PDA

View Full Version : Αποζημιώθηκα...



stvr1
13/07/2008, 00:52
Όπως είχα αναφέρει τον Φεβρουάριο μου έκλεψαν το R1, το οποίο όμως είχα ασφαλίζει για κλοπή. Αφού πέρασαν 3 μήνες και μάζεψα τα απαραίτητα χαρτιά, η ασφάλεια πλήρωσε το αναφερόμενο στο συμβόλαιο ποσόν.

Αναλυτικά: Αφού έπαθα το εγκεφαλικό βλέποντας ότι η μηχανή είχε κλαπεί, πήγα στην αστυνομία και δήλωσα το σημβάν. Την επόμενη ημέρα ενημέρωσα τον ασφαλιστή μου, ο οποίος με την σειρά του άνοιξε φάκελο στην εταιρεία που είχα το συμβόλαιο. Έκανα αίτηση στο Α.Τ. και πήρα αντίγραφο από το βιβλίο συμβάντων. Και μετά υπομονή για τρείς μήνες μπας και βρεθεί....
Μόλις πέρασε το τρίμηνο πήγα ξανά στο Α.Τ. και ζήτησα νέο αντίγραφο από το βιβλίο συμβάντων, στο οποίο να αναφέρεται ότι δεν έχει βρεθεί η μηχανή. Μετά πήρα τα 2 χαρτιά της αστυνομίας, την άδεια του R1 και τα κλειδιά και τα παρέδωσα όλα στην ασφαλιστική. Με ειδοποίησαν 10 ημέρες αργότερα να κλείσω ραντεβού για να πληρωθώ.
Πριν μου δώσουν την επιταγή υπέγραψα συμβολαιογραφική πράξη μεταβίβασης της κυριότητας της κλεμμένης μηχανής (για το ενδεχόμενο να βρεθεί). Πήρα το 100% της αναγραφόμενης στο τιμολόγιο τιμής μείον το ποσό της αξίας που είχε χάσει (διότι την είχα λίγο περισσότερο από 1 χρόνο). Αυτό ήταν και το ποσό που έγραφε το τελευταίο συμβόλαιο που είχα. Η ασφαλιστική που είχα το συμβόλαιο είναι η μόνη που καλύπτει το 100%, δυστυχώς οι άλλες έχουν και ποσοστό απαλαγής...

Φυσικά δήλωσα την κλοπή και στην εφορία για να μην μου στέλνουν τέλη κυκλοφορίας...

Τα γράφω αυτά προς ενημέρωση όσων δεν γνωρίζουν πώς λειτουργεί το σύστημα της ασφάλειας κλοπής, αν χρειαστεί. Μακάρι να μην το χρειαστεί ποτέ ξανά κανένας, αλλά την στιγμή που κλέβονται 30 μηχανές την ημέρα στην Ελλάδα (στοιχεία από την ασφαλιστική) μάλλον θα ήταν καλό να έχουμε το κεφάλαιό μας ασφαλισμένο.

xampos
13/07/2008, 00:56
ante re file oraios :beer:

Daemon
13/07/2008, 01:04
Μπραβο ρε Σταυρο.. παει κι'αυτο.. :beer:

fantacid
13/07/2008, 01:07
ποσο την πηρες κ ποσα χρηματα σου εδωσε η ασφαλιστική πισω?

stvr1
13/07/2008, 01:17
Την είχα πάρει 12.900 αν θυμάμαι καλά και πήρα 12.000. Η μείωση της αξίας είναι στάνταρ και για αυτοκίνητα και για μηχανές και γίνεται σε ετήσια βάση, μαζί βέβαια μειώνεται και το ασφάληστρο.

fantacid
13/07/2008, 01:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από stvr1
Την είχα πάρει 12.900 αν θυμάμαι καλά και πήρα 12.000. Η μείωση της αξίας είναι στάνταρ και για αυτοκίνητα και για μηχανές και γίνεται σε ετήσια βάση, μαζί βέβαια μειώνεται και το ασφάληστρο.

12κ καλα ειναι!

επιτελους κ ενα χαπι εντ μετα απο μια κλοπη....

:winka:

Xigo
13/07/2008, 03:25
strv1 μπορεις να μου πεις εστω σε π.μ. τι ασφαλεια ειχες κανει?

edit: ειδα,interamerican :wave2:

TOLISTOLAROS
13/07/2008, 09:07
Μπράβο φίλε,άντε να μην ξαναχρειαστεί.Εγώ να δω τί θα κάνω και τι θα ζητήσω για σωματικές βλάβες και ψυχική οδύνη...

mourgakos
13/07/2008, 12:27
ηθικη βλαβη...
ψυχικη οδυνη ειναι αν εχει πεθανει κανεις,κλπ...:wave2:

TOLISTOLAROS
13/07/2008, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
ηθικη βλαβη...
ψυχικη οδυνη ειναι αν εχει πεθανει κανεις,κλπ...:wave2:
Πέθανε η εμπιστοσύνη προς τις γυναίκες οδηγούς...λίγο το'χεις;(λέμε και καμμιά μαλακία ε;;;:a09: :a09: ):beer:

TROOPER
13/07/2008, 16:44
ωραιος.παμε για αλλα!

:beer:

Ellessar_GR
14/07/2008, 10:15
Τι θα τσιμπίσης με τα 12Κ τώρα?

stvr1
14/07/2008, 19:48
Για την ώρα τίποτα... θα μείνω με το TDM και θα περιμένω το επόμενο μοντέλο (όχι σε χρώμα αλλά σε κινητήρα). Λογικά θα έρθει κατά το 2010 αλλά υπάρχουν ψίθυροι και για πιό νωρίς.
Για το τρέχον έτος έχω άλλες πρωτερεότητες, αλλά πάλι με χρόνια με καιρούς, πάλι δικιά μου θα 'ναι!!

Ellessar_GR
15/07/2008, 10:02
:beer: :D :cool:

AntoD
15/07/2008, 10:38
Μπράβο εισουν τυχερος.

Απλα για να ακουμε και να λεμε και κανενα καλο....

αλήθεια ποια ασφαλιστικη ειχες....θα ηθελα να ειμαι πελατης τους...

id12586
15/07/2008, 11:38
Μπράβο φίλε! Να και ένα happy end, όσο μπορεί να γίνει! :wave2: :beer:

Sapadak
15/07/2008, 14:14
Ευχαριστα νεα, που τελικα η ασφαλιστικη πληρωσε στο μετα το περας του τριμηνου.

Για αγορα 12900 να σου δωσουν 12000 μετα απο ενα χρονο ειναι παρα πολυ καλα!!!

:wave2:

XTMPAM
09/10/2008, 15:24
Εκτος απο την Ιντεραμερικαν ασφαλεια για κλοπη μηχανης κανει και η AIG με τη διαφορα οτι δεν ασφαλιζει 100% την αξια της μηχανης αλλα εχει απαλλαγη 25%.
Δηλ αν η μηχανη εχει 10,000€ σε περιπτωση κλοπης θα παρει ο ιδιοκτητης 7500€ απο την ασφαλιστικη.Η διαφορα οπως ειναι ευκολο να καταλαβει κανεις ειναι στην τιμη του ασφαλιστρου που ειναι σαφως χαμηλοτερο στην ΑΙG!

Δυο οι επιλογες λοιπον αξιοπιστες και οι δυο!!!!:wave2:

SpeakeasyBlues
09/10/2008, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από stvr1
Όπως είχα αναφέρει τον Φεβρουάριο μου έκλεψαν το R1, το οποίο όμως είχα ασφαλίζει για κλοπή. Αφού πέρασαν 3 μήνες και μάζεψα τα απαραίτητα χαρτιά, η ασφάλεια πλήρωσε το αναφερόμενο στο συμβόλαιο ποσόν.

Αναλυτικά: Αφού έπαθα το εγκεφαλικό βλέποντας ότι η μηχανή είχε κλαπεί, πήγα στην αστυνομία και δήλωσα το σημβάν. Την επόμενη ημέρα ενημέρωσα τον ασφαλιστή μου, ο οποίος με την σειρά του άνοιξε φάκελο στην εταιρεία που είχα το συμβόλαιο. Έκανα αίτηση στο Α.Τ. και πήρα αντίγραφο από το βιβλίο συμβάντων. Και μετά υπομονή για τρείς μήνες μπας και βρεθεί....
Μόλις πέρασε το τρίμηνο πήγα ξανά στο Α.Τ. και ζήτησα νέο αντίγραφο από το βιβλίο συμβάντων, στο οποίο να αναφέρεται ότι δεν έχει βρεθεί η μηχανή. Μετά πήρα τα 2 χαρτιά της αστυνομίας, την άδεια του R1 και τα κλειδιά και τα παρέδωσα όλα στην ασφαλιστική. Με ειδοποίησαν 10 ημέρες αργότερα να κλείσω ραντεβού για να πληρωθώ.
Πριν μου δώσουν την επιταγή υπέγραψα συμβολαιογραφική πράξη μεταβίβασης της κυριότητας της κλεμμένης μηχανής (για το ενδεχόμενο να βρεθεί). Πήρα το 100% της αναγραφόμενης στο τιμολόγιο τιμής μείον το ποσό της αξίας που είχε χάσει (διότι την είχα λίγο περισσότερο από 1 χρόνο). Αυτό ήταν και το ποσό που έγραφε το τελευταίο συμβόλαιο που είχα. Η ασφαλιστική που είχα το συμβόλαιο είναι η μόνη που καλύπτει το 100%, δυστυχώς οι άλλες έχουν και ποσοστό απαλαγής...

