι 250 αλλά το συγκεκριμένο που πήγα μια βολτούλα με μια εξατμησούλα (δεν θυμάμαι ακριβώς τον συνδυασμό, λαιμός - τελικό) και τις γνωστές επεμβάσεις στο TPS και μια βίδα στο carb, έδινε 30 στον τροχό.
Το μηχανάκι είναι ποδήλατο κατά τα άλλα, ξεχνάς οτι υπάρχει και απλώς οδηγάς όσο μπορείς.
Ειναι λίγο ψηλό πάντως σιγκριτικά με ΚΤΜ.

Βέβαια και έγω ίσως προτιμούσα 450 (να μη σου πώ για ένα CR500 που δίνει ένας φίλος) αλλά αυτό είναι κάτι μυστήριο, ψυχολογικό, που στο βουνό το μετανιώνεις καθώς διαπιστώνεις οτι πέρασες την στροφή πρίν απο λίγο και πάς ευθεία για το δέντρο.

Τα δίχρονα απο την άλλη έχουν περισσότερη πλάκα και συγκίνηση και ήχο και άρωμα και ευκολία στο σέρβις και ίσως και κάποια συλεκτική αξία αλλά δεν έχεις το φρένο του κινητήρα που βοηθάει πολύ στο τετράχρονο, οπότε έχεις και το φρενάρισμα στο μυαλό σου.

Πάντως οτι και να πάρεις καλές βόλτες.

OldMan
01/02/2005, 11:04
Άσωτε, άσωτε, άσωτε....

Ακού τόση ώρα και δεν μιλάω....

Αφού οτι και να πάρεις στον Τσακατσώνη (ΜΑΚΙΝΑ) θα τα χώσεις ...

Αν πιάνουν τα χέρια σου από ρύθμιση βαλβίδων πάρε το 450 EXC (ή καλύτερα το 400 EXC).

To 250 EXC 2T (από το 2004 και μετά) είναι επίσης καταπληκτικό μηχανάκι.

Στα επίπεδα αυτά, εκτός από συντήρηση, οι διαφορές των 2Τ και 4Τ είναι στο αν βαριέσαι να αμπραγιάρεις συχνά ή όχι !!!

Υ.Γ.

Έτσι και σε πετύχω στο βουνό με WR, θα σε παρατήσω στην λούμπα που θα έχεις πέσει και θα σε βγάλουν οι καταδρομείς όταν λιώσουν τα χιόνια ....

Καλή επιλογή (αν αποφασίσεις για ΚΤΜ, στείλε μήνυμα και πάμε μαζί για το νταλαβέρι ....)

:wave2: :wave2: :wave2:

Dodok edessa
01/02/2005, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


Καλή επιλογή (αν αποφασίσεις για ΚΤΜ, στείλε μήνυμα και πάμε μαζί για το νταλαβέρι ....)

:wave2: :wave2: :wave2: [/B]



ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ Ε .?????
ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΚΑΝΑ ΝΤΑΡΑΒΕΡΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ???


:lol: :rotflmao: :lol:


8147

OldMan
01/02/2005, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ Ε .?????
ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΚΑΝΑ ΝΤΑΡΑΒΕΡΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ???
:lol: :rotflmao: :lol:

Μωρή κακιά πεθερά, τι ανακατεύεσαι ?????

Αφού είσαι πλέον γνωστό πουλημένο τομάρι (ακου ρε πουσ@#$ μου AficaTwin!!!!!!):yuck: :yuck: :yuck: :yuck:

Να το μάθουν στην Σουηδία, να σου πάρουν πίσω το μηχανάκι, παλιο@#$%^%$#
:rotflmao: :lol: :rotflmao:

OldMan
01/02/2005, 11:41
Βαγγέλη, Sorry...
Μπερδεύτηκα παραπάνω.

Για το YAMAHA ήταν τα μπινελίκια - με τα HUSKY δεν έχω τίποτε (εκτός από κάτι λάμες στον αγκώνα) αντιθέτως τα εκτιμώ βαθύτατα.

Και μην ακούς την μπουρούχα τον Dodok, ζορίστηκε προχθές στα χιόνια και θα κλαίει κανένα χρόνο ακόμη....:lol: :lol: :lol:

Dodok edessa
01/02/2005, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μωρή κακιά πεθερά, τι ανακατεύεσαι ?????

Αφού είσαι πλέον γνωστό πουλημένο τομάρι (ακου ρε πουσ@#$ μου AficaTwin!!!!!!):yuck: :yuck: :yuck: :yuck:

Να το μάθουν στην Σουηδία, να σου πάρουν πίσω το μηχανάκι, παλιο@#$%^%$#
:rotflmao: :lol: :rotflmao:

ΚΑΛΑ ΡΕ ΤΡΕΛΑΘΗΚΕΣ ????
ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΦΡΙΚΑΝΑ.???
ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΤΟ 1996 .ΦΤΑΝΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΛΛΗ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ Ο BERGOS ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ 250 2Τ.ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΜΙΚΡΟ DUCATAKI ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ. ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ ΟΛΑ.


:lol: :wave2:

Asotos
01/02/2005, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άσωτε, άσωτε, άσωτε....

Ακού τόση ώρα και δεν μιλάω....

Αφού οτι και να πάρεις στον Τσακατσώνη (ΜΑΚΙΝΑ) θα τα χώσεις ...

Αν πιάνουν τα χέρια σου από ρύθμιση βαλβίδων πάρε το 450 EXC (ή καλύτερα το 400 EXC).

To 250 EXC 2T (από το 2004 και μετά) είναι επίσης καταπληκτικό μηχανάκι.

Στα επίπεδα αυτά, εκτός από συντήρηση, οι διαφορές των 2Τ και 4Τ είναι στο αν βαριέσαι να αμπραγιάρεις συχνά ή όχι !!!

Υ.Γ.

Έτσι και σε πετύχω στο βουνό με WR, θα σε παρατήσω στην λούμπα που θα έχεις πέσει και θα σε βγάλουν οι καταδρομείς όταν λιώσουν τα χιόνια ....

Καλή επιλογή (αν αποφασίσεις για ΚΤΜ, στείλε μήνυμα και πάμε μαζί για το νταλαβέρι ....)

:wave2: :wave2: :wave2:




Επιτέλους ..

Μηνύματα έστειλα, μπύρες έταξα και εσύ ...την πάπια ...

Έπρεπε να βάλω post δηλαδή για να ακούσω τη γνώμη σου..

Τέλος πάντων, ψιλοκαταλήγουμε κάπου και ....



Ετοιμάζομαι να φέρω το θέμα στο οικογενειακό συμβούλιο..................

OldMan
01/02/2005, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Asotos
Επιτέλους ..
Μηνύματα έστειλα, μπύρες έταξα και εσύ ...την πάπια ...
Έπρεπε να βάλω post δηλαδή για να ακούσω τη γνώμη σου..
Τέλος πάντων, ψιλοκαταλήγουμε κάπου και ....
Ετοιμάζομαι να φέρω το θέμα στο οικογενειακό συμβούλιο..................

Ρε Βαγγέλη, μην είσαι γκρινιάρης....:nono: :nono: :nono:
(Δεν το επιτρέπει η ηλικία σου ούτε αυτό που πας να μπλέξεις):lol:

Πάρε με το καλό το μηχανάκι και από μπύρες (βουνίσιες) άστο απάνω μου :beer: :beer: :beer:

Tip: Στο οικογενειακό συμβούλιο θα λες σε όλα ΝΑΙ !!!
(Ναι - το μηχανάκι πάει και στον δρόμο (αλήθεια), ναι - πάει άνετα και δικάβαλο (ψέματα), ναι - έχει μαλακή σέλα (ασύστολον ψεύδος), ναι - έχει φθηνή συντήρηση (χμμμμ), ναι - μισή ωρίτσα θα βγάινω το ΣαββατοΚύριακο (:lol: ) κ.λ.π.)

Όσο για το μπαμπά μην πέφτεις, ξέχνα το, αλλοιώς χάνεις όλον τον χαβαλέ...
:wave2: :wave2: :wave2:

OldMan
01/02/2005, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
ΚΑΛΑ ΡΕ ΤΡΕΛΑΘΗΚΕΣ ????
ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΦΡΙΚΑΝΑ.???
ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΤΟ 1996 .ΦΤΑΝΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΛΛΗ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ Ο BERGOS ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ 250 2Τ.ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΜΙΚΡΟ DUCATAKI ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ. ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ ΟΛΑ.
:lol: :wave2:

Λοιπόν, επειδή είισαι πειραγμένος, έχουμε και λέμε:

Ζαχάρωνες ή όχι την Africa του Χρήστου ???
(Κοίτα με στα μάτια όταν απαντήσεις)

Ο BERGOS τι έπαθε ???? :confused: :confused: :confused:

DUCATI για την πόλη ???!!!???!!!
(Αν είσαι τρομερά κωλόφαρδος, θα σου βραχυκυλώνει μόνο ένα (1) μπουζί την εβδομάδα και όχι και τα δύο μαζί - άσε που δεν θα καταλάβεις ποτέ πόσο καίει (κυμαινόμενη κατανάλωση από απίστευτη έως εξωφρενική).

Υ.Γ.

Επειδή ξέρω ότι θα μετρήσεις πολύ την γνώμη μου, ΜΗΝ τολμήσεις να βάλεις αργότερα κανένα post του τύπου :
DUCATI - H επόμενη μέρα... :bigcry: :bigcry: :bigcry:

:rotflmao: :beer: :rotflmao:

hornet
01/02/2005, 14:46
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :bawl:

afrotwin
01/02/2005, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
afiste ton an8ropo na pari africa ta vare8ike ola pia!!!

pao na gelaso alou....

Dodok edessa
01/02/2005, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Λοιπόν, επειδή είισαι πειραγμένος, έχουμε και λέμε:

Ζαχάρωνες ή όχι την Africa του Χρήστου ???
(Κοίτα με στα μάτια όταν απαντήσεις)

Ο BERGOS τι έπαθε ???? :confused: :confused: :confused:

DUCATI για την πόλη ???!!!???!!!
(Αν είσαι τρομερά κωλόφαρδος, θα σου βραχυκυλώνει μόνο ένα (1) μπουζί την εβδομάδα και όχι και τα δύο μαζί - άσε που δεν θα καταλάβεις ποτέ πόσο καίει (κυμαινόμενη κατανάλωση από απίστευτη έως εξωφρενική).

Υ.Γ.

Επειδή ξέρω ότι θα μετρήσεις πολύ την γνώμη μου, ΜΗΝ τολμήσεις να βάλεις αργότερα κανένα post του τύπου :
DUCATI - H επόμενη μέρα... :bigcry: :bigcry: :bigcry:

:rotflmao: :beer: :rotflmao:


Άιντε άιντε !!!!!!!
Ρε εσύ old τι παίρνεις ?είπαμε με το crs και τον free να βρεθούμε να πιούμε καφεδάκι!
Και ο άνθρωπος είπε να με κάνη μια βόλτα σαν συνοδηγό …….να δω πως είναι η ζωή μετά τα 300.
Ο bergos πουλήθηκε ,στο έγραψα και σε πόστ σαν απάντηση πριν 3-4 μέρες αλλά μάλλον δεν το διάβασες
Οσο για την ducati .
Ετσι απλά ducati !!!!


:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :wave2:


8154

STOYBI
01/02/2005, 20:55
Spazz

ελα καμια μερα να ανεβουμε μαζι


Oταν θα κανονισω για Παρνηθα θα σου στειλω πμ...:wave2:

OldMan
02/02/2005, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
Οσο για την ducati .
Ετσι απλά ducati !!!!
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :wave2:

Μαζί σου είμαι βρε γιαβρούμ, αλλά ΔΕΝ κάνει για την πόλη, πως θα γίνει τώρα......:confused: :confused: :confused:

Υ.Γ.

Πούλησες BERGO - κάτσε κοίτα τώρα !!!!:wave2: :wave2:

Viagra_650
02/02/2005, 17:09
Το καλυτερο Enduro που εχω βολταρει ειναι ενα WR 426 F και το εχει ενα φιλαρακι μου, τον ξερω απο παιδι και θελει να το δωσει. ειναι καθαρο το μηχανακι, εχει κανει 12.000 χλμ με ολα τα service στην ωρα τους και στην yamaha. Τωρα εβαλε και καινουργια λαστιχα και απο 8,050 που το ειχε παρει το δινει 4.400. Το εχω βαλει και στις αγγελιες του site. Αν θελεις να το δεις μου λες.

Σπυρος

:smilea:

OldMan
02/02/2005, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viagra_650
Το καλυτερο Enduro που εχω βολταρει ειναι ενα WR 426 F ....

απο 8,050 που το ειχε παρει το δινει 4.400.

:smilea:

Αν εξαιρέσουμε το ότι ΔΕΝ έχεις καβαλήσει άλλο ENDURO μηχανάκι, τότε μάλλον σ'αρέσουν οι αφορισμοί....:nono: :nono:

Κατά τα άλλα, σίγουρα η τιμή που αναφέρεις είναι ΠΟΛΥ καλή, αλλά, (αν δεν υπάρχει πρόβλημα χρημάτων), δεν πρόκειται ποτέ να φτάσει τις δυνατότητες των σημερινών καθαρόαιμων 4Τ (και των 8.500- 9.500 που κάνουν όμως).

Εδώ το ίδιο το WRF 426 "απέχει παρασάγγας" από το WRF 450.
(Προσωπική και όχι μόνο εκτίμηση)

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ!!! :wave2: :wave2: :wave2:

Dodok edessa
02/02/2005, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μαζί σου είμαι βρε γιαβρούμ, αλλά ΔΕΝ κάνει για την πόλη, πως θα γίνει τώρα......:confused: :confused: :confused:

Υ.Γ.

Πούλησες BERGO - κάτσε κοίτα τώρα !!!!:wave2: :wave2:


Για βουνό λέω να πάρω wr250f …..
Τι να κάνω.? Τα κόκαλα σκληρύνανε !
Νόμιζες ότι γλίτωσες την βόλτα στο βουνό….είπαμε ducati για βολτιτσα με την κόρη μου.


:wave2: :lol:


8198

Asotos
02/02/2005, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viagra_650
Το καλυτερο Enduro που εχω βολταρει ειναι ενα WR 426 F και το εχει ενα φιλαρακι μου, τον ξερω απο παιδι και θελει να το δωσει. ειναι καθαρο το μηχανακι, εχει κανει 12.000 χλμ με ολα τα service στην ωρα τους και στην yamaha. Τωρα εβαλε και καινουργια λαστιχα και απο 8,050 που το ειχε παρει το δινει 4.400. Το εχω βαλει και στις αγγελιες του site. Αν θελεις να το δεις μου λες.

Σπυρος

:smilea:

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση αυτή, αλλά χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω, αφ΄ ενός δεν θέλω να πάρω μετχ/νο και αφ΄ ετέρου μένω Θεσ/νίκη.

Επίσης, το Οικογενειακό Συμβούλιο, έδωσε την έγκριση (αφού με έβαλε να υποσχεθώ ότι δεν θα ξαναμιλήσω για αγορά νέας μηχανής), οπότε

Ψάχνουμε ξανά τα υπέρ και τα κατά των δύο τελικών υποψηφίων ...............,

για την τελική απόφαση.


ΟΧΙ, δεν σας λέω ποιά είναι .................

(Τόχω γρουσουζιά)


ΥΓ. dodok, σκλήρυναν τα κόκαλα ;
Τι θέλει να πει ο ποιητής ;

Dodok edessa
02/02/2005, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Asotos
[B

ΥΓ. dodok, σκλήρυναν τα κόκαλα ;
Τι θέλει να πει ο ποιητής ; [/B]

Φίλε μου άσωτε !!!
Ξέρεις εκείνη την ατάκα από ελληνική ταινία…ΚΑΠΟΤΕ ΗΜΟΥΝΑ ΠΟΥΛΙ ΚΑΙ Μ’ ΑΓΑΠΟΥΣΑΝΕ ΠΟΛΛΟΙ :lol: :lol:
Δεν γερνάω !!!!!!!!!!! ωριμάζω !!!!!!!!:mad:
Κάτι ας πούμε σαν τον Old!!!!
:lol:
Σαλονικιός είσαι. Μη τυχόν στην επόμενη συνάντηση δεν έρθεις. ΑΠΟΥΣΙΑ

:wave2: :wave2:


8199