PDA

View Full Version : Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις ίσως και να άξιζε η θανατική ποινή



sergiosm
11/07/2008, 17:09
10/7/2008

Εξιχνιάστηκε η στυγερή δολοφονία ενός 34χρονου τοξικομανούς, που είχε βρεθεί νεκρός στην Πάρνηθα τον περασμένο Μάρτιο.

Το θύμα είχε κλέψει μαζί με άλλους 250 γραμμάρια ηρωίνης από έμπορο ναρκωτικών, ο οποίος τον αντιλήφθηκε και έδωσε εντολή σε έξι άτομα να τον τιμωρήσουν.

Οι δράστες έπιασαν τον 34χρονο στα φανάρια της Μεταμόρφωσης και τον μετέφεραν στην Πάρνηθα, όπου τον έδεσαν και τον σκότωσαν με λιθοβολισμό.

Μέχρι στιγμής έχουν συλληφθεί 4 άτομα.


http://greece.flash.gr/soon/2008/7/10/39977id/

Δεν φτάνει που τους σκοτώνουν με το ... "εμπόρευμά" τους, είναι και εκδικητικοί.
Κάτι τέτοιους δεν θα στενοχωριόμουν καθόλου να τους έβλεπα στο απόσπασμα.
:mad: :mad: :mad:

XJR_Billy
11/07/2008, 17:12
+1000000000000000

ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ!!!:mad: :mad:

BLiTzER
11/07/2008, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Δεν φτάνει που τους σκοτώνουν με το ... "εμπόρευμά" τους

Σωστά, γιατί είναι γνωστό ότι τους καρφώνουν τη σύριγγα με το ζόρι, ενώ τους κρατάνε χέρια-πόδια 4 ιταλοί μαφιόζοι με ούζι, σε περίπτωση που αντισταθούν.

Αν πραγματικά θεωρείς ότι ο φονιάς ενός τοξικομανούς απατεώνα, μέσα σε ΟΛΑ τα άλλα (βιαστές/εκμεταλλευτές ανηλίκων κανείς?), είναι που αξίζει τη θανατική ποινή, τότε σόρυ, αλλά μάλλον η κρίση σου δεν είναι και πολύ καλή.

sergiosm
11/07/2008, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Σωστά, γιατί είναι γνωστό ότι τους καρφώνουν τη σύριγγα με το ζόρι, ενώ τους κρατάνε χέρια-πόδια 4 ιταλοί μαφιόζοι με ούζι, σε περίπτωση που αντισταθούν.

:eyepop:

σε λίγο θα μας πεις ότι ευτυχώς που υπάρχουν και οι έμποροι και καλύπτουν τις ... απαιτήσεις της αγοράς...

Μην τρελαθούμε τελείως...
πόσοι που κάνουν ηρωίνη το κάνουν επειδή το θέλουν πραγματικά ;;

BLiTzER
11/07/2008, 17:38
Μπορεί να μην το θέλουν τώρα, αλλά σίγουρα το ήθελαν όταν ξεκίνησαν. Εκτός κι αν υπάρχει κάποια σπουδαία συνωμοσία που δε γνωρίζω. Ίσως μας ενημερώσει ο λιακόπουλος σχετικά.

el_hymador
11/07/2008, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Μπορεί να μην το θέλουν τώρα, αλλά σίγουρα το ήθελαν όταν ξεκίνησαν. Εκτός κι αν υπάρχει κάποια σπουδαία συνωμοσία που δε γνωρίζω. Ίσως μας ενημερώσει ο λιακόπουλος σχετικά.

+1

Κανενας δεν σε αναγκαζει να παρεις ναρκωτικα και οι φοβιες του τυπου "μην σου ριξουν τιποτα στο ποτο σου και σε κανουν ναρκομανη" ακουγονται εντελως γελοιες...

sergiosm
11/07/2008, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Μπορεί να μην το θέλουν τώρα, αλλά σίγουρα το ήθελαν όταν ξεκίνησαν. Εκτός κι αν υπάρχει κάποια σπουδαία συνωμοσία που δε γνωρίζω. Ίσως μας ενημερώσει ο λιακόπουλος σχετικά.

μια ωραία θεωρία συνωμοσίας κολάει παντού εε;;


καμιά συνωμοσία δεν υπάρχει.

Απλά οι έμποροι ναρκωτικών βρήκαν την εύκολη λύση για να πλουτίσουν.
Μήπως όταν τους τα πρόσφεραν την πρώτη φορά τους ενημέρωσαν για τους κινδύνους;;

nickmonstro
11/07/2008, 18:07
Δηλ. με λιγα λογια οποιος επεσε στα ναρκωτικα ειναι αξιος της μοιρας του και να παει να πνιγει....:rolleyes:

alximistis
11/07/2008, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
μια ωραία θεωρία συνωμοσίας κολάει παντού εε;;


καμιά συνωμοσία δεν υπάρχει.

Απλά οι έμποροι ναρκωτικών βρήκαν την εύκολη λύση για να πλουτίσουν.
Μήπως όταν τους τα πρόσφεραν την πρώτη φορά τους ενημέρωσαν για τους κινδύνους;;


Μην ξεχνάς φίλε πως οι τοξικομανείς γίνονται βαποράκια. Και ναι δεν είναι δικαιολογία το ότι δεν είχαν ενημέρωση. καλή αυτή η καραμέλα αλλά δεν ισχύει πια. Μην μου πεις τώρα πως δεν υπάρχει ενημέρωση για τα ναρκωτικά! Έλεος!!! Αν κάτι υπάρχει πλέον να μην σου πω και σε υπερβολή είναι ενημέρωση για τα ναρκωτικά. Και ναι κανείς δεν τους κάρφωσε την ένεση με το ζόρι. κανείς!!! Μπορείς αν θες να πεις άλλα πράγματα όπως για διαλυμένες οικογένειες οικογένειες με γονείς χρήστες όπου ισχύουν αυτά... τέτοια παραδείγματα θα μπορούσες να αναφέρεις. Όχι όμως ότι με το ζόρι έπεσαν στα drugs.
Και να σου πω κι ένα άλλο στοιχείο; Ξέρεις ποιος κάρφωσε στον έμπορο τον κλέφτη πρεζάκια; Ο γιος του! Ξέρεις τι ηλικία έχει; 12 ετών!!! Παιδί! Για πες μου τώρα... το σκοτώνεις;;; Κι αν ναι γιατί δέχεσαι την μη ενημέρωση κλπ για τον τοξικομανή και όχι για το πιτσιρίκι που μεγάλωσε σε ένα τέτοιο περιβάλλον;
Μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα. Η θανατική ποινή ειδικά σε αυτές τις περιπτώσεις δεν είναι λύση ούτε... θεραπεία.

ΥΓ Αν δεν κάνω λάθος χρήστες είναι και οι γύρω από τον έμπορο μου φαίνεται και ο ίδιος.

alximistis
11/07/2008, 18:21
Και για του λόγου το αληθές:

Ανατριχιαστικής αγριότητας έγκλημα σημειώθηκε σε ερημιά της Πάρνηθας με θύμα έναν 34χρονο χρήστη και διακινητή ναρκωτικών. Έξι, επίσης τοξικομανείς, εκτελώντας εντολές εμπόρου ναρκωτικών, έδεσαν στο έδαφος το θύμα, σε στάση εσταυρωμένου, και τον δολοφόνησαν. Προς παραδειγματισμόν...

Όπως σημειώνει Το Βήμα, ακόμη και οι έμπειροι αξιωματικοί της Ασφάλειας Αττικής σοκαρίστηκαν όταν από την έρευνα που έκαναν προσπαθώντας να διαλευκάνουν το έγκλημα, που έγινε πριν από περίπου πέντε μήνες, διεπίστωσαν ότι έξι άτομα ενεργώντας κατ΄ εντολήν μεγαλεμπόρου ναρκωτικών «καταδίκασαν σε θάνατο διά λιθοβολισμού» έναν 34χρονο επειδή «τόλμησε» να κλέψει 250 γραμμάρια ηρωίνης.

Το πτώμα βρέθηκε την 1η Μαρτίου σε δασική περιοχή της Πάρνηθας σε απόσταση περίπου 600 μέτρων από τις ταβέρνες, μέσα σε θάμνους. Τα πόδια του ήταν δεμένα με ταινία συσκευασίας εμπορευμάτων, το κεφάλι του ήταν επίσης τυλιγμένο με την ίδια ταινία, ενώ τα χέρια του ήταν δεμένα με ταινία σε κορμούς δέντρων.

Όπως προέκυψε από την έρευνα των αστυνομικών, δράστες είναι έξι άτομα, χρήστες ναρκωτικών, οι οποίοι διέπραξαν την άγρια δολοφονία ύστερα από εντολή 34χρονου Έλληνα εμπόρου ναρκωτικών, ο οποίος έχει απασχολήσει στο παρελθόν τις διωκτικές αρχές.

Της φρίκης είχε προηγηθεί μία ακόμη συγκλονιστική λεπτομέρεια: Ο άνθρωπος που εντόπισε και υπέδειξε το βαποράκι που καταχράστηκε την εμπιστοσύνη του κυκλώματος ήταν ο 12χρονος γιος του μεγαλεμπόρου. Και όλα αυτά για 3.750 ευρώ· τόσο κάνει στη χονδρική η ηρωίνη που έκλεψε το θύμα.

anosis
11/07/2008, 18:47
-Μπαμπα, μπαμπα, αυτός ειναι που σου ελεγα οτι μας εκλεψε το πραμα.
-Ποιός γιέ μου, δειξτον μου να του φυτεψω μια σφαιρα στο κεφαλι
-Οχι μπαμπα, βαλε τους αλλους, τους στερημενους να τον καθαρισουν,μη μας πανε και μεσα...


Ειμαστε καλά μωρε; Που ζουμε τελικά;

GAS NICK
11/07/2008, 18:50
βαζει κανεις στοιχημα οτι θα τους πιασουν ολους ΕΚΤΟΣ αποτον εμπορα
εχουν ενα τροπο να τους ξεφευγουν ρε παιδι μου αυτοι οι ανθρωποι:confused: :confused: :ZZZ:

p@nos
11/07/2008, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από GAS NICK
βαζει κανεις στοιχημα οτι θα τους πιασουν ολους ΕΚΤΟΣ αποτον εμπορα
εχουν ενα τροπο να τους ξεφευγουν ρε παιδι μου αυτοι οι ανθρωποι:confused: :confused: :ZZZ:


οι ''εμποροι'' παιδια εμπορευοντε με ασφαλη τροπο,ειναι πληρως καλυμενοι και εχουν το ελεγχο της καταστασης...

και ο νοων νοητω...

BLiTzER
11/07/2008, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Δηλ. με λιγα λογια οποιος επεσε στα ναρκωτικα ειναι αξιος της μοιρας του και να παει να πνιγει....:rolleyes:

Όχι ακριβώς, αλλά δε θα τους λυπηθώ κιόλας. Είναι φόνος, δεκτό, αλλά λυπάμαι, δε νιώθω μεγαλύτερη ευαισθησία απ'ότι θα ένιωθα για έναν οποιονδήποτε άνθρωπο, μάλλον μικρότερη.

Έχουμε ζήσει κι εμείς και δεν το ρίξαμε στα ναρκωτικά.

Maira
11/07/2008, 19:26
Συγνώμη αλλά αυτοί δεν θέλουν σκότωμα! Θέλουν ατύχημα με αποτέλεσμα την τετραπληγία! Να ζουν αλλά να μην μπορούν να ζήσουν!!!!!


Ούτε καν να αυτοκτονησουν να μην μπορούν!!!!


Μακάρι σε καθέναν από αυτούς, η μοίρα να επιφύλασε ένα τέτοιο μελλον για τα τελευταία 50 χρόνια της ζωής τους!!!!!

Ζεύκας
11/07/2008, 19:26
πάντως ο μακαρίτης πήγαινε γυρεύοντας...

Maira
11/07/2008, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
πάντως ο μακαρίτης πήγαινε γυρεύοντας...


Δεκτόν!


Αλλά τουλάχιστον αυτός σκότωσε μόνο τον εαυτό του!!!


Βέβαια όλοι είναι άξιοι της μοίρας τους από τους τοξικομανής, αλλά και αυτοί που τα πουλάνε, για μένα, είναι απαράδεκτο να βάζουν τα λεφτά πάνω από την ανρθώπινη ζωή!!!!

Βέβαια οι μόνοι είναι????


Βλέπε πολιτικοί κλπ,κλπ,κλπ

el_hymador
11/07/2008, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Δηλ. με λιγα λογια οποιος επεσε στα ναρκωτικα ειναι αξιος της μοιρας του και να παει να πνιγει....:rolleyes:

οχι σε καμμια περιπτωση....

αλλα δεν ειναι και τοσο "θυματα" οσο θελουν να κανουν τους υπολοιπους να πιστευουν

alximistis
11/07/2008, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Δεκτόν!


Αλλά τουλάχιστον αυτός σκότωσε μόνο τον εαυτό του!!!


Βέβαια όλοι είναι άξιοι της μοίρας τους από τους τοξικομανής, αλλά και αυτοί που τα πουλάνε, για μένα, είναι απαράδεκτο να βάζουν τα λεφτά πάνω από την ανρθώπινη ζωή!!!!

Βέβαια οι μόνοι είναι????


Βλέπε πολιτικοί κλπ,κλπ,κλπ


Βρε Ιωάννα μου... αυτές είναι απλοϊκές σκέψεις σόρι κιόλας αλλά έτσι είναι.
Και οι τοξικομανείς ειδικά οι ηρωινομανείς γιατί γι αυτούς μιλάμε γίνονται βαποράκια. Πουλάνε και οι ίδιοι. Και τη μάνα τους πουλάνε για τη δόση τους οπότε τι λέμε τώρα;;;;
Και το ξαναλέω κοιτάξτε σε περισσότερο βάθος το γεγονός. Ο έμπορος έβαλε έξι άλλα πρεζάκια να τον φάνε. Το άλλο πρεζάκι. Τον έφαγαν στάνταρ για μερικές δόσεις για πάρτη τους.
Θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς ή όχι; Ή να κρυβόμαστε μεταξύ μας;;; Οι εποχές στις οποίες οι ηρωινομανείς ήταν... 5 σε όλη την Αθήνα έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Οι εποχές όπου οι χασικλήδες ήταν οι δακτυλοδεικτούμενοι γιατί τους ήξερε όλος ο κόσμος και συνήθως ήταν οι περιθωριακοί τους οποίους ο κόσμος κοίταζε με συμπάθεια επίσης έχουν περάσει.
Δυστυχώς υπάρχει πια έντονη βία. Παντού. Κάποτε ο πρεζάκιας δεν σε πείραζε παρά σε πολύ ακραίες περιπτώσεις. Κάποτε καθόταν και έτρωγε ξύλο. Τώρα η βία τα έχει αλλάξει όλα αυτά. Οι έμποροι θησαυρίζουν γιατί πουλάνε αλλά... στην ουσία θησαυρίζουν γιατί υπάρχει ΖΗΤΗΣΗ!!!!! Αυτό είναι το θέμα μας. Η ζήτηση!!! Οι έμποροι δεν έχουν πλέον 5-10 πελάτες έχουν 1000 πελάτες!
Αυτό φτιάξαμε ως κοινωνία αυτό θερίζουμε τώρα.

devil's animal
11/07/2008, 19:52
απλη καθημερινοτητα ειναι. (εκτος ισως απο τον τροπο ανθρωποκτονιας)
πως κανετε ετσι?:confused:


οσοι περνουν ναρκωτικα ειναι αξιοι της μοιρας τους και ΔΕΝ εχουν αλλοθι και δικαιολογια.
οσοι κλεβουν πρεπει επισης να ξερουν και να δεχονται τις συνεπειες. (αν σας εκλεβαν μια μοτο αξιας 3.000€ και εισασταν μεσα στα κυκλωματα μπορει να κανατε το ιδιο)


τι συζηταμε?
αυτα γινονται για πλακα πλεον. εδω ο αλλος σκοτωσε τον αλλον επειδη διαπληκτιστηκαν στον δρομο. για τελειωμενους και μαφια θα μιλαμε τωρα??

GAS NICK
11/07/2008, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
πάντως ο μακαρίτης πήγαινε γυρεύοντας...

και εμεις που καβαλαμε μηχανακια "παμε γυρευοντας" κατα καποιους
τι σημαινει αυτο οτι καλα να παθουμε σε περιπτωση χτυπα ξυλο?
vivere pericolosamende:eek:

Bavarian
11/07/2008, 20:41
Καλά μου παιδιά...πόσο άβγαλτα και αθώα είστε...

nantin
11/07/2008, 20:54
καταρχην ο καθενας μας εχει την δικη του αποψη και πρεπει να γινεται σεβαστη απο τους υπολοιπους .αναλογα με τα βιωματα ο καθενας απο μας απανταει .φανταστειτε καποιον απο μας να εχει καποιο μελος της οικογενειας του μπλεγμενο σε τετοιες ιστοριες .πως θα αντιδρουσατε .
γι αυτο ας μην ειμαστε απολυτοι(δεν εξαιρω τον εαυτο μου.).μερικοι απο μας ειναι μαγκες εχουν προσωπικοτητα και δεν μπλεκουν .καποιοι ειναι πιο ευαλωτοι . ειναι ανθρωποι και αυτοι και θα πρεπει να νοιωθετε τυχεροι που εχετε ισχυρη θεληση αλλα μην νομιζει καποιος οτι ενας μοτοσυκλετιστης ο οποιος βγαινει στο δρομο χωρις κρανος και κανει ταρζανιες η πινει και οδηγαει διαφερει σε κατι . τσπ

alximistis
11/07/2008, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
καταρχην ο καθενας μας εχει την δικη του αποψη και πρεπει να γινεται σεβαστη απο τους υπολοιπους .αναλογα με τα βιωματα ο καθενας απο μας απανταει .φανταστειτε καποιον απο μας να εχει καποιο μελος της οικογενειας του μπλεγμενο σε τετοιες ιστοριες .πως θα αντιδρουσατε .
γι αυτο ας μην ειμαστε απολυτοι(δεν εξαιρω τον εαυτο μου.).μερικοι απο μας ειναι μαγκες εχουν προσωπικοτητα και δεν μπλεκουν .καποιοι ειναι πιο ευαλωτοι . ειναι ανθρωποι και αυτοι και θα πρεπει να νοιωθετε τυχεροι που εχετε ισχυρη θεληση αλλα μην νομιζει καποιος οτι ενας μοτοσυκλετιστης ο οποιος βγαινει στο δρομο χωρις κρανος και κανει ταρζανιες η πινει και οδηγαει διαφερει σε κατι . τσπ


Συμφωνώ αλλά τι εννοείς διαφέρει σε κάτι; Στο τελευταίο που λες;

ΥΓ Έχω μέλος μπλεγμένο. Συγγενή μου! :(

nantin
11/07/2008, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Συμφωνώ αλλά τι εννοείς διαφέρει σε κάτι; Στο τελευταίο που λες;

ΥΓ Έχω μέλος μπλεγμένο. Συγγενή μου! :(

στο τελευταιο που ρωτας το ανεφερα για αυτους που μιλανε με ευκολια κατακρινοντας τα ατομα που κανουν χρηση θελοντας να τους δειξω οτι οι περιπτωσεις που ανεφερα ειναι πολυ χειροτερες απο αυτη ενος τοξικομανη γιατι ειναι πολυ περισοτερες και επικινδυνες οχι μονο για τους ιδιους αλλα και για τους υπολοιπους .

Zid
11/07/2008, 21:38
Πλέον... εν έτει 2008 οποιος μπλέκει με ζουζουνιές... είναι άξιος τις μοίρας του....:mad:

Πλέον το έργο το ζεις κάθε μέρα.. ξέρεις τι συνέπειες... !!!Δεν υπάρχει δικαιολογία... (ΤΟ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ)...

Τον συγκεκριμένο τον ήξερα πέρναγα σύχνά απο εκεί που έκανε τράκα.... ήταν πλέον σε αντίστροφη μέτρηση...

Πάντως τι περίμενε... να κλέψει250 γραμμάρια... και να τον άφηναν έτσι... !!Τέσπα... οποιος μπλέκει μετα πίτουρα...



:sick:

alximistis
11/07/2008, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
στο τελευταιο που ρωτας το ανεφερα για αυτους που μιλανε με ευκολια κατακρινοντας τα ατομα που κανουν χρηση θελοντας να τους δειξω οτι οι περιπτωσεις που ανεφερα ειναι πολυ χειροτερες απο αυτη ενος τοξικομανη γιατι ειναι πολυ περισοτερες και επικινδυνες οχι μονο για τους ιδιους αλλα και για τους υπολοιπους .

Οκ thanks. :)

TROOPER
11/07/2008, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Καλά μου παιδιά...πόσο άβγαλτα και αθώα είστε...

+1.-

LsKostas
11/07/2008, 23:27
Να πω για τις mercedes στην Αθηνας ...εδω και 15 χρονια τις βλεπω τις ρημαδες ...
ΕΛΕΟΣ ...μερα μεσημερι ...και παρακατω εχει μπλοκο για κρανος.
:rolleyes:

Τα στραβα ματια κανουν ολοι τους.Δεν θελουν να τους πιασουν.
και φυσικα δεν μιλαω για τους ναρκωμανεις...



Σε εμπορους ναρκωτικων και εμπρηστες μια ποινη αξιζει.

Αλλα ποια δικαιοσυνη ειναι τοσο ... αδιαβλητη για να την εφαρμοσει?

Οι δικαστες που αθωωνουν Ζαχοπουλους και Βουλευταδες των Ζωνιανων ?

Απο τις λιγες περιπτωσεις διαφθορας που δεν πιστευω σε φταιξιμο της αστυνομιας...

nickmonstro
11/07/2008, 23:29
Παιδια οσοι λετε με ευκολια οτι ειναι αξιοι της μοιρας τους ειλικρινα σας ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να μην τυχει σε κανενα σας να εχει καποιο μελος της οικογενειας του μπλεγμενο....

Να ειστε ολοι καλα.:wave2:

Maira
12/07/2008, 00:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Παιδια οσοι λετε με ευκολια οτι ειναι αξιοι της μοιρας τους ειλικρινα σας ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να μην τυχει σε κανενα σας να εχει καποιο μελος της οικογενειας του μπλεγμενο....

Να ειστε ολοι καλα.:wave2:



Χμμμμμμ,



Νομίζω πως το θλιβερό δεν είναι, αν έχουμε ΄τετοιο μέλος στην οικογενεια, να τον φάνε γιατί έκλεψε από έμπορα! Το θλιβερό είναι ότι έχει μπλέξει εκεί που έχει μπλέξει!


Θα συμφωνήσω με κάποιον που είπε παραπάνω πώς δεν υπάρχει πια η δικιολογία "Δεν ήξερα πού έμπλεκα"!! Αυτά δεν ισχύουν πια!!!!


Από τη στιγμή που θα μπλέξεις είσαι άξιος της μοίρας σου! Κι αν είσαι από τους τυχαιρούς μπορεί και να βγεις ζωντανός!!!!


Όσο για τον έμπορο?????


Νομίζω πως είπα ήδη την άποψή μου!!!!


:wave2:

soteas
12/07/2008, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Χμμμμμμ,






Νομίζω πως είπα ήδη την άποψή μου!!!!


:wave2:


HELLO μικρουλα που μας ξεχασες σχεδον... τελειος. ολα καλα?

Ζεύκας
12/07/2008, 09:40
Η λαϊκη σοφία έχει πει: όποιος μπλέκει με τα πίτουρα τον τρων οι κότες.

Ακόμα και η αθώα γιαγιάκα στη κορφή του Αη-Λιά το γνωρίζει...

Maira
12/07/2008, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Η λαϊκη σοφία έχει πει: όποιος μπλέκει με τα πίτουρα τον τρων οι κότες.

Ακόμα και η αθώα γιαγιάκα στη κορφή του Αη-Λιά το γνωρίζει...




:a10:

Aggelos_SV
12/07/2008, 14:03
....και εν τω μεταξύ ο ''καλός καγαθός'' πατέρας μαζί με το 12χρονο βλαστάρι και μελλοντικό κληρονόμο των επιχειρήσεών του θα κάνουν τις βόλτες τους στις νεροτσουλήθρες στις παραλίες και τα λούνα παρκ ,με το ολοκαίνουριο jeep..

Βέβαια τα στοιχεία του άξιου αυτού πατέρα παραμένουν απόρρητα...υπάρχουν και ανθρώπινα δικαιώματα/προσωπικά δεδομένα.

Ζήτω το έθνος.Ζήτω η ελληνική αστυνομία.Ζήτω η χωροφυλακή.Ζήτω η ελληνική δικαιοσύνη.

sergiosm
12/07/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Ξέρεις ποιος κάρφωσε στον έμπορο τον κλέφτη πρεζάκια; Ο γιος του! Ξέρεις τι ηλικία έχει; 12 ετών!!! Παιδί! Για πες μου τώρα... το σκοτώνεις;;;

Το παιδί;; όχι βέβαια.
εγώ μίλησα μόνο για τον έμπορο.
το παιδί που "κάρφωσε" τον ναρκωμανή είναι βέβαιο ότι δεν μπορούσε να φανταστεί τί ακριβώς θα συνέβαινε. 12 χρονών είναι, μην τον κάνουμε και συνένοχο.


Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
ΥΓ Αν δεν κάνω λάθος χρήστες είναι και οι γύρω από τον έμπορο μου φαίνεται και ο ίδιος.

Μιλάω για τον έμπορο που ΔΕΝ είναι χρήστης, αλλά κάνει αυτή τη "δουλειά" με πλήρη συνείδηση των συνεπειών της στους "πελάτες" του αδιαφορώντας πλήρως για αυτές.

Στον κόσμο των ναρκωτικών δεν είναι όλοι στο ίδιο τσουβάλι...

Bavarian
12/07/2008, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Ζήτω το έθνος.Ζήτω η ελληνική αστυνομία.Ζήτω η χωροφυλακή.Ζήτω η ελληνική δικαιοσύνη.



Ζήτω...

Bavarian
12/07/2008, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Το παιδί;; όχι βέβαια.
εγώ μίλησα μόνο για τον έμπορο.
το παιδί που "κάρφωσε" τον ναρκωμανή είναι βέβαιο ότι δεν μπορούσε να φανταστεί τί ακριβώς θα συνέβαινε. 12 χρονών είναι, μην τον κάνουμε και συνένοχο...





Ο νόμος και το ποινικό δίκαιο θεωρεί νομικά ενήλικο το άτομο από την ηλικία των 12 ετών...


Γειααααααα :wave2:

Maira
12/07/2008, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Ο νόμος και το ποινικό δίκαιο θεωρεί νομικά ενήλικο το άτομο από την ηλικία των 12 ετών...


Γειααααααα :wave2:



Ναι αλλά μπορούμε να το δούμε σαν πραγματική πλάνη!!!! :D



Γεια.....!!!

Bavarian
12/07/2008, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Ναι αλλά μπορούμε να το δούμε σαν πραγματική πλάνη!!!! :D



Γεια.....!!!



Οχι...γιατί η πλάνη υφίσταται μόνο στις δικαστικές αίθουσες κατά την εκδίκαση.Στην προκειμένη περίπτωση έχουμε στεγνό δώσιμο από τον νεαρό που πολύ καλά ήξερε τι έκανε...



Ξαναματά Γειάαααααα...:wave2:

sergiosm
12/07/2008, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Και οι τοξικομανείς ειδικά οι ηρωινομανείς γιατί γι αυτούς μιλάμε γίνονται βαποράκια. Πουλάνε και οι ίδιοι. Και τη μάνα τους πουλάνε για τη δόση τους οπότε τι λέμε τώρα;;;;


Άλλο τα βαποράκια, άλλο οι έμποροι
οι πρώτοι πουλάνε για να πάρουν τη δόση τους, γιατί είναι εξαρτημένοι και προσπαθούν να βγάλουν άλλη μια μέρα,
οι δεύτεροι το κάνουν για το χρήμα.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ
οι πρώτοι είναι θύματα, είναι άρρωστοι
οι δεύτεροι είναι οι θύτες, είναι δολοφόνοι


Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Ο έμπορος έβαλε έξι άλλα πρεζάκια να τον φάνε. Το άλλο πρεζάκι. Τον έφαγαν στάνταρ για μερικές δόσεις για πάρτη τους.

και επαναλαμβάνω: την θανατική ποινή την είπα ΜΟΝΟ για τον έμπορο. Τα "πρεζάκια", όπως τα λες, χρειάζονται θεραπεία, όχι φυλακή και βεβαίως όχι θάνατο.



Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Οι έμποροι θησαυρίζουν γιατί πουλάνε αλλά... στην ουσία θησαυρίζουν γιατί υπάρχει ΖΗΤΗΣΗ!!!!! Αυτό είναι το θέμα μας. Η ζήτηση!!! Οι έμποροι δεν έχουν πλέον 5-10 πελάτες έχουν 1000 πελάτες!
και επειδή υπάρχει ζήτηση πρέπει να "νομιμοποιήσουμε" και την πώληση;;
έχεις μήπως σκεφτεί ότι τη ζήτηση αυτή την προκαλούν οι έμποροι μόνο και μόνο για να πλουτίσουν περισσότερο;;
Γιατί μπορώ να καταλάβω ότι οι "πελάτες" μπορεί να πιέζουν για τον προϊόν που υπάρχει ηδη, τους νέους τύπους όμως ναρκωτικών ποιος τους φτιάχνει;; οι πελάτες;; ή μήπως οι έμποροι επεκτείνουν την επιχείρησή τους;;



Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Αυτό φτιάξαμε ως κοινωνία αυτό θερίζουμε τώρα.
συμφωνώ, αλλά κάτι δεν πρέπει να γίνει για αυτό;;

:wave2:

sergiosm
12/07/2008, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Ο νόμος και το ποινικό δίκαιο θεωρεί νομικά ενήλικο το άτομο από την ηλικία των 12 ετών...


Γειααααααα :wave2:

ΛΑΘΟΣ,

ο 12χρονος είναι ΑΝΗΛΙΚΟΣ, ενήλικος είναι αυτός που έχει συμπληρώσει το 18 έτος.
Και όχι μόνο αυτό, ο νόμος αναγνωρίζει -μεταξύ άλλων- και το ελαφρυντικό της μετεφηβικής ηλικίας, δηλαδή από 18 έως 21.

Και για του λόγου το αληθές, διάβασε τί λέει ο ποινικός κώδικας:

Άρθρο 121 Ορισμοί

1. Στο κεφάλαιο αυτό με τον όρο ανήλικοι νοούνται αυτοί που, κατά το χρόνο
τέλεσης της πράξης, έχουν ηλικία μεταξύ του όγδοου και του δέκατου όγδοου
έτους της ηλικίας τους συμπληρωμένων.

2. Οι ανήλικοι υποβάλλονται σε αναμορφωτικά ή θεραπευτικά μέτρα ή σε
ποινικό σωφρονισμό σύμφωνα με τις διατάξεις των επόμενων άρθρων."

Άρθρο 126
Ανήλικοι ποινικώς ανεύθυνοι

1. Η αξιόποινη πράξη που τελέστηκε από ανήλικο οκτώ έως δεκατριών ετών δεν
καταλογίζεται σε αυτόν.
2. Σε ανήλικο που τέλεσε αξιόποινη πράξη χωρίς να έχει συμπληρώσει το
δέκατο τρίτο έτος της ηλικίας του επιβάλλονται μόνο αναμορφωτικά ή
θεραπευτικά μέτρα.
3. Σε ανήλικο που τέλεσε αξιόποινη πράξη και έχει συμπληρώσει το δέκατο
τρίτο έτος της ηλικίας του επιβάλλονται αναμορφωτικά ή θεραπευτικά μέτρα, αν
δεν υπάρχει περίπτωση να υποβληθεί ο ανήλικος σε ποινικό σωφρονισμό κατά το
επόμενο άρθρο."

"Άρθρο 127
Ανήλικοι ποινικώς υπεύθυνοι
1. Αν το δικαστήριο ερευνώντας τις περιστάσεις υπό τις οποίες τελέστηκε η
πράξη και την όλη προσωπικότητα του ανηλίκου που έχει συμπληρώσει το δέκατο
τρίτο έτος της ηλικίας του κρίνει ότι είναι αναγκαίος ο ποινικός σωφρονισμός
του για να συγκρατηθεί από την τέλεση νέων αξιόποινων πράξεων, τον
καταδικάζει σε περιορισμό σε ειδικό κατάστημα κράτησης νέων.
2. Στην απόφαση του δικαστηρίου ορίζεται επακριβώς ο χρόνος παραμονής του
ανηλίκου στο κατάστημα αυτό σύμφωνα με το άρθρο 54.,"


Αρθρο 133
Νεαροί ενήλικες
Το δικαστήριο μπορεί να επιβάλει ποινή ελαττωμένη (άρθρο 83) σε όποιον,
κατά το χρόνο που τέλεσε αξιόποινη πράξη, είχε συμπληρώσει το δέκατο όγδοο,
όχι όμως και το εικοστό πρώτο έτος της ηλικίας του."

sergiosm
12/07/2008, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Οχι...γιατί η πλάνη υφίσταται μόνο στις δικαστικές αίθουσες κατά την εκδίκαση.


η πλάνη υφίσταται κατά τη στιγμή της διενέργειας της πράξης.
στις δικαστικές αίθουσες απλά διαπιστώνεται η ύπαρξή της ή όχι



Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Στην προκειμένη περίπτωση έχουμε στεγνό δώσιμο από τον νεαρό που πολύ καλά ήξερε τι έκανε...

από που ακριβώς προκύπτει αυτό;;

project.breeze
13/07/2008, 11:05
Η φυλακή πέφτει λίγη σε τέτοια ανθρωποειδή...

Bavarian
13/07/2008, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
ΛΑΘΟΣ,

ο 12χρονος είναι ΑΝΗΛΙΚΟΣ, ενήλικος είναι αυτός που έχει συμπληρώσει το 18 έτος.
Και όχι μόνο αυτό, ο νόμος αναγνωρίζει -μεταξύ άλλων- και το ελαφρυντικό της μετεφηβικής ηλικίας, δηλαδή από 18 έως 21.

Και για του λόγου το αληθές, διάβασε τί λέει ο ποινικός κώδικας:

Άρθρο 121 Ορισμοί

1. Στο κεφάλαιο αυτό με τον όρο ανήλικοι νοούνται αυτοί που, κατά το χρόνο
τέλεσης της πράξης, έχουν ηλικία μεταξύ του όγδοου και του δέκατου όγδοου
έτους της ηλικίας τους συμπληρωμένων.

2. Οι ανήλικοι υποβάλλονται σε αναμορφωτικά ή θεραπευτικά μέτρα ή σε
ποινικό σωφρονισμό σύμφωνα με τις διατάξεις των επόμενων άρθρων."

Άρθρο 126
Ανήλικοι ποινικώς ανεύθυνοι

1. Η αξιόποινη πράξη που τελέστηκε από ανήλικο οκτώ έως δεκατριών ετών δεν
καταλογίζεται σε αυτόν.
2. Σε ανήλικο που τέλεσε αξιόποινη πράξη χωρίς να έχει συμπληρώσει το
δέκατο τρίτο έτος της ηλικίας του επιβάλλονται μόνο αναμορφωτικά ή
θεραπευτικά μέτρα.
3. Σε ανήλικο που τέλεσε αξιόποινη πράξη και έχει συμπληρώσει το δέκατο
τρίτο έτος της ηλικίας του επιβάλλονται αναμορφωτικά ή θεραπευτικά μέτρα, αν
δεν υπάρχει περίπτωση να υποβληθεί ο ανήλικος σε ποινικό σωφρονισμό κατά το
επόμενο άρθρο."

"Άρθρο 127
Ανήλικοι ποινικώς υπεύθυνοι
1. Αν το δικαστήριο ερευνώντας τις περιστάσεις υπό τις οποίες τελέστηκε η
πράξη και την όλη προσωπικότητα του ανηλίκου που έχει συμπληρώσει το δέκατο
τρίτο έτος της ηλικίας του κρίνει ότι είναι αναγκαίος ο ποινικός σωφρονισμός
του για να συγκρατηθεί από την τέλεση νέων αξιόποινων πράξεων, τον
καταδικάζει σε περιορισμό σε ειδικό κατάστημα κράτησης νέων.
2. Στην απόφαση του δικαστηρίου ορίζεται επακριβώς ο χρόνος παραμονής του
ανηλίκου στο κατάστημα αυτό σύμφωνα με το άρθρο 54.,"


Αρθρο 133
Νεαροί ενήλικες
Το δικαστήριο μπορεί να επιβάλει ποινή ελαττωμένη (άρθρο 83) σε όποιον,
κατά το χρόνο που τέλεσε αξιόποινη πράξη, είχε συμπληρώσει το δέκατο όγδοο,
όχι όμως και το εικοστό πρώτο έτος της ηλικίας του."




Σε περίπτωση που δεν το ξέρεις...ο Π.Κ. έχει αλλάξει καμιά δεκαριά φορές από το 1998 μέχρι σήμερα :wave2:

Bavarian
13/07/2008, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
από που ακριβώς προκύπτει αυτό;;





Από την κοινή λογική...Οταν είσαι μέσα στα σκατά όπως εγώ μπορείς να καταλάβεις και πως σκέφτονται αυτά (τα σκατά) και πως ενεργούν όσο χρονών και να είναι...

Maira
13/07/2008, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Από την κοινή λογική...Οταν είσαι μέσα στα σκατά όπως εγώ μπορείς να καταλάβεις και πως σκέφτονται αυτά και πως ενεργούν όσο χρονών και να είναι...



Κανείς δεν είναι ένοχος μέχρι αποδείξεως του εναντίου!


Επίσεις....


Νομίζω πως οι πραγματική πλάνη εδώ έχει βάση αφού δεν μπορούσε εκ των πρωτέρων να γνωρίζει ποια θα ηταν η κίνηση του εμπόρου. Επίσεις για τον απλό αυτουργό θα πρέπει να αποδεικνίεται η πρόθεση! Αλλιώς δεν καταλογίζεται τίποτα!!!!

:wave2:

Bavarian
13/07/2008, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Κανείς δεν είναι ένοχος μέχρι αποδείξεως του εναντίου!


Επίσεις....


Νομίζω πως οι πραγματική πλάνη εδώ έχει βάση αφού δεν μπορούσε εκ των πρωτέρων να γνωρίζει ποια θα ηταν η κίνηση του εμπόρου. Επίσεις για τον απλό αυτουργό θα πρέπει να αποδεικνίεται η πρόθεση! Αλλιώς δεν καταλογίζεται τίποτα!!!!

:wave2:




Σωστά...το επίσης γράφεται με η :lol: :rotflmao: :bigcry:


Μικρή μου Μάϊρα είσαι μικρή και άβγαλτη ακόμα :winka: θα συνηθίσεις με τον καιρό και δεν θα ασχολείσαι πλέον...ξέρω τι σου λέω :winka:

Maira
13/07/2008, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Σωστά...το επίσης γράφεται με η :lol: :rotflmao: :bigcry:


Μικρή μου Μάϊρα είσαι μικρή και άβγαλτη ακόμα :winka: θα συνηθίσεις με τον καιρό και δεν θα ασχολείσαι πλέον...ξέρω τι σου λέω :winka:



Η συνήθεια είναι το χειρότερο πράγμα, αφού κάθε λεπτό είναι διαφορετικό από το προηγούμενο όπως και κάθε ον.

όσο για την ορθογραφία, ένα από τα καλύτερα πράγματα και προσπαθούμε να το βελτιώσουμε!!!!

:wave2:

vestromas
14/07/2008, 00:37
Λοιπον, αν φταινε οι εμπορες, φταινε και οι περιπτεραδες που πουλανε τσιγαρα, φταινε και οι μπαρ
μαν και οι ιδιοκτητες μπαρ που πουλανε ποτα.
Εχετε δει ρε μαγκες και μαγκισες κανεναν εμπορο να πουλαη το εμπορευμα του με το ζορι;
Ο εμπορος φταιη που ο αλλος εγινε πρεζακιας, αλκοολικος, η καπνιστης;
Αν εγω ειμαι εξαρτημενος με την ζαχαρη και τα γλυκα και εχω διαβητη, ο ζαζαροπλαστης φταιη που παω και αγοραζω;

Εως ποτε θα πιπιλατε τις καραμελες των πολιτικων;
Δεν εχετε καταλαβει οτι ο κοσμος λειτουργει με την παραοικονομια των ναρκωτικων , οπλων και πορνειας; Πως νομιζετε πως ευημερουν οι υπερδυναμεις;
Το παραμυθι με την παρανομια κραταει τις τιμες ψηλα και πλουτιζουν ολοι.
Δουλευουν και οι αστυνομικοι και τα δικαστηρια και οι βαρωνοι και τα βαπορακια και ναχαμε να λεγαμε. Ευαισθητοποιουμαστε κ εμεις με το παραμυθι και τα ριχνουμε στους εμπορους επειδη τα κονομανε και στην πραγματικοτητα τους ζηλευουμε.
Οταν βλεπετε σημαδεμενους και νονους στις ταινιες, εσεις με τους μπατσους ησαστε;
Πολυ υποκρισια ρε παιδι μου αυτη η κοινωνια! Θα πεσω στα ναρκωτικα με αυτα που ακουω μια ζωη.:lol: :beer: :wave2:

Bavarian
14/07/2008, 00:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Λοιπον, αν φταινε οι εμπορες, φταινε και οι περιπτεραδες που πουλανε τσιγαρα, φταινε και οι μπαρ
μαν και οι ιδιοκτητες μπαρ που πουλανε ποτα.
Εχετε δει ρε μαγκες και μαγκισες κανεναν εμπορο να πουλαη το εμπορευμα του με το ζορι;
Ο εμπορος φταιη που ο αλλος εγινε πρεζακιας, αλκοολικος, η καπνιστης;
Αν εγω ειμαι εξαρτημενος με την ζαχαρη και τα γλυκα και εχω διαβητη, ο ζαζαροπλαστης φταιη που παω και αγοραζω;

Εως ποτε θα πιπιλατε τις καραμελες των πολιτικων;
Δεν εχετε καταλαβει οτι ο κοσμος λειτουργει με την παραοικονομια των ναρκωτικων , οπλων και πορνειας; Πως νομιζετε πως ευημερουν οι υπερδυναμεις;
Το παραμυθι με την παρανομια κραταει τις τιμες ψηλα και πλουτιζουν ολοι.
Δουλευουν και οι αστυνομικοι και τα δικαστηρια και οι βαρωνοι και τα βαπορακια και ναχαμε να λεγαμε. Ευαισθητοποιουμαστε κ εμεις με το παραμυθι και τα ριχνουμε στους εμπορους επειδη τα κονομανε και στην πραγματικοτητα τους ζηλευουμε.
Οταν βλεπετε σημαδεμενους και νονους στις ταινιες, εσεις με τους μπατσους ησαστε;
Πολυ υποκρισια ρε παιδι μου αυτη η κοινωνια! Θα πεσω στα ναρκωτικα με αυτα που ακουω μια ζωη.:lol: :beer: :wave2:




:a012: :a012: :a012:

AntoD
14/07/2008, 07:57
Κάποτε ήμουν και εγώ της άποψης ότι ....κανείς δεν τους είπε να πάρουνε ναρκωτικά...καλά να πάθουν...


Είναι τελείως λάθος όμως....

Κάποτε ήμουν και εγώ της άποψης....ότι και εγώ στα Εξάρχεια μεγάλωσα, ναρκωτικά δεν πήρα....


Είναι λάθος όμως

Γιατί;

Γιατί πίσω από κάθε μου κίνηση υπήρχε μια οικογένεια, μια ανατροφή, μια ισχυρή προσωπικότητα, μια βάση σωστή.

Με την ενασχόληση μου με τα ναρκωτικά (όχι ούτε πουλάω - ούτε παίρνω!!!) διαπίστωσα ότι μεγάλο ποσοστό αυτών των παιδιών ΔΕΝ θέλει να Είναι εθισμένο.
Φυσικά υπάρχουν και τα τελειωμένα πρεζακια και τα κολοπαιδα, αλλα Είναι πολλα τα παιδια που μπλεκουν διοτι...μόνο αυτή την ζωή γνώρισαν, είτε διοτι οι γονείς έπιναν ή διοτι έκαναν χρήση διαφόρων ....είτε διοτι δεν υπήρχε οικογένεια, είτε διοτι τα εκμεταλλευτήκαν από μικρά....

Είναι δύσκολο να μην έχεις που να γυρίσεις το βράδυ για να νιώσεις σιγουριά....

Πρέπει να είσαι μέλος μιας μικροκοινωνιας....μια μικροομαδας και πολλές φορές οι επιλογές σου δεν Είναι τόσες πολλές όσες οι δικές μας.

Ποιος φταίει.....όλοι μας και κανένας, το κράτος, ο θεός,.....πα@π@ριες....

Ποιος δεν έχει δοκιμάσει "κάτι", ποιος κάνει καλά την δουλειά του και ενδιαφέρεται για τον γείτονα του, για το παιδάκι που μένει απέναντι και το έχουν κάνει μαύρο στο ξύλο, για την μάνα που τα έχει παρατήσει ατάιστα και γ@μιετ@ι από δω και από κει.....

Το πρόβλημα θα λυθεί μόνο λίγο λίγο από μας.....τι να λέμε τώρα


Καλημέρα

Maira
14/07/2008, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Λοιπον, αν φταινε οι εμπορες, φταινε και οι περιπτεραδες που πουλανε τσιγαρα, φταινε και οι μπαρ
μαν και οι ιδιοκτητες μπαρ που πουλανε ποτα.
Εχετε δει ρε μαγκες και μαγκισες κανεναν εμπορο να πουλαη το εμπορευμα του με το ζορι;
Ο εμπορος φταιη που ο αλλος εγινε πρεζακιας, αλκοολικος, η καπνιστης;
Αν εγω ειμαι εξαρτημενος με την ζαχαρη και τα γλυκα και εχω διαβητη, ο ζαζαροπλαστης φταιη που παω και αγοραζω;

Εως ποτε θα πιπιλατε τις καραμελες των πολιτικων;
Δεν εχετε καταλαβει οτι ο κοσμος λειτουργει με την παραοικονομια των ναρκωτικων , οπλων και πορνειας; Πως νομιζετε πως ευημερουν οι υπερδυναμεις;
Το παραμυθι με την παρανομια κραταει τις τιμες ψηλα και πλουτιζουν ολοι.
Δουλευουν και οι αστυνομικοι και τα δικαστηρια και οι βαρωνοι και τα βαπορακια και ναχαμε να λεγαμε. Ευαισθητοποιουμαστε κ εμεις με το παραμυθι και τα ριχνουμε στους εμπορους επειδη τα κονομανε και στην πραγματικοτητα τους ζηλευουμε.
Οταν βλεπετε σημαδεμενους και νονους στις ταινιες, εσεις με τους μπατσους ησαστε;
Πολυ υποκρισια ρε παιδι μου αυτη η κοινωνια! Θα πεσω στα ναρκωτικα με αυτα που ακουω μια ζωη.:lol: :beer: :wave2:



Συγνώμη αλλά συγκρίνεις το ποτό, το τσιγάρο και τα γλυκά, με την ηρωίνη?

Αν ήταν έτσι τότε όλοι θα ημασταν στους Α.Α., με τρεία πακέτα τσιγάρα στην τσέπη και οχτώ σακούλες καραμέλες στην τσάντα! Δε λέω πως δεν μπορείς να εθιστείς σε αυτά, μα νομίζω ότι υπάρχει κάποια αισθητή διαφορά!!!! Δεν φταίει ο έμπορας που κάποιος ξεκινάει να παίρνει! Μα φταίει ο έμπορας που πουλάει τον θάνατο! Ανεξάρτητα από το μερίδιο ευθύνης που έχουν οι άλλοι!!!! Μην κοιτάμε το δάσος και χάνουμε το δέντρο!


Και βέβαια υπάρχει παραοικονομία, και βέβαια πολλοί βγαίνου κερδισμένοι από ναρκωτικά, πορνεία κλπ, μα ο κάθε κρίκος έχει το μερίδιο ευθύνης! Και ο άνθρωπος που αποφασίζει να πουλήσει ναρκωτικά για να πάρει το τάδε αμάξι και μια βίλα στο τάδε μέρος, είναι από τους χειρότερους κρίκους! Γιατί κανείς δεν τον πίεσε να κάνει αυτό που κάνει! Άρα λοιπόν για την πράξη την δική του έχει όλο το μερίδιο ευθύνης!!!!!!

:wave2:

vestromas
14/07/2008, 10:29
Μαιρα, ο παραγωγος φταιη οχι ο εμπορας. Και ο παραγωγος δουλευει με την ανοχη των εκαστοτε εξουσιων και την υποκουλτουρα που δημιουργητε απο τις μουσικες και κινηματογραφικες βιομηχανιες, παλι υπο την ανοχη των κρατων.:beer: :wave2:

Maira
14/07/2008, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Μαιρα, ο παραγωγος φταιη οχι ο εμπορας. Και ο παραγωγος δουλευει με την ανοχη των εκαστοτε εξουσιων και την υποκουλτουρα που δημιουργητε απο τις μουσικες και κινηματογραφικες βιομηχανιες, παλι υπο την ανοχη των κρατων.:beer: :wave2:




Νομίζω πάντως πως αν δεν υπήρχε ο έμπορας δεν θα μπορούσε να γίνει η πώληση! Ο κάθε κρίκος όπως είπα, έχει την ευθύνη του και τον ρόλο του! Εδώ μιλάμε για τους εμπόρους! Γιατί αν πλατιάσουμε το θέμα και μιλήσουμε γενικά για τα ναρκωτικά μας βλέπω να φτάνουμε τρελά νούμερα σε ποστ!!!

:wave2:

vestromas
14/07/2008, 10:48
Με αυτη την λογικη, οποιος πουλαη κατι και το παιρνει ο αλλος και σκοτωνετε, πιος φταιη;
Αν παρω εγω απο εναν εμπορο μοτοσυκλετων ενα μηχανακι και παω και σκοτωθω, ο εμπορος θα φταιη που μου το πουλησε;
Πως θες να το περιορισουμε το θεμα στα ναρκωτικα απο την στιγμη που το θεμα ειναι παραλογο και το μηνυμα που μας περνανε τοσα χρονια και το αποδεχομαστε σαν χαιβανια, ειναι μουφα;

sergiosm
14/07/2008, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Σε περίπτωση που δεν το ξέρεις...ο Π.Κ. έχει αλλάξει καμιά δεκαριά φορές από το 1998 μέχρι σήμερα :wave2:

Σε περίπτωση που δεν το ξέρεις ...ο Π.Κ. στη σύγρονη μορφή του κωδικοποιήθηκε το 1985 (το 1998 που κολάει;;) κατά τα άλλα δε είναι μεσήλικας.
Επίσης σε περίπτωση που δεν το ξέρεις τα παραπάνω είναι αυτά που ισχύουν σήμερα...

sergiosm
14/07/2008, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Από την κοινή λογική...

για να καταδικάσεις κάποιον χρειάζεσαι ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, όχι απλά την ... κοινή λογική



Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Οταν είσαι μέσα στα σκατά όπως εγώ μπορείς να καταλάβεις και πως σκέφτονται αυτά (τα σκατά) και πως ενεργούν όσο χρονών και να είναι...

αυτό τώρα είναι επιχείρημα;;
αυτό είναι ο ορισμός της "ισοπέδωσης"

AntoD
14/07/2008, 13:00
Οπως ελεγε και ο Μακης (οχι ο ζουγκλας...ο αλλος)

Εσυ οτι πειιιιιιιιιιιςς

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕσσσσσυυυυυυυυυ οτι πειιιιιιιιιιιιιιιςςςςςς!!

ντουμ ντουμ!

sergiosm
14/07/2008, 13:00
Υποτίθεται ότι κάνουμε μία σοβαρή συζήτηση, αν είναι να την ξεφτιλίζουμε με σχόλια τύπου

Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
...το επίσης γράφεται με η :lol: :rotflmao: :bigcry:
Μικρή μου Μάϊρα ...

μπορώ και εγώ να σου πω ότι το "ι" στο Μάιρα ΔΕΝ χρειάζεται διαλυτικά διότι τονίζεται το προηγούμενο αυτού φωνήεν ...

όταν διαφωνείς με τον άλλον δεν υπάρχει λόγος να τον ειρωνεύεσαι
απόδειξε με επιχειρήματα ότι έχει άδικο
:wave2:

sergiosm
14/07/2008, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Αν παρω εγω απο εναν εμπορο μοτοσυκλετων ενα μηχανακι και παω και σκοτωθω,

Αν το μηχανάκι είναι ελαττωματικό και π.χ. εκεί που πας στα καλά καθούμενα κοπεί στα δύο και πέσεις και σκοτωθείς, ναι φταίει ο έμπορος.

και τα ναρκωτικά, πως να το κάνουμε, είναι ελαττωματικό προϊόν.

Και όχι μόνο αυτό, είναι και παράνομο, σε αντίθεση με το μηχανάκι.

deus_cide
14/07/2008, 13:20
Πόσα είπε ???? 120 gr σκόνης?
120 γρ δεν είναι λίγα,τέτοια ποσότητα την αγόρασε ο γυφτος,με σκοπό τη νοθεία για να βγούν 250 τα γραμμάρια.

1γρ=40Ε
120 = 4800 σχεδόν 5 χιλιάδες ευρώ.
Θα κλέβατε απο έναν γύφτο μαφιόζο 5000 Ευρώ? :D

vestromas
14/07/2008, 13:28
Εν παση περιπτωση, πολυ υπερασπισα τους εμπορους ναρκωτικων.
Να τους παρετε και να τους κανετε οτι θελετε.
Παντως οπως και να εχει το πραγμα η κοινωνια ειναι εντελως υποκριτικη, υπαρξουν δεν υπαρξουν θανατικες καταδικες για το οτιδηποτε.:beer: :wave2:

Maira
14/07/2008, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Εν παση περιπτωση, πολυ υπερασπισα τους εμπορους ναρκωτικων.
Να τους παρετε και να τους κανετε οτι θελετε.
Παντως οπως και να εχει το πραγμα η κοινωνια ειναι εντελως υποκριτικη, υπαρξουν δεν υπαρξουν θανατικες καταδικες για το οτιδηποτε.:beer: :wave2:



Αμ είδες? Ποτέ δεν μίλησα για θανατική ποινή! Δεν είμαι υπερ αυτής, γιατί όπως δεν έχουν δικαίωμα αυτοί με τις πράξεις τους, να γίνονται η αιτία να χάνει κάποιος την ζωή του, έτσι δεν έχει κανένας το δικαίωμα να αφαιρεί ζωή!

Αλλά μια τετραπληγία δεν θα με χάλαγε!!! Μόνο και μόνο για να μπορούν να παρακολουθούν τις των άλλων και να έχουν άπλετο χρόνο να σκεφτούν!!!!!


:wave2:

Bavarian
14/07/2008, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Υποτίθεται ότι κάνουμε μία σοβαρή συζήτηση, αν είναι να την ξεφτιλίζουμε με σχόλια τύπου


μπορώ και εγώ να σου πω ότι το "ι" στο Μάιρα ΔΕΝ χρειάζεται διαλυτικά διότι τονίζεται το προηγούμενο αυτού φωνήεν ...

όταν διαφωνείς με τον άλλον δεν υπάρχει λόγος να τον ειρωνεύεσαι
απόδειξε με επιχειρήματα ότι έχει άδικο
:wave2:




Επειδή το κουράζουμε φιλαράκι έχω τις απόψεις μου έχεις τις δικιές σου...δεν συμπίπτουν οκ τι να κάνουμε.Και τη Μάϊρα δεν νομίζω ότι την ειρωνευόμαι.Κι εκείνη το ξέρει γιατί με ξέρει :winka: πάρε και μια γύρα τώρα και από μένα τέλλλος :beer: :beer: :beer:




εδιτ...τι μαλακία με πιάνει και απαντάω σε τέτοια θρεντ που δεν έχουν σχέση με τη μοτοσυκλέτα ενώ ξέρω εκ των προτέρων τις απαντήσεις ?

Τεσπά τέλος από εμένα δεν ξανααπαντάω...:wave2:

sergiosm
14/07/2008, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Επειδή το κουράζουμε φιλαράκι έχω τις απόψεις μου έχεις τις δικιές σου...δεν συμπίπτουν οκ τι να κάνουμε.
οκ, δικαίωμα μας να πιστεύουμε ότι θέλουμε ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Και τη Μάϊρα δεν νομίζω ότι την ειρωνευόμαι.Κι εκείνη το ξέρει γιατί με ξέρει
δεκτόν, αλλά δεν ήταν προφανές για τους τρίτους, οπότε sorry, παρεξήγησιςςςςςς.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
:winka: πάρε και μια γύρα τώρα και από μένα τέλλλος :beer: :beer: :beer:

και μία απο μένα

:beer: :beer: :beer: