PDA

View Full Version : Ποιός είπε ότι αυτό που βλέπεις είναι αυτό που νομίζεις;;;



Kosa
13/07/2008, 01:02
Τί είναι αυτό; Εδώ σας θέλω; Για βοήθεια-διαφωτισμό pm me:D

????? (http://media.log-in.ru/i/3dstereo_4.jpg)

fantacid
13/07/2008, 01:09
μοτιβο

Kosa
13/07/2008, 01:13
...είναι κάτι με το οποίο είμαστε όλοι πιο κοντά..... :nono:

ermiss
13/07/2008, 02:06
mhn rwthseis kybika omws :rotflmao: :rotflmao:

Kosa
13/07/2008, 12:45
Oύτε τί μοντέλο είναι φαίνεται...

Σωστός ermiss :beer:

TassosK
13/07/2008, 16:30
μηπως ειναι πελμα ελαστικου?

Kosa
13/07/2008, 18:51
Δεν είναι πέλμα
Βασικά ανήκει στις τρισδιάστατες εικόνες και θέλει "ειδικό τρόπο" για να μπορέσεις να την "διαβάσεις".
Αν ψάξεις στο νετ πιστεύω όλο και κάτι θα βρεις.
Προσωπικά είχα ένα βιβλίο μικρός με καμιά 20αριά τέτοιες εικόνες μέσα αλλά ούτε που θυμόμουν πώς λεγόταν ούτε που το είχα παρατήσει. Και πώς το έφερε η π***** η τύχη και έπεσα πάνω σε ένα site με καμιά 300αριά εικόνες μέσα...
Είναι αρκετά σκαλωματικό πάντως όταν αρχίσεις και τα βλέπεις... ;)

Kosa
13/07/2008, 18:55
Α little tip: ΣΤΕΡΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ λέγονται.... :D

fantacid
13/07/2008, 19:16
μηχανη πιστας....

αοριστα, δεν ειναι καποιο μοντελο...

p@nos
17/07/2008, 09:32
εμεις οι τυφλοι πως θα το δουμε?

:D

panagiotispapa
17/07/2008, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kosa


Προσωπικά είχα ένα βιβλίο μικρός με καμιά 20αριά τέτοιες εικόνες μέσα αλλά ούτε που θυμόμουν πώς λεγόταν ούτε που το είχα παρατήσει. Και πώς το έφερε η π***** η τύχη και έπεσα πάνω σε ένα site με καμιά 300αριά εικόνες μέσα...
Είναι αρκετά σκαλωματικό πάντως όταν αρχίσεις και τα βλέπεις... ;)


Πες μας και εμάς το site να καούμε λίγο......:smilea:

super_toto
17/07/2008, 10:44
http://www.eyetricks.com/3dstereo.htm

Εγώ πάντως δεν κατάφερα να δώ τιποτα, σίγουρα θα φταίει η οθόνη μου!

Kosa
17/07/2008, 11:29
Αν είναι ασπρόμαυρη τότε μάλλον φταίει η οθόνη, ναι. Πάντως υπάρχει πιο "εύκολος" τρόπος.
Αρκεί να τρίψεις τα μάτια σου για λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο με τους αντίχειρές σου και εν συνεχεία να σηκώσεις τα βλέφαρά σου με αυτούς (αντίχειρες) προσπαθώντας να εστιάσεις σε ένα σημείο της εικόνας (εγώ προτιμώ το κέντρο). Αν κρατήσεις το βλέμμα σου εκεί με ανασηκωμένα τα βλέφαρα για 5 - 10 δευτερόλεπτα όλο και κάτι θα βρεις. Επίσης μην ξεχνάς ότι υπάρχουν οι "εύκολες" και οι "δύσκολες" εικόνες, σαν τις στροφές ;). Αν δεν τα καταφέρεις λοιπόν με την πρώτη μην τα παρατήσεις γιατί μπορεί να έτυχες σε δύσκολη εικόνα... Αν δεν πετύχει με την πρώτη φορά επανέλαβε... :)

Kosa
17/07/2008, 11:31
Α και κάτι ακόμα πολύ βασικό. Μόλις η εικόνα που έχεις μπροστά σου "αποκτήσει" βάθος τότε προσπάθησε να εστιάσεις την προσοχή σου με αργά βλέμματα και αλλού ώστε να δεις την εικόνα... :P Mοναχά μην κινείς τα μάτια σου γρήγορα γιατί θα χάσεις την ...γραμμή σου!

maeonapii-1100
17/07/2008, 15:00
το πατάκι που έχει η Γκάμοβα (μεγάλη η χάρη ΤΗΣ), έξω από το σπίτι της, για να σκουπίζουν τα παπούτσια τους οι κοντοστούπηδες:nono: :nono: :wave2: :wave2: :eyepop: :eyepop: :ZZZ: :ZZZ:


136860

super_toto
17/07/2008, 15:21
Δεν το έχω με τίποτα, μου έχουν βγει τα μάτια έξω αλλά εικόνα δεν είδα.

Μάλλον ειμαι από αυτούς

http://www.eyetricks.com/stereograms/stereowhy.htm

p@nos
17/07/2008, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Δεν το έχω με τίποτα, μου έχουν βγει τα μάτια έξω αλλά εικόνα δεν είδα.

Μάλλον ειμαι από αυτούς

http://www.eyetricks.com/stereograms/stereowhy.htm



kai εγω μια απ'τα ιδια...




Kosa να υποθεσω οτι δεν εχεις μυωπια εεε?

gio.pap.
17/07/2008, 22:40
ΣΙΓΟΥΡΑ ΒΜW R1200S!

ΣΙΓΟΥΡΑ?

fantacid
17/07/2008, 23:11
τα ειδα σχεδον ολα...

δε ξερω πως αλλα σε δευτερολεπτα το πετυχενω...

:hypnotize

Kosa
18/07/2008, 10:10
@super_toto

Πολύ ενδιαφέρον link φίλε. Κι εγώ νόμιζα ότι δεν βλέπουν όλοι πατάκια όπως ο maeonapii-1100...

@p@nos

:nono:

@fantacid

Κι εγώ μία από τα ίδια. Μέσα σε δευτερόλεπτα. Το αστείο εντωμεταξύ είναι πώς μερικά (δεν ξέρω αν το έχεις προσέξει κι εσύ) αν τα κοιτάξεις στην άκρη της εικόνας (δεξιά ή αριστερά) εμφανίζονται ΚΑΙ μισά... Αν πέσω πάλι πάνω σε κανένα τέτοιο θα βάλω λινκ.

:cool:

erR0r
18/07/2008, 10:25
Μια ερώτηση:

Πριν δειτε την εικονα το ματι αλλάζει συνεχώς εστίαση οπότε τα βλέπτετε μία θολά μία λιγότερο κτλ κτλ??

Επίσης η εικόνα εμφανίζεται σε όλο το σχέδιο ή σε μικρό σημείο .

Γιατι έχω την εντύπωση οτι είμαι κοντά αλλα μεχρι στιγμής γραμούλες βλέπω...

Άσε που :hypnotize :hypnotize :hypnotize

Kosa
18/07/2008, 10:28
Εν μέρει ναι erR0r. Είναι μέχρι να συνηθίσεις να το κάνεις. Επίσης μην περιμένεις να αλλάξει χρώμα ή τίποτα τέτοιο... :lol: Το ίδιο χρώμα θα παραμείνει το αντικείμενο που θα δεις αλλά το επιπεδο θα αποκτήσει βάθος... BTW αυτές οι γραμμούλες που ψιλοβλέπεις είναι καλό σημάδι. Σιγά σιγά θα αρχίσει να σχηματίζεται και το αντικείμενο. :)

Kosa
18/07/2008, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Να το δυσκολεψουμε λιγο;


Εστιαστε στο κεντρο του στερεογραμματος για να δειτε την εικονα... :D


:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

:beer:

Kosa
18/07/2008, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Να το δυσκολεψουμε λιγο;


Εστιαστε στο κεντρο του στερεογραμματος για να δειτε την εικονα... :D

Να το ονομάσουμε stereogram_3_horses :D

ένα κανονικό και δύο ...:eek:

Αλέκος
18/07/2008, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kosa
Να το ονομάσουμε stereogram_3_horses :D

ένα κανονικό και δύο ...:eek:



:p ένα κανονικό και δυό παλιοφοράδες:rotflmao:


μου θυμήσατε τα νιάτα μου τώρα που εγώ τα έβλεπα
αλλά η παρέα μου όχι και είχα κινδυνέψει να φάω ban απο τις
τότε συναντήσεις μας σαν ο γραφικός τρελός που βλέπει περίεργα:alien:


:wave2:

p@nos
18/07/2008, 13:44
αρα κοσα δεν εχεις μυωπια...


να υποθεσω fantacid πως ουτε εσυ εχεις?
:D

Elle
18/07/2008, 22:50
Ζαλίστηκα! Άντε πείτε! Τι είναι;:confused:

Kosa
19/07/2008, 08:30
Κάτι που μοιάζει στο άβατάρ σου... ;)

ktm640lc4
25/07/2008, 11:53
Μια μηχανη ειναι.

Ειχα τετοιες παλια πολλες αλλα τις εχασα. Ειναι κολλημα οντως.

βασικα εγω παω κοντα και αληθωριζω λιγο τα ματια. Μετα απο λιγο οταν αρχισει να σχηματιζεται το ματι επανερχεται αλλα βλεπω την εικονα μεσα. μπακαλιστικη περιγραφη.

Καλο.

TEOkaip7
25/07/2008, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4

βασικα εγω παω κοντα και αληθωριζω λιγο τα ματια. Μετα απο λιγο οταν αρχισει να σχηματιζεται το ματι επανερχεται αλλα βλεπω την εικονα μεσα. μπακαλιστικη περιγραφη.

Καλο.

:beer: :beer:
μου είχανε βγει τα μάτια και τίποτα δεν έβλεπα, με το που έκανα αυτό που λες μέσα σε δευτερόλεπτα την είδα κι εγώ!!

:beer: :beer:

ktm640lc4
25/07/2008, 12:36
Καλυτερη περιγραφη.

Πας κοντα και αληθωριζεις. Οταν αρχισεις να βλεπεις το περιγραμμα (ειναι το πρωτο που βλεπεις στο περιπου) προσπαθεις να εστιασεις πανω σε αυτο. Τοτε βλεπεις ολη την φωτο. Το ματι ειναι σε πειρεργη φαση εκεινη την ωρα. Δεν μπορω να το εξηγησω αυτο αλλα με ποναει μετα απο λιγο ενω κοιταω κανονικα. Τωρα τι γινεται ακριβως δεν ξερω, μονο οφθαλμιατρος μπορει να μας πει.

Που μπορω να βρω καμια αλλη τετοια στο νετ; Ξερει κανεις;

TEOkaip7
25/07/2008, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Καλυτερη περιγραφη.

Πας κοντα και αληθωριζεις. Οταν αρχισεις να βλεπεις το περιγραμμα (ειναι το πρωτο που βλεπεις στο περιπου) προσπαθεις να εστιασεις πανω σε αυτο. Τοτε βλεπεις ολη την φωτο. Το ματι ειναι σε πειρεργη φαση εκεινη την ωρα. Δεν μπορω να το εξηγησω αυτο αλλα με ποναει μετα απο λιγο ενω κοιταω κανονικα. Τωρα τι γινεται ακριβως δεν ξερω, μονο οφθαλμιατρος μπορει να μας πει.

Που μπορω να βρω καμια αλλη τετοια στο νετ; Ξερει κανεις;

με το που αποκτήσει βάθος ξεαληθωρίζεις και πλέον βλέπεις κανονικά την εικόνα, το μάτι πάντως εμένα δεν με πονάει

http://www.eyetricks.com/3dstereo.htm

:beer:

ermiss
25/07/2008, 17:38
Απο τα πιο καλά που έχω δει, ασυνήθιστο για 3d

http://www.eyetricks.com/3dstereo3.htm

George-3-
25/07/2008, 18:56
:confused:

Kosa
26/07/2008, 01:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Καλυτερη περιγραφη.

Πας κοντα και αληθωριζεις. Οταν αρχισεις να βλεπεις το περιγραμμα (ειναι το πρωτο που βλεπεις στο περιπου) προσπαθεις να εστιασεις πανω σε αυτο. Τοτε βλεπεις ολη την φωτο. Το ματι ειναι σε πειρεργη φαση εκεινη την ωρα. Δεν μπορω να το εξηγησω αυτο αλλα με ποναει μετα απο λιγο ενω κοιταω κανονικα. Τωρα τι γινεται ακριβως δεν ξερω, μονο οφθαλμιατρος μπορει να μας πει.

Που μπορω να βρω καμια αλλη τετοια στο νετ; Ξερει κανεις;

Εγώ πάντως αυτό που έβαλα στο πρώτο πρώτο ποστ το βρήκα ως εξής: images.google.com και έβαλα επι λέξη μαζί με τα εισαγωγικά "what is it?" μετά πάτησα σε μία περίεργη εικόνα χρώματος κάτι μεταξύ καφέκ και κίτρινου και με έβγαλε σε μία σελίδα με καμιά 300αριά...

Αυτό που λες πάντως θυμάμαι ότι το έκανα πιτσιρικάς με το βιβλίο που είχα. Τώρα στην οθόνη δεν ήξερα αν θα έπιανε οπότε δοκίμασα έναν άλλον τρόπο, δύσκολο να εξηγήσω πώς, άσε που θα με πάρετε με τις πέτρες... :lol: :lol: :lol: