PDA

View Full Version : Σκουτερ sportcity 300 η YBR 250???????



fish13
12/07/2008, 03:06
Καλησπερα σε ολους
Εχω ενα cbf250 της Honda το χρησιμοποιω στην δουλεια μου εδω και σχεδον 4 χρονια.Εχει γραψει γυρω στα 110.000 χλμ. βγαζοντας μου ελαχιστα προβληματα σε σχεση με την χρηση του.
Ηρθε ο καιρος να το αλλαξω και ψαχνοντας ανακαλυψα οτι δεν υπαρχει κατι αλλο σε 250 εκτος του yanaha ybr 250.Βλεποντας το καταλαβα οτι ειναι μια φτηνη αντιγραφη του cbf και κατα την γνωμη μου πολυ χειροτερο(αν εξαιρεσει κανεις τον ψεκασμο).
Ο πωλητης ομως μου προτεινε και το sportcity 300 cube.Απο μικρος κατοχος παπιων(ολα honda) μισουσα τα τοτε σκουτερ και συγχρονος τα φοβομουν λογο του πολυ κακου κρατηματος σε φρεναρισματα(πολλα φιλαρακια εχουν καθαρισει το οδοστρωμα σε ιδιο φρεναρισμα με εμενα σε παπι και ορθιο) οποτε και ποτε δεν περασε απο το μυαλο μου να παρω σκουτερ.
Αλλα απο προχθες αρχισα να το σκεφτομαι βλεποντας το 300 σπορτσιτι.
Διαβαζω οτι υπαρχει ενα σχετικο προβλημα με τα λαστιχα κατι που εγω αλλαζω καθε χρονο.Επισης δεν ξερω το κατα ποσο ειναι οικονομικα στα σερβις σε σχεση με το μονοκυλινδρο cbf η ybr?
Επισης δεν ξερω τι γινετε σε σχετικα μεγαλες βλαβες πχ κολημα μηχανης,αλλαγη κυλινδροπιστονου κλπ,οπως επισης διαβαζω διαφορα προβληματα στα παλαιοτερα sportcity ,ισχυουν???
Τελος με φοβιζει λιγο το προβλημα κρατηματος της μηχανης στο δρομο,παω συχνα μεχρι Θηβα ,Ελευσινα ,χαλκιδα με το cbf που ηταν βαρυ δεν ειχα προβληματα.
Παρολαυτα σκεφτομαι οτι το sportcity θα ειναι πιο ξεκουραστο εχει μπρος πισω δισκοφρενα,τετραβαλβιδο,υδροψυκτο, ειναι πιο ομορφο και με 5 σχεδον ιππους παραπανω αλλα απλα ακομα τα φοβαμαι........τι να κανω πειτε μου και εσεις.
Ευχαριστω

xampos
12/07/2008, 03:43
για κοιτα και το νιντζα το 250

kalant
12/07/2008, 10:03
φιλε αμα θες να το αλλαξεις, γιατι δεν το αλλαζεις με κατι μεγαλυτερο?

το ybr ειναι ιδιο με το cbf, αμα ειναι κρατα κι αυτο που εχεις...

το scouter sportcity δεν ειναι και οτι καλυτερο, και λογω αντιπροσωπειας και λογω ποιοτητας, απο προβληματα μηχανικα δεν γνωριζω παντως αλλα θεωρω οτι με κατι παραπανω παιρνεις κανενα sh και κανεις την δουλεια σου...

giorgosp17
12/07/2008, 12:05
φιλε το sportcity ειναι ενα πολυ καλο σκουτερ.εχει μηχανη piaggio που σημαινει οτι δεν παθαινει τιποτα.
εχει νορμαλ τιμες για σερβις.
εχει τελεια κρατηματα,τελειες αναρτησεις και ειναι πολυ ανετο..
οσο για τα λαστιχα σιγουρα θα βγει ιδια διασταση πολυ συντομα για το πισω λαστιχο αλλιως βαζεις παρομοια που εγω την θεωρω και καλυτερη για την γεωμετρια του σκουτερ..



ΑΛΛΑ,εγω εχω sportcity και περιμενω πως και πως να γινει το διπλωμα μου απεριοριστων για να παρω μηχανη...απο εκει και περα δικια σου η αποφαση!!

Road67
12/07/2008, 12:25
Πρωτα απ' ολα περα απο τον υποκειμενικο παραγοντα κανεις καποιο λαθος. Το Ybr ειναι πολυ πιο ποιοτικο σε κατασκευη και κινητηρα απο το CBF. Στα 250 κυβικα υπαρχουν καποια μηχανακια με συμπλεκτη, απλως κρινοντας απο τις αναγκες σου [περιπου 27.000 χιλιομετρα το χρονο] γιατι δεν παιρνεις κατι μεγαλυτερο; Τιθεται θεμα χρηματων; Γιατι σαν ευχρηστια αρκετες μεγαλυτερες μηχανες ειναι πολυ ευχρηστες εντος πολης.
Εντουτοις θα σου προτεινω καποια μηχανακια στο στυλ και τον κυβισμο που ψαχνεις.
α. Ybr 250
b. Ninja 250
c. GT 250R
d. VL 250 INTRUDER βεβαια αυτο ειναι τσοπεροειδες
Οσον αφορα τα σκουτερ υπαρχουν πολυ καλυτερες επιλογες
α.X-CITY 250
b. X-MAX 250
c. ATLANTIC 250 i.e.
d. NEXUS 250
e. GEOPOLIS 250
f. BEVERLY 250, 250s, 250 Tourer
g. GTS 250

giorgosp17
12/07/2008, 14:54
αυτες ειναι οι πολυ καλυτερες επιλογες σε σκουτερ???μονο το xmax και το x-city ειναι καλυτερα αλλα και αρκετα ακριβοτερα..το geopolis 250 το παταω εγω που εχω sportcity 200..σε κρατηματα και αναρτησεις δεν συγκρινεται με κανενα απο ατλαντικ-νεξους-beverly..μαλλον δεν το εχεις οδηγησει.

Road67
12/07/2008, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgosp17
αυτες ειναι οι πολυ καλυτερες επιλογες σε σκουτερ???μονο το xmax και το x-city ειναι καλυτερα αλλα και αρκετα ακριβοτερα..το geopolis 250 το παταω εγω που εχω sportcity 200..σε κρατηματα και αναρτησεις δεν συγκρινεται με κανενα απο ατλαντικ-νεξους-beverly..μαλλον δεν το εχεις οδηγησει. Ναι αλλα εχω το xmax με το οποιο ξυνω και παει τρενο. Επισης πολυ καλα παει και στον αερα. Και το μικροτερο ταξιδι που εχω κανει ειναι 190 χιλιομετρα κι αν εξαιρεσεις τις μικροτερες ταχυτητες το ιδιο ξεκουραστα ενιωθα πηγαινοντας ειτε με το xmax ειτε με το fazer. Προτεινα μερικα ακομα σαν αλλες επιλογες. Και το peugeot δεν το πατας μαλλον ο οδηγος ηταν τυρι, στα ισα ερχεστε, ισως το δικο σου να στριβει λιγο καλυτερα. Το beverly το προτεινω γιατι εχει γεμισει ο τοπος και ειναι οικονομικο απ' οσο ξερω σε σερβις και καταναλωσεις. Σε καμια περιπτωση δεν ειναι καλυτερο απο το nexus. Το ελαττωμα του nexus ειναι με τον αερα οτι παει σα μπανανα.

dimdil
12/07/2008, 19:05
πολυ καλο αυτο το YBR :)
να βλεπαμε και κανενα στο δρομο ακομα καλυτερα θα ηταν:evil:
φιλε καλυτερα προς τα πανω να πας (μεγαλυτερο κυβισμο)
και προσωπικα προτεινω μηχανη:rotflmao:
:beer:

kalant
12/07/2008, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgosp17
αυτες ειναι οι πολυ καλυτερες επιλογες σε σκουτερ???μονο το xmax και το x-city ειναι καλυτερα αλλα και αρκετα ακριβοτερα..το geopolis 250 το παταω εγω που εχω sportcity 200..σε κρατηματα και αναρτησεις δεν συγκρινεται με κανενα απο ατλαντικ-νεξους-beverly..μαλλον δεν το εχεις οδηγησει.

μαλλον εσυ δεν τα εχεις οδηγησει...

συμφωνω για x-max, x-city αλλα μαζι με αυτα ειναι και beverly, geopolis, sh και αντε ακομα κανα δυο, αλλα μην μου βαζεις και το sportcity ομως στα κορυφαια...

τα εχω οδηγησει ολα εκτος απο κατι κορεατικα, ολα σχεδον μου αρεσαν και τελικα πηρα το geopolis επειδη κυκλοφορει λιγοτερο, λογω αντιπροσωπειας και επισης γιατι εχει μια καινουργιλα πανω του κατι που δεν εχει το beverly πχ που εχουν και την ιδια τιμη...

πολυ καλα κρατηματα, φρεναρες και κορυφαια θεση οδηγησης...