Φυσικά δήλωσα την κλοπή και στην εφορία για να μην μου στέλνουν τέλη κυκλοφορίας...

Τα γράφω αυτά προς ενημέρωση όσων δεν γνωρίζουν πώς λειτουργεί το σύστημα της ασφάλειας κλοπής, αν χρειαστεί. Μακάρι να μην το χρειαστεί ποτέ ξανά κανένας, αλλά την στιγμή που κλέβονται 30 μηχανές την ημέρα στην Ελλάδα (στοιχεία από την ασφαλιστική) μάλλον θα ήταν καλό να έχουμε το κεφάλαιό μας ασφαλισμένο.


Κανε τωρα και μια "πινελια", παρε το ασφαλιστηριο και ακυρωσε το να παρεις τα μη δεδουλευμενα πισω, 100% πληρωνουν πλεον σχεδον ολες οι εταιριες [που ασφαλιζουν κλοπη μοτο], αλλα να μην παινεψει και το σπιτι του ο ασφαλιστης ... :wave2:

SpeakeasyBlues
09/10/2008, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από XTMPAM
Εκτος απο την Ιντεραμερικαν ασφαλεια για κλοπη μηχανης κανει και η AIG με τη διαφορα οτι δεν ασφαλιζει 100% την αξια της μηχανης αλλα εχει απαλλαγη 25%.
Δηλ αν η μηχανη εχει 10,000€ σε περιπτωση κλοπης θα παρει ο ιδιοκτητης 7500€ απο την ασφαλιστικη.Η διαφορα οπως ειναι ευκολο να καταλαβει κανεις ειναι στην τιμη του ασφαλιστρου που ειναι σαφως χαμηλοτερο στην ΑΙG!

Δυο οι επιλογες λοιπον αξιοπιστες και οι δυο!!!!:wave2:

Λαθος, εχεις παλιο συμβολαιο που ανανεωνεται συνεχως ετσι [80%], θα ζητησεις καλυψη 100% και θα σου ερθει φθηνωτερα απο αυτο που ειχες :wave2:

SpeakeasyBlues
09/10/2008, 20:03
Επισης, δεδομενου του [γνωστου] κερδοσκοπικου χαρακτηρα των ασφαλιστικων, κανετε ενα σενιο ασφαλιστηριο Νομικης Προστασιας [ΠΡΟΣΟΧΗ - ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΑΣ] στην ARAG
με 13ευρα τον χρονο που καλυπτει ΜΟΝΟ το θεμα Φωτιας/Κλοπης [οχι τροχαια] και αφηστε τους μετα να καθαρισουν την ζημια...:wacko:

bentouza
09/10/2008, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Επισης, δεδομενου του [γνωστου] κερδοσκοπικου χαρακτηρα των ασφαλιστικων, κανετε ενα σενιο ασφαλιστηριο Νομικης Προστασιας [ΠΡΟΣΟΧΗ - ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΑΣ] στην ARAG
με 13ευρα τον χρονο που καλυπτει ΜΟΝΟ το θεμα Φωτιας/Κλοπης [οχι τροχαια] και αφηστε τους μετα να καθαρισουν την ζημια...:wacko:

δεν καταλαβα κανενα απτα τρια ποστ σου..
καλα ειδικα το τελευταιο με εστειλε:hypnotize

αν μπορεις καντα λιγο πιο λιανα..:wave2:

SpeakeasyBlues
09/10/2008, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
δεν καταλαβα κανενα απτα τρια ποστ σου..
καλα ειδικα το τελευταιο με εστειλε:hypnotize

αν μπορεις καντα λιγο πιο λιανα..:wave2:

Στο πρωτο λεω να παει το παληκαρι την ασφαλεια της μηχανης [ΠΡΟΣΟΧΗ - αφου αποζημιωθηκε] στην ασφαλιστικη για ακυρωση προκειμενου να παρει τα υπολοιπα ασφαλιστρα πισω[π.χ. το συμβολαιο εληγε 02/03/09 και αποζημιωθηκε ....γραφει ποτε, θα παρει αυτα τα χρηματα πισω]. ;)

Στο δευτερο απαντουσα στο 80 % που ελεγε το παληκαρι, [ξανα] διαβασε το, ποιο σαφες δεν γινεται. :nono:

Στο τριτο ...λεω οτι βαζεις με 13e τον χρονο Ασφαλιστικη [Νομικης Προστασιας]
να ελεγξει και να διεκπαιρεωσει την αποζημιωση αλλα μονο για τις καλυψεις "εξ ιδιων" δηλ. Φωτιας και Κλοπης....αυτα

DimChios
10/10/2008, 06:00
να και ενα ευχαριστο!!!

αξιζε την αναμονη σου!

:beer: :beer: :beer: :beer:

XTMPAM
10/10/2008, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Λαθος, εχεις παλιο συμβολαιο που ανανεωνεται συνεχως ετσι [80%], θα ζητησεις καλυψη 100% και θα σου ερθει φθηνωτερα απο αυτο που ειχες :wave2:

Φιλε δε σε καταλαβα!Ειπα οτι η ΑΙG δε καλυπτει ολη την αξια αλλα το 75% δηλ εχει 25% απαλλαγη!

SpeakeasyBlues
10/10/2008, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από XTMPAM
Φιλε δε σε καταλαβα!Ειπα οτι η ΑΙG δε καλυπτει ολη την αξια αλλα το 75% δηλ εχει 25% απαλλαγη!


....:confused: ...και εγω νομιζω σου απηντησα.
"Λαθος, εχεις παλιο συμβολαιο που ανανεωνεται συνεχως ετσι [75%], θα ζητησεις καλυψη 100% και θα σου ερθει φθηνoτερα απο αυτο που ειχες "...
Τι με κοιτας, παρε τηλ. και ζητα το, ακυρωση του παροντος συμβ. και εκδοση νεου με 100% :beer:

XTMPAM
10/10/2008, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
....:confused: ...και εγω νομιζω σου απηντησα.
"Λαθος, εχεις παλιο συμβολαιο που ανανεωνεται συνεχως ετσι [75%], θα ζητησεις καλυψη 100% και θα σου ερθει φθηνoτερα απο αυτο που ειχες "...
Τι με κοιτας, παρε τηλ. και ζητα το, ακυρωση του παροντος συμβ. και εκδοση νεου με 100% :beer:

Δηλ τωρα καλυπτει η AIG 100% τις μηχανες?Αυτο μου λες?Και θα ειναι και πιο φτηνο?

SpeakeasyBlues
10/10/2008, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
....:confused: ...και εγω νομιζω σου απηντησα.
"Λαθος, εχεις παλιο συμβολαιο που ανανεωνεται συνεχως ετσι [75%], θα ζητησεις καλυψη 100% και θα σου ερθει φθηνoτερα απο αυτο που ειχες "...
Τι με κοιτας, παρε τηλ. και ζητα το, ακυρωση του παροντος συμβ. και εκδοση νεου με 100% :beer:

ουπς, εχεις Iντεραμερικαν, σορυ, παντως κανε check την AIG για 100%, νομιζω βγαινει φθηνοτερη,
θυμισου και την Νομικη Προστασια [ΟΧΙ την ενσωματομενη στα ασφαλιστηρια των εταιρειων γιατι εχουν ορο οτι ΔΕΝ στρεφονται εναντιον του εαυτου τους] :beer:

xtmania
13/10/2008, 12:01
Μπραβο ρε φιλε χαιρομαι πολυ. Κ εγω τωρα περιμενω απο μερα σε μερα το καινουριο μηχανακι και ηδη εχω κανει τις ενεργειες να το ασφαλησω για κλοπη στην ιδια εταιρια. Αν γινει η στραβη να μην τα κλαιω ολα..

CIRUS
13/10/2008, 12:52
άντε να ακούμε και κανα καλό νέο μετά από κλοπή :beer: :beer: