PDA

View Full Version : Βοήθεια για 1ο μηχανάκι !!!



Kosa
12/07/2008, 18:47
Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι νέος στο φόρουμ αλλά και νέος στο χώρο των δύο τροχών ως οδηγός παρ'ότι μεγάλωσα σε δύο τροχούς ως συναναβάτης.

Ψάχνομαι, τώρα που βγάζω και το δίπλωμα απεριόριστου κυβισμού για να αγοράσω ένα μηχανάκι, τόσο για να κάνω τη δουλειά μου όσο και για τη διασκέδασή μου.

Να διευκρινίσω ότι λόγω ύψους (κάτι ψιλά πάνω από τα 2 μέτρα) παπιά αποκλείονται καθώς από παλαιότερες απόπειρες σε κατόχων-φίλων "έμαθα" ότι τα γόντατα βρίσκουν στο τιμόνι :lol: Επίσης τα scooters αποκλείονται λόγω της φύσης τους (θέλω τα πόδια να δουλεύουν κι όχι να "κάθονται").

Να μην γίνομαι κουραστικός, όμως, με τέτοια. Έπειτα από αρκετή σκέψη οδηγήθηκα στα παρακάτω συμπεράσματα:
* Το πρώτο μου μηχανάκι να είναι μεταχειρισμένο
* Να είναι σχετικά φθηνό στην απόκτησή του (ασχέτως κόστους συντήρησης και χρήσης)
* Να βρίσκω εύκολα ανταλλακτικά στο εμπόριο
* Να είναι μικρό σε κυβισμό, κυρίως για να εκτιμήσω αργότερα κάτι μεγαλύτερο και να μην πέσω από νωρίς στα "βαθειά".
* Να είναι ψηλό ή σχετικά ψηλό.
* Να είναι δίχρονο γιατί:
α)Μου αρέσει ο ήχος του.
β)Μου αρέσει η λαδίλα του.
γ)Μου αρέσει που σε πολλούς ΔΕΝ αρέσει η λαδίλα του κυρίως γιατί έχω βαρεθεί να είμαι Ομάρ Ταρίφ.
Επίσης:
* Να είναι ευκίνητο στην πόλη
* Να μπορώ να πατάω στο χώμα τα σαββατοκύριακα σε enduro φάση

Κλίνω προς το crm 125 αν και μου αρέσει ιδιαίτερα και το tm en 125. Ωστόσο το δεύτερο δεν το βρήκα πουθενά ακόμη (μεταχειρισμένο πάντα) και πιστεύω ότι αν τελικά το βρω θα είναι πανάκριβο. Και στην απόκτησή του, και στη χρήση, και στη συντήρηση αλλά και στα ανταλλακτικά.

Να σας προλάβω εδώ και να σας πω ότι το γνωρίζω πώς για πρώτο μηχανάκι και χωρίς προηγούμενη οδηγική εμπειρία στους δύο τροχούς, ένα 2χρονο και δη ένα crm, ίσως το βρω κάπως δύστροπο ή νευρικό. Σύμφωνοι. Ωστόσο αποτελούν και τα δύο παιδικές μου φαντασιώσεις και είμαι έτοιμος για παραχωρήσεις και συμβιβασμούς. Το ίδιο κι αν μου χτύπαγε την πόρτα αύριο η Jenifer Lopez.

Εδώ θέλω να σας ρωτήσω ποιά πράματα να κοιτάξω πριν την μεταβίβαση; Σε ποιά πράματα να δώσω έμφαση ως προς το συγκεκριμένο μοντέλο; Ποιό σημείο θεωρείτε αχίλλειο πτέρνα του; Τί να περιμένω εκ των υστέρων; Πόσα λεφτά θεωρούνται "λογική τιμή"; Ακόμα, κατά πόσο παίζει η περίπτωση των γυρισμένων-πίσω-χιλιομέτρων και πώς μπορώ να το ελέγξω;

Τέλος, ένα ΚΤΜ επίσης θα μου άρεσε αν και όσο ξέρω τα ανταλλακτικά του κοστίζουν πολύ. Σε Kawasaki και Yamaha δεν ψήνομαι και ιδιαίτερα. Ίσως να στραφώ και σε Suzuki στην ανάγκη, αν και δεν ξέρω για κανένα δίχρονο με βάση τα κριτήρια που θέτω. Δεν είμαι Ιαπωνόφιλος ωστόσο. Απλά εκεί θεωρώ ότι θα βρω κάτι αξιόπστο και φθηνό παράλληλα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Zid
12/07/2008, 18:57
Δεν γίνεται.... :bigcry:


Προβοκάτσια είναι σίγουρα......:bigcry:






:smokin:

Kosa
12/07/2008, 19:05
Κάθε άλλο. Θα ήθελα να ακούσω τα "επειδή" σου...

Thanx

Zid
12/07/2008, 19:09
Πόσα λεφτά θα διαθέσεις? maximum?

Kosa
12/07/2008, 19:11
Για την αγορά του μπορώ να δώσω μέρχρι 2.000 ευρώ. Το θέμα είναι ότι αφού περίμενα 4-5 χρόνια δεν χάλασε ο κόσμος να αργήσω λίγο ακόμα για την απόκτησή του. Θέλω να πω ότι δεν θέλω να κινηθώ βιαστικά, επιπόλαια. Γι' αυτό και ρωτάω τόσα πολλά.

Zid
12/07/2008, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kosa
Για την αγορά του μπορώ να δώσω μέρχρι 2.000 ευρώ. Το θέμα είναι ότι αφού περίμενα 4-5 χρόνια δεν χάλασε ο κόσμος να αργήσω λίγο ακόμα για την απόκτησή του. Θέλω να πω ότι δεν θέλω να κινηθώ βιαστικά, επιπόλαια. Γι' αυτό και ρωτάω τόσα πολλά.
Αυτά τα μηχανάκια(κτμ tm gas gas) ειδικά τα 125... δεν κάνουν για καθημερινη μετακίνηση...


Πάρε ενα παπι - scooter για τη πόλη και ενα μηχανάκι αποκλειστικά για το βουνο(125 αφου σ αρέσει κιολας)...

Kosa
12/07/2008, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid

Πάρε ενα παπι - scooter για τη πόλη και ενα μηχανάκι αποκλειστικά για το βουνο(125 αφου σ αρέσει κιολας)...

Όσον αφορά στα παπιά δεν βολεύει (αν διάβασες το πρώτο μου ποστ καταλαβαίνεις γιατί)
Όσον αφορά στα scooters ...μπλιάχ ( ------------------------------- ι ι --------------------------- )

Τώρα όσον αφορά στο 125 που προτείνεις. Επειδή όπως προλέω με φτιάχνει η διχρονίλα και για πρώτο μηχανάκι κιόλας ένα μεγαλύτερο δίχρονο θα είναι σίγουρα πολύ πιο "απόλυτο", γι'αυτό στρέφομαι στο αμέσως μικρότερο αδελφάκι του. Όπως καταλαβαίνεις φυσικά κι ένα crm 250 δεν θα με χάλαγε καθόλου αλλά δεν θα μπορώ σίγουρα να το κουμαντάρω όπως ενδεχομένως να γίνει σε 2 ή 3 χρόνια. Ούτε στην πόλη, ούτε στο βουνό. Λόγω ανεπαρκούς πείρας....;)

Zid
12/07/2008, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kosa
Όσον αφορά στα παπιά δεν βολεύει (αν διάβασες το πρώτο μου ποστ καταλαβαίνεις γιατί)
Όσον αφορά στα scooters ...μπλιάχ ( ------------------------------- ι ι --------------------------- )

Τώρα όσον αφορά στο 125 που προτείνεις. Επειδή όπως προλέω με φτιάχνει η διχρονίλα και για πρώτο μηχανάκι κιόλας ένα μεγαλύτερο δίχρονο θα είναι σίγουρα πολύ πιο "απόλυτο", γι'αυτό στρέφομαι στο αμέσως μικρότερο αδελφάκι του. Όπως καταλαβαίνεις φυσικά κι ένα crm 250 δεν θα με χάλαγε καθόλου αλλά δεν θα μπορώ σίγουρα να το κουμαντάρω όπως ενδεχομένως να γίνει σε 2 ή 3 χρόνια. Ούτε στην πόλη, ούτε στο βουνό. Λόγω ανεπαρκούς πείρας....;) Μηχανάκι έχεις οδηγήσει ποτε??

Kosa
12/07/2008, 19:39
Μετρημένες-στα-δάχτυλα-των-δύο-χεριών φορές. Αν είδες πάντως χρησιμοποιώ τη λέξη "φαντάζομαι" ακριβώς επειδή δεν ξέρω πολλά και μόνον αυτό μπορώ να κάνω, να φαντάζομαι. Αυτός είναι ο λόγος άλλωστε που απευθύνομαι σε πιο εξοικιωμένους χρήστες-αναβάτες και φυσικά καλύτερους γνώστες του είδους.

Zid
12/07/2008, 19:45
Ωραία !!!άρα... πάρε ενα μηχανάκι με συμπλέκτη να μάθεις να οδηγείς στη πόλη κανα xt125... κανα μηχανάκι εύκολο.... μανιτζέβελο....

Και αφού κάνεις μερικά χλμ.... και αποκτήσεις λίγο εμπειρία πως φρενάρει... πως στρίβει... - βγάλεις και το δίπλωμα..

zapmaria
12/07/2008, 19:49
Πάρε ένα μπομπο για μές την πόλη. :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Kosa
12/07/2008, 19:49
θα μπορώ να το σπρώξω μετά το xt όμως ή θα πρέπει να το σκοτώσω; γιατί αν θα είμαι αναγκασμένος για το δεύτερο τί νόημα έχει να ξεκινάω πάλι να μαζεύω λεφτά; Επίσης, δεν θα είναι λίγο ψόφιο το χτ;

Kosa
12/07/2008, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από zapmaria
Πάρε ένα μπομπο για μές την πόλη. :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Στο μπόμπο τα γόνατά μου είναι πάνω από τα αυτιά μου. Κυριολεκτικά!!!!! :dizzy:

Zid
12/07/2008, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kosa
θα μπορώ να το σπρώξω μετά το xt όμως ή θα πρέπει να το σκοτώσω; γιατί αν θα είμαι αναγκασμένος για το δεύτερο τί νόημα έχει να ξεκινάω πάλι να μαζεύω λεφτά; Επίσης, δεν θα είναι λίγο ψόφιο το χτ; ΄

Δεν γίνεται να τα έχουμε ολα....

Kosa
12/07/2008, 20:11
Τι υπονοείς; Ότι θα είναι ψόφιο, ότι δε θα μπορώ να το σπρώξω ή και τα δύο;
Γι'αυτό εξετάζω την επιλογή του crm. Εξάλλου είναι κι ένα μηχανάκι που το γουστάρω ενώ κάποιο xt-οειδές θα το έπαιρνα μόνο και μόνο για αυτό που λες, για εξοικίωση. Βαριά τη καρδία βέβαια...

Zid
12/07/2008, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kosa
Τι υπονοείς; Ότι θα είναι ψόφιο, ότι δε θα μπορώ να το σπρώξω ή και τα δύο;
Γι'αυτό εξετάζω την επιλογή του crm. Εξάλλου είναι κι ένα μηχανάκι που το γουστάρω ενώ κάποιο xt-οειδές θα το έπαιρνα μόνο και μόνο για αυτό που λες, για εξοικίωση. Βαριά τη καρδία βέβαια...

Αφού έχεις φάε κολλημα με το crm... ολο γι αυτό γράφεις... !!!


Πάρτο το ρημάδι... να το ευχαριστηθείς...

:wave2:

Kosa
12/07/2008, 20:24
Επίσης σε άλλο φόρουμ γράφω και για τη Τζένιφερ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Τόσο πολύ φαίνεται, ε;
Εντάξει είπαμε, παιδικά όνειρα. Πάντως θα ήθελα να μου επισημάνεις περισσότερο που διαφωνείς και γιατί. Όπως και, αν ξέρεις, τί να προσέξω σε ένα τέτοιο μηχανάκι πριν (αν τελικά) καταλήξω στην απόκτησή του.

Zid
12/07/2008, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kosa
Επίσης σε άλλο φόρουμ γράφω και για τη Τζένιφερ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Τόσο πολύ φαίνεται, ε;
Εντάξει είπαμε, παιδικά όνειρα. Πάντως θα ήθελα να μου επισημάνεις περισσότερο που διαφωνείς και γιατί. Όπως και, αν ξέρεις, τί να προσέξω σε ένα τέτοιο μηχανάκι πριν (αν τελικά) καταλήξω στην απόκτησή του.

Τα crm είναι παλιά μηχανάκια δύσκολα θα βρείς σε καλή κατάσταση...!! Πριν το πάρεις βρες ενα μάστορα να το δεί... !!

Καλό ψάξιμο λοιπόν....:wave2:

Kosa
12/07/2008, 21:16
:confused: :D Thanks

Road67
14/07/2008, 10:25
Η εμπειρια του συνεπιβατη ειναι χρησιμη αλλα οχι τοσο ωστε να ξεκινησεις ναι μεν με ενα μηχανακι που στην πολη θα ειναι σχετικα ακινδυνο αλλα που ειναι προορισμενο για ειδικες [εστω και ερασιτεχνικα] στις οποιες εισαι αμαθης. Σιγουρα, καταλαβαινω. Εχεις φιλους που σου λενε γι' αυτα η πας μαζι τους κι εσυ κι εχεις φαει κολλημα. Αλλα προκειται για σκληρα μηχανακια που καθε κινηση σου πρεπει να ειναι υπολογισμενη. Προτεινω να ξεκινησεις απο κατι πιο βατο. Σ' αυτο στιλ οχηματων, δεν εχουν τη σημασια που νομιζεις τα κυβικα. Γι' αυτο εγω σου προτεινω ενα μηχανακι που θα σε βολεψει μεσα στην πολη κι ερασιτεχνικα ΚΑΙ ΟΧΙ οργανωμενα μπορει να αποδωσει στο βουνο για να κανεις το κομματι σου. FMX 650. Τωρα αν θελεις πιο μικρο σου λεω με σιγουρια οτι κανενα διχρονο των χρονολογιων που αναφερεσαι δεν ειναι καλυτερα στημενο απο το XR250 Baja. Επιπλεον, θες να δωσεις δυο χιλιαρικα. Εχεις υπολογισει τα οσα πρεπει να δωσεις αφ' ενος για εξοπλισμο ασφαλειας αναβατη και αφ' ετερου ποσο θα σου κοστιζει σε οργανωμενη βαση καθε εξορμηση στο βουνο; Πιθανον να μην εχεις σκεφτει τον εξοπλισμο για ενα τετοιο μηχανακι και να σκεφτεσαι οτι με τετοια μηχανακια μεσα στην πολη μπορεις ανετα να κυκλοφορεις ξεκρανωτος και ξεβρακωτος. Μπορει να μοιαζει για μαγκια αλλα ειναι λαθος. Προς Θεου, δε λεω οτι ετσι σκεφτεσαι σωνει και καλα, αλλα σα νεος που εισαι στα τιμονια σου εκφραζω τη θεση και τη σκεψη μου. Μια αλλη αποψη που εχω ειναι πριν προχωρησεις σε αγορα, ζητα απο καποιο φιλο σου να σε βαλει σε μια ηπια ειδικη. Μπορει να μην ειναι αυτο που νομιζεις, μπορει να το εχεις ωραιοποιησει, η μπορει και να σου ταιριαζει γαντι, η να σου αρεσει απολυτα. Αλλα οδηγησε το πρωτα και μετα προχωρας σε μια αγορα. Γιατι ουτως η αλλως αυτα τα μηχανακια ειναι δυσκολο να τα σπρωξεις κι αν το 'χεις μετανιωσει θα ειναι κριμα να βρεθεις στη διαδικασια του περιμενε και αν θα παρεις τα λεφτα που εδωσες. Φιλικα, παντα :)

Kosa
14/07/2008, 14:34
To Road67:

Διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον τα όσα λες και σ' ευχαριστώ που αφιέρωσες μέρος του χρόνου σου
με φιλική διάθεση να μου ανοίξεις τα μάτια και θα σου απαντήσω με την ίδια διάθεση.

Αρχικά οι φίλοι μου με προτρέπουν να αγοράσω κάτι μικρού κυβισμού (για να μην έχω πολύ γκάζι,
να μπορώ να το κουμαντάρω ευκολότερα και να εκτιμήσω αργότερα μία μηχανή περισσότερων
κυβικών, λένε) απόψεις τις οποίες εν μέρει συμμερίζομαι κι ο ίδιος, οπότε το FMX 650 δεν αποτελεί
κάποια από τις άμεσες επιλογές μου. Επίσης δεν είμαι λάτρης των supermotard και παρομοίων
"εργαλείων".

Παρομοίως συμφωνεί κι ο πατέρας μου ο οποίος είναι ένας από τους λίγους ανθρώπους με τους
οποίους έχω συνκαβαλήσει (κι αυτό λόγω εμπιστοσύνης στον οδηγό - φαντάζομαι καταλαβαίνεις,
ξέρεις...). Τα τελευταία χρόνια ωστόσο, κι αυτό λόγω της αύξησης μου σε ύψος και βάρος (2.03 m
& 90 kg αντίστοιχα), δεν ανεβαίνουμε μαζί στη μηχανή του και η στέρηση αυτής της απόλαυσης
(έστω και σαν απλός επιβάτης) μου λείπει τραγικά. :(

Δυστυχώς δεν έχω φίλους που να ασχολούνται με τις enduroβόλτες και στο μόνο που ελπίζω είναι
ο αδερφός μου, που κι εκείνος ετοιμάζεται να αγοράσει το κάτι τις του, να επιλέξει κι εκείνος κάτι
χωμάτινο για να έρχεται μαζί μου και να αφήσει σε κάποιον άλλον το CBR που χαλβαδιάζει. Σε
κάθε άλλη περίπτωση, πριν βγω στο χώμα θα ψάξω για παρέα μέσα από το φόρουμ ή από αλλού
γιατί ως αρχάριος στο είδος, άρα κι άπειρος, ακόμη και το παραμικρό μπορεί να μου δημιουργήσει
μεγάλο πρόβλημα και δε λέω... ωραία είναι η θέα της Αθήνας το βράδυ από ψηλά αλλά δεν είναι
κάτι που θα θέλω να ζήσω χωρίς να το έχω σχεδιάσει.

Παρεμπιπτόντως να σου πω ότι δεν σχεδιάζω να πατήσω χώμα γρήγορα αλλά σε βάθος χρόνου
για να έχω και κάποια εξοικίωση με το μηχανάκι. Συνεπώς ο πλήρης χωμάτινος εξοπλισμός είναι
κάτι που θα έρθει με τον καιρό και δεν με προβληματίζει τόσο πολύ αυτή τη στιγμή. Άλλωστε
δερμάτινο μπουφάν υπάρχει διαθέσιμο παρόλο που αυτή τη στιγμή αρωματίζεται με ναφθαλίνη
στη ντουλάπα λόγω των παραπάνω. Επίσης υπάρχει και κράνος και αν και full face αποδέχομαι το
να δείχνω γελίος για λίγο καιρό μέχρι να μπορέσω να αγοράσω "χωμάτινο" κράνος και γυαλιά.

Επίσης η λέξη μαγκιά ή η φράση Ηow-do-I-look είναι κάτι που δεν υπάρχει στη ζωή μου, ειλικρινά.
Ακόμη κι όταν οδηγώ το αυτοκίνητο σε αυξημένους ρυθμούς ή γενικότερα μ@λ@κίζομαι σε
άδειους δρόμους ή ακούω τα λάστιχα να τσιρίζουν τα βράδια (προφανώς για να βλέπω τα φώτα
μέσα στο σκοτάδι και να κόβω εάν πρέπει) στην Πεντέλη ή στον Αγ. Μερκούριο είναι κάτι το οποίο
κάνω πάντα χωρίς επιβαίνοντες (άρα και μη επιδεικτικά) και πάντα γιατί με γεμίζει συναισθήματα.
Γυρίζοντας σπίτι δεν μιλάω στον αδερφό μου για τις επιδόσεις μου αλλά π.χ. για το τί κάθεται και
βλέπει στην τηλεόραση ή στο εσύ σωλήνα (κοινώς γνωστό κι ως youtube :winka: ).

Tέλος, θεωρώ ότι με μία και δύο βόλτες με ξένα μηχανάκια, ως άπειρος πάντα, μάλλον θα
ενθουσιαστώ πιο πολύ παρά θα κατατοπιστώ για το αν μου ταιριάζει το είδος ή όχι. Κι αυτό γιατί
το αν τελικά είναι κάτι που σου αρέσει ή που δεν σου αρέσει ή ταιριάζει, είναι κάτι που το ανακα-
λύπτεις με τον καιρό και σπάνια αστραπιαία. Κι αν τελικά το χώμα είναι κάτι το οποίο δεν μου πάει,
τουλάχιστον θα μου έχει μείνει ένα ωραίο μηχανάκι και ιδανικό για να μάθω να οδηγώ.

Με βάση όλα τα παραπάνω, πλέον, ίσως είσαι σε θέση να καταλάβεις γιατί δεν έχω προβεί τόσον
καιρό σε κάποια αγορά απλά και μόνο επειδή κάτι μου αρέσει εμφανισιακά και πρακτικά. Δεν
θεωρώ ότι χωράνε επιπολαιότητες σε τέτοια θέματα γιατί όπως λες κι εσύ αν δεν μου αρέσει και
πρέπει να πουληθεί...; Αυτός είναι κι ο λόγος που απευθύνομαι σε παλαιότερους και εμπειρότερους
και πλέον σίγουρους σε αυτά που θέλω να δοκιμάσω κι εγώ. Εκείνοι σίγουρα ξέρουν κάτι παρα-
πάνω που εγώ δεν έχω σκεφτεί...

Σε κάθε περίπτωση σ' ευχαριστώ για την καλή διάθεση να με βοηθήσεις, πάντα επίσης φιλικά :D

Road67
14/07/2008, 15:07
Eισαι αρκετα ωριμος και αυτο ειναι καλο. Κατι ομως που ειδα σε ολες τις απαντησεις σου ως τωρα ειναι οτι σε απασχολει το υψος και το βαρος σου. Πρωτα απ' ολα, αυτα τα δυο πρεπει να σε απασχολουν στις εξης περιπτωσεις. Στον αερα [οπου εσενα με βαση την κατευθυνση σου δε σε αφορα αφου δε θελεις το οχημα για ταξιδια κι εξ' ορισμου θα ειναι οικονομικα ασυμφορο ταξιδι με διχρονιλα], στις οργανωμενες ειδικες [που πιστεψε με δεν ειναι υπερβολικο για τους επαγγελματιες του χωρου να ελεγχουν το βαρος τους διαρκως και να παθαινουν αμοκ αν βαλουν μισο κιλο, χειροτεροι κι απο γκομενες :D ] οπου ολα ειναι υποογισμενα στο παραμικρο και τριτον στο ειδος του οχηματος [οπως σωστα ειπες, θα ειναι δυσκολο να κινηθεις με ενα παπι, η με αλλου ειδους μηχανακια]. Απο εκει και περα θα ηθελα να σου προτεινω, να οδηγησεις ενα διχρονο που να σ' ενδιαφερει και ενα ενα τετραχρονο. Δεν αμφιβαλλω οτι σε θεματα επιταχυνσης και δη συγκινησης τα διχρονα ειναι κορυφαια, αλλα τα τετραχρονα εχουν πιο ομαλο κινητηρα και μπορεις παντα να κανεις και κατι παραπανω που με το διχρονο δε θα μπορεις. Ευχομαι καλη αγορα κι αμα βρεις κανα βουνο που εχει γυρω γυρω κι ασφαλτο δεν εχω αντιρρηση να ερχομαι εγω γυρω γυρω με το fazer κι εσυ απο τα αριστερα η τα δεξια μου να κανεις βουτιες, σουζες και γενικα ολα αυτα τα εξτριμ, και μεσα στη μπιχλα [κοινως χωμα] σπορ :lol: :lol:

Kosa
14/07/2008, 16:55
Όντως με απασχολεί το μηχανάκι να είναι βολικό, ποιόν άλλωστε δεν τον ενδιαφέρει αυτό;

Όσον αφορά στο θέμα του ύψους (άρα και στην αντίσταση του ανέμου) τα ταξίδια θα έρθουν κάποια
στιγμή αλλά αυτό δεν θα γίνει με δίχρονο ούτε με 125. Οπότε δεν μιλάω για το άμεσο μέλλον - κατέβασμα
και προσπέρασμα...

Όσον αφορά στο θέμα του βάρους αυτό που με απασχολεί επί του παρόντος είναι το μηχανάκι να
τραβάει και να μην αγκωμαχεί με 90 κιλά στην "πλάτη" του (ενδεχομένως και κάτι παραπάνω αν συν-
υπολογίσουμε και κάποιον συναναβάτη μια στο τόσο). Για μανία στο γραμμάριο πάντως σε επίπεδο ερα-
σιτεχνικό - χαβαλετζίδικο είναι λίγο ακραίο...

Τώρα ως προς το είδος του οχήματος, που είναι και ίσως από τα πιο σημαντικά. Κάποια στιγμή στο
μέλλον μάλλον θα το γυρίσω σε πιο οn - off, για να μην πω και εντελώς on, αλλά αυτό είναι τόσο
μακρινό που δεν πρέπει να με απασχολεί επί του παρόντος. Όπως προανέφερα θέλω κάτι για να μάθω
εύκολα, κάτι που να είναι κοντά στις μεγαλύτερου κυβισμού μοτοσυκλέτες, κάτι που να με βγάλει και
εκτός δρόμου.

Να υπογραμμίσω εδώ ότι όσον αφορά σε "σοβαρές" μοτοσυκλέτες οι εμπειρίες μου είναι πάνω σε
ΜΖ, BMW και ΗONDA. Απ' όσο ξέρω η ΜΖ κλείνει (έκλεισε; ) οπότε δεν κοιτάω προς τα 'κει. BMW;
Απαγορευτικά τα διάφορα κόστη. Από HONDA τώρα από μικρός έβλεπα το CRM να μου κλείνει το
μάτι αλλά σε τετράχρονο μου αρέσει και το CRE 250. Ως προς το πρώτο ξέρω ότι είναι νευρικό,
δίχρονο γαρ. Και το άλλο όμως δεν ακούω να πηγαίνει τόσο πίσω... Για το λόγο αυτό εξετάζω τα
λοιπά τους έξοδα: ανταλλακτικά, αξιοπιστία, κατανάλωση, μελλοντική μεταπώληση, κόστος
απόκτησης. Ειδικά στο τελευταίο, στο κόστος απόκτησης δηλαδή, το CRM είναι πιο προσιτό. Είναι
όμως αυτό αρκετό για να με κάνει να κατασταλλάξω; Ή μήπως μετέπειτα θα δώσω την διαφορά
σε συνεργεία; Δεν ξέρω, προβληματίζομαι έντονα. Σαφώς και θα τα οδηγήσω και τα δύο πρώτα.
Όπως επίσης σαφώς και θα τα κοιτάξει κάποιος μάστορας αλλά και πάλι, ως μεταχειρισμένα θα "ζητάνε" κάποια επιπλέον έξοδα.

Όσο για τις βόλτες μελλοντικά, πολύ ευχαρίστως. Εδώ είμαστε :)

Road67
15/07/2008, 11:57
Καντα ενα test ride και ριξε μια ματια και στην kawasaki. Αλλα και η σουηδεζικη husqvarna κατι λεει. Τα ΜΖ δυστυχως και να βρεις αντιπροσωπο να σου φερει καποια μοντελα απο στοκ δεν ξερω τι θα εκανες με σερβις αλλα μαλλον δε θα ηταν και πολυ φτηνο, ισως κατι παρομοιο με Moto Guzzi που ειναι 3 η 4 ολοι κι ολοι στην Αθηνα και δεν ξερουν τι ζητανε.