το sportcity οταν το ειχα οδηγησει δεν μου ειχε κανει καλη εντυπωση σε κανενα απο τα παραπανω, μονο απο την τιμη του κερδιζει ποντους, κατα τα αλλα ποιοτικα ηταν χαλια, το μοντελο που ειχα οδηγησει δεν ειχε ουτε 1000 χιλιομετρα και ετριζε ολοκληρο, κακη θεση οδηγησης, πολυ κοντα στο κοντερ θυμαμαι ημουνα, δεν ειχα χορο μπροστα στα ποδια, πολυ "μαζεμενος" ημουνα και γενικα ουτε τα φρενα του ουτε το κρατημα του μου αρεσε, δεν μου εδωσε την στιβαροτητα που μου εδωσαν τα αλλα...

τελος μπορεις να μου εξηγησεις πως πατησες με το sportcity το geopolis?

τα δυο μηχανακια φορανε το ιδιο μοτερ με 50 κυβικα παραπανω το geopolis...

μαλλον ηταν κουλαδι ο αλλος δεν εξηγειται αλλιως...

fish13
13/07/2008, 00:55
Πρωτα απο ολα θα ηθελα να σας ευχαριστισω ολους για το χρονο σας να μου κανετε καποιες προτασεις.
Τωρα σε κατι μεγαλυτερο δεν παω γιατι δεν ειναι στο χερι μου.Βλεπετε η μηχανη ειναι εταιρικη και οπως καταλαβενετε αποφασιζουν .....αλλοι.
Απλα μου ειπαν να ψaξω εγω να τους πω τι υπαρχει και μου προτειναν το συγκεκριμενο μοντελο(σκουτερ) σε κανα δυο μαγαζια.
Συμφωνω με τον φιλο dimdil δεν μπορει να ειναι καλο μηχανακι κ εδω και ενα χρονο να το εχω δει μια φορα στο δρομο?????ΠΕΡΙΕΡΓΟ.!!!!!
Οπτικα και μονο φιλε road67 το λεω δεν μου γεμιζει το ματι.Γενικοτερα δεν γουσταρω τις αντιγραφες και οι ανθρωποι το εβγαλαν με καρμπον.Μονο ο ψεκασμος διαφερει.
Απλα ρε παιδια δεν θελω να την πατησω κ να μου ριξουν μετα ευθυνες.
Εμενα προσωπικα με βολευει το καθε σκουτερ.Καλυτερους και περισοτερους χωρους,τα ποδια δεν βρεχονται,μπορω να βαλω και καμια κουτα στα ποδια μου,ξεκουραστω(που με παιθενουν οι αστραγαλοι καθε μερα απο το φρενο και το συμπλεκτη.....καταλαβενετε...απλα θελω καποιες γνωμες απο εσας τι θα κανατε στην θεση μου και αν αντεχει το σκουτερ σε τετοια χρηση.
Το cbf αν εξαιρεσετε το κιβωτιο του ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ουτε τα πλαστικα τριζουν παρα πολυ καλα κρατηματα,το φορτωνα τρελα,ανεβα κατεβα ευκολα στα πεζοδρομια,ανετο για 2 ατομα και καλο τραβηγμα η μηχανη του.
ΡΕ :confused: μπας και να παρω το πιο καινουργιο cbf :alien: :alien: :eyepop:

giorgosp17
13/07/2008, 01:03
Αμα θελετε το πιστευετε,αμα δεν θελετε οχι..σε 5 φαναρια του τα ερειξα και στο τελευταιο ανοιξαμε μεχρι 110 που ειχε ευθεια και πηγαιναμε μαζι..κουλαδι στην ευθεια?η μηπως δεν εκανε γρηγορες αλλαγες?
δεν λεω,δεν ειμαι κανας πορωμενος με το sportcity αλλά οι αναρτησεις του και τα φρενα του ειναι καλυτερα απο beverly..nexus και sh δεν εχω οδηγησει να σας πω..αλλα εχω οδηγησει x max,beverly,sportcity,runner200,atlantic
αν ξαναδιαλεγα παντως σκουτερ θα επαιρνα το beverly λογω πιο αναπαφτικης θεσης οδηγησης(ειμαι και ψηλος) και λογω χωρων(το sportcity δεν εχει καθολου χωρους,μονο για ενα κρανος)..
απο τιμες σερβις σχεδον ολες ιδιες ειναι beverly,nexus,sportcity,gillera κτλπ..

φιλε kalant εγω δεν εχω ακουσει κανενα να τριζει..τωρα τι του ειχανε κανει εκεινου δεν ξερω..εμενα εχει 12000 χιλιομετρα και δεν κανει κιχ..και παταει και geopolis 250..αν δεν με πιστευεις ελα να το ξανακανουμε..:wave2:

υ.γ.:εχω αλλαξει μπιλιες σε λιγο πιο ελαφριες γιατι με τις αρχικες χανει το μηχανακι πολυ..

getEppUserBack
13/07/2008, 06:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από fish13
Πρωτα απο ολα θα ηθελα να σας ευχαριστισω ολους για το χρονο σας να μου κανετε καποιες προτασεις.
Τωρα σε κατι μεγαλυτερο δεν παω γιατι δεν ειναι στο χερι μου.Βλεπετε η μηχανη ειναι εταιρικη και οπως καταλαβενετε αποφασιζουν .....αλλοι.
Απλα μου ειπαν να ψaξω εγω να τους πω τι υπαρχει και μου προτειναν το συγκεκριμενο μοντελο(σκουτερ) σε κανα δυο μαγαζια.
Συμφωνω με τον φιλο dimdil δεν μπορει να ειναι καλο μηχανακι κ εδω και ενα χρονο να το εχω δει μια φορα στο δρομο?????ΠΕΡΙΕΡΓΟ.!!!!!
Οπτικα και μονο φιλε road67 το λεω δεν μου γεμιζει το ματι.Γενικοτερα δεν γουσταρω τις αντιγραφες και οι ανθρωποι το εβγαλαν με καρμπον.Μονο ο ψεκασμος διαφερει.
Απλα ρε παιδια δεν θελω να την πατησω κ να μου ριξουν μετα ευθυνες.
Εμενα προσωπικα με βολευει το καθε σκουτερ.Καλυτερους και περισοτερους χωρους,τα ποδια δεν βρεχονται,μπορω να βαλω και καμια κουτα στα ποδια μου,ξεκουραστω(που με παιθενουν οι αστραγαλοι καθε μερα απο το φρενο και το συμπλεκτη.....καταλαβενετε...απλα θελω καποιες γνωμες απο εσας τι θα κανατε στην θεση μου και αν αντεχει το σκουτερ σε τετοια χρηση.
Το cbf αν εξαιρεσετε το κιβωτιο του ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ουτε τα πλαστικα τριζουν παρα πολυ καλα κρατηματα,το φορτωνα τρελα,ανεβα κατεβα ευκολα στα πεζοδρομια,ανετο για 2 ατομα και καλο τραβηγμα η μηχανη του.
ΡΕ :confused: μπας και να παρω το πιο καινουργιο cbf :alien: :alien: :eyepop:

Μία μικρή παρένθεση. Από scooters δεν ξέρω (δεν τα συμπαθώ και ιδιαίτερα). Αναφορικά με το ybr250 (εγώ έχω το 125), κυκλοφορεί από το 2002 στην λατινική αμερική, όπου και κατασκευάζεται (επειδή έχω ακούσει τις βλακείες για κίνα κτλπ) οπότε δεν τίθεται θέμα αντιγραφής που λες. Απλούστατα όλα τα γυμνά commuters μοιάζουν και είναι πολύ λογικό. Από εκεί και πέρα νομίζω ότι έχει καλύτερο πλαίσιο από το cbf, είναι πιο μεγάλο σε όγκο, έχει το injection και τα ανταλλακτικά είναι πιο φτηνά και η αντιπροσωπεία της yamaha είναι μακράν καλύτερη από τον Σαρακάκη.. από εκεί και πέρα η επιλογή είναι δική σου.. :beer: :wave2:

getEppUserBack
13/07/2008, 06:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgosp17
Αμα θελετε το πιστευετε,αμα δεν θελετε οχι..σε 5 φαναρια του τα ερειξα και στο τελευταιο ανοιξαμε μεχρι 110 που ειχε ευθεια και πηγαιναμε μαζι..κουλαδι στην ευθεια?η μηπως δεν εκανε γρηγορες αλλαγες?


Ο άνθρωπος ζήτησε μια σοβαρή γνώμη και αρχίσαμε να εξιστορούμε τις μαλακίες που κάνουμε στον δρόμο.. εύγε.. και καλά φανάρια.. 110 μέσα σε αστική περιοχή.. :rolleyes:

kalant
13/07/2008, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgosp17
Αμα θελετε το πιστευετε,αμα δεν θελετε οχι..σε 5 φαναρια του τα ερειξα και στο τελευταιο ανοιξαμε μεχρι 110 που ειχε ευθεια και πηγαιναμε μαζι..κουλαδι στην ευθεια?η μηπως δεν εκανε γρηγορες αλλαγες?


αρα δεν τον "πατησες" τον αλλο, μαζι πηγαινατε... :rolleyes:

αν και παλι δυσκολο το βλεπω...

μηπως ειχε μηχανικο προβλημα ο αλλος ή ηταν 200 κιλα?

giorgosp17
13/07/2008, 13:42
spam on
ο τυπος οχι δεν ηταν 200 κιλα..
110 τα επιασα μετα τα φαναρια που ειναι εθνικη,για πατρα μιλαω..
στα φαναρια του εφευγα 2 μετρα και μετα πηγαιναμε μεχρι τελικης ετσι,2 μετρα μπροστα εγω..
σπαμ οφ

φιλε σορυ.στο καναμε λιγο μπουρδ@@ο το τοπικ σου!!
εγω θα σου προτεινα να μην παρεις σκουτερ..τα σερβις ειναι πιο ακριβα και πιο συχνα απο μια μηχανη..
κοιτα καλυτερα για κανενα μεγαλυτερο..xt600/660,versys,pegasos..η οτι σου αρεσει περισσοτερο..
εχουν να σου προσφερουν πολυ περισσοτερα απο ενα σκουτερ..εγω επειδη δεν εχω μεγαλο διπλωμα κραταω ακομα σκουτερ..

kalant
13/07/2008, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgosp17
κοιτα καλυτερα για κανενα μεγαλυτερο..xt600/660,versys,pegasos..η οτι σου αρεσει περισσοτερο..



Αρχικά δημιουργήθηκε από fish13
Τωρα σε κατι μεγαλυτερο δεν παω γιατι δεν ειναι στο χερι μου.Βλεπετε η μηχανη ειναι εταιρικη και οπως καταλαβενετε αποφασιζουν .....αλλοι.


:beer:

dimdil
20/07/2008, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από getEppUserBack
Μία μικρή παρένθεση. Από scooters δεν ξέρω (δεν τα συμπαθώ και ιδιαίτερα). Αναφορικά με το ybr250 (εγώ έχω το 125), κυκλοφορεί από το 2002 στην λατινική αμερική, όπου και κατασκευάζεται (επειδή έχω ακούσει τις βλακείες για κίνα κτλπ) οπότε δεν τίθεται θέμα αντιγραφής που λες. Απλούστατα όλα τα γυμνά commuters μοιάζουν και είναι πολύ λογικό. Από εκεί και πέρα νομίζω ότι έχει καλύτερο πλαίσιο από το cbf, είναι πιο μεγάλο σε όγκο, έχει το injection και τα ανταλλακτικά είναι πιο φτηνά και η αντιπροσωπεία της yamaha είναι μακράν καλύτερη από τον Σαρακάκη.. από εκεί και πέρα η επιλογή είναι δική σου.. :beer: :wave2:

παιδια να μην παρεξηγηθω:confused:
δεν εχω κατι με τη yamaha kai to ybr:blush: --απλα δεν περπαταει καθολου στην ελλαδα:sick:
δεν ξερω το λογο:blush: ηρθε με προσδοκιες τρελες να παρει ενα μεγαλο κοματι πιτας απο το cbf αλλα:look: .....με την καμια:uplate: προσωπικα δεν το εχω συναντησει στο δρομο:eyepop: αν και θα το ηθελα:sun:

getEppUserBack
20/07/2008, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
παιδια να μην παρεξηγηθω:confused:
δεν εχω κατι με τη yamaha kai to ybr:blush: --απλα δεν περπαταει καθολου στην ελλαδα:sick:
δεν ξερω το λογο:blush: ηρθε με προσδοκιες τρελες να παρει ενα μεγαλο κοματι πιτας απο το cbf αλλα:look: .....με την καμια:uplate: προσωπικα δεν το εχω συναντησει στο δρομο:eyepop: αν και θα το ηθελα:sun:

Πήγαινε να το δεις στην μοτοδυναμική ίσως βεβαιωθείς για αυτό που θα σου πω. Yamaha έχω (έχω και ένα Honda) αλλά σε καμία περίπτωση δεν είμαι κολλημένος με εταιρίες.. αντικειμενικά αν το πάρεις, είναι λίγο καλύτερο από το cbf.. μόνο το διπλό σωληνωτό έναντι του ημίδιπλου(είναι και ημίδιπλο? δεν είμαι και σίγουρος) το fuel injection και το λίγο μεγαλύτερο μέγεθος.. Γενικά στην Ελλάδα δεν περπατάνε τα μηχανάκια αυτά.. (commuters). Και το cbf άργησε λίγο να πιάσει. Εδώ ο κόσμος ή που παίρνει ένα παπί ή που παίρνει 600άρι ss.. (ά και streetfighters..) :rolleyes: Πάντως ούτε εγώ θα το αγόραζα, την ώρα που το ninjάκι είναι δικύλινδρο, υδρόψυκτο και βγάζει άλλα 10 άλογα.. + το ότι είναι συνολικά καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο σαν μοτοσυκλέτα.. Επίσης και το cbf και το ybr είναι πολύ ακριβά για αυτό που προσφέρουν, καθώς το κόστος εξέλιξης ήταν μηδαμινό και τα περιφερειακά και χαρακτηριστικά τους είναι χαμηλού κόστους..

:beer:

fish13
21/07/2008, 22:59
Παιδια καλησπερα,επειτα απο παρα πολλες γνωμες (ευχαριστω ολους) και πολυ ψαξιμο(νετ,δρομο κλπ) αποφασισα να πραγματοποιισω την πλακα-απειλη που εκανα πριν απο καποια μυνηματα.
Τελικα ανταλαξα το cbf μου με ενα ........νεο cbf.:look: :eyepop: :dizzy: :alien:
Το σκεφτηκα ετσι....
Η Χοντα μου το επερνε 2.200 και το νεο εκανε 3.950
Μου ειπανε οτι το προβλημα στο νεο μοντελο με τις ταχυτητες διορθωθηκε(αυτο ηταν και το μονο μου παραπονο απο το παλιο μου cbf)
οποτε σκεφτηκα απο το να αγορασω μια "αντιγραφη" της μηχανης μου που μαλιστα δεν εχει πουλησει ΚΑΘΟΛΟΥ(χαρακτηριστικα εδω κ 15 μερες που το ψαχνω στο δρομο δεν εχω δει ουτε ΕΝΑ αρα μεταπωλησει μηδεν....:sick: ) για την διαφορα του ψεκασμου δεν αξιζε ετσι και αλλιως ξερω την μηχανη τις αντιδρασεις της και τα κρατηματα της οποτε........
Χοντα cbf ξανα......:lol:

getEppUserBack
22/07/2008, 02:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από fish13
Παιδια καλησπερα,επειτα απο παρα πολλες γνωμες (ευχαριστω ολους) και πολυ ψαξιμο(νετ,δρομο κλπ) αποφασισα να πραγματοποιισω την πλακα-απειλη που εκανα πριν απο καποια μυνηματα.
Τελικα ανταλαξα το cbf μου με ενα ........νεο cbf.:look: :eyepop: :dizzy: :alien:
Το σκεφτηκα ετσι....
Η Χοντα μου το επερνε 2.200 και το νεο εκανε 3.950
Μου ειπανε οτι το προβλημα στο νεο μοντελο με τις ταχυτητες διορθωθηκε(αυτο ηταν και το μονο μου παραπονο απο το παλιο μου cbf)
οποτε σκεφτηκα απο το να αγορασω μια "αντιγραφη" της μηχανης μου που μαλιστα δεν εχει πουλησει ΚΑΘΟΛΟΥ(χαρακτηριστικα εδω κ 15 μερες που το ψαχνω στο δρομο δεν εχω δει ουτε ΕΝΑ αρα μεταπωλησει μηδεν....:sick: ) για την διαφορα του ψεκασμου δεν αξιζε ετσι και αλλιως ξερω την μηχανη τις αντιδρασεις της και τα κρατηματα της οποτε........
Χοντα cbf ξανα......:lol:

Καλορίζικο.. εγώ πάλι είδα σήμερα στον δρόμο ένα και ήταν πολύ ωραίο, αλλά γούστα είναι αυτά.. δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά νομίζω πως το πρόβλημα δεν έχει αλλάξει αφού ουσιαστικά το cbf είναι μοντέλο 2005 αυτό που πωλείται τώρα.. ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι.. βέβαια να σου πω την αλήθεια, δεν είναι και η μόνη μηχανή με αυτό το κουσούρι και προσωπικά δεν θα με πείραζε και ιδιαίτερα..

:beer:

byron
22/07/2008, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
το sportcity οταν το ειχα οδηγησει δεν μου ειχε κανει καλη εντυπωση σε κανενα απο τα παραπανω, μονο απο την τιμη του κερδιζει ποντους, κατα τα αλλα ποιοτικα ηταν χαλια, το μοντελο που ειχα οδηγησει δεν ειχε ουτε 1000 χιλιομετρα και ετριζε ολοκληρο, κακη θεση οδηγησης, πολυ κοντα στο κοντερ θυμαμαι ημουνα, δεν ειχα χορο μπροστα στα ποδια, πολυ "μαζεμενος" ημουνα και γενικα ουτε τα φρενα του ουτε το κρατημα του μου αρεσε, δεν μου εδωσε την στιβαροτητα που μου εδωσαν τα αλλα...

τελος μπορεις να μου εξηγησεις πως πατησες με το sportcity το geopolis?

τα δυο μηχανακια φορανε το ιδιο μοτερ με 50 κυβικα παραπανω το geopolis...

μαλλον ηταν κουλαδι ο αλλος δεν εξηγειται αλλιως...

Τέσπα, ο άνθρωπος πήρε μηχανάκι, απλά να πω και την δική μου εμπειρία ως κάτοχος 2½ χρόνων και 18.000χλμ, με το sportcity 200.

Προβλήματα 0, τρίξιμο 0, και η ποιότητα κατασκευής δεν με έχει προβληματίσει καθόλου. Για να είμαι και ποιό συγκεκριμένος δεν έχω σφίξει ούτε μία βίδα, ενώ δεν έχει κάψει ούτε 1 λαμπάκι.
Κατανάλωση 4 lt/100 και 130-140 χλμ στο κοντέρ τελική.

Για το geopolis δεν ξέρω να πω, μιας και δεν έχω δει και πολλά. 1 που είδα με πινακίδες ΔΟΚ στην Συγγρού δεν πήγαινε πάνω από 120 (μπορεί να το κράταγε βέβαια ο tester.....)

Αν τα χλμ που έχω κάνει σας φαίνονται λίγα, υπάρχει καλός φίλος που πήρε το sporcity τον 10/2005 και έχει λίγο πάνω από 70.000 χλμ (!!).
Βλάβες : Κοντέρ στα 40.000 (αλλάχτηκε εντός εγγύησης)
Κεντρικό στάντ (έσπασε από το ανεβακατέβα)
Εχουν ξεθωριάσει τα άβαφα πλαστικά απ΄τον ήλιο.


:wave2:

Road67
22/07/2008, 16:10
Μολις ειδα οτι ειναι για εταιρικο το μοντελο. Κατ' αρχην, ξεχνα το xmax. Με καμια δυναμη δε βαζεις κουτα αναμεσα στα ποδια σου [εχει το ''διαφραγμα'']. Επειδη συνεργαζομαι με πολλες εταιριες, μπορω μονο να σου πω οτι ολες ανεξαιρετως εχουν για τους πωλητες και τους εισπρακτορες τους το beverly. Αν σ' αυτους που σου προτεινανε το sportcity ειπες οτι ψαχνεις για εταιρικο, επειδη η εταιρια νομιζω προσπαθει να το πλασσαρει για τετοιο ειναι λογικο να στο προτεινανε.
Στη στιχομυθια, σχετικα με geopolis και sportcity δε θα εμπλακω αλλο, περα απο μια επεξηγηση στον κατα τ' αλλα [βασει των ποστ του] συμπαθη κατοχο του sportcity. Αν ο οδηγος ειναι τυρι ακομα και στην ευθεια δε θα αποδωσει. Γιατι ενα βασικο ειναι οτι δεν ξερει τα ορια του οχηματος του. Καθε μηχανη και αυτοματο εχει συγκεκριμενο και χαρακτηριστικο τροπο που ''ανοιγει'' οπως και θεση στην οποια ''κουμπωνεις'' για να οδηγεις καλυτερα.
Κατι τελευταιο. Προτεινα YBR λογω ψεκασμου και λογω ογκου. Το μηχανακι δεν ειναι καρμπον του CBF. Ολα τα γυμνα μοιαζουν μεταξυ τους αλλα λιγοτερο κι αλλα περισσοτερο κι αυτο εχει να κανει κυριως με την αεροδυναμικη και το κεντρο βαρους που εχουν βρει τη φορμουλα οι ετιαριες και δεν την αλλαζουν. Για παραδειγμα η κοψια που δωσανε στο προσθιο μερος του Er-6n αν απο πισω κραταγανε τον κωλο του er-5, το μηχανακι δε θα στεκοταν στο δρομο. Αλλαξανε ολες τις παραμετρους.

Road67
22/07/2008, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Μολις ειδα οτι ειναι για εταιρικο το μοντελο. Κατ' αρχην, ξεχνα το xmax. Με καμια δυναμη δε βαζεις κουτα αναμεσα στα ποδια σου [εχει το ''διαφραγμα'']. Επειδη συνεργαζομαι με πολλες εταιριες, μπορω μονο να σου πω οτι ολες ανεξαιρετως εχουν για τους πωλητες και τους εισπρακτορες τους το beverly. Αν σ' αυτους που σου προτεινανε το sportcity ειπες οτι ψαχνεις για εταιρικο, επειδη η εταιρια νομιζω προσπαθει να το πλασσαρει για τετοιο ειναι λογικο να στο προτεινανε.
Στη στιχομυθια, σχετικα με geopolis και sportcity δε θα εμπλακω αλλο, περα απο μια επεξηγηση στον κατα τ' αλλα [βασει των ποστ του] συμπαθη κατοχο του sportcity. Αν ο οδηγος ειναι τυρι ακομα και στην ευθεια δε θα αποδωσει. Γιατι ενα βασικο ειναι οτι δεν ξερει τα ορια του οχηματος του. Καθε μηχανη και αυτοματο εχει συγκεκριμενο και χαρακτηριστικο τροπο που ''ανοιγει'' οπως και θεση στην οποια ''κουμπωνεις'' για να οδηγεις καλυτερα.
Κατι τελευταιο. Προτεινα YBR λογω ψεκασμου και λογω ογκου. Το μηχανακι δεν ειναι καρμπον του CBF. Ολα τα γυμνα μοιαζουν μεταξυ τους αλλα λιγοτερο κι αλλα περισσοτερο κι αυτο εχει να κανει κυριως με την αεροδυναμικη και το κεντρο βαρους που εχουν βρει τη φορμουλα οι ετιαριες και δεν την αλλαζουν. Για παραδειγμα η κοψια που δωσανε στο προσθιο μερος του Er-6n αν απο πισω κραταγανε τον κωλο του er-5, το μηχανακι δε θα στεκοταν στο δρομο. Αλλαξανε ολες τις παραμετρους.

Δεν ειδα τις αλλες απαντησεις. ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ :)

kalant
22/07/2008, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τέσπα, ο άνθρωπος πήρε μηχανάκι, απλά να πω και την δική μου εμπειρία ως κάτοχος 2½ χρόνων και 18.000χλμ, με το sportcity 200.

Προβλήματα 0, τρίξιμο 0, και η ποιότητα κατασκευής δεν με έχει προβληματίσει καθόλου. Για να είμαι και ποιό συγκεκριμένος δεν έχω σφίξει ούτε μία βίδα, ενώ δεν έχει κάψει ούτε 1 λαμπάκι.
Κατανάλωση 4 lt/100 και 130-140 χλμ στο κοντέρ τελική.

Για το geopolis δεν ξέρω να πω, μιας και δεν έχω δει και πολλά. 1 που είδα με πινακίδες ΔΟΚ στην Συγγρού δεν πήγαινε πάνω από 120 (μπορεί να το κράταγε βέβαια ο tester.....)

Αν τα χλμ που έχω κάνει σας φαίνονται λίγα, υπάρχει καλός φίλος που πήρε το sporcity τον 10/2005 και έχει λίγο πάνω από 70.000 χλμ (!!).
Βλάβες : Κοντέρ στα 40.000 (αλλάχτηκε εντός εγγύησης)
Κεντρικό στάντ (έσπασε από το ανεβακατέβα)
Εχουν ξεθωριάσει τα άβαφα πλαστικά απ΄τον ήλιο.


:wave2:

για το sportcity, τι να πω...

ισως ηταν τελειως μπ@@ρδελο αυτο που οδηγησα, αλλα με μολις 1000 χιλιομετρα τι μπορει να του ειχε κανει ο αλλος...

για το geopolis επειδη το ειχα και του ειχα πιει και το αιμα κιολας, επιανα ταχυτητες της ταξης των 140 χλμ ανετα (τελικη ειχε γυρω στα 155) και γενικα δεν μου ζητησε ποτε τιποτα, αν και δεν ειχα κανει πολλα χιλιομετρα, γυρω στα 10.000 + ειχε οταν το εδωσα...

:beer:

byron
22/07/2008, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
για το sportcity, τι να πω...

ισως ηταν τελειως μπ@@ρδελο αυτο που οδηγησα, αλλα με μολις 1000 χιλιομετρα τι μπορει να του ειχε κανει ο αλλος...



Μπορεί να το συναρμολόγησε Δευτέρα ο ιταλός μετά από κρεβατομουρμούρα :lol: :wave2:

Road67
24/07/2008, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μπορεί να το συναρμολόγησε Δευτέρα ο ιταλός μετά από κρεβατομουρμούρα :lol: :wave2: Ηφαιστεια οι Ιταλιδες αλλα κι απο γλωσσα :rotflmao: :rotflmao